Middelgrote stad beter dan uit verband groeiende dorpen Agenda voor Haarlem RUILEN N.V. ED. KIMMAN en Co. Radio-Reparatie De nieuwe aanklachten tegen mr. F. M. A. Schokking „Communisme heeft in wezen gefaald", zegt Eisenhower „Leven en werken in IJmond" Dr. Wiardi Beckmanstichting voor groot deel achter het streekplan Veiligheid kan niet alleen verworven worden met militaire middelen 9 Bezwaar tegen te erge begrenzing H. 3. MAERTENS N.V. Mevrouw Bouman de meest bewonderde vrouw in Nederland Twaalf percent der mannen antwoordde: Mijn vrouw Kerkelijk Nieuws Negers verbannen van een strand in Florida MacMillan: Groot-Brittan- nië voor beslissende proef Bulgaarse delegatie gaat niet naar Belgrado Op een vlot de Oceaan over CHRYSLER - PLYMOUTH AUSTIN Een dode, drie gewonden bij verkeersongeval Examens ZATERDAG 26 MEI 1956 „Hoe spectaculair de verwachtingen ten aanzien van de groei van de bevolking, werkzaam aan de IJmond, ook zijn, dit gebied staat, wat het opvangen van een groeiende bevolking betreft, zeker niet alleen. Ons gehele land zal in de komende 25 jaren belangrijk in bevolking toenemen. Zelfs bij een belangrijke emigratie zal deze toeneming tot 1980 zeker 2'/2 a miljoen bedragen, dat is dus 23 a 33 pet. van de huidige bevolking. Van deze groei zal het toch reeds zo dicht bevolkte westen van ons land een groot deel, naar geschat wordt ongeveer de helft, moeten opnemen. Het is een ruimtelijk probleem van de eerste orde om het dreigencie aaneengroeien van de verschillende steden van de zgn. rand stad Holland te voorkomen (zie Delft en Den Haag en op een wat langere tijdsduur ook Amsterdam en Haarlem). Indien men daarbij de vorming van enkele miljoenensteden wil voorkomen, zal een verdere groei van een aantal kleinere steden en dorpen onvermijdelijk zijn. Van deze deconcentratie zal Noordholland boven het IJ en met name ook noord-Kennemerland zeker haar deel krijgen". Deze opmerking staat in het vandaag verschenen rapport .Leven en werken in de IJmond", dat is samengesteld door een commissie van Je Dr. Wiardi Beckmanstichting. Het is een bijdrage, die bedoeld is om te bevorderen dat door de overheid, de politieke partijen en de maatschappelijke organisaties op planmatige wijze te werk wordt gegaan bij de oplossing der vele problemen, die zich hier zullen voordoen. Aarv dit rapport zal zoals reeds eerdeT is bericht een conferentie worden gewijd op 2 juni 1956 te Beverwijk. Na de opening door de heer W. Mensink, secretaris van Partij van de Arbeid, volgen inleidingen van achtereenvolgens de heer J. Harmsen, mej. E. Ribbius Peletier, drs. G. W. B. Borrie, de heer J. van Os van de Abeelen. heer C. Egas. Na de lunchpauze worden vragen beantwoord door een forum, ge vormd door de heren Coelingh, Mensink en Muyen. De voornaamste oorzaak van de spectacu laire ontwikkeling in het IJmondgebied is gelegen in de zich steeds uitbreidende in- dustrie langs het Noordzeekanaal en wel in het bijzonder de expansie van de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken en zijn nevenbedrijven. Het gevolg van deze industriële expansie is een sterke toename van de bevolking in het ge bied; reeds nu worden vele arbeidskrachten elders uit het land aangetrokken en men dient er rekening mede te houden, dat deze migratie in de toekomst voortgezet zal wor den. Verwacht wordt, dat er in 1980 om streeks 225.000 mensen in het IJmondgebied zullen wonen. Thans bedraagt dit aantal ongeveer 80.000. De commissie van de Dr. Wiardi Beek man Stichting betreurt het, dat de begren zing van het streekplan IJmond-noord (be trekking hebbende op de gemeenten Bever wijk, Heemskerk en het gedeelte van Vel- sen ten noorden van het kanaal) zodanig is gekozen, dat een juiste afweging van de belangen zowel ten noorden als ten zuiden van het kanaal niet goed mogelijk is. Hoe wel men begTip heeft voor het belang van een zo tijdig mogelijke ruimtelijke vorm geving van het noordelijke gebied, acht men de gekozen begrenzing niettemin in het algejneen minder doelmatig. Dit in ver band met het feit, dat juist de verweven heid van het gehele IJmondgebied als uit gangspunt moet gelden voor de in de toe komst te nemen maatregelen. Na de historische ontwikkeling van het IJmondgebied te hebben behandeld, gaat het rapport in grote lijnen na, welke de belangrijkste problemen zijn bij de ruimte lijke vormgeving van de IJmond-noord. Achtereenvolgens worden aan de orde ge steld belangen van de industrie, de land en tuinbouw, de zoetwatervoorziening, de recreatie en de scheepvaart. Uitvoerig wordt ingegaan op de vraag, waar het nieuwe woongebied zal moeten verrijzen. Waarom niet in het zuiden? „Er zal wel geen verschil van mening over bestaan, dat het wonen ten zuiden van I.Jmuiden een aantal gunstige perspec tieven biedt. Ten zuiden van I.Tmuiden toch zou men een uniek woongebied kunnen stichten, begrensd door zee en strand, res pectievelijk door duinen en parken. De directe belangen van de toekomstige be woners pleiten dus zeer voor de vestiging op die plaats. Desalniettemin is in het ZATFRDAG 26 MEI Minerva: ..Wonderman", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „The rose Tattoo". 7 en 9.15 uur. Luxor: „Attila", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: De politie volgt het spoor". 7 en 9.15 uur Udo: „Het moeras der zonde", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Schrikbewind in Ocatilla". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drei Madel vom Rhein", a. leeft.. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw aan boord", 14 jaar. cn 9.15 uur Stadsschouwburg: 8 uur, De Nederlandse Comedie met „Een huwelijk onder Lodewijk XV". ZONDAG 27 MEI Lido: „Aïda", 11 uur. Studio: „Onder de e Rode Zee", 11 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur". 11 uur. Minerva: „Wonderman". 14 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: 10 -12.80 uur. Doorlopende voorstelling van „Het sprookje van Monaco". „The rose Tattoo". 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Attila". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De politie volgt het spoor", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het moeras der zonde". 18 jaar, 2, 4.15. 7 cn 9.15 uur. Roxy: „Schrikbewind in Ocatilla". 14 'aar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drei Madel vom Rhein". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 815 uur. Frans Hals: „Een vrouw aan boord", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: 8 uur. De Nederlandse Comedde met Van de brug af gezien". Zuiderkanel: 10 en 5 uur, Dienst o. 1. van Ed. W. Pera, 8 uur Jeugdsamenkomst. Concertgebouw: 8 uur. Dezelschao Johao Kaart met „Potasch en Perlemoer on vakantie". MAANDAG 28 MEI Palace: „The rose Tattoo", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Attila", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur Studio: „De politie volgt het spoor", 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het moeras der zonde". jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „In de greep der Casbahbandieten", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drei Madel vom Rhein". alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw aan boord", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De wenteltrap", 18 streekplan gekozen voor de strook ten noordoosten van Beverwijk, ook al geeft men toe, dat de luchtverontreiniging door de Hoogovens op deze plaats groter dreigt te zijn dan in een stad langs de zee. Boven dien heeft men zich gerealiseerd, dat door deze keuze aanzienlijke offers gebracht zullen moeten worden door de boeren en tuinders, die hun bedrijven in het toekom stige woongebied hebben. Welke bezwaren hebben dan zó zwaar gewogen, dat uitein delijk deze keus werd gedaan?", aldus het rapport. „Het belangrijkste bezwaar kan eenvou dig worden weergegeven met: het zou te vol worden in zuid-Kcnnemerland. if et w esten van ons land is aan het diehtgroeien en in de omgeving van Haarlem is dit pro bleem wel zeer acuut. Thans zyn reeds Bennebroek, Heemstede, Haarlem en Bloe- mendaal nagenoeg aan elkaar vastgegroeid. Verder naar het noorden toe liggen, door slechts smalle groenstroken gescheiden, Santpoort, Driehuis, Velsen en I.Imuiden. Terecht hebben de autoriteiten, die belast zijn met het regelen van de toekomstige bestemming van de grond. gesteld, dat voorkomen moet worden, dat zuid-Kenne- tnerland een huizenzee wordt, zoals die voorkomt in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Noch de belangen van de hui dige, noch die van de toekomstige bewo ners zouden ermee gediend zijn, wanneer men hier alleen maar kon wonen en wer ken. Om te leven heeft de mens toch ook recreatieruimet nodig: sportterreinen, par ken. Bovendien moet er ruimte zijn voor allerlei openbare voorzieningen. Steeds weer blijken er nieuwe behoeften te ont staan, waarin in de grote steden nauwelijks kan worden voorzien als gevolg van het gebrek aan ruimte. Men behoeft werkelijk geen profetische blik te hebben om te voor spellen, dat de grond in dit deel van ons land een van de meest schaarse goederen zal worden. De grond zal echter nog schaarser wor den, wanneer het inwonertal van zuid- Kennemerland met bijvoorbeeld 100.000 zou worden uitgebreid. Het strand bijvoorbeeld en de Kennemerduinen blijven even groot als thans, doch het aantal bezoekers zou in het seizoen enorm toenemen. Het zou er nog veel drukker worden, dan nu reeds het geval is. Wanneer er in zuid-Kennemerland een grote stad zou worden opgericht, en een belangrijk duingebied in beslag genomen zou worden, dan is dit ook uit een oogpunt van zoetwatervoorziening niet verant woord. Er is nóg een bezwaar tegen de vestiging van een stad ten zuiden van I.Imuiden. Wanneer het grootste deel van het perso neel van de Hoogovens ten zuiden van het kanaal zou wonen, dan moet iedere dag een groot aantal mensen over het kanaal naar zijn werk. Men denke zich in welk een belemmering de toenemende scheep vaart zou kunnen ondervinden van met grote frequentie varende ponten en omge keerd. aan welke vertraging dit pontver- keer zou zijn blootgesteld door de vele passerende schepen. Daartegenover staat echter, dat men de bouw van een tunnel voor dit langzame verkeer bij voorbaat niet behoeft uit te sluiten, zodat dit bezwaar niet onoverkomelijk zou behoeven te zijn. Aan de vorming van een middelgrote stad bij de voornaamste bedrijven boven het Noordzeekanaal is ook naar de mening van de rapporteurs niet te ontkomen. Een dergelijke stad kan, mits toegerust met een moderne sociaal-culturele outillage, ook meer mogelijkheden inhouden voor een doeltreffende oplossing van de sociale en culturele vragen dan aanwezig zijn in een, door een belangrijk aantal forensen, groot geworden dorp. Gezien het bovenstaande meent de com missie dat de ook in het streekplan aan bevolen oplossing, namelijk een belangrijke vergroting van het huidige Beverwijk, de meest aanvaardbare oplossing is. De com missie acht deze oplossing allerminst zon der bezwaren. Maar voor een „modelstad" zijn nu eenmaal in het gebied van de I.imond de ruimtelijke voorwaarden niet aanwezig. Conjuncturele eenzijdigheid Het rapport besteedt vervolgens aan dacht aan de gevaren van de conjuncturele en structurele eenzijdigheid van het gebied, door de overheersende positie van de Hoogovens. Alhoewel er een aantal com penserende factoren aanwezig zijn (Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal; de steeds toenemende vraag naar duurzame consumptiegoederen; de vervaardiging van allerlei nevenprodukten en dergelijke) kunnen de gevaren die voor de streek- (en voor het gehele land) voortvloeiden uit de conjunctuurgevoeligheid van het hoog- ovenbedrijf zeker niet als overwonnen worden beschouwd. Het rapport brengt dan ook naar varen, dat mede in het be lang ener nationaal, zowel als internatio naal gerichte kolen- en staalpolitiek de overheid een doorslaggevende stem dient te hebben in het beleid van deze basisin dustrieën. In een afzonderlijk hoofdstuk worden de problemen van de bestuurlijke organisatie besproken. Zowel om bouwtechnische redenen, als ook met het oog op de bevol king die zich in de nieuwe woningen gaat vestigen, is het logisch dat men de ge meentegrenzen herziet indien blijkt, dat deze dwars door de huizenblokken zouden lopen. Gedacht kan hier met name worden aan de grens tussen Beverwijk en Heems kerk, bij de uitbouw van Beverwijk in noordoostelijke richting. De gemeentebe sturen zouden tekort schieten in hun ver antwoordelijkheid voor de toekomstige IJmondstad indien zij elkaar op dit punt niet in minnelijk overleg zouden kunnen vinden. Ook de sociale en culturele verhoudingen in het IJmondgebied worden in het rapport aan de orde gesteld. In het bijzonder wordt aandacht besteed aan de integratie van de oorspronkelijke en nieuwe bevolking. In het laatste hoofdstuk geeft het rap port een uitvoerige uiteenzetting over het vraagstuk van de vervangende gronden voor de agrariërs. Het verlies van deze cul tuurgrond dient geaccepteert te wor den, mits de overheid bereid is in de naaste omgeving voldoende vervangende gronden voor de tuinbouw beschikbaar te stellen. Deze compensatie zal uiteindelijk gezocht moeten worden in de nieuwe Zuiderzee polders. Een opschuiving van agrariërs zal nodig zijn. De gronden ten noorden van Heemskerk, in de hoek tussen Castricum UitgeestLimmenHeemskerk, zullen ge schikt gemaakt moeten worden voor de tuinbouw. Aan de weideboeren zal ge legenheid moeten worden gegeven zich te vestigen in de nieuwe Zuiderzeepolders, jaar, 8.15 uur. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Uitslag A'1PO-enquête Van tijd tot tijd stelt het. Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie de vol gende vraag aan een heel nauwkeurige steekproef van het Nederlandse publiek: „Wie van de op het ogenblik levende vrouwen (leden van het Koninklijk Huis uitgezonderd) bewondert u het meest?" Eind vorige maand hebben enige hon derden NIPO-interviewers opnieuw 1226 mannen en vrouwen in alle elf provin cies opgezocht om deze vraag te stellen. In 1949 bleek mevrouw Roosevelt de meest bewonderde vrouw, met dertien percent van alle stemmen; in 1951 weer met veertien percent; in 1952 opnieuw met twaalf percent. Thans krijgt mevrouw Roosevelt slechts drie percent der antwoorden en mevrouw Bouman, de verdedigster in de processen te Djakarta, vijfendertig percent van alle antwoorden. Dat is een ongekend hoog percentage. Zo ziet de lijst der in Nederland meest bewonderde vrouwen er op het ogenblik uit: mevrouw Bouman, genoemd door vijfendertig percent; Grace Kelly door zes percent; de radiospreekster mevrouw Straalman-Kremer door vier percent; me vrouw Roosevelt door drie percent; me juffrouw Klompé door een percent, even als Helen Keiler. Bewonderd worden door velen ook vrouwen uit eigen kring; twaalf percent antwoordt: mijn eigen vrouw, mijn moeder, de huisvrouw en dergelijke. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede C. Vos te Westbroek. Bedankt voor Gemert H. Hoekema, lucht- machtpred. te Arnhem. Geref. Kerken Examens. De classis Ommen heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer G. E. Harms te Daarle. kand. aan de Theol, Hogeschool te Kampen. Aan de V.U. is geslaagd voor het prop. ex. theologie de heer E. W. Broeksma te Hei- werd (Fr.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Sappemeer-Veendam G. v. d. Brink te Drogeham. In Lhasa (Tibet) hééft de commissie ter voorbereiding van de grondwet voor het „autonome gewest Tibet", dat onder communistisch-Chinese supervisie blijft, zijn eerste vergadering gehouden. De foto toont (links) de Dalai Lama Dantzen Jiatso met de Pansjen Lam.a Ngoerhtehni Chujijiatsan, die samen het geestelijke en wereldlijke gezag in Tibet vertegenwoordigen, en die respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de voorbereidende commissie zijn. Zoals gisteren in ons blad reeds werd ge meld heeft mr. G. ter Laan te Utrecht bij de officier van Justitie te Den Haag een tweetal verzoeken om strafvervolging in gediend tegen mr. F. M. A. Sehokking. Het betreft hier klachten van de in Brazilië wonende moeder van mevrouw E. Pino- Adler, schoonmoeder van Jakob Pino, en van de heer D. Slui te Rotterdam, die in 1942 het gezin Pino in Hazerswoude bij hem onderdak verschafte en daarna gelijk met het gezin Pino is gearresteerd. Mevrouw Fanny Heinemann, weduwe van Abraham Adler, en moeder van Erna Pino-Adler en schoonmoeder van Jacob Pino, schrijft dat zij de afzonderlijke klacht tegen mr. F. M. A. Schokking indient met overneming van de gronden en middelen, die mejuffrouw Mietje Pino in haar klacht heeft gesteld, met dien verstande dat een klag van mejuffrouw Pino, dezer dagen bij de Hoge Raad in te dienen, naar voren zullen worden gebracht. In een uitgebreid relaas heeft de heer D. Slui in zijn strafklacht vastgelegd het geen hij van het gebeurde in Hazerswoude afweet. Hij is in oktober 1942 als onder- duikgastheer van de drie Pino's gelijk met hem in handen gesteld van de S.D. te Den Haag. De heer Slui zelf heeft zich tegen over de Duitsers steeds verweerd met de mededeling, dat hij niet wist, dat de Pino's die hem onder de naam Poelgeest waren gepresenteerd, Joden waren, terwijl de Pino's dit verweer voor de heer Slui heb ben gedekt. Hij is van mening, dat de heer Schokking handelend ook met hen. gelijk hij deed, rechtstreeks de oorzaak is geweest, dat de drie Pino's en hij in handen der Duitsers en ander is geschied in oktober 1942 en dat I zijn geraakt en met levensgevaar zijn be- Jacob Pino, naar dezer dagen is gebleken, niet door de Duitsers is omgebracht, doch zichzelf in de cel te Scheveningen door op hanging van het leven heeft beroofd, na ernstig door de Duitsers te zijn mishandeld. Zij handhaaft dat mevrouw Erna Pino- Adler en het kind in Oswiecim door de Duitsers zijn vermoord. Zij is belanghebbende, omdat zij, zoals in de zin der wet is voorgeschreven, de rechte lijn vertegenwoordigt en zij heeft ook een civiele actie tegen mr. Schokking ingediend. De klacht geldt niet alleen het overleve ren aan de Duitsers van haar familieleden, doch ook de persoonlijke belediging, haar door mr. Schokking aangedaan en beledi ging van de Joodse volksgroep, waartoe zij en haar dochter behoren. Deze belediging is haar inziens gelegen in de beschuldiging van mr. Schokking aan het adres der om gekomen Pino's. dat hij meende dat hem door hen een valstrik was gelegd en dat zij als provocerende elementen moesten wor den aangemerkt en uit zijn gemeente ge- eiimineerd. Zij acht het onderdeel der be ledigingen terwille van de nagedachtenis der slachtoffers en <f.e volksgroep der Joden even belangrijk als de uitlevering aan de S.D. Zij acht de overweging dat sedert 1946 geen nieuwe omstandigheden zijn gebleken onjuist. Er zijn volgens mr. Ter Laan, tal loze nieuwe omstandigheden, die in het be- DELRAY BEACH (United Press) Po litiemannen patrouilleren over het strand van Delray Beach in de Amerikaanse staat Florida om iedere neger die zich in het zonnetje uitstrekt, te bekeuren en weg te sturen. De gemeenteraad heeft namelijk bepaald dat het besluit inzake de rassen scheiding bij wijze van noodmaatregel weer van kracht is geworden, waardoor negers geen toegang hebben tot het strand en de gemeentelijke zwembaden. De maatregel werd genomen toen er zondag op het strand een handgemeen ontstond tussen negers en blanken. De politie joeg toen ongeveer 150 blanken en negers van het strand weg. De spanning tussen de rassen in Delray Beach is de laatste tijd toegenomen. Een der gemeenteraadsleden die tegen rassen scheiding is, ontving een dreigbrief waarin hem werd aangeraden, te kiezen tussen de negers of zijn leven. WACO (Reuter) President Eisenhower heeft in een toespraak in de Baylor-univer- siteit te Waco, in de Amerikaanse staat Texas, verklaard dat het communisme in wezen gefaald heeft. Ook deed hij een be- Dwight D. Eisenhower roep om tot de instelling van „de vrije ver enigde staten van Europa" te komen. De president drong er bij de Amerikaanse uni versiteiten op aan de niet-communistische ten om de wereldvrede te bevorderen. De president, die vrijdag voor de 38ste maai tot eredoctor werd benoemd, zei dat ook in de landen, die het communisme overheerst, nog honderden miljoenen aan hun gods dienstige geloof vasthouden en nog steeds dreigd. Nu aan de klacht van mejuffrouw M. Pino geen gevolg is gegeven, heeft de heer Slui alsnog voor zichzelf een klacht tegen de heer Schokking ingediend, zulks na overleg met de procureur-generaal bij de Hoge Raad, die hem als gemachtigde van de minister van Justitie te woord stond. LONDEN A.F.P.) De Britse minister van Financiën Harold MacMillan, heeft in een rede te Newcastle-on-Tyne het Britse volk gewaarschuwd voor het gevaar van een voortdurende stijging van ionen en prijzen. MacMillan zei: „Een nieuwe ver hoging van de salarissen zoals wij die in de afgelopen twee jaar meegemaakt heb ben zou een ramp voor de Britse economie zijn. Ik gebruik dit woord opzettelijk en in het volle besef van mijn verantwoordelijk heid". Het voorstel van de Labourpartij om weer een prijscontrole in te stellen ten einde inflatie te voorkomen, verwierp de minister. Hij zei dat hieruit tevens een controle op lonen en winsten volgen zou en dat zulks onverenigbaar is met vrijheid en democratie. „Een dergelijk stelsel zou het einde betekenen zowel van het kapita lisme als van de vakbeweging"'. MacMillan voegde hieraan toe dat Groot-Brittannië voor een „beslissende proef" staat. Hij hoopt echter dat het land deze zal door staan met behulp van gezond verstand en een goed humeur. Hij besloot zijn rede met de volgende woorden: „Het gevaar komt noch uit het buitenland, noch van onze re gering: het zijn de fabrikanten en handels lieden die het lot van Groot-Brittannië in handen hebben." BELGRADO (AFP) Het bezoek van de Bulgaarse parlementaire delegatie aan Belgrado is afgelast, aldus melden Joego slavische bladen. De reden hiervoor is, dat van de afvaardiging die vandaag in Bel grado zou aankomen, twee leden, onder wie een die in 1950 door Joegoslavië was uit gewezen, onaanvaardbaar voor de Joego- slaven waren. De Bulgaarse ambassadeur in Belgrado liet daarop weten, dat de reis niet door zou gaan. Vorige maand bracht een groep Joego slavische parlementsleden onder leiding van de voorzitter van de Nationale Verga dering. Mosje Pijade, een bezoek aan Bul garije. Vier Fransen zijn op een vlot van onge veer vijf meter lengte uit Nieuw-Schot- land (oostkust Noord-Amerika) vertrok ken. Zij hopen binnen "twee tot drie maan den in Europa aan te komen. Zij hebben voor een maand voedsel en water bij zich en hopen onderweg vis te kunnen vangen. Hun enige beschutting is een kleine met linnen overdekte hut, die ruimte biedt om te slapen. De vier begonnen hun vlot de tien ton metende „l'Egare Deux" in maart in Martijiouth te bouwen. Twee van In „Time" stond een verhaaltje over het koninkrijk Bhoetan over het oude fort Poenakka dat als hoofdstad van dat land geldt cn over zijn koning, de heer Droek Gyaipo Jigme Wantsjoek. Om eerlijk te zijn: ik had nog nooit van dat koninkrijk gehoord, maar nu ik weet dat het bestaat zou ik er onmiddellijk naartoe willen. Ik vraag mij af of het ko ninkrijk der Nederlanden niet een uiterst representatieve consul-generaal wil heb ben of misschien is er wel een deskundige nodig voor wat dan ook tegen belasting vrij salaris van een ton. Ik geloof dat ik er goed werk zou kunnen doen. Bhoetan heeft geen elektriciteit, geen steden, geen fabrieken, geen kranten, geen bioscopen, deelt „Time" mede. En ik meen te mogen veronderstellen: ook geen theaters, geen bars, geen ijscomannen, geen bromfietsen en geen radio's. Het lijkt mij een verruk kelijk land. Er wonen driehonderdduizend mensen, er is geen leger en er zijn honderdvijfentwin tig ambtenaren. Dat laatste getal is te laag. Op driehonderdduizend mensen behoren er tenminste dertigduizend ambtenaren te zijn. Het gekke is dat de Bhoetaniërs toch heel tevreden zijn met hun leven. Het lijkt mij niet boud te veronderstel len, dat in dit land, grenzende aan Tibet, nog nooit iemand van Marilyn Monroe, Jan Oradi en F. H. van de Wetering heeft gehoord. Zelfs Eli Asser en Carl Romme schijnen er onbekend te zijn en al onze zorgen zijn hun een zorg. Ik zou er dan heen gaan als adviseur voor long drinks, de invoering van de ware democratie of het stichten van een Bhoetaanse krant, want nu is er daar nie mand die weet hoe de Olie staat, of Ajax gewonnen en dot Adriaan Roland Holst de P. C. Hooftprijs gekregen heeft. De Bhoe- taniërs zullen wel zeggen, dat zij dat ook niet behoeven te weten, doch dat is maar conservatieve nonsenspraat. Eenmaal in de drie jaar komt er een meneer van de Indiase regering naar Bhoe tan om een praatje te maken en verder komt er niemand van buut'n. Sinds 1900 zijn er twintig vreemdelingen geweest, maar ik hoop dat de Nederlandse Reisver- eniging daar een eind aan zal maken en dat de toeristenindustrie zich over dat arme land zal ontfermen. Ze hebben ginds ook nog nooit een Amerikaan met een foto toestel gezien. Men moet daar niet aan denken. Ik ga nu een vereniging Nederland— Bhoetan oprichten voor culturele uitwisse ling. Voorlopig zal die uitwisseling die naam wel niet verdienen, omdat het alle maal nog wel eenzijdig zal blijven, want tegenover Johnny Jordaan, Anton van Duinkerken, Karei Appel en onze beschil derde klompjes en Old Delft Mills zal Bhoetan wel weinig te stellen hebben. Daar mogen wij niet op letten, wanneer het er om gaat een bevriend volk van de culturele hongerdood te redden. In afwach ting van de totstandkoming van de vereni ging heb ik uit eigen zak koning Droek Gyaipo Jigme Wantsjoek hetgeen naar gij weet „Koning der Draken" betekent een abonnement op „Podium" aangeboden. Ik had nog nooit van Bhoetan gehoord. En u? Laten wij dat land nu gaan beschaven. Te bedenken, dat driehonderdduizend men sen tezamen leven, zonder dat zij ooit van Emmy van Lokhorst gehoord hebben, is rondweg onverdraaglijk. ELIAS ADVERTENTIE ZIJLWEG 35 - HAARLEM Tel. 11906 - 11905 Op de Leidsestraatweg in Den Haag is ter hoogte van het .tennispark Marlot een auto geslipt en tegen een andere auto gebotst. De chauffeur van de geslipte auto is om het leven gekomen. Drie in zittenden uit de andere auto werden ge wond, van wie één ernstig. De brandweer heeft de auto uit de sloot getakeld. Het verkeer op de straatweg werd gestremd en de politie moest het verkeer uit de richting Wassenaar omlei den. De om het leven gekomen bestuur der is de heer A. M. J. R. uit Amsterdam. Een van de inzittenden van de door de heer M. C. G. uit 's-Gravenhage be stuurde andere auto werd aan de borstkas gewond, twee andere inzittenden uit deze auto werden licht gewond. gedreven worden door een verlangen naar hen trachten het vorige jaar van Mon- vrijheid en gerechtigheid. Omtrent de wereldtoestand in het alge meen verklaarde Eisenhower: „Veiligheid kan niet alleen door wapens worden ver worven, ongeacht hun aantal en vernieti gingskracht. Het is daarom van groot be lang dat de Verenigde Staten en andere landen nagaan op welke wijze met cul turele en economische middelen meer kan worden bereikt om de vrije wereld kracht, stabiliteit en solidariteit te verschaffen, dan slechts op louter militaire wijze". Als voorbeeld van de grote vorderingen die, ondanks hinderpalen zijn gemaakt op de weg naar Europese eenheid, noemde de Amerikaanse president het feit dat de Noordatlantische Verdragsorganisatie kort geleden heeft besloten een commissie van ministers van Buitenlandse Zaken op te dragen na te gaan op welke wijze de Atlan tische samenwerking op niet-militair ge bied kan worden uitgebreid en verbeterd landen te helpen moderne eentra voor we- en hoe er groter eenheid binnen de Atlan- treal uit de Oceaan over te steken, maar hun vlot werd door een orkaan op de kust van New Foundland stukgeslagen. Het nieuwe vlot is 17 voet lang en 13 voet breed en bestaat uit negen houten balken, die in de lengte zijn geplaatst en drie dwarsbalken, die onderaan zijn beves tigd. Bovenop liggen nog zes kleinere bal ken voor de bevestiging van uitrusting stukken, tuig en zeilen. Er waaien vier vlaggen aan boord, de Franse vlag, de Britse vlag, de provinciale vlag van Nova Scotia en de provinciale vlag van Quebec. Radioman Modena heeft een radio en een draagbare generator aan boord ge ïnstalleerd, maar volgens deskundigen kan de zender slechts een gebied met een straal van ten hoogste vijfhonderd tot zeshonderd mijl bestrijken. De houten balken zijn met touwen aan elkaar bevestigd, er is geen spijker gebruikt. Schipper Beaudot wil bewijzen, dat meer dan duizend jaar geA leden mensen op dezelfde wijze getracht hebben de Atlantische oceaan over te Haarlem. Voor het eindexamen van de Rijkskweekschool te Haarlem slaagden de dames R. de Ren uit Leimuiden; Chr. Smit uit Heemstede en J. Veenstra. G. v. d. Velde en M. Vos. allen uit Haarlem. Amsterdam. Vrije Universiteit. Onder grote belangstelling is in de Woestduinkerk te Amsterdam ds. C. Gilhuis, predikant der Ge reformeerde Kerk van 's Gravenbage-Oost, gepromoveerd tot doctor in de Theologie op het proefschrift „Pastorale Zorg aan Be jaarden". Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte de heer Hans Furst- ner, geboren te Bloemendaal. De titel van het proefschrift luidde: „Studiën zur Wesens- bestimmung der Höfischen Minne". Gepro moveerd tot doctor in de Wis- en Natuur kunde de heer Jacobus C. W. Postma, gebo ren te Groningen. Zijn proefschrift was ge titeld: „Eni -e Reacties van Aethoxyaethynyl- verbindingen". Groningen. Tot tandarts bevorderd: A. Boonstra, Koudum; J. H. Huisman. Wolvega; L. M. Retera. Meerssen (L.). Kandidaats examen Kunstgeschiedenis: H. Rowaan, Haren CGr.). Nijmegen. Doctoraal examen Duits: P. J. L. M. Binnendijk. Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „De Betekenis van C. R. A. van Bommel voor de Noordelijke Ne derlanden" A. F. Manning, Veghel. Utrecht. Gepromoveerd: de heer W. B. Bollee te Bilthoven tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte, op een proefschrift ge titeld „Sadvimsabrahmana" en drs. J. Lin- schoten te Hollandse Rading tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „Struktur-analyse der Binokularen Tiefenwahmehmung". De laatste geschiedde cum laude. Promotor was prof. dr. F. J. J. Buy tend ijk. tenschapsbeoefcning en onderwijs te stich- tische gemeenschap kan worden gevestigd, steken. Nederlandse Leeuw. Bij Koninklijk Be sluit is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw mr. B. G. Wilder- vanck de Blecourt. deken van de orde van advocaten in het arrondissement Zutphen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3