NAVO heeft tweede Nederlandse divisie nodig voor parate defensie De drieling te Beverwijk is springlevend V.V.D. cfe'MOIRfewV Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Getuige in proces-Schmidt trekt zijn verklaringen in Generaal Schuyler, stafchef van SHAPE: Zelfs indien vorming ervan ten koste van mobilisabele troepen zou gaan Overgelukkige ouders en grootouders Het woord is aan. Barkey zegt door de Indonesische politie te zijn mishandeld De V.V.D. en de stembus van 13 juni 1956 Onverhoedse Russische aanval onmogelijk Veertig rebellen gedood op Celebes in april Lijstnummers voor de verkiezingen Helikopter haalde zieke van Deens schip Indonesische delegatie in Warschau en Praag Foto-Dakota KLM uit Lydda vertrokken met Egyptenaar P.v.d.A.-pIakkaat op processie-altaar geplakt Sukarno: „Geen oorlog om Nieuw-Guinea" Indonesië maakt aanspraak op Nederlands kunstbezit Zonnig zomers weer Weerrapport 70e JAARGANG No 271 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, TeL 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. MAANDAG 28 MEI 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No llo Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en.Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12cL Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het hoofdkwartier van de Geallieerde Strijdkrachten in Europa houdt nog steeds vast aan zijn opvatting, dat een periode van eerste oefening van acht tien maanden onvoldoende is. Het hoopt dat op korte of langere termijn alle landen, die deel uitmaken van de NAVO, het voorbeeld van het Ver enigd Koninkrijk en van Turkije zullen volgen en de dienstplicht op vier entwintig maanden zullen brengen. Aldus generaal Gortlandt van Rens selaer Schuyler, de stafchef van SHAPE, tijdens een persconferentie, die hij in 's-Gravenhage heeft gehouden. In Parijs, zo zei hij verder zou men gaarne zien dat een tweede Nederlandse parate divisie ter beschikking gesteld werd van de NAVO-strijdkrachten, doch na de besprekingen die wij met de Nederlandse autoriteiten hebben gevoerd, zijn wij tot het inzicht gekomen dat dit, rekening houdend met de andere eisen die worden gesteld, niet wel mogelijk is onder de huidige omstandigheden. Niettemin hopen wij dat in de toekomst deze tweede divisie in het leven geroepen zal kunnen worden, vooral wanneer eenmaal de Duitse divisies in het veld zullen staan en hierdoor een reorganisatie van de reservestrijdkracht'en in Neder land mogelijk zal worden. Generaal Schuyler wees er op dat een eventuele oorlog in Europa niet beschouwd kan worden als een strijd om delen van Europa of om Europa zelf. Een dergelijke oorlog zal op veel grotere schaal worden gevoerd, omdat na een Russische aanval van alle bases in de periferie van de Sov jet-Unie bommenwerpers zullen opstijgen van de Strategische Luchtmacht der ge allieerde landen, die een vergeldingsaanval zullen ondernemen op bepaalde doelen in Rusland. Daar de tactiek der Russen er in zal bestaan de geallieerde bases de eerste dag reeds in een verrassingsaanval zoveel mogelijk te vernietigen is het zaak 24 uur per dag met de mogelijkheid van een dergelijke overrompeling en vooral des nachts omdat de Russen meesters zijn in nachtvluchten rekening te houden. Bin nenkort zal evenwel het thans reeds be staande radarscherm zo dicht zijn gewor den dat een dergelijke onverhoedse aanval tot de onmogelijkheden behoren zal. Atoomwapens onvoldoende Generaal Schuyler bestreed de opvatting dat de atoomwapens alleen reeds voldoen de zouden zijn voor de verdediging van een bepaald gebied. Deze atoomwapens, zo ver klaarde hij, kunnen slechts alleen ten volle worden uitgebuit in combinatie met de conventionele wapens. De eisen die de NAVO in 1952 aan de deelnemende landen stelde ter verdediging van Europa, bleken boven de krachten van deze landen te liggen, zo verklaarde hij verder. Sedertdien is het beeld echter ver anderd door de ontwikkeling der atoom wapens en door de deelneming van Duits land aan de NAVO. Alleen reeds doordat de geallieerde strijdkrachten thans de be schikking hebben over atoomwapens bleek het mogelijk de conventionele strijdkrach ten, die men meende nodig te hebben, met een derde te verminderen. In Europa zal een „Forward Defense Strategy" worden gevoerd, hetgeen in houdt dat de strijdkrachten in Europa de eerste Russische aanval zullen moeten op vangen in afwachting van het ogenblik dat de Strategische Luchtmacht van de NAVO zfjn vernietigend werk zal beginnen. Op een vraag of de Nederlandse mobili satiedag-divisie bij het uitbreken van een conflict snel genoeg ter plaatse zou kun nen zijn, antwoordde de generaal van oor deel te zijn dat deze divisie vooral des nachts zeker 150 kilometer zou kunnen oprukken naar het bedreigde gebied. Een eventuele vergeldingsaanval op de Sovjet-Unie, na een aggressie van dit land, zou zich slechts richten op strategische doelen zoals havens, vliegvelden en andere militaire installaties en niet'op open ste den, aldus generaal Schuyler en hierbij zou moeilijk een verschil gemaakt kunnen worden tussen de A-bom en de H-bom, die beide zouden worden gebruikt. Geen winnaar, geen verliezer De eerste faze van een atoomoorlog zal waarschijnlijk beslissend zijn en wie deze wint heeft kans de strijd te overleven. Van een winnaar en verliezer zal in een mo derne oorlog nagenoeg niet gesproken kun nen worden, zo verklaarde de spreker verder. Generaal Schuyler is van oordeel dat het verschil in samenstelling van een Engelse, Amerikaanse en Franse divisie geen onoverkomelijke bezwaren met zich brengt voor de bevelvoering in NAVO- verband. Ook tijdens de strijd in Korea moest het opperbevel met divisies werken waarvan de samenstelling onderling sterk afweek. Hoofdzaak is dat iedere divisie ge vormd is op een wijze, die het mogelijk maakt regimenten en bataljons als afzon derlijke eeenheden te laten optreden. Zaterdag hield generaal Schuyler een lezing te Utrecht tijdens een bijeenkomst van de Algemene Vereniging van Neder landse Reserve-officieren. Wederom legde hij de nadruk op de noodzaak van een twee Nederlandse divisie: „De parate ver dediging in het grote laagvlakte-gebied van Midden-Europa is nog onbehagelijk dun. De NAVO-staf is tot de conclusie ge komen, nadat uitgebreide rapporten hier over zijn uitgebracht, dat deze zwakte ge nezen kan worden door toevoeging van nog een parate divisie uit Nederland, zelfs in dien dit ten koste zou gaan van een ver mindering of de vorming van mobilisabele strijdkrachten". Gevolgen voor Nederland Generaal Schuyler zei, dat Nederland alle voorzorgsmaatregelen ten spijt, voor bereid moet zijn op de mogelijkheid dat enig grondgebied zal moeten worden prijs gegeven, wanneer onverhoopt op dit ogen blik een oorlog zou uitbreken. Volgens hem is het onjuist om tot het laatst toe stand te houden aan de grenzen, indien dit het gevaar van insluiting en vernietiging van grote eenheden met zich zou brengen. Daarom, aldus generaal Schuyler, zal Nederland, evenals andere NAVO-landen, wanneer de frontlijn door het land zou lo pen, gedeelten van zijn grondgebied prijs moeten geven, indien dit uit strategische overwegingen noodzakelijk wordt geacht. Hij vertrouwde echter op de „Forward Strategy", wanneer tegen 1960 de Duitse parate strijdkrachten aan de NAVO-defen- sie kunnen worden toegevoegd. Dan, aldus generaal Schuyler, zijn wij in staat een ag gressor op een afstand te houden, waar door wij ons zelf de tijd verschaffen onze reservetroepen te mobiliseren en de rug van de vijand te breken met de strategische luchtmacht van de NAVO. NA V O'vredestaak Hij noemde tenslotte het fundamentele doel van de NAVO, te voorkomen dat een oorlog uitbreekt. In dit streven is de NAVO de laatste vijf jaar voor honderd percent geslaagd. Een „Forward Strategy" die het NAVO-gebied veilig stelt tegen bezetting, acht hij mogelijk zodra de NAVO verzekerd is van de Duitse troepen. De komst van de geleide projectielen en atoomwapens betekent volgens hem niet, dat de grondtroepen kunnen worden afge schaft. Er is geen wapen ook niet in de toekomst dat op afdoende wijze de taak kan overnemen van de man op de grond, die een stuk grondgebied bezet houdt, dat als hij er niet zou zijn, in handen van de vijand zou vallen. Absoluut minimum Hij noemde tenslotte de sterkte van de NAVO-strijdkrachten, inclusief de Duitse bijdragen, het absolute minimum waarmee gehoopt wordt een verdediging van het NAVO-grondgebied op te richten zelfs m een atoomoorlog. De NAVO, zo besloot generaal Schuyler, ziet zich slechts voor één gevaar gesteld: het verslappen van de geest van wederzijds begrip, teamwork, vertrouwen en geloof in elkaar. Deze geest, aldus de spreker, is tot nu toe de hoeksteen van ons succes geweest. DJAKARTA (United Press) Te Dja karta is medegedeeld, dat in april veertig Darul Islam i-ebellen zijn gedood en zeven tig andere gewond op Celebes. Het Indo nesische leger heeft in april zeshonderd hutten van rebellen en vijf versterkte punten vernietigd. Vijftien personen, die door de fanatiek godsdienstige rebellen werden vastgehouden, werden bevrijd. De rebellen hebben vorige maand meer dan driehonderd dorps-woningen met de grond gelijk gemaakt. Zaterdag al maakten wij melding van de geboorte van een drieling te Beverwijk in liet gezin C. Tj. Bakker en D. Bakker Hensen, in de Soetemanstraat 12. Wij heb ben het gezin zondag bezocht en vonden er een gelukkige moeder en vader. Maar ook een trotse grootmoeder kwam om de hoek kijken, want het is in haar huis, dat de drieling voorlopig zal opgroeien. Wij hadden gerekend op een tweeling, aldus de moeder, maar dat het er drie zou den zijn, hadden we nooit verwacht. Het is een gelukkig bezit en we zijn er natuurlijk De Beverwijkse drieling Joannes Adrianus, Anna Maria en Petronella Bakker in de couveuse. erg trots op, al vragen we ons ook met zorg af, wat er zal moeten gebeuren. Want bij onze ouders kunnen we niet in blijven wo nen. Het is een ééngezinswoning en als er dan opeens drie leventjes bijkomen, die erg veel verzorging nodig hebben, dan rekenen we er wel een beetje op dat de autoriteiten ons een handje zullen helpen met een huis dan. Arts J. F. Dikkenberg was in zijn schik alsof het zijn drieling was. In de 28-jarige praktijk van deze dokter was het dan ook nog niet voorgekomen dat hij had geholpen een drieling ter wereld te brengen. De drie kinderen liggen in het Rode Kruis-Ziekenhuis in de couveuse en er is een kans dat de eerste na een week of vier thuis komt, daar deze dan het vereiste ge wicht zal hebben. Met hun drieën waren ze tien pond en drie ons: Joannes Adxïanus, Anna Maria en Petronella. Het is ongeveer 12 jaar geleden dat er in Beverwijk een drieling werd geboren. In de familie van de heer Bakker werd reeds eerder een drieling geboren, doch die woonde niet in Beverwijk. De lijstnummers voor de aanstaande ver kiezingen lulden thans officieel als volgt: 1 Katholieke Volkspartij. 2 Partij van de Arbeid. 3 Anti-Revolutionaire Partij. 4 Christelijk Historische Unië. 5 Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 6 Communis tische Partij Nederland. 7 Staatkundig Ge reformeerde Partij. 8 Gereformeerd Poli tiek Verbond. 9 Nationale Unie. 10 Neder landse Oppositie Unie. De lijstnummers van de Nationale Unie, de Nederlandse Oppositie Unie en het Ge reformeerd Politiek Verbond werden heden na een loting vastgesteld. Alle partijen hebben in de achttien kieskringen kandida ten gesteld. Een helikopter van de Marine-Lucht vaartdienst heeft zaterdagavond een zieke van het Deense schip „Marie Skou" gehaald en naar Den Helder overgebracht. Om vijf uur had de kapitein van de in Kopenhagen thuishorende, 5906 brt metende, „Marie Skou" per radio medegedeeld dat hij een ernstige zieke van boord zou -willen laten halen. Het schip voer op dat ogenblik vijf tig mijl noordnoordwest van het lichtschip „Texel". Het overnemen van de patiënt gaf enige moeilijkheden. Het moest gebeuren via het achterschip, waar de zieke op een reddings vlot was neergelegd. De man werd in het vliegtuig toevertrouwd aan de zorgen van luitenant-ter-zee arts tweede klasse der koninklijke marine-reserve J. J. Kolk. Om tien minuten over halfacht landde de heli kopter, welke onder bevel stond van ser geant-majoor-vlieger D. Zijlstra, op het marinevliegkamp „De Kooi". De zieke werd daarna vervoerd naar het hospitaal „Park zicht" in Den Helder. PARIJS (AFP) De voorzitter van het Indonesische parlement, Sartono, heeft zondag met zijn echtgenote en drie Indo nesische parlementsleden een bezoek ge bracht aan Praag, zo meldt het Tsjechoslo- waakse persbureau CTK. De delegatie die Moskou heeft bezocht, kwam uit Warschau. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Hohenemser: De moraal is onverzadigbaar zij verlangt het onmogelijke en wordt immoreel. President Sukarno is eredoctor geworden aan de universiteit van Columbia. We zien hem hier op het moment dat de deken van de universiteit, dr. Harr J. Carman, hem de cappa omhangt, terwijl de president van de universiteit dr. Crayson Kirk hem de bul overhandigt. DJAKARTA (ANP) Op de 48e zitting in de zaak-Schmidt voor het landgerecht te Djakarata heeft de Nederlandse getuige E. Barkey, die sinds 1954 in arrest is, ver klaard door de politie te zijn geslagen. Hij zei tegenover de politie te hebben ver klaard, te hebben deelgenomen aan illegale activiteiten uit angst voor mishandeling. Tijdens ondervragingen in Bandung was hij door de waarnemende commissaris En- duh geslagen. Barkey trok zijn tegenover de politie afgelegde verklaringen in, dat hij personen, die by deze activiteiten wa ren betrokken, op een reis naar de bergen in West-Java zou hebben vergezeld. Hij TEL AVIV (AFP) De Israëlische autoriteiten hebben vergunning verleend voor het vertrek van het karteringsvlieg- tuig der KLM, dat een maand geleden, toen het in Egyptische opdracht, foto's maakte van een gedeelte van de woestijn bij Gaza voor een onderzoek naar ontginningsmoge lijkheden, door Isralische jagers gedwon gen werd op Israëlisch gebied te landen. Het vliegtuig is zondagmiddag met de uit vier leden bestaande Nederlandse beman ning en een Egyptische sergeant van de karteringsdienst der Egyptische Lucht macht, van het vliegveld van Lydda naar Cairo vertrokken, waar het 's avonds ge land is. De Israëlische autoriteiten hadden reeds een maand geleden toestemming voor het vertrek van het vliegtuig en de bemanning gegeven, doch zij wilden dat de enige Egyptische inzittende, een sergeant van het Egyptische leger, in Israel zou blijven. Hiertegen werd bezwaar gemaakt door de KLM en de Egyptische regering. Laatstge noemde verklaarde dat het KLM-toestel, zonder de Egyptenaar, niet op Egyptisch gebied zou mogen landen. De Israëlische autoriteiten hebben thans, na onderhande lingen met Nederlandse vertegenwoordi gers, als „bewijs van goede wil" tegenover ons land toestemming voor het vertrek van het vliegtuig, met alle inzittenden, ver leend. In de parochie Meezenbroek in Heerlen is zondagochtend enige beroering gewekt door het feit, dat een verkiezingsplaat van de Partij van de Arbeid bleek te zijn geplakt op de troon van een altaar, dat in een sacramentsprocessie zou worden mee gedragen. Ook op andere plaatsen langs de route der processie werden dergelijke plakkaten gevonden. Omwonenden hebben de plakkaten verwijderd vóór de processie begon. De gewestelijk secretaris van de P. v. d. A. in Limburg, de heer J. van der Woude, heeft medegedeeld, dat hem na een direct ingesteld onderzoek is gebleken dat de plakkers van de P. v. d. A. zich correct hebben gedragen. Zij ontkenden ten stel ligste zich schuldig te hebben gemaakt aan het vermelde. „Het spijt mij dat men mij niet direct telefonisch gewaarschuwd heeft en dat men mij geen foto getoond heeft," aldus de heer Van der Woude. „Overigens zou ook n dat geval het bewijs nog geleverd moeten worden dat het onze plakkers waren die zich op een dergelijke wijze misdragen hadden. Kwajongens kunnen nog-natte plakkaten afscheuren. Mochten onze plak kers inderdaad de schuldigen zijn dan zou ik niet schromen mijn meest scherpe af keuring uit te spreken." verklaarde nooit in illegale activiteiten te zijn betrokken geweest en de beklaagde Schmidt niet te kennen. Barkey is de vijfde getuige in de zaak- Schmidt die zijn eerder tegenover de poli tie afgelegde verklaringen intrekt. Allen zeiden valse verklaringen te hebben afge legd uit vrees voor mishandelingen. Rechter Rochjani besloot, commissaris Enduh de volgende week maandag te horen. Op de zitting van vandaag werd ook ge hoord de vrouwelijke huisbediende van Schmidt, Alkatri. Zij verklaarde, dat zij Schmidt nooit een auto had zien besturen, zoals getuigen a charge hebben gezegd. Ook zei zij, dat Schmidt nooit 's nachts van huis was met uitzondering van een keer, toen hij een reis naar Semarang maakte. Volgens getuigen a charge heeft Schmidt zich regelmatig bij benden in West-Java bevonden. Schmidt deed een beroep op rechter Rochjani deze getuige, die sinds januari 1954 in gevangenschap verkeert, zo spoedig mogelijk vrij te laten. DETROIT (Reuter/UP) President Su karno van Indonesië is zondag in Detroit aangekomen voor een tocht van twee da gen door de Amerikaanse staat Michigan. Sukarno begaf zich terstond naar Ann Ar bor om een eredoctoraat van de universi teit van Michigan in ontvangst te nemen. In de uiversiteit heeft hij een rede gehou den, waarin hij een dringende oproep deed tot het vreedzaam gebruik van atoom energie. In een vraaggesprek voor de televisie heeft Sukarno een beroep gedaan op de Verenigde Staten, een meer actieve hou ding tegen het kolonialisme in te nemen. Op de vraag of Indonesië tegen Nederland ten strijde wil trekken om westelijk Nieuw Guinea antwoordde Sukarno: „Neen, wij zullen geen oorlog beginnen. Wij zijn een vredelievend volk, wij onderhandelen". Met betrekking tot de erkenning van com munistisch China door Indonesië zei Su karno- „Het Chinese vasteland heeft 560 miljoen inwoners. Men moet de dingen reëel beschouwen." Dat Indonesië zich niet bij het Zuidoostaziatische verdrag had aan gesloten was omdat. Indonesië geen voor keur had voor enig blok. DJAKARTA (ANP) De secretaris generaal van het Indonesische ministerie van Onderwijs heeft heden medegedeeld, dat Indonesië zal verzoeken vele histo rische kunstschatten, die zich thans in Nederlandse musea bevinden, terug te geven. De secretaris-generaal zei ,dat zy Indonesisch bezit zyn. ADVERTENTIE OPENBARE BIJEENKOMST hedenavond 28 mei 1956 om 20 uur Restaurant De Leeuwerik Haarlem Prof. Mr. P. J. OUD te Rotterdam over: DE BILT, Maandag 10 uur Een klei ne storing, die zaterdagmorgen boven De nemarken lag, is in noord-oostelijke rich ting verdwenen, waarna een krachtige rug van hoge luchtdruk zich over de omgeving van de Noordzee uitbreidde. Deze bezorgde ons een zonnige zondag, waarop de tempe raturen in het zuiden van het land tot bij na twintig graden opliepen. Bij de Portu gese kust bevindt zich een depressie, die samenhangt met afgesloten hoeveelheid koude lucht, in de hogere niveaus. Een hierbij behorend koufront strekt zich uit over Frankrijk en het zuidwesten van de Britse eilanden. Alleen in dit laat ste gebied veroorzaakt het regen. De met dit front samenhangende luchtdrukdalin- gen doen de wind in ons land naar zuide lijke richtingen draaien, waarbij warme, continentale lucht wordt aangevoerd. Hierin zullen de temperaturen dinsdag op verschillende plaatsen zomerse waarden bereiken. Daarbij is een kleine kans op onweer aanwezig. Aan de kust kan de zee wind enige afkoeling brengen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Suède Damesjasjës in kleuren 110.- (van hedenmorgen 7 nur) Weers- toestand csê - Eau w5 13 TJ D. o u Z ■SS «S3 s* ■cl SSU zS Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. onbewolkt onbewolkt mist half bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. licht bew. mist half bew. zwaar bew. geheel bew. licht bew. onbewolkt nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt nevel zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. nw 20 ono 26 n 16 windst. 19 o 18 ono 17 no 22 zzo 25 windst. 22 zzw 25 ono 22 wnw 16 ono 23 windst. 21 windst. 23 windst. 23 windst. 25 windst. 23 windst. 27 windst. 29 windst. 24 temp. 7 uur mat. o 12 ono 12 mat. o 14 zw. ozo 11 mat. o 13 zw. o 11 mat. o 14 mat. o 15 0 0 0 0 0 0 0 0 29 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Neerslag laatste 24 uur. oooooooooconcv^rr^orvxy^'ror/yyv^ocorr WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Over het algemeen zonnig en warm weer met hier en daar een onweers bui. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. 29 mei Zon op 4.31 uur, onder 20.49 uur. Maan op onder 8.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 mei Hoog water: 5.55 en 18.18 uur. Laag water: 1.35 en 13.54 uur. Dinsdag 29 mei Hoog water: 6.29 en 18.53 uur. Laag water: 2.09 en 14.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1