Communisten en neo-fascisten boeken verliezen in Italië OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Togliatti onverwacht naar Tito om vrede te sluiten C4'M0REI«AHPUL! Ambonese gezinnen met lichte drang 's nachts van Plein 1813 verwijderd Weerbericht Adenauer is persoonlijk in het reine met zijn ministers Communisten saboteren treinen en spoorlijnen in Frankrijk Recordopkomst bij plaatselijke verkiezingen Trieste protestactie van PNMS in Den Haag Zij wilden dr. Drees petitie aanbieden en weigerden weg te gaan Zakelijke problemen nog niet opgelost Frans-Marokkaanse diplomatieke overeenkomst getekend Het woord is aan. 70e JAARGANG No 272 DINSDAG 29 MEI 1956 301e JAARGANG No 117 Sicilië Lacoste waarschuwt Nederland laat Japanse oorlogsmisdadigers vrij Extra bescherming voor koningin Elizabeth Tweede waterstofbom zou op Bikini ontploft zijn Persbureau Antara krijgt weer subsidie Russische professoren wensten tweede partij Weinig wind VEILIG ZONNEN Weer rapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. m TT""^k Tl T Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Teletoön 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- 5 1 8 1 1 Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen, redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor Ml[ 1 haak I 1 Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. B i 8 8 I 8 I J J Jj J J| franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. ^^^1 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ROME (Reuter/AFP) Bij de verkiezingen voor gemeente en provinciale raden, die zondag in Italië gehouden zijn, heeft ruim 91 percent van de stemgerech tigden zijn stem uitgebracht, een ongekend hoog percentage bij plaatselijke verkiezingen. De eerste uitslagen duiden op winst voor de centrumpartijen en verlies voor uiterst links en uiterst rechts. Het verlies van links, drie tot vijf per cent, schijnt de sociaal-democraten ten goede gekomen te zijn. De christen democraten en de liberalen kregen de stemmen die rechtse monarchisten en ueo-fascisten verloren. •De leider van de Italiaanse communisten, Palmiro Togliatti, is gisteravond in Bel grado door maarschalk Tito ontvangen. Communistische zegslieden in Rome, die Togliatti's vertrek toegaven nadat deze aan de grens gesignaleerd was, zeiden dat hij was uitgenodigd door de communistische partij van Joegoslavië. Men gelooft dat Togliatti met een auto van Triest naar de Joegoslavische grens is gereden. In Joego slavië stapte hij in een speciaal militair vliegtuig dat hem naar Belgrado bracht. Men vermoedt dat Togliatti Tito wil spreken voor diens vertrek naar Moskou. De reis van Togliatti was een volslagen verrassing. Togliatti verklaarde bij aan komst in Belgrado dat hij besprekingen kwam voeren over kwesties die de Itali aanse en de Joegoslavische partij aangaan. Hij zou echter, met het oog op de verkie zingen, zo spoedig mogelijk weer naar Italië moeten terugkeren. Het bestuur van de Italiaanse commu nistische partij heeft bekendgemaakt, dat Togliatti zal trachten de banden met de Joegoslavische communisten, die in 1948 en 1949 als gevolg van verkeerde besluiten van de Kominform waren afgebroken, weer aan te knopen. Bij het onderhoud met Tito waren Mosje Poijade, voorzitter van het Joegoslavische parlement, en de vice- premiers Kardelj en Rankovitsj aanwezig. In Rome gelooft men dat Togliatti van de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev op dracht heeft gekregen vrede met Tito te sluiten. Togliatti was de communistische leider die indertijd de verklaring van de uitstoting van Tito uit de Kominform op stelde. De verkiezingen in Italië zijn vrijwel zonder incidenten verlopen. In Palermo, de hoofdstad van Sicilië, zijn de communisten en neo-fascisten terug gelopen. Christen-democraten en socialis ten boekten hier winst, evenals in Syra cuse, waar de socialistische winst bijna ge lijk was aan de verliezen van de commu nisten en de winst der christen-demo craten en liberalen ten koste van zware verliezen voor neo-fascisten en monar chisten ging. Uit de volledige uitslagen op Sicilië blijkt, dat de communisten sedert de alge mene verkiezingen van 1953 ongeveer 26.000 s}emmen hebben verloren (101.852 tegen 127.543). Op 4000 stemmen na zijn deze naar de linkse socialisten, die met de communisten samenwerken, gegaan. De Christen-Democraten kregen 250.070 stem men tegen 215.418 in 1953. De bondgenoten van de Christen-Democraten de libe ralen en sociaal-democraten boekten eveneens winsten. Zij kregen respectieve- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Regenkleding voor dames en heren ALGIERS (Reuter/A.F.P.) Frankrijk zal zich zo nodig met geweld keren tegen inmenging van Marokko, Tunesië of een ander land in het Algerijnse conflict, aldus de in Algiers residerende Franse minister Lacoste in een brief aan de ambtenaren, officieren en onderofficieren in Algerije. In de circulaire, waarin het doel van de strijd wordt uiteengezet, noemt de minis ter de opstand „slechts een aspect van het wereldconflict," waarin Frankrijk voor de westelijke wereld en de vrijheid strijdt. Lacoste verklaart, dat de jongste ont wikkelingen in Marokko en Tunesië, die van Frankrijk de onafhankelijkheid hebben gekregen, een „aanzienlijke invloed" heb ben op de toestand in Algerije, maar dat het voortbestaan van het gezag in deze twee gebieden afhankelijk is van de hand having van het Franse gezag in Algerije. De minister is van oordeel, dat Frankrijk met het uitvoeren van een nieuwe politiek van hervorming en ontwikkeling in Alge rije niet moet wachten, totdat de orde vol ledig is hersteld. Het Franse parlement erkent het bestaan van een zekere „Alge rijnse persoonlijkheid". Het statuut van 1947, dat de grondslag vormt voor de tegenwoordige status van het gebied, is volgens Lacoste „verouderd." Een nieuw statuut zal slechts kunnen worden uitge werkt met medewerking van gekozen ver tegenwoordigers van de Mohammedaanse bevolking. Volgens berichten die maandagavond in Algiers zijn ontvangen, zijn in de voor gaande 24 uur in oostelijk Algerije 63 op standelingen gesneuveld. Franse autori teiten klagen er over dat oostelijk Marokko gebruikt wordt als basis waar de rebellen zich buiten bereik van de Franse troepen kunnen oefenen. Bij afzonderlijke inciden ten in Algerije zijn in de afgelopen 24 uur achttien Mohammedanen en drie Euro peanen gedood. lijk 39.000 en 27.000 stemmen tegen 29.000 en 16.700 in 1953. De hevigste verliezen leden de neo-fas cisten, die 66.571 stemmen kregen tegen 114.185 bij de algemene verkiezingen. De monarchisten, de bondgenoten van de neo fascisten, zagen hun aanhang eveneens verminderen: bijna 100.000 stemmen tegen ruim 116.000. In Trento en Bolzano was de grote meerderheid der stemmen voor de Chris ten-Democraten en de Zuidtiroolse Volks partij. In 4.637 van de 6.093 gemeenten met een bevolking tot tienduizend zielen hebben de Christen-Democraten de meerderheid be haald in 2.724, de communisten en links socialisten in 1.163 en onafhankelijken in 750. In de provinciale verkiezingen was de voorlopige stand: Centrum: christendemocraten 5.209.032 en sociaaldemocraten 1.033.329, liberalen 654.828, republikeinen 124.392. Totaal 7.102.581. Links: communisten plus links-socialis ten 4.919.229. Rechts: Neo-fascisten en nationaal mo narchisten 1.181.838, volksmonarchisten 797.295, anderen 295.599. Totaal 2.274.732. Totaal ruim veertien miljoen van de bijna 28 miljoen. TOKIO (United Press) De Neder landse regering heeft via de Nederlandse ambassade in Tokio aan het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken laten we ten, dat tweeëntwintig Japanse oorlogsmis dadigers, die door Nederlandse rechtban ken tot langdurige celstraffen in de grote Sugamogevangenis in Tokio veroordeeld waren, op erewoord in vrijheid gesteld kunnen worden. Tevens heeft de Nederlandse regering de levenslange gevangenisstraffen van ze venentwintig andere Japanse oorlogsmis dadigers in straffen van twintig jaar om gezet. Door de vrijlating van de tweeëntwintig oorlogsmisdadigers blijven er nu nog drie enzestig door Nederlandse rechtbanken verooi-deelde Japanners' in de Sugamoge vangenis achter de tralies. „Wij gaan niet naar onze woonoorden terug, voordat wjj hier in Den Haag voeding en zakgeld hebben gekregen", dit zei de leider van de ruim driehonderd Ambonese mannen, vrouwen en kinderen van de Partai Nasional Maluku Salatan, die maandag middag naar Den Haag waren gekomen om verder te protesteren tegen de nieuwe uitkeringsregeling. Op het Plein 1813 in Den Haag zijn de Ambonezen met vrouwen, kinderen en bagage uit de bussen gestapt, waarmee zij naar Den Haag zijn gekomen en tegenover het kabinet van de minister-president wachtten zij de verdere gebeur tenissen af. Hun leider, Siwaletta, stuurde de bussen terug, na<lat hij bij afwezig heid van minister-president dr. Drees, die een vergadering van de ministerraad bij woonde was ontvangen door de waarnemende secretaris-generaal van het mini sterie van Algemene Zaken, de heer Josephus Jitta. Deze deelde de Ambonezen mede, dat een delegatie een petitie kon aanbieden onder voorwaarde, dat van demonstraties zou worden afgezien. Als voorzorgsmaatregel had inmiddels de Haagse politie het Binnenhof, waar het ministerie van Maatschappelijk Werk is gevestigd, afgezet. Siwaletta verklaard, dat zijn volgelingen alleen zouden terugkeren, als zij voeding en zakgeld zouden krijgen. „Wij lopen al vijftien dagen met een half lege maag rond", zeide hij. Aanvaarden van de nieuwe regeling, die hieraan een einde zou maken, noemde hij onmogelijk. Hij zeide naar Den Haag te zijn gekomen, omdat nog steeds geen antwoord was ontvangen op brieven (Van onze correspondent in Bonn) De buitenwereld heeft de indruk kunnen krijgen alsof het incident tussen bonds kanselier Adenauer en zijn minister van financiën Schaffer, dat tengevolge van Adenauer's uitlatingen in een rede te Keulen uitgebroken, gesloten is. Het frac tiebestuur van Adenauer's regeringspartij de Christen Democratische Unie heeft te zamen met minister Schaffer, de minister (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl in Parijs het Frans-Marokkaanse akkoord werd getekend, dat de diploma tieke betrekkingen tussen Frankrijk en zijn voormalig protectoraat in Noord-Afrika moet regelen, terwijl nog slechts enkele dagen Parijs scheiden van het grote debat over Noord-Afrika in het parlement, heb ben de Franse communisten nieuwe en ernstige incidenten ontketend uit protest tegen de troepen-zendingen naar Algerije. De ernstigste betogingen deden zich voor in de Bretonse havenstad St. Nazaire, waar vijfduizend arbeiders, na een aanvankelijk vreedzame manifestatie, het station bin nendrongen om het vertrek van een trein, waarin twintig onder de wapenen geroepen klein verlofgangers zaten, te verhinderen. De politie was niet bij machte deze invasie te voorkomen, evenmin trouwens als de sabotagedaden, die er op volgden. Er werden wagen-koppelingen losge trokken en luchtslangen doorgesneden en de spoorweg werd versperd. Aangezien het duidelijk was, dat de trein niet meer,zou kunnen vertrekken, verlieten de twintig militairen het station. Slechts vijf van hen meldden zich later. De anderen zullen als deserteurs moeten worden beschouwd. In der haast aangevoerde politie-versterkin- gen bonden later de strijd tegen de betogers aan. Aan beide zijden vielen negen gewon den. De politie arresteerde zes manifes tanten. Na lange onderhandelingen tussen de commissaris van politie en enige vak bondsleiders werden deze arrestanten later losgelaten. Pas daarna besloten de betogers vrijwillig het station te ontruimen. Ook in andere Franse plaatsen kwam het tot incidenten. De spoorweg LaonReims werd op enige plaatsen gesaboteerd. De lijn van Parijs naar St. Cervais werd door explosieven beschadigd. In St. Cervais zelf vertraagden betogers het vertrek van een trein. Opgeroepen klein-verlofgangers trok ken in de trein BordeauxLyon verschei dene malen aan de noodrem. Op het station van Vendöme hielden vierhonderd betogers een trein met militairen twee uur tegen. Ook in Voiron, de Haute Savois, en Domène de Haute Loire, ontstonden bij de treinen grote vertragingen door soortge lijke manifestaties. De sneltrein Quimper- Parijs kwam drieëneenhalf uur te laat om dat militairen verschillende malen aan de noodrem trokken. Voorzichtig Van meer dan één zijde wordt aange drongen op maatregelen tegen de commu nistische leiders, die deze incidenten uit lokten. Waar de politie de betogers tot nu toe nogal voorzichtig heeft aangepakt, valt nauwelijks te verwachten dat de regering werkelijk krachtig zal durven optreden tegen de leiders van een derde van het Franse volk. Deze hebben voor de komende dagen trouwens ook een aantal massa meetings tegen de actie in Algerije georga niseerd. Men wacht niet zonder spanning af of de communisten bij het komende debat in de Assemblée Nationale hun stil zwijgende steun aan de regering-Mollet zullen opzeggen. De moeizame onderhandelingen tussen de Marokkaane en Franse regeringen heb ben inmiddels geleid tot de ondertekening van een akkoord dat de Marokkaanse sou- vereiniteit op djplomatiek gebied nader omschrijft. Volgens dit akkoord, dat het Franse parlement nog moet goedkeuren, krijgt Marokko inderdaad alle diplomatieke bevoegdheden van een souvereine staat, al blijven er in de buitenlandse betrekkingen enige voorrechten aan Frankrijk voorbe- i houden. Men is overeengekomen elkaar te raadplegen over gemeenschappelijke be langen en over eikaars buitenlandse poli tiek. partijen verbinden zich geen poli tiek U volgen, die, na gezamenlijk onder zoek, in strijd zou worden bevonden met de belangen van een hunner. Daartegen over staat, dat beide partijen het volste recht krijgen internationale verdragen af te sluiten. Meningsverschillen over de uit leg van het akkoord zullen aan het Inter nationale Gerechtshof te Den Haag worden voorgelegd. In landen, waar Marokko geen eigen diplomatieke vertegenwoordigingen heeft, zullen de Franse missies de Marok kaanse belangen behartigen. De Franse ambassadeur in Marokko zal automatisch deken van het corps diplomatique zijn. Lucht bases Uitdrukkelijk wordt in de overeenkomst vastgelegd, dat Marokko zich vrijheid van handelen voorbehoudt ten aanzien van de vier grote Amerikaanse luchtbases in dat land. Nieuwe regelingen daaromtrent zullen in Amerikaans-Marokkaanse onder handelingen worden uitgewerkt. Na dit diplomatieke akkoord moet nog een militaire overeenkomst worden ge troffen, die vermoedelijk meer voeten in aarde zal hebben. De onduidelijke positie van de Franse troepen in Marokko en de aanwezigheid van het officiële Marokkaan se bevrijdingsleger naast de officiële ko ninklijke strijdkrachten hebben de laatste weken herhaaldelijk tot ernstige moeilijk heden aanleiding gegeven. Er zijn Franse patrouilles ontvoerd en de verhouding tus sen de drie strijdmachten is gespannen. Vandaar dat de Franse chef, generaal Ely, zich voor enige tijd naar Marokko heeft begeven. De Franse regering zal proberen haar troepen zo lang mogelijk in Marokko te handhaven, teneinde te voorkomen dat de Algerijnse rebellen steun uit Marokko zouden krijgen, die voor hen wel eens van doorslaggevend belang zou kunnen zijn. van Economische Zaken Erhard, en nog enkele leden van het kabinet, in een ge heime vergadering de wrijvingen, die in de boezem van het kabinet waren ontstaan, uitvoerig besproken. Toen minister Schaf fer de vergaderzaal verliet, zei hij: „Ik ben zeer tevreden". Ook Adenauer kwam zichtbaar opgeruimd en opgelucht naar buiten. Later werd officieel bekend ge maakt, dat men het er op de zitting over eens geworden was, dat de prijzen en de lonen en de koopkracht stabiel moeten worden gehouden. De belangrijke vraagstukken op finan- cieel-economisch gebied zijn intussen niet opgelost. Erhard verklaarde voor de bij eenkomst, dat hij zou vasthouden aan het conjunctuurprogramma, dat ondersteund wordt door Schaffer en de Westduitse cir culatiebank. Hij beoogt 'n verlaging van de douanetarieven met dertig percent en een inkrimping van de openbare investeringen. Ook het bestuur van de socialistische par- lementsfractie heeft de economische politiek besproken. Het kabinet zal zich vermoe delijk pas op 6 juni met de conjunctuur- politiek bezig houden. De Duise Boerenbond heeft opnieuw ver klaard tegenstander te zijn van de toepas sing van de voorgenomen verlaging van de douanerechten op agrarische produkten. Een dergelijke verlaging zou, naar de mening van de bond iedere rechtvaardig heid honen. In maart en april zijn volgens de boerenbond de prijzen van levensmid delen slechts gestegen doordat de winter streng was en laat inviel. Naar de mening van politieke waarne mers voert Schaffer, een harde strijd aan twee fronten, aangezien hij zowel de be lastingplannen van de partijen als, tezamen met Erhard en de president van de cir culatiebank, Bocke, ingrijpende correcties van het conjunctuurprogramma van de minister van Economische Zaken en van de circulatiebank van de hand wijst. De „drie wijzen" van de Westduitse economische politiek zien de discontoverhoging door de circulatiebank en een algemene verlaging van de douanerechten van dertig percent als kernpunten van dit conjunctuurpro gramma. Beide punten stuiten echter op tegenstand van de regeringsleider. Te Bonn heeft men de indruk, dat het bij de.komende besprekingen niet gemakkelijk zal zijn dit front Erhard-Schaffer-Brocke beslissend te doorbreken. LONDEN (AFP) Koningin Elizabeth heeft maandag in Londen een parade af genomen van een afdeling van het garde regiment grenadiers. Vijfhonderd agenten vormden aan beide zijden van de weg een ononderbroken haag. Men brengt deze strenge veligheidsmaatregelen in verband met de geruchten dat Cyprische verzets lieden ook in Engeland gewelddaden zullen gaan plegen. en telegrammen, waarin tegen de nieuwe regeling is geprotesteerd. De P.N.M.S. is een kleine organisatie, die zich in juli 1954 /an de C.R.A.M.S. heeft afgescheiden. Silawetta weigerde in de loop van de middag gebruik te maken van bussen om naar de woonoorden terug te keren. De bussen waren aangeboden door de loco burgemeester van Den Haag, de heer Van den Oever, met wie hij een onderhoud had. Ook weigerde hij een aan minister-presi dent Drees gerichte petitie, waarin intrek king van de nieuwe regeling werd geëist, te overhandigen aan de waarnemende secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken, de heer Josephus Jitta. Nadat tegen middernacht de politie de omgeving van het Plein had afgezet arri veerden ruim een uur later de politie en de bussen op het Plein. Via een luidspreker werd de Ambonezen, omringd door een politiehaag, een order voorgelezen van de Haagse burgemeester, waarin hen het bevel werd gegeven in de bussen plaats te nemen, omdat een langer verblijf in de open lucht niet langer kon worden toege staan. Ook op herhaalde aanmaningen echter kwam onder de Ambonezen geen beweging, ook niet na de aankondiging, dat zij naar de bussen zouden worden be geleid, als zij niet zouden meewerken. Ook het „Pulan, laks" (vlug naar huis) had geen resultaat. De enige reactie was kreten zoals „al vijftien dagen eten wij gras". Nadat de heer Van den Oever per soonlijk een beroep op de Ambonezen had gedaan om te vertrekken en hen had ver zekerd, dat in Nederland niemand van de honger sterft, begonnen de politiemannen met het inladen van de bagage in de bus sen. Helm en karabijn waren daarna in schrille tegenstelling tot de behoedzaam heid, waarmede zij de slapende kinderen naar de bussen brachten. De ouderen ver zetten zich niet, hoewel kreten, die aan hun mening over de Nederlandse regerings- politiek aan duidelijkheid niets te wensen overlieten, niet van de lucht waren. Nadat zij het volkslied van de Zuid-Molukken hadden gezongen en een gebed was uitge sproken, konden ook zij met veel tact wór den bewogen in de bussen plaats te nemen. De petitie werd uiteindelijk aan de heer Van den Oever gegeven, die toezegde, dat deze dinsdag aan dr. Drees zal worden overhandigd. Het was al drie uur geweest, toen de laatste bus de reis naar de woon oorden begon. TOKIO (Reuter) Het Japanse centrale meteorologische observatorium is aan de hand van waarnemingen tot de slotsom ge komen dat de Verenigde Staten zondag avond onaangekondigd een waterstofbom boven het atol Bikini in de Stille Oceaan tot ontploffing hebben gebracht. De Japan se „veiligheidsraad voor de scheepvaart" heeft de regering gevraagd de Verenigde Staten te verzoeken in het vervolg tevoren mede te delen wanneer er waterstofbom- ontploffingen in het gebied van Bikini te weeg worden gebracht, opdat de scheep vaart hiermede rekening kan houden. De woordvoerder van de raad, die dit mededeelde, verklaarde dat een Japans schip, dat zich bij de ontploffing van 21 mei duizend mijl ten westen van Bikini be vond, duidelijk sporen van radio-activiteit vertoonde, toen het zondag te Tokio in het dok ging. (Van onze correspondent in Djakarta) Op een ontmoetingsbijeenkomst met persvertegenwoordigers in Djokjakarta heeft de minister van Voorlichting, Sudib- jo, meegedeeld dat het persbureau „An tara" sinds 1 mei weer subsidie ontvangt. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Confucius: Troost u, iedereen heeft een kaal hoofd. Sommigen bedekken het echter met een haardos. PARIJS (UP/AFP) Vier Rus sische professoren hebben van de Sovjet regering geëist, dat zij de vorming toelaat van een tweede politieke partij „om de wedergeboorte van de persoonscultus te voorkomen". De geleerden stelden deze eis tijdens het twintigste congres van de Rus sische communistische partij in februari van dit jaar. Partijsecretaris Kroesjtsjev, de machtigste man in de Sovjet-Unie, ver wierp de eis. De professoren werden uit de partij gestoten en verloren al hun functies. Dit meldt de Franse correspondent Daniël Cazel, die in Moskou vertoeft voor de bla den Paris-Normandie en Echo d'Oran, dat in Algerije verschijnt. De professoren hadden hun eis geformu leerd in een memorandum, waarin zij stel den, dat die tweede partij een partij zou moeten zijn „die niet wordt gecontroleerd door het apparaat van de communistische partij". Kroesjtsjev zei op het congres: „Dit plan zou het regiem gevaarlijk kunnen ver zwakken doordat het de deur wijd openzet voor alle soorten afwijkingen van de juiste weg". Semione Ignatiev, die onder Stalin mi nister voo.r Staatsveiligheid was en die toen verantwoordelijk was voor het ge vangen zetten en in staat van beschuldi ging stellen der verdachten in het „dok- terskomplot", die van vergiftigingsprak tijken werden beschuldigd, heeft zich in de „Pravda" uitgesproken voor meer demo cratie in het politieke en maatschappelijke leven in de Sovjet-Unie. Ignatiev baseert zijn aanbeveling op het beginsel van het gemeenschappelijke leiderschap. Hij waar schuwt tegen te veel „regelzucht" en „kou de administratieve geest", zoals die op partijbijeenkomsten tot uitdrukking komt. DE BILT, dinsdag 10 uur: Terwijl gister middag in Zuid>-Duitsland temperaturen van meer den 30 graden voorkwamen en het kwik in het zuiden van ons land tot 28 a 29 graden steeg, begon zich boven Frank rijk een onweerstoring te ontwikkelen. Gis teravond nam deze storing in betekenis toe en begon zij zich naar het noorden uit: te breiden, zodat reeds in de loop van de nacht ook in een groot deel van ons land buien vielen. Achter de storing begon de luchtdruk in Frankrijk weer te stijgen, ter wijl er bovendien opklaringen voorkwa men, die zich naar onze omgeving uitbreid den. De luchtdrukverschillen boven het vasteland bleven daarbij klein, zodat er weinig wind te verwachten is. ADVERTENTIE met de Zwitsers® Nu ook in handige, onbreekbare spuiillacons (van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Den Helder Ypenburg VMssiingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven rs- and wind richting maxim. temp. gisteren Neerslag in mm. onbewolkt wzw 23 0 nevel z 21 0 onbewolkt zw 19 0 geheel bew. nno 17 0 geheel bew. n 26 0 regenbui n 24 0 onweer ono 28 O zwaar bew. n 29 0 half bew. w 24 1 onbewolkt 25 0 onbewolkt wnw 24 0 onbewolkt o 22 0 half bew. no 29 0 zwaar bew. ono 25 0 licht bew. zzw 29 0 onbewolkt zzw 26 0,1 onbewolkt windst. 27 0 onbewolkt o 24 zwaar bew. n 31 onbewolkt windst. 29 zwaar bew. ono 27 temp. 7 uur geheel bew. mat. o 15 regenbui nnw 16 zwaar bew. ono 15 half bew. zw. no 14 lichte regen zw. n 16 zwaar bew. zw. zo 17 geheel bew. mat. o 18 Vlv. Z.-Limb. lichte regen ono 18 Neerslag laatste 24 uur. «xxrevxxxxjocorxxxnr-onfv-ory-. myyyrct orcorciroxooooOOOO 0 0 0 0 0 3 7 0 2 0 0,6 2 OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Aan de kust plaatse lijk mist. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Over het algemeen zwakke wind. 30 mei Zon op 4.30 uur, onder 20.50 uur. Maan op 0.01 uur, onder 9.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 mei Hoog water: 6.29 en 18.53 uur. Laag water: 2.09 en 14.26 uur. Woensdag 30 mei Q Hoog water: 7.06 en 19.29 uur. g Laag water: 2.42 en 15.00 uur. y30ovyxx>o<x>xx>2xccccoooocoxcoxacccc<x)oxcc>c<x&xxxxx>

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1