Voorspel van verkiezingen: hausse in machtigingen Omvangrijke voorbereidingen reeds geruime tijd in volle gang Kort en bondig Uitbreiding gasbedrijf geen beletsel voor IJmond-coördinatie 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine ,,4' Speciale afdeling op stadhuis elke dag tot half tien in actie Amsterdamse Beurs De Tweede Haarlemse Muggenronüe „Tourleider" vraagt medewerking van vele Haarlemmers Jong leven in de Haarlemse polders WOENSDAG 30 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Bezoek Commissaris der Koningin aan Zandvoort Ir. J. L. Bienfait vierde zilveren jubileum „Flora" gaat dertigjarig bestaan vieren Sukarno zal staatsbezoek aan Praag brengen Ouderavond van de Hartenlustschool DOUWE EGBERTS een geheel nieuwe melange van Mixture- en Baaitabakken Apart van karakter - apart van smaak! VELSENS RAAD BIJEEN Nieuw uitbreidingsplan voor Velsen-Noord aanvaard Jaarvergadering Indisch Hollandse Jongerenbond „We kunnen niet in Haarlem stemmen, want we zitten die dag in Ermelo. Kunt u er voor zorgen dat wij daar kunnen stemmen? En zorgt u meteen voor mooi weer?" Dat laatste is toch écht te veel gevergd van de afdeling Verkiezingen op 'het Haarlems stadhuis. Want dergelijke aanvragen om elders te mogen stemmen en verzoeken om volmachten komen dage lijks als een vloedgolf binnen en de golf bereikte zijn hoogtepunt in de afgelopen dagen omdat vandaag de termijn voor dergelijke aanvragen verstrijkt. En als dan alle aanvragen zijn ingediend dan moeten er per aanvraag weer twee stukken uit gaan: kennisgevingen aan de aanvragers en oproepen aan de gemachtigden. Dat vergt echter een niet-geringe sortering en controle. Immers: men kan voor het vol doen aan zijn stemplicht thans alléén nog maar familieleden machtigen en ofschoon de meeste volmacht gevers daartoe een broer of zuster of een der ouders uitkie zen, komt het toch ook veel voor dat er tantes, ooms en zelfs neven worden ge machtigd. En dan vergt de controle uiter aard meer. Mensen, die tijdens de verkiezingen in het buitenland vertoeven en in ons land geen familie hebben kunnen dus niet kie zen in tegenstelling tot vroeger toen men iedereen als gemachtigde kon kiezen. „Maar die oude regeling had ook zijn on gemakken", zei ons de heer W. H. Etten, referendaris ter secretarie, die met de lei ding van de verkiezingsafdeling belast is, „we hebben het toch vroeger wel meege maakt dat ijverige partijmensen de zie kenhuizen en de rusthuizen afgingen en dat bijvoorbeeld een welwillend oudje drie mensen van verschillende partijen machtigde De heer Etten bleef ons met een blij moedig geduld te woord staan ofschoon de stapel aanvragen voor machtigingen en elders stemmen op zijn bureau snel aan groeide. Hij kan het met zijn achttien hel pers, die iedere avond tot half tien met hem overwerken, uitstekend aan. Elders stemmen „Het is vooral goed geregeld met die verzoeken om elders te mogen stemmen", zei hij, „het nieuwe daarvan is namelijk dat men niet aan deze andere gemeente gebonden is, wanneer bijvoorbeeld de voor genomen vakantie niet doorgaat. In dat geval kan men rustig gaan stemmen in de gemeente waar men de aanvraag om elders te mogen stemmen heeft ingediend, dus in de gemeente, waar men woont. Zo kun je dus tot de laatste dag toe zelf uit maken of je van de mogelijkheid om el ders te stemmen gebruik maakt of niet". De hausse in aanvragen, die zich ook duidelijk manifesteert in rijen voor de loketten, is overigens niet het enige dat de aandacht van de afdeling verkiezingen in beslag neemt. Haarlem is de grootste van de dertig gemeenten in kieskring 11. Het heeft er sinds de vorige Kamerverkie zingen weer enige nieuwe wijken bijge- kregen en het aantal stemdistricten breid de zich dan ook uit van 106 tot 111. Voor de bemanning van deze stembureaus moe ten dus 555 mensen worden aangeschreven, afgezien van de reservisten. De meesten daarvan kent men nog van eerdere ver kiezingen, maar er zijn ook altijd nog heel wat mutaties. Ook de inrichting van de bureaus vraagt veel en tijdige voorzorgen. Bij de vorige Kamerverkiezingen was het nog een probleem om aan behoorlijks stemlokaliteiten te komen, maar deze keer zal men gebruik kunnen maken van in middels gereedgekomen scholen, zodat er ook voor de nieuwe districten een goede oplossing gevonden wordt. Democratische nauwgezetheid „En dan moeten de leden van de stem bureaus geïnstrueerd worden", zei de heer Van Etten met een bedenkelijk optrekken van zijn wenkbrauwen, ..ik weet niet of u de kieswet wel eens hebt ingezien Op dat moment werd er voor hem gete lefoneerd en terwijl hij de hoorn opnam legde hij nog even gauw een exemplaar van de kieswet voor ons op tafel. Terwijl wij ons er juist over verbaasden hoezeer de gang van zaken op de stembureaus er tot in de schijnbaar meest onnozele details is voorgeschreven, maakte onze zegsman een opmerking van gelijke strekking: „Het staat er allemaal zo nauwkeurig in, dat je geneigd zou zijn erin na te kijken of je ie potlood rechts voor je en je pen links voor je op tafel mag leggen". Het is allemaal verschrikkelijk voor- De Commissaris der Koningin in de pro- vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, zal op dinsdag 12 juni een ambtsbezoek bren gen aan Zandvoort. Na de lunch ten huize van Zandvoorts burgemeester, zal om twee uur een open bare raadsvergadering worden gehouden, welke ten hoogste een uur in beslag zal nemen. In deze vergadering zullen door de raadsleden te stellen vragen door de commissaris worden beantwoord, waarna een rondrit door de gemeente zal worden gemaakt en diverse gebouwen en uitbrei dingen zullen worden bezichtigd. In hotel Bouwes recipieerde dinsdag middag de heer ir. J. L. Bienfait uit Aer- denhout ter gelegenheid van het feit, dat hij gedurende vijfentwintig jaar werkzaam was als importeur voor machines en ge reedschappen in de metaalindustrie. De grote genegenheid voor de jubilaris bleek zeker wel in de eerste plaats uit het enorm aantal bloemstukken dat hem was toegezonden en daarnaast uit de grote be langstelling, die werd getoond. Toonaan gevende figuren uit Nde Nederlandse me taal-grootindustrie kwamen hun opwach ting maken. De heer F. J. Philips van het Philips concern te Eindhoven zond een persoonlijk telegram van gelukwensen. De jubilaris verklaarde ons, ten zeerste getroffen te zijn door deze bewijzen van genegenheid en erkentelijkheid die hij van zijn afnemers mocht ondervinden. Toen wij om ruim zes uur hotel Bouwes ver lieten hadden reeds ruim tweehonderd be zoekers hun gelukwensen aan de jubilaris overgebracht en nog steeds kwamen daar na nieuwe belangstellenden binnen. On getwijfeld heeft men voor de heer Bien fait diens zilveren jubileum onvergetelijk gemaakt. zichtig, maar de democratie 1* nu een maal typisch iets om zo voorzichtig mee te zijn. Dit moet echter ook alle maal duidelijk gemaakt worden aan de stembureaus. Daarvoor hebben de meeste gemeenten overigens een heel duidelijke leidraad doen samenstel len, waarmee bovendien de hele metho diek van het tellen zo veel mogelijk wordt verbeterd. „Ik heb wel meege maakt hoe dat vaak vroeger ging. Daar schrok je wel eens van". Ter illustratie daarvan imiteerde de heer Van Etten een stembureauvoorzitter die met lang zame gewichtigheid vrijwel alles alleen deed en voor ieder stembiljet aan de vingers likte. „Ja, u moet weten: wij kunnen de mensen hier de uitslag voor Haarlem leveren binnen een kwartier nadat het laatste proces-verbaal van de stembureaus binnen is. En dan kan je ze, zoals bij de vorige Kamerverkie zingen al heel gauw allemaal op één na binnen hebben, wanneer de laatste dan uitblijft kom je hopeloos achteraan". Het spannendste uur Het tijdstip van het binnenkomen der stembureau-tellingen is overigens niet eens het spannendste voor de afdeling verkie zingen op het Stadhuis. Dat is eerder het tijdvak tussen half acht en acht uur 's mor gens. De stèmbureaus moeten om acht uur opengaan. Zij zijn de dag te voren uit het stadhuis van alle nodige paperassen voor zien, maar het kan wellicht gebeuren, dat er op de grote morgen nog wat ontbreekt. En men moet om acht uur beginnen. Er staan dan ook bij het stadhuis twee auto's klaar om op het eerste telefoontje het ont brekende met een brandweer-vaartje te komen aanvullen. Dat de heer Van Etten als de verant woordelijke man de spanningen, die dit met zich meebrengt voortreffelijk kan ver werken, komt doordat de hele techniek van de verkiezingen een voorliefde van hem is. „Toen ik acht jaar was heb ik in Rotterdam al eens geholpen bij het sorte ren van stembiljetten want mijn vader was daar voorzitter van een stembureau. En toen kwam daar een bejaarde journa list, die beweerde dat dit in strijd was met de voorschriften. Dat kon ik toen echt niet inzien. Langzamerhand zijn verkiezingen mijn specialiteit geworden en ik heb daar om ook al een tijd zitting in een advies commissie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten over de praktijk van de Kieswet". Een blik op de stapels formulieren be woog ons toch om de heer Van Etten en de zijnen voor de komende dagen nog eens krachtig sterkte te wensen. Op 4 juni a.s. hoopt speeltuinvereniging „Flora" in Haarlem haar dertig-jarig be staan te vieren. De bloei van „Flora" is van het begin af steeds in stijgende lijn ge gaan. Als kleine vereniging begonnen, met alleen leden uit de z.g. Bloemenbuurt, bleek al gauw, dat een vereniging niet kon bestaan van slechts enkele leden en al spoedig werd besloten de gehele omgeving mee te laten genieten van het mooie speel tuinwerk. Zo ontstond destijds een gezonde en sterke vereniging. Het speelmateriaal was in het begin nog een probleem, maar in de loop der jaren is dat steeds uitgebreid en momenteel is het aantal speelwerktuigen voldoende om de 500 kinderen, die geregeld de tuin bezoe ken, een gezellige dag te bezorgen. Enige maanden geleden is er een nieuw tegeltableau gereed gekomen voor de be oefening van diverse balspelen en het rol schaatsen. Het nieuwe clubhuis is de trots van de vereniging en hier wordt dan ook druk gebruik van gemaakt, vooral in de winter, wanneer er verschillende clubjes gehouden worden. Ter gelegenheid van het jubileum wordt er in samenwerking met een jubileum commissie een feestweek gehouden van 4 tot en met 11 juni met een muziekuit voering door de „Alpenjagers" en „Boe- renkapel", demonstraties balspelen door verschillende Haarlemse sportverenigin gen. turnen, ballet en kleutergymnastiek. De feestweek wordt besloten met een feest avond voor de leden. DJAKARTA (ANP) President Sukarno van Indonesië zal later in dit jaar een staatsbezoek aan Tsjechoslowakije bren gen, aldus is in Djakarta medegedeeld. De president heeft een uitnodiging aanvaard van de president van Sjechoslowakije. Het bezoek zal een onderdeel vormen van de voorgenomen reis van Sukarno naar de Sovjet-Unie. Sukarno, die thans een be zoek brengt aan de Verenigde Staten, zal ook Joegoslavië en de Chinese volksrepu bliek bezoeken. 3-3 A Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel Genera) Motors Shell Union Tidewater Inleiding over de rol van vader en moeder Voor de laatste ouderavond in dit seizoen van de Hartenlustschool te Bloemendaal, die dinsdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan gehouden werd, bestond veel belangstelling. Aan de ouders van de leer lingen van de derde en vierde klasse was verzocht deze bijeenkomst niet te bezoeken. Het gebrek aan een grote zaal in Bloemen daal voor drukbezochte bijeenkomsten kwam hier tot uiting. De spreker van deze avond, de heer G. P. J. Alkemade, ambtenaar van het ge meentelijk Bureau voor school- en be roepskeuze te Haarlem, gaf een korte toe lichting op de Amerikaanse pedagogische geluidsfilm „Preface to a life", welke toe lichting niet overbodig was, want hierdoor hebben de aanwezigen de vertoning van deze film met haar vérstrekkende opvoed kundige waarde, kunnen genieten en waar deren. Alle ouders hebben dromen en koes teren verwachtingen omtrent hun kinderen. Als de film begint ligt Michael, de pasge borene, in de kraamkliniek en de commen tator zegt: „Wat voor 'n mens wil je zijn?" Wij zien hoe Michael opgroeit. Wij zien hem thuis, op school, onder de mensen, bij zijn sportvrienden en later tijdens zijn univer sitaire studie en in zijn huwelijk. De commentator herinnert er tenslotte aan, dat een kind heus niet uitsluitend moet opgroeien als vaders of moeders kindje, met de starre, egoïstische verwachtings patronen van de ouders, maar wel degelijk ook naar zijn eigen inzicht, dus met een zekere mate van vrijheid. Na de pauze hield drs Van Alkemade een inleiding over de rol van vader en moeder in het gezin. Hij merkte op, dat dit een zeer moeilijk onderwerp is met tal van facetten, maar hij wilde zijn ervaringen hieromtrent, in de loop der jaren opgedaan tijdens gesprekken met ouders uit hoofde van zijn beroep, vertellen De rol, die vader en moeder in het gezin vervullen, is interessant en tegelijkertijd zeer moeilijk. In de eerste plaats moeten man en vrouw elkaar vinden. Als men zijn kind kent, dan weten vader en moeder samen ook wel de weg te vinden net goed op te voeden, althans naar hun beste weten. Op de ouders rust de taak van het kind een mens te maken, zij oefenen bewust of onbewust hun invloed op het kind uit. Tot het elfde of twaalfde jaar is het vooral de moeder die daarbij een rol speelt, daarna komt de vader ook meer aan bod. De moeder is in de eerste levensjaren van het kind vooral de verpersoonlijking van het gevoel, zij is emotioneel. De vader heeft een geheel andere taak. Wil de vader een goed vader zijn dan moet bij hem de wiis- factor een grote rol spelen en hij moet ge zag kunnen uitoefenen, echter geen machts vertoon, want macht is dwang en leidt tot dictatoriale neigingen. Gezag hebben be tekent leiding geven in het gezin en door het handhaven van dit autoriteitsprincipe leert de vader zijn kind te gehoorzamen. Het uitoefenen van gezag kost cijd e:i dat is nu juist iets wat ons in de tegenwoordige tijd vaak ontbreekt. En toch is het van het grootste belang, dat de vader ondanks zijn drukke bezigheden buitenshuis daar tija aan geeft. Het komt het gezinsleven en de opvoeding van de kinderen ten goede. Voor een goede harmonie in het gezin is het ook ADVERTENTIE een <oe ueaie iyr - h.-' Douwe Egberts verrast de pijproker met een geheel apart rookgenot. MIX BAAI - een ideale melange van vele met zorg gekozen mixture- en baaiia'oakkcn, in juiste verhouding op el1-aar afgestemd. U geniet van het zachte k-'okter van baai, „verstevigd" door het pittige aroma van mixture. 9Q ct> int handige tabakszak De Tweede Haarlemse Muggenronde be gint steeds vastere vormen aan te nemen. De zestig rennertjes zijn „gecontracteerd", de meeste leiders bereiden zich ernstig voor op de eerste week van Augustus, het geld voor de overnachtingen en het voedsel voor de jongens is er, dankzij een gemeentelijke subsidie, en ook enkele prijzen zijn al weer by de organisator, hoofdagent H. Hartman noodzakelijk dat de affectieve relatie tus sen man en vrouw gehandhaafd blijft, dat zij elkaar innerlijk verstaan. De heer Van Alkemade merkte nog op dat wij in een wonderlijke tijd leven. De vrouw heeft in deze tijd gelegenheid gekregen zich meer te ontwikkelen,' de man is volgens spreker in het grote geheel min of meer achterge bleven. Het is van het grootste belang of onze kinderen in de toekomst een tijd van vrede zullen kennen en of zij al of niet een stem zullen hebben in het atoomkapittel. Spreker hoopte erin geslaagd te zijn in kort bestek een indruk te hebben gegeven van de vele facetten die de rol van de vader en de moeder in het gezin kent. De heer P. Kruger, voorzitter van de oudercommissie, dankte de heer Alkemade voor zijn uiteenzetting. Slotkoers Openings gisteren koersen 93 yt 93<7i. 957/i6 95% 275 277A 352 352 2-7 248 337)4 337 468 468 315 315 321 >2 324 187 y, 187 A MVA 416 3C6 3C7 S14K 826 8C2 m A 100 101 195 A 195 191% 197 A 286 286 ex-div. 118'/. 120 135% 137 240)4 240 A 202 2C2 218 218 218 218 A 73% 74 144% 149 531 /m 56 40B/is 42 78 80% 41% 43 VELSENS GEMEENTERAAD heeft zich gisteravond niet alleen met een twintig punten tellende agenda onledig gehouden maar ook aandachtig geluisterd naar een referaat van ir. D. N. Dammens, de directeur van Openbare Werken, die aan de hand van een grote kaart het uitbreidingsplan in hoofdzaak van Velsen-Noord uiteenzette. Er is voorts nog even nagebabbeld over de voorbije winter, zulks naar aanleiding van de uitbreiding van het gasbedrijf en de heer Marks (Arbeid) liet een zachtzinnige critiek horen op de situatie in de februari-kou, die verre van bevredigend is geweest; hij was met de anderen verheugd over een komend centraal gas ontvangst-station en een veel rendabeler distributie, alsmede de centrale propaan-lucht injectering. Buiten de medewerking, die de raad werd gevraagd en die de KVP-fractie niet kon geven inzake de cursussen voor theoretisch nijverheidsonderwijs, algemeen vormend onder wijs en de opleiding tot monteur door de „Onderwijsstichting Hoogovens" kwam er weinig belangrijks op deze agenda voor, maar men bleef wel hangen op verscheidene zaken, zoals op de onzekerheid, die de investering voor het gasbedrijf met zich brengen: als de kolenprijs nu eens verder blijft stijgen, zullen de zware kapitaals- lasten (2 miljoen over een aantal jaren) wel op de gasprijs moeten gaan drukken. Al achtergrond dezer gaskwestie zag de heer Marks terecht de IJmond-^amenwerking: wanneer het adviescollege voor de IJmond het advies zou geven tot coördinatie der gasvoorziening in deze streek, dan is het de vraag of zulke belangrijke investeringen nog wel verantwoord zijn. Verheugd was ook de heer Van Leeuwen (Kath.) over de moed, waarmee de gemeente Velsen grote bedragen investeert, wanneer zulks nodig is en ook hij zag als enig gevaar voor de gasprijs een verdere stijging der kolenprijzen; directe risico's heeft de vernieuwing overigens niet. De heer Dammers heeft gisteravond, ter wijl de raadsvergadering een klein uur ge schorst was, een uiteenzetting gegeven over het uitbreidingsplan der gemeente voor Velsen-Noord, zoals het na het bezwaar van Gedeputeerden tegen het vorige (dat op bepaalde punten tegen het streekplan inging) ontstond. Niet, dat dit nu geheel parallel loopt met de tendenties van dit streekplan, maar het is in elk geval wat voegzamer. De directeur van Openbare Werken noemde de drie punten, waarop het uit breidingsplan tegen het streekplan ingaat: het agrarische stuk bijvoorbeeld. Be-oosten de klein-industrie en de tunnelbouw- Noord; de spooroplossing is evenmin pa rallel met het streekplan, nadat de ge meente eerder bezwaar maakte tegen het omleggingsplan en dus haar standpunt ook in dit uitbreidingsplan handhaafde. Tevens is de gemeentelijke haven in het omliggen de industrieterrein bewaard gebleven en daarnaast blijven er enige ondergeschikte verschillen over. De gemeente Beverwijk heeft inmiddels bezwaar gemaakt tegen dit plan en houdt harerzijds vast aan het omleggingsplan voor de spoorweg. „P ompv ergunningen" Er is nogal wat spraakwater vergoten over de nieuwe verordening op de ont trekking van water aan de bodem: nadat enige raadsleden hun standpunt hadden bepaald en de heer V. Leusen (arbeid) onder meer poneerde, dat de industriële het water gebruiken, terwijl de land- en tuinbouw er maar „wat mee speelt", heeft wethouder Verbeek (arbeid) de ver ordening verdedigd: de agrariërs gebruiken weihig, had de heer Nuyens (kath.) ge zegd, maar dat valt hard tegen: hier moet wel degelijk gereguleerd worden. De trekking zelve. nieuwe verordening loopt vooruit op de nieuwe grondwaterwet en zal periodiek moeten worden bekeken: een nieuwe pomp op een tuin zal in dat verband afgewogen moeten worden tegen het algemeen belang. Het is de bescherming van de agrariërs zelf en daarmee van de gezamenlijke wa tervoorraad. De heer T a b e r n a 1 (arbeid) kreeg te horen, dat de tuinders, die eerder door andere grote dorstigen werden „uitge zogen" en naar diens smaak gespaard moesten worden, dat dit juist de bedoeling is. Niemand zal er door in zijn belangen v/orden geschaad, zei de wethouder ten slotte; de raad werd geadviseerd de ver ordening in haar geheel of niet te aanvaar den. Wethouder De Boer steunde zijn par tijgenoot en collega uit het gezichtspunt der waterhuishouding. Men wil er mee waken tegen uitputting, aan de andere kant rekening houdend met de economie van de grond. Als er niets gedaan wordt, komt deze wel degelijk in gevaar; redelijke nieuwe vergunningen worden uiterakrd niet ge weigerd. De heer T a b e r n a 1 hield vol: de agra riërs, die er in Santpoort overblijven, kun nen buiten de verordening blijven als hele kleine gebruikers, zolang de gemeente nog zulke grote hoeveelheden levert aan de in dustrieën. Hij kreeg bijval van de heer Marke rink (a.r.), die even stelde, dat de ge meente blij mag zijn, dat zij geen water hoeft te leveren aan de tuinders en hij vroeg dus vrijstelling voor de tuinders van deze verordening. Degenen, die een pomp hebben, worden weliswaar met rust ge laten, merkte de heer Lips (a.r.) op, maar hij had bezwaar tegen een hinderwetver gunning voor de motor en dan ook nog eens een „pompvergunning" voor de wateront- van de Haarlemse kinderpolitie, binnen gekomen. In overleg met de technische leider, de heer Vic Barten, die ook verleden jaar een groot gedeelte van zijn tijd beschikbaar heeft gesteld voor het welslagen van de ronde, zijn thans de diverse wedstrijden vastgesteld die telkens aan het einde van een etappe gehou den zullen worden. De eerste rit gaat dit keer van Haarlem naar Barneveld over 90 kilometer waar de zestig jongens, die deze keer verdeeld zijn in twee leeftijdsgroepen, op het landgoed „De Schaffelaar" een individuele bosrit zul len dienen te rijden. De tweede etappe leidt naar Ernst (56 kilo meter) waar sprintwedstrijden over zes honderd meter gehouden zullen worden. Op de derde dag bereikt men Eerbeek (64 kilo meter). In deze gemeente zullen de tien ploegen aantreden voor een ploegenestafette. Tijdens de vierde etappe van Eerbeek naar Lunteren (54 kilometer) wordt er onderweg een speciale wedstrijd gereden waarvan de aard echter nog geheim is. In Lunteren heeft ei vervolgens nog een wedstrijd koek- happen plaats. De voorlaatste etappe voert de karavaan naar Tienhoven (67 kilometer). In dit dorpje volgt, evenals verleden jaar een individuële tijdrit over driehonderd meter en wanneer men op de laatste dag in Haarlem zal zijn aangekomen (42 kilometer) wordt er op het parcours aan de Richard Holkade een ploe gentijdrit gehouden hetgeen voor de toe schouwers bijzonder aantrekkelijk zal zijn. Ook behalve de wedstrijden zullen de jon gens onderweg genoeg hebben om zich niet te vervelen. De tocht leidt namelijk over het mooiste gedeelte, van de Hoge Veluwe en men zal bovendien bezoeken brengen aan een museum, het natuurreservaat en de fo- rellenkwekerij van de Nederlandse Heide maatschappij te Vaassen. Moeilijkheden Inmiddels heeft de „Tourleider" van diver se kanten weer prijzen en levensmiddelen ontvangen. Er werden tot nu toe zes paar sandalen beschikbaar gesteld, een aantal repen, zeventig pakjes biscuit, raparatie- materiaal, enkele boeken en enige dozen augurken die de verleden jaar in zo grote mate aanwezige zilveruitjes zullen ver vangen. Toch baren de prijzen de heer Hart man nog enige zorg want ^ehalve de hoofd prijzen voor de twee groepen twee horlo ges zijn er nog geen prijzen binnen gekomen. Dit zijn echter niet de enige moeilijkheden waarmee de leiding worstelt. Een van de jongens bezit namelijk geen fiets waardoor hij op het ogenblik niet aan de training kan deelnemen en waardoor tevens zijn deel- neminig in gevaar wordt gebracht. Boven dien heeft men gedurende de ronde dringend behoefte aan enkele luchtbedden en tenslotte bestaat er een kans dat de technische leider, de heer Vic Barten, de tocht niet kan mee maken. Deze Haarlemmer is nameliik in het dagelijks leven kapper en voor de eerste week van Augustus is het voor hem vrijwel onmogelijk een vervanger te vinden, waar door wellicht de Muggenronde, waaraan hij tesamen met de andere organsatoren vele maanden gewerkt heeft zonder hem zal ver trekken. Toch hoopt de heer Hartman, die veel steun ondervindt van het driemanschap bestaan de uit de heren J. Fontijne, drs. W. Haze- voet en S. Heyers jr., voor al deze proble men nog een oplossing te vinden waarbij men eigenlijk wel rekent op de medewerking van die Haarlemmers die het goed met de jeugd menen. De jongens zelf trekken zich van deze orga nisatorische moeilijkheden niet zo bar veel aan. Iedere week betalen zij wel hun bij drage in de kosten, zij trekken er met de ploegen op uit en zij doen op school hun uiterste best om zo goed mogelijke resul taten te bereiken. Een goed eindrapport be tekent namelijk het mogen starten in de zo fel begeerde Muggentrui en bovendien wordt de ploeg die op school in haar geheel sinds Pasen het meest vooruitgegaan is, getooid met oranje petjes. Voordat het echter zover is wordt er waar schijnlijk eerst nog een grote bijeenkomst gehouden waarop behalve de rennertjes en de leiders ook de Muggen van verleden jaar zullen worden uitgenodigd omdat men dan de film, die van de eerste ronde is gemaakt hoopt te vertonen. Voorts zal op die avond een bekende wielrenner de deelnemertjes over de techniek en taktiek van het zo moei lijke wielrennen inlichten. Dinsdag hield de IHJ (Indisch Hollandse Jongerenbond) in café-restaurant Brinkmann te Haarlem haar achtste jaarvergadering. Als voorzitter werd bij acclamatie benoemd de heer B. W. Solkamans jr. uit O verveen. De overige bestuursfuncties zullen bezet worden door de dames R. de Roos en M. Westerhoff en de heren F. Elioen. M. Landouw, P. Woo- ninck en H. Bast. De bestuursleden mej. E. Drossaers en de heer A. Hupez zagen zich wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt hun taak neer te leggen. De voorzitter dank te beide leden voor het vele werk voor de vereniging gedaan. De vergadering meende zelfs dat het werk van de heer Hupez zo veelomvattend is geweest en in 't belang der vereniging dat met algemene stemmen be sloten werd hem het lidmaatschap van ver dienste aan te bieden. Politie op bromfiets. In Laren (N.H.) maakt de gemeentepolitie voor het eerst gebruik van bromfietsen voor het doen van de ronde. Tot invoering van de bromfiets voor politiedoeleinden werd reeds geruime tijd geleden besloten. Het heeft evenwel tot onlangs geduurd eer de goedkeuring van Ge deputeerde Staten daarvoor werd verkregen. Hoogleraar Bouwkunde. Met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de af deling der Bouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de bouwconstructies, dr. ir. J. P. Mazure, thans gewoon hoogleraar in de afdeling der Weg- en Waterbouwkunde aan die Hoge school. „Sonsbeekflora". De nationale bloemen tentoonstelling „Sonsbeekflora", waarvan de inrichting ruim drie ton heeft gekost en die zes weken te bezichtigen was, heeft onge veer honderdnegentigduizend bezoekers uit binnen- en buitenland getrokken. Onder de buitenlandse bezoekers waren vooral veel Duitsers. Subsidies. B. en W. van Amsterdam stel len aan de gemeenteraad voor f "5.000 sub sidie te verlenen aan de stichting „Kunst- maand Amsterdam" ter tegemoetkoming in het exploitatietekort. Voorts wordt voor gesteld f115.000 subsidie te verlenen aan de stichting „Holland Festival 1956" en van een bedrag van f25.000 beschikbaar te stellen voor het geven van voorstellingen tegen ver laagde prijzen. HAARLEM EN OMGEVING Op excursie. De vereniging „Oud-Heem- stede-Bennebroek" houdt op 30 juni een excursie naar het openluchtmuseum te Arnhem. ADVERTENTIE Tegen pijnen an griep. Geichikl voor de gevoeligste maag want dia wordt beicHarmd door het beitenddeal Chetaro*. Het gezang va>n de leeuweriken in de polders tussen Haarlem en Haarlemmer meer worden sedert enige dagen over stemd door het gekrijs van honderden jonge spreeuwen, die in dit gebied hun toe vlucht hebben gezocht. Enkele weken ge leden was dit weidegebied nog het voed- selterrein voor de oude vogels. Dit strekte zich uit tot halverwege Vijfhuizen, vanwaar de dieren met het gevonden voedsel naar hun jongen vlogen in de nesten op de da ken van de Slachthuisbuurt. Thans kunnen de jonge vogels zelf vlie gen. Zaterdag waren er enkele in de pol ders, maar nu zijn het er reeds vele hon derden. Ze worden geregeld door de oude gevoerd en uiten hun honger door een luid gekrijs. Vooral in het struikgewas rond de volkstuintjes bij de Schipholweg hebben zij een verblijfplaats gevonden. Men kan de jonge spreeuwen herkennen aan hun vaalgrijze verenpak. Ze hebben nog niet de donkere veren met „paarlmoerglans" zoals de oude volgels. De spreeuwen zijn echter niet de enige vertegenwoordigers van het jonge leven in de polders. Ook de verschillende weide vogels. zoals tureluurs, grutto's en kieviten hebben nu kuikens. Fel keren ze zich tegen de honden, die door de boeren met melktijd mee naar het land worden geno men en daar hun speurtochten onderne men. Meermalen gebeurt het dat een hond door kieviten en grutto's gezamenlijk wordt aangevallen. De vogels, die hun jongen be dreigd zien, duiken neer op de vreemde in dringer, tot deze op de loop gaat. Verlaat de hond ondanks alles het terrein niet, dan wijzigen de kieviten hun taktiek: ze laten hem tot dichtbij naderen en slepen zich dan met een klagelijk geluid voort, waarbij ze steeds op slechte korte afstand van de hond verwijderd blijven, om hem zo van het kroost weg te lokken. De plantenwereld toont reeds duidelijk een voorproefje van de zomerse pracht. Op de weiden, waar geen koeien grazen, schiet het gras hoog op en zal straks als hooi wor den geoogst. Het groen wordt afgewisseld met het rood van. de zuring en het wit en geel der weidebloemen. Langs de bermen van de Woudweg vormt het fluitekruid ware hagen, die soms een meter hoog zijn. De witte schermbloemen van dit hardnek kige, maar fraaie onkruid verspreiden vooral in de windstille morgenuren een goed waarneembare, zoete geur. De sloten, waarin in de avondschemering de kikkers hun voorjaarsconcert geven, zijn hier en daar bedekt met een witte deken van waterranonkelbloemen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11