Naast verpleegsters worden ook huishoudzusters aangesteld Politieke voorlichting door spreeksters van vijf partijen In zes weken reikten zij 50.000 narcissen en 40.000 spelden uit Initiatief van Grote Gasthuis Mulo hier geen voorwaarde, toch een kans om verpleegster te worden Partijprogramma's en desiderata werden uiteengezet voor gehoor van vrouwen Bloemenmeisjes namen afscheid Trio Hesmerg speelde in Minerva Theater Orgelbespeling door Janine Corajod WOENSDAG 30 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dp adjunct-directrice van het Grote Gasthuis, zuster A. J. Ybes, wandelde on langs met de chef van de afdeling bemid deling van vrouwelijke arbeidskrachten van het Gewestelijk Arbeidsbureau op de salonboot met de beroepententoonstelling in. het Spaarne. Bij de, daar getoonde mo gelijkheden voor vrouwelijke beroepen constateerde zij een tekort, dat zij met de bemiddelaarster besprak: het meest vrou welijke beroep van hulp in de huishouding scheen niet te bestaan. Beiden vroegen zich nog eens ernstig af of er in wezen nog wel enig perspectief zat ln dit beroep en kwamen tot een tamelijk negatief resul taat: geen vooruitzichten, een werksfeer die naar willekeur geschapen kon worden, een status waarin ondanks de grote roep 0ni hulpen in de huishouding geen enkele verbetering is gekomen en voor de verdere toekomst geen enkel uitzich op pensioen. Bij die gelegenheid lanceerde toen de di rectrice van het Grote Gasthuis een denk beeld, dat door haar begeleidster met grote instemming werd begroet en dat inmiddels ]s uitgegroeid tot een weloverwogen plan van het Grote Gasthuis: de aanstelling van huishoudzusters naast de verpleegsters. Amateurtoneel „Pa wikt.ma beschikt!" Commandant Heemsteedse brandweer begraven Adjunct-directeur Sociale Zaken Benzine vatte vlam en veroorzaakte brandje Broodverkoop in kraampjes Gedurende vakantie van Haarlemse bakkers Minder uitstallingen op trottoirs Rijksauiocentrale naar Waarderpolder Burgerlijke Stand van Haarlem De naam zegt wat het werk omvat: huishoudelijke werkzaamheden op de pa tiënten-afdelingen. Om leerling-verpleeg ster te worden moeten de meisjes achttien jaar zijn, maar voor deze functie komen ook de zeventienjarigen reeds in aanmerking en het mulo-diploma, voor waarde voor de opleiding van leerling- verpleegster. is voor deze baan niet ver eist. Tussen de beide categorieën zal alleen reeds doordat de huishoudelijke- en de verplegingswerkzaamheden zo nauw ineen- grijpen, een hechte samenwerkinge ont staan. Daardoor kan deze taak van huis- houdzuster reeds een voorbereiding zijn voor een eventuele opleiding tot verpleeg ster. Die mogelijkheid bestaat thans in het geheel niet voor meisjes die geen Mulo hebben. Worden deze echter verpleeghulp dan ontstaat de mogelijkheid om na twee jaar indien de geschiktheid daartoe is geble ken zonder Mulo-diploma als leerling-ver pleegster aangesteld te «orden. Die twee jaar omvatten behalve het praktische werk ADVERTENTIE De meeste blijspelen, waarvan de intrige om de wederwaardigheden van de tradi tionele pantoffelheld draait, kennen de triomfantelijke wending in het lot van de voordien zo onderworpen echtgenoot. In haar blijspel „Pa wikt.... ma beschikt!" heeft Sophie Kerr de rollen nu eens omge draaid. Hier is het de familie Kraan, die zucht onder de bekrompen opvattingen van een kortzichtige man en vader. Och, Her- bert Kraan bedoelt het allemaal niet zo kwaad, maar hij is nu eenmaal uitermate trots op zijn nederige afkomst en het feit, dat hij zich desondanks tot een belangrijk fabrikant wist op te werken. Helaas heeft Herbert er een overdreven antipathie tegen de zogenaamde „betere kringen" uit over gehouden. Hij verzet zich daarom heftig tegen de verloving van zijn dochter met een advocaat en de oudste zoon wordt de gelegenheid onthouden voor ingenieur te studeren, omdat hij hem een loopbaan in zijn fabriek heeft toegedacht. Deze starre houding leidt tot de totale mislukking van een dinertje, dat door ma was georgani seerd om de familie van Alice's verloofde bij pa te introduceren. Herbert gedraagt zich hier namelijk dermate onbehoorlijk en verkondigt daarbij zulke absurde theo rieën, dat de bezoekende familie, terecht verontwaardigd, dit „gastvrije" huis on middellijk verlaat. Maar dan acht ma de tijd gekomen om in te grijpen. Kwasi be keerd door Herberts opvattingen over'een voud ontvangt zij op haar beurt de zaken vrienden van papa in een belachelijk ar moedige omgeving, waar zij op een diner van hutspot met een appelbol worden ont haald. En wanneer de gasten dan danig ontgoocheld vertrokken zijn, stelt zij Her bert als dessert het ultimatum zijn houding te wijzigen of door vrouw en kinderen te worden verlaten. Welk paardemiddel Her- bert dan uiteindelijk definitief op de knieën brengt. Een niet onaardig gegeven dus, ofschoon de schrijfster er de drie bedrijven met de grootste moeite mee vol wist te krijgen. 7.o is het eerste niets anders dan een vrij langdradige inleiding, waarbij de belang stelling van het publiek slechts met de grootste moeite gaande wordt gehouden. Pag omstreeks de helft van het tweede be drijf is er sprake van enige actie. Van dat moment af zijn de reacties uit de zaal gul geweest. Zelfs werd het slimme en kordate besluit van moeder Kraan met een enthou siast „open doekje" ontvangen. En toch was de opvoering, welke dinsdagavond in gebouw „St. Bavo" door de toneelvereni ging „Vriendschap zij ons Doel" gegeven werd, verre van onberispelijk. Waarschijn lijk gedwongen door de grote bezetting heeft regisseur Theo Dammiaans diverse spelers moeten indelen, die nog lang niet aan behoorlijk acteren toe zijn. De goed gespeelde rollen zijn spoedig vermeld. Daar was in de eerste plaats Truus Siegerist, die zich als Alice niet al leen vlot en natuurlijk bewoog en over een beschaafde en duidelijke uitspraak bleek te beschikken, maar bovendien haar scènes charmant en met een kennelijk begrip voor de situaties uitspeelde. Elisabeth Kraan werd rustig en beheerst gekarakteriseerd door Annie Heyerman, die daardoor een groot deel van het succes voor haar reke ning mocht nemen. Daarnaast gaf Leen van Meeren een amusante typering van de tirannieke Herbert, vooral aan het slot van het tweede bedrijf en in het derde, waarin zijn woede in ootmoed werd omgezet. 1-Iij zou alleen meer aandacht aan zijn uit spraak moeten besteden. Tenslotte was er dan nog de opgeruimde Martha van Rie Dammiaans, die zich in dit blijspel van nederig werkster tot plechtstatige dienst bode zag gepromoveerd. ook een opleiding, waarin de huishoud zusters wat bijgespijkerd worden wat haar algemene, ontwikkeling aangaat, zowel ln lessen als in excursies. Zij genieten van het begin af al een hoger salaris dan de leerling-verpleegsters, omdat de verhouding werk en scholing in haar categorie uiteraard anders ligt. Zij dragen dezelfde uniformen, alleen een an der mutsje en wanneer zjj intern zijn in het ziekenhuis hetgeen niet verplicht is, maar waarnaar wel wordt gestreefd eten en slapen zij op dezelfde afdelingen als de leerling-verpleegsters. Haar salaris is extra-hoog, wanneer men erbij bedenkt, dat kost, inwoning, geneeskundige behan deling en bewassing allemaal vrij zijn- Dit betekent overigens niet, naar de directrice ons op een in het Arbeidsbureau belegde persconferentie verzekerde, dat er dus van nu af aan in het Grote Gasthuis een schei ding' gemaakt zou worden tussen verple ging en huishouding.' De verpleegsters zul len ook huishoudelijk werk blijven doen voorzover uiteraard hun opleiding dat toelaat en de huishoudzusters zullen ook verplegingswerkzaamheden leren verrich ten. Als de laatsten bijvoorbeeld het eerste jaar onder meer bloemen verzorgd hebben, thee hebben rondgebracht en bedden heb ben opgemaakt, clan kunnen zij hot tweede jaar ook bijvoorbeeld de verpleegsters bij staan in het temporatuur opnemen en hot polsen. Contact met de patiënten, hetgeen voor de voorbereiding op een eventuele verplegende taak in de toekomst beslist noodzakelijk is, wordt hierdoor voldoende verzekerd. Zijn er nu huishoudzusters, die na twee jaar géén behoefte voelen om door te gaan als leerling-verpleegster, ook al worden zij er toe in staat geacht, dan kunnen zij uiteraard als huishoudzusters in dienst blijven. De meisjes worden van het begin af opgenomen in een spaar- en pensioen regeling. Zjj krijgen een afwisselend werk met één vrije dag per week en een vakantie van 24 dagen per jaar. Natuurlijk zal de eerste tijd in het ziekenhuis al wordt het grote werk, zoals vloeren dweilen en der gelijke door anderen gedaan vóór de huishoudzusters niet meevallen, maar juist daarmee is in het aanvangssalaris reke ning gehouden. Dat het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlerri zoveel interesse in het voornemen van het Grote Gasthuis heeft, dat het deze persconferentie organiseerde, heeft zijn speciale reden. Dit is namelijk een novum in ons land, waarbij echter met name Zweedse voorbeelden inspirerend gewerkt hebben. En de chef van de afdeling bemid deling voor vrouwelijke arbeidskrachten, mr. M. H. Boeree, heeft het in het bijzon- er verwelkomd als een verheffing van de status van de hulp in de huishouding. Wil len meisjes met dit beroep zich ook voor de toekomst 'enigermate verzekerd voelen clan bestaat tot nu toe alleen de mogelijkheid om in een inrichting te gaan werken, waar de mogelijkheden tot opleiding volkomen afhankelijk zijn van de opvattingen van jJe leiding daarvan. Perspectief zit er ver der niet in. Het belangrijke winstpunt van dit initiatief van het Grote Gasthuis is echter, dat het al of niet bezitten van het Mulo-diploma uiteindelijk niet meer be slissend is voor de vraag of men al dan niet verpleegster kan worden. Het kan ook moeilijk een maatstaf zijn, juist voor een beroep als dit. Onder een buitgewoon grote belangstel ling heeft dinsdagmorgen op de algemene begraafplaats in Heemstede de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van de heer Jac. Roest, in leven commandant van de Heemsteedse brand weer en ook uit hoofde van zijn vele andere functies in deze gemeente een be kende en geachte figuur. Geëscorteerd door leden van het brand weerkorps in uniform, begaf de stoet zich op weg naar de begraafplaats eerst naar de brandweerkazerne aan het Wipperplein, waar even werd stil gehouden en een krans aan de lijkauto gehecht. In de aula, die de ele belangstellenden nauwelijks be vatten kon, stond naast de kist een ere wacht van de brandweerlieden opgesteld, toen ds. G. A. Barger hier als eerste spre ker hel woord nam. Hij herdacht de over ledene als een man, die altijd wars van uiterlijk vertoon, het ware christendom steeds in praktijk wist te brengen. Spreker had daarbij vele dankbare herinneringen aan de tijd, dat hij met de overledene als diaken heeft mogen samenwerken: welke periode hem niet alleen de overtuiging schonk dat de heer Roest de aangewezen figuur is geweest om ieder conflict te kun nen bijleggen, maar ook dat hij in de ware zin des woords een humaan mens mocht, worden genoemd. Na een woord van troost tot de achterblijvende familieleden besloot ds. Barger zijn toespraak met schriftlezing en gebed. Vervolgens sprak de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, die de overledene een voorbeeldig dienaar van de gemeenschap noemde. Spreker herinnerde aan zijn verschalende functies in het openbare leven, waarbij hij zich door zijn beminnelijk karakter nooit een vijand heeft gemaakt. Door dit alles was hij ook de aangewezen figuur voor commandant van het brandweercorps, waar hij nu een moeilijk te vervullen plaats heeft achtergelaten. De burgemeester be sloot met de wens voor een vredige ziele- rüst van de overledene. Nadat nog een lid van de Nederlands hervormde kerkeraad had gesproken, her dacht de heer P. C. Oosterhoorn de over ledene als zijn beste jeugdvriend, welke vriendschap veel voor spreker heeft be tekend en die tot aan het verscheiden van de heer Roest heeft mogen voortduren. Hierna werd de kist onder orgelspel en voorafgegaan door leden van het brand weerkorps naar de laatste rustplaats ge leid, waar door ds. Barger nog een gebed werd uitgesproken. Tenslotte dankté een broer van de over ledene voor de grote belangstelling en de bewezen eer. Drs C.T.A.II. van Huygevoort bedankt voor benoeming Dezer dagen hebben wij meegedeeld, dat dat B. en W. van Haarlem drs. C. T. A. H. van Huygevoort, socioloog bij de directie Gevangeniswezen te Den Haag, hadden benoemd tot adjunct-directeur van de ge meentelijke dienst van Sociale Zaken. Thans vernemen wij. dat drs. Van Huyge voort om persoonlijke redenen voor deze benoeming heeft bedankt. B. en W. zullen zich thans opnieuw over de vervulling van deze vacature dienen te beraden. Dinsdagmiddag was de 34-jarige bewoner van het pand Klein Heiligland 11 in de keu ken bezig met het repareren van zijn brom fiets. Hij had daartoe de benzine uit de tank op e'en schaaltje overgegoten en wilde de benzine later weer via een melkkoker, die naast een laag brandend gaspitje stond terug- gieten in de tank. De benzine vatte echter vlam, waardoor een brandje ontstond. Per soneel van Henkes' Grafische Bedrijven wist het brandje met sohuimbluSsers te doven, zodat de inmiddels gewaarschuwde brand weer slechts nablussingswerkzaamheden behoefde uit te voeren. De schade beperkte zich totenige kledingstukken, een gang loper en een kapstok. De eigenaar va"n de bromfiets had enige brandwonden aan de rechterhand. Hij was tegen brandschade verzekerd. De Haarlemse bakkerspatroons zullen binnenkort de vijftigduizend gezinnen in Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Santpoort per circulaire ervan verwittigen, dat van 23 juli tot 18 augustus geen brood bezorgd zal worden. Tengevolge van de nieuwe vakantiere geling voor de ongeveer 550 broodbezor gers, die ieder twee weken met vakantie gaan, zal gedurende het genoemde tijdvak het brood op ongeveer 240 standplaatsen An kraampjes worden verkocht. Deze stand plaatsen worden in overleg met de ver keerspolitie vastgesteld. De kraampjes zul len van maandag tot en met vrijdag van negen uur 's morgens tot twee uur 's mid dags bemand zijn, op zaterdagen van ne gen tot vijf uur. Voor grote afnemers wordt een bezorgregeling ontworpen. Jaarvergadering. De Nederlandse ver eniging tot Afschaffing van alcoholhoudende dranken houdt op zaterdag 23 en zondag 24 juni haar jaarvergadering te Haarlem en wel in het Concertgebouw. De congressisten worden zaterdagmiddag 23 juni officieel op het stadhuis ontvangen. Aan de avondbijeen komst werken mee de muziekgroep „De Gong" en de heer en mevrouw Piet Kee— Lemaire. Een parlement in het klein. Dat was de politieke voorlichtingsbijeenkomst, die de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwen arbeid en gelijk Staatsburgerschap dinsdagavond in restaurant Brinkmann had be legd. Hier immers spraken vijf vrouwen, politiek verschillend georiënteerd, over de partijprogramma's en de plannen voot de komende parlementaire zittingstijd voor zover het hun eigen partijen betrof. Zij behaderden dit onderwerp elk van een geheel andere kant, onafhankelijk van de politieke groepering waartoe zij behoorden. Een korte uiteenzetting van hun partijprogramma's gevolgd door enige praktische deside rata werd gegeven door de dames mejuffrouw mr. E. H. Haars, lid van de Provinciale Staten van Utrecht (CHU) en mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, lid van de Haarlemse gemeenteraad (VVD). De positite van de vrouw in haar partij werd be sproken door mevrouw T. Kerkhoff-Pet, lid van de Haarlemse gemeenteraad (Arbeid), meer in algemene lijnen sprak mevrouw J. J. A. Luijckx-Sleyfer, lid van de Provinciale Staten van Noordholland (KVP) en mevrouw P. H. Attema-Roos.ien (AR) tenslotte was de enige, die de algemene betoogtrant verliet om meer in het bijzonder zich te richten tegen één bepaalde andere politieke partij. Zo was er ook op dit punt een verscheidenheid, die de bijeenkomst alleen maar aantrekkelijker kon maken. „De rustige zeeman". Opsporingsambte naren van de P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Reutem, de clandestie ne zender „De Rustige Zeeman" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 23-jarige landarbeider H. J. K. te Reutem, die op 3 mei. 1956 voor eenzelfde feit reeds proces-verbaal kreeg. Er was geloot om de volgorde van de spreeksters te bepalen, hetgeen in dit geval wei noodzakelijk was, omdat de eerste spreeksters het natuurlijk het moeilijkst hadden Want behalve een aandachtig, vormden de vele toehoorsters ook een cn- -tisch publiek, hetgeen soms uit een gemom pel van goed- of afkeuring viel op te merken. Nadat de presidente van de afdeling Haarlem van de organiserende vereniging, mevrouw Oud—Stofberg, een kort woord van welkom en inleiding gesproken had, beklom aK eerste voorlichtster mejuffrouw mr. E. li. Haars, het spreekgestoelte. In de twintig minuten, die haar (en ook de andere spreeksters elk) waren toebedeeld, gaf zij' eerst in het kort een uiteenzetting van 'het begrip Christelijk-Historisch: christelijk omdat bij elk handelen Gods woord de achtergrond is, historisch omdat wat in het verleden gebeurd is óók voor de toekomst bepalend is. Verder wil de CHU de persoonlijke verantwoordelijkheid vooropstellen bij de maatschappelijke daad en is zij ook steeds gericht geweest tegen ieder begrip van de antithese. Ook meern de CHU dat de verzuiling een onding is, omdat het naar gelang van de omstandig heden mogelijk moet zijn van de.ene zuil naar de andere „over te stappen." Spreek ster meende dat de regeringssubsidie poli tiek de verzuiling in de hand had gewerkt. Vervolgens besprak mejufrouw mr. Haars nog enige praktische onderwerpen als het onderwijs, de woningnood, en de moeilijke positie van de boeren. De vrouw in de partij Mevrouw Kerkhpff—Pet gaf vervolgens een overzicht van de activiteiten van de vrouw in haar partij, de Partij van de Ar beid. Zij wees op het grote aantal vrouwen dat voor de democratisch-socialistische partij in de vertegenwoordigende lichamen zitting heeft een schetste de ontwikkeling, die de arbeidersvrouw in de laatste vijftig jaar doorgemaakt heeft, waarbij zoveel ge daan is voor de vorming van de huisvrouw, waardoor deze meer tijd gekregen heeft om zich te wijden aan de karaktervorming en geestelijke groei van de kinderen. Spreek ster wees erop dat de Partij van de Arbeid gelijke rechten toekent aan vrouw en man en besloot haar toespraak met te wijzen op het grote aantal verlangens dat de Partij van de Arbeid op dit punt nog heeft, zoals de sociale voorzieningen, welvaart voor het gezin, onderwijs, vrijetijdsbesteding, ge~ zinsverzorging en bestrijding van volks ziekten, belastingfaciliteiten voor de ge huwde werkende vrouw en een betere voorziening van weduwen en wezen. Geestelijke vrijheid Mevrouw mr. ScheltemaConradi noem de als kenmerken van de VVD de vrijheid vcor jezelf en voor anderen, persoonlijke verantwoordelijkheid en sociale rechtvaar digheid. De geestelijke vrijheid noemde zij het grootste goed. Dit wordt hoog opge nomen door de WD. Vervolgens besprak- zij de doorbraak, die óók in haar partij bestaat, maar die niet tot gevolg heeft dat er werkverbanden ontstonden. Veel aan dacht wijdde zij ook aan het onderwijs, waarbij zij de voorkeur van de WD voor het openbaar onderwijs nog eens onder streepte, ofschoon er gelijkstelling moet zijn tussen openbaar en bijzonder onder wijs. Even roerde de spreekster nog het selectieprobleem als typisch democratisch vraagstuk aan. Wat het woningvraagstuk betreft meende zij dat dit niet opgelost zou kunnen worden voordat de huren zullen zijn aangepast aan de kostprijs van de wo ningen. Ook de subsidiepolitiek van de regering werd door mevrouw Scheltema besproken, waarbij zij, evenals mejuffrouw Haars, van mening was dat deze de ver zuiling in de hand had gewerkt. Als spreekster voor de KVP was mevr. LuijckxSleyfer van mening dat het ging om bevordering van Christendom, vrijheid en welvaart, waarbij de KVP zich blijft richten naar de pauselijke uitspraken en bisschoppelijke mandementen. Een goed Christelijk gezin is de basis van de ge meenschap. Ook wees zij op de saamhorig heid en respect voor andermans meningen, waardoor het nooit mogelijk was in Neder land de politieke wensen van een bepaalde partij tot het uiterste door te voeren. Bij zondere zorg had haar partij ten aanzien van de bezitsvorming en de vergeten groe pen. Tenslotte zei mevrouw Luijckx dat het niet alleen om de vrouwenbelangen gaat, omdat deze in het algemeen belang zijn verdisconteerd. Als laatste spreekster zette mevrouw AttemaRoosjen de politiek van de Anti revolutionairen uiteen. 'Zij voelde zich een beetje eenzaam in dit gezelschap omdat haar partij slechts kort geleden het passief kiesrecht voor de vrouw aanvaard heeft, zodat zij zelf niet in een vertegenwoordi gend lichaam zitting had. Na de geschiede nis van de A.R. te hebben geschetst richtte zij zich tegen de doorbraakpartij, de Partii van de Arbeid. Zij meende dat de vrijheid van de christenmens in deze partij niet tot uiting kan komen, omdat daar mensen van verschillende stroming zitten, waar door een specifiek christelijk geluid daar niet gehoord kon worden. Ook zij wijdde grote aandacht aan hpt onderwijs, waarbij zij van mening was dat de schoolstrijd nog niet voorbij was, omdat met name de christelijke nijverheidsscholen en scholen voor voortgezet onderwijs nog te klein in aantal zijn. Als andere A.R.-wensen wer den naar voren gebracht vrijere loonvor ming. Versterking van het persoonlijkheids besef. Na deze woorden sloot mevrouw Oud Stofberg de vergadering met een woord van dank tot de spreeksters en het aan bieden van een stoffelijk blijk van waar dering. Maatregelen ten behoeve van wandelaars Het voetgangersverkeer in winkelstraten in Haarlem ondervond vaak veel hinder van uitstallingen, die op trottoirs voor win kels (in het bijzonder groentehandelaren) waren gemaakt. Wandelaars waren ver plicht het trottoir te verlaten en dan ont stonden moeilijkheden voor het verkeer. De uitstallingen waren met recht opgesteld en de winkeliers betaalden hiervoor pre- cario-rechten. B. en W. van Haarlem hebben met in gang van 1 januari j.l. het aantal vergun ningen beperkt. Vele winkeliers kregen geen vergunning meer om gebruik te ma ken van gemeentegrond en anderen werd toegestaan hun uitstalling te maken op een kleinere oppervlakte dan vroeger. Deze maatregelen zijn getroffen in de winkel straten, waar trottoirs zijn en er een frequent verkeer bestaat, zoals in de Grote Houtstraat. Gierstraat, Barrevoetstraal. Generaal Cronjéstraat en Spaarriwouder- straat. Niet alle winkeliers zijn tevreden met de maatregelen, omdat hun ruimte voor hun artikelen beperkt werd. Een van hen deel de ons mee. dat hij verplicht is zijn winkel uit te breiden, omdat hij zijn waren niet meer kan uitstallen. Houdt rechts Een andere maatregel, om het verkeer op trottoirs in goéde banen te leiden, is een verzoek aan de voetgangers, om rechts te houden. In de Grote Houtstraat en in de Barteljorisstraat zijn borden aangebracht, waarop het verzoek is gedaan. Vooral op zaterdagmiddag komt het dikwijls voor, dat wandelaars links houden. De verkeers politie hoopt, dat het publiek meewerkt. Dc Haarlemse bloemenmeisjes hebben gedurende de zes weken van hun optreden in vele Nederlandse en Duitse steden niet minder dan 50.000 narcissen en 40.000 spel den uitgereikt. Deze merkwaardige mede deling werd dinsdagavond gedaan door de directeur van de Stichting Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, tijdens een bijeen komst in Brinkmann te Haarlem, waarbij de bloemenmeisjes nog eens een groot aan tal herinneringen aan het fleurige werk ophaalden. Uiteraard ging de heer Van Willige uit voerig in op de reis naar West-Duitsland en op de activiteiten in vele Nederlandse steden waarbij hij met instemming van de meisjes beweerde dat het uitdelen van de bloemen in ziekenhuizen en tehuizen voor ouden van dagen de meisjes de mooi ste herinneringen heeft geschonken.' De heer Van Willige sprak voorts zijn dank uit aan de leveranciers van de nar cissen, de kwekers, en tenslotte deelde hij mede dat de stoffen voor de jurken van de meisjes voor het volgend jaar reeds be steld zijn, hetgeen dus wil zeggen dat men ook in het voorjaar van 1957 de in het rood en wit gestoken Haarlemse schonen op straat en bij officiële gebeurtenissen kan ontmoeten. Bovendien staat er weer een buitenlandse reis op het programma. Als dank voor al datgene wat de meisjes gedaan hebben overhandigde de heer Van Willige allen een hoofddoekje. Ook de burgemeester, mr. O. P. F. M. Het lag in de bedoeling van het Trio Hesmerg om op de kamermuziekavond, die dinsdag onder auspiciën van de Heem steedse Kunstkring in de foyer van het Minerva Theater werd gegeven, de „Vijf ernstige stukken" van de Tsjechische com ponist Bohuslav Martinu te spelen. De muziek kon echter niet op tijd afgeleverd worden. Met het ter vervanging gekozen Concerto in E van Georg Philipp Telemann (16811767) kreeg het programma in zijn geheel een behoudend karakter. Het Concerto van Telemann was in de tijd van zijn ontstaan allesbehalve conser vatief van aard. Want er klinkt een nieuw geluid in. Het kondigt al de nieuwe rich ting aan. welke zich in de tweede helft der achttiende eeuw als een stijlprincipe zou laten gelden. Dit muzikale beginsel had de barokstijl laten varen en het stuur de rechtstreeks op de klassieke stijl van Mozart, Haydn en Beethoven aan. Het con certo klonk in de uitvoeringsruimte hard en stug van toon. De wollige vleugeltoon kon niet voldoende versmelten met de klank van de viool en de viooloncel, zoals de lichte, metalige clavecimbelklank dit vermag. En verder liet de uitvoering door schemeren. dat de noodzaak van de keuze van het concerto wel plotseling gekomen was. Hoe wenselijk het is om in de foyer van het theater de dynamiek voor transparante muziek op een aanpassend niveau te hou den, konvastgesteld worden bij de uit voering van het Trio in Bes van W. A. Mozart en voor een groot deel bij de ver tolking van het Trio in c van Joh. Brahms evenzeer. Ik kreeg sterk de indruk, dat de pianiste Ans Bouter, de violist Jan Hes merg en de violoncellist Eduard Biele met een gunstiger klankverwerking rekening hielden dan met de werkelijkheid overeen kwam. Want ook bij deze uitvoeringen nam het klankvolume te grote afmetingen aan en werd de gaafheid van de toon steeds weer bedreigd. Het meest heeft mij het Larghetto van Mozarts trio en ook het „Presto non assai" en het „Andante grazi oso" van het worstelende trio van Brahms voldoening gegeven. De eigenlijk knappe technische beheersing van deze muziek kon niet voldoende uitwerking hebben. Maar na de pauze kwam de mysterieuze ommekeer, die het musiceren van het Trio Hermerg in een geheel ander licht plaatste. Als bij toverslag bleken de akoestische problemen geweken. Kwam dit door de in harmonisch en melodisch opzicht zo warme, milde muziek van het uitgevoerde Trio in g van Ernest Chausson, of had het trio zich na de ervaring van de eerste helft van de avond voor wat de toonproduktie betreft aangepast? Hoe het zij, de uitvoe ring werd het hoogtepunt van de avond. Men kreeg grote bewondering voor de pia niste, die haar veeleisende partij technisch en muzikaal voortreffelijk speelde. En evenzeer kon men respect krijgen voor de belangrijke prestaties van de violist en de violoncellist, die in uitnemend samenspel met de pianiste de Franckiaanse muziek geladen en vaak ontroerend mooi van klank vertolkten. Het auditorium was dankbaar voor deze uitvoering en hel heeft daaraan met warme bijval uitdrukking gegeven. P. ZWAANSWIJK Voor dit seizoen is de taak van de Haarlemse bloemenmeisjes afgelopen De directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, werd door de leden van „Louis Armstrongs Bloe menmeisjes Band" in het orkest be trokken en op spontane wijze gehuldigd. Cremers, die evenals wethouder D. J. A. Geluk aanwezig was bij dit afscheid, was vol lof over de bloemenmeisjes die al dus mr. Cremers in geheel Nederland eem begrip zijn geworden. Voorts betrok hij speciaal in zijn hulde mevrouw Van Willige en mej. Ria Hooy, die gedurende de gehele lente bergen werk hebben ver zet. Even voor deze toespraken had Coby Martens namens de meisjes zelf deze dank reeds uitgesproken waarbij zij haar woor den vergezeld liet gaan van enkele ge schenken voor de leidsters en leiders van deze actie. Na afloop van dit enigszins officiële ge deelte volgde er een bonte avond die ge heel verzorgd werd door de meisjes en zo kon men luisteren naar enkele liedjes en voordrachtjes en een kostelijke imitatie van een negerorkest. De orgelbespeling in de Grote Kerk werd dinsdagavond door de jonge organiste Ja nine Corajod uit Genève 'verricht. Zij open de haar programma met een Magnificat van Jean Titelouze (15631633), organist aan de kathedraal te Rouen, die een der eerste belangrijke Franse orgelmeesters was, die een karakteristieke schrijfwijze voor zijn instrument heeft toegepast door het uitdrukkelijk noteren van de registra- ticreffecten. Deze opvatting vond weer klank bij een omvangrijke school van Franse componisten in dc zeventiende eeuw onder wie Nicholas Cléramhault (1676 1749), aan wie de organiste het tweede nummer van haar programma gewijd had. Diens ten gehore gebrachte suite is een soort kamermuziek, waarin de belangrijk ste stemmen van het barokorgel zich tot kleine ensembles verenigen (die dan ook „duo" of „trio" heten) of solistisch optre den récit de nasard"). Het programma werd voortgezet met een koraalbewerking van Bach, die door het akoestisch verschillend aanspreken der stemmen bepaald niet zeer duidelijk klonk. Als pièce de résistance volgde daarna Toccata, Adagio en Fuga in C van Bach, waaraan een grotere verscheidenheid van registratie misschien meer tekening en spanning had kunnen verlenen. Een première voor Haarlem waren de „Variations" (1945) van Bernard Reichel, waarin het thema op academische maar niet zeer onderhoudende wijze omspeeld en doorgewerkt wordt. Deze orgelbespeling werd besloten met de twee Fantasie (in a) van Mozart. De muzikale voordracht van de organiste zou mijns inziens winnen door een kernachtiger ritmiek cn een rijker gebruik van die „terrassen "-werkingen die in de natuur van haar instrument liggen. SAS BUNGE Naar wij vernemen zal op het industrie terrein in de Waarderpolder aan de Nijver- heidsiveg een garagecomplex worden ge bouwd ten behoeve van de Ri.jksautocen- trale, welke thans nog aan de Leidsevaart en Oranjestraat te Haarlem is gehuisvest. De ïtijksautocentrale heeft een dertigtal wagens van de PTT in stalling en onder houd. Het plan, dat gemaakt is door de Haar lemse architect ir. W. Ph. van I-Iarreveld. bevindt zich in een gevorderd stadium. Binnenkort zal 'de grqndoverdracht in de Haarlemse gemeenteraad aan de orde ko men. HAARLEM. 29 mei 1956 ONDERTROUWD: 29 mei, A. H. P. van den Berg cn M. Schuijt. GEHUWD: 29 mei. H. F. Listing en M. N. Berkhout: ,T Dekker en W M. Roeten; A. G. De Tel en T. Dragten. BEVALLEN van een zoon: 28 mei. C. M. H. Bakker—Post; F. Hardebilvan Hnnschoten: Th. H. M. E. ZenlveldPolman; 29 mei, E. Visservan Die; A. M. Hartog—Lukas. BEVALLEN van een dochter:.26 mei, M. G. DuivenvoordeLaven; °7 mei, M. E. Klein—den Nijs; 28 mei, G. A. Kruiswijk- Slim; 29 mei. C. M. van ZijpBosschaert. OVERLEDEN: 26 mei, J. R. Snoek, 30 j„ Havikstraat: E. de Lange—Belt, 87 j.. Brou wersstraat; 27 mei. Cr. J. van der Veldt, 40 j.. van Oosten de Brui.jnstraat; N. Viss-r Hemelrood, 38 j.. Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3