Nieuw treinstel maakte feestrit naar Venlo op geëlektrificeerd traject BOLS Uitgaan in Haarlem Elektrificatie Nijmegen-Roermond komt in zicht Agenda voor Haarlem Spoorbaan wordt ondergraven voor de bouw van IJ-tunnel Vijftig jaar geleden Geen rijdenmaar glijden /'"Hoe is het ontstaand 3 Nieuw treinstel Prof. Zijlstra sprak over Europese integratie West-Europa moet industriële produktie sterk verhogen Danskampioenschappen van Nederland te Rotterdam Van Heutz-regiment moet het van snorren hebben Nederlandse aardappels terug uit Engeland Brand in kantoorgebouw te Wageningen Kustmijnenveger Rhenen te water gelaten Dit woord: HACHELIJK Stakers van bouwbedrijf weer allen aan het werk Invitatie uit Moskou voor premier Segni verwacht y, moderne Uit Haarlems Dagblad van 1 juni 1906 VRIJDAG 1 JUNI 1956 (Van een redacteur) DR. IR- F- Q- DEN HOLLANDER HEEFT donderdag zijn 63ste verjaardag gevierd met de officiële ingebruikneming van de geëlektrificeerde verbinding tussen Eindhoven en Venlo. Aan het begin van de rit in de Brabantse Lichtstad kregen we er al een vermoeden van omdat de spoorwegharmonie „Het vliegend wiel" op het perron het „Lang zal hij leven" inzette, terwijl Eindhovense bloemenmeisjes in Brabantse dracht de bijna tweehonderd gasten in de feesttrein een rood-witte corsage opspel den: Haarlemse kleuren, die zowel in Eindhoven als in Helmond tot vrijgeleide kunnen dienen. Het was overigens niet de eerste verjaardag welke de president directeur van de Nederlandse Spoorwegen met een feestrit heeft gevierd. Tien jaar geleden reed hü de eerste elektrische trein van Amersfoort naar Amsterdam: tussen de gebeurtenis van 1946 en die van gisteren liggen de tien jaren van de weder geboorte van de Nederlandse Spoorwegen. Toen: twintig percent van de rail verbindingen onder de draad in een overigens nog sterk gehavend net nu 44®/# en zelfs 57®/o wanneer men alleen de reizigerslijnen rekent. De 52 kilometer die tussen Eindhoven en Venlo en de 18 die tussen Alphen aan de Rijn en Gouda aan het elektrisch net nu zijn toegevoegd betekenen bovendien allerminst een afsluiting van de elektrificatie-periode, al zijn de verbindingen die nu gemoderniseerd worden meer uitlopers of enclaves in het elektrisch net te noemen. Niet alleen staan op het onmiddellijk uit te voeren programma de Zeeuwse lijn, de lijn naar Den Helder en de trajecten BredaRoosendaal en NijmegenTilburg, maar dr. ir. Den Hol lander gaf in Venlo te verstaan, dat men in de toekomst ook de elektrificatie van NijmegenVenloRoermond kan verwachten, hetgeen betekent dat bijvoorbeeld de Limburgse kolentreinen naar Groningen óf niet meer via het overbelaste Utrecht of zonder traktieverwisseling kunnen rijden. Alweer een bijdrage tot de sanering van de Nederlandse economie, die ook door de huidige elektrificatie van Eindhoven Venlo een (overigens theoretische, want de lijn werd reeds met dieseltraktie bereden) kolenbesparing van 1,2 miljoen ton per jaar registreert. Intussen was er bij deze openingsrit nog meer nieuws waar te nemen. De genodigden namen immers plaats in treinstel 712, een van de tientallen vier- en tweewagen treinen welke deel uitmaken van de groot ste materieelbestelling ooit door NS gedaan en die niet minder dan 248 afzonderlijke rijtuigen omvat. Het interieur van deze treinstellen ver toont grote overeenkomst met dat van de nieuwe „blauwe" rijtuigen voor getrokken treinen. Dat wil zeggen dat grote aandacht is besteed aan de rustige gang ook bij snelheden van meer dan honderd kilo meter, een der grootste zorgen der Euro pese spoorwegadministraties ook met het oog op de volgend jaar te verwachten FransEuropese-Expresstreinen. Daarom ook hebben alle rijtuigen van de nieuwe serie afzonderlijke onderstellen, dus niet, zoals bij een ouder type, twee rijtuigen gecombineerd op één draaistel. Uiterlijk zijn de nieuwe treinen onmid dellijk herkenbaar aan hun uitspringende hoge neus, nodig omdat de wagenbestuur der een verhoogde zitplaats heeft gekregen welke hem aanzienlijk meer veiligheid geeft dan in de oude treinen. Deze maat regel is inzonderheid genomen naar aan leiding van een paar ernstige ongelukken op onbewaakte overwegen, waarbij de treinbestuurder het leven verloor. Dr. ir. Den Hollander verklaarde ons, dat hij zijn directierijtuig na een inspectie tocht vaak met een in de keel kloppend hart verlaat wegens de vele roekeloos heden welke hij op overwegen constateert. Ook tegen de spanningen die deze, nog net goed aflopende waaghalzerijen of non chalances het spoorwegpersoneel bezorgen wil hij zijn mannen beschermen. Op het punt van de „rustige gang" kan het treinstel 712 op het traject Eindhoven Venlo pas goed tonen wat het waard is en dat is heel wat. EindhovenVenlo immers is het eerste haanvak waar een proef is ge nomen met gelaste spoorstaven van 1500 meter lengte, hetgeen bijzondere voorzie ningen vereiste om de invloeden van tem peratuurverschillen tegen te gaan. Men heeft gisteren kunnen constateren, dat ook dit werk niet voor niets is gebeurd: het rijden werd tot glijden. Omtrent de technische uitrusting van de nieuwe treinstellen zij nog vermeld, dat door middel van een vol-automatische koppeling twee treinstellen niet alleen ge koppeld worden door even tegen elkaar te rijden, maar dat dan tevens alle geleidin gen verbonden zijn. De feestrit zelf, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, waaronder een ver tegenwoordiger van de minister van Ver keer en Waterstaat en de leden van de vaste commissie voor Verkeer en Water staat uit de Tweede Kamer, droeg het ge bruikelijke karakter met veel muziek en toespraken op de stations. Eindhoven en Venlo hielden wat dat be treft hun krachten nog in reserve omdat zij wel goed zullen uitpakken wanneer hun nieuwe stations gereed zijn, dat van Eind- VRIJDAG 1 JUNI Minerva: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. 7.30 uur. Palace: „Love me. or leave me". 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Moord op de voorpagina", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio: „Limelight", alle leeft.. 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Djengis Khan, de veroveraar". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy „De hel van Dien Bien Phoc", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Onrust in Marseille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsj „Speelduivel en metgezel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 8 uur, Openbare ver gadering van de Anti-Revolutionaire Partij. Sprekers prof. dr. J. Zijlstra en J. van Eybergen. Brinkmann: 8 uur, Voor de Stich ting Centrum van Psycho-Synthese spreekt de heer B. van der Meer over „Zonde als fase van bewustwording". ZATERDAG 2 JUNI Minerva: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7.30 uur. Palace: „Love me, or leave me", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Moord op de voorpagina". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Limelight", alle leeft., 2.15 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Djengis Khan. de ver overaar", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. R°xv: „De hel van Dien Bien Phoe". 18 jaar, 2.30.' 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Onrust in Marseille", 18 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Speelduivel en metgezel". 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, Ballet door leerlingen van de Kennemer Ballet studio. hoven nadert de voltooiing, dat van Venlo zal het volgend jaar klaar zijn. Maar Helmond als voornaamste stad tus sen die twee knooppunten kwam uitste kend uit de bus, zo goed dat men de regen als pijpestelen erdoor vergat. B. en W. hadden zoveel auto's gerequireerd, dat men een soort stertocht naar het schilderach tige Kasteel-Raadhuis hield, waar de bur gemeester, dr. J. Sweens, met de wethou ders iedere gast persoonlijk begroetten. In een korte toespraak herinnerde dr. Sweens eraan, dat Helmond reeds in 1846 ijverde voor een spoorwegverbinding, welke in 1866 de stad op 9 1/2 uur van Amsterdam bracht. Sindsdien en zeker in de jongste tijd werkte de stad hard aan haar expansie. De raad voteerde nog onlangs vijf miljoen voor de aanleg van industrieterreinen en een ongeveer gelijk bedrag voor bijkomen de voorzieningen. Verder nog twee miljoen voor de oostwest-traverse over de Zuid- Willemsvaart. Daarmee kwam burgemees ter Sweens bij de kern van zijn toespraak: kanaal en spoorlijn delen de stad in vier stukken. Ophoging van de spoorlijn is stedebouwkundig geboden. Die wens kwam overigens voor de president-directeur der NS niet uit de lucht vallen. Hetgeen daar om nog niet zeggen wilde, dat hij in zijn charmante beantwoording van de burge- meesterlijke toespraak enige concrete toe zegging kon doen. Maar de Helmondse situatie had ten volle zijn aandacht. Waar om ook niet? Helmond is nog niet zo'n slechte klant van NS met 7700 werknemers en f 157.225.000,omzet in textiel (1938: 5000 werknemers, f 17.550.000,omzet) en 2520 werknemers en f 40.570.000,omzet in metaal (1938: 890 werknemers en f 3.520.000 omzet). Een expansie die er wezen mag en de ligging van het prachtige Kasteel-Raad huis temidden van de moderne fabrieks gebouwen van staal en glas treft dan ook door haar symboliek. Die vitaliteit klonk ook door in de mars muziek door de twee indrukwekkend ge- uniformeerde muziekkorpsen die de stad rijk is: het rode Helmonds muziekkorps en het blauwe, in fraaie Franse militaire snit gedoste „Philoteunia". Onze collega's van de Helmondse Courant vertolkten op jour nalistieke wijze de feestvreugde der Hel- monders. Intussen: de burgemeesters van Deurne en Horst waren bescheidener in hun wen sen. De eerste schonk een bedrag voor het sociaal voorzieningsfonds voor het spoor wegpersoneel tevens nog in dankbare herinnering aan de spoorwegstaking van 1944 de tweede bood twee lantaarns voor het stationsplein aan. In Deurne was ter afwisseling geen muziek: wel een uiter mate virtuoze demonstratie vendelzwaaien, die hogelijk werd gewaardeerd. In Venlo rield burgemeester Charles de Rooy na de gouverneur van de provincie, dr. F. Houben, een geestige, maar ook ge voelvolle speech, waarin hij de president directeur der NS niet alleen om zijn voor uitstrevendheid in de techniek, maar ook om zijn warmkloppend hart van het spoor wegbedrijf prees. Dat laatste heeft de president-directeur met alle werkers van NS gemeen. Want de conducteur, die tussen Amsterdam en Haarlem ons gelegenheidskaartje knipte zei geestdriftig: „Dat is weer een hele stap verder, mijnheer!" ADVERTENTIE Op de in Den Haag gehouden bondsver gadering van het Protestants-Christelijk werkgeversverbond heeft prof. dr. J. Zijl stra, minister van Economische Zaken, een rede gehouden over de vraagstukken die verband houden met de integratie van Europa. Prof. Zijlstra zei, dat West-Europa, dat steeds gericht is geweest op een in dustriële produktie, door de ontwikkeling van deze produktie in de gebieden waaraan zij de industrie-produkten leverde in ruil voor grond- en voedingstoffen, na 1945 in economisch opzicht aan de rand van de afgrond was geschoven. Slechts door de Marshallhulp kon een economische ineen storting worden voorkomen. Als men de economische ontwikkeling in Rusland ziet, moet men constateren, dat de voorsprong die West-Europa ten opzichte van dit ge bied had. in snel tempo wordt verkleind. Sinds 1938 is de industriële produktie in de Verenigde Staten gestegen met bijna 180 percent, in Sovjet-Rusland sinds 1940 met ruim 150 percent, in de aan de OEES deel nemende West-Europese landen als geheel met niet meer dan 80 percent. West-Euro pa kan nog slechts een rol van betekenis spelen indien het bereid is de zeer aan zienlijke produktieve krachten, waarover het nog beschikt, op de meest efficiënte wijze in te zetten en een zo doeltreffend mogelijke functionering van de West-Euro pese economie na te streven, aldus prof. Zijlstra. In gebouw „Odeon" te Rotterdam zijn donderdagavond de danskampioenschap pen van Nederland voor amateurs en pro fessionals gehouden: de wedstrijden waren georganiseerd door de Nederlandse Ama teur Dansersclub, de Nederlandse Dans- sport Bond en de Nederlandse Bond van Dansleraren. Bij de amateurs werd in de afdeling „ball room" de eerste prijs behaald door de heer en mevrouw B. de Wit, de tweede door de heer en mevrouw H. Holshuyzen en de derde door de heer en mevrouw P. Klein- hout. De eerste prijs voor amateurs in de af deling Latijns Amerikaans dansen was voor de heer en mevrouw P. de Raay, de tweede voor de heer en mevrouw B. de Wit en de derde voor de heer H. Tak en mevrouw C. van Woerkom. Bij de professionals werd de eerste prijs in de afdeling „Ballroom" verworven door de heer B. Bonel en mevrouw B. Hekking. De tweede prijs ging naar de heer W. Voeten en mevrouw J. Assmann, de derde naar de heer en mevrouw J. Daniels In de afdeling Latijns Amerikaanse dan sen was bij de professionals de eerste prijs voor de heer W. Lier en mevrouw L. van Altena, de tweede prijs voor de heer en mevrouw J. Daniels en de derde voor de heer R. Knol en mej. H. Meyers. Frans parlementslid wil geen Poujadistische zetel Het Franse conservatieve parlementslid Jean Chamant, die gekozen is in de plaats van een van zijn zetel vervallen verklaarde Poujadist, heeft zijn ontslag ingediend. Hij wil geen kiezers vertegenwoordigen zonder dooor hen gekozen te zijn. Er moet nu een tussentijdse verkiezing worden gehouden in het kiesdistrict van het departement Yonne. (>DOOOOOOOOOCCOCOOC<XX^XCOOOCCOCOCOCOCCCCOCOXOCCCOCCCCCO Over drie maanden jureren de dames van Schoonhoven Een regiment met een krijgshaftige reputatie, het Van Heutz-regiment te Schoonhoven, zal zich de komende drie\ maanden bezig gaan houden met het kweken van een krijgshaftig gelaats attribuut: een snor. Vijfennegentig per cent van het Schoonhovense kader zal meedoen aan deze actie, die ten doel heeft om de gedachte aan de man, wiens naam het regiment draagt, levendig te houden en een poging is om als eenheid mannelijk voor de dag te komen. De mannen zullen kunnen kiezen uit ver scheidene snor-modellen, namelijk de Van Heutz-snor, de Adolf Menjou-snor de Clark Gable-snor, de Prins Rainier- snor en de maréchaussée-knevel. De commandant van het instructie bataljon heeft zijn goedkeuring gegeven op voorwaarde dat het uiterlijk der onderofficieren ook op deze wijze in overeenstemming zal zijn met de daar- 8 voor in de inwendige dienst gestelde j voorschriften. Een jury van dames zal- na drie maanden een oordeel mogen uitspreken over de stand van de snor- ren en prijzen uitreiken aan de meest 8 succesvolle kwekers. Enige knevelmo dellen zijn in technicolor op de voor- 8 plaat van de Legerkoerier van mei 1956 P. afgebeeld. OOOOCOOC<X>OOOCO^COCO^COC<XXXXX>030COCOCOCCCC<X>CCC03COCCOD (Van onze correspondent in Londen) De eerste ladingen van in Engeland ge- importeerde Nederlandse aardappelen, die door het Britse publiek werden afgewezen omdat zij ongeschikt voor consumptie wa ren, zijn naar Nederland terug gezonden. Er zijn nog 65.000 ton Nederlandse aard appelen in Engeland opgeslagen. Er zullen nog meer aardappels naar Nederland wor den teruggezonden. Van de 150.000 ton, welke werden inge voerd, juist voor de Nederlandse regering de export van aardappelen op 21 april stop zette, zijn in de daarop volgende zes weken slechts 85.000 ton verkocht. De aardappelen, die naar Nederland zul len worden teruggestuurd zullen worden omgezet in alcohol, aardappelmeel en vee voeder. Vertegenwoordigers van de Britse importeurs zullen aanstaande maandag naar Den Haag gaan om deze zaak verder te bespreken. Men vraagt zich in Engeland af wat er verkeerd is gegaan met het Ne derlandse plan om certificaten te verstrek ken, dat de aardappelen van goede kwali teit waren. Woensdagmiddag is te Wageningen brand uitgebroken op de zolderverdieping van het gebouw van de Nederlandse Handelmaat schappij, welke verdieping, wegens ver bouwing van het stadhuis, met de eerste étage tijdelijk in gebruik is bij de tweede, derde en vierde afdeling van de gemeente secretarie van Wageningen. De band had onmiddellijk een zeer fel karakter en werd door de brandweer ter stond met vier stralen aangetast. Door deze vlugge bestrijding konden het postkantoor ende brandweerkazerne, tijdig worden beschermd tegen overslaan van de vlam men. De brandweer kon echter niet voor komen dat de zolderverdieping van het ge bouw van de Nederlandse Handelmaat schappij uitbrandde. De eerste verdieping en de afdelingen van de Nederlandse Han delmaatschappij liepen ernstige water schade op. Omtrent de oorzaak van de brand tast men tot dusver in het duister. De bij de Arnhemse Scheepsbouw Maat schappij NV voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde kustmijnenveger „Rhe nen" is donderdagmiddag met goed gevolg te water gelaten. De „Rhenen" meet 425 ton standaard waterverplaatsing, heeft een machinevermogen van 2500 APK en is ge heel gebouwd van niet-magnetische mate rialen. India helpt bij bestrijding hongersniod in Pakistan India zal de komende vijf dagen elke dag een trein met rijst naar Pakistan stu ren ter bestrijding van de hongersnood in Oost-Pakistan. In het totaal zal India vijf duizend ton rijst naar Oost-Pakistan sturen. De oudste vorm van het woord is: hachtelijk, een afleiding van het zelf standig naamwoord1: hachte dat: risico, gevaar betekende en ook voorkwam in de zin van: gevangenschap. Het Duits kent in die betekenis: Haft wiet de be kende wisseling f-ch gracht-Graf t, kracht-Kraft). Natuurlijk is er verwant schap met het werkwoord: hechten, dat in het Middelnederlands behalve: vast maken ook betekende: gevangen nemen. Wij kennen nog: in hechtenis nemen. Ook: heft in de zin van: handvat, steel behoort tot de familie. Heftig: hevig, on stuimig daarentegen niet. TONEEL EN DANS Zaterdag 2 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Balletuitvoering door leerlingen van de Kennemer Balletstudio, onder leiding van Gloria en M. Tschernoff en Jan Leo Ziel- 9tra. Aan de vleugel Leen Krammer. Dinsdag 5 juni. Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van het openbaar eindexamen van de Academie voor Dramatische Kunst „De Toneelschool" te Amsterdam. Er zijn vier kandidaten. Er'worden fragmenten ge speeld uit werken van Vondel, O' Neill, Anouilh en anderen. MUZIEK Zaterdag 2 juni, Vleeshal, 22 uur: Muzikaal nachtfeest van de „Haerlemsche Musyck- camer". Medewerking verlenen Herman Schey en Gonnie Brinkman en de zigeu nerkapel „Maguara" met Loeila, Meissel, Oska Magyara en Sandor Szalcha. Zaterdag 2 juni. Muziekschool Toonkunst, 20 uur: Uitvoering van de leerlingen van Piet Vincent. Het programma vermeldt werken van J. S. Bach, W. A. Mozart, L. van Beet hoven, Fr. Chopin, E. Chabrier, C. Saint- Saëns, Cl. Debussy, M. Ravel en Fr. Poulenc. Zaterdag 2 juni, Jeugdhuis Donkere Laan, Bloemendaal, 19.30 uur: Voordrachtoefe ning door de piano- en viool-leerlingen van Pie van der GlasBoosman en Chris van der Glas. Dinsdag 5 juni, Grote Kerk, 20 uur: Orgel concert door de stadsorganisten Piet Kee en Albert de Klerk. Zij zullen onder meer op door elkaar opgegeven thema's improvi seren. Ook kan men een orgelconcert be luisteren op donderdag 7 juni om 20 uur. Dinsdag 5 juni. Concertgebouw, 19.30 uur: Uitvoering van leerlingen van het Haar lems Muziekinstituut. Donderdag 7 Juni, Grote Kerk, 8 uur: Orgel concert door de stadsorganist Piet Kee. Donderdag 7 Juni, Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 8 juni van 11.30—12.30 uur. Donderdag 7 Juni. Antoniuskerk. 8 uur: Orgelconcert door Joan Krouwels. Vrijdag 8 juni. Concertgebouw, 19.30 uur: Uitvoering van leerlingen van het Haar lems Muziekinstituut. DIVERSEN Zaterdag 2 juni, De Leeuwerik, 20 uur: On der regie van Theo Dammiaans geeft de toneelvr nigiflg' „Heemstede-West" een opvoering van „De heksen van Malta" van Wim Bischot. Zondag 3 juni, Lido Theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Aïda". Zondag 3 juni, Rembrandt Theater. 11 uur: Speciale voorstelling van de film „Het grote avontuur". Zondag 3 juni. Cinema Palace, 10.30 uur: Speciale voorstelling van de film „Les belles de nuit". Zondag 3 juni, Studio Theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Intermezzo". Zondag 3 juni. Stadsschouwburg. 14 uur: De muziekschool Hoogerwerf geeft een voor stelling van de kinderoperette „De schat in de heksengrot". Muziek: Jacques Zwaan, tekst: P. W. Franse. Maandag 4 juni, Raadzaal Stadhuis, 20 uur: Stadsbeiaardier Arie Peters houdt een le zing over „Klokken en klokkenmuziek". Maandag 4 juni. Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Rokato" geeft een opvoering van „De vleermuis". Ten oosten van het Centraal Station te Amsterdam zijn thans omvangrijke werk zaamheden aan de gang, die verband hou den met de bouw van de IJ-tunnel. Zij worden uitgevoerd door de Nederlandse Spoorwegen. Hoewel de uitvoerder en ontwerper van de plannen, de Gemeentelijke Dienst van Publieke Werken, nog geen spade in de grond heeft gezet voor dit projekt, zijn de spoorwegen reeds meer dan een maand met man en macht bezig met het onder graven van de zeer druk bereden spoor baan ten oosten van het Centraal Station, ter hoogte van het Oosterdok, de zes- sporige lijn naar de richtingen Hilversum en Utrecht. Over een lengte van ongeveer 50 meter moet de spoordijk ondergraven worden en moet een bouwput van 24 meter diepte worden gemaakt, van waar uit een deel van de werkzaamheden aan de IJ-tunnel zal geschieden. De tunnel, die bij de Prins Hendrikkade, zuidelijk van het Oosterdok, zal beginnen, wordt aan de noordzijde van het Ooster dok onder de spoorbaan doorgeleid en zal achter de spoorbaan in de IJ-bodem komen te rusten. Vandaar de grote diepte van de bouwput, die thans door de spoorwegen ten behoeve van de gemeente Amsterdam wordt gemaakt. De spoorrails ter plaatse komen op stalen bruggen te rusten, terwijl de dijk reeds wordt afgegraven. Tijdens de uitvoering van deze werkzaamheden, die jaren zal duren, zal het spoorweg verkeer moeten doorgaan. De werkzaamheden voor het plaatsen van de bruggen zijn nu in volle gang. Treinreizigers zullen er niet veel van mer ken. omdat zij voor het grootste deel 's nachts, wanneer het spoorwegverkeer enige uren stil ligt, worden uitgevoerd. Organisatorisch overleg over verbetering voorwaarden duurt voort Naar aanleiding van de hier en daar op getreden onrust in het bouwbedrijf hebben de werkgevers- en werknemersorganisaties de volgende gemeenschappelijke verklaring uitgegeven: ,In hun gezamenlijke publika- tie van 28 mei hebben de werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf onder meer verklaard, dat het organisato rische overleg over de loonsituatie nog gaande is. De genoemde organisaties verklaren hier bij nog eens nadrukkelijk dat dit overleg noodzakelijk is vanwege het feit, dat de regeringsbeslissing van 19 maart voor het bouwbedrijf praktisch niet uitvoerbaar is gebleken. Dit neemt echter niet weg, dat genoemde organisaties van oordeel zijn, dat de bouw arbeiders materieel evenveel, zij het ook in andere vorm, zullen moeten ontvangen als andere werkers reeds op grond van de regeringsbeslissing hebben verkregen. Teneinde dit te bereiken duurt het orga nisatorische overleg nog voort. Binnenkort zullen uitgewerkte voorstellen bij de be treffende overheidsinstanties worden in gediend. Derhalve is er geen enkele aan leiding voor onrust en dienen de bouwar beiders aan het werk te blijven", aldus deze officiële verklaring. De stakers te Den Haag, Rotterdam. Gro ningen. Delft, Amsterdam en Delfzijl zijn allen vandaag weer aan het werk gegaan. ROME (Reuter) Volgens het com munistisch gezinde dagblad „Paese Sera" zullen de Italiaanse premier, Antonio Seg ni, en zijn minister van Buitenlandse Za ken, professor Gaetano Martino, binnen enkele dagen een officiële uitnodiging ont vangen om Moskou te bezoeken. Minister Martino heeft tegenover verslaggevers ver klaard dat nog geen uitnodiging van het Kremlin was ontvangen. In een semi-officieel blad van het Ita liaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard dat het „geschikt" zou zijn, indien Italië het voorbeeld van Frankrijk en andere landen, wier vertegenwoordigers in de laatste tijd Moskou hebben bezocht, zou volgen. Donderdag 7 juni, Zuiderkapel, 20 uur: De heer G. Nieuwenhuijsen, directeur van de Ned. vereniging tot Bescherming der die ren, houdt een lezing over „Collega-schep sel" met vertoning van de film „Levend landschap". Vrijdag 8 juni. Stadsschouwburg, 20 uur: De Letterlievende vereniging „J. J. Cremer" geeft een voorstelling van „Hooikoorts" fHay Fever) door Noel Coward. Regie: Henk Bakker. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur. Tentoonstelling van reprodukties van Rem brandt-tekeningen Teylersmuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 11-17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen van 9-17 uur, zaterdags van 9-12 uur. Elke vrijdag- en zaterdagavond van 20-22 uur. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17 Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 15-17 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen. Geopend van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 14-17 uur en donderdag van 10-12.30 en van 13.30-17 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy": Herdenkings tentoonstelling van werken van de over leden kunstschilder Herman Vreedenburgh. Tot 11 juni. Geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zondags van 14-17 uur. (In gang Kamperlaan). Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Stadskweektuin, Kleverlaan: Tot 4 juni ge opend van 10-12, 2-5, en 7-9 uur. Show in de Oranjerie, kassen met tropische en an dere planter» Extra expositie van cacteeën en vetplanten. ,,'t Huis met de kogel": Expositie van schil derijen. aquarellen en pastels van Corri HoltWalop. Op werkdagen geopend van 10 tot 18 uur. Van 26 mei tot 10 juni. Aula Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof: Ten toonstelling van werkjes van de leerlingen van de lesgroepen vrije expressie van „Jong Haarlemvooruit". Geopend 1 juni 20-22 uur, 2 juni, 14-17 uur en 20-22 uur, 3 juni 14-17 uur en 20-22 uur. Verzetsmonument Dreef: Openluchttentoon stelling van foto's van verzetsmonumenten. Van 2-9 juni. Iedere dag van 10-6 en van 7—10 uur. ADVERTENTIE Een inwoonster van een dorpje in de omgeving van Amsterdam was reeds jarenlang in het bezit van een portret van onzen vorigen Koning. Dit begon echter eenige duidelijke sporen van verval te vertoonen, zoodat het niet meer kon die nen als sieraad tot verfraaiing harer wo ning. En toch wilde zij haren ouden Ko ning niet missen. Zij liet den dorpsschool meester een brief schrijven aan H. M. de Koningin, waarin zij haar verlangen te kennen gaf, in het bezit van een nieuw portret te worden gesteld. En wat gebeurde? Zij ontving binnen zeer korten tijd van H. M. de Koningin een portret van haren ouden Koning, gevat in een sierlijke lijst en gedekt met een vergulden kroon.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5