wmm&m OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Moskou geeft satelliet-republieken grotere nationale zelfstandigheid Weerbericht Stalin zou Molotov en Mikojan hebben willen liquideren Tito in Moskou ontvangen als bevriend staatshoofd Decentralisatie van justitie en economie Breuk met communistisch China zou ternauwernood zijn voorkomen Prinses Beatrix geslaagd Het woord is aan, Boodschap van Luxemburgs premier aan het Nederlandse volk Joegoslavische president legde een krans voor Lenin - niet voor Stalin Nieuwe inzichten Zaak-Schmidt is tot nader order uitgesteld Ondergrondse merel Griekse Cyprus-klacht is ontvankelijk verklaard Weer twee Britten op het eiland gesneuveld Buiïg en kans op onweer Weerrapport 70e JAARGANG No 277 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 1223Ö. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. MAANDAG 4 JUNI 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 122 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Tass, United Press, Reuter) Er zijn twee belangrijke besluiten crenomen in de centrale regering, waardoor de positie der Sovjet-Russische deelstaten ten opzichte van Moskou gunstiger „is geworden. Het eerste besluit betreft de decentralisatie van de justitie, waardoor de Sovjet-republieken eigen ministeries van Justitie hebben gekregen, het tweede besluit omvat de los making van de nationale economieën der republieken van het centrale beheer. Dit laatste betekent, dat de republieken voortaan hun nationale industriële en economische organisaties zullen kunnen richten op nationale behoeften en om standigheden. Deze twee maatregelen zijn een gevolg van het 20ste partijcongres der Sovjet-Russische communistische partij, waar sterke aandrang tot decentra lisatie werd uitgeoefend. De decentralisatie van het ministerie van Justitie verzwakt, volgens neutrale waar nemers te Moskou, in niet geringe mate de macht van de centrale politie, die thans met de afzonderlijke ministeries in de deel staten zal moeten overleggen alvorens te kunnen optreden buiten de Russische re publiek. In hoeverre de ministeries ook wat de wetgeving betreft onafhankelijk zullen worden van Moskou, valt nog niet te voorspellen, aangezien men nog niet weet of de republieken ook eigen wetten zullen kunnen invoeren naast of inplaats van de centrale .justitiële wetgeving. Deze centrale wetgeving wordt thans ook op de helling gezet, aangezien een in te stellen juridische commissie een reorganisatie van de wet geving zal worden opgedragen. De overdracht van bevoegdheden aan de afzonderlijke republieken betreft be halve Justitie de volgende ministeries: levensmiddelen, vlees en zuivelprodukten, visserij, inkopen, lichte industrie, bouw materialen, papier- en houtbewerking, wegvervoer en hoofdwegen, binnenwate- 1 ren. gezondheid, kleinhandel en hotelwezen. „De veranderingen zijn ingevoerd", aldus het decreet, „omdat het peil der econo mische ontwikkeling in de verschillende republieken en de aanwezigheid van er varen staven van bedrijfsleiders en tech nici deze mogelijk maken en omdat de maatregel zal leiden tot een doeltreffender industriële leiding, beter gebruik van de aanwezige voorraden en grotere mogelijk heden om aan de nationale economische eisen te voldoen. De decentralisatie van het Sovjet-bestuur is reeds enige tijd aan de gang. In april j.l. bijvoorbeeld werden de bevoegdheden van het ministerie voor de steenkoolindustrie overgedragen aan de verschillende repu blieken. In het orgaan van de Russische commu nistische partij is een artikel verschenen dat de wetsprincipes van het Sovjet-recht behandelt. „De Kommunist" was bijna ge heel gewijd aan een uitvoerig artikel van de jurist R. Rakhunov, die met de waar schuwing aan rechters en ambtenaren van het justitiële apparaat begon: „De rechten van het individu moeten gerespecteerd worden, want de Sovjet-grondwet garan deert deze rechten en de strafrechtelijke wetboeken zijn hierop gebaseerd". Als een vande symptomen voor het ver anderde inzicht in Rusland is dit artikel zeer belangrijk. „Een beschuldigde wordt als onschuldig beschouwd, tot de rechtbank de schuld heeft vastgesteld. Dit is de essentiële waar borg voor de objectiviteit en rechtvaardig heid van de rechtbank, en tevens een waarborg voor het integere recht." Rakhunov verklaarde dat er vroeger in breuk gemaakt is op deze vooronderstel ling van de onschuld van de verdachte; in dergelijke gevallen werd de verdachte schuldig bevonden, niet omdat hij mis schien een misdaad had begaan, maar om dat hij van een misdaad beschuldigd was. De beschuldiging bleek voldoende overtui gend bewijs. Hierdoor, aldus de schrijver, ontstonden misstanden die inbreuk maak ten op de principes van het socialistisch rechtsgevoel en op de overtuiging van onschuldigen". „Rechters zijn onafhankelijk in hun oor deel over juridische aangelegenheden en slechts onderworpen aan de wet. Niemand heeft het recht om rechters te beïnvloeden, hoewel de pers, publieke organisaties en regeringsorganen commentaar mogen leve ren op de rechtszaken." Het artikel zegt tenslotte, dat schuldbekentenissen op zich zelf geen bewijs van schuld vormen. Van onze correspondent in Djakarta) De zitting van het landgerecht te Dja- karta in de zaak Schmidt is, wegens de ziekte van de officier van justitie Sunario, tot nader order uitgesteld. Sunario is vorige week voor een operatie in het ziekenhuis opgenomen en moet daar nog een week blijven. Rechter Rochjanl deelde mede, dat hij tegen het einde van juli hoopt klaar te komen met de behandeling van de getuigen in de zaak Schmidt. Medio augustus kan de officier dan zijn requisitoir houden en twee weken daarna krijgen beklaagde en zijn verdedigster gelegenheid voor hun pleidooien. Aan het proces-Schmidt zijn tot dusver vijf en twintig zittingen gewijd. NEW YORK (Reuter). De „New York Times" meldt uit Washington, dat de Ame rikaanse regering de tekst in handen heeft gekregen van de geheime rede waarin par- tüdsecretaris Kroesjtsjev op 24 febr. voor het twintigste partijcongres in Moskou, fel le critiek op Stalin uitte. Volgens deze tekst is Kroes,jtsjevs veroordeling van Sta lin scherper dan eerder gemeld was. De belangrijkste punten van deze tekst, die ook in het bezit van andere Westelijke i-egeringen zou zijn gekomen, zijn: Stalin was van plan de minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, en de eerste vice-premier Mikojan uit de weg te rui men. Als hij niet op 5 maart 1953 was over leden, zouden Molotov noch Mikojan nu hier aanwezig zijn, zo verklaarde Kroesj tsjev, die Stalin beschuldigde van lafheid, paniek en een vrijwel psychotische neer slachtigheid tijdens de Duitse inval in juni 1941. Door waanzinnig ingrijpen van Sta lin op militair gebied zijn honderdduizen- den Russische militairen om het leven ge komen. Het ergste geval was wel de mis lukte poging om Charkov te omsingelen tegen het advies van het opperbevel in. Stalin lanceerde opzettelijk valse be schuldigingen tegen zijn vroegere kamera den van de bolsjewistische partij. Hij zou hun alle genade geweigerd hebben en de geheime politie opdracht hebben gegeven de executies uit te voeren. Stalin leidde de buitenlandse politiek, zo zonderling en willekeurig, dat de internatio nale positie van de Sovjet-Unie verzwakt werd. Hij zei zich van Tito te kunnen ont doen door met zijn vingers te knippen. Hij knipte met zijn vingers, doch er gebeurde niets. Stalin verspreidde boosaardige ge ruchten over maarschalk Zjoekov, probeer de diens militaire reputatie te kleineren en liet hem na de ooi-log naar de provincie vei-bannen. Stalin verloor bijna de oorlog doox-dat hij waarschuwingen van Churchill en de toenmalige Britse ambassadeur in Moskou, Sir Stafford Cripps, voor een op handen zijnde Duitse inval, negeerde. Volgens de „New York Times" hebben ;COCCOOO<X»COD30C<XX>20CCOK3C<X»0©OCCCOC<X<X>DCCOCCCCCCOC"' Op de 548 meter-verdieping van de; staatsmijn Maurits deed een mijnwer- ker een ongewone ontdekking. Toen hij een mijnwagen met kolen wilde vullen, zag hij iets bewegen op de bodem van 8 de wagen. Het bleek een merel te zijn. 8 i De man ving de vogel en zette hem in R i een lege doos in de lift. Boven kreeg ;.j de vogel de vrijheid. ÓjC-jCOCOCOCOCO^COC>COCOOODCOCOCOCOÏOSOCC03COOOC<yXCCOC03. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Wallis Vele ouderwetse opvattingen zijn gemakkelijk te verwerpen, doch moeilijk te vervangen. Een van de maatregelen, die de autori teiten op het eiland Cyprus hebben ge nomen om de opstand de kop in te drukken, is het uitreiken van identi teitskaarten aan alle bewoners van het eiland, die ouder zijn dan 12 jaar. De foto laat zien hoe een regeringsbeambte in het dorp Kato Platres van een jong Cyprisch meisje de vingerafdrukken neemt, terwijl de moeder van het kind toeziet. Zweedse prinses in Rotterdam. De Zweedse prinses Margaretha heeft zaterdag en zondag een bezoek gebracht aan Rotter dam. Zij arriveerde met het Zweedse m.s. „Tavastland" dat van Alexandrië kwam. De prinses heeft in "Rotterdam gewinkeld en is zondagmiddag weer aan boord gegaan om de terugreis naar haar vaderland te ver volgen. De premier van Luxemburg, de heer Joseph Bech, heeft naar aanleiding van het bezoek dat groothertogin Charlotte en haar gemaal, prins Felix, deze week aan Nederland brengen, een boodschap tot het Nederlandse volk gericht. Daarin wordt gezegd: „De gevoelens van sympathie en bewondering, die de Luxem burgse bevolking tot uiting heeft gebracht tegenover het Nederlandse vorstenpaar tijdens zijn bezoek aan Luxemburg in 1951, herleven in de gedachten van allen. Mijn landgenoten vei-gezellen onze vorstin en de prins van Luxemburg in gedachten op hun reis naar uw land, dat zich door een wonderbaarlijke inspanning heeft verhe ven uit de puinhopen van de oorlog. Dank zij de kwaliteiten van het Nederlandse volk, dat gedurende eeuwen de grootheid van Nederland heeft gemaakt, heeft uw land zich zijn plaats kunnen heroveren tussen de commei-ciële en industriële machten van Eui-opa. Ons land is gelukkig en trots zijn lot op economisch terrein sedert een vijftien tal jaren op bijzonder nauwe wijze ver bonden te zien met uw land, waarmee het door de eeuwen met zo veel vriendschap pelijke banden is verenigd. In de verwe zenlijking van de Benelux stelt de kleinste deelnemer aan dit werk van intex-nationale toenadering zijn gehele actieve geloof. Ik geef gaame bij deze gelegenheid uit naam van de regering van het Groothertog dom Luxemburg uiting aan de voldoening en trots der Luxemburgers om met het Ne derlandse volk te kunnen samenwerken in een groot werk van internationaal begrip, ten behoeve van de gemeenschappelijke ontwikkeling van onze landen en verbete ring van ons lot in een sfeer van vriend schap die meer dan ooit levend is in alle harten". de felle bewoordingen waarin Kroesjtsjev Stalin aanviel, de functionarissen in Wash ington verbaasd. Uit Praag meldt een correspondent van de „New York Times", dat volgens berich ten uit communistische bron Kroesjtsjev, toen hij in maart voor de begrafenis van de Poolse leider Bierut in Warschau was, heeft verklaard, dat Stalins optreden 'bijna een breuk met communistisch-China tot gevolg had gehad. Mao Tse Toeng zou ge weigerd hebben te voldoen aan economi sche eisen die veel van kolonialisme weg hadden. Stalin eiste de uiteindelijke zeg genschap over de ontwikkeling van com munistisch-China op, zoals hij ook in andere landen van het Sovjet-blok had ge daan. Slechts de hardheid van de Ameri kaanse politiek ten aanzien van commu nistisch-China heeft een openlijke breuk van Peking met Moskou, zoals die van Tito in 1948, verhinderd, zo zou Kroesjtsjev hebben verklaard. De Joegoslavische president, maarschalk Tito, is met zijn vrouw voor een staatsbezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie in Moskou aangekomen. De foto laat zien hoe Tito na zijn aankomst in het station een rede hield voor microfoons. Geheel links premier Boelganin, achter Tito diens vrouw, naast haar Kroesjtsjev en rechts (met hoed) maarschalk Vorosjilov. MOSKOU (Reuter/AFP) President Tito van Joegoslavië is zaterdagmiddag per trein voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie te Moskou aangekomen. Een van de Russische leiders, die hem ter verwelkoming de hand drukten, was de eerste vice- premier Molotov, wiens aftreden als minister van Buitenlandse Zaken daags tevoren door waarnemers was uitgelegd als een verzoeningsgebaar tegenover de bezoeker, aangezien Molotov na de breuk tussen Joegoslavië en de andere communistische landen in 1948 vaak een nog feller tegenstander van Tito was gebleken dan Stalin. Het is de eerste maal, dat Tito de Sovjet-Unie bezoekt, sinds zijn land wegens „ver raad aan het socialisme" uit de Kominform werd gestoten. Tien jaar geleden was hij voor het laatst in Moskou. Prinses Beatrix heeft met goed gevolg liet eindexamen gymnasium alpha van het incrementum van het Baarns Lyceum afge legd. De uitslag werd zaterdag bekend ge maakt. DaaxTia zijn in een der lokalen van het schoolgebouw de diploma's uitgereikt. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard waren bij deze uitreiking, met de ouders van de andere examenkandidaten, aanwezig. De gelukkig glimlachende prinses met haar vriendinnen, M. Adelaide Hasse- ley Kirchner en Renée Roell. De gecommitteerden waren de heren A. J. S. van Dam, inspecteur van het voorberei dend hoger- en middelbaar onderwijs, prof. dr. Elisabeth Visser, prof. dr. T. J. G. Locher en prof. dr. J. G. Slijper. Tito, zijn echtgenote en zijn gevolg wer den begroet door president Vorosjilov, het Russische staatshoofd, partijsecretaris Kroesjtsjev, premier Boelganin en andere Russische leiders, onder wie ook Molotovs opvolger Sjepilov. Tito, die gekleed was in de uniform van maarschalk inspecteerde de Russische erewacht, onder luide toejuichin gen van de menigte op het perron en bewo ners van Moskou, die zich in groten getale voor de ingangen van het station verdron gen. Op het perron, dat versierd was met vlaggen van de beide landen, was een groot spandoek aangebracht, waarop in beide talen stond: „Hartelijk welkom voor de president van de federale volksrepubliek Joegoslavië, kameraad Tito". Maarschalk Vorosjilov zei: „Mijn beste kameraad-president. Het gehele Sovjet volk groet u. De volken van de Sovjet- Unie en Joegoslavië zijn ingenomen met de versterking van de banden tussen onze landen in het belang van beide regeringen. Dit zal een van de grootste factoren zijn in de samenwerking van alle naties om de vrede te vestigen". Nooit weer Tito zei in zijn antwoord: „Wij zijn ge komen met de beste wensen van ons volk. „zowel ons verre als nabije verleden is vol lijden geweest. Daarom kunnen wij uw lij den begrijpen. Onze banden zijn door bloed versterkt. In een bepaalde periode was het zeer moeilijk voor ons, doch wij hadden vertrouwen, dat de tijd zou komen, dat onze vriendschap weer versterkt zou wor den. De geest van Lenins beginselen van collectief leiderschap is van dien aard, dat ik er zeker van ben, dat er nooit weer misverstanden tussen de volken van het socialistische kamp zullen zijn". Tito, die Russisch sprak, vervolgde „Ik ben er van overtuigd, dat onze gedachtenwisseling we derzijds begrip tussen ons zal vestigen. Tito prees de huidige Sovjet-leiders en sprak zich uit voor nauwere banden tus- hen Joegoslavië en de Sovjet-Unie: „Ons lot is onscheidbaar", zo zei hij. Geestdrift De begroeting werd door radio en tele visie uitgezonden. Door luidsprekers op de daken van de huizen kon de menigte de toespraken en een verslag horen. Toen de stoet van auto's door de straten van Mos kou reed op weg naar het Spiridonovka- paleis waar Tito logeert brak de menigte verscheidene malen door het politiecordon, waardoor de weg tijdelijk werd versperd. Later op de avond bracht Tito een offi cieel beleefdheidsbezoek aan Vorosjilov, waarbij ook de andere Joegoslavische rege ringsleiders tegenwoordig waren. Radio-Moskou heeft bekend gemaakt, dat een rechtstreekse spoorwegverbinding tussen Moskou en Belgrado is ingesteld. De afstand van 2500 kilometer wordt in 66 uur afgelegd. Gisteren heeft Tito Moskou in de lente zon bezichtigd. Hij bezocht de landbouw tentoonstelling, de botanische tuinen en de industriële tentoonstelling. Voor vandaag de besprekingen beginnen morgen staat een bezoek aan het Lenin-Stalin mau soleum op het programma. Toen Tito op zijn reis naar Moskou Boe karest passeerde, hebben de Roemeense leiders hem uitgenodigd, op zijn terugreis besprekingen te komen voeren over vraagstukken, die Joegoslavië en Roemenië beide intex-esseren. Of Tito deze uitnodiging heeft aanvaard, is niet bekend. Tito negeex-de Stalin, en legde een krans die alleen voor Lenin bestemd was bij het mausoleum op het Rode Plein. ADVERTENTIE VIA HILVERSUM I om 19.10 u 5 JUNI 1956 spreekt: C. E. L. H E L F R I C H Luit. Adm. b.d. (Hoofdbestuurslid) ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 LEDERTEX MOTORJASJES 47.50 STRAATSBURG (AFP/Reuter) De Europese commissie voor de rechten van de mens heeft een Griekse klacht tegen het optreden van Groot-Brittannië op Cyprus ontvankelijk verklaard. Een speciale sub commissie zal de kwestie bestuderen. De commissie zelf komt in september weer bijeen. In de Griekse klacht wordt Groot-Brit- tannië ervan beschuldigd de Europese con ventie betreffende de bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, die zes jaar geleden in Rome werd getekend, te hebben geschonden door zijn optreden op Cyprus. De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, is uit Nicosia in Londen aange komen om met de Britse regering bespre- kiixgen te voeren over de toestand op Cy prus. Met het oog op mogelijke aanslagen op het leven van de gouverneur werd de striktste geheimhouding betracht over de bijzonderheden van zijn reis. Hij bracht de nacht op Malta door. Tenminste zeventien verzetsstrijders zijn gevangen genomen tijdens een operatie in het noordwestelijk deel van het eiland Volgens een officiële bekendmaking zijn door deze operatie twee verzetsgroepen uitgeschakeld. Bij de gevangenen bevinden zich verzetsleiders, op de hoofden van twee hunner stond een prijs van 5000 pond ster ling. Aan deze operatie, die meer dan twee weken geduurd heeft, namen bijna 5000 Britse manschappen deel, gesteund door helikopters van de luchtmacht en door pa trouilleschepen van de marine. In Famagusta hebben 260 jongeren die zaterdag van de straat werden opgepakt, het weekeinde in een tentenkamp buiten de stad doorgebracht. De jongelieden waren vastgehouden met het oog op twee bom aanslagen die onlangs in de stad zijn ge pleegd. In het kamp werden foto's en vin gerafdrukken van de jongelui genomen. De burgemeester van de stad heeft in Londen tegen deze maatregel geprotesteerd. Britse militaire auto's zijn vanuit hinderlagen be schoten. Twee leden van de Britse veilig heidstroepen kwamen daarbij om het leven. Twee andei-e werden gewond. Twee Turk se politiemannen worden ervan beschul digd in Paphos op een dienstdoende Grieks- Cyprische nachtwaker geschoten te heb ben. De nachtwaker, een vader van zeven kinderen, is zwaar gewond. ADVERTENTIE CO** .GO s/OO* Ï\&UU* HAARLEM, Houtplein h. Raamslngel Tel. 14384 AMSTERDAM, v. Baerlestraat 154-156 Tel. 712054 Het KNMI deelt mede: Ten westen van Schotland is een nieuwe en vi"ij actieve de pressie aangekomen, die zich thans nog langzaam verplaatst. De depressie beïn vloedt thans het weer in een groot deel van West-Europa. Een randstoring, vergezeld van een uitgebreid regengebied, trok over Zuid-Engeland in de richting van de Noord zee. Een deel van de regenzone passeerde ook ons land. De grootste hoeveelheden regen vielen in het Noordwesten van Nederland. Ook morgen blijft het weer onder in vloed van de depressie bij Schotland. Daar door blijft het weer onbestendig met af en toe buien en kans op onweer. Bij de zuidpunt van Groenland ontwik kelt zich thans een nieuwe depressie, die in oostelijke richting de oceaan optrekt. Ten westen van de Azoren handhaaft zich een krachtig hoge drukgebied. (van hedenmorgen 7 uur) 60 Weers- «-S c~ e O to C 11 O o zS toestand •- o g 5 'in c tn sa Stockholm licht bew. w 18 0 Oslo zwaar bew. nnw 19 0 Kopenhagen half bew. zzo 19 0,2 Aberdeen zwaar bew. zzo 16 0,2 Londen regen zw 18 3 Amsterdam regen z 18 2 Luxemburg zwaar bew. z 17 0,2 Parijs zwaar bew. z 18 0,5 Bordeaux half bew. zzo 22 0 Grenoble nevel windst. 23 0 Nice zwaar bew. windst. 23 0 Berlijn zwaar bew. ozo 22 0 Frankfort zwaar bew. zzw 22 0 München licht bew. z 20 0 Zürich nevel windst. 22 0 Genève nevel windst. 23 0 Locarno onweer no 27 3 Wenen licht bew. n 22 0 Innsbruck nevel wzw 24 0 Rome nevel zzo 26 0 Ajaccio licht bew. ono 14 0 temp. 7 uur Den Helder lichte regen kr. zw 14 6 Ypenburg lichte regen mat. z 14 2 Vlissingen geheel bew. zzw 13 1 Eelde lichte regen mat. z 14 0,2 De Bilt regen mat. z 14 0,5 Twente lichte regen mat. z 14 0,6 Eindhoven zwaar bew. mat. z 15 2 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. mat. z 14 0,6 Neerslag laatste 24 uur. OOXXXXXXXXOOOnoOCCODOOCYWoCKX>C»OCOOOGOCCOCOr«OCOOOOOOC AF EN TOE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later opklaringen maar ook enkele buien en kans op onweer. De zelfde temperaturen of iets lagere. Overwegend matige zuidwestelijke wind. 5 juni Zon op 4.25 uur, onder 20.56 uur. Maan op 2.03 uur, onder 16.59 uur. Maanstanden 8 juni 22.29 uur: nieuwe maan 15 juni 12.56 uur: eerste kwartier 23 juni 7.13 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 4 juni Haag water: 11.41 en uur. Laag water: 6.50 en 19.37 uur. Dinsdag 5 juni I-Ioog water: 0.11 en 12.43 uur. Laag water: 7.59 en 20.41 uur. x»»xoccccooooococo

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1