TAVUS PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Dulles kan in Indonesië geen goed meer doen LANGE STERKE NAGELS Wereldnieuws Vrijwel alle bladen spuwen hun gal uit over zijn Nieuw-Guinea-verklaring De radio geeft dinsdag Kevervallen Sjoelt ió het zo J Economische opbouw van Nieuw Guinea vordert zeer langzaam NAAGP in Alabama verboden Koersdaling op de beurs van Londen De veilig-verkeer fiets Brits wetsontwerp over de verkeersveiligheid Nieuwe voorzitter van R.K. Aannemers- en Patroonsbond Bejaardencongres P.v.d.A. „De helft der bejaarden tehuizen moet eigenlijk worden afgeschreven hulpvaardigheid Brand in Amsterdamse polijstschijvenfabriek Kinderzorg in Noordholland r~ "N VLOED- GOLVEN MAANDAG 4 JUNI 1956 (Van onze correspondent in Djakarta) Het Amerikaanse standpunt om geen steun te verlenen aan de Indonesische aan spraken op westelijk Nieuw-Guinea heeft in Djakarta sterke weerslag gevonden en de vriendschappelijke gevoelens jegens de Verenigde Staten min of meer teniet ge daan. Er is zelfs een zeer bittere toon te beluisteren, waarbij vooral de minister van Buitenlandse Zaken Dulles het moet ont gelden. Zo werd Dulles in de „Indonesian Observer", een in de Engelse taal verschij nend Indonesisch blad, verweten, dat hij de regels der gastvrijheid heeft overtreden door zijn verklaringen af te leggen nog voordat president Sukarno de Verenigde Staten had verlaten, waarbij het blad dus de eveneens gehoorde mening negeert, dat de president deze verklaring min of meer heeft uitgelokt door in zijn rede voor het Amerikaanse Congres de kwestie Nieuw- Guinea aan te snijden. De „Indonesian Ob server" verwijt Dulles verder, dat het hem ten aanzien van delicate problemen ont breekt aan staatsmanschap. „Enige tijd ge leden maakte hij een blunder in de'kwestie Goa, thans doet hij hetzelfde ten opzichte van Nieuw-Guinea", aldus het blad. „Merdeka", evenals de „Indonesian Ob server" behorend tot de P.N.I.-gezinde pers, schrijft dat de Verenigde Staten door hun afwijzend standpunt tegenover de Indone sische eis de voortzetting van het Neder landse kolonialisme op Nieuw-Guinea steunen. Die steun is gebaseerd; op de over tuiging, dat aan Nederland, anti-communis tisch lid van de Noordatlantische Verdrags organisatie, de verdediging van West-Irian kan worden toevertrouwd. Doch Nederland, zo zegt het "blad, heeft in de tweede we reldoorlog noch zijn eigen land, noch zijn Aziatische koloniale bezittingen kunnen verdedigen. Het blad vraagt of de Verenig de Staten soms meer prijs stellen op de vriendschap van Nederland dan op die van Indonesië, dat met zijn tachtig miljoen in woners wèl in staat zal zijn West-Irian te verdedigen. Het is, volgens het blad, een irrieële politiek, die uiteindelijk de Ver enigde Staten zelf in moeilijkheden zal brengen. Getuige een voorgaande uitlating, doelt het blad er kennelijk op dat de Ver enigde Staten niet in staat zullen zijn het diplomatiek offensief van Rusland het hoofd1 te bieden. Ook „Bintang Timur" (P8N.I.-gezind) schermt met het communistisch gevaar. Waren het vroeger de R.T.C.-overeenkom sten «thans opgeheven die Indonesië beletten zich ten volle te ontplooien, nu wordt gezed, dat „zolang Nederland West- Irian bezet houdt, de orde verstoord zal blijven en de opbouw niet vlot zal kunnen verlopen". Hierdoor zal aldus het blad het Indonesische volk geen welvaart kunnen verkrijgen, zodat de communisti- ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft In „Woman and Beauty": „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale. die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook ln Nederland-1.80 per flacon. maakt broze nagelt sterk Imp.: Dlspec nv Den Kaa| HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Reportage bezoek Groothertogelijk paar van Luxemburg. 10.25 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 In strumentaal octet. 12.50 Reportage bezoek groothertogelijk paar van Luxemburg. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.50 Platen. 14.15 Promenade orkest en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ka mermuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld. Het onderwijs in de emigratie- landen. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Instrumentaal trio en soliste. 18.50 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Verkiezings toespraak. 19.25 Platen. 20.35 De gewone man. 20.40 Platen. 21.05 Idem. 21.20 Om de toe komst van Nederland, klankbeeld. 21.40 Pla ten. 22.25 Idem. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Gelukwensen N.V.V. 7.10 Nieuws. 7.20 Gymnastiek. 7.30 Orgel. 8.00 Gelukwensen N.V.V. 8.10 Nieuws. 8.25 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de oude dag, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Jubileumcongres ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van het N.V.V. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen,. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 13.45 Platen. 14.00 Jubileumcongres ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het N.V.V. 14.30 Platen. 1500 Voorjaar in We nen, zangspel. 16.30 Gevarieerd programma. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Samenvatting Gouden Jubileum van het N.V.V. 19.00 Dansmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Theaterorkest en solist. 20.45 Op vijftig jaar afstand, hoorspel. 21.30 De Vogel Vrijheid, oratorium. 22.15 Over zicht Gouden Jubileum van het N.V.V. 22.30 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.3020.45 Journaal en weeroverzicht. 20.4522.30 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Cello en piano. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Maandelijkse radiokroniek. 21.00 Platen. 21.20 en 21.30 Idem. 22.00 Nieuws. 22.5523.00 Nieuws. solve leer gemakkelijk ingang bij het volk kan vinden. „Republik", een linksgerieht blad onder Chinese leiding, laat een niet nader aange duide Indonesische autoriteit verklaren, dat Dulles' afwijzing de Amerikaanse po litiek, die enerzijds het kolonialisme ver oordeelt, doch het anderzijds omhelst, mas keert. Blijkbaar lijdt men in de Verenigde Staten nog aan oorlogshysterie, zo zegt het blad. Een klap in het gezicht van de Indone sische minister Ruslan Abdulgani van Bui tenlandse Zaken en indirect van president Sukarno noemt de vaak limksgerichte „Times of Indonesia" de „onnodige, onver wachte en lompe" verklaring van Dulles. Het blad vindt dat „deze afgrijselijke blun der een zaak voor de psychiaters is". Het Medanse blad „Mestika" (Nahdatul Ulama orthodox islamitisch) laat een gematigder klank horen, al schuilt er noch tans een bedreiging in zijn woorden: „Slechts door eigen kracht en niet uitslui tend met behulp van wapens zuilen we West-Irian kunnen herkrijgen", zegt „Mes tika". Klompen „Mimbar Umum" vindt dat alle schit tering en glans, waarmee het bezoek van Sukarno plaats heeft „slechts het schenken van een uiterlijk fraai pakket is, waarvan de inhoud echter door de Verenigde Staten wordt bepaald." Ook „Waspada" meent dat het Westen, dat zich de kampioen van de mocratie en vrijheid noemt, bewust of on bewust de communistische landen in de kaart speelt. Intussen weet Indonesië nu, dat Washington niet het juiste adres is voor de bevrijding van West-Irian. Het Masjumi-blad „Abadi" zegt dat mi nister Dulles niet voor niets de bijnaam van „diplomaat op klompen" heeft gekregen. Zijn verklaring wijst er op dat hij dié re putatie wil behouden. Hij had met „geen commentaar" kunnen antwoorden, toen hem de vraag over Nieuw-Guinea werd gestelde, meent het blad. Maar een derge lijk wijs standpunt kan van hem niet ver- wocht worden". Het blad vraagt zich af, hoeveel fouten Dulles nog moet maken voordat Eisenhower tot de overtuiging zal komen, dat hij niet langer als minister van Buitenlandse Zaken kan worden «gehand haafd. De bij de Tweede Kamer ingediende be groting voor 1956 voor Ned. Nieuw Guinea toont een uitgavencijfer van 118.462.100, waartegenover aan inkomsten staan 59.487.000. De begroting wordt sluitend gemaakt door een rijksbijdrage tot dekking van het nadelige saldo. De tekorten over de vorige jaren hadden volgens de voorlopige eindafrekeningen be dragen in 1950: ƒ151/. miljoen, 1951: ƒ16 miljoen, 1952: 18 miljoen, 1953: 24,6 mil joen en 1954 42,4 miljoen. In de toelich ting wordt gezegd dat Nieuw Guinea nog gedurende lange tijd financieel afhankelijk zal blijven van het moederland. Een ver betering in de economie van dit gebieds deel zal bij een normale ontwikkeling slechts geleidelijk kunnen optreden. De maatregelen, die zijn genomen voor de ver hoging van de produktiviteit, bij voorbeeld op het gebied van de landbouw, zullen pas na 5 tot 10 jaarresultaat opleveren. De uit voer steeg van 1953 op 1954 van 13 tot 31 miljoen gulden. Verreweg het belang rijkste gedeelte van deze stijging komt voort uit een verhoging van de oliepro- duktie. Het aandeel van de overige produk- ten opgebracht door de bevolking steeg van 4 tot 5 miljoen gulden. Met dit beleid voor ogen behoeft het geen betoog, dat een sobere opbouw van het overheidsapparaat geboden blijft en dat het onjuist zou zijn thans een organisatie te scheppen, welke later wellicht zou moe ten worden afgebroken omdat het land de lasten daarvoor niet kan opbrengen, zo wordt in de toelichting verklaard. MONTGOMERY (Reuter) De Ameri kaanse „Nationale vereniging voor het ver beteren van de maatschappelijke positie der kleurlingen", de NAACP, is in de zui delijke Amerikaanse staat Alabama buiten de wet gesteld. Een rechter in Alabama heeft de vereniging op verzoek van de pro cureur-generaal van de staat „tot nader order" verboden. De NAACP heeft een maand de tijd gekregen om beroep aan te tekenen. Volgens de procureur-generaal heeft de vereniging de neger-tooycot van autobussen in Montgomery en de negerstudente Authe- rine Lucy en een andere negerin in staat gesteld aan de universiteit van Alabama te gaan studeren. Hierdoor zijn de wetten ge schonden en dreigen in vele gevallen rust en orde te worden verstoord, aldus de be schuldiging van de procureur-generaal. LONDEN (Reuter) Klaarblijkelijk onder invloed van arbeidsmoeilijkheden in de industrie en een waarschuwing van regeringszijde met betrekking tot de econo mische toestand van het land zijn de koer sen op de Londense effectenbeurs vrijdag gedaald. Deze koersdalingen strekten zich uit tot alle industriële afdelingen en va rieerden van enkele pence tot vijf shilling. Volgens waarnemers waren bij de koers daling onder meer de volgende factoren van invloed: de kans op een nieuwe staking bij de Standard Motor fabriek, nieuwe loon eisen van mijnwerkers en spoorwegperso neel en de waarschuwing van de minister van financiën. MacMillan, dat Groot-Brit- tannië de ondergang tegemoet zou gaan, wanneer elke prijsstijgig, die uit reeds ver leende loonsverhogingen voortvloeide, als aanleiding genomen zou worden voor het stellen van nieuwe looneisen. ADVERTENTIE BATAVUS MONTEERT UITSLUITEND VREDESTEIN BANDEN LONDEN (Reuter) Het Britse Lager huis heeft een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk eigenaars van auto's die ouder dan tien jaar zijn, kunnen worden verplicht de stuurinrichting, remmen en verlichting te laten keuren. Dit zou tegen vergoeding in particuliere garages moeten gebeuren. De automobielclubs zijn sterk gekant tegen deze maatregel, die genomen is om de verkeersveiligheid te bevorderen, omdat zij van mening zijn dat de garages dit werk niet aan kunnen. Van de ruim vier en een half miljoen auto's zijn er namelijk naar schatting twee miljoen ouder dan tien jaar. Een keuringsstation van de overheid, dat onlangs in Hendon bij Londen is ingericht, meldt dat 72 percent van de gekeurde auto's belangrijke gebreken vertoonden aan stuurinrichting, remmen, verlichting of banden. Naar een schatting van dit station zou het aantal verkeersongelukken door een verplichte keuring zeker met tien percent verminderen. Dat zou betekenen, dat er elke week tien doden en honderd ernstig gewonden minder zouden zijn. Het wetsontwerp, dat nog slechts de be krachtiging van het Hogerhuis nodig heeft om wet te worden, stelt verder voor men sen die hun hond op een drukke straat los laten lopen, een boete van vijf pond in het vooruitzicht. Voor de oplossing van het parkeervraagstuk in de grote steden wordt het gebruik van parkeerklokken voorge steld. De Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond zal op 5 en 6 juni in Arnhem zijn 34ste jaarvergadering houden. De voorzitter van de bond, de heer R. H. Terlingen zal in deze vergadering aftreden als voorzitter. Hij zal worden opgevolgd door de heer J. P. A. Nelissen uit Haarlem, die bij enkele kandidaatstelling reeds is ge kozen. In het jaarverslag, dat ter vergadering zal worden behandeld, wordt onder meer opgemerkt dat het bouwbedrijf een nieuwe fase is ingegaan, die wordt vergezeld door nieuwe geluiden, nieuwe opvattingen en een ontwakend bewustzijn van nieuwe mo gelijkheden. Tegelijkertijd bevindt het bouwbedrijf zich in een stadium van evo lutie, die de bedrijfstak binnen afzienbare tijd een geheel ander aanzien kan geven. In het verslag wordt voorts meegedeeld, dat de bond op 1 januari van dit jaar 146 afdelingen telde met totaal 4013 leden, 41 minder dan eep. jaar tevoren. Bij de voor stelden die ter vergadering zullen worden behandeld i's er een van het hoofdbestuur waarin dit machtiging vraagt stappen te ondernemen ten einde te bewerkstelligen, dat de tegenwoordige verschillen in de overheidssubsidies vooqr de particuliere en de woningwetbouw worden opgeheven, opdat de tegenwoordige ongelijke concur rentieverhoudingen weer in evenwicht ko men. ADVERTENTIE >30CXXXXXX»C«XXOCOOOOOOCOOOOOCOOCC<XX>3CCOCOOOOCCCOCCOO(X De Plantenziektekundige Dienst heeft maatregelen genomen om te voorkomen, dat zogenaamde „Japanse kevers", die zich soms blijken te hebben ingevreten in de plastic-verpakking van uit Ame rika arriverende Thunderstreak-straal jagers, over ons land zouden uitzwer men. Deze kevers zijn door hun vraat zucht zeer schadelijk voor alle gewassen. Tot dusver is Prestwick in Schotland de enige plaats in Europa waar de ke vers zijn waargenomen. Op alle vlieg velden zijn thans maatregelen tegen de kevers genomen. Op Ypenburg zijn „ke vervallen" geplaatst met een vloeistof; die een sterke zoete geur verspreidt.! Tot dusver is echter nog geen enkele kever gesignaleerd. ;Ó30CCOCOOOO^XX»OOOX»OOOOCOXXX)OOX)COOC<»MCCC*XODOC06; Onder leiding van de partijvoorzitter, de heer Vermeer, heeft de Partij van.de Ar beid zaterdag in de Stadsgehoorzaal te Leiden een landelijk bejaardencongres ge houden. De bijeenkomst werd door de ministers Drees, Mansholt, Van de Kieft en Suurhoff bijgewoond. De eerste spreker, mr. J. J. A. Berger, gaf een uitvoerige toelichting op de in houd van de onlangs aangenomen alge mene ouderdomswet. De heer W. Scheerens sprak over de huisvesting der bejaarden. Hij zei, dat on geveer de helft van de tegenwoordige be jaardentehuizen zou moeten worden afge schreven, omdat zij niet meer voldoen aan de daaraan te stellen eisen. Op het ogen blik hebben de nog bruikbare tehuizen een capaciteit van 75.000 personen, een aantal dat veel te gering is. Er zijn nu in ons land 880.000 inwoners van 65 jaar en ouder. Over 15 jaar zullen dat er vermoedelijk 1.220.000 zijn en over 25 jaar 1.450.000. Volgens de heer Scheerens is het gewenst, dat 5 tot 10 percent van de totale woningproduktie voor bejaardenwoningen wordt bestemd. Door deze bouw wint men woonruimte, want vele bejaarden geven de voorkeur aan een kleine woning. Mr. J. F. Beekman besprak de materiële, de psychische en de levensbeschouwelijke problemen bij 't bereiken van de 65-jarige leeftijd. Dr. Drees, die in de avondbijeenkomst het woord voerde, zei onder meer dat met de invoering van de definitieve ouderdoms voorziening een einde gekomen is aan de strijd, die zeer vele jaren is gevochten. E>e voorzitter van de afdeling Leiden van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen, de heer J. G. van der Zeeuw, bood de vier ministers een geschenk aan. ADVERTENTIE lm. Gabardine Regenjassen 69,50 Gen. Cronjcstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem 8 Dief zwichtte voor eigen Een agent van politie hield 's nachts in - i Rotterdam twee Engelse zeelieden aan, 0 die op een tandem met hulpmotor re- 3 den. Toen hij vroeg naar de herkomsth van dit vehikel vertelden zij, dat zij& een bezoek hadden gebracht aan eenp café om daar de weg te vragen naarót hun schip, dat in de Eemhaven lag. Een taxi-chauffeur zou toen hebben aange- boden hen daarheen te brengen voor dertig gulden. Een andere cafébezoeker g had het niet kunnen verduren, dat de 8 Engelsen zo werden benadeeld en bood'i hun een bromtandem aan om de reis 8 naar hun schip te maken. Hij zou het 8 ding nog wel eens terug krijgen. Nog tijdens het verhoor van de Engel- sen op het politiebureau werd aangifte 3 gedaan van diefstal van de tandem. De politie neemt nu aan, dat de dief in eenp 8 genereuze bui de zeelieden van dienst 8 3 is geweest. COOOOOOOOOOOOOOOOO^OOOOOOODCOOOCOCOCOOa>OCOOCCOCOOOOOOCX In een groot pand op de hoek van de 3e Hugo de Grootstraat en de Frederik Hen drikstraat te Amsterdam, waar een polijst schijvenfabriek is gevestigd, ontstond ver moedelijk reeds zaterdagmiddag een brand, die pas zondagmorgen werd ontdekt. Zondagochtend om kwart over vijf zag een voorbijganger rook en vlammen uit de kozijnen slaan. Hij hoefde niet ver te lopen want vlak voor het gebouw stond een brandmelder. De brandweerlieden zagen zich genoodzaakt de afgesloten toegangs deuren van het pand in te trappen. Zij leg den slangen door het nauwe trappenhuis naar boven en stuitten daar op een ver stikkende rook en een grote hitte. Met gasmaskers op drongen zij door naar de felbrandende 3e en 4e etage, waar de in ventaris van de N.V. Hollandse Polijst schijvenfabriek in vlammen opging. Op straat werden slangen langs twee uitgeschoven ladders omhoog gebracht om het vuur van buiten af te bestrijden. Op de lager gelegen verdieping liep de-daar gevestigde Stoomwasserij Neerlandia van de familie Warnink flinke waterschade op. Onder voorzitterschap van de heer H. van de Bunt werd op zaterdagmiddag in restaurant Brinkmann de jaarvergadering gehouden van de Nederlands Hervormde vereniging Kinderzorg Noordholland. De secretaris, ds. G. W. van Deth, bracht ver slag uit over het jaar 1955. Het aantal kin deren dat onder voogdij van de vereniging "staat bedraagt ongeveer 450. De meeste van hen verblijven in pleeggezinnen. Het klein ste gedeelte of 29% in tehuizen. Acht maatschappelijke werksters zijn aan de vereniging verbonden. Eén van hen is spe ciaal belast met het zoeken en selecteren van nieuwe pleeggezinnen. De meesten van hen werken onder supervisie van een psy chiatrisch sociaal werkster. In 1955 werd het kinderhuis de Oranjehof te Huizen ge opend bestemd voor 40 debiele kinderen, en werd een nieuw doorgangshuis betrok ken, het Marykehuis te Bloemend'aal. Er- bestaat een nauw contact met de weeshui zen te Amsterdam, Haarlem, Enkhuizen, Hoorn, Purmerend en Schagerbrug, die hun zorg zijn gaan geven aan de moderne wees: het voogdijkind. De penningmeester, notaris J. C. Stuart gaf het financiële ver slag. De uitgaven over 1955 bedroegen in totaal 648.000 tegen inkomsten groot 577.000. Hetteko«rt van 71.000 werd voor een groot deel opgevangen door bijdragen van diaconieën der kerk in Noordholland en van particulieren. Als bestuursleden werden herkozen de heren T. J. Bekkering, ds. G. W. van Deth, mr. H. L. Houthoff en jhr. mr. A. Reigers man. Na het huishoudelijk gedeelte hield één van de maatschappelijke werksters, n.l. mejuffrouw A. F. Reerink een causerie over de practijk van het werk. Besloten werd met de vertoning van de film „Nieuwe Kansen". 49. Joris sleepte Panda mee naar de ka mer, waar de mummies stonden en begon hem daar stevig te omzwachtelen. „Laat me los!", riep Panda. „Help! Help!" Haas tig wikkelde Joris de zwachtel om Panda's mond, zodat hij niet verder om hulp kon roepen, doch alleen een dof gemompel voortbracht. „Het spijt me, dat ik dit moet doen, makkertje", zei Joris, „maar ik kan toch heus niet dulden, dat ge de voorname verzamelaars steeds met uw praatjes las tig valt". „Mom, mom! Lelijke bedrieger!" mompelde Panda. Maar Joris trok zich hier niets van aan. Hij zette Panda in een kistje, naast een mummie en ging rustig heen, om voort te gaan met het verzamelen van bankbiljetten. „Mom, mom", mompel de de mummie, die naast Panda stond. „Nu sta je er net zo bij als ik. Eigen schuld. Je had ook niet weg moeten lopen, toen ik je riep. Bah! Mom!" „M-maar meneer mummie", mompelde Panda angstig, „het is zo vrvreemd, dat u kunt praten! Dat maakt me bang! Momom!" „Ik BEN geen mummie", mompelde de mummie, „maar de concierge van dit museum! Mom!" Tragisch. Een jong Engels bruidspaar en zeven van zijn gasten zijn zondagmor gen bij een auto-ongeluk bij Sheffield om het leven gekomen, slechts enkele uren na het huwelijk. De reiswagen van de jonggehuwden kwam in botsing met een autbus. De negen inzittenden van de reiswagen werden gedood. Zes inzit tenden van de bus werden gewond. Taalkwestie. In de Indiase stad Bombay is het opnieuw tot ernstige ongeregeldhe den gekomen als gevolg van de „taal"- kwestie. Politiemannen openden het vuur op een woedende menigte van on geveer 50.000 „Maharastra's" die demon streerden tegen het besluit van premier Nehroe, dat Bombay voorlopig niet in de nieuwe taalstaat Maharastra zal wor den opgenomen. Bij de botsing tussen politie en betogers kwam een betoger om het leven en werden 25 andere ge wond. Nehroe verdedigde zijn beleid op een openluchtbijeenkomst van zijn Con grespartij in Bombay. Geheimzinnig. Twee onbekende oorlogs schepen slipten de afgelopen nacht door het Nauw van Calais en spoedden zich naar de Atlantische Oceaan. Britse kust- stations riepen de schepen op, maar kregen geen antwoord toen zij identifi catie verzochten. Volgens waarnemers van de Britse vloot leken de schepen op Russische kruisers. Zij voerden Poolse vlagsignalen. Vrouwen. De Generale Synode van de Noordamerikaanse Presbyteriaanse kerk heeft gestemd voor toelating van vrou wen tot de ambten van ouderling en diaken. De uitslag was 274 tegen 226 stemmen. Steun. Na de Verenigde Staten heeft ook de Sovjet-Unie haar steun toegezegd aan de kandidatuur van Wenen als zetel van de voorgestelde internationale or ganisatie voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Napoleon. De Egyptische autoriteiten zul len trachten de resten te bergen van Napoleons vloot die indertijd op de rede van Aboukir is vergaan. Komplot. In Argentinië zijn zondag meer dan 150 mensen gearresteerd. In Buenos Aires werden in de nacht van zaterdag op zondag een zestigtal peronisten ge arresteerd nadat opnieuw een peronis- tisch complot ontdekt was. Jesse Jones. Jesse Jones, de miljonair uit Texas die tijdens het bewind van Roose velt de op één na machtigste man in de Verenigde Staten werd genoemd, is op 82-jarige leeftijd te Houston over leden. Jones werd onder Roosevelt mi nister van Handel en hoofd van de „Reconstruction and Finance corpora tion", de grote financiële organisatie die als onderdeel van de „New Deal" werd opgericht. In 1945 trad hij uit de re gering. Jones leende eens vijftig miljoen dollar aan de regering. Multiplanoscope. De Griekse hoogleraar, Themistocles Naltsas, beweerd de diep tefilm te kunnen verbeteren. Hij noemt zijn ontdekking „multiplanoscope" we gens de verschillende plannen die men perspectivisch kan zien. Erelid. De Westduitse marinebond, een ver eniging van voormalige en tegenwoor dige leden van de marine, heeft de voormalige groot-admiraal Erich Rader erelid gemaakt. Rader mocht in sep tember de gevangenis voor oorlogsmis- dadigers in Spandau verlaten met het oog op zijn gezondheidstoestand. Nieuws. De technici van de Franse radio zijn van zaterdagmiddag tot dinsdag morgen in staking gegaan, onder meer wegens looneisen. Er zal alleen, drie maal daags, een nieuwsbulletin worden uitgezonden. Voor de overzeese dienst zullen ook enige uitzendingen moge lijk zijn. Kwart. Metropoliet Nikolai, die met een delegatie kerkleiders uit de Sovjet-Unie in New York is aangekomen, heeft ver klaard, dat de Sovjet-Unie op 200 mil joen inwoners meer dan vijftig miljoen gelovigen telt. Vertraging. De Franse kranten zullen ge durende drie maanden met minder pa gina's uitkomen wegens papiertekort ontstaan door vertraging in de afleve ring van papier tijdens de winter. Levensgevaarlijk. Na hevige incidenten in de Japanse Eerste Kamer dreigen de ordebewakers en schrijvers van het parlement hun werk te staken „indien zij geen bescherming tegen de heftige politici krijgen". Een tiental van hen werd gewond toen conservatieve en so cialistische afgevaardigden slaags raak ten. Volgens de vakvereniging van Ja panse parlements-ambtenaren is de Eerste Kamer een „levensgevaarlijke werkplaats". DE BENAMING springvloedkan tot veel misverstand aanleiding geven, vooral wanneer er een verschijnsel mee bedoeld wordt dat niets met de getijden te maken heeft. Immers, ook golven die door onder zeese aardschokken worden opgewekt, worden vaak springvloeden, of vloedgol ven genoemd, ook al vinden zij bij eb plaats. Deze seismische golven, waarvoor de Japanners de naam „tsoe- nami" hebben gekozen, kunnen in hun uitwerking katastrofaal zijn. De meeste tsoenami's ont staan in de diepe troggen van de oceaanbodem, die broeines ten van aardbevingen zijn, om dat zij punten van verstoord en labiel evenwicht vormen. In volle zee is de hoogte van de hierdoor ontstane golven vaak slechts gering, maar is de golflengte daarentegen zeer groot, soms zelfs enige honderden km. Deze lange golven planten zich met reusachtige snel heid voort en bereiken snelheden van 7 a 800 km. per uur. De golven die door een aardbeving bij de Aleoeten waren opge wekt, hadden reeds na 5 uur Hawaii be reikt, zodat de afstand van 3600 km. met een snelheid van 720 km. per uur was af gelegd. En op het zuidelijk halfrond zijn zij in de Stille Oceaan waargenomen, waar bij bleek dat de afstand van het epicen trum tot Valparaiso, in Chili, in 18 uur was doorlopen. Dat was 13.000 km. In I'/s etmaal, een snelheid waarover een vlieg tuig niet ontevreden mag zijn. Het gevaar van deze golven ligt niet in de open zee, waar ze soms nauwelijks wor den opgemerkt, maar in hun aankomst bij de kusten. Want, hebben de tsoenami's hele oceanen overschreden en komen zij daarna in het ondiepe water nabij de kust, dan verheft zich het water tot geweldige hoogte en kunnen onvoorstelbare rampen hiervan het gevolg zijn. Reeds in oude tijden is van dergelijke golven melding ge maakt. Een van de oudst bekende heeft in 358 de oostelijke kusten van de Middel landse Zee geteisterd. Hij stroomde dwars over verscheidene eilanden heen, smeet de schepen op de daken van de huizen in Alexandrië en eiste duizenden slachtoffers. Door een dergelijke vloed golf verloren in 1703 op het Japanse eiland Awa meer dan 100.000 mensen het leven; be kend zijn ook de vloedgolven waarmee de aardbeving van Lissabon in 1755 gepaard ging en die een uur na de aardbeving de kust bij Cadiz teisterde. De bij deze ramp opgewekte gol ven bereikten 91/» uur later West-Indië. En toen in 1868 de VJestkust van Zuid-Ame- rika over een lengte van 5000 km. door aardbevingen werd bezocht, trok de zee eerst van de kust weg, zodat schepen die in 13 m. diep roater voor anker lagen, in de modder terecht kwamen. Daarna keerde het water in een grote vloedgolf terug en spoelde de schepen tot 4.00 m. het land in. Iets dergelijks deed zich eveneens voor in 1883 bij de uitbarsting van 'de Krakatau, toen een 30 m. hoge vloedgolf de dorpen langs de Straat Soenda verwoestte en tien duizenden slachtoffers eiste. Zelfs tot in Het Kanaal werd deze vloedgolf waarge nomen. Dit is overigens een mooie gelegenheid te antwoorden op de vraag, waarom de wind overdag meestal landwaarts gericht is en 's nachts zeewaarts. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2