STENO TYPEN energieke jongeman IVSOORE's CHAUFFEUR „IJmond-ontwikkeling wordt niet bepaald door chauvinisme" V erduisteringen bij V an Gend en Loos en N.S. te Haarlem berecht Eindexamen der Toneelschool B. SCHAAP Pianoleerlingen van Piet Vincent Achttien verdachten voor de Haarlemse politierechter Amsterdamse Beurs Dinsdag herhaling van bijzonder geslaagd programma in Haarlem DIRECT VAN FABRIEK JONGENS en MANNEN WIARDI BECKMANSTICHTING IN CONFERENTIE Scheepvaart Huldiging pastoor A. van Rijn in Oud-Schoten Haarlemse muziekkorpsen geven reeks concerten Bij tienjarig bestaan van Bond Muziekverenigingen Ernstig verkeers ongeluk te Heemstede Boerderij bij Arnhem in vlammen opgegaan WERKPLAATS HEI NAAIMACHINEHUIS NIEUW HUISJE een mnl. en een vr. KANTOORBEDIENDE CORVEEëR CHAUFFEUR-BESTELLER MAANDAG 4 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'I HET BREDE SCALA der problemen, die zich in de IJmond openbaren nu de toe komst van het gebiesd zich legen de contouren der Hoogovens steeds duidelijker gaat aftekenen, heeft zaterdag in het Kennemer Theater een groot aantal belangstellenden bezig gehouden. Zij waren de gasten van de dr. Wiardi-Beckmanstichting, die in samenwerking met de Partij van de Arbeid aan de hand van een onlangs gepubli ceerd rapport over de IJmond-Noord deze problematiek verder aan de orde stelde. Een opvallende rede van de heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer over de tragiek der tuinbouwgronden en hun bezitters of pachters, een kreet om meer belangstelling voor de structurele ontwikkeling in de IJmond en een algemene poging, om uit de veelheid der vraagstukken de beste weg naar de toekomst van de stedelijke ont wikkeling te zoeken hielpen deze conferentie bepalen. Men heeft geen spijkers met koppen geslagen zoals het rapport dit ook niet deed, want de bestuurstechnische aan gelegenheden liggen nog te zeer in het vlak der voorbesprekingen en er is boven dien ten volle rekening gehouden met de eerste aanloop tot het IJmond-advies- college, die hopelijk een stormloop op de vele problemen zal opleveren, maar niet temin heeft de conferentie, die door de burgemeesters van Beverwijk en Heemskerk, vele wethouders, raadsleden en andere bestuursautoriteiten werd bijgewoond, de overtuiging opgeleverd, dat er ernstig over de IJmond wordt gedacht. En dat men niet de grote lijn schuwt, waar dat nodig is om het plaatselijke chauvinisme te weren. Het statenlid, de heer J. Harmsen, die als voorzitter van de rapporterende com missie fungeerde, bepaalde zich bij twee punten bij wijze van verantwoording van het verrichte werk. Aan dit rapport ont breken in concreto de richtlijnen, waar langs naar oplossingen moet worden ge zocht voor de toekomst van de IJmond; zulks met het oog op het nog steeds niet afgeronde wetenschappelijke onderzoek; bovendien moet de vrucht van de onder- zoekingsarbeid der Wiardi Beckmanstich- ting gezien worden als het werk van „ver standige leken". Maar wat sterker spreekt: de bestuur- technische ontwikkeling is nog niet aan haar eind: de rapporteurs zijn dan ook niet getreden in de vraag, welke bestuurs- indeling de juiste geacht moet worden. Er is inmiddels, dank zij het streekplan voor de IJmond-Noord voor dat gebied een „raam" gevormd; voor de IJmond-Zuid komt het binnenkort in de openbaarheid. In feite betreurt de Wiardi Beekman- stichting het, dat de grens van het gereed gekomen streekplan bij het Noordzeekanaal is getrokken, omdat de problemen over en voor dit kanaal zo nauw met elkaar ver weven zijn. De rapporteurs vragen zich verder af, of IJmuiden niet een wat bij zondere positie zal innemen in het streek plan van het Zuiden. Geheel anders dan in plaatsen, die ook tot dat streekplan voor Kennemerland-Zuid behoren als Haarlem en Bloemendaal en of deze positie niet veel meer aanhaakt op de IJmondontwikkeling in haar geheel. Ruimtelijke ordening Mej. E. Ribbius Pelletier behandelde 'in de ochtendzitting de ruimtelijke ordening in de IJmond, voortbouwend op de historische ontwikkeling van midden-Ken- nemerland. De vreemde vorm, die het toekomstige Hoogoventerrein zal krijgen, verdedigt het streekplan met een behoefte aan hand having van Beverwijk en Wijk aan Zee, waaraan heel wat planologisch schuiven vooraf moest gaan, temeer omdat men een recreatiestrook annex toegangsweg door het Hoogoventerrein naar Wijk aan Zee moest uitsparen. Z\) pleitte voor spoedige voorzieningen in deze „corridor", opdat straks, als de in dustrie de Bosweg gaat opslokken, een verzorgde strook landschapsschoon klaar ligt als scheiding tussen deze beide in dustriecomplexen. De bestuurders van de streek zullen er voor moeten zorgen, zo stelde mej. Ribbius, dat er zich een niet te grote opeenhoping van industrieën gaat ontwikkelen: zeer voorzichtig zij men met de keuze der fa brieken, wil de ruimtelijke ordening niet hopeloos spaak lopen. In dit verband zal de chemische industrie zo ver mogelijk naar het oosten moeten worden geschoven; de industrieën zullen moeten worden aan gespoord de nadelige gas-werking bij de bron op te heffen. Centraliseren Tot slot van de ochtend kwam drs. G. W. B. Borrie aan het woord, die de bestuur lijke organisatie in beschouwing nam. Een meer gecentraliseerde beleidsvoering leek hem buiten kijf voor de toekomst: of door samenvoeging der drie gemeenten, of een vergaande samenwerking op vrijwillige basis of onder dwang of als derde moge lijkheid een supra-locale bestuursvorm als de IJmond-raad. De deskundigen zijn veelal geporteerd voor een samenvoeging, zij die er direct bij betrokken zijn hebben hiertegen veelal grote bezwaren.- „Wordt de oplossing alleen overgelaten aan de burgemeester of het raadslid dan zou er nimmer een grenscorrectie of sa menvoeging in Nederland hebben plaats gehad" zei drs. Borrie. Samenvoeging der gemeenten zou het moeilijke experiment van een IJmond-raad onnodig maken; er zou bovendien veel rationeler gewerkt kunnen worden. In con creto liggen de zaken *cchter veel inge wikkelder: als Velsen en Beverwijk zou den worden samengevoegd doet zich een dubbelstad voor, met een breed kanaal als onherroepelijke scheiding. Waarbij nog komt de structurele verschillen tussen de beide gemeenten: Velsen min of meer ge consolideerd, Beverwijk in opkomst. Met een aantrekkelijk programma heb ben leerlingen van de Haarlemse Muziek school van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, die pianoles krijgen van de directeur der school, de heer Piet Vincent, zaterdag overtuigende bewijzen van hun vorderingen gegeven. De gekozen werken stelden aan de optredende leerlingen zowel in technisch als in muzikaal opzicht niet geringe eisen en men kon wel zeggen, dat het bij deze voordrachtoefening ging om muziekproduktie „op hoog niveau". Wat een leerlingenuitvoering steeds weer tot een interessante ervaring maakt, is het waarnemen van de persoonlijke muzikale gerichtheid ten aanzien van de vertolkte muziek. Naast de duidelijk aan de dag tre dende suggesties van de leraar kon ook bij deze gelegenheid het individuele voor drachtselement zijn bestaansrecht laten gelden en getuigen van een pedagogische souplesse, die aanwezige capaciteiten doel treffend doet inschakelen. Elke voordracht behield zo een eigen karakter. Die van de Fantasie in c van J. S. Bach bijvoorbeeld sprak van zuiver gerichte muzikaliteit, samengaande met hartelijke spontaniteit. De vertolking van het Rondo alla turca van W. A. Mozart viel op door ritmische vastheid en accuratesse in de figuratieve tekening. Toewijding en technische beheersing waren kenmerkend voor de voordracht van het eerste deel uit het Pianoconcert in C van L. van Beethoven en verder kreeg men uitstekende indrukken van de met intieme klank gespeelde Berceuse van Fr. Chopin, de vuurspattende vertolking van diens Revolutie-étude, waarna het ingetogen spel voor de Etude opus 10 no. 3 typerend werd voor het handhaven van de persoon lijkheidsuitdrukking bij de leerlingen-ver tolkingen. Van het zo moeilijk te interpreteren „Papillons" van Robert Schumann bewaar ik een zeer te waarderen uitvoering in herinnering en zo waren er meer voor drachten, die het auditorium en niet het minst Piet Vincent zelve voldoening kon den geven. P. ZWAANSWIJK. Op hartelijke wijze hebben de leden van de parochie van de H. H. Petrus en Paulus in Oud-Schoten zaterdag en zondag hun medeleven getoond bij het zilveren priester feest van pastoor A. S. van Rijn. Uit tal van huizen had men de vlag uitgestoken als hul deblijk aan de jubilaris, die zich in de wei nige jaren sedert ziin benoeming als pastoor van deze zich steecis meer uitbreidende pa rochie in het uiterste noorden van Haarlem een bijzondere plaats in de harten van zijn parochianen heeft weten te verwerven. Zaterdagavond omstreeks half acht was de huldiging van pastoor Van Rijn begonnen met een feestelijke ontvangst door afgevaar digden van R.K. jeugdorganisaties aan de grens van de parochie ter hoogte van de Si- onskerk aan de Eksterstraat. Voorafgegaan door de R.K. harmonie „St. Bavo" begaf de stoet zich via de Jan Luyckenstraat, Muider- slotweg, Geusevesperstraat naar de Revius- straat waar tientallen bruidjes zich aan de kant van de weg hadden opgesteld om pas toor Van Rijn naar de parochiekerk te be geleiden. Bij de ingang van de kerk hield kapelaan J. Willems een korte welkom9trede, waarbij onder andere werd opgemerkt dat het niet dan na het aanwenden van veel overredings- maancj een aantal concerten gegeven door kracht gelukt was pastoor Van Rijn te be- lekenverenigingen van de bond. In drie groepen van zes hebben heden morgen achttien leden van het personeel van Van Gend en Loos en van de N.S. te Haarlem voor de Haarlemse politierechter terechtgestaan wegens verduistering in dienstbetrekking. Het betrof geen omvang rijke zaken maar het wegnemen van kleine versnaperingen en consumptieartikelen uit stukgestoten pakketten, zoals toffies, choco lade, limonade, haring, ijsbonbons, pinda rotsjes, pepermunt en in een enkel geval zelfs sigaretten, worst en mosselen. De spoorwegrecherche was juist een dergelijke zaak in Alkmaar aan het uitzoeken, waar 28 verdachten waren aangehouden, toen haar het verzoek bereikte om ook in Haar lem eens een kijkje te komen nemen. „En" het. -gebeurde niet alleen in deze twee steden", zo zeide een der leden van de spoorwegrecherche hedenmorgen voor de Haarlemse politierechter, „Het komt over het gehele land voor. U begrijpt dat er moeilijkheden kwamen met klanten. Er was bijvoorbeeld een verzender van krat ten met flessen limonade uit Leiden, die zich er over beklaagde dat zijn relatie een deel van de zending met water in de flessen aankreeg. Maar nu de zaken op het ogen blik overal onderzocht worden zijn deze diefstallen opeens opgehouden". Eén van de eerste zes verdachten had bekend, dat hij niet alleen wel eens snoep goed uit stukgestoten zendingen had wegge nomen, maar dat hij bovendien wel eens pakken eigenhandig had stukgestoten om er iets uit te nemen. Hij verklaarde dat ook andere verdachten zich daaraan schuldig hadden gemaakt, maar deze ontkenden. Een ander van dit rijtje verdachten, dat voornamelijk bestond uit loodsbedienden, ontkende krachtig dat hij wel eens flessen limonade zou hebben leeggedronken: hij had slechts de dop eraf geschroefd, een paar slokken genomen en de dop er weer opgeschroefd. De officier zeide in zijn re quisitoir, dat de ernst van deze feiten niet in de omvang ervan ligt, maar ih de om standigheden waaronder zij gepleegd zijn. Deze verdachten bekleedden een vertrou wenspositie bij een semi-overheidsbedrijf en zij hebben daar op schromelijke wijze misbruik van gemaakt. Hij herinnerde er evenais de als getuige gehoorde recher cheur aan, dat men bij het onderzoek ge tracht had om ook grotere diefstallen op te helderen, maar die konden ook bij geen dezer verdachten worden bewezen. Of schoon enkelen naar verhouding te zwaar en anderen naar verhouding te licht ge straft zouden worden eiste hij een uniforme straf voor allen: een boete van veertig gulden subsidiair twaalf dagen en een ge vangenisstraf van twee weken voorwaar delijk met een pi-oeftijd van drie jaar. De zelfde eisen deed hij horen bij de twee vol gende zestallen verdachten. De politierech ter veroordeelde allen tot 40 boete, sub sidiair 12 dagen hechtenis en een gevange nisstraf van twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, met uit zondering van twee lichtere gevallen, die Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Haarlemse Bond van muziek verenigingen wordt in de loop van deze wegen zich aan de openbare huldiging te onderwerpen. Dit kenschetst, aldus de spre ker, de persoon van pastoor Van Rijn, die, wars van ieder uiterlijk vertoon, maar met de inzet van zijn gehele werkkracht zich dag in dag uit met een nimmer aflatend goed humeur aan de zielzorg van zijn parochi anen wijdt. Kapelaan Willems wenste de pastoor nog vele jaren van zegenrijk' ar beid toe. In de kerk, die te klein was om alle be zoekers een plaats te bieden, werd een korte lofdien9t gehouden. Tot slot van de avond bracht de harmonie „St. Bavo" voor de pastorie aan de Gijsbrecht van Aemstel- straat een serenade. Zondagmiddag werd in de H. Pius X- school aan de Reviusstraat een receptie ge houden. tijdens welke vele personen van de Gelegenheid gebruik hebben gemaakt pas toor Van Rijn geluk te wensen. De concerten worden tussen acht en negen uur des avonds uitgevoerd in de mu ziektent bij „Dreefzicht" en in de mu ziektent aan de Westkolk te Spaarndam. Concerten op andere plaatsen zijn niet mo gelijk door de hoge kosten van het ver plaatsen der gemeentelijke muziektent. De reeks wordt geopend door de harmonie „Kunstkring Apollo" op dinsdagavond 5 juni bij .Dreefzicht". Vervolgens spelen de R.K. Harmonie „St. Bavo" op 11 juni in Dreefzicht, het Harmonieorkest „Haar lem" op 12 juni in Spaarndam, de Haar lemse Postfanfare op 12 juni in Dreefzicht, de Spaarndamse Harmonie „Crescendo" in Dreefzicht op 13 juni, Het Spoorkorps „Harmonie Crescendo" in Spaarndam op 15 juni, en „Arti et Relegioni" op 23 juni eveneens in Spaarndam. 30, subsidiair negen dagen en tien dagen voorwaardelijk met twee jaar proeftijd kregen. De verdachten was bij wijze van disciplinaire straf reeds twee dagen sala ris ingehouden en sommigen hunner had den ook al twee dagen in voorarrest ge zeten. Vanmiddag om 12 uur is op de Herenweg te Heemstede een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een vrachtauto met aan hangwagen en twee auto's betrokken wa ren. Een der auto's is zwaar beschadigd en de bestuurder was gewond. Het verkeer moest.-geruime tijd worden omgelegd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Amor, 1 te Amsterdam. Arnedijk, 1 v. Rotterdam, pass. 2 Vliss. n. Antw. Alnat.i, 1 v. Bahia n. Las Palmas. Alpherat, 31 v. Rio de Janeiro n. New York. Adonis, pass. 2 Ouessant n. Lissabon. Alchiba, pass. 2 Scillys n. Rotterdam. Alhena, pass. 3 Beachyhead n. Las Palmas. Alphard, pass. 3 Ouessant n. Antwerpen. Averdijk, 2 v. Houston n. Le Havre. Ampenan, 2 rede Belawan. Aalsum, 2 v. Karachi n. Aden. Aardijk, pass. 2 Bona n. Alexandrië. Aldabi, 3 v. Buenos Aires n. Rosario. Alderamin, 4 te Karachi. Alphacca, 4 te Montevideo. Amstelbrug, 3 v. Threerivers n. Amsterdam. Amstelland, 4 te Bahia. Amstelstad, pass. 3 Kp. Race n. St. Laurens. Amstelvliet, pass. 3 The Brithers n. Rastanura. Arendskerk, 4 te Suez. Blijdendijk, 1 v. Baltimore n. Norfolk. Baarn, 2 v. Cristobal n. Buenaventura. Banda, 2 te New York. Banka, 3 te Semarang, 4 te Surabaja. Beninkust, 3 te Dakar. Bloemfontein, 3 te Durban. Blommersdi.ik, 2 Scillys gepass. n. Antwerpen. Boschfontein, 4 te Antwerpen. Boskoop, 3 v. Curaqao n. Antwerpen. Caltex Delit, 2 v. Pt. Said n. Rotterdam. Cottica, 1 v. Paramaribo n. Plymouth. Caltex The Hague, pass. 2 Kp. Ct. Vincent naar Rotterdam. Castor, 3 te Rotterdam. Celebes, pass. 3 Sabang n. Singapore. Congokust, 3 te Lobito. Zondagmiddag omstreeks vier uur is de boerderij van de weduwe Ten Bosch-Van Gameren, gelegen aan de IJseldijk te Wes tervoort bij Arnhem geheel door brand verwoest. Het vuur, dat in een grote stal door kortsluiting van de elektrische pomp- installatie is ontstaan, sloeg weldra over op het woonhuis, dat weldra in lichter laaie stond. Hoewel de Arnhemse brandweer spoedig met groot materieel ter plaatse aanwezig was, kon zij niet meer voorkomen dat de boerderij en een aantal schuren ge heel uitbrandden. Een hengst en een stier, die in de stal stonden, waar de brand is ontstaan, zijn in de vlammen omgekomen. 3-3 Nederl.'47 3 NedL 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips GloeiL pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Am er. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union. Tidewater Slntkners Vrijdag 93% 95 X 27514 353 24614 338 457 313 31514 183' 408/4 80914 785 102 19714 198>4 120 13814 239>4 201 21514 21714 72 145 54% 41#'i* 78% 43% Openings koersen 935/,« 95J4 275 353 246 33514 457 313 309 183 406J4 304 797 ex-div. 785 100 J4 195 202 29014 11814 141 238 201 21514 217J4 72'4 146 5514 42% 7914 4434 Zaterdagmiddag had in de gelukkig volle Amster damse Stadsschouwburg de traditionele openbare de monstratie naar aanleiding van het eindexamen van de Academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" plaats een ondanks het betrekkelijk geringe aantal der geslaagden dubbel fees telijke gebeurtenis. Deze op zichzelf reeds zo plezierige voorstelling van en door vier jonge krachten, opge leid om in de gelederen van de grote gezelschappen op genomen te worden, kreeg een extra aantrekkelijkheid door de verheugende kwa liteit van het gebodene. Behoren opzienbarende kennismakingen (met Em my Lopes Dias bij voor beeld, met Sigrid Koetse en Henk-van Ulse-n, met Lies Franken en Coen Flink) al tot de zeldzaamheden, dit- keer onderging ik werkelijk wat de Fransen noemen „le frisson artistiqué". Mis schien is de vertaling met „artistieke schok" een te sterke uitdrukking, ik moet toch verklaren wezenlijk ontroerd geweest te zijn door wat Anne-Marie Hey ligers ons in de drie frag menten uit „De Leeuwerik" van Jean Anouilh als Jean ne d'Arc voorspeelde met intelligentie, fantasie en ge voel, drie onmisbare eigen schappen om in het theater te slagen. Een tweede reden, waar om u beslist dinsdagavond in de Haarlemse Schouw burg de herhaling van dit bijzonder boeiende pro gramma, afwisselend en niet te lang, ook niet in onder delen, zonder ernstige in zinkingen of tot bezorgd heid aanleiding gevende te kortkomingen, moet gaan zien, is de vertoning van het eerste bedrijf van „Wilt u met mij spelen?" van Marcel Achard met John Lanting en John Leddy als de clowns Crockson (de rol die de schijver destijds bij de première zelf vertolkte) en Rascasse in deze welis waar enigszins verouder de, maar toch nog zeer amu sante circuskomedie met een melancholieke inslag. Speciaal de eerstgenoemde jongeman leverde een tref fend bewijs van zijn zeld zame aanleg voor het wee- De vier geslaagden, van boven naar beneden: John Leddy, Elisabeth Hoijtink, John Lanting en Anne- Marie Heyligers. woedig-burleske. Voor het hiermee bereikte resultaat verdient ook de speller ar es Willy Haak een woord van wanne hulde. Derde impressie: dank zij het toedoen van Louis Saal- born als hierin gespeciali seerde docent is er een be langrijke vooruitgang te be speuren in de wijze waarop de teksten van Vondel wor den voorgedragen en uitge beeld. Treffend was in dit opzicht het tweegesprek met Rafaël uit „Lucifer" in het vierde bedrijf, met een warme bewogenheid onder de klassieke statigheid, waarin Elisabeth Hoijtink haar grote versgevoelig heid demonstreerde. Verder staan op het programma het verhoor van Vosmeer (John Lanting) uit „Gysbreght van Aemstel" en twee scè nes uit „Rouw past Elec- tra" van O'Neill, waarin vooral John Leddy als Orin zich onderscheidde. In de pauze heb ik met Paul Steenbergen van ge dachten gewisseld over het gebodene, nog helemaal on der de indruk van het ver rassende debuut dat Anne- Marie Heyligers in het mooie stuk van Anouilh, waarmee destijds Elisabeth Andersen zoveel succes heeft geoogst, had gemaakt. De directeur van de Haagse Comedie deelde mijn geest drift en voegde eraan toe: „Maar is het niet heerlijk als je, zo jong, zoiets mag spelen?" Dat is het, geloof ik: de vreugde van te mo gen spelen en de weten schap daarvoor de middelen te hebben, waardoor deze voorstelling zo'n pakkende, soms meeslepende indruk maakte. Die vreugde deelde zich mee aan het publiek, dat buitengewoon hartelijk applaudisseerde, niet alleen voor de genoemde actrice, ook voor haar partners John Leddy (als de Beau- dricourt) en John Lanting (als de Dauphin) die voortreffelijke prestaties le verden, waarvoor zij ook hun leraar Ferd. Sterne- berg dankbaar mogen zijn. De scènes uit „Rouw past Electra" waren onder lei ding van Ben Groenier in gestudeerd. Na afloop maakte direc teur W. Ph. Pos de engage menten bekend, in het ge val van Anne-Marie Hey ligers een dubbele verbin tenis, want zij treedt tot de toneelgroep „Theater" toe en met: de acteur Carl van der Plas in het huwelijk. Elisabeth Hoijtink gaat naar de Nederlandse Co medie en de beide manne lijke eindexaminandi naar het Rotterdams Toneel waarbij opgemerkt moet worden dat de Haagse Co medie dit keer geen voor stellen heeft kunnen doen, omdat de directie van dat gezelschap zich in Parijs bevond. Het ontbreken van Ibsen op het programma in het jaar, waarin zijn over lijden wordt herdacht, werd goedgemaakt doordat een vrouwelijke afgestudeerde „als bewijs van emanci patie" het gebruikelijke dankwoord voor de genoten opleiding sprak. DAVID KONING Cradle of Liberty, v. Suez n. Mena Al Ahmadl. Charis, 2 te Auxcayes. Camerounkust, 2 v. Antwerpen n. Bordeaux. Camitia, 3 80 m. n. Curacao n. Rotterdam. Cistula, 3 v. Abadan n. Rotterdam. Drente, 2 v. Colombo n. Aden. Diemerdijk, 2 v. Rotterdam, 3 te Londen. Daphnis, 2 te Pto. Cabello. Delft, 2 te Curacao. Dorestad, 1 180 m. w.n.w. Fortaleza n. Curagao. Delfshaven, 3 v. Melilla n. Emden. Eos, 1 te Oran. Eendracht, pass. 3 Gibraltar n. Haifa. Ena, 2 v. Rotterdam, 3 te Thameshaven. Esso Rotterdam, 2 130 m. z.w. Ouessant n. Sidon. Farmsum, 2 v. Mobile n. Le Havre. Gaasterland, pass. 1 St. Paulsrock n. Amsterdam. Gaasterkerk, 2 v. Colombo n. Rangoon. Groote Beer, 2 v. Montreal n. Southampton. Ganymedes. 3 te Madeira. Hermes, 2 te Leixoes. Hathor, 3 te Beyrouth. Helicon, 2 te Rotterdam. Hestia, 2 te Rotterdam. Hoogkerk, 3 te Yokohama. Hestia, pass. 2 Vlissingen n. Rotterdam. Houtman, 2 120 m. n.o. Okinawa n Kobe Hera, pass. 1 Haiti n. Ciudad Trujillo. Heelsum, 2 te Amsterdam verw. v. Le Havre. Haulerwijk, 4 te Norfolk. Hilversum, pass. 3 Runsal Jebel n. Aden. Iberia, 3 te Rotterdam. Indrapoera, 3 v. rede Belawan n. Aden. Ittersum, 3 Ouessant gepass. n. Dakar. Isis, 2 250 m. n.w. Havana n. Aruba. Ivoorkust, 4 te Freetown verw. Japara KRL, pass. 2 Guardafui n. Belawan, Jagersfontein. 4 te Southampton. Kenia, 2 v. Rotterdam n. Sundsvall. Kellia, 1 v. Pta. Cardon n. Engeland. Kermia, 2 te Curacao. Kalabahi. 2 te Menado. Kara. 4 te Balikpapan. Karimata, pass. 3 Gibraltar n. Amsterdam. Kinderdijk, 2 te Antwerpen. Kota Baroe, 3 te Singapore. Kota Gede, 2 v. R'dam, 3 dw. Cherbourg naar Marseille. Krebsia, 4 te Piraeus. Karimun, 3 v. Algiers n. Halifax. Kopionella, 4 te Port Said. Koratia, 4 te Schiedam. Lombok, pass. 1 Kp. St. Vincent n. New York. Laagkerk. 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Laurenskerk, pass. 3 Ouessant n. Marseille. Loenerkerk, pass. 2 Aden n. Suez. Lutterkerk. 3 v. Rotterdam n. Basrah. Laurenskerk, 2 v. Vlissingen n. Marseille. Leuvekerk, pass. 3 Finisterre n. Marseille. Maas, 3 te Rotterdam. Maasdam, 3 te New York. Manoeran,. pass. 2 Guardafui n. Port Said. Maureen, 2 v. Rotterdam n. Casablanca. Molenkerk, 3 v. Cochin n. Aden. Maetsuyker, 2 te Tj. Priok. Murena, 3 v. Yokohama n. Balikpapan. Mijdrecht, 2 950 m. n.w. Midway eil. naar San Francisco. Mentor, 1 1150 m. z.w. Fayal n. Dordrecht. Maashaven, 3 v. Buenos Aires n. Santos. Nigerstroom, 2 te Takoradi. Nestor, 3 v. Barbados n. Port of Spain. Overijsel, 1 te Antwerpen Oranjefontein, pass. 3 Ouessant n. Las Palmas. Omala, 3 te Piraeus verw. Oostkerk, pass. 3 Albany n. Adelaide. Purfina Nederland, pass. 1 Algiers n. Antwerpen. Plancius, 2 te Surabaja. Poseidon, 2 te La Guaira. Prins Willem 5, 2 te Cleveland. Peperkust, 2 120 m. z. Madeira n. Amsterdam. Pendrecht, 4 te Napels. Phrontis, 3 te Aden. Prins Frederik Willem, 3 te Rotterdam. Pr. Joh. Willem Friso. 3 v. R'dam n. Montreal. Prins Willem 2, 3 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Willem George Frederik, 4 te Montreal. Purfina, Nederland, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Rotti, 2 v. Gibraltar n. Baltimore. Rijndam, 3 te Cobh. Raki, 2 rede Semarang. Reyniersz, 2 te Donggala. Rijnkerk, 4 te Hongkong. Schiedijk, 31 v. New York n. Antwerpen. Sliedrecht, pass. 1 Malta n. Landsend. Stad Breda, 1 v. Wabana n. Rotterlam. Samarinda, 3 te San Francisco. Sarangan, 2 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Schelpwijk, pass. 3 Gibraltar n. Rotterdam. Scherpendrecht, 3 v. Algiers n. Rastanura. Slamat, 3 te Balikpapan. Stad Amsterdam. 3 v. Birkenhead n. Wabana. Saidja. 3 te Plod.iu verw. Sigli, 2 te Shanghai. Stanvac Benakat, 2 te Saigon. Stanvac Pendopo, 2 v. Bangkok n. Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, 2 te Sungeigerong. Soestdijk, 2 te Bremen. Schie, 4 te Piraeus. Sommelsdijk, pass. 3 Flores Az. n. New. York. Stad Arnhem, 3 v. Wabana n. Engeland.. Stad Leiden, 4 te Antwerpen. Stentor. 2 v. Houston Maracalbo. Straat Bali, 4 te Buenos Aires. Teiresias, pass. 2 Kp. Bon n. Avonmouth. Tawall, 2 te Hamburg. Telamon, 1 v. New York n. Curagao. Trajanus, pass. 1 Puerto Rico n. Rotterdam. Tjitjalengka, 3 v. Singapore n. Mauritius. Tankhaven 1, 2 te Belawan. Tjiluwah, 2 te Makassar. Tibia, pass. 2 Natuna eil n. Geelong. Trompenberg, 2 te Hamburg. Tabian, 3 v. New York n. Boston. Tara, pass. 2 Hebriden n. Hamburg. Van Heutz, 2 te Tj. Priok. Van Cloon, 2 te Hollandia. Vasum, pass. 3 Lissabon n. Londen. Westertoren, 3 te Dunedin verw. Waal, oass. 2 Gibraltar n. Rotterdam. Waterland, 2 v. St. Vincent n. Amsterdam. Willemstad, 3 te Pto. Limon. Wonogiri, 2 v. Penang n. Colombo. Wonosari, 2 v. Manilla n. San Francisco. Witmarsum, 3 v. Antwerpen te Hamilton verw. Willem Ruys, 4 te Belawan. IJssel, 3 te Rhodes. Zeeland KRL, 3 te Singapore. Zuiderzee. 4 te Yokohama. Zijpenberg, pass. 3 Gibraltar n. Almeria. KLEINE VAART Alice. 2 v. Slikkerveer te Rotterdam. Atlantis, 4 v. Aalborg n. Frederikshavn. Adine, 2 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Arnoudspolder. 4 v. Oporto te Antwerpen verw. Bonaire, 2 v. Mariestad te Amsterdam. Betty Anne S, verm. 2 v. Bones n. Sunderland. Casablanca, 2 v. Falmouth n. Santos. Cornelia B, 3 v. Dakar te Marseille verw. Caland, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Claes Compaen, 2 v. Bordeaux te Lowestoft. Confiance, 2 v. Helsinki te Rotterdam. Da Costa, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Daje Böhmer, v. v. Rotterdam n. Amsterdam. Draco, 1 v. Rotterdam n. Savona. Eemsborg, 2 v. Poole te Amsterdam. Eljo, 1 v. Kristinehamn te Amsterdam. Erkalin, 2 v. Portsmouth te Paimpol verw. Eibergen, 2 v. Dordt te Hudiksvall verw. Elda, 2 v. Shoreham te Middlesboro. Elisabeth Roorda, 2 v. Londen te R'dam verw. Finlandia, 2 v. Ipswich te Rotterdam. Ferocia. 2 v. Cardiff te Vannes verw. Gerry S, 2 v. Swansea te Velsen verw. Glory. 2 v. Zeebrugge te Rotterdam. Helvetia, 2 v. Londen te Middlesboro. Heron, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Henrica, verm. 2 v. Leixoes n. Guernsey. Hoc Vinces, verm. 2 v. Rotterdam n. Grimsby. Harry, 2 v. Glasgow te Whitehaven. Heemraadsingel, 2 v. Zeebrugge te Boulogne. Houtman, 2 v. Aberdeen te Middlesboro. Hyke Sophia, verm. 2 v. Dublin n. Whitehaven. Ilias, 31 te Tarragona. Ida Pieter, 2 v. Rotterdam te Amsterdam. Isis, 3 te Londen verw. Jan Kreumer, 3 v. Londen te Rotterdam verw. Jaba, verm. 2 v. Maassluis n. Boston. Jans, 2 v. Casablanca te Rotterdam. Janon, 2 v. Lissabon n. Londen. Julia Mary, 1 te Lissabon v. Leixoes. Kaap Falga, 30 Kiel gepass. n. Ostrand. Kaap St. Vincent, 1 v. Skutskaer n. Middelburg. Leliegracht, 2 v. Mantyluoto te Amsterdam. Larix, 1 te Stockholm v. Solvesborg. Leliegracht, 2 te Amsterdam. Leuvehaven, 2 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Lindesingel, 2 v. Helsinki n. Hamina. Marjan, 2 v. Nastved te Karlshamn. Mercurius H, verm. 4 v. Rotterdam n. Algiers. Mascotte, 2 v. Casablanca te Rotterdam. Marathon, 2 v. Islay n. Rotterdam. Meidoornsingel. 5 v. Hamina te Dublin verw. Nieuwehaven, pass. 2 Vlissingen n. Kopenhagen. Oleum. 2 v. Rotterdam te Varberg. Poortvliet, 2 bij Gt. Yarmouth aan de grond. Pavo, 1 v. Amsterdam n. Ostrand. Ponza, 1 te Amsterdam v. Zaandam. Reliable, 2 v. Rotterdam n. Birkenhead. Roelof Buisman. 2 te Zwijndrecht v. Rochester. Sonsbeek, 2 v. Arbroath te Rotterdam. Sparta, 2 v. Karlstad te Amsterdam. Spurt, 2 v. Rotterdam n. Hull. Victory, 2 v. Ipswich te Rotterdam. Veritas, 2 v. Kristinehamn te Rotterdam. Westpolder, 2 v. Rotterdam n. Lissabon. Zeehaan, 2 v. Duinkerken te Casablanca. SLEEPVAART Cycloop, 1 v. New Orleans n. La Palice. Goeree, pass. 1 Ouessant n.Cadiz Hudson, 1 240 m. n.w. Madeira n. Ver. Staten Humber, 1 80 m. z.w. Djeddah n Rotterdam Rode Zee, pass. 1 Kp. De Gata n. Ferrol. met terrein en aparte bo ven w. te koop. Werkplaats leeg te aanv. bovenh. verh. v. f 42.45 p. m. Koopsom f 15.500. Inl. J. v. Gelderen; makelaar N. B. M.. Zijlweg 67, tel. 12818—20542. KRUISSTRAAT 25 Haarlem. Tel. 12921. GED. GRACHT 26 Zaandam. Tel. 4537 BREESTRAAT 35 Beverwijk. Tel. 4193. Veileman koopt betere gebruikte meubelen voor hoge prijzen. Tel. 14637 Goth. en Moderne Huis kamers, Bankstellen, Karpetten, Bedden, Ar- tifortmeubelen, Slaapk. vanaf f 475, enz. Ook op maand, aflossing, zonder borg. Toonkamers: Wes- terhoutpark 8, tel. 18840. 8HWÜ1 SCHOOL Fr. Halsstr. 1, Tel. 14624 HHB Haarlem. voor bejaarden aangeboden, grote woonkamer met uit zicht op Schipholweg, sl.ka mer, badcel, keuken met geyser en berghok. Gevr. ruim huis met tuin voor ge zin met Drieling.. A. R. Sik- kens, Spaansevaartstr. 95. Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de Inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd. N.V. VAN GEND EN jlOOS HAARLEM vraagt voor direct kunn. typen, tevens kunnen worden geplaatst ongeschoolde krachten v. de loods. Aanmelden bij v. Gend en Loos, Goederenstation. Westergracht, Haarlem. WASSERIJ KLEVERPARK, Santpoorterstraat 41, vraagt voor het schoonhouden van de fabriek. WASSERIJ KLEVERPARK, Santpoorterstraat 41, vraagt speciaal voor Amsterdam-West. PALTHE, Chem. Reinigen, Verven en Stoppage vraagt voor een harer filialen te Haarlem leeftijd 23—40 jaar, voor het afhalen en bestellen van goederen. Vaste positie, pensioenregeling en gelegenheid om zelf loon te verbeteren. Rijbewijs voor motorrijwiel gewenst, doch niet vereist. Aanmelden: Grote Houtstraat 17 na 19 uur; Kruis weg 44 tot 18 uur. N.V. Eerste Haarlemse Oud-Papierhandel W. J. STOELMAN Paul Krugerkade 4749, Haarlem, vraagt voor direct met minimum rijbewijs C—D. Aanmelden 912 en 25 uur. DROSTE'S CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEKEN N.V. te Haarlem vragen (tot 40 jaar) voor diverse afdelingen. Bedrijfskleding wordt in bruikleen verstrekt. Aanstelling geschiedt uitsluitend na medische goedkeuring. Aanmelden dinsdag 5 juni in Gebouw Cultura. Jansstraat 83 te Haarlem, 's avonds van 7—8.30 uur en dagelijks aan de fabriek bij de Personeels afdeling. DROSTE'S CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEKEN, N.V, HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3