Natuurwachten bezochten Haarlem en omgeving Fa. B. ENGELENBERG Agenda voor Haarlem Morgen wordt beslist over het lot van het Franse kabinet Bus tegen auto bij Roermond: cwee doden, veertien gewonden Brits gedenkteken onthuld Van Nijnatten kampioen eerste klasse kader 47/2 groot biljart Belangrijke taak blijft bestaan Mollet liet na te omschrijven wat Frankrijk de Algerijnen wil bieden RENAULTFRéGATE GARAGE DEN HOUT Zeven spelers bleven beneden de limiet OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Nieuwe rijksweg gaat onder de Ringvaart door In 1961: Even 1 dag naar New York Twee overwegslachtoffers bij Sneek Examens Kerkelijk Nieuws Radio-symfonie-orkest in Djakarta ontbonden Heringa Wathrich Landbouw-arbeidswet in werking getreden N.V.V. jubileumfeest in Maastricht Record aantal inschrij vingen voor Wimbledon MAANDAG 4 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uit ontvangsten door de gemeentebesturen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal en toespraken door de burgemeesters mr. O. P. F. M. Cremers en dr. D. H. Peereboom Voller en wethouder A. J. van Houten hebben ongeveer tweehonderd natuurwachters, die in het afgelopen weekeinde in deze omgeving bijeen waren, ondervonden, dat hun arbeid gewaardeerd wordt. Na afloop van de excursies hebben wij vernomen, dat de gasten de ontvangsten gewaardeerd hebben, evenals de schoonheid waaraan deze omgeving rijk is. De natuurwachters bezochten de Stadskweektuin, Groenen- daal, de terreinen der Amsterdamse Waterleiding en het Openluchtmuseum en waren geestdriftig over hetgeen zij gezien hadden. De natuurwachters zijn verenigd in de Bond van Natuurbeschermingswachten en waren zaterdagmiddag in Haarlem bijeen gekomen. Hun eerste bezoek gold de Stadskweektuin aan de Kleverlaan, waar de rondleiding geschiedde door de direc teur, de heer J. A. Dorresteijn en zijn me dewerkers. Tijdens een gemeenschappelijke maaltijd in restaurant Brinkmann trad de voorzitter van de bond, de heer Nijkamp, als tafelpre sident op. Hij bracht dank aan de rege lingscommissie uit de Natuurbeschermings commissie Zuid-Kennemerland, die het weekeinde voor de natuurwachters heeft voorbereid en de heer H. Jonker, voorzit ter van de Natuurbeschermingscommissie, richtte zich met woorden van dank tot de gasten, die uit verre streken van ons land de Zuid-Limburgers hadden de tocht per autobus gemaakt naar Haarlem wa ren gekomen. Telegrammen waren binnen gekomen van de erevoorzitter der natuur wachters, dr. Joh. H. van Burkom en de leider van de Haarlemse natuurwacht, de heer J. Houwen. Gezellis samenzijn Zaterdagavond is een vergadering ge houden en daarna is de film „Symfonie der seizoenen" vertoond. Gré van der Baan en Jaap van Dijk hebben de film, die in Duitsland gemaakt is en een beeld geelt van het leven van het wild in de loop der jaargetijden, voor Nederland bewerkt. De film was bijzonder belangwekkend en bood een inzicht van vogels en viervoeters, die in het wild leven. Met grote aandacht werd het vertoonde gevolgd. De film is aangekocht door diverse Nederlandse orga nisaties op natuur-historisch gebied en zal voor deze verenigingen gedraaid worden. Muzikale medewerking verleenden de dames A. Junge (zang), R. Kodde (piano) en Lenie Zoet (zang en accordeon); zij oogstten veel succes met haar nummers. Belangrijke taak De hoofdleider, de heer W. van Meerten uit Arnhem, heeft gesproken over de taak van de wandelaar in de natuur en over die van de natuurwachter. Het publiek moet zodanig worden opgevoed, dat het waardig wordt om te kunnen waarderen hetgeen de natuur aan rijkdom biedt. Er zijn instellin gen, die de terreinen voor recreatie reserve ren en andere moeten er voor zorgen, dat zij bewaard blijven. Hier heeft bijvoor beeld de natuurwacht een taak. Gebleken is, dat de natuurwachters geen gemakke lijk werk hebben, omdat er aan de natuur nog zoveel schade wordt aangebracht. Ge lukkig vond spreker het, dat de natuur wachters er regelmatig op uit willen trek ken en hij brach't hulde aan de echtgeno ten, die haar mannen afstaan voor het mooie werk. Spreker hoopte in de toekomst ook op de medewerking der natuurwachters te kunnen rekenen, want gebleken is, dat het vandalisme door jong en oud nog hand over hand toeneemt. De Strijd van de na tuurwachters is een harde en het is nodig, dat zij hun energie en activiteit blijven geven. Na de natuurwachters verzocht te heb ben eendrachtig samen te werken, zeide de heer Van Meerten, dat het noodzakelijk is het werk uit te breiden. Dan moet niet al leen het aantal natuurwachters vergroot worden, maar van hun activiteit zal nog meer gevergd worden. Op het ogenblik bestaan et achtenveertig natuurwachten in het land. Volgens spre ker is het noodzakelijk dat aantal tot meer dan honderd uit te breiden. Het hoofdbe stuur zal trachten dit te bereiken en het zal besprekingen voeren om te proberen de natuurbeschermingsgedachte nog meer uit te dragen dan tot dusver. Ingekomen was een brief van de Natuur wacht Assen, die vroeg middelen te bera- ADVERTENTIE Doelstraat 59 Haarlem - Tel. 15252 „TENCOLINEUM" GROEN VOOR SCHUREN EN SCHUTTINGEN MAANDAG 4 JUNI Minerva: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7.30 uur. Palace: „Love me, or leave me", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Moord op de voorpagina", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Camille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Djengis Khan, de veroveraar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dreigende trommen", 14 jr., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Onrust in Mar seille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Speelduivel en metgezel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel, 8 uur: Interkerke lijke samenkomst. Dr. G. Snijders spreekt over „Veel splintersmaar nog meer bal ken". Gebouw „Zang en Vriendschap, 8 uur: Vragenavond van het Geestelijk Centrum „De Grotere Wereld". DINSDAG 5 JUNI Minerva: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7.30 uur. Palace: „Love me, or leave me 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u. Luxor: „Moord op de voorpagina", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Camille", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Djengis Khan, de veroveraar", 18 'aar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dreigende trommen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Onrust in Marseille", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Speelduivel en metgezel", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Stads schouwburg, 8 uur: Herhaling van de open bare demonstratie naar aanleiding van het eindexamen van de Toneelschool. Grote Kerk, 8 uur: Eerste orgelconcert van de tadsoiganisten Piet Kee en Albert de Klerk. De Leeuwerik, 8.15 uur: Voorlichtingsavond van de Nationale Unie op algemeen Christe lijke grondslag. men om te voorkomen, dat passagiers van autobussen papier naar buiten werpen. De afgevaardigde van Assen deelde mee, dat de wegen in de omgeving van zijn gemeen te op Tweede Pinksterdag vol lagen met papier. De afgevaardigde van de Haagse natuur wacht voegde er aan toe, dat uit particu liere auto's ook veel papier en afval op de wegen worden gegooid. De heer Meertens deelde mee, dat het probleem niet nieuw is. De bond heeft vroeger een kaart uitgegeven, waarop het verzoek aan buspassagiers en automobi listen gedaan werd geen papier weg te gooien. Overwogen kan worden de kaart opnieuw te laten drukken en te versprei den. Voorts zegde spreker toe dat in het hoofdbestuur de mogelijkheid onderzochl zal worden contact op te nemen met de or ganisaties van transportondernemers en exploitanten van autobussen, om het euvel te voorkomen. Later kan ook contact wor den opgenomen met de vakorganisaties van personeel bij vervoersbedrijven. Excursies Zondagochtend bezochten de natuur wachters onder leiding van het hoofd dei- plantsoenen te Heemstede, de heer Wallet, het wandelbos Groenendaal. In het Ver versingshuis bood het Heemsteedse ge meentebestuur koffie aan en wethouder A. J. van Houten sprak een begroetingswoord. Hierna volgde een bezoek aan de terreinen van de Amsterdamse Waterleiding te Aer- denhout. Tijdens de door het gemeentebestuur van Haarlem aangeboden lunch in restaurant Brinkmann heeft burgemeester mr. Cre mers gelegenheid gehad de taak der na- tuurwachters te belichten en woorden van dank te spreken voor hetgeen op het ge bied van natuurbescherming verricht wordt. De jeugd dient opgevoed te worden eerbied te hebben voor de natuur. Dan kan veel bereikt worden, aldus de burge meester. Onder leiding van de directeur van Pu blieke Werken van Zandvoort, de heer M. Deutekom, werd een tocht door deze badplaats gemaakt. Op de boulevard werd gestopt, waarna via de Zeeweg en de Bloemendaalseweg naar het Openlucht theater werd gereden. Genieten van natuur Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller heeft in zijn toespraak herinnerd aan de aanwezigheid van natuurgebieden in Bloe mendaal. Er wordt veel beschadigd en de natuurwachters hebben een belangrijke taak te vervullen. Is het openstellen van terreinen met natuurschoon wel aan te be velen? Spreker reed op weg naar het Open luchttheater over de Hoge Duin en Daalse- weg, vanwaar men een fraai uitzicht heeft op de duinen. Negentig procent van hen, die langs de weg lagen, keken naar de voorbijrijdende auto's, motoren en brom fietsen.... Daaruit zou men kunnen con cluderen, dat velen de natuur ontgroeid zijn. De taak van de natuurwachters is dit tegen te gaan en tevens de jeugd op te voeden. Dat zal niet gemakkelijk gaan en misschien zal pas over enige generaties wat bereikt zijn. Deze generatie is weer anders dan de vorige. Gelukkig is, dat de spoorlijn Overveen-Zandvoort de duinen ontsloten heeft. Anders zou de omgeving volge bouwd zijn. De burgemeester memoreerde voorts de aankoop van enkele grote buitenplaatsen; moeten die voor het publiek worden open gesteld en zo ja op welke wijze? Het ge meentebestuur van Bloemendaal staat hier voor een moeilijk probleem. Wordt het pu bliek op de terreinen „los gelaten", dan worden de duingronden spoedig stuk gelo pen. Toch moet het publiek met het fraaie natuurbezit in contact gebracht worden en over de maatregelen worden plannen be raamd. Weliswaar zijn we nog ver verwij derd van het ogenblik, dat het publiek ten volle kan genieten van het vele schone uit Zuid-Kennemerland, maar hij hoopte op de steun van de natuurwachters te kunnen blijven rekenen. In het Openluchttheater hebben ook nog gesproken de heren Sj. Wellinga, plaats vervangend leider van de Haarlemse na tuurwacht. mr. G. W. Toebes, secretaris van de Bond van Natuurbeschermings wachten, W. van Meerten, hoofdleider en P. van der Maas, bestuurslid van de Na- tuursbeschermingscommissie, onder wiens leiding een tocht door het theater werd ge maakt. Het Bloemendaalse gemeentebe stuur bood thee aan. Op 12 juni zal de aanleg van de aarden- baan van de rijksweg 4 a, Rotterdam-Ypen- burg-Burgerveen, tussen de provinciale weg Leiderdorp-Woubrugge en de ring- verlegging van de Ringvaart worden aan besteed, alsmede de verlegging van de Rngvaart van de Haarlemmermeer en het maken van betonnen kunstwerken in de gemeenten Woubrugge en Alkemade,waar bij een viaduct over de Rijpwetering en een tunnel onder de Zuidzijdervaart bij Hoogmade. Voorts zal er een aquaduct worden ge bouwd, waar de Ringvaart die hiertoe tijdelijk zal worden verlegd over de nieuwe rijksweg wordt gevoerd, waarvoor in dit bestek de voorbereidende werk zaamheden zijn opgenomen. Dit aquaduct bestaat uit een grote betonnen bak, ter breedte van de ringvaart, welke op pilaren rust. Aan het eind van dit jaar zal met de eigenlijke bouw hiervan worden begonnen. „Eén D.C.-8 kan in één jaar ongeveer 50.000 passagiers vervoeren van Europa naar Amerika, evenveel als een passagiers schip van 45.000 ton. In de jaren 1961-1962 zullen zeker een 60-tal van deze machines op dit traject vliegen. Dat betekent een vervoersaanbod van 3 miljoen zitplaatsen per jaar. Het zal dan mogelijk zijn, dat een zakenman des morgens om 7 uur uit Am sterdam vertrekt, om negen uur plaatse lijke tijd in New York aankomt, zijn zaken afdoet en de volgende morgen weer op zijn Amsterdamse kantoor terug kan zijn." Dit verklaarde de voorzitter van de Al gemene Bond van Luehtvaartpersoneel, de heer G. Bouma, op het in Amsterdam ge houden congres van deze bond. Hij merkte op dat het totale bedrag der lopende be stellingen op nieuwe vliegtuigen voor de KLM op ongeveer een half miljard gulden mag worden geschat. „Uit het feit, dat de KLM de eerste niet-Amerikaanse lucht vaartmaatschappij is. die tot de bestelling van straalmotorvliegtuigen overging, blijkt wel. hoezeer de KLM in de toekomst van de luchtvaart vertrouwen heeft," aldus de heer Bouma. die voorts sprak over tal van interne problemen, die opgelost zullen moe ten worden voordat in 1960 de straalvlieg tuigen in dienst kunnen worden gesteld, zoals verlenging van startbanen, verbete ring van de verkeersleiding en het ver minderen van het lawaai van straalmoto ren. (Van onze correspondent in Parijs) Met een redevoering in grote stijl heeft premier Guy Mollet zaterdag in de Franse Assemblée Nationale het marathon-debat over de regeringspolitiek, dat zich vrijwel uitsluitend aan de Noordafrikaanse proble men en wel zeer speciaal aan de Algerijnse kwestie heeft gewijd, voorlopig afgesloten. Het laatste woord is aan de afgevaardig den, die morgen zullen beslissen over het lot van het kabinet, wanneer zij stemmen over een door de socialisten ingediende motie, waaraan Mollet de vertrouwens kwestie heeft verbonden. De motie vraagt de goedkeuring van de sociale, economi sche, financiële en buitenlandse politiek van het kabinet Mollet, alsmede van zijn beleid in Algerije, Tunesië en Marokko. Daarmee vraagt Mollet in zekere zin een tweede investituur. Hoewel hij met deze tactiek meer risico loopt dan wanneer hij op ruil-meerderheden had aangestuurd, versterkt hij er wel het gezag van zijn regering mee. Men verwacht, dat een deel van de rechtervleugel over zijn bezwaren tegen het regeringsbeleid in Tunesië en Marokko zal heenstappen om Lacoste's politiek in Algerije goed te keuren. De M.R.P. zal in Tengevolge van een botsing, die zich za terdagmiddag omstreeks drie uur heeft voorgedaan onder de gemeente Herten in Limburg tussen een personenauto uit Am sterdam en een lijnautobus met passagiers uit Echt zijn een ongeveer 38-jarige dame uit Amsterdam en haar 35-jarige echtge noot om het leven gekomen. De buschauf feur werd eveneens ernstig gewond. Veer tien passagiers van de bus moesten wegens meer of minder ernstige verwondingen naar het St. Laurentius-ziekenhuis te Roer mond worden overgebracht. Door nog onbekende oorzaak kwamen de personenauto en de bus met elkaar in bot sing ter hoogte van de sodafabriek te Her ten. De autobus reed na de aanraking met de personenauto tegen langs de weg staan de bomen, kantelde en kwam dwars over de weg te liggen waar zij nog werd ge troffen door een boom die door haar was geraakt en er nu dwars overheen viel. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd, doordat de bestuurder van de personen auto voor iets is uitgeweken en daarbij te veel op de linkerkant van de weg is ge komen. Zondagmiddag omstreeks kwart over vijf is op de onbe'waakte overweg te Sneek Haarlem: Voor het eindexamen gym nasium van het Coornhertlyceum te Haarlem zijn geslaagd in de afdeling B: R. R. Hoek stra. Heemstede: J. J. de Jong: J. Post: Mej. H. G. Spaargaren: J. Wisselink, Heemstede. Afgewezen: geen. Het examen wordt met één kandidaat voortgezet. Utrecht: Geslaagd voor doctoraal examen geneeskunde: J. P. F. M. de Bruyn, Den Bosch. Th. H. F. van Poppel, De Meern, Tan Twan Bie, Utrecht, mej. J. W. Verburg, Rijs wijk en M. W. van Zetten, Utrecht. Voor het kandidaatsexamen sociologie: G. Wallinga, Tjerkwerd; voor het doctoraal examen rech ten: mej. G. J. Vermeulen, Nijkerk, J. Sche pel, Voorburg (cum laude), en Th. G. J. El- bertse. Soesterberg. Amsterdam: Geslaagd voor het kandidaats examen Nederlands: mej. H. A. van dei- Wissel, Amsterdam. Voor het doctoraal examen economie de heer L. P. de Jong, Amsterdam. Delft: Geslaagd voor het examen vlieg tuigbouwkundig ingenieur: F. F. Kuiper, 's-Gravenhage, A. Mansvelt, Rottei'dam, M. P. Nieuwenhuizen, Amstelveen, J. IJ van der Veen, 's-Gravenhage en D. van Wagens- veld, 's-Gravenhagen. een personenauto aangereden door de trein uit Leeuwarden. De auto werd zwaar beschadigd in een sloot geworpen. De bestuurder, de 55-jarige J. K., apothe ker te Leeuwarden was op slag dood. Zijn naast hem zittende vrouw M. K. B. is zwaar gewond naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. De achter in de auto zittende 31-jarige W. Dolk, archief ambtenaar te Leeuwarden, kreeg geen letsel. De dieseltrein van 16.04 uit Nijmegen naar Den Bosch is zaterdagmiddag om streeks 16.40 uur bij een onbewaakte over weg tussen Nuland en Rosmalen tegen een met huisraad geladen vrachtauto gebotst. De auto belandde na eén salto om de leng te-as in de greppêl naast de spoorbaan. De trein kwam 600 meter verder tot stilstand. Het treinpersoneel dat op het ergste voorbereid en vergezeld van in de trein aanwezige medische hulp, terugrende naar de plaats des onheils vond daar de chauf feur rustig bezig de brokstukken van het meubilair rondom de zwaarbeschadigde auto bij elkaar te zoeken. De trein kon, nadat enige schade aan de koppeling ter plaatse was hersteld met een uur vertra ging de reis vervolgen. Nederlands Hervormde Kerk Aangenomennaar Sluiskil J, G. N. Cupedo, vicaris te Spekholzerheide. Geref. Kerken Tweetal te Knijpe J. Simonse, kand. te Amersfoort en N. Wijngaarden te Amster dam, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Scheveningen (vac. J. G. Feenstra) W. v. d. Linden te Rotterdam- Kralingen. Geref. Kerken 31 KO Bedankt voor Bolnes-Slikkerveer-IJssel- monde G. Zomer te Vrouwenpolder. Het symfonie-orkest van Radio Djakarta is per 1 juni ontbonden, aldus heeft de correspondent van het ANP vernomen. De Nederlandse dirigent Henk te Strate zal op 14 juni naar Nederland vertrekken. De musici van het orkest, die voor hét merendeel Nederlanders zijn, hebben reeds van de directie van de staatsradio aanzeg ging van de opheffing gekregen, waarbij gezegd werd, dat als overweging gold, dat Indonesië het zonder een kostbaar sym fonie-orkest kan doen. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Tijdens een militaire plechtigheid op de Canadese oorlogsbegraafplaats te Groes- beek heeft de hertog van Gloucester Za terdagmiddag in het bijzijn van Prins Bernhard het daar opgerichte gedenkteken voor bij de opmars naar de Rijn gevallen soldaten van het Gemenebest onthuld. Ver tegenwoordigers der Anglikaans pro testantse en rooms-katholieke kerken heb ben daarna het monument ingezegend. Ruim vierhonderd familieleden van de 1103 gevallenen, wier namen op het ge denkteken staan vermeld, waren uit Enge land en Canada naar Nederland gekomen om de plechtigheid bij te wonen. Zij legden met de officiële genodigden een tapijt van kransen bij het gedenkteken. (Op de foto de kranslegging door de hertog van Glou cester en Prins Bernhard). ieder geval de regering steunen. De com munisten die vandaag hun houding be palen, weifelen tussen hun wens om de socialisten niet te verbitteren en hun af keur van de Algerijnse politiek. Er schijnen vrij hevige meningsverschillen in de par tijleiding te heersen. Men acht het zeker niet uitgesloten, dat zij tenslotte zullen be sluiten hun steun aan het kabinet-Mollet op te zeggen. Mollet besloot zaterdag een debat, dat vijfentwintig uur geduurd heeft en waarin meer dan dertig sprekers aan het woord kwamen, met uitzondering van Mendès- France allen kopstukken uit het parlement. Mollet zei niet te willen dat het parlement hem bij stukjes en beetjes het vertrouwen zou schenken. Het land is ingewikkelde uitleggingen, profeten en Cassandra's moe, al zei Mollet dat hij het gewetensconflict van Mendès-France volkomen eerbiedigde. Afstraffing Nadat hij de communisten en Poujadis- ten geducht had afgestraft en enige harde woorden had gewijd aan wat hij de demo ralisatie-campagne tegen de jeugd noemde, kwam de Franse premier te spreken over de toekomstige politiek, die hij in Algerije denkt te voeren. Hij liet daarbij zorgvuldig na enig plan naar voren te brengen. Wel sloot hij zich aan bij Lacoste's gedachte om, reeds vóór het volkomen herstel van rust en orde, in de gepacificeerde zones met lokale Algerijnse vertegenwoordigers over een nieuw Algerijns statuut van gedachten te wisselen. Maar om de rechtervleugel niet. kopschuw te maken en zijn eigen partijgenoten niet bij voorbaat teleur te stellen, liet Mollet het Franse uitgangspunt voor die onderhandelingen volledig in het duister. Hij zei slechts dat Algerije geen Mohammedaanse, staat zou kunnen worden omdat er een miljoen Europeanen wonen, geen Arabische staat, omdat er zoveel Ber bers onder de bevolking zijn, en dat het ook geen Franse provincie mag blijven, omdat er acht miljoen Mohammedanen leven. Men moet overigens hopen, dat Mollet's verwijzing naar de Berbers in Algerije niet een Berber-mythe gaat oproepen, soortge lijk als die, waarachter het Franse bestuur in Marokko zich met zulke noodlottige gevolgen heeft verscholen. Het is namelijk bepaald onwaar, dat de overigens zeer onduidelijke scheidslijn tussen Arabieren en Berbers in Noord-Afrika zich door zou trekken in het onafhankelijkheidsstreven der Noordafrikanen. De Algerijnse opstand is tenslotte door een Berber-stam in het Aurèsgebergte begonnen. Mollet gaf tijdens zijn rede ook nog een kort overzicht van de buitenlandse, de sociale en de financieel-economische poli tiek van zijn regering, waarin hij opmerkte dat deze zich met alle kracht tegen deva luatie en inflatie zal verzetten. Frankrijks financieel-economische positie, nog steeds zorgelijk en thans bedreigd door de kosten van de Algerijnse campagne en het nieuwe ouderdomspensioen, kreeg echter nauwe lijks de aandacht, die zij verdiende. Zulke zaken verzinken bij de Assemblée wel eens meer in het niet bij de hartstochtelijke abstracties van de Franse politiek. Zal de Assemblée, wanneer zij morgen Mollet haar vertrouwen schenkt, zich voor ogen stellen dat zij niet voor een duidelijke, vaste politieke lijn heeft gestemd, maar slechts voor een comfortabel ontbreken daarvan? ADVERTENTIE v.a. 7500.1 jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164—168 HAARLEM Vandaag is de Landbouwarbeidswet in werking getreden. Dit heeft tot gevolg, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede, dat enkele bepalin gen van de Arbeidswet 1919 van toepassing worden op de arbeid in de landbouw. Deze bepalingen zijn: jongens beneden veertien jaar of nog leerplichtig, en meisjes beneden vijftien jaar mogen niet meer in de landbouw werken. Personen die elders, bijvoorbeeld in een industriële onderne ming, reeds een volle dagtaak in loon dienst hebben, mogen daarnaast geen land- bouwarbeid meer als nevenwerkzaamheid verrichten, tenzij met vergunning van de arbeidsinspectie. Uiteraard vallen werk zaamheden op een eigen bedrijfje buiten deze bepalingen. Voorts is een Koninklijk Besluit in wer king getreden, waarbij uitzonderingen worden toegestaan op het verbod van kinderarbeid in de landbouw. Inwonende kinderen van het hoofd of de bestuurder der onderneming mogen, wanneer zij twaalf jaar zijn, ten hoogste vijf uur per dag werken, maar niet tijdens de school uren. Ook is het verboden hen in de och tenduren koeien te laten melken. Naar aanleiding van de gouden jubileum viering van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen heeft het N.V.V. zater dag een feestmiddag in het stadspark te Maastricht gehouden voor de afdeling Limburg en Maastricht. Rond 2000 Limburgse, Brabantse, Bel gisch-Limburgse en Westduitse leden en geestverwanten van het N.V.V. hebben meegelopen in een optocht, opgeluisterd door de harmonie „Ster der Toekomst" uit Maastricht en een harmoniekorps uit Bel gisch Limburg. In het stadspark heeft het Eerste Kamer lid de heer J. J. Kramer de heer Jan van Bree uit Brunssum, die 50 jaar lid is van het N.V.V., gehuldigd en hem een her denkingsboek van het N.V.V. aangeboden. De vice-voorzitter van het N.V.V., de heer C. van Wingerden, gaf een overzicht van hetgeen het N.V.V. in de 50 jaar van zijn bestaan heeft gedaan voor het verkrij gen, handhaven en erkennen van de sociale en economische rechten van de arbeiders. De gewestelijke secretaris van het Alge meen Belgisch Vakverbond, de heer Fr. Vromans uit Hasselt en de voorzitter van de Bergarbeiter Bund Kreis Aachen, de heer Carl Thyelen, brachten gelukwensen aan het jubilerende N.V.V. over. Voor de Wimbledon-kampioenschappen, die van 25 juni tot 7 juli te Londen worden gehouden, is een record aantal inschrijvin gen binnen gekomen. Nu de inschrijving gesloten is, deelde de secretaris van de All-England Club mede, dat er zich 267 spelers en speelsters hebben gemeld. Dit betekent, dat er 20 deelnemers meer zijn dan in 1955. Ilct toernooi in restaurant „Brinkmann" in Haarlem om de eerste klas titel in het kader 47/2 groot biljart is geëindigd en Van Nijnatten, die zich als de enige wer kelijke kaderspeler ontpopte, is meer dan verdiend met het kampioenschap gaan strij ken. Hij won alle partijen en speelde met een behoorlijk eerste klas gemiddelde, nl. 13.90 en het heeft er zelfs even nog naar uitgezien dat hij zich voor de hoofdklasse zou klassificeren. Doch deze poging mis lukte. De overige zeven deelnemers bleven ver onder de 10 moyenne grens en zouden al len dus voor degradatie in aanmerking ko men, ware het niet dat er geen tweede klas se bestaat in deze spelsoort. Zij hebben over het algemeen gefaald; ook de oud hoofdklasser Mol. Omdat de organisatie bij de B C „Brinkmann" in uitstekende handen bleek te zijn, mag men toch van een ge slaagd festijn spreken. Met nog drie wedstrijden voor de boeg stonden de kansen van Van Nijnatten om in dit toernooi reeds een plaats in de hoofdklasse te veroveren lang niet slecht. Met 14.63 als algemeen gemiddelde was de zuidelijke vertegenwoordiger dus niet kansloos en toen hij in zijn partij tegen Mol in de eerste beurt reeds een fraaie 96 op de tafel wierp, stond hij theoretisch al met één been in de hoofdklasse! Voor de resterende 204 caramboles had hij niet min der dan 27 beurten nodig. Het spel van de oud-hoofdklasser Mol was van slechte kwaliteit en „lag" Van Nijnatten helemaal niet. Mol kwam tot 133 caramboles en speelde dus met een moyenne van 4.75. De resultaten waren: Jansen Van Lochem Zondervan Wijdeveld Van Nijnatten Mol Vink O verdijk Een prettige en op goed spel staande partij speelden Wijdeveld en Van Nijnat ten in de late avonduren tegen elkaar, die Van Nijnatten een fraaie zege bezorgde met een zeer behoorlijk moyenne, nl. 21.42. Wij develd, die op 192 bleef staan gaf goed partij. De uitslagen van de avondpartijen luid den: Van Lochem Vink Jansen O verdijk Wijdeveld Van Nijnatten 300 43 35 6.97 267 43 44 6.20 300 51 .45 5.88 298 51 44 5.84 300 28 96 10.71 133 28 50 4.75 300 31 46 9.67 263 31 46 8.48 Herstel 300 22 78 13.63 258 22 50 11.72 300 37 37 8.10 289 37 48 7.81 192 14 36 13.71 300 14 68 21.42 Mol Zondervan 243 300 27 27 51 65 11.11 Beslissing Zondagmiddag moest dus de b'eslissing brengen toen de beide koplopers Van Nij natten en Zondervan tegen elkaar in het strijdperk kwamen. Maar voor dat zulks gebeurde was het serie-record van Van Nijnatten bijna om zeep gebracht door Vink. Deze speler liet in zijn laatste partij tegen Jansen een fraaie serie van 106 note ren. Het record stond op 107. Hij won de partij in 30 beurten en ver beterde zijn algemeen gemiddelde dermate dat hij eiteindelijk nog als nummer drie eindigde. Na Van Nijnatten en Zondervan volgden vijf spelers met elk zes match- punten, Overdijk bleef op nul staan. Van Nijnatten stond voor de vrijwel ho peloze taak om in zeven beurten de beslis sende partij te beëindigen om nog te kun nen promoveren. Maar het begin was een en al zenuwen, ook bij Zondervan, want enkele zeer eenvoudige ballen werden ge mist. Pas in de 14de beurt kreeg Van Nij natten de ballen in positie en scoorde vlug 68 caramboles. Toch gaf Zondervan geen krimp en bij de 22e beurt was het 173 182 in 't voordeel van Van Nijnatten. Der tig caramboles in de 22e en 50 in 25e beurt knakten het moreel van de Fries en Van Nijnatten kon kort daarna felicitaties in ontvangst nemen. De uitslagen van zondag waren: 26 26 30 30 Van Lochem Overdijk Vink Jansen 300 257 300 260 Van Nijnatten 300 Zondervan 198 Wijdeveld 245 Mol 300 27 27 28 28 49 57 106 49 67 29 77 53 11.53 9.84 10.— 8.66 De eindstand luidde: Van Nijnatten 14 12 6 6 Zondervan Vink Mol v. Lochem Wijdeveld Jansen Overdijk 2100 1998 1820 1733 1812 1908 1691 1502 151 250 220 211 232 250 227 212 107 91 106 79 78 98 72 57 11.11 7.33 8.71 10.71 13.90 7.99 8.27 8.21 7.81 7.63 7.4-5 7.13 Het toernooigemiddelde bedroeg 8.30. Na afloop werden-, de prijzen uitgereikt waarbij wethouder Geluk namens het Haarlemse gemeentebestuur tegenwoordig was. Vliegtuig met zonnebrandstof De president van de maatschappij „Hoff man Electronics" te San Francisco heeft aan journalisten een klein model van een vlieg tuig getoond, dat wordt voortbewogen door zonne-energie. Het bevat een batterij, welke volgens Hoffman de eerste is, die aan het zonnelicht een hoeveelheid „werkelijk bruikbare elektrische energie" onttrekt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8