i Feestelijke intocht van Haarlemse draaiorgel-families in Amersfoort SCHI DUS Henk R !eedijk Haerlemsche Musyckcamer hield een „singulier nachtfeest" Expositie verzetsmonumenten aan de Dreef geopend Kort en bondig 7 Burgemeester Molendijk ging met centenbak die op een gimplex „brommen", M. JANSEN JAC. WIS Overfonweg 3 KER Burgerlijke Stand van Haarlem Veel belangstelling voor halte Sloterdijk Nog weinig invloed op NZH'Vervoer naar Zandvoort Getuigen gevraagd van aanrijding op Grote Markt Onderscheiding uitgereikt aan K. R. van Staal Raadslid E. F. A. Sap gaat Haarlem verlaten Tentoonstelling van werken van Breitner Zilveren Jacobstaf voor oubaas D. C. Knook Eclecta won volleybal toernooi in Haarlem Succes voor ODO in Hengelo 3 versnellingsnaaf met terugtraprem H /t/fawtót //attest/ Ook enkele artiesten uit „Forgy and Bess waren na middernacht van de partij Loterij ten bate werk van het Rode Kruis Zes maanden wegens botersmokkelarij Haarlems Muziekinstituut Met een kinderoperette Voordracht door leerlingen van echtpaar Van der Glas MAANDAG 4 JUNI 1956 Met een stem, die een beetje beefde van ontroering, vertrouwde mevrouw Jansen Amersfoorts burgervader, de heer H. Molendijk, toe: „Vijfendertig jaar heb ik met m'n man en later met m'n kinderen Haarlem doorkruist met ons draaiorgel. De beste jaren van ons leven liggen daar. Maar als de Amersfoortse bevolking onze komst op prijs blijkt te stellen, dan zullen wij in Amersfoort blijven. Haarlem vergeten we echter nooit". Het eerste optreden in Amersfoort van de families Jansen en Mooy uit. Haarlem is een glorieus succes geworden. Burgemeester Molendijk en tal van stedelijke autoriteiten hebben zaterdagmorgen de beide families', het draaiorgel „Zaza" en het paard Bobby buitengewoon hartelijk ontvangen. En ook de burgerij was en thousiast. Al enige jaren misten de Amersfoorters iets in hun stadsbeeld. Zij hebben daar in die mooie, oude Keistad, zo rijk aan his torie, een prachtige toren met een even prachtig carillon, dat de bekwame stads- beiaardier Leen 't Hart zo dikwijls be speelt. Maar de gezellige klanken van een pierement hadden de keientrekkers in geen jaren meer gehoord. De „stadsdraaiorgelist" Teus Dreuning in de volksmond Teus Dreun 'es die 35 jaar lang honderden melodieën door Amersfoorts straten liet parelen, was te oud geworden om de slin ger te hanteren. Aan het ..draaien, altijd maar draaien" komt eens een einde. Burgemeester Molendijk heeft het op recht gespeten, dat Teus ermee moest op houden. Amersfoorts eerste burger heeft er echter niet in berust, dat zijn stad het voortaan zonder pierement zou moeten stellen. „Draaiorgelmuziek", placht hij te zeggen, ..is de meest democratische muziek, die ik ken". Nu is de heer Molendijk iemand, die zijn plannen weet door te zetten. Hij zocht con tact mét mr. Romke de Waard, de voorzit- ter van de „Kring van Draaiorgelyrien- den", die er wel raad op wist. Dank zij de bemiddeling van mr. De Waard kwamen de families Jansen en De Mooy naar Amersfoort. Zij zullen daar een „proef tijd" doormaken. Als het blijkt dat de Amersfoorters met klinkende munt hun waardering voor de komst van „Zaza" een orgel van middelgrote klasse met een bijzonder heldere en warme klank tot uitdrukking brengen, met andere woorden als de Haarlemmers zich verzekerd kun nen achten van een „goede Amersfoortse boterham", dan zullen zij blijven. Glorieuze ontvangst Er is wel eens een tijd geweekt, dat men een orgelman liever kwijt dan rijk was. Het omgekeerde is nu waar. Tal van Amersfoortse stedelijke autoriteiten we zagen de garnizoenscommandant, de com missaris van politie, de directeur van VVV, de directeur van de Amersfoortse Gemeen schap, tal van vertegenwoordigers van verenigingen en organisaties verzamel den zich onder aanvoering van burgemees ter Molendijk voor het gemeentehuis om de gasten een hartelijk welkom toe te roe pen. De belangstelling van de burgerij was eveneens groot om maar niet te spreken van de ambtenaren ten stadhuize, waar het werk zo om en nabij een half uur heeft stil gelegen. „Hier zijn we dan om „Zaza" welkom te heten", zo sprak de burgervader. „Ik heb me laten vertellen, dat „Zaza" betekent „zal zagen", maar persoonlijk komt het mij voor, dat Zaza de naam zou kunnen zijn van een vurige Arabische hengst Bob by knikte instemmend en ik hoop dan ook, dat „Zaza" Amersfoort stormender hand zal veroveren. We beseffen zeer goed, dat een gemeente de muzikale le vendigheid, die een draaiorgel brengt, eigenlijk niet kan ontberen. Behalve het carillon zal „Zaza" een muzikale aanwinst voor onze stad betekenen. Ik hoop en ver trouw, dat de Amersfoorters de komst van dit prachtige pierement op prijs zullen stellen". Ook de heer H. Verdouw, directeur van WV sprak de hoop uit, dat de bevolking met open armen en beurzen de Haarlemse draaiorgel-families zou ontvangen. Tenslot te sprak mr. Romke de Waard namens de „Kring van Draaiorgelvrienden" enige har telijke woorden. Hij wees er op, dat de laatste tien jaren het verschijnsel zich voordoet, dat de draaiorgels verdwijnen ADVERTENTIE Bromfiets kopen? Dan zonder risico dus: Simplex, vanouds gerenommeerd! ZOMERVAART 150-152 - TELEFOON 10172 MARNIXSTRAAT 45 - TELEFOON 25081 RIJWIELEN en HULPMOTOREN GEN. CRONJéSTRAAT 160 - TEL. 12344 Tel. 24888 Haarlem, 2 juni 1956. GEHUWD 2 juni: W. van den Muijsen- berg en P. M. Jaasma; P. C. Lense en J. E. Bouman; K. F. Smit en B. Wiedijk. BEVALLEN van een ZOON: 1 juni: M. Vroegindeweij-Bergwerff; C. M. van Willi- genburg-Hupkens; E. Vriend-Blauw; W. M. C. Bernhard-Jansen; M. J. van Munster- Gravendeel. BEVALLEN van een DOCHTER: 1 juni: P. H. van Deudekom-HaanskorfA. E. Duif- Verdellen; J. M. Reijken-Marchand; 2 juni: A. M. C. de Vries-Van Leuven; M. G. Th. Staal-Huurman; C. M. Harmsen-Ligthart. OVERLEDEN 31 mei: J. Th. M. Pasch, 48 j., Jan Luijkenstraat; J. C. Beilschmidt- Govers, 39 j.. Jac. van Looyslraat; Chr. E. Faber-Van Laar, 70 j., Drossestraat; 1 juni: D. W. Deegens, 60 j., Leidsevaart; G. J. Brou wer, 63 j., Zijlstraat; C. van Hinte-Piekart, 82 j., Julianastraat; G. R. Zwertbroek-Boks, 57 j., Hospeslaan. Burgemeester Molendijk sprak zijn welkomstwoord op de trede van de „Zaza". Mevrouw Jansen (links) laat haar instemming, duidelijk blijken. uit de grote steden en steeds meer gezien worden in de middelgrote steden. De laat ste tijd ontbrak Amersfoort in de rij van middelgrote steden en daarom vond mr. de Waard het zo bijzonder verheugend, dat de families De Mooy en Jansen de moed en de ondernemingslust hebben kunnen op brengen om een goed bestaan in Haarlem op te geven en te trachten in Amersfoort een eveh goed bestaan op te bouwen. Mr. De Waard bood namens de kring van draai- orgelvricnden een „Draaiboek" aan, dat or geldraaier Daniël de Mooy onmiddellijk liet horen: een wals uit de opera van Richard Strauss „De Rozencavalier". Terwijl deze melodie weerklonk greep burgemeester Molendijk de centenbak, waarmee hij bij de genodigden en het publiek rondging. Met succes dat mag wel gezegd worden. Het ontlokte de burgemeester de opmerking: „Toch wel een mooi vak, centenophaler te zijn". Zo eindigde de glorieuze entree van Haarlems pierement „Zaza" in Amersfoort. Met ingang van de nieuwe zomerdienst regeling van de Nederlandse Spoorwegen op zondag 3 juni, is voor het eerst ook de halte Sloterdijk in gebruik genomen. Ofschoon het stationsgebouw nog niet helemaal gereed is, tengevolge van de vertraging, die de bouw in de afgelopen wintermaanden door de vorst heeft ondergaan, stoppen er nu reeds de treinen van en naar Zandvoort en IJmui- den. Er was de eerste dag van de openstelling van de zijde van het publiek de nodige be langstelling: er werden veel perronkaartjes verkocht voor de nieuwsgierige kijkers, die Amsterdams vierde station wel eens in ge bruik wilden zien. Ook bestond er een zeer goede belangstelling voor het vervoer: de twee loketten waren doorlopend in gebruik. Over meer exacte gegevens beschikte men bij de spoo. wegen nog niet en met name kon men ons nog niet vertellen of het vervoer per spoor naar en van Zandvoort door de open stelling van de nieuwe halte geïntensi veerd is. Van de zijde van de Noord-Zuid-I-Iollandse Vervoermaatschappij deelde men ons mee dat deze eerste dag nog geen nadelige in vloed had gehad op het vervoer naar en van Amsterdams bdaplaats per tram. Wel was het gisteren geen echte „Zandvoort-dag", maar dit moet gedeeltelijk ook aan het Weer worden toegeschreven. In ieder geval heeft men gisteren aan het passagiersvervoer nog niet gemerkt dat vele Amsterdammers uit het nieuwe westelijke stadsgedeelte de trein boven de tram verkozen. Wél verwacht men dat de Spoorwegen in de toekomst iets van dit vervoer tot zich zullen trekken. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf reed een 48-jarige wielrijdster van de Grote Markt af de Koningstraat in, te gelijk met een bakfiets, die links van haar reed. Vanuit de Barteljorisstraat kwam een motorrijder, die eveneens de Koningstraat in wilde rijden en de wielrijdster rechts pas seerde. Zij schrok hiervan zo erg dat zij naar links uitweek en tegen de bakfiets opbotste. Deze kantelde en viel om, de wielrijdster zelf kreeg schaafwonden aan knie en neus. In het stadhuis is haar eerste hulp verleend, waarna zij zich onder behandeling van haar huisarts kon stellen. De politie vraagt of getuigen van dit on geluk zich met haar in verbinding willen stellen. De ambassadeur van Frankrijk heeft in Den Haag de versierselen, behorende bij het ridderkruis van het Legioen van Eer, uitge reikt aan cle heer K. R. van Staal te Heem stede. Nederlandse afgevaardigde bij de In ternationale federatie van gedeporteerden en geïnterneerden. Bond Gereformeerde mannen verenigingen De vierendertigste vergadering van de Bond van Gereformeerde Mannenverenigingen in Nederland zal woensdag 6 juni in de Klop persingelkerk te Haarlem worden gehouden. In de ochtendbijeenkomst zal ds. IJ. van dei- Zee uit Amsterdam een openingsrede uit spreken over „Koersverandering" en de bondsadministrateur, de heer A. Span, be handelt het onderwerp: „In kracht tot cie dienst". Des middags spreekt prof. dr. R. van Dijk over „De plaats en de betekenis van het christelijk gezin in de hedendaagse maatschappij". Dit gedeelte zal de Neder landse Christelijke Radio Vereniging uitzen den. Het slotwoord spreekt ds. J. A. van Arkel, predikant der Gereformeerde Kerk van ITaarlem-Noord over „En nu met volle kracht vooruit". Tot sociograaf benoemd van gemeente Groningen B. en W. van Groningen hebben met in gang van 1 juli benoemd tot sociograaf in gemeentedienst de heer E. F. A. Sap uit Haarlem. De heer Sap heeft aan de economische hogeschool te Rotterdam gestudeerd, was na de oorlog verbonden aan .de econo misch technologische instituten van Zeeland en Utrecht en trad in 1951 als econoom- geograaf in dienst van de provinciale pla nologische dienst te Haarlem. De heer Sap is sinds 1954 raadslid te Haarlem voor de Partij van de Arbeid. Hij zal verbonden worden aan de dienst stadsuitbreiding en volkshuisvesting te Groningen. Zijn opvolgster op de lijst van de Partij van de Arbeid is mevrouw J. J. van der WelBeije, de 32-jarige echtgenote van dr. D. van der Wel, de chef van afdeling IIB (verkeers- en wegen vraagstukken en economische aangelegenheden) van de pro vinciale griffie van Noord-holland. In de Vishal te Haarlem zal zaterdagmid dag 9 juni door Kees Verwey een tentoon stelling van werken van Breitner geopend wórden. De expositie duurt tot 8 juli. De tentoonstelling is de eerste van de serie van vier, waarvoor de gemeenteraad van Haarlem een bedrag beschikbaar heeft ge steld. Voor '15 oktober volgen er nog drie. In de commissie van voorbereiding hebben zitting prof. O. B. de Kat, H. Wieman en Jules. Chapon. Aan oubaas D. C. Knook, assistent-dis trictscommissaris in het district Haarlem, is zaterdagavond bij zijn afscheid als leider van de x.groepen in het district Haarlem van de Nederlandse Padvinders uitgereikt de zilveren Jacobstaf. De onderscheiding is een der hoogste van de NPV en wordt uitgereikt aan hen. die buitengewoon verdienstelijk werk hebben verricht. De uitreiking geschiedde tijdens het jaar. lijkse weekeinde van zestig leiders(sters) van de x-groepen uit het district, dat gehou den werd nabij de boerderij Bleekenberg te Bloemendaal. Des avonds werd een kamp vuur gehouden onder leiding van oubaas -D Bonnes. Een onderdeel van het program ma was de huldiging van oubaas D. C. Knook, die aftrad als leider van de x-groe pen en opgevolgd zal worden door de heer F. Braaksma. Districts-commissaris ir. J. Pool te Bloe mendaal voerde het woord en memoreerde de verdiensten van de scheidende leider: vierendertig jaar neemt hij deel aan het werk in de padvinderij. Ir. Pool overhan digde de zilveren Jacobstaf, als erkenning van de buitengewone verdiensten. Ook heeft het woord gevoerd de heer J. J. Buitendijk uit Den Haag, assistent-hoofd- kwartierscommissaris voor x-groepen, als vertegenwoordiger van het hoofdkwartier. Deze heeft de heer Knook destijds als pad vinder geïnstalleerd. De heer Knook dankte voor de hem gebrachte hulde. Tijdens het weekeinde zijn ervaringen uit gewisseld en besprekingen gevoerd over het werk. In cle omgeving der boerderij werd gekampeerd. De volleybalverenigingen „Altijd Welkom" en „Willen Is Kunnen" hielden zondagmid dag op het terrein van VVD aan de Oude Weg een volleybaltoernooi. De resultaten van de dames en heren wer- d=n per vereniging tezamen genomen om het eindresultaat te bepalen Van de zeven deelnemende verenigingen werd Eclecta met 20 punten voor Gios (17 punten) eerste. VGV it IJmuiden werd met 15 punten derde. De heer H. Rol reikte de prijzen uit. In het Nationaal Kegelconcours te Hengelo behaalde de kegelclub „ODO" uit Haarlem de eerste en tweede prijs. Hoogste korpsgooier, 2e afd., werd de heer H. Hölsken van k.c. ODO. ADVERTENTIE Attentie! Sturmey Archer Gears Holland N.V. Is nu gevestigd Nassaukade 387, Amsterdam, zodat een vlotte service voor dit beroemde fabrikaat in heel Nederland is verzekerd. Het nachtfeest waarmee „Die Haerlem sche Musyckcamer" van zaterdag op zon dag in de versierde Vleeshal haar tweede lustrum vierde in een sfeer van kunst zinnige gezelligheid, mocht zoals aan gekondigd werd en op het programma ver meld terecht „singulier" heten. Het be gon, onder veel belangstelling, om tien uur en het duurde tot de klok vier wees. In die spanne tijds werd het bewijs geleverd, dat feestvieren geen dolle aangelegenheid hoeft te zijn, maar dat het mogelijk is met smaak en op artistieke wijze de bloemetjes buiten te zetten, zonder dat de gezelligheid er iets aan te kort komt. Het feest begon met de uitvoering, onder leiding van André Kaart, van de oubollig- ste muziek die Bach geschreven heeft, na melijk de boerencantate „Mer han ne neue Oberkeet" (Wij hebben een nieuwe burge meester). Als wij op een deftig concert, met uitgestreken gezicht, naar dit grappige ge val zitten luisteren, ontgaat ons vrijwel de essentie van deze kostelijke muziek. In de sfeer van deze feestnacht kan men er heel wat dichter bij komen. De ondeugende zin spelingen van Bach, wanneer hij in een potpourri-achtige ouverture onder meer het liedje: „Ich bin so lang nicht bei dir gewest" en in een aria de genoegens van het zoenen verklankt, brachten de toe hoorders dan ook direct in de gewenste stemming en dit te meer daar de uitvoer ders (solisten waren de sopraan Gonnie Brinkman en de bas Hermann Schey) het geheel van de humoristische kant aanpak ten. Stemmen en orkest klonken krachtig maar toch mooi in de sterk resonerende ruimte. Het burleske effect, dat Schey wist te bereiken, werd door deze klankverrui ming niet weinig gebaat.. Gonnie Brink man zong met zuiver, ongeforceerd geluid en de akoestiek deed de rest. De liefelijke sopraanaria met fluit-obligaat (knap ver tolkt door Edo W. Versprille) was, tussen al deze muzikale grappenmakerij van ho gere orde, een bijzonder aangename ver pozing en een glanspunt van de zangeres. De grote bas-aria, die uit „Phöbus und Pan" in de Boerencantate terecht gekomen is, omdat de boer ook eens wil tonen dat hij kan zingen op stadsmanier, was een kolfje naar de hand van Schey om zijn kunnen te tonen en zijn fraaie stem te laten gelden. En toen op de karakteristieke be geleiding van het orkest door het tweetal „Wir gehn nun, wo der Dudelsack in unser Schenke brummt" gezongen werd, bleek het publiek volkomen in de stemming om dit slotnummer mee te „doedelen" bij de herhaling. André Kaart liet het orkest, dat met prima blazers (fluiten en hoorns) ver sterkt was, voortreffelijk met de zang solisten musiceren. Naderhand maakte het jubilerende ensemble nog een goede beurt met een „Notturno" van Haydn, ook een passend nummer op dit nachtfeest. Een attractie van geheel andere aard bleek de voordracht door Top de Bordes van sprookjes van Godfried Bomans en H. C. Andersen, twee auteurs die, hoe ver ook gescheiden door tijd en land, met el kaar gemeen hebben, dat zij hun nostalgie verbergen onder een humoristiek van teer Zaterdagmiddag: om vijf uur heeft de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, voor het Verzets- monument van Mari Andriessen aan de Dreef te Haarlem de openluchttentoonstel ling van twintig foto's van oorlogs- en verzetsmonumenten officieel geopend in aanwezigheid van een klein aantal geno digden. De heer Geluk, wiens woorden de aan wezigen door de krachtige wind haast voorbijgingen, wees er op dat het zowel voor de beeldhouwkunst als voor cle her innering aan het verzet van onschatbaar belang is dat het gemeentebestuur van Amsterdam de afbeeldingen heeft beschik baar gesteld voor exposities in verschillen de plaatsen. Vrijwel niemand zal in de ge legenheid zijn op korte termijn alle ver zetsmonumenten in het land te bezichtigen, waarvan er nu twintig duidelijk zichtbaar aan een grote verkeersweg zijn geëxpo seerd. De platen, die in boogvorm aan weerszijden van het monument slaan, zul len op 10 juni tentoongesteld worden bij het verzetsmonument op de hoek van de Jan Gijzenvaart aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. Leden van de 'ex-politie ke gevangenen in de bezettingstijd en de bond van oud-illegale werkers zullen aan de belangstellende een stencil verstrekken waarop men kan lezen waar de beelden staan en wie de beeldhouwers ervan zijn. Zij zullen er tevens op letten dat de af beeldingen niet beschadigd worden. Des nachts zal de politie deze taak overnemen, aldus de heer Geluk. Mr. P. J. Prinsen Geerligs zei namens de beide organisaties van het voormalige verzet zeer ingenomen te zijn met deze tentoonstelling, die er, naar hij zei te ho pen, zal toe bijdragen de herinnering aan het verzet en de nagedachtenis van hen die in de strijd tegen de bezetter zijn ge vallen, levendig te houden. De foto's, die reeds zijn geëxporteerd in Zaandam en Bergen, zijn vervaardigd door de weduwe van de gefusilleerde verzets strijder Gerrit van der Veen, naar wie thans de beruchte Euterpestraat in Am sterdam heet. Zij zijn voor het eerst ten toongesteld tijdens de onthulling van het nationale gedenkteken op de Dam in Am sterdam in het begin van mei. poëtisch gehalte. Top de Bordes vertelde en mimeerde prachtig. Daarna kwam weer Herman Schey op het podium om, met Coby Riemersma aan de vleugel, van de fijne humor in de liedkunst van Wolf en Löwe te laten genieten, een prestatie waar het publiek terecht uiterst dankbaar op reageerde. Intussen kwam de zigeunerkapel „Mag- yara" met haar langoureuze en vurige wijzen de aanwezigen prikkelen om een dansje te wagen. In deze onmoderne bal sfeer kreeg de feestende „Musyckcamer" het bezoek van een drietal artiesten van het Amerikaanse gezelschap dat met „Por- gy and Bess" furore gemaakt heeft en heden ons land verlaat. Het „aardbeien vrouwtje" Ellen Fergusson, was erbij en zij had haar onafscheidelijk hondje mee gebracht. Het kostte nogal moeite om de negerartiesten aan het zingen te krijgen. Maar uiteindelijk slaagde men er toch in de bariton Carl Kenneth, die in de opera van Gershwin een ondergeschikte partij vervult, zijn stem te laten horen. Zichzelf aan de vleugel begeleidend, zong hij een paar negro-spirituals en een fragment uit „Porgy and Bess". Vraag niet of het publiek opgetogen was! Deze zanger is het in Europa zo bevallen, dat hij voorlopig niet naar Amerika gaat; hij vertrekt binnenkort voor drie maanden naar Noorwegen, doch stelde voor daarna bij de Musyckcamer de cantate „Ich habe genug" van Bach te komen zingen. Eigen aardige wisselwerking: de kleurlingen ko men ons iets van hun negercultuur bren gen, maar zelf raken zij geporteerd dooi de westerse muziek, vooral de klassieke en de romantische. Hermann Schey ver telde mij, dat hij een der negerzangers, tijdens hun verblijf in Amsterdam, in vijf lessen de „Ernste Gesange" van Brahms had bijgebracht. En hij zingt ze heerlijk, aldus Schey. Maar ter zake. Het nachtfeest verliep dus in een ideale sfeer en bovendien niet zonder verrassingen. Op zeker ogenblik werd het ons duidelijk wat bedoeld werd met een dozijn Eva's kinderen, gedienstige geesten, die op haar witte schortje naast een cijfer ieder een ander muzikaal motief te lezen gaven. Deze muzenkinderen leid den namelijk een wedstrijd in. Het publiek moest trachten de 'twaalf motieven op te sporen en deze op een lijstje, dat de titels bevatten, te nummeren. Een hele toer! De eerste prijs werd verworven door Coby Riemersma en dat zal wel echt verdiend ge weest zijn, zonder spieken. En waarachtig, het kleine negerinnetje Ellen Fergusson viel ook in de prijzen. Die gaat nu. als her innering aan dit succes, ongetwijfeld in Amerika zingen van de Zilvervloot, de Blauw geruite kiel en Aan de oever van een snelle vliet. Wat een culturele uitwis seling gaan wij tegemoet! Maar alle gekheid daargelaten „Die Haerlemsche Musyckcamer" heeft in eigen stijl voortreffelijk feest gevierd. De orga niserende commissie betaande uit L. E. Grommers, N. C. Hin en J. G. Ferwerda Koster, behaalde eer van haar werk. JOS. DE KLERK Nadat de afdeling Haarlem van het Neder landse Rode Kruis de vorige week in Heem stede twee loterijen had gehouden ten bate van het werk voigen er in de loop van deze week tien in Haarlem Op twee plaatsen per avond zullen loten verkocht worden, waar na de trekking zal geschieden. De prijzen zijn een fiets (naar keuze dames- of heren fiets), een grote en een kleine doos bonbons, een doosje sigaren en een lepeltje van het Rode Kruis. Heden, maandagavond, worden loten ver kocht in de omgeving van de Gysbreght van Aemstelstraat en het Nieuw Guinaeplein in Haarlem-Noord. De trekkingen zijn van avond om negen uur in de Gysbreght van Aemstelstraat en om half tien op het Nieuw Guinaeplein. Het verdere programma luidt: dinsdag 5 juni: Santpoorterstraat (trekking 9 uur); Schoterbosplein (9.30 uur). Woensdag 6 juni: Pretoriaplein (9 uur) en Theemplein (9.30 uur). Donderdag 7 juni: Leidseplein (9 uur) en Teylerplein (9.30 uur). Vrijdag 8 juni: Oorkondelaan (9 uur) en Voorhelmplein (9.30 uur). De verkoop van loten geschiedt van zeven tot negen uur of van half acht tot half tien. Daarna volgt de trekking. De Haarlemse economische politierechter mr. H. G. Rombonnet, heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een Santpoorts koopman, die tegen het einde van het vorig jaar ongeveer 10.000 kilo roomboter naar België gesmokkeld had met speciaal daarvoor ingerichte auto's. Hem werd wegens overtreding van het Deviezen- besluit conform de eis van de officier van justitie, mr. J. Wiarda, een gevangenisstraf van zes maanden met onmiddellijke ge vangenneming opgelegd. In België had de verdachte voor dit feit een gevangenisstraf van vier maanden en een boete van 600.000 Belgische francs ge had, waarvan hij reeds twee en een halve maand had uitgezeten toen hij door de activiteit van zijn raadsman weer op vrije voeten kwgm. In Nederland werd hij op nieuw achter slot en grendel gezet wegens belastingfraude en daarvoor had hij reeds gezeten wegens mishandeling. De raadsman, mr. L. H. J. van Bavel, uit Utrecht had aangevoerd dat de verdachte door zijn grote belastingschuld op een zo snel mogelijke wijze aan geld had willen komen om deze af te lossen en toen met allerlei duistere figuren in contact was ge komen, die hem met het smokkelmétier vertrouwd maakten. j Amsterdam: Geslaagd voor het doctoraal examen psychologie: C. A. Holtrop te Aer- denhout; voor het kandidaatsexamen psy chologie J. W. Kandou, Menado. HAARLEM EN OMGEVING Geslaagd. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor de aantekening- Kinderverpleging de zusters F. Blanksma, H. A. Hoogvliet en J. C. W. van Putten. Met vakantie. De heer W. C. Bakker, wethouder van financiën der gemeente Haar lem, zal op 26 juni zijn eerstvolgend spreek uur houden. Ouderraad. Woensdagavond 6 juni houdt de Haarlemse Ouderraad in de raadzaal van het stadhuis zijn jaarvergadering. Na be handeling van het huishoudelijk gedeelte zal mevrouw A. van Vriesland-Canivez spre ken over „Het dramatiseren van verhalen door kinderen". Val uit raam. Een vijfjarig jongetje uit IJmuiden, det bij familie in de Westerrtraat gelogeerd was, hing zaterdagmiddag om streeks half twee iets te ver uit het raam van de eerste verdieping, waardoor hij het evenwicht verloor en na een val van on geveer 3lA meter op straat belandde. Hij moest met een verstuikte enkel in het Grote Gasthuis ter observatie opgenomen worden. Jubileum. Dinsdag 5 juni zal het veertig iaar geleden zijn, dat mej. H. M. Hoomans, Sophiastraat 5 rd. in dienst trad- van de Coöperatie „Haarlem". Mej. Hoomans beheert thans de admini stratie van het centraal kruideniersmagazijn. Voetbalwedstrijd. De voetbalwedstrijd, die zaterdagmiddag op het RCH-terrein te Heemstede gehouden is tussen twee ploegen van de NZH en de Tourclub van het mini sterie van Verkeer en Waterstaat is door de Haarlemse vervoersmensen met 2-1 gewonnen. Zondagmiddag gaf de kinderoperette- groep van Haarlems Muziekinstituut een uitvoering van „De Schat in de Heksen- grot" met een libretto van P. W. Franse en op muziek gezet door Jac. Zwaan, waar van wij in het begin van de oorlog in de Haarlemse Stadsschouwburg de première meemaakten. Het bleek toen een welkome ohtspanning voor de jeugd, die aan de op voering meewerkte of van uit de zaal het fantastische gebeuren meebeleefde. De tijd heeft niet stilgestaan en vele dingen (ook op het gebied waar het hier om gaat) uit gehold. Maar als men zo de reactie van de jeugd van nu gadeslaat, ervaart men, dat zo'n spel met kabouters, elfen, heksen, hovelingen en een paar koningskinderen, die op zoek gaan naar een door heksen geroofde schat van vrede en geluk, nog steeds de volle belangstelling van het jonge volkje gaande maakt. Dit dankt het werkje mijns inziens aan de spectaculaire groeps- scènes - vooral die van de kabouters (waarin' een gunstig element zit) en die van de heksen - en aan de dansnummers. In deze is de componist ook het gelukkigst geslaagd. Bovendien werd ook nog, buiten het partituurtje om, bruikbare dansmuziek ingelast. Voor de opvoering was Anton de Beer verantwoordelijk. Hij kon rekenen op en- kele speelkrachten. vooral te vinden onder de kabouters en de heksen, die zich vlot op de planken bewegen en ook begaafd bleken met het nodige spreektalent. Wat dit laatste betreft verdiende ook de ko ninklijke troonrede een compliment. Ver der had de heer De Beer behoorlijk zorg besteed aan de zangpartijen. De eenstem mig gezongen koortjes muntten vooral uit. Het prinselijke paar wist zijn zingen zui ver op toon te houden. Dit was ook het geval met twee duetterende kabouters die bovendien zeer geestig acteerden. De dansnummers van de operette, inge studeerd door Roekie Aronds, fleurden de vertoning niet weinig op. Tussen cfe be drijven werd de spanning onderhouden door een drietal aardige balletprestaties, die met de operette niets te maken hadden, maar een welkome aanvulling van het nrogramma vormden. Het verwijlen in het fantastische sprookjesgebied was dus weer eens voor de velen, die de Stadsschouw burg vulden, een prettige belevenis. JOS. DE KLERK. Viool en piano Chris van der Glas en zijn echtgenote, Pie van der GlasBoosman, hebben dit jaar voor hun langzamerhand tot traditie geworden voordrachtoefening door hun leerlingen voor viool en piano een andere uitvoeringsruimte moeten kiezen. Het Jeugdhuis aan de Donkere laan te Bloe mendaal was het centrum, waar leerlingen met ouders, vrienden en bekenden nu wa ren samen gekomen om een waar familie muziekfeest te beleven. Men behoefde zich op dit feest waarlijk niet te vexwelen, want in een voortdurende stroom bestegen de jeugdige instrumentalisten, al of niet ge secondeerd door hun lerares of leraar, het podium voor hun voordrachten, totdat Lies Cordes met „Aufschwung" van Robert Schumann de reeks vertolkingen besloot. De jongste leerlingen kwamen het eerst aan bod. Met kleine dansjes en andere miniatuurstukjes van instructieve aard toonden zij aan hoever zij al gekomen waren op het zo moeilijk tg bewandelen gebied der muziek. En uiteraard werd het dan duidelijk wie zich daar nog wat on wennig voelde en wie met een natuurlijke gemakkelijkheid zich op vertrouwd terrein wist. Naarmate de avond verliep kwamen steeds meer eisende stukken aan de beurt. Namen van belangrijke componisten ver schenen steeds veelvuldiger op het pro gramma. En daarmede kwam dan de be vestiging van de belangrijkheid van' de leiding van Pie en Chris van der Glas, die met de eerste beginselen van het piano- en vioolspel de stevige grondslag hadden ge legd voor prestaties, die er zijn mochten. Zonder aan andere goede vertolkingen te kort te willen doen, moet ik de voordracht van een Impromptu van Schubert noemen, de vertolking van een Scherzo van Men- delsshon, van Humoreske van Rachmani- nov, de Sicilienne en Toccatine van A. Voormolen en voorts enkele vioolvoor- drachten als die van delen uit een sonate van Handel, van twee Spaanse stukken, van een deel uit een vioolconcert van Louis Spohr, van de Elégie van Albert de Klerk en van het eerste deel van de Sonate in e van W. A. Mozart, die mede typerend wer den voor de goede muzieksfeer die er bij deze voordrachtoefening heerste. P. ZWAANSWIJK

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9