Groothertogelijk Paar deed zijn intocht in vlaggend Amsterdam OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Frans-Duits akkoord over de Saar-kwestie CATS VAN HAMBURG Kranslegging bij Nationaal Monument Twee tunnels zullen de Hembrug vervangen ck'mnKU,tm,iS„/ Weerbericht Er zullen verdragen worden opgesteld Het woord is aan DINSDAG 5 JUNI 1956 301e JAARGANG No 123 Onderscheidingen bij het Groothertogelijk bezoek Pakistaans schip vergaan: bijna 200 doden? Nehroe's medewerker Men on in Parijs Prins Bernhard moest door ziekte thuis blijven In het hart van de hoofdstad Aanrijding tussen Duitse vrachtauto's Drie ernstig gewonden Coalitie in Italië wordt niet tot Nenni uitgebreid Nederlands geoloog in Pyreneeën verongelukt Morgen zonniger en iets warmer Weerrapport 70e JAARGANG No 27 J-looldkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ."W De aankomst op Schiphol van Groot hertogin Charlotte en Prins Felix van Luxemburg, die door Koningin Juliana en prinses Beatrix werden verwelkomd Het heeft de Groothertogin van Luxem burg behaagd, ter gelegenheid van haar bezoek aan Nederland, de volgende onder scheidingen te verlenen. In de orde van burgerlijke en militaire diensten van Adolf van Nassau werden onder meer begiftigd met het Grootkruis: dr. W. Drees, minister president en minister van Algemene Zaken, mr. J. W. Beyen, minister van Buitenland se Zaken en mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille. Het Grootkruis in de orde van de Eiken kroon is onder meer verleend aan mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, J. van de Kieft, minister van Financiën, dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State en generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf. Grootofficier in deze orde werden onder meer dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Onder degenen die benoemd werden tot commandeur was ook mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester der gemeente Haarlem. Officier in deze orde werden onder meer de heren J. Fontijne, hoofdcommissaris van gemeentepolitie te Haarlem en H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem. KARATSJI (United Press) Het Pa kistaanse passagiersschip „Badora", is, dit weekeinde, als gevolg van een wervel wind vergaan en men vreest, dat de meeste van de 202 personen, die het aan boord had, het leven hebben verloren. Piloten hebben in de Golf van Bengalen het wrak zien drijven. Een enkele overlevende is, naar gemeld werd, aan land gespoeld in de buurt van de haven van Oost-Pakistan Chittagong. Het schip was onderweg van Chittagong naar het eiland Sandwhip in de Golf van Ben galen. Eenheden van de marine van Pa kistan nemen aan het bergingswerk deel. PARIJS (Reuter) Krisjna Menon, de Indiase minister zonder portefeuille en naaste medewerker van premier Nehroe, is maandag voor een kort bezoek uit Genève in Parijs aangekomen. Hij zal naar verwachting met de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Christian Pineau, spreken over Nehroe's plan voor een op lossing van het Algerijnse vraagstuk. Dit plan, dat vijf punten telt, voorziet in ge lijkheid van Algerijnen en Fransen in Al gerije. Beide partijen zouden de vijande lijkheden moeten staken. ADVERTENTIE Dameskapsalon Frans Halsstraat 23 - Telefoon 16566 IANOWAVE, speciaal voor slap haar APARTE SCHOONHEIDSSALON LUXEMBURG (Reuter/AFP) „Frank rijk en West-Duitsland hebben volledig overeenstemming bereikt over alle hangen de vraagstukken," zo heeft de West-Duitse Bondskanselier, dr. Adenauer, maandag avond na zijn besprekingen met de Franse premier, Guy Mollet, over de Saarkwestie verklaard. „Het heeft veel geduld gevergd," zo voegde Adenauer er aantoe. Nadat op het laatste ogenblik nog enige moeilijk heden gerezen waren, werd dinsdagochtend een communiqué uitgegeven. De Frans-Duitse Saarovcreenkomst voor ziet in het kort in de navolgende ontwik keling: Politiek keert Saarland 1 januari 1957 tot Duitsland terug en de economische betrekkingen tussen Saarland en Frankrijk worden in drie jaar beëindigd. Duitsland belooft medewerking en financiële deel neming aan het Franse plan voor een Moe zel-kanaal, dat ten doel heeft, goedkoper transport te verzekeren van het Lorraine- ijzererts. In beginsel werd overeengekomen dat de Franse betaalmiddelen in Saarland tegen marken zullen worden omgeruild als de economische betrekkingen met West- Duitsland zijn geconsolideerd. De uitbundige zomertooi van Amsterdam is nog geaccentueerd door de bloemen en de vlaggen, waarmee de hoofdstad vandaag de eerste vorstelijke gasten die dit jaar een officieel bezoek aan onze koninklijke familie brengen, verwelkomt: Charlotte, Aldegonde, Elise, Marie, Wilhelmina, Hertogin van Nassau, Prinses van Bourbon-Panna, Groothertogin van Luxemburg en haar gemaal, Prins Felix van Luxemburg. Om half negen was de regeringsdakota uit Luxemburg- Findel vertrokken. Tijdens de vlucht van de grens tot nabij Schiphol escorteerde een escadrille, bestaande uit twaalf Thunderjet straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht de machine. Tot de Dakota op de wereldluchthaven was neer gestreken bleven de toestellen er boven cirkelen; daarop keerden zij terug naar de vliegbasis Eindhoven. Het Groothertogelijk Paar wordt op deze reis vergezeld door de minister van Buitenlandse Zaken, de heer J. Bech. Om tien uur, ongeveer een kwartier voor de aankomst van de Dakota, waren Konin gin Juliana en prinses Beatrix in de lucht haven aangekomen om de Luxemburgse gasten te begroeten. Daartoe stond in het stationsgebouw reeds een gezelschap van de hoogste autoriteiten in den lande. Voorts bevonden zich er de ambassadeur van Luxemburg, de Nederlandse ambassadeur in Luxemburg en diens echtgenote en de consuls van Luxemburg in Nederland. Prins Bernhard lijdt aan een keelontste king en moet op medisch advies het bed houden. De Prins zal althans heden en morgen het programma van het vorstelijk bezoek uit Luxemburg niet kunnen mee maken. De gereserveerde ruimte op het vlieg veld was afgezet door de Koninklijke Maréchaussee en de erewacht werd ge vormd door een compagnie Limburgse Jagers. Toen de machine was geland begaven de koninklijke familie en de aanwezige autoriteiten zich naar het platform, over een speciaal daarvoor gebouwde brede trap' die van de Avioramazaal naar het platform loopt. Toen het Groothertogelijk Paar het vliegtuig verliet, traden de Koningin en de Kroonprinses de hoge gas ten tegemoet en begroetten hen allerhar telijkst. Nadat de Limburgse Jagerskapel het Luxemburgse volkslied had gespeeld, in specteerde de Groothertogin met Koningin Juliana de erewacht. Prins Felix en de Kroonprinses, gevolgd door de ambassadeur van Luxemburg, be gaven zich intussen naar de diplomatieke vertegenwoordigers. Nadat de Groother togin en de Koningin zich daarbij ook had den aangesloten besteeg het gezelschap de trap naar de Avioramazaal, waar de auto riteiten aan de hoge gasten werden voor gesteld. Inmiddels waren de auto's voorgereden, waarin vervolgens allen plaats namen. De stoet verliet de luchthaven begeleid door een escorte van motorrijders van de Ko ninklijke Maréchaussee. Op datzelfde ogen blik dreunde het eerste van de 21 saluut schoten uit een saluutbatterij. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in beginsel besloten dat de Hembrug over het Noordzeekanaal vervangen zal moeten worden door twee tunnels, een voor de spoorweg en een voor het gewone verkeer. Dit besluit is gebaseerd op de mening van verkeersdeskundigen, die aan de minister advies over deze aangelegenheid heb ben uitgebracht. Er zullen dus in de toekomst vier tun nels komen, namelijk de gecombineerde spoorwegverkeerstunnel te Velsen, de tun nel onder het IJ te Amsterdam en twee af zonderlijke tunnels een voor de spoor weg en een voor het gewone verkeer ongeveer ter hoogte van de Hembrug. De spoorbruggen over het Noordzeeka naal zullen dan kunnen, verdwijnen, het geen voor het scheepvaartverkeer van en naar Amsterdam een grote verbetering zal betekenen. Het ministerie van Verkeer en Water staat zal binnenkort nadere bizonderheden over de plannen voor de Hemtunnels be kend maken. Om ongeveer 10.40 uur, na een rit van tien minuten, arriveerden de auto's op het Stadionplein. Voordat werd overgestapt in de daar gereed staande calèches en rijtui gen, traden de burgemeester van Amster dam, de gouverneur van de hoofdstad, de commandant Zeemacht Nederland, de garnizoenscommandant en de commandant maritieme middelen van Amsterdam op de hoge gasten toe om hen hartelijk in hun stad te verwelkomen. De stoet voor de eerste staatsierit for meerde zich als volgt: in het eerste rijtuig de hoofdcommissaris van politie, in het tweede rijtuig de burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly. Daarna een escadron bereden rijkspolitie, gevolgd door de koninklijke caleche, bespannen met zes van de zadel bereden paarden, waarin de Luxemburgse Groothertogin en Koningin Juliana zaten, vervolgens een koninklijke, evenzo bespan nen caleche, waarin Prins Felix en Prinses Beatrix hadden plaats genomen. In drie volgrijtuigen waren leden van de gevolgen en erewachten gezeten. Een escadron be reden rijkspolitie sloot de stoet. De route van de stoet naar het Paleis was afgezet door detachementen van de Koninklijke Landmacht. Dichte hagen hoofdsledelingen hadden zich achter de rij manschappen tijdig van een plaats ver zekerd en wuifden en juichten de vorsten toe. kapel van de Amsterdamse politie een koraal speelde en de vorsten naar het paleis terugkeerden. Na het noenmaal, dat in de troonzaal werd gebruikt de klanken van het con cert dat de Koninklijke Militaire Kapel aan de achterzijde van het paleis gaf klonken in de zaal door maakte het gemeente bestuur zijn opwachting. Het werd via de burgerzaal naar de Van Speykzaal geleid en daar door de Luxemburgse hoge gasten ontvangen Burgemeester d'Ailly sprak namens het stadsbestuur een welkomstgroet en stelde vervolgens alle leden van de raad aan de vorsten voor. Het vervolg van het programma van het officieel bezoek van het Luxemburgse Groothertogelijk Paar vermeldt onder meer een rijtoer, die om kwart over drie zou beginnen en die zou wordei. onderbroken voor een bezoek aan de Rembrandt-ten- toonstelling in het Rijksmuseum en de receptie van het Corps Diplomatique in het Paleis om kwart over zes. Hedenavond aan het galadiner in de Burgerzaal zullen de Koningin en de Groot hertogin toespraken houden en om half tien volgt een bezoek aan de voorstellingen van het Ballet van de Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg. In de caleche op weg naar het paleis op de Dam prinses Beatrix en prins Felix van Luxemburg. De hoofdpunten van het communiqué zijn: De regeringsleiders van Frankrijk en Duitsland hebben vastgesteld dat hun zienswijzen op de internationale toestand overeenkomen en zij hebben hun solidari teit met de Atlantische Verdragsorganisatie bevestigd. De twee regeringen zijn het er over eens dat alles gedaan moet worden om een ge controleerde ontwapening mogelijk te maken, maar zij zijn van mening dat het bereiken van ontwapening afhankelijk is van de oplosing van bepaalde politieke vraagstukken, in het bijzonder van de her eniging van Duitsland. De ministers zijn van mening dat niets nagelaten mag worden om een betere ver standhouding tussen Oost en West te be werkstelligen. De ministers zijn tevreden over de resul taten van de conferentie van Venetië en hebben bijzondere aandacht besteed aan het Franse plan om de gemeenschappelijke markt uit te breiden tot de overzeese ge biedsdelen. Wat betreft de Saar, de kanalisatie van de Moezel en het Elzasser kanaal, zijn de ministers erin geslaagd aanwijzingen te formuleren, aan de hand waarvan specia listen verdragen op kunnen stellen, die ter zij nertijd aan de Franse en Duitse volks vertegenwoordigingen zullen worden voor gelegd. De regering van Luxemburg zal voort durend geraadpleegd worden wat de kana lisatie van de Moezel aangaat. De ministers hebben de hoop te kennen gegeven dat in het vervolg de Frans-Duitse betrekkingen zich zullen ontwikkelen in een sfeer van nauwe en vertrouwelijke samenwerking. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft voor zijn vertrek uit Luxemburg bekend gemaakt dat op de volgende belangrijke punten overeenkomst is bereikt: Steenkool van het Warndt-bekken de 90 miljoen ton die Frankrijk geëist heeft zullen als volgt beschikbaar komen: 66 miljoen ton uit exploitatie van de bedding van de Warndt en 24 miljoen ton van de zelfde kwaliteit en prijs door Duitsland te leveren. Bovendien zal Frankrijk, zoals reeds eerder afgesproken, een derde van de andere mijnen in het Saargebied ex ploiteren. Financiering van de kanalisatie van de Moezel: de Duitse bijdrage tot de kosten van het Duitse deel van het kanaal is op 550 miljoen mark gesteld; 300 miljoen hier van zal betaald worden door de elektrici teitsmaatschappij van Rijnland-Westfalen en de rest door de Bondsregering. De Fran se bijdrage is slechts voor de aanleg van het kanaal zelf. dus niet voor de hydro- elektrische dammen. De tol voor de scheep vaart in het kanaal wordt ongeveer de helft van die op sommige Duitse rivieren. Het Elzasser kanaal: de Franse delegatie stemt ermee in dat hierin geen hydro- ei.ektrische dammen worden gebouwd. Deze zullen nu in de Rijn aangelegd worden, terwijl de hier uit voortvloeiende extra kosten door de Duitsers zullen worden ge dragen. Financiële kwesties: deskundigen zullen het totaal aan bankbiljetten, dat in de Saar in omloop is, vaststellen om de inruil van bankpapier voor te bereiden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Toen om ongeveer kwart overelf de eerste witgehelmde rijkspolitiemannen met hun motoren het Damplein opronkten, weergalmden commando's voor de ere wacht, die gevormd was uit het garde regiment grenadiers in ceremonieel tenue en voor het Koninklijk Paleis met het front naar het Nationale Monument stond op gesteld. Terzijde stond de Koninklijke Mili taire Kapel eveneens in ceremonieel tenue aangetreden. Duizenden volgden de bijna volmaakte wijze waarop dit garderegiment de eer bewijzen uitvoerde en hoorden in doodse stilte de door de Koninklijke Militaire Kapel gespeelde volksliederen aan. Daarop volgde de inspectie van de wacht en de plechtige groeten aan het vaandel. Als steeds volgde een luid gejuich, toen de grootmeester de deuren opende en de bezoekende Groothertogin en Prins met onze Koningin en Kroonprinses op het balkon traden en minuten lang de menigte toewuifden. Daarop verlieten de Groothertogin en de Prins van Luxemburg het paleis weer om hun hulde te gaan brengen aan de ge vallenen van het Nederlandse volk, door het leggen van een krans aan de voet van het Nationaal Monument. Zij zijn de eer sten van de ons land bezoekende staats hoofden, die deze hulde kunrfen brengen bij dit nieuwe gedenkteken. Het Groot hertogelijk Paar begaf zich, gevolgd door minister Bech en een aantal leden van het Luxemburgse gevolg en van de Neder landse eredienst door een erehaag van de tachementen der Koninklijke Marine, naar het monument. Daar werd het begroet door de minister-president, dr. W. Drees, de burgemeester van Amsterdam en de ambassadeur van Luxemburg. Na de kranslegging werd een minuut absolute stilte betracht, waarna de muziek- Op de rijksweg VeriloNijmegen zijn bij het dorp Bergen twee Duitse vrachtauto's, geladen met ijzererts, tegen elkaar ge reden. De 43-jarige chauffeur van een der auto's werd levensgevaarlijk gewond. Zijn vrouw en zijn vijfjarig zoontje, die bij hem in de cabine zaten, liepen ernstig letsel op. Het gezin is afkomstig uit Mühlheim aan de Ruhr. De inzittenden van de andere auto ble ven ongedeerd. Na de botsing lag de weg bezaaid met ijzererts. De rijkswaterstaat heeft het weg dek met een bulldozer vrijgemaakt. ROME (AFP) De nationale raad van de Italiaanse christen-democratische partij heeft besloten geen bondgenootschappen aan te gaan met uiterst linkse of rechtse partijen. De raad, die in het weekeinde gesproken heeft over de uitslag van de provinciale en gemeenteraadsverkiezingen van 27 mei, besloot dat de christen-demo craten in de provinciale en gemeenteraden slechts zullen samengaan met liberalen, republikeinen en socialisten van Saragat, partijen waarmee zij ook in het parlement samenwerken. Coalities met monarchisten, neo-fascisten, communisten en socialisten van Nenni wees de raad af. Mattheus Evangelist: Het is gemakkelijker voor een kabeltouw om door het oog van een naald te gaan, dan voor een rijkaard in te treden in het koninkrijk Gods. Val van 100 meter? FOIX (United Press) De 32-jarige heer J. H. Allaart, assistent aan de facul teit voor Wis- en Natuurkunde der Rijks universiteit te Leiden, is maandag ernstig gewond bij -een val in een diep ravijn. De heer Allaart voerde tezamen met een land genoot, de heer H. J. Zwart, geologische onderzoekingen uit in de nabijheid van het Pyreneeëndorp Gourbit, toen hij op een rots uitgleed en in het ravijn stortte. De beide Nederlanders waren op dat ogenblik tot een hoogte van 1800 meter geklommen en volgens een bericht zou- de val meer dan honderd meter zijn geweest. De heer Zwart ging onmiddellijk hulp halen, waarna zijn landgenoot naar het ziekenhuis te Tarascon-sur-Ariège werd overgebracht. De heer Allaart zou zich, ondanks zijn zware verwondingen niet in levensgevaar bevinden. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'.DAM TEL 717162 Regenkleding voor dames en heren Het KNMI deelt mede: In de bovenlucht is over de gehele breedte van de oceaan een krachtige westelijke luchtstroming ontstaan, waarin windsnel heden tot ongeveer 130 km per uur voor komen. Nabij de Noorse kust wijzigt deze stroming zich in een zuidwestelijke. Het gevolg van deze situatie is, dat oceaande pressies tot aan de Noordzee doordringen en vervolgens hun koers naar het noord oosten verleggen. Vanochtend vroeg lag een dergelijke de pressie boven Schotland. Haar koufront was toen Nederland gepasseerd, waarna onstabiele lucht begon binnen te stromen. De buiïgheid was echter niet groot, hetgeen samenhing eensdeels met de krachtige wind, anderdeels met het feit, dat de de pressie snel ging opvullen. Een volgende depressie, die van Groen- lands zuidpunt was gekomen, bevond zich vanochtend op ongeveer 1100 km ten wes ten van Ierland. Deze depressie beweegt zich naar het oosten, maar kan morgen nog geen invloed op het weer in ons land uit oefenen. Zij zal zeer waarschijnlijk wor den voorafgegaan door een in betekenis toenemende rug van hoge druk, die morgen zonnige perioden en hogere temperaturen zal brengen. (van hedenmorgen 7 uur) Weers 60 t s T3 S C 4) dÏ5 60 Se 2 g toestand •Sfj V. es S w o Ï'Z s .2 M 2.3 Stockholm regen zzo 18 1 Oslo regen z 15 10 Kopenhagen geheel bew. z '14 3 Aberdeen regenbui wnw 11 5 Londen onbewolkt wzw 10 2 Amsterdam onbewolkt zw 18 5 Luxemburg zwaar bew. wzw 23 0 Parijs regen nw 19 2 Bordeaux motregen zzo 25 6 Grenoble licht bew. windst. 28 0 Nice zwaar bew. nw 22 0 Berlijn zwaar bew. zzw 25 0 Frankfort zwaar bew. zw 25 0 München half bew. wzw 25 0 Zürich zwaar bew. zo 26 0 Genève licht bew. z 26 0 Locarno zwaar bew. ozo 24 4 W enen nevel ozo 26 0 Innsbruck licht bew. wzw 27 0 Rome mist windst. 26 0 Ajaccio onbewolkt O 22 0 temp. 7 uur Den Helder onbewolkt kr. zw 12 9 Ypenburg licht bew. wzw 12 4 Vlissingen licht bew. kr. zw 11 4 Eelde licht bew. zw 12 6 De Bilt licht bew. zw 11 3 Twente zwaar bew. zzw 11 3 Eindhoven zwaar bew. wzw 11 2 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw 10 6 Neerslag laatste nyriYyYmro «xvsoor* mt n 24 uur mm "XXOOOC MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Droog en tamelijk zonnig weer, vrij koude nacht. Hogere middagtempera- turen. Overwegend matige zuidweste lijke wind. 6 juni Zon op 4.24 uur, onder 20.57 uur. Maan op 2.32 uur, onder 18.16 uur. Maanstanden 8 juni 22.29 uur: nieuwe maan 15 juni 12.56 uur: eerste kwartier 23 juni 7.13 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 5 juni Hoog water: 0.11 en 12.43 uur. Laag water: 7.59 en 20.41 uur. Woensdag 6 juni Hoog water: 1.10 en 13.39 uur. Laag water: 9.00 en 21.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1