Rembrandt-monument hangt nog volkomen in de lucht PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Wereldnieuws Het gouden NVV houdt een jubileumcongres in Amsterdam Nog geen opdracht geformuleerd, laat staan vergeven De radio geeft woensdag Herdenkingsrede van H. Oosterhuis Lelijk dik Toch ió Uct zo r J DINSDAG 5 JUNI 19 56 2 Nieuw kantoor PWN te Bakkum Provincie verhoogt bijdrage W.R.K. In Frankrijk verdronken Nederlander in Frankrijk in een ravijn gevallen Koningin zal het nieuwe stadhuis van Heusden openen Dure opschepperij Vakbeurs Interleder in Utrecht Vlootoefening voor de Scheveningse kust P. Ouborg overleden Zee- en landwind (Van een verslaggever) Er valt nog niet te zeggen waar het voorgenomen Rcmbrandtmonument in Leiden zal worden opgericht, noch wat voor vorm dit monument zal krijgen of wie het zal maken. Deze negatieve klanken hoorden wij gisteren op een persconferentie van de heer T. M. H. van Waveren, vice-voorzitter van de Stichting Rembrandtherdenking 1956, die van oordeel bleek te zijn, dat eerst de nodige gelden (men denkt aan ongeveer 100.000.—) bijeengebracht moeten zijn, alvorens men aan een bepaalde beeldhouwer een opdracht tot vervaardi ging van een dergelijk monument kan geven. Een en ander verwekte nogal wat critiek onder zijn gehoor, in hoofdzaak bestaande uit kunstredacteuren en -critici van diverse dag- en weekbladen. Sommigen van deze laatsten waren van oordeel, dat een Rem- brandt-monument zoals de genoemde stich ting zich dat blijkbaar voorstelt, in het geheel niet wenselijk geacht kan worden. Liever hadden zij gezien, dat het bijeen te brengen geld besteed zou worden voor het aankopen van een of meer naar het bui tenland verdwenen werken van de grote schilder, waarop de heer Van Waveren repliceerde, dat destijds, in overleg met vertegenwoordigers uit alle lagen der be volking, aan een monument de voorkeur was gegeven. Géén experimentelen Anderen betreurden het dat er, terwijl Nederland toch al middenin de Rembrandt herdenking zit, nog steeds geen opdracht voor het monument in kwestie vergeven, of zelfs maar geformuleerd is. Onder deze omstandigheden achtten zij het vrijwel nutteloos, een beroep op de geldbuidel van het publiek te doen, daar niemand volgens hen gaarne zal offeren voor iets dat nog volkomen in de lucht hangt. Hun antwoordde de heer Van Waveren, dat men aanvankelijk een prijsvraag had willen uitschrijven, waartoe als deelnemers drie Nederlandse en drie buitenlandse beeldhouwers zouden worden uitgenodigd. Daar dit veel te duur zou komen, werd dit idee echter later opgegeven. Thans wil men dus een bepaalde beeldhouwer de opdracht geven, maar welke dit zal zijn en aan welke eisen diens werk te voldoen heeft, daaromtrent heerst nog geen eenstemmig heid. Wel kon de heer Van Waveren als zijn privé-oordeel (en dat van de voorzitter der stichting Rembrandtherdenking, dr. L. G. Kortenhorst) geven, dat het monu ment geen „experimenteel" beeldhouw werk mag worden. Diverse dagbladen had den al namen genoemd als Zadkine en Moore, maar deze gissingen verwees de heer Van Waveren resoluut naar het rijk der fabelen. Suggesties als zouden bepaal de andere buitenlandse beeldhouwers, zo als Lipchitz of Wil Cosijns, meer kans hebben, kon hij echter noch bevestigen, noch ontkennen. Ook omtrent de plaats van het monument in Leiden staat nog niets vast. De een voudigste oplossing zou zijn, het in een der nieuwe wijken aldaar op te richten, maar naar de mening van de heer Van Waveren, zou een Rembrandt-gedenkteken hoe dit dan ook moge uitvallen beter in een typische oude volksbuurt passen. Rembrandt-lotery De gemeente Leiden heeft overigens een garantie van twintigduizend gulden ver leend als beginkapitaal voor de stichting, ADVERTENTIE RIVIERA SHIRTS Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen, 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.10 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.30 Luchtbrug naar P.imlico. hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouw- m ededelingen. 12.35 Instrumentaal septet. 12.55 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire kapel. 13.40 Platen. 14.00 Bondsdag Bond van Gereformeerde Man nen verenigingen in Nederland. 14.45 Platen, 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Or gel. 18.10 Sepctrum van het Christelijk orga nisatie- en verenigingsleven. 18.25 R.V.U. Canada's Caribou Eskimo's, door G. van den Steenhoven. Tweede leezing. 18.55 Voetbal wedstrijd NederlandSaarland. Pl.m. 20.45 Nieuws en weerbericht. 21.00 Lichte muziek. 21.20 Buitenlands overzicht. 21.40 Muzikale luisterwedstrijd. 22.00 Kamermuziek. 22.20 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 11.00 R.V.U.: Onze kinderen in het verkeer, door mei. Dr. Rita Vuyk. (Eerste lezing). 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.50 Medi sche kroniek. 14.00 Amusementsmuziek. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.15 Accordeonorkest. 17.50 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugd uitzending. De brievenbus gaat open. Cor respondentieclub onder leiding van Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Hammond trio. 19.00 Nelis volle vaart. 19.05 Platen. 19.15 Verkiezingstoespraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.35 De twee Magdalena's, hoorspel. 21.41 Platen. 22.00 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.15 Concertgebouworkest, Mannenkoor en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50—24.00 Socia listisch nieuws in Esperanto. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.. N.C.R.V.) 17.00 Voor de kinderen. 18.5520.50 Voet balwedstrijd NederlandSaarland. 21.00 Stemmingsbeelden. 21.10 Al de dagen der aarde, TV-spel. 22.35 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Platen, 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Trompet en piano. 17.25 Voor dracht. 17.45 Trompet en piano. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Lekenmoraal en filosofie, causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.45 Operette muziek. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55-23.00 Nieuws. waaruit het propaganda-materiaal, zoals het boekje met 20 afbeeldingen van Rem- brandt-tekeningen en een korte biografie, dat onder de middelbare schooljeugd van Nederland verspreid zal worden, bekostigd is. Een andere uitgave die ten doel heeft, alle lagen der bevolking „Rembrandt- minded" te maken, is een foldertje met een zeer summiere tekst en vier repro's van Rembrandt-etsen, dat-voor een gulden per stuk in een oplaag van 100.000 exemplaren aan de man gebracht zal worden en dat tevens recht geeft tot deelname in een loterij met als prijzen een aantal „kunst reizen" in het buitenland. De stichting heeft zich tevens tot alle provincie- en gemeentebesturen gewend met het verzoek om een bijdrage van on geveer een cent per inwoner. Voorts zal er nog een groot aantal over drukken van een artikel over de figuur en de betekenis van Rembrandt verspreid worden, terwijl er ook beroepen op collec tieve bijdragen van ten hoogste 100 aan diverse grote ondernemingen, industrieën en verenigingen gedaan worden. De licha men die zulk een bijdrage schenken, krij gen als aandenken de bekende biografie van mevrouw Laman Trip-De Beaufort over Rembrandt. Nationale herdenking in Leiden De nationale Rembrandt-herdenking zal op 12 juli in Leiden gehouden worden. Verschillende hoogleraren en kunsthistorici namen nog niet bekend zullen daar een inleiding houden over het leven en werken van de meester. In de pauze voert een koor van 120 mannen en vrouwen, be geleid door 50 leden van het Residentie- Orkest de door Herman Strategier speciaal voor deze gelegenheid geschreven Rem- brandt-Cantate uit. Ten behoeve van het uitvoeren van uit breidingswerken van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf Noordholland stellen Ge deputeerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Staten voor op de eerste suppletoire begroting 1956 van dit bedrijf een bedrag van f 100.000 op te nemen. De bedoeling is een bijkantoor van de dienst der terreinen te Bakkum te stichten. Aan gekocht zal worden de woning van de ge- neesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bos, waarvoor f 35.000 nodig is: de kosten van de verbouw worden geraamd op f 65.000. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor het in 1950 aan de N.V. Watertransport-maat schappij RijnKennemerland beschikbaar gestelde bedrag van f 11.200.000 te verho gen tot f 14.750.000. Het verhoogde bedrag is noodzakelijk door het stijgen van het loon- en prijspeil. De verhoging bedraagt f 10.600.000. Hier van draagt de gemeente Amsterdam een deel bij en de provincie zal volgens het voorstel f 3.550.000 bijdragen. De begro ting vermeldt thans een bedrag van f 43.300.000. Een zeventienjarige dekjongen van het Nederlandse vrachtschip „Haringvliet", P. de Groot, is verdronken nadat de sloep, waarin hij met twee andere bemanningsle den zat, was gekapseisd. Het ongeluk ge beurde te Boucau nabij Bayonne, waar de „Haringvliet" in de monding van de rivier de Adour gemeerd lag. De sloep sloeg om bij het oversteken van het havenkanaal. De twee andere inzittenden werden door vissers gered. Het lichaam van de dekjon gen is niet gevonden. DEEL DUINLUSTPARKWEG AFGESLOTEN Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat met in gang van woensdag, 13 juni 1956, geduren de ongeveer vier weken het binnen de ge meente gelegen gedeelte van de Duinlust- parkweg te Santpoort, wegens herstratings- werkzamheden voor alle verkeer zal zijn afgesloten. ADVERTENTIE Het 50 jaar bestaand Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, de oudste vak centrale in ons land, is vanmorgen in het Concertgebouw te Amsterdam zijn tot en met zaterdag durende congres begonnen met een zitting die geheel gewijd was aan de herdenking van dit jubileum. De voorzitter van het NVV, de heer H. Oosterhuis, karakteriseerde in zijn herden kingsrede de eerste helft der 20ste eeuw als het terrein van de grote omwenteling op politiek terrein, op het gebied van de technische ontwikkeling en in de gewijzigde onderlinge verhouding der mensen. Niet alleen in de onderlinge tegenstrijdigheid der naties, maar evenzeer in die der be volkingsklassen was de wereld in die dagen verdeeld. Al kende de maatschappij een reeks van overgangstoestanden, poli tiek gesproken lag de scherpe scheidslijn tussen gegoeden en arbeiders. In de moderne maatschappij zijn de pro blemen, die het bestaan der mensen raken, nog niet opgelost zo zei de heer Ooster huis. Aan de orde zijn de praktische vra gen van onze getechnificeerde maatschap pij, de ruimtelijke ordening, de verhoging van het produktief vermogen en van de welvaart. Daarnaast zijn er de vraagstuk ken over de achtergebleven gebieden, de atoomoorlog en de dictatuur, die in vele landen heerst. De moderne problemen ko men voort uit de 50-jarige omwenteling, die toch voor een groot deel mede wordt bepaald door de voortgaande emancipatie der volksklassen. Als oudste en van stonde af aan de grootste der Nederlandse vak- centralen heeft het NW in strijd en op bouw zijn aandeel geleverd in de demo cratische omwenteling der Nederlandse samenleving, aldus de voorzitter, die ver volgens het opleven der sociale strijd rond de eeuwwisseling aanhaalde. Verweer tegen anarchie „Het NW dankt zijn bestaan aan de noodzaak van een tweezijdig verweer tegen de anarchie. Het keerde zich tegen de anarchie in het maatschappelijk bestel, om dat het daarin de oorzaak der maatschap pelijke ongelijkheid zag, maar ook en in het vooral keerde het zich tegen de anarchie in de vakbeweging." De heer Oosterhuis behandelde verder het ontstaan der eerste vakvereniging, me moreerde het in 1893 opgericht Federatieve ADVERTENTIE niet alleen inflations, maar ook ongezond. Wordt jon—r, kwieker en eleganter door het verantwoorde roi ge Carrugan melk dieet uit Zweden. Carrugan- melk smaakt ook lekker, vermengd met sterke kofiie of vruchtensappen. De 32-jarige heer J. H. Allaart, assistent aan de faculteit der wis- en natuurkunde van de universiteit te Leiden, die in het hooggebergte van het Zuid-Franse depar tement Ariège geologische onderzoekingen deed, is maandag omstreeks het middag uur bij Gourbit in een honderd meter diep ravijn gevallen en ernstig gewond. Red dingsploegen rukten uit nadat de begelei der van de heer Allaart, de heer H. J. Zwart, eveneens uit Leiden, hun hulp had ingeroepen. Om kwart over zeven arri veerden de redders met de gewonde in Gourbit. Vandaar is hij naar het zieken huis te Tarasgon gebracht. Naar het zich liet aanzien verkeert hij niet in levensge vaar. Nationaal Arbeidssecretariaat, dat het strijdtoneel der richtingen werd. „De spoor wegstaking van 1903 was nodig om in een nieuw verbond het NW de anarchie in de vakbeweging af te zweren. Zeer uit voerig behandelde de heer Oosterhuis daar na de geschiedenis van het NW zelf. Het NW begon met 26.000 leden. Bij de op richting waren elf bonden aangesloten. Acht jaar later waren het er 35, welk aan tal thans door concentratie is teruggebracht tot 22. Hij releveerde het tot stand komen van de eerste collectieve arbeidsovereen komst in de typografische vakken, de ont wikkeling van de medezeggenschap en de tijdens de bezetting tussen de organisaties van werknemers en werkgevers gegroeide overeenstemming. Na 1945 vormden zij als Stichting van de Arbeid met de werkge vers een raad van advies. De regeringen die sedertdien de koers van het land be paalden hebben een stuk maatschappelijke opbouw op hun naam staan, groter dan de activiteit van een hunner voorgangers ooit geweest was. De eerste regering na 1945 kon slechts slagen, doordat de wil tot ge meenschappelijke opbouw de drang naar directe lotsverbetering in de samenwer kende vakcentralen overtrof", aldus de heer Oosterhuis. Hij zei tenslotte, dat niet alleen de vraagstukken der welvaart, die in de nabije toekomst binnen onze grenzen een rol zullen gaan spelen, de aandacht vragen. Op de gelijkheid van kansen, op de verdeling en het beheer van het natio nale vermogen, op de spreiding van het bezit en op de herwaardering van het belas tingstelsel zal in de eerste instantie de aan dacht vallen. De Koningin heeft zich bereid verklaard de officiële opening te verrichten van het nieuwe stadhuis van het Noord-Brabantse Maasstadje Heusden in de eerste helft van september. Hoewel het geen gebruik is, dat de Ko ningin aanwezig is bij het ingebruiknemen van nieuwe stadhuizen, heeft zij gemeend in dit geval een uitzondering te moeten maken wegens de zeer tragische herinne ring, die aan het oude stadhuis van Heus den verbonden is. Het uit 1588 daterende gebouw werd namelijk in de nacht van 4 op 5 november 1944 door de Duitse be zetting, voordat deze zich over de Maas terugtrok, opgeblazen, hoewel de kelders dienden als schuilplaats voor een groot deel van de bevolking. Honderddrieëndertig burgers van het stadje, in leeftijd varië rende van 4 tot 85 jaren, zijn daarbij om het leven gekomen. De politie te Rotterdam heeft een 41 -ja rige elektriciën aangehouden, die door zijn opschepperij in grote financiële moeilijk heden was gekomen. Hij vertelde aan ken nissen, dat hij elektrische apparaten kon leveren met 25 percent korting. Men had daar uiteraard wel oren naar. Als hij een bestelling van een kennis kreeg, kocht hij het gewenste artikel in huurkoop en le verde het aan zijn klant tegen de afgespro ken prijs. De man, die geen neen kon zeg gen, kreeg op het laatst zoveel klanten, dat hij tot over zijn oren in de schuld kwam. De wekelijkse bedragen, die hij moest betalen, waren zo groot geworden, dat hij ze van zijn salaris niet meer kon betalen. Toen zijn schuld was opgelopen tot f 1600 kwam zijn werkgever achter de affaire en besloot hem te helpen met dui zend gulden. De man had evenwel inmiddels nieuwe schulden gemaakt. Ook had hij bij een kennis een bedrag van f 350 weten los te krijgen, voorgevende dat hij een koelkast tegen gereduceerde prijs zou kunnen le veren. De levering bleef echter uit, zodat de kennis de politie in de zaak mengde. 50. Het raadsel van de mompelende mum mie was nu opgelost en hiermee was meteen een nieuwe schavuitenstreek van Joris aan het licht gekomen. „Ja", mom pelde de mummie dof door zijn zwachtels „ik ben de concierge van het museum. Die schurk heeft me omwikkeld en in deze kist gezet, precies zoals hij naderhand met jou heeft gedaan. Bah! Mom!" „En intus sen laat hij het museum door de verzame laars leeghalen en steekt hij het geld in zijn zak, dat zij er voor betalen", mom pelde Panda. „Wat kunnen we daartegen doen?" „Niets", antwoordde de concierge. „We kunnen alleen maar afwachten, tot iemand ons komt bevrijden. Helaas staan we hier in een afgelegen deel, waar zelden iemand komt enMaar luister we hebben geluk, geloof ik. Ik hoor voetstap pen!" Inderdaad naderde iemand. - Het was verzamelaar van Ekster, die eens kwam kijken, of hier nog iets van zijn gading was. „Panda vertelde iets over „mompelende mummies", zei hij, „onzin natuurlijk, maar als goed verzamelaar moet ik dat toch even onderzoeken". Hij ver haastte zijn schreden toen een dof gemom pel tot hem doordrong en daar zag hij twee omzwachtelde figuren staan, die mompelend om hulp riepen. „Lieve help, het is dus TOCH waar!", riep van Ekster opgetogen. „Een paar mompelende mum mies! Wat een aanwinst voor mijn ver zameling!" De burgemeester van. Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft een pleidooi gehou den voor algemene liberalisatie van de im port en export, zowel van grondstoffen als voor het gereedgekomen produkt. Eveneens maande hij tot voorzichtigheid bij verdere verhoging van de Ionen en salarissen met het oog op de exportpositie van ons land. De burgemeester hield dit pleidooi toen hij maandag de vijfde vakbeurs van Inter leder opende, die tot 8 juni gehouden wordt in de jaarbeursgebouwen te Utrecht. De opening geschiedde in tegenwoordig heid van de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, vertegen woordigers van het departement van Eco nomische Zaken, leden van de Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, het bestuur van de stichting In terleder, de burgemeesters van Helmond, Drunen en Dongen, alsmede van vertegen woordigers van de „Fédération de l'industrie de la chaussure de France". De vlooteenheden die op 15 Juni van Den Helder naar Rotterdam zullen varen om daar aan de vlootweek deel te nemen, zul len op die dag tussen halfeen en twee uur voor de kust bij Scheveningen oefeningen uitvoeren. Hieraan zullen de kruisers „De Ruijter" en „De Zeven Provinciën", de Britse kruiser „Glasgow" en een groot aan tal vliegtuigen, een fregat, acht mijnenve gers, een onderzeeboot en petrouillevaar- tuigen deelnemen. ADVERTENTIE H Da schoonheid ivan uw huid ontsluierd Endocil hormooncrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaal'heden ver dwijnen. Endocil als nachtcrème gebruikt voedt de huid zonder vettig te zijn. Endocil dient overdag als basis voor poeder of make-up, de hormoonwerking gaat onbelemmerd voort. hormooncrême van Organon Per lube 2.90 Gul. De duizend studenten, die maandag hun eerste graad aan de universiteit van Georgia (V. S.) behaalden, hebben van een oud-student, de multimiljonair Wolfson, elk een aandeel van twintig dollar in diens bouwmaatschappij ge kregen. Opspraak. De Londense „Sunday Express" vraagt zich af waarom de hertog van Kent, een neef van koningin Elizabeth, niet, zoals andere voorname jongelui, een baan zoekt, inplaats van zijn tijd door te brengen met eerstesteenleggin gen. „We leven niet meer in de tijd van koningin Victoria," aldus het blad. Kensington Palace heeft een verklaring uitgegeven, waarin de hertogin van Kent doet meedelen, dat de hertog, hoe wel hij enige tijd op twee ter sprake gekomen bijeenkomsten aanwezig was, op geen enkele wijze met gewraakte gebeurtenissen op die bijeenkomsten te maken heeft gehad. Onschuldig. De Amerikaanse minister van Defensie Wilson, is via Honoloeloe (Ha waii) op het atol Bikini aangekomen, waar hij „een of twee atoomontploffin gen" zal bijwonen. Hij verklaarde, dat deze proefnemingen „niets opzien barends" zullen hebben. Besmet. Te Tokio is officieel bekend ge maakt, dat het 5.000 ton metende Ja panse vrachtschip Mizuho Maru maan dag „in hoge mate radio-actief" uit Nieuw-Caledonië, in de Stille Zuidzee, in Japan is teruggekeerd. Door deze mededeling zijn de geruchten over een „geheime" Amerikaanse atoomontplof fing in de Stille Oceaan weer versterkt. In kwekerijen te Nara zijn goudvissen ter waarde van 50 miljoen jen het slachtoffer geworden van radio-actieve neerslag. Moord. Een onbekende heeft zondag op de boerderij van een Canadese afge vaardigde van de provincie Alberta zeven mensen de vrouw van de afge vaardigde, zijn vier kinderen, een be diende en een bezoeker vermoord. De dader is voortvluchtig. Ongeldig. De communistische afgevaar digden hebben op een bijeenkomst van de militaire bestandscommissie te Pan- moenjom verklaard, dat het besluit van het UNO-opperbevel om de activiteit van de neutrale bestandscommissie in Zuid-Korea op te schorten, onwettig en ongeldig is. Saluut. Koning Paul en koningin Frede- rika van Griekenland zijn vergezeld van hun dochter Sophia, voor een officieel bezoek van drie dagen in Frankrijk aan gekomen. In de haven van Toulon wer den zij met 21 kanonschoten begroet. Vandaag wordt het gezelschap in Pa rijs verwacht. Ontslag. De regering-Ghazzi heeft presi dent Koewatly van Syrië haar ontslag aangeboden. De president heeft het kabinet verzocht aan te blijven tot een nieuwe regering is gevormd. Bezoek. De Noordkoreaanse premier, Kim II Soeng, is op weg naar Oost-Berlijn voor een bezoek aan Oost-Duitsland. Op zijn reis door de Sovjet-Unie werd hij maandag in Moskou begroet door de nieuwe minister van Buitenlandse Za ken, Sjepilov. Politieke leiders verge zellen de premier. Nadruk. De subcommissie voor immigra tie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft geweigerd een wet telijke bepaling, dat bezoekers uit com munistische landen voor toelating tot de Verenigde Staten vingerafdrukken moe ten laten nemen, te schrappen. De be paling kan wel geschrapt worden voor bezoekers uit andere landen. Opgelost. Zondagavond zijn in het Nauw van Calais twee torpedobootjagers on der Poolse vlag waargenomen. Men neemt aan dat zij op weg naar Egypte zijn als onderdeel van de wapenleve ranties aan dat land. Melkleiding. In Tirol zijn twee onder grondse pijpleidingen aangelegd om de melk die door koeien in de bergweiden geleverd wordt in het dal af te kunnen leveren voor deze zuur wordt. De in Dordrecht geboren kunstschilder Pieter Ouborg is maandag op ruim zestig jarige leeftijd in Den Haag overleden. Na zijn schoolopleiding voelde P. Ouborg zich aangetrokken tot het kunstschilderen. Hij verbleef vele jaren in het toenmalige Nederlands-Indië en keerde in 1939 naar Nederland terug. Hij vestigde zich toen in Den Haag. Pieter Ouborg heeft vele landen van Europa voor het maken van studiereizen bezocht. In 1950 behaalde hij met zijn schilderij „Vader en zoon" de Jacob Maris- prijs, die ieder jaar door de gemeente Den Haag wordt toegekend. Ouborg was lid van de kunstenaarsvereniging Vrij Beel den. DE STELLING mag niet luiden, dat overdag een zeewind waait en 's nachts een landwind, want deze uitspraak is niet met de werkelijkheid in overeenstemming. Maar we kunnen wél zeggen, dat op zon nige, rustige dagen in de kuststreken vaak in de namiddag een zeewind opkomt, en dat omgekeerd des nachts landwind kan optreden. Het verschijnsel kan zich dus onder bepaalde om standigheden voordoen en mag zeer zeker niet gegeneraliseerd worden. De oorzaak van deze wind verwisseling kan gemakkelijk verklaard worden, doordat op die zonnige, 'rustige dagen het land sterker verwarmd wordt dan de zee. waardoor boven land een luchtv er dunning optreedt, zodat van de hogere drukgebipden boven zee lucht naar deze lage luchtdruk- gebieden aftüoeit. Vandaar de zeewind. In de nachtelijke uren kan het omge keerde plaats vinden, omdat het land meer warmte afgeeft dan de zee, sneller afkoelt en daardoor een gebied van hogere luchtdruk veroorzaakt, waarvandaan de lucht afvloeit naar de gebieden met lagere luchtdruk boven zee. Zodoende ontstaat de zeewaarts gerichte wind. In het groot kan dit effect aanleiding zijn tot seizoenwinden, omdat boven het binnenland van een continent in het al gemeen gesproken een gebied van lagere druk en in de winter een van hoge druk heerst, waardoor de luchtv er deling niet, zoals bij ons in de kuststreken van dag op nacht, maar voor zeer lange tijd beïnvloed wordt. De ongelijkmatige verwarming van het aardoppervlak gedurende het etmaal heeft ook nog iets te maken met het ruimen en krimpen van de wind. Zoals bekend, wordt onder het ruimen van de wind verstaan het draaien in dezelfde zin als de wijzers van de klok, dus van zuid naar west of van noord naar oost. Het krimpen van de wind is het tegenovergestelde, dus het draaien van west naar zuid of van zuid naar oost. Welnu, overdag is door de ver warming van de grond de turbulentie groter dan in de nacht, er vindt dus over dag een grotere vermenging van luchtlagen plaats. Boven het aardoppervlak heersen ter hoogte van een kleine kilometer veelal ruimende winden van grotere kracht dan in de luchtlagen die dichter bij de grond liggen. Worden deze „bovenwinden" over dag in de lagere luchtlagen gemengd, dan zal - bij overigens gelijkblijvende weers omstandigheden - een wat toenemende ruimende wind hiervan het gevolg zijn. En 's avonds, als door de afkoeling een rustiger gelaagdheid van de atmosfeer be vorderd wordt, zal de invloed van deze bovenwinden zich dus niet kunnen laten gelden, waarvan afnemende en krimpende wind het gevolg is. Deze bovenwinden moeten we echter niet verwarren met de luchtstromingen vlak onder de stratosfeer, waar westenwin den waaien, die we met een gerust hart als verschrikkelijke orkanen kunnen be titelen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2