Fc Piet Kee en Albert de Klerk voor het eerst in functie als stadsorganist Kort en bondig^ MAGNEET MAGNEETi '1956 W. Thomassen wees in Bloemendaal op belang van Europese federatie Diamanten huwelijksfeest bekroont veelbewogen leven geeft u vleugels Dr. en mevrouw Moos behoorden tot vriendenkring van Albert Einstein Haarlemmers richten koffieclub op Lichnmelik gebrekkigen maken boottocht Motorrrijder overleden na aanrijding Verkiezingsvuurwerk op zaterdag te Zandvoort Judoteams tegen België Gereformeerde Mannenverenigingen bijeen aarvergadering in de Kloppersingelkerk Schrijver Jan Fabricius wordt gehuldigd Wat is A^aatc, S2> uea ALLE MODELLEN MAGNEET - RIJWIELEN J AN v. d. MEER Verkiezingsbijeenkomsten Partij van de Arbeid Haarlemse raadsleden op pad Nederlandse basketbalsters al uitgeschakeld Aandelenuitgifte van de K.N.S.M. Zes nieuwe schepen besteld WOENSDAG 6 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Is een diamanten bruidspaar op zich zelf al iets bijzonders, zeer zeker is dit het geval als het zestigjarig huwelijksfeest gevierd mag worden door twee mensen, die de af gelopen drieëntwintig jaren zoveel ver schrikkelijks hebben meegemaakt, dat men zich gaat afvragen, of dit alles door ge wone mensen nog wel te dragen was. Dr. Oskar Moos en zijn vrouw hebben bewezen dat het wèl te dragen is geweest, al is dit vermoedelijk te danken aan de grote vita liteit en levenskracht van deze beide men sen, dan aan de toegeeflijkheid van de nationaal-socialistische beulen. Dr. Moos, die nu 86 jaar oud is, is ge boren in Buchau am Vetersee (Duitsland;. Hij studeerde medicijnen aan de universi teit van Miinchen, waar hij in 1892 zijn graad behaalde. Hij vestigde zich twee jaar later als arts in Heilbronn, waar hij op 25 juni 1896 in het huwelijk trad met Else Gutmann, die sindsdien zijn leven heeft gedeeld. Dit leven begon rustig genoeg en in die tijd zal wel niemand hebben kunnen vermoeden dat het later ook wel eens min der rustig zou zijn en dat de gerespecteerde erts uit Heilbronn door zijn landgenoten over de grenzen zou worden verjaagd en zelfs in concentratiekampen worden gezet. Tot de eerste wereldoorlog was er weinig rimpeling in het bestaan van het echtpaar MoosGutmann. Hun oudste zoon (zij hadden inmiddels twee zoons) meldde zich vrijwillig in het leger en werd zwaar ge wond bij Sedan. Na deze oorlog ondervond men in Heilbronn natuurlijk ook de wisse lingen en moeilijkheden van de inflatie tijd. Toch was deze tijd, de periode van de twintiger jaren voor de familie Moos geen ongelukkige. In die jaren immers maakte dr. Moos kennis met eminente persoonlijk heden als prof. Theodor Heuss, cie nuiaige bondspresident van Duitsland, en prof. Ernst Jaeckh, die nu in Amerika doceert. Beiden waren destijds redacteur van de „Neckar-zeitung" in Heilbronn. De kennis making groeide allengs uit tot vriendschap, die door de jaren is blijven bestaan. Een andere wereldberoemde naam, met de drager waarvan de familie Moos zeer bevriend was, is die van Albert Einstein. De moeder van de grote geleerde was een zeer goede vriendin van mevrouw Moos en de vader van Einstein was, evenals dr. Moos, afkomstig uit Buchau. De Hitier- periode en de laatste oorlog hebben deze vriendschap voor een tijd onderbroken, omdat Einstein naar Amerika was uitge weken en de familie Moos in 1939 naar Nederland kwam. Na de oorlog is de brief wisseling met de (toen) Amerikaanse professor aan de Princeton universiteit voortgezet tot kort voor diens dood. Toen dr. en mevrouw Moos in 1939 naar Nederland kwamen woonde hun jongste zoon al in Hillegersberg. Zij zelf gingen in Scheveningen wonen, waar mevrouw Moos een pension moest houden om in hun on derhoud te kunnen voorzien. De oudste z.con kon nog juist voor het uitbreken van de oorlog met zijn vrouw en dochtertje eveneens naar Nederland uitwijken. De oorlog sloeg echter ook naar ons land over en toen waren dr. Moos en zijn vrouw ook hier niet meer veilig voor de rassenwaan en -waanzin van Hitiers trawanten. In januari werden zii naar WesterborK ge bracht, waar dr. Moos nog als arts dienst deed. in januari 1944 naar Theresienstadt. waar zij, na een vreselijk lijden, in juni 1945 door de Russen werden bevrijd, van uit Tsjechoslowakiie gingen ze toen per vliegtuig naar Eindhoven en vandaar naar Heemstede, waar het echtpaar ook nu nog woont. Hun beide zoons en, schoondoehtei-s zijn in de oorlog omgekomen en slechts een kleindochter is hen nog gebleven, die in Frankrijk opgevoed wordt bii rooms- katholieke ploegouders. Dit meisje, dat nu zeventien jaar oud is. is bezig met het eindexamen van de middelbare school, zo dat zij waarschijnlijk niet bij het diaman ten huwelijksfeest van haar grootouders aanwezig kan zijn. Na haar examen hoopt zij echter enige weken in Heemstede te komen doorbrengen. Ondanks al de ver schrikkingen uit het verleden, zijn zowel dr. Moos als ziin vrouw echter vol goede moed. Beiden ziin geestelijk en lichamelijk Vandaag hebben honderdvijftig Haar lemse lichamelijk gebrekkigen weer aan een boottocht deelgenomen en morgen zijn de kinderen aan de beurt. „Het dagje uit" danken zij aan de actieve boolfocht.com- mi'-c-io van Ho Eerste Hu lp vereniging „Snel- verband", die er voor zorgt, dat de tochten ieder jaar gehouden kunnen worden. Het doel van de reis is Koog aan de Zaan. Vanavond om zeven uur wordt de boot aan het Noorder Buiten Spaarne bij de Klop persingel verwacht. nog volkomen gezond en zij wonen in het bejaardenhuis van de Doopsgezinde ge meente „De Olijftak" in een gezellig inge richt flatje, waar zij hun vele vrienden kunnen ontvangen. Dr. Moos gaat nog iedere morgen naar de gemeentelijke bibliotheek in Heemstede, waar hij zich op de hoogte blijft stellen van de laatste pu blicaties op medisch gebied. Goede vrien den sturen regelmatig boeken, die dr. Moos 's middags aan zijn vrouw voorleest. Mevrouw Moos, die nu tachtig jaar oud is, speelde vroeger veel piano. Ook tekende zij uitstekend. Nu houdt zij zich nog voor namelijk bezig met handwerken, hetgeen zij ook vroeger met de moeder van Albert Einstein placht te doen. De heer en. mevrouw Moos zien met be wonderenswaardige vitaliteit de toekomst tegemoet en zij zijn innig dankbaar dat zij hun levensavond in deze rustige omgeving mogen doorbrengen. Op 25 juni zal het hen zeer zeker niet aan belangstelling van hun vele vrienden over de gehele wereld ontbreken. De dag zelf brengen zij tezamen met de familie van een broer van dr. Moos uit Londen door, maar des middags zal er in „De Olijftak" een receptie zijn van 35 uur en dat is dè gelegenheid voor velen om dit respect verdienende echtpaar te komen feliciteren. Dinsdagavond om ongeveer kwart voor zeven heeft zich in Haarlem op de kruising Slachthuisstraat-Merovingenstraat een aan rijding voorgedaan, die aan de 28-jarige koordirigent H. J. van der Velde uit Am sterdam het leven kostte. De heer Van der Velde reed op zijn mo torfiets in de Merovingenstraat in de rich ting van de Byzantiumstraat. Bij de krui sing met de Slachthuisstraat kwam hij in botsing met een personenauto, die van rechts kwam en bestuurd werd door een 21-jarige scholier uit Heemstede. De mo torrijder werd tegen het wegdek gesmakt en is in zwaargewonde toestand naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar hij om streeks half acht is overleden. De politie vraagt eventuele getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te willen stellen. Koffieschenkers bij uitnemendheid krijgen „gouden koffieboon" Het is bekend dat handelsreizigers en anderen., die veel met de trein reizen, al vanouds weten dat de ene stationsrestaura tie betere koffie schenkt dan de andere. Bepaalde stations hebben zo hun voor keur gekregen, waarbij zij het meestal zo weten aan te leggen dat zij ten tijde van hun dagelijkse kopje koffie juist in die plaatsen zijn, waar de koffie goed is. Hetzelfde geldt natuurlijk ten aanzien van de kwaliteit koffie, die in de verschei dene restaurants in de steden geschonken wordt. In Haarlem wil men nu een „kof fieclub" oprichten, die beoogt te bewerk stelligen dat zo mogelijk overal in de Spaarnestad goede koffie verkrijgbaar zal zijn, voor zover dit nog niet allang het ge val is. Er is op initiatief van de heer W. de Ree een comité opgericht, waarin zitting heb ben genomen de heer Ritsema als firmant van de oudste koffiebranderij in Haarlem, mevrouw J. M. Weegenhuise-Dijkstra, te Overveen als vertegenwoordigster van de koffieschenkers van professie en de heer W. van Willige, directeur van de Stichting „Haarlems Bloei". Klachten over slechte koffie vormden de directe aanleiding tot het oprichten van deze club, die de etablissementen, waar werkelijk goede koffie geschonken wordt, wil onderscheiden met een diploma van de „Gouden koffieboon" en aan de eigen aars van deze inrichtingen tevens een oor konde wil uitreiken. Er zijn plannen om de activiteiten van de club te beginnen met het houden van een grote koffiemaaltijd in het stadhuis, maar omtrent de datum hiervan bestaat nog geen zekerheid. Wat men stellig hoopt te bereiken is dat uiteindelijk overal in Haarlem heerlijke koffie te verkrijgen zal zijn. Een ideale toestand, die de Haarlemmers zelf en hun gasten en vooral de koffieproducenten, -handelaren en -zetters ten goede zal ko men. Iedereen zal immers graag op de koffie komen. De organisten Piet Kee en Albert de Klerk, die in april benoemd werden tot stadsorganist van de gemeente Haarlem, hebben dinsdagavond in de Grote Kerk hun eerste bespeling in deze functie gegeven. Uiteraard bestond er voor deze belangrijke gebeurtenis veel belangstelling. De burge meester van Haarlem, mr. O. P F. M. Cre- mers, de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, waren met andere autoriteiten aanwezig en voorts zag men onder de toehoorders tal van be kende musici en organisten, onder wie ook de voorganger van de tegenwoordige stads- organisten: George Robert. Albert de Klerk en Piet Kee zijn voor Haarlem geen onbekenden. Talrijk zijn de orgelbespelingen geweest waarmee De Klerk zich hier als een voortreffelijk orga nist en als improvisator heeft doen kennen. De kennismaking met Piet Kee is nog maar van betrekkelijk korte duur geweest, doch zijn glansrijke overwinningen bij de inter nationale improvisatiewedstrijden, die zelfs bekroond werden met het definitieve bezit van de wisselprijs: de zilveren tulp, hebben hem in Haarlem naam doen maken. Men wist op al deze gronden, dat deze gemeen telijke orgelbespeling een manifestatie zou worden van uitnemende orgelkunst en dit vaste vertrouwen is in geen enkel opzicht beschaamd. De programmasamenstelling was hiervoor mede een waarborg. Albert de Klerk, die het eerste gedeelte van dit kerkconcert voor zijn rekening nam, had werken van Purcell, Frescobaldi, Sweelinck, Johann Sebastian Bach en Cé- sar Franck gekozen. Bij zijn vertolkingen vestigde hij met een voortreffelijke regi stratie de aandacht op de mooie tongwer ken van het prachtige orgel van Christian Miiller en dat gebeurde allereerst bij zijn voordracht van de „Echo Voluntary" van Henry Purcell, een fraaie compositie van ingetogen, intieme aard. die met de dyna mische wisselwerkingen der registers veel voldoening kon schenken. De Klerk zocht trouwens voor de Toccata per l'Elevazione, met zijn stille mystiek van aangrijpende melodische schoonheid eveneens de intimi teit. Ook de canon over „O Mcnsch bewein dein Sünde gross" van Jan Pieterszoon Sweelinck werd op dit niveau van ver fijnde kunst gebracht, waarmee de reli gieuze, zo men wil de liturgische zin van deze muziek geaccentueerd werd. Het Concerto in G van Johann Sebastian Bach, dat Albert de Klerk hierna speelde, is in zijn frisse, sprankelende opzet geheel anders van aard, hoewel het Adagio aan de eeuwige bron van religieuze inspiratie zijn ontstaan te danken moet. hebben. Het technische raffinement van Albert de Klerk werd aan deze ook in ritmische zin sterke vertolking prachtig dienstbaar gemaakt. „Prélude, fugue et variation" van César Franck behoort eigenlijk op het orgel van Cavaillé Coll in de gemeentelijke Concert zaal vertolkt te worden. Maar in de regi stratie van Albert de Klerk, met een ver rassende eenheid, gaf Franck's ook weer intieme orgelwerk grote voldoening. Albert de Klerk besloot zijn optreden met een improvisatie over een thema, dat hem door Piet Kee was verstrekt. Het was een uit nemend gegeven met tal van melodische en harmonische mogelijkheden. Na een Prelude, waarin het thema in alle duide lijkheid te horen was, volgde zoals bij dit melodische gegeven te wachten was een vierstemmig fugatisch opgezet gedeelte, waarmede hij zijn contrapuntische bedre venheid duidelijk kon demonstreren. Men kon zeggen: Albert de Klerk had vat op het thema. Piet Kee begon zijn aandeel in het pro gramma direct met een improvisatie. Het thema, dat Albert de Klerk hem opgaf, leidde heel logisch naar een passacaglia- vorm. En eigenlijk ook dwingend, want een passacaglia-thema heeft een vaste greep op de improvisator, waaraan deze zich, ook al door de tonaliteitsdictatuur, bijna niet onttrekken kan. Piet Kee nam de consequentie van deze invloed en hij slaagde erin van zijn improvisatie een ste vige geslotenheid te maken. Daarna kon Piet Kee zich wijden aan het koraalvoorspel „Aus tiefer Not schrei ich zu Dir" van Max Reger, waarbij ook het toepassen van een tongwerk voor de cantus firmus opviel. Religieuze extase kwam met de „Litanies" van de zo jong gestorven Franse componist Jehan Alain (1911-1940). Dit werk is merkbaar op gre goriaanse motieven gebouwd en muzikaal zeer persoonlijk van aard. Mijlen ver van deze muziek stond het koraalvoorspel „Herr Christ, der einig Gottes Sohn" van Dietrich Buxtehude, die voorloper van wie Bach veel heeft geleerd op het gebied van orgelcompositie. Zijn kunst wortelt als het ware in de werken van Buxtehude, al stond Bach ook open voor andere invloeden. Als inleiding voor Preludium en fuga in c van Bach was Buxtehude's werk voortreffelijk gekozen. Piet Kee gaf van de compositie van Bach een indrukwekkende vertolking. En hiermede werd dan dit kerkconcert besloten, dat ons vol vertrouwen de toe komst der gemeentelijke orgelbespelingen tegemoet doet zien en daarmede de toe komst van Haarlem als orgelstad. P. ZWAANSWIJK. Zaterdagavond om halftien zal op het strand vóór de Rotonde te Zandvoort vuur werk worden afgestoken. De organisatie berust bij de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; het vuurwerk wordt gehouden ter gelegenheid van de komende verkie zingen. Na de in Amsterdam gehouden selectie wedstrijd voor de iudo-landenontmoeting Ne derland—België op 17 juni in Oosterhout, werden de Nederlandse teams als volgt sa mengesteld: A-team: C. de Waal (Utrecht); W. Dadema (Hilversum); H. Essink (Eindhoven); J. de Waal (Utrecht); G. Dolewaard (Utrecht). B team: S. Zappey (Rotterdam); J. Dirks (Utrecht); D. Konings (Amsterdam); L. Rat ten (Rotterdam); L: Smitjes (Utrecht). Reserves zijn: R. Becht en J. Wagenaar, beiden uit Amsterdam. ADVERTENTIE binnenland Nieuw schip. De stoomvaartmaatschap pij „Zeeland" zal een nieuw motorschip voor de Hoek van Holland-Harwich-dienst laten bouwen ter vervanging van het s.s. „Meck lenburg". De bouw geschiedt door de scheepswerf „De Merwede" te Neder-Har- dinxveld. Vogelspin vast. De grote vogelspin uit Venezuela, die een week geleden in Drach ten werd gevangen, is nog steeds in leven, hoewel zij hardnekkig blijft vasten. haarlem en omgeving Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, zal vrijdag geen spreekuur houden. CHU vergadert. Vrijdagavond zal de heer F. H. v. d. Wetering, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, in een open bare vergadering der afdeling Haarlem van de Christelijk Historische Unie in het wijk- gebouw der Nederlands Hervormde ge meente Haarlem aan de Gedempte Oude Gracht spreken over „Waar gaan deze ver kiezingen om". Wijziging spreekuur. De Haarlemse wet houder van onderwijs, de heer D. J. A. Ge luk, zal in plaats van donderdag 7 op vrijdag 8 juni spreekuur houden. Maatschappelijke werkers. In Brink- mann is maandagavond de jaarvergadering van de afdeling Haarlem en omliggende ge meenten van de Nederlandse Bond van Maatschappelijke Werkers gehouden, waar in onder meer met vreugde werd vastge steld dat het aantal leden stijgende is. Er werden plannen voor het komende seizoen besproken, waarbij de afdeling zich voornam de studie-avonden voort te zetten. Pinkster-prediker. De bekende Engelse „Pinkster-prediker" uit Blackburn, dominee W. Hacking, vertoeft gedurende een paar weken in ons land teneinde in diverse Pink ster-gemeenten voor te gaan. Op dinsdag en woensdag, 12 en 13 juni, des middags om 15 uur en des avonds om 20 uur, hoopt hij te spreken in de kapel van de Volle-Evange- lie-gemeente, Paul Krugerstraat 36. Hersenschudding. Dinsdagmorgen om streeks tien uur kwam op het Frans Hals plein het voorwiel van de fiets van een 28- jarige wielrijdster uit Spaarndam in aan raking met het achterwiel van de fiets van een voor haar rijdende wielrijder, met het gevolg dat zij kwam te vallen. Zij moest naar de Mariastichting worden overgebracht, waar een hersenschudding geconstateerd werd. Haastige spoed. Een 66-jarige voetganger uit Haarlem stak dinsdagmiddag omstreeks twee uur de Rijksstraatweg bij de Spaarn- hovenstraat hardlopende over, vermoedelijk om een bus te halen, die daar bij een halte stond. De man lette daarbij niet voldoende op het verkeer en liep tegen een vrachtauto op. Met wonden aan het hoofd en een her senschudding moest hij in de Deo worden opgenomen. De Bond van Mannenverenigingen op Gereformeerde grondslag in Nederland houdt vandaag haar jaarvergadering in de Kloppersingelkerk in Haarlem-Noord. Het is reeds de 34ste en de ontwikkeling die zich sindsdien in de samenleving, ook in die van de Gereformeerde Kerk, heeft vol trokken, kwam uit in de problemen welke werden besproken. Als het meest klem mende daarvan werd gevoeld het gemis aan jongere krachten in de mannenvereni gingen, waardoor deze, zoals een der be stuursleden opmerkte, dreigen dood te bloeden. Het aantal verenigingen is groter en dichter over Nederland verspreid dan ooit, maar het ledental is sinds 1950 gemid deld met drie leden per vereniging afgeno men. Daarom werd in een forumbespre king, welke hedenmorgen in de Klopper singelkerk werd gehouden de aandacht ge vestigd op de noodzakelijkheid om op de verenigingen hedendaagse onderwerpen te behandelen in het licht van de Bij'bel en de oude systematiek, die vooral ook kwesties uit de vorige eeuw oprakelt, te laten varen. „Het moet niet zo worden dat we nu gaan sjoelen mplaats van de Heilige Schrift te bestuderen" zeide de Bondsvoorzitter, ds. IJ. van der Zee, in zijn openingswoord onder instemmend gelach, maar de spre ker na hem, dr. N. Kruiswijk, liet er geen twijfel over bestaan, dat de aanpak frisser en de probleemstelling moderner dient te worden. Deze moest overigens niet veel hebben van de tendenz, die ook in Gere formeerde kringen bestaat tot het oprich ten van Bijbelkringen. Voor de bestudering van de Bijbel en de Gereformeerde belijdenis zijn naar hij zeide de mannen- en vrouwenverenigin gen bij uitstek geschikt en met de vorming van Bijbelkringen zal men volgens hem be slist niet veel opschieten. De Gereformeer de mannenvereniging levert, naar hij be toogde, gaarne zijn positieve bijdrage aan de opbouw van de kerk, maar ook aan de ontplooiing van Christelijke politieke, so ciale en culturele arbeid. Zij dient zich mede verantwoordelijk te voelen voor de genen, die zich „in de zoom van de kerk" bevinden. De morgenbijeenkomst, waarin deze twee sprekers het woord voerde en het forum over allerlei vragen van methodiek oor deelde, werd opgeluisterd door zang van de Christelijke Zangvereniging onder leiding van de heer S. P. Visser te Nieuw-Vennep. Hedenmiddag spreekt prof. dr. R. van Dijk over de plaats en de betekenis van het Christelijk gezin in de hedendaagse maat schappij. Dit gedeelte van de vergadering werd om twee uur door de NCRV uitge zonden. Reeds dinsdagmiddag had de bond een huishoudelijke vergadering gehouden en die avond was er een begroetingsbijeen komst geweest in de Kloppersingelkerk, welke onder meer werd opgeluisterd door zang van het Gereformeerd Jeugdkoor on der leiding van Herman Sondorp en door declamatie van de heer J. B. Oosterweldcr. De Nederlandse dramaturg en roman schrijver Jan Fabricius hoopt op 30 sep tember zijn vijfentachtigste verjaardag te vieren Tevens is het dan vijftig jaar ge leden dat zijn eerste toneelstuk werd op gevoerd. Te zijner huldiging is een comité gevormd onder voorzitterschap van de heer Ary den Hertog, waarin zitting hebben mevrouw M. M. van Kessel-Van Heyst, Henk Bakker, Koos Kerstholt, mr. H. A. Keuls en Herman Kloppers. 1 supersnel - superlicht Dank zij „fc" werd wrijving tussen alle draaiende onder delen tot het kleinste mini mum gereduceerd. Raketstart Reeds bij de eerste aanzet schiet u weg op uw nieuwe Magneet. Alleen Magneet heeft „fc". De MAGNEET 1956 modellen zijn thans uitgerust volgens het totaal nieuwe „fc" principe (over wonnen wrijving). Dus superlicht lopend, supersnel startend. Het is de MAGNEET technici gelukt een nieuw evenwicht te vinden tussen snelheid en sterkte. Wie een MAGNEET 1956 be rijdt, profiteert elke kilometer van dit nieuwe fietswonder. Magneet rijwielen met Vredestein banden Rijd niet door op uw oude fiets. Schakel over op een superlichtlopende Y«V«V»V»V»VeVt»Vr - MAGNEET RIJWIELEN- EN MOTORENFABRIEK N.V. WEESP verkrijgbaar bij GEN. CRONJcSTRAAT 1, op de hoek - TELEFOON 16152 - HAARLEM Met het oog op de aanstaande Kamer verkiezingen sprak de heer W. Thomassen, burgemeester van Zaandam en lid van het bestuur van de Partij van de Arbeid, dins dagavond in 't Jeugdhuis aan de Donkere- laan voor de leden van de afdeling Bloe mendaal van die partij. De heer Thomassen wees er op, dat de verkiezingen in de te genwoordige tijd minder slof doen op waaien dan vroeger, de politieke tegenstel lingen, althans in het binnenland, zijn ge ringer geworden. De grote vragen die onze opgroeiende kinderen bezighouden, liggen veel meer op het internationale vlak. Grote veranderingen vonden er plaats in de maatschappij, dank zij de grote vlucht die de techniek en het verkeer hebben geno men, zodat men kan spreken van een in dustriële revolutie. Van ingrijpende aard zijn die veranderingen geweest en de ar beider, die in die maatschappij leeft, lijkt niet meer op de arbeider uit vroeger da gen, die nog in krotwoningen moest leven, zo omstreeks 18801900. Hij heeft nu kans op een betere toekomst en een eerlijker verdeling van de welvaart. De veran deringen in techniek en industrie hebben ook hun invloed doen gelden op de geest. Wij verliezen veelal ons inzicht op de in ternationale problemen. Spreker ging daai-op uitvoerig in op de groeiende ontwikkeling naar een Europees federatief bestel, dat door de Partij van de Arbeid nadrukkelijk wordt voorgestaan. Daardoor zal Europa en de landen die daartoe behoren hun positie kunnen behou den, terwijl daarnaast de ontwikkeling van andere gebieden niet wordt belem merd. Over de binnenlandse politiek zei de heer Thomassen dat wij ons gelukkig mogen prijzen met figuren als de ministers Suur- hoff, Mansholt, Van de Kieft en natuurlijk met minister-president dr. W. Drees, die spreker een samenbindende figuur in het Nederlandse staatsbestel noemde. Ook de Partij van de Arbeid heeft tegen slagen gekend in de periode van 1945 tot vandaag, doch zij kent geen linker- en rechterhand, zoals bij vele andere politieke partijen wel het geval is. Daar zijn essen tiële tegenstellingen aan de orde, voortko mende uit ons Nederlands partijstelsel, meende spreker. Het democratisch socia lisme wil een rechtvaardige, nieuwe maat schappij. Het richt zich tot alle bevolkings groepen, met gelijke kansen voor iedereen en een rechtvaardige verdeling der goel deren, ook in de toekomst. De heer Thomassen richtte zich ook tol de jonge kiezers, die voor het eerst ter stembus gaan. Zij bepalen of het accent naar de conservatieven of de progressieve kant zal overhellen. Daarvan hangt de toe komst van onze kinderen af, of zij zullen leven in een rechtvaardig Nederland, aldus besloot spreker zijn betoog. Na de pauze gaf de spreker gelegenheid lot vragen stellen, hetgeen aanleiding gaf tot een geanimeerde discussie. De Partij van de Arbeid is dinsdagavond in Haarlem begonnen met een reeks korte toespraken op de pleinen en straten, welke toespraken in de meeste gevallen worden gehouden door Haarlemse raadsleden. Zo kwamen gisteren mevrouw M. van der WallDuyvendak en de heren W. F. Happé, J. Willemse en W. Mensink in actie, voornamelijk in het centrum en in Haar lem-Oost. De toespraken die de heer Happé in het Rozenprieel en in de J. J. Hamelinkstraat hield, werden omlijst met de klanken van een boerenkapel, die ook naar het Van Zeggelenplein ging ter op luistering van de toespraak van de heer Willemse. De heer Mensink richtte zich op de Gedempte Voldersgracht en in 't Krom tot de vijftien tot achttien percent commu nistische kiezers uit die buurten. „Gij kunt nu in vrijheid de C.P.N. kiezen, denkt ge dat ge onder een communistisch bewind ook in vrijheid op de partij die gij wenst uw stem kunt uitbrengen?" zo vroeg hij. En hij wees daarbij op het onderscheid tussen de vooroorlogse toestand van de arbeiders en die van nu, na een door de socialisten in belangrijke mate beïnvloed bewind: toen 400.000 werklozen en lonen waaraan steeds maar getornd werd, sociale en culturele voorzieningen welke met het rode potlood uit de begroting wer den geschrapt; nu toenemende welvaart, voorgeschreven aanpassing van de lonen aan het prijspeil, stijgende aandacht voor voor verzekering tegen de kwade gevolgen van ouderdom en ziekte. Mevrouw Van der Wall hield haar toe spraak op de brug in de Pieter Kiestraat over het water langs de Garenkokerskade en wekte haar gehoor op niet lauw te wor den „omdat alles toch zo goed gaat," maar actief mede te blijven leven met 's lands politiek. Zij richtte zich voorts inzonder heid tegen een voorstelling van zaken, als zou de Partij van de Arbeid verantwoor delijk zijn voor de huidige woningmisère. In feite is de woningproduktie reeds van 37.000 huizen per jaar voor de oorlog ge stegen tot 61.000 thans. Dit aantal is even wel nog niet voldoende om de achterstand snel in te lopen, omdat de woningbehoefte zo is toegenomen. In de Europese kampioenschappen basket ball voor dames heeft Nederland met 91-30 van Rusland verloren. De ruststand was 43-14 in het voordeel der Russinnen. De Nederlandse dames hadden al verloren van Oostenrijk met 54-33. In de groep van Nederland hebben Rusland (eerste plaats) en Oostenrijk (tweede plaats) zich voor de halve finales gekwalificeerd. In de andere drie groepen zijn de beslissingen nog niet gevallen. De Koninklijke Nederlandsche Stoom bootmaatschappij zal overgaan tot de uit gifte van f 13.316.500,gewone aandelen, uitsluitend aan houders van gewone aan delen in de verhouding van een nieuw aandeel op twee oude aandelen. Deze emissie houdt verband met de be stelling van een zestal zeeschepen bij ver schillende Nederlandse werven. Drie mo torvrachtschepen met een draagvermogen van elk 7000 ton zijn besteld bij de Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij, bij Van der Giessens scheepswerven te krim pen aan de IJsel en bij de scheepswerf Pot te Bolnes. Verder is een order voor drie motorkust.- schepen met een draagvermogen van elk 950 ton geplaatst bij E. J. Smit en Zoon's scheepswerven te Westerbroek. Door deze orders is het aantal schepen dat de KNSM momenteel in bestelling heeft, gestegen van 9 tot 15.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11