Franse Assemblée gaf Mollet opnieuw haar vertrouwen Hoofdagent in Den Haag door veertienjarige jongen vermoord y Luxemburgse gasten zien vandaag een stukje Nederland-in-wording Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Communisten hielden zich na lang beraad afzijdig MORRIS' Hartelijke ontvangst in vlaggend Lelystad Uitslag: 271 voor, 59 tegen, 201 onthoudingen I Het woord is aan. Bezoek aan de IJselmeerpolders Einde Bij zijn aanhouding trachtte hij een rechercheur met de revolver van zijn slachtoffer neer te schieten Zwijgen Operatie aan Algerijns- Marokkaanse grens Grootscheepse razzia in de stad Tlemcen youoiQ Militair vliegtuig bij Schijndel neergestort Beide inzittenden kwamen om het leven Zeelieden bewusteloos door gas Land uit water In prof. Thijsse s waterlab Rijtoer door Zwolle Morgen opklaringen maar iets koeler Weerrapport II al 7Oe JAARGANG No 27 9 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. WOENSDAG 6 JUNI 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 1^1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Parijs) In het Palais Bourbon, ter ere van het officiële bezoek aan Parijs van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland versierd met Griekse vlaggen en troco- lores, heeft de Franse assemblée gisteren haar vertrouwen uitgesproken in het beleid van de regering-Mollet. De socialistische motie, die goedkeuring vroeg van de financieel-economische, de Algerijnse, Marokkaanse en Tunesische politiek van de regering, kreeg 271 stemmen voor; 59 afgevaardigde stemden tegen en 201 onthielden zich van stemming. De tegenstemmers waren de Poujadisten en enkele andere afgevaardigden van rechts. De 201 onthoudingen kwamen van de 150 communisten en hun medereizigers (fellow-travellers), die de Algerijnse olitiek niet goed wensten te keuren, alsmede van een aantal onafhankelijken, dat et beleid in Tunesië en Marokko te vooruitstrevend acht. Premier Mollet heeft zijn tweede investi tuur dus gekregen, zij het met een gerin gere meerderheid dan bij de eerste. Vier maanden geleden kreeg hij 420 stemmen voor en 71 tegen, bij 83 onthoudingen. Het verschil zit in de stemmen van de commu nisten, die na lang beraad besloten niet Mollet tegen te stemmen, maar evenmin Mollet te steunen. Verwacht wordt echter, dat de communisten op andere onderwerpen dan Alger\je bereid zullen zfjn in de toekomst wel hun stem aan Mollet te geven. Toch zal de Franse premier voor alle zekerheid een grote steun van het centrum moeten ver werven, want hij kwam eigenlijk zeventien stemmen te kort op het aantal, dat voor een meerderheid in de Assemblee nodig is. In het slót-debat, dat aan de stemming vooraf ging, zetten voornamelijk de woord voerders van de fracties hun standpunten nog eens uiteen. De gewezen gouverneur van Algerije, Soustelle, vroeg verder een nadrukkelijke verklaring van de regering dat Algerije Frans zal blijven, omdat hij ongerust was over de geruchten over een nieuw statuut. Paul Reynaud toonde zich een verklaard tegenstander van de gedach te om het dubbele kiescollege in Algerije te vervangen door een enkel, waarbij mo hammedanen en Fransen gelijke politieke rechten zouden krijgen. Van de rechterzijde kwamen ook aanmerkingen op de zacht moedige politiek, die minister Pineau tegen de Arabische landen voert. De communis tische woordvoerder, Waldec-Rochet, die onderhandelingen met de Algerijnse natio nalisten eiste, liet doorschemeren dat de communisten hun samenwerking met de socialisten blijven wensen. Naar verluidt, zou het communistische besluit om zich van stemming te onthouden, vooral ge baseerd zijn op de overweging, dat de communisten alleen een zwenking in de Algerijnse koers van de socialisten teweeg kunnen brengen door Mollet's partij van onderaf te bewerken. In zijn slotwoord kwam Mollet te spre ken over de geruchtmakende wapenleve- Omstreeks één uur dinsdagmiddag heeft een veertienjarige jongen in het politie posthuis Zuiderpark in Den Haag onder het voorwendsel aangifte te komen doen van een gevonden vulpenhouder, de 54-jarige hoofdagent van politie A. J. Ax met een bijl van het leven beroofd. Het slachtoffer, dat in schrijfhouding over een tafel zat gebogen, heeft zich tegen deze aanval niet te weer kunnen stellen. De jongen, die met voorbedachte rade de daad pleegde, nam van de kapstok de revol ver van de hoofdagent weg en ging naar huis. De bijl wierp hij niet ver van het posthuis in het Zuiderpark weg. Om half zes dinsdagmiddag is de jongen in de ouder lijke woning in de Gietenstraat aangehouden. Bijna had hij nog kans gezien de re chercheur Modderman, die huiszoeking deed, met de gestolen revolver neer te schie ten. Omdat de jongen de loop van het vuurwapen niet in de juiste stand had gezet, waardoor de kogel klem kwam te zitten, en doordat twee andere politiemannen zich tijdig op de aanvaller konden werpen, is de jongen in deze opzet niet geslaagd. Als motief voor zijn daad gaf hij op naar Nieuw-Guinea te willen. Daarvoor had hij een revolver nodig, zei hij. De hoofdagent Ax, die nog niet zo lang geleden zijn zilveren jubileum had gevierd, laat een vrouw en vijf kinderen achter, waarvan het jongste vijf jaar en het oudste twintig jaar is. Om drie uur dinsdagmiddag kwamen twee agenten voor aflossing aan de poli tiepost in het Zuiderpark. Tot hun grote ontsteltenis zat de hoofdagent levenloos achter de tafel. Zijn gelaat was met bloed overdekt. De agenten waarschuwden on middellijk hun superieuren. Bij een nauw gezet onderzoek bleek dat de revolver van de heer Ax verdwenen was. Hij placht die altijd aan de kapstok onder zijn jas te hangen. Gezien de aard van de verwonding aan de achterkant van de schedel rees het vermoeden, dat de daad met een bijl was gepleegd. Tegen kwart over vijf ontdekte een politiehond de met bloed bevlekte bijl onder een sparreboom, nog geen 30 meter van het posthuis af. Aanwijzing in rapportenboek Inmiddels had men uit het rapporten- boek, waarin alle feiten van de dag, zoals het deponeren van gevonden voorwerpen, worden opgetekend twee aantekeningen aangetroffen, welke een belangrijke aan wijzing vormden. Zij stonden vlak onder elkaar. De eerste maakte melding van het feit dat de 14-jarige J. J. K. uit de Gietenstraat een boek als gevonden voorwerp had ge deponeerd. Uit de tweede aantekening bleek, dat de zelfde jongen omstreeks een uur een vul penhouder was komen brengen, die hij had gevonden. Deze laatste aantekening was niet afgemaakt. Twee inspecteurs en een rechercheur gingen naar het adres in de Gietenstraat en troffen daar de jongen aan, die onmid dellijk toegaf degene te zijn die die dag twee keer in het politieposthuis was ge weest om er een boek en een vulpen, die hij gevonden had, te brengen. Op een vraag van een der inspecteurs of hem de tweede keer niet iets ongewoons was opgevallen zei de jongen: Ja, toen ik weer buiten kwam, zag ik een man staan, die mij vroeg of er binnen een agent zat. Ik zei ja. Hij had een tas bij zich, waaruit een steel stak". De gedetailleerde beschrijving die de jongen van de man gaf wekte bij de in specteur argwaan op. Hij zei tegen de knaap, dat hij maar eens mee naar het bureau moest gaan. De inspecteur ging vervolgens naar een andere kamer om nog eens met de moeder te gaan praten. Juist toen hij daar was hoorde hij een der politiemannen, die het kamertje waar de jongen was verhoord, had doorzocht, zijn naam roepen. De inspecteur liep on middellijk terug en zag hoe de jongen een revolver had getrokken en die op de politieman richtte. Zowel hij als zijn col lega wierpen zich op de knaap en ontruk ten hem de revolver. Het bleek dat de jon gen tijdens het verhoor op de revolver had gezeten. Bekentenis Tijdens het verhoor op het hoofdbureau van politie bekende de jongen dat hij met een bijl de hoofdagent in het posthuis van het leven had beroofd, toen deze bezig was met het inschrijven van de gevonden vulpen. Hij verklaarde dat hij reeds cle vorige dag bij de politiepost was geweest. Hij had toen een dolkmes meegenomen. De moed ontbrak hem echter om de agent die toen dienst deed, aan te vallen. De jongen heeft al jarenlang plannen om naar Nieuw Guinea te gaan. „Maar als je buiten het land gaat, heb je een revolver nodig," zei hij bij zijn verhoor. Een andere motivering van zijn gruwelijke daad heeft hij niet gegeven. Bij de huiszoeking vond men in zijn kamertje enige alarmpistolen. Het boekje en de vulpen, die hij als ge vonden voorwerpen had aangegeven, waren zijn eigendom. In 1950 was hij met zijn moeder uit Indonesië naar Nederland gekomen, nadat zijn vader daar overleden was. De jongen is in het hoofdbureau van politie opgesloten. Hij is niet onder de in druk van hetgeen hij gedaan heeft en blijkt de draagwijdte van zijn daad niet te beseffen. ranties aan de Arabische landen. Om een einde aan iedere twijfel te maken, ver klaarde hij, dat de regering er nu zorg voor zal dragen dat er geen lichte wapens meer naar de Arabische landen zullen worden gezonden. Ook niet, wanneer daarvoor ge contracteerd is. Mollet wees voorts het verzoeningsvoorstel voor Algerije van Nehroe van de hand. Hoewel hij de goede bedoelingen van de Indiase premier zeide te waarderen, verklaarde Mollet dat hij geen enkele bemiddeling van buiten af zal aanvaarden in de zuiver-Franse aange legenheid, die Algerije is. Minister Pineau heeft dat ook duidelijk gemaakt aan Neh- roe's afgezant Krisjna Menon, die op door reis naar New York in Parijs was gearri veerd. Mollet wenste weer niet in te gaan op de vragen om nadere precisering van het toe komstige statuut voor Algerije. Deze waren vooral ingegeven door uitlatingen van de minister van P.T.T., Thomas, die wezen in de richting van een Frans-Algerijns fede ratieplan. Mollet zei dat het voorbarig zou zijn reeds thans een toekomstige oplossing aan te geven. De door sommigen geopperde gedachte van een verdeling van Algerije in een kuststrook voor de Franse bevol kingsgroep en een achterland voor de mo hammedanen, een oplossing zoals in Pa lestina dus, wees hij in ieder geval als dwaasheid van de hand. Daarmede kwam een einde aan het grote debat, waarvan het aftreden van Mendès- France de aanleiding was. Mendès-France heeft zich tijdens het debat, dat in feite zo weinig verduidelijkt heeft, afzijdig gehou den. Vermoedelijk niet ten onrechte, zo neemt men aan, omdat hij zijn kruit droog wil houden voor een volgende gelegenheid, wanneer onder de dwang der gebeurtenis sen misschien niet meer aan groter duide lijkheid te ontkomen zal zijn. ALGIERS (Reuter) Franse troepen zijn dinsdag een grootscheepse actie be gonnen in een dertig kilometer lange strook langs de Algerijns-Maimkkaanse grens ten westen van Tlemcen. Franse troepen die gelegerd zijn in het zelfstandi ge Marokko, nemen aan de operatie deel. Volgens Franse legerkringen krijgen de Algerijnse opstandelingen via het bergach tige grensgebied versterkingen uit Marok ko. Bij een actie in Zuid-Algerije, hebben veiligheidstroepen negentien opstandelin gen gedood. De rebellen hadden hier een dorp bezet en een Europese onderwijzer en vijf leden van de Mohammedaanse mi litie vermoord. De rebellen, die voor het merendeel helmen en uniformen droegen, bezaten een radio-ontvanger. Aan de operatie bij Tlemcen ging een grootscheepse razzia in de Arabische wijk van de stad door politie en militairen vooraf. Drieduizend militairen zetten de wijk af tijdens de huiszoekingen. Vijfhon derd personen zijn vastgehouden. In het Aurès-gebergte zou een patrouille van het vreemdelingenlegioen, die in een hinderlaag viel, zware verliezen geleden hebben. Bij een tegenaanval sneuvelden twaalf rebellen. Twee Europeanen, die deel uitmaakten van een bende opstandelingen, zijn in de streek van Beni Rached gedood. Een van hen bleek een communistische onderwijzer te zijn. De andere zou een Franse militair zijn, die bij verstek ter dood is veroordeeld wegens desertie naar de opstandelingen met een vrachtauto met wapens. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 13439 TEL 717162 Sturka Windjackets en Pantalons Dinsdagavond om negen uur is te Her- malen in de gemeente Schijndel een Har- vard-vliegtuig van de Koninklijke Lucht macht neergestort. De inzittenden, de 22-jarige sergeant vlieger G. Vergeer uit Rotterdam, en de 22-jarige korporaal J. W. Blokpoel uit Alkmaar kwamen om het leven. Beiden waren ongehuwd. Het toestel was afkomstig van de vlieg basis Volkel. De bestuurder van een an dere Harvard, eveneens van Volkel, die in de nabijheid van het verongelukte toestel vloog, verklaarde dat dit na een vrille in twee stukken uiteenviel en in brand ge raakte. Raket Als bijdrage tot het internationale geofy sische jaar wordt in het Britse raketcen trum Westcott een raket gebouwd die in 21/2 minuut tot ruim 160 kilometer hoogte kan stijgen. Er bestaan ook plannen voor een raket die op 800 kilometer hoogte een afstand van ruim 400 kilometer zal kunnen afleggen. In Rusland is een experimentele auto ontwikkeld die door zuivere straal aandrijving een snelheid van 300 kilometer per uur kan halen. In Iiove, Engeland, zijn vier bemannings leden van het Nederlandse motortankschip „Konny M" in het ruim bewusteloos ge raakt door het gas. Zij zijn door brandweer lieden naar boven gehaald. Nadat op de wal kunstmatige ademhaling was toegepast, zijn zij naar een ziekenhuis gebracht, even als vier brandweerlieden die ook enigszins door het gas bedweld waren. Bij het Nationaal Monument op de Dam legden Groothertogin Charlotte en Prins Felix van Luxemburg dins dagochtend, aan het begin van hun vierdaagse staatsiebezoek aan Neder land, een krans. De foto geeft van deze plechtigheid een beeld. V.l.n.r.: burge meester Am. J. d'Ailly van Amster dam, generaal Pahud de Mortanges, minister-president dr. W. Drees, kapi tein Norbert Prussen, Groothertogin Charlotte en Prins Felix. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Anonymus: Als genegenheid iets was als ver liefdheid, zouden de mannen hun vrouwen van veertig inruilen voor twee van twintig. Lelystad, de vlaggende hoofdstad van een 54.000 hectare metend rijk van water en dijkstroken, ontving vanmorgen om elf uur met grote hartelijkheid Koningin Juliana, Groothertogin Charlotte en Prins Felix. Een hoofdstad der Flevolanden in de dop weliswaar, dat in iedere andere streek een vriendelijk, doch onaanzien lijk dorp genoemd zou worden, maar ook een plaats die het bewijs levert van echt-Nederlandse daadkracht, kundigheid en ondernemingslust; een bewijs, dat het volk van Nederland werkt aan zijn toekomst. De vorstelijke gasten die via de twintig kilometer lange Knardijk per auto de tocht naar dit „land in wording" gemaakt had den, werden ontvangen door ir. J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur van de dienst der Zuiderzeewerken en door hoofd directeur ir. K. A. Bazlen. Al spoedig was men verdiept in de kleine moderne exposi tie ter toelichting op de werken, die thans in uitvoering zijn-: de trots van ir. Bazlen. In het lichte museumgebouwtje, waar Koningin Juliana kort geleden tijdens haar werkbezoek de eerste gast was, waren de vragen en antwoorden niet van de lucht. Zowel de beeldstatistieken als de kleurige kaarten en de fraaie modellen der werken kregen de volle aandacht van het gezel schap. Groothertogin Charlotte en Prins Felix ontvingen ter herinnering aan dit bezoek borden van Delfts aardewerk,waar op Lelystad in vogelvlucht is afgebeeld. Na nog eventjes in het dorp te hebben rond gekeken en afscheid te hebben genomen van de schoolkinderen, die met sjerpen en vlaggetjes waren aangetreden, ging men aan boord van het koninklijk jacht „Piet Hein", dat tevoren reeds onder veler be wonderende blikken aan de grote steiger dicht bij de betonnen kolos van het gemaal „Wortman" gemeerd had. Het noenmaal wordt gebruikt aan boord van het jacht, dat inmiddels langs het vol tooide dijkvak „U" in noordoostelijke rich ting vaart, waar honderden kranen, graaf machines, baggermolens, zandzuigers, sle pers en bakken, bemand met ongeveer 2000 man, bezig zijn de laatste tien kilo meter dijk boven water te brengen en af te werken. In september immers moet deze dijk gesloten zijn. Dan zullen de gemalen Colijn, Lovink en Wortman hun machtige pompen laten grommen om het water uit oostelijk Flevoland te verjagen. Daardoor zullen de onder water gebaggerde kanalen in het grauwe slijk zichtbaar worden en dan kan het cultuurtechnische werk een aanvang nemen. Er zullen vijf wegen, boer derijen en 10 dorpen worden gebouwd, waarbij een streekkern voor 4 a 5000 in woners. f Van dijkvak U vaart de „Piet Hein" vanmiddag om de Zwolse hoek, naar de Schokkerhaven in het Ketelmeer aan de Zuidzijde van de 48.000 hectare metende Noordoostpolder. De directeur der polder- werken ir. A. P. Minderhoud en de land drost dr. A. Blaauboer, zullen aan de kade ter begroeting aanwezig zijn. Daarna volgt een snelle tocht per auto door de met rijke oogst beladen velden naar de openlucht afdeling van het Delftse waterloopkundig laboratorium „De Voorst", dat 85 hectare grond langs de boorden van het Vollen- hav'emeer beslaat. Het gi'ote, 120 meter lange gebouw, waarin goten voor het on derzoeken van stromingsverschijnselen en golfvorming worden opgesteld, is nog in aanbouw. Prof. ir. J. Th. Thijsse, ir. E. W. Bijker, ir. A. J. Hoekstra en ir. D. Gersie zullen de vorstelijke bezoekers rondleiden bij de modellen van de Nieuwe Waterweg en het Haringvliet. In het eerste model wordt gezocht naar de juiste vorm van de nieuwe „Botlekhavens" met het oog op aanzanding en aanslibbing; in het tweede model worden vraagstukken omtrent af damming en het leggen der 17 uitwate ringssluizen van 60 meter lengte elk bestudeerd. In het Botlekmodel wordt een alleraar digste illustratie gegeven van de studie methoden, die men op kleine schaal ten behoeve van de nautische kwaliteiten van nieuwe havens toepast. Zo zal men „zelf- varende" tankschepen keurig in de gepro jecteerde havens manoeuvreren, ogen schijnlijk speelgoed, doch een prelude op de toekomst. In een nevenmodel van het Haringvliet wordt nog een aparte studie gemaakt van ontgrondingsverschijnselen, die zich bij toe en afstroming van van het water door de zeventien sluizen zouden kunnen voordoen. Met deze wetenschap gewapend, zal bij de bouw niets meer aan het toeval behoeven te worden overgelaten. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisteren Schotland pas seerde, had vanochtend de kust van noord- Noorwegén bereikt. Haar koufront liep toen over Finland, Polen en midden-Duits- land naar zuid-oost-Frankrijk. In dit front ontwikkelde zich afgelopen nacht bij Lyon een zwakke storing, die zich in noord oostelijke richting ging bewegen. Als ge volg hiervan kwamen vanochtend van het zuiden uit wolkenvelden Nederland binnen drijven. In zuid-Limburg viel daaruit 2 millimeter regen. Bij Ierland was vanmorgen een nieuwe depressie aangekomen, die nog in diepte toenam. Deze zal waarschijnlijk scherp naar het noorden gaan afbuigen en ons land niet bereiken. Haar koufront ver plaatst zich evenwel nog snel naar het oos ten en zal waarschijnlijk in de loop van de avond tot Nederland doordringen. DL zal plaatselijk met een weinig regen gepaard gaan. Achter het koufront wordt polaire lucht aangevoerd, /aarin opklaringen zul len voorkomen, maar waarin tevens de temperatuur iets lager blijft dan vandaag. Koningin Juliana, Groothertogin Char lotte en Prins Felix blijven ruim drie kwartier in het openlucht-laboratorium om daarna in snelle vaart via Ramspol naar Zwolle te rijden. Daar wordt een kwartiertje door de stad gereden, die voor deze bijzondere gelegenheid rijk bevlagd is. Aan het station zijn de Commissaris der Koningin, ir. J. B. Ridder de van der Schueren en de burgemeester van Zwolle jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten ter begroeting aanwezig. Zij geleiden de vor stelijke gasten en hun gevolg naar de koninklijke trein, die om 16 uur naar Amsterdam vertrekt. (van hedenmorgen 7 uur) 80 C Weer s- toestand U Stockholm Os)o Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zlirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven VIv. Z.-Limb. onbewolkt nevel onbewolkt geheel bew. regen licht bew. regen nevel mist zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. regen half bew. nevel zwaar bew. zwaar bew. half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt S &JJ re cm süm 17 12 18 17 19 17 15 onbewolkt mist zwaar bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zw zzw z z z zzo z windst. 16 zw 20 windst. 25 windst. 23 o 25 windst. 22 zzo 26 windst. 25 windst. 24 windst. 25 zo 27 w 32 windst. 27 windst. 24 temp. 7 uur mat, z 10 zw. ozo 11 zw. ozo 12 zw. z 11 zw. ozo 9 zw. ozo 11 windst. 11 zw. o 13 60 O c <- z-5 4 5,5 0 0,1 0,1 0 18 0 26 0 0 0 0,1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,2 Neerslag laatste 24 uur. OCOOOOCOOOOOOOCOCCOOOOOfY" xx*Yx>oa>-cocooooocooooooc KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woens dagavond tot donderdagavond, opge maakt om 11 15 uur: Veranderlijke bewolking met aanvan kelijk hier en daar enige regen en matige zuidelijke wind. Later opkla ringen en matige tijdelijk vrij krach tige zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. 7 juni Zon op 4.24 uur, onder 20.58 uur. Maan op 3.08 uur. onder 19.32 uur. Maanstanden 8 juni 22.29 uur: nieuwe maan 15 juni 12.56 uur: eerste kwartier 23 juni 7.13 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 6" juni Hoog water: 1.10 en 13.39 uur. Laag water: 9.00 en 21.39 uur. Donderdag 7 juni Hoog water: 2.01 en 14.29 uur. Laag water: 9.52 en 22.30 uur. oococ<xxxoocxxxx»occc>3cx»KX)ccoLmxu^occccaxxx)Xoccco

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1