Geringe offervaardigheid voor hulp aan vluchtelingen Stichting van tweede technische hogeschool thans definitief PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Chefarine 4 Wereldnieuws r „Het is een schandaal dat nog 65000 vluchtelingen in nood verkeren in een zo welvarend Europa" 4-voudige combinatie inderdaad veel beter! Radio geeft donderdag De beide hogescholen in Delft en Eindhoven worden zelfstandig Toch ió het zo J 2 Bittere klacht van mr. Van Heuven Goedhart Vijf jaar geëist wegens doodslag Voorzitter Slagershond: Vleesprijzen stijgen door te grote uitvoer Faillissementen Examens Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Nederland had in mei een tekort in de E.B.U. Prof. dr. G. Kraus overleden Orkanen WOENSDAG 6 JUNI 1956 (Van onze parlementaire redacteur) „Het is een groot schandaal dat tien jaar na de oorlog nog 65.000 vluchtelingen in ellende verkeren in een Europa dat zo welvarend is dat het bol staat", aldus de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingenhulp van de U.N.O., mr. G. J. van Heuven Goed hart, tijdens een persconferentie, die hij in Den Haag heeft gegeven over de inter nationale hulp aan vluchtelingen. Mr. Van Heuven Goedhart toonde zich zeer pessimistisch ten aanzien van de finan ciële vooruitzichten en verklaarde niet in te zien op welke wijze de aan de vluchte lingenhulp deelnemende staten bewogen kunnen worden een nieuwe stimulans te geven aan het hulpprogramma van de U.NO. „Ik heb thans al het mogelijke gedaan aan meer geld te komen voor de vluchtelingen, maar het resultaat is zo teleurstel lend geweest dat ik mij afvraag of het niet beter is dat thans iemand anders op mijn stoel gaat zitten", aldus de Hoge Commissaris. Zijn verontwaardiging over de veel te geringe financiële offervaardigheid in bij kans alle landen waarop volgens zijn eigen zeggen Nederland een schitterende uitzondering vormt stak hij niet onder stoelen of banken. In 1954 is een programma opgemaakt, dat beoogde in vier jaar tijds het vluchte lingenvraagstuk op te lossen door de UNO dank zij vrijwillige bijdragen van de aan gesloten leden (eventueel ook van niet- leden) 16 miljoen bij elkaar worden ge bracht. Het ziet er helaas naar uit dat zulks niet bereikt zal worden. Het bedroe vende is, dat voor de Arabische vluchte lingen per jaar 24 miljoen dollar gevraagd en ook verkregen wordt, mr. Van Heuven Goedhart voor zijn organisatie slechts 1/6 van dat bedrag per jaar vraagt. Hiervan is tot dusverre jaarlijks nauwelijks iets meer dan de helft verkregen. In het eerste geval speelt de politiek een kennelijk doorslag gevende rol, hetgeen niet het geval is met „zijn" vluchtelingen. De Hoge Commissaris kon echter ook wel enige lichtpuntjes noemen. Bij te Washing ton gevoerde besprekingen bleek de Ame rikaanse regering bereid een nuttige samenwerking te bevorderen tussen haar programma inzake vluchtelingenhulp en dat van de organisatie van mr. Van Heuven Goedhart. Verblijdend was verder, dat de Amerikaanse regering een extra-bedrag ter beschikking heeft gesteld van 194.000 dollar, geschonken met het oog op moei lijke gevallen in Oostenrijk. Maar tenslotte ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is op zich zeil al wereldberoemd. Maar de combinatie in één tablet werkt toch nóg beter dan kon worden verwacht. Deze 4 middelen in één tablet doen wonderen en helpen ook dan wanneer andere middelen talen. n BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉNTABLET Tegen pijnen en griep.Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de boeren. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 So praan en piano. 13.40 Orgel. 14.00 Bondsdag Ned. Christen Vrouwenbond. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Strijkkwartet. 15.45 Platen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Kamermuziek. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Platen. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Platen. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Vocaal ensemble en soliste. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Verkiezingstoespraak19.45 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade-orkest. 21.00 90 jaar zondagsschoolarbeid, klankbeeld. 21.20 Orgelconcert. 22.00 Platen. 22.10 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Pianoduo. 14.30 Klaver vier, hoorspel. 15.05 Platen. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Pla ten. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld: Het maandelijks overzicht van de werkzaam heden der Verenigde Naties. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Theaterorkest en soliste. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Dansmuziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en soliste. 21.00 Nina, hoorspel. 22.30 Platen. 22.40 Journaal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten en actualiteiten of platen. 23.25-24.00 Lichte muziek. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A). 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Spiegel der kunsten. 20.40 Nieuwe methoden van ziektebestrijding, filmdocumentaire. 21.00 Gif. TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Volksmuziek. 15.00 Pianorecital. 16.02 Kamerorkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Repor tage. 20.00 Platen. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verzoekprogramma. 21.30 Moderne muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikale causerie. 22.55- 23.00 Nieuws. is ook dat niet meer dan een druppel in de oceaan. Het geld van de aan de vluchte lingenorganisatie der UNO toegekende Nobelprijs, 35.000 dollar, wordt gebruikt om de 120 vluchtelingen uit het kamp op Tinos (Griekenland), waarnaar nooit iemand had omgekeken, een plaats in de gewone samenleving te doen innemen. Concurrerend fonds Slecht te spreken was de Hoge Commis saris voorts over het feit, dat de Raad van Europa nu weer voor een andere groep vluchtelingen een nieuw, concurrerend fonds in het leven heeft geroepen, het Schneiter-fonds. Er valt slechts één koek te verdelen. Hiervan zullen nu de sneedjes alleen nog maar dunner worden, aldus mr. Van Heuven Goedhart. Door hun langdurig verblijf in de kam pen worden de vluchtelingen apathisch. De executieve van de vluchtelingenorganisatie van de UNO heeft kort geleden in haar door onze landgenoot mr. Patijn te Genève voorgezeten bijeenkomst de Hoge Commis saris gemachtigd met de Duitse en de Oos tenrijkse regering onderhandelingen te voeren om in die landen tot opheffing van bepaalde kampen in bepaalde zones te komen. Dat komt dus wel neer op een zekere druk. Die is echter onontbeerlijk en op deze wijze hoopt men tot een snellere opheffing van kampen te komen en op neming van de vluchtelingen in het nor maal economisch leven in het land, waar de kampen gevestigd zijn. In tweeërlei opzicht rekende mr. Van Heuven Goedhart nog even af met ver halen over vluchtelingen, die min of meer onder druk van Russische delegaties die kampen in Oostenrijk bezocht hebben, naar Rusland zouden zijn teruggekeerd. Dergelijke delegaties worden in de kampen slechts onder zeer deugdelijke waarborgen met het oog op de vrije beslissing van de vluchtelingen toegelaten. Vorig jaar heeft een Russische delegatie de kampen in Oos tenrijk bezocht. Van al de daar aanwezige vluchtelingen hadden de Russen er slechts 700 willen zien. Het eindresultaat was* dat niemand naar Rusland was teruggekeerd. Tenslotte maakte mr. Van Heuven Goedhart nog een opmerking over een Amerikaanse senator, die tot de ontdekking was gekomen, dat mr. Van Heuven Goed hart communistische sympathieën zou hebben, omdat hij tien jaar geleden een voorwoord had geschreven in een Ameri kaans boek over ,.De grote samenspanning tegen Rusland." De dwaasheid om hem deswege in een politiek bedenkelijk dag licht te willen stellen, lag er zo dik boven op, dat de Hoge Commissaris verklaarde niet de minste aanleiding te zien om zich tegen „die onzin" te gaan verdedigen. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft vijf jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering gerequireerd tegen de thans 23- jarige timmerman J. de W. uit Zeist, aan wie doodslag ten laste was gelegd. Op 24 november 1954 heeft de verdachte de 29-jarige mevrouw B. Koster—--Visser in de keukendeur-opening van haar woning aan de J. W. Frisolaan te Zeist met een schot uit een gestolen legerpistool dodelijk getroffen. De Utrechtse rechtbank had hem op 21 februari van dit jaar wegens doodslag ver oordeeld tot negen jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering, na dat tegen hem zes jaar en terbeschikking stelling was geëist. Van dit vonnis ging hij in beroep. ADVERTENTIE Volgens de voorzitter van de Algemene Nederlandse» Slagershond is een voorname oorzaak van de stijging van de vleesprijzen in Nederland de te grote uitvoer van vlees. De voorzitter, de heer B. van der Eij'k, sprak deze mening uit op het congres van de bond, dat in Dordrecht wordt gehouden. Reeds in 1951, zo betoogde hij, hebben de slagers bezwaar gemaakt tegen een al te grote uitvoer van vlees, die de belangen van de binnenlandse consument ernstig zou schaden. Het verloop van de prijsstij ging heeft de verwachting van de slagers bevestigd. Langzaam maar zeker zijn de prijzen gestegen en na maart gingen zij zelfs met sprongen omhoog. Ernstige po gingen worden nu gedaan om maatregelen te nemen die de prijzen tot staan zullen brengen. Het Bedrijfschap voor' Vee en Vlees weigert echter tot dusver de export af te remmen, zo zei de voorzitter. Hij noemde het onaanvaardbaar dat de slagers de prijsstijging moeten opvangen, zoals het bedrijfschap aanvankelijk wilde. De minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening heeft later verklaard, dat dit onmogelijk is. De onderhandelingen met het ministerie van Economische Zaken gaan intussen voort. De voorzitter gaf als zijn oordeel te ken nen, dat voorlopig geen prijsdaling is te verwachten, omdat de verhoging van lonen het verbruik van vlees nog zal doen stijgen. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingsiijst is op 2 juni 1956 ge ëindigd het faillissement van wijlen Jan Johannes Blom, destijds grondboorder, woonschip „Margaretha", Schalkwijkerweg bij de Houtzaagmolen, Haarlem. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw te Haarlem. Voor de eindexamens van de spoedcursus van de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd de heren: J. G. W. Brandligt, N. Deen, E. Dijkman en E. Flooren uit Haar lem en J. van Dox-p uit Amsterdam. ADVERTENTIE een U kunt het Gillette systeem proberen voor maar 1 gulden morgen begint met Gillette! DE EERSTE KAMER HEEFT dinsdag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen tot defxnitieve oprichting van een tweede technische hogeschool te Eindhoven. Voor de bouw en de inrichting is een krediet goedgekeurd voor 1956 van vijfeneenhalf miljoen gulden. De bedoeling is dat het technische hoger onder wijs te Eindhoven in september 1957 zal beginnen. Tegelijk met de definitieve stichting van de tweede technische hogeschool is besloten tot een nieuwe organisatie voor de technische hogescholen te Delft en Eindhoven. Zij worden zelfstandig, zodat het parlement zich niet meer zal bemoeien met de jaarlijkse begroting van de technische hogescholen. De begroting moet wel worden voorgelegd aan het departe ment van Onderwijs. HAARLEM Vooral de heer Al gr a (AR) had be zwaar tegen dit experiment, waarmee woi'dt vooruitgelopen op dergelijke reorga- nisatie-plannen voor de rest van het hoger onderwijs. Met een herinnering aan de woorden die de heer Algx-a twee weken geleden had gesproken in de Eerste Kamer, toen hij minister Cals vex-weet dat deze geen kno pen doorhakte en bereid moest zijn voor een wetsontwerp te sneven, zei de minister: „Hier sta ik. De heer Algra zou nu toch tevreden moeten zijn!" Ovei'igens gaf mi nister Cals toe dat de gang van zaken niet normaal is, maar dat komt omdat het ge hele hoger onderwijs voor de reorgani satie nog niet rijp is. Met de aanneming van het wetsontwex'p voor het technisch hoger ondex-wijs bindt de Kamer zich niet voor de x~est. Hooglerax-en en oud-hoogleraren van Delft en buitengewoon hoogleraren, ook van elders, zullen het hoger onderwijs te Eindhoven geven. De twee technische hoge scholen zullen een eigen leven gaan leiden volgens de eisen die de maatschappij zal stellen. Voor het ene doel kan dan Delft beter zijn en voor het andere Eindhoven. Men zoekt naar verschil zonder de studie duur te verlengen. Het rijk zal financieel de bouw steunen van semi-permanente houten barakken te Delft voor de huis vesting van ongeveer honderd studenten. De Tweede Kamer had het wetsontwerp op 20 april aangenomen met de aanteke ning dat de AR en de SGP geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Een der- gelijke aantekening werd in de Eerste Kamer gisteren echter door niemand ge vraagd. De Eerste Kamer heeft voorts met alge mene stemmen het wetsontwerp aange nomen tot verlaging van de collegegelden voor het hoger landbouwonderwijs (tot 200 gulden per jaar) met ingang van het studie jaar 1954—1955. Voorts is na een korte discussie met al gemene stemmen het wetsontwerp aan genomen tot wijziging van de Kweek- schoolwet, in hoofdzaak ten doel hebbende een wettelijke basis te scheppen voor de examens in de praktijk van het lesgeven. Verder heeft de Kamer zonder beraad slaging of stemming haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp tot wijziging van de Wet Assux-antiebemiddeling. In de regeling van het beroep wordt hierdoor wijziging gebracht wegens de totstand koming van de Wet Administratieve Recht spraak Bedrijfsox-ganisatie. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in mei een tekort van 136.473.200,heeft overgeleverd. Van dit bedi-ag zal Nederland op 12 juni 102.356.800 in goud of dollars betalen. Een bedrag van 34.116.400 zal op het door Nedei'land aan de E.B.U. vexdeende krediet in mindering worden gebracht. De vordering van Nederland op de E.B.U. be draagt momenteel 571.337.600. Dodelijk ongeval op garnalenvisser Op het gamalenvissersvaartuig Arn. 10 uit Arnemuiden is de matroos D. van Bel- zen gisteren bekneld geraakt in de lier. Hij is in Colijnsplaat aan wal gebi-acht en van daar naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Het slachtoffer is ondex-weg echter over leden. 51. „Help! MOM! MOM!", mompelde de de concierge, „haal ons er uit! MOM!" „Dat zal ik zeker', antwoordde verzamelaar van Ekster. „Ik zal jullie een ereplaatsje geven in mijn verzameling. Mompelende mummies.wat een vondst!" „Mom, mom, maar we zijn geen mom mummies!", bracht Panda er uit. Door de zwachtels, die om zijn mond gewikkeld waren, kon hij ech- ter niet duidelijk spreken, zodat van Ek ster hem niet goed verstond. „Ja, kalm maar", zei hij, Panda optillend, „ik neem jullie mee enHij brak af en bekeek fronzend de zwachtels. „Bedrog!", schreeuwde hij toen, „deze zwachtels zijn nieuw! Je bent pas omwikkeld! Dacht je soms, dat een erkende verzamelaar hel verschil niet wist tussen een mummie en een omwikkelde persoon?!" „D-dat probe ren we juist te vertellen, mom!", riep Panda. „Help ons!" Maar de verzamelaar luisterde niet. Hij liet Panda vallen en liep nijdig heen. „De bedriegers bromde hij, „maar MIJ kunnen ze niet om de tuin leiden. „Wacht!", riep de concierge be nauwd, „l-laat ons niet zo liggen, mom!" „Laat hem maar gaan, meneer de con cierge", zei Panda, „ik kan ons nu zelf wel bevrijden. Kijk, door die val is mijn hand vrij gekomen". ADVERTENTIE REGENJASSEN SPECIALE ETALAGE GEN. CRONJéSTRAAT 40-44 Tel. 15438 Dinsdag is te Groningen op 58-jarige leeftijd plotseling overleden prof. dr. G. Kraus, hoogleraar in de psychiatrie aan de rijksuniversiteit te Gx-oningen. Prof. Kx-aus, die te Groningen werd geboi'en op 20 augustus 1898. studeerde medicijnen aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Na zijn stu die te hebben voltooid was hij enige tijd assistent van prof. Jelgerma te Leiden en van prof. Wiersma te Groningen. In 1927 werd hij benoemd tot geneesheer aan het Pi-ovinciaal Ziekenhuis te Santpoort. In 1931 volgde zijn benoeming tot geneesheer- directeux-. In dat jaar promoveerde hij cum laude aan de rijksuniversiteit te Gronin gen op een proefschrift „Krankzinnigheid in Nederland". In 1950 werd hij benoemd tot gewoon hoogleraar in de psychiatrie. Prof. Kraus bracht op verzoek van de We reldgezondheidsorganisatie bezoeken aan Irak, Iran. Egypte, de Soedan, Libanon, Jordanië, Israel en Pakistan ten einde adviezen uit te brengen over problemen der geestelijke gezondheidszoi'g. De tei'aardebestelling geschiedt vrijdag om 1 uur op de begraafplaats „Selwerder- hof" te Groningen. ADVERTENTIE Men zoekt en men vindt haar ten leste In Haarlem, in DANTUMA's veste. Wie een vulpen behoeft En in Haarlem vertoeft Gaat naar DANTUMA.... Hij heeft de beste 1 Duits. Duitsland is in staat een kunstmatige aardsatelliet te lanceren met een mid dellijn van tien tot twaalf meter en een gewicht van vijfhonderd kilo, waarvan de bouw en het oplapten twintig miljoen mark zouden kosten. Dit heeft ir. Rudolf Nebel, uitvinder van het V-2 wapen tegenover een coiTespondent van- A.F.P. verklaard. Nebels satelliet wordt tien keer zo groot en zo zwaar als die de Amerikanen en Russen van plan zijn op te laten. Spoorzoekers. Luitenant-generaal Lagos is vervangen als opperbevelhebber van het Ai'gentijmse leger door divisie-gene raal Zerda. Deze bevelswisseling beves tigt de crisis in het Ai-gentijnse opper commando. Lagos, die in de september - revolutie nauw met wijlen president Lonardi saimenwerkte, deelt diens ver zoenende zienswijze. De huidige rege- ring-Aramburu wil echter geen spoor van het oude Peronistische regime oveiia.len. Direct. In Wenen is de eerste trein in de directe dienst MoskouWenen aange komen. Moskou heeft nu d>irecte trein verbindingen met twaalf hoofdsteden: Belgrado, Berlijn, Boedapest, Boeka- rest, Warschau, Wenen, Pekinig, Praag, Pjongjang (Noord-Korea), Sofia, Oelan Bator (Buiten-Mongolië) en Helsinki. Sigaar. Argentijnse dagbladen hebben foto's gepubliceerd van een reusachtige „vlie gende sigaar", die eexi ambtenaar en een politieman op 13 april zouden hebben waargenomen boven de pi-ovincie Salta op driehonderd meter hoogte. Het voorwerp bewoog zich zeer snel, liet een zilverachtig spoor na en scheen door zilverachtige stralen omgeven. Neutraal. Volgens bevoegde kringen te Amman zou Jordanië voornemens zijn wapens van Russische makelij te kopen. De levering zou geschieden door een neutraal land, dat vroeger tot het Sovjet-blok heeft behoord, aldus ge noemde kringen. Voorvechtster. De kroonprins-premier van Jemen, Emir Self El Islam Mohammed El Badr, heefe op doorreis naar Moskou in Caïro veiklaard, dat de „Sovjet-Unie de grote voorvechtster van de Arabische landexi is". Jemen wenst economische samenwexking meten militaire hulp van de Sovjet-Unie. Openlijk. Metropoliet Nikolai, hoofd van een delegatie van kerkelijke leiders uit de Sovjet-Unie, heeft op een perscon ferentie te Gi'eenwich in de Amerikaan se staat Connecticut verklaard, dat de Russische orthodoxe kerk het commu nistische materialisme openlijk in de Sovjet-Unie veroordeelt. Op een vraag wat de kerk doet om het communisme te bestrijden, antwoordde de metropo liet: „De communistische partij houdt zich met haar zaken bezig en wij met de onze. Zo is er geen conflict." Minderheid. Tweeduizend betogers hebben in Colombo een groep Satiagrahi's aan gevallen die voor het Huis van Afge vaardigden een hongerstaking waren begonnen uit protest tegen een wets ontwerp van de regering om het Sing a - lees tot de enige officiële taal op Ceylon te maken. Op het ogenblik kent Ceylon drié officiële talen: Singalees, Tamil en Engels. Het Tamil-sprekende deel van de bevolking is in de minderheid. Geschorst. De 46-jarige advocaat John Lang heeft verklaard dat hij binnenkort op aandringen van de Britse regering door de „Imperial Chemical Industries", dat veel wexk voor de Britse regering doet, zal worden ontslagen, omdat zijn vrouw lid is geweest van de commu nistische partij. Lang is voorlopig door de I.C.I. geschorst. Een Labourafge- vaardigde zal in het Lagei-huis vragen over deze kwestie stellen. Ontslag. De Libanese ministers van Buiten landse Zaken en Defensie, Saldm Ta- houd en Magid Arslan, hebben premier Abdalla El Jafi hxxn ontslag aangebo den. Men verwacht, dat het gehele ka binet zijn ontslag zal indienen. Onmogelijk. Deskundigen van de Ameri kaanse marine hebben van de planeet Venus radiogolven opgevangen waaruit op te maken valt, dat de temperatuur van de wolkenlaag om de planeet 220 graden Fahrenheit is. Volgens deze des kundigen zou de temperatuur aan de oppervlakte van Venus nog hoger zijn, waai"door dus leven zoals wij dat op aarde kennen, onmogelijk is. Mosterdgas. Duikei's van de Italiaanse ma rine hebben een 880 pond wegende Duitse moterdgas-bom gevonden aan een strand, waar duizenden Italianen jaarlijks hun vakantie doorbrengen. Mosterdgas werd nooit in de tweede wereldoorlog gebruikt. Beide zijden hadden het wel in gereedheid. Opruiming. Tsjechische troepen zijn begon nen de versperringen aan de Tsjechisch- Oostenrijkse grens op te ruimen. van TIJDENS stormweer heeft de wind een snelheid van ongeveer 90 km., hoog genoeg dus, om ongelukken te veroorzaken. Ook grotere windsnelheden van 120 en 130 km. worden zo nu en dan gemeten, maar dan noemen we het weer, waarin deze optre den, niet simpelweg storm, maar we duiden dit aan door de term „zeer zware storm", of „orkaan". Tijdens de beruchte stormvloed februari 1953 traden windsnel heden op tot 145 km. per uur en op verschillende plaatsen langs de kust en op de licht schepen was het gemiddelde zelfs vele uren lang 90 tot 120 km. per uur. De zwaarste windstoot, ooit in ons land geregistreerd, trad op tijdens de zvindhoos van 5 november 1948, toen op Vlieland een windsnelheid van 198 km. per uur werd gemeten. Maar dan zijn we ook direct beland bij de windhozen, torna do's en cyclonen, waarin de luchtstroom inderdaad snelheden van 200 km. per uur kan bereiken. Hoe destructief dergelijke natuurram pen kunnen zijn, behoeven we op deze plaats niet uiteen te zetten, want iedere foto die ons uit de Amerikaanse of Japanse tornado-gebieden bereikt, vertoont het zelfde beeld van volledige verwoesting. Gewassen worden ontworteld, deuren en ramen van huizen barsten letterlijk open daken worden weggerukt en al het wrik bare wordt ontzet, kortom, de onderdruk in de hoos veroorzaakt een verwoesting die de menselijke vernielzucht in oorlogs tijd nabij komt. Zijn deze weersgesteldheden op aarde gelukkig vrij zeldzaam - althans geen re- gel - nog veel grotere windsnelheden ko men op grote hoogte in de atmosfeer voor. Vlak onder de stratosfeer, ter hoogte van ongeveer 10 km., waaien boven de gema tigde breedten geregeld westenwinden, waarvan de snelheden variëren van 200 tot 400 km. per uur! De grootste snelheid van deze luchtstroom is dus ruim tweemaal zo groot als die, welke bij de rampspoedige tornado's op zeeniveau werden gemeten v (en die bovendien nog op beperkte schaal optreden). Voor deze, naar het oosten ijlende luchtstroom hebben de Amerikanen uiteraard weer een kernachtige naam ver zonnen, t.w. „jetstream", wat we in het Nederlands met „straalstroom" zouden kun nen vertalen, op gevaar van een te rechtwijzing van de zijde der taalkundigen die onze vertaling waarschijnlijk als een Amerikanisme zullen brandmerken. (We geven de Nederlandse term dan ook gaar ne voor een betere, maar vrezen dat die nog niet geboren is). Hoe het ook zij, het is voldoende te zoe ten, dat boven de gematigde streken ter hoogte van zo'n 10.000 m., lucht naar het oosten gespoten wordt met een snelheid die maximaal alle atmosferische snelheden in lagere luchtlagen aanzienlijk overtreft. Gaan we nog een stapje hoger het lucht ruim in, dan doen voorbij de stratosfeer op het gebied van de temperatuur zich verschijnselen voor, die we daar allerminst zouden verwachten. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2