Gala-voorstelling van Operaballet besloot de eerste bezoekdag IN DE WERELDPOLITIEK China los van de Sovjet-Unie Agenda voor Haarlem Sukarno stelt aanspraken op Nieuw-Guinea ook in Ottawa Het Staatsiebezoek uit Luxemburg Koningin en Groothertogin als pleitbezorgsters voor integratie ^anatogsh VIRGINIA N2 10 'n Best nummer! Onzin 3 Ontvangst gemeentebestuur Diner ten hove Nerveus, mab w lusteloos? Weekstaat Ned. Bank Tramtunnel onder de Nieuwe Maas te Rotterdam KLM-vliegtuig had motorstoring Veel publiek weinig gejuich WOENSDAG 6 JUNI 1956 De eerste dag van het staatsiebezoek van Luxemburgs Groothertogelijk paar is gisteravond besloten met een gala-voorstelling van het Ballet der Nederlandse Opera in de Amsterdamse schouwburg. Vele honderden Amsterdammers hadden hun wandeling langs de thans voor het eerst in volle luister prijkende versierin gen en illuminaties in de omgeving van de schouwburg, onderbroken om de aankomst van het vorstelijk gezelschap gade te slaan. Om tien uur arriveerden de hoge bezoe kers in de met palmen versierde hal waar zij verwelkomd werden door burgemeester d'Ailly en de heer P. J. Tiggers, directeur van de stichting „De Nederlandse Opera". De Groothertogin droeg een wijde bruine robe van gedrapeerde zijde, de Koningin was gekleed in een avondtoilet van witte satijn met groot décolleté, Prinses Beatrix een lichtblauwe avondjurk met een stola van wit bont. Nadat de directrice van het ballet, Fran- goise Adret en de solisten Maria Silvane en Martin Scheepers boeketten rozen, mar grieten en anjers aangeboden hadden aan Koningin Juliana, Prinses Beatrix en Groothertogin Charlotte, namen de vorste lijke personen in de koninklijke loge plaats. De ministers met hun echtgenoten, het corps diplomatique, de leden van de gevol gen en erediensten hadden inmiddels hun plaatsen in de omgeving daarvan inge nomen. Allen verhieven zij zich van hun zetels toen, ter verwelkoming eerst het Luxem burgse volkslied en daarna het Wilhelmus werden gespeeld. Ons nationale volkslied werd door alle aanwezigen meegezongen.. De balletten, die werden uitgevoerd vóór de pauze was de tweede acte van Lac des Cygnes reeds gedanst waren: Droom van Veronique, en pas de deux naar Tsjai- kowski's notenkrakersuite en de Suite en blane naar muziek van Lalo in de choreo grafie van Serge Lifar. Met grote belangstelling werden de ver richtingen van het ballet gevolgd De so listen, demi-solistes en ook het corps de ballet oogstten vele „open doekjes". Na de voorstelling, toen het ballet voltallig ten tonele verscheen, nam het applaus de vorm van een ovatie aan. De woorden van welkom die de burge meester van Amsterdam mr. Am J. d'Ailly gistermiddag namens het stadsbestuur in de historische Van Speykzaal van het konink lijke paleis tot de Luxemburgse vorste lijke gasten gesproken heeft zijn groten deels verloren gegaan door de krachtige Het Groothertogelijk Paar, Koningin Juliana en Prinses Beatrix in aandacht voor een van Rembrandt's schilderijen tijdens het bezoek aan het Rijksmuseïim. marsmuziek van de Koninklijke Militaire Kapel die juist op dat ogenblik al marche rend de plaatsen ging innemen voor het paleis. Hoewel mr. d'Ailly zijn uiterste best deed zijn stem te doen uitklinken boven de tonen van de muziek, slaagde hij daar niet in, zulks tot kennelijk plezier van Prinses Beatrix, die een glimlach niet ge heel kon onderdrukken. Toen de muziek zweeg gewaagde de burgemeester van de hoofdstad van de nauwe banden tussen het groothertogdom en het koninkrijk, van de Beneiux-samen- werking en de stad Luxemburg als zetel van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Na deze hartelijke woorden van welkom in Nederlands hoofdstad stelde mr. d'Ailly de aanwezige raadsleden waaronder vier wethouders, voor aan de Groothertogin en de Prins, waarna de kennismaking met Koningin Juliana en met Prinses Beatrix werd vernieuwd. De Groothertogin had speciaal verzocht enige tijd met de vrouwe lijke raadsleden te kunnen spreken. De Koningin en Prins Felix onderhielden zich intussen met de mannelijke raadsleden. Tegen drieën werd het programma voort gezet met een rijtoer in open calèches naar het Rijksmuseum, waar de stoet, tussen dichte hagen belangstellenden drie kwar tier later arriveerde. In de hal van het museum verwelkomden de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, en de waai'nemend hoofddirecteur van het mu seum de hoge bezoekers. Het bezoek aan de Rem brandt-tentoonstelling duurde ruim een uur. waarna in de Nachtwachtzaal de thee gebracht werd. Per auto keerde het gezelschap naar het paleis op de Dam terug, waar om kwart over zes een receptie voor het corps diplo matique gehouden werd. Inmiddels was in de Burgerzaal alles in gereedheid gebracht voor het gala-diner, dat om kwart over acht begon en waaraan meer dan honderd prominente gasten aan zaten. Smetteloos negentiende eeuws tafel linnen, het befaamde Sèvres-servies met de rode rand, het historische tafelzilver „Erf prins van Oranje" en het Amsterdams glaswerk vormden een waarlijk koninklijke dis, die met prachtige rose anjers versierd was. Na het eerste gerecht hield Koningin Juliana een toespraak, waarin zij gewaagde van de historische verwantschap en ver bondenheid van Luxemburg en Nederland. ADVERTENTIE neem \W? HET ZENUWTONICUM WOENSDAG 6 JUNI Minerva: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7.30 uur. Palace: „Love me. or leave me", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Moord op de voorpagina", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Camille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Djengis Kan. de veroveraar", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dreigende trommen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Onrust in Marseille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Speelduivel en metgezel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. O.R.G.-centrum. Westerhoutpark la, 8 uur: De heer P. Chr. van Westering spreekt over „De geestelijke achtergronden van de opera „Porgy and Bess". Stationskoffiehuis, Santpoort, 8 uur: Openbare vergadering van de VVD. Sprekers: mevrouw mr. J. M. Stof- fels-van Haaften en de heer G. Ritmeester. DONDERDAG 7 JUNI Minerva: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7.30 uur. Palace: „Love me, or leave me", 14 jaar, 1.45, 4.15. 6.45, 9.15 uur. Luxor: „Moord op de voorpagina", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Camille", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Djengis Khan, de veroveraar", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dreigende trom men", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Onrust in Marseille", 18 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zweep der wrake", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Grote Kerk, 3 uur: orgelconcert door Piet Kee. Anthoniuskerk, 8 uur: orgelconcert door Joan Krouwels. Zuiderkapel, 8 uur: De heer G. Nieuwen- huijsen spreekt over „Collega-schepsel". Vertoning van de film „Levend landschap". Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank van 4 juni blijkt dat het reke ning courant-saldo van 's rijks schatkist met f 52 miljoen gedaald is tot f 73 miljoen. Het is in geen jaren voorgekomen, dat het rijk over een dergelijk laag tegoed bij de centrale bank de beschikking had. In geld- kringen heeft het dan ook geen verwonde ring gewekt, dat het ministerie van Finan ciën op 7 juni een inschrijving openstelt op schatkistpromessen met een looptijd van 3 en 6 maanden tot een maximumbedrag van f 50 miljoen. Een tweede opmerkelijke verandering op de weekstaat is de ditmaal wel vrij aan zienlijke daling van de deviezenreserve. De vermindering bedraagt niet minder dan f 64 miljoen, waarmee de netto-deviezen reserve gekomen is op f 1.213 miljoen. De goudvoorraad bleef onveranderd op f 3.271 miljoen. Blijkens een mededeling aan de gemeen teraad willen B. en W. van Rotterdam reeds in het begin van het volgend jaar laten beginnen met de aanleg van een tramtunnel onder de Nieuwe Maas. De tunnel zal zodanig worden uitgevoerd, dat eventuele plannen voor een metro in de toekomst doorgang zullen kunnen vinden. Het ligt in de bedoeling, dat de tram tunnel over vier of vijf jaar gereed zal zijn. Volgens de voorlopige plannen zal de tramtunnel 35 miljoen gulden kosten, Een Super Constellation van de KLM, met 37 passagiers aan boord, heeft, maan dag, komende uit New York, in de buurt van Gander motorstoring gekregen. Daar het toestel door weersomstandigheden niet in Newfoundland kon dalen, is het op drie motoren naar New York teruggekeerd, waar de storing is verholpen. „Onze landen hebben wederzijds vertrou wen in elkaar. Wij hebben vele gemeen schappelijke idealen. Wij geloven aan een verenigd Europa, deel uitmakend van een Atlantische gemeenschap, opgaande in de gemeenschap van alle volken. Des te meer geloven wij in de gedachten van de Bene lux, waarop wij trots zijn. Wij hebben elkaar nodig en het is juist onze tegen woordige welstand die het bewijs daarvan levert in het kader van de Benelux en daar bovenuit. Maar dat het idealisme de geest zij waarin men handelt, want alles hangt af van de goede gezindheid der volken." Groothertogin Charlotte beantwoordde de toespraak van de Koningin met een rede, waarin zij onder meer zeide: „Het zal de verdienste zijn van onze landen, de eerste cel van het stelsel van samenwer king en saamhorigheid te hebben gevormd, die aan Europa kracht en voorspoed zal schenken. Met Uwe Majesteit koester ik de wens, dat het nieuwe Europa zich moge vormen in een geest van ontspanning en vrede en dat ons beider volken hun broe derlijke samenwerking voor de ontwikke ling van hun welvaart tot een volledig succes mogen blijven voortzetten." De belangstelling van de zijde van het publiek was op deze eerste dag van het staatsiebezoek weer zeer groot, 's Ochtends had zich voor het paleis op de Dam een duizendkoppige mensenmenigte verzameld en ook des middags tijdens de rijtoer, voor het Rijksmuseum en 's avonds rondom de Stadsschouwburg stonden de mensen vele rijen dik te wachten om een glimp van de vorstelijke personen op te vangen. Noch tans werd er niet zo luid en geestdriftig gejuicht als bij vorige vorstelijke staatsie- bezoeken, hetgeen vooral bij de Luxem burgse journalisten die het bezoek „ver slaan" enige begrijpelijke teleurstel ling veroorzaakt heeft. Zij hadden de reputatie der Amsterdammers kennende heel wat meer gejubel verwacht dan zij thans ontmoetten. Naar de oorzaak daar van konden zij, evenals hun Nederlandse collega's, slechts gissen, maar prettig was het niet, hardnekkig zwijgende menigten samengestroomd te zien, waaruit slechts af en toe een aarzelend hoeraatje opsteeg. OTTAWA (A.F.P.) „Kolonialisme is iets afschuwelijks en weerzinwekkends. Het liet in Indonesië analfabetisme, ziekte, onwetendheid en vernedering achter, het geen een schande en bedreiging voor de twintigste eeuw was". Aldus president Su karno in een rede voor een gezamenlijke bijeenkomst van de Senaat en Huis van Af gevaardigden van Canada te Ottawa. „On derschat niet de kracht van de stroom van nationalisme, die over Azië en Afrika gaat. Het doel van die stroom is grotere vrijheid en grotere bevrijding van het mensdom. Ik zeg dit in alle ernst: elke poging om tegen die stroom in te gaan zal vergeefs zijn". „Zolang West-Irian niet met het overige deel van mijn land is herenigd, zal Indonesië zich onvolledig en onzeker voe len. Zolang zij niet met onze broeders, die niet vrij zijn, verenigd zijn, zullen de Indo nesiërs nooit tevreden zijn, omdat wij pre cies weten wat kolonialisme betekent in ADVERTENTIE termen van menselijk verdriet, ellende en vernedering", aldus de president, die ver volgde „Geef ons uw daadwerkelijk begrip en sympathie. Dan zullen wij Aziaten en Afrikanen deze vasthouden en dan kan de toekomst der wereld werkelijk mooi zijn". Sukarno werd hartelijk ontvangen door de Canadese minister-president, Louis St. Laurent. Zijn rede werd verscheidene keren door applaus van zijn toehoorders onder broken. Sukarno zei dankbaar te zijn voor iedere hulp, „van welke zijde van de aard bol die ook moge komen". „Wij aanvaarden niet au'omatisch de meningen van een groep landen", wij sluiten ons niet bij een militaire organisatie aan. Wij willen onszelf zijn, aldus Sukarno. Aan het eind van de rede applaudisseerden de toehoorders staande. Sukarno is maandagavond per vliegtuig in Ottawa aangekomen, 's Avonds bood de gouverneur-generaal van Canada, Vincent Massey in zijn residentie een staatsdiner aan ter ere van Sukarno. Gisteren bood premier St. Laurent hem een lunch aan. Sukarno is vandaag in Quebec aangeko men. Vandaar gaat hij naar Montreal, waar de McGiil universiteit hem een ere- dictoraat zal verlenen. President. Eisenhower heeft Sukarno dank gezegd voor een afscheidsboodschap, die het Indonesische staatshoofd hem uit Niagara Falls, op de grens van de Verenig de Staten en Canada, had gezonden. Nu de omstandigheden in de Sovjet-Unie zich ontwikkelen in een richting, die het gevaar van een gewapend conflict tussen Oost en West minder waarschijnlijk maakt, doet zich een interessante en veelomvattende vraag voor betreffende de mogelijkheden van Ruslands buitenlandse politiek in Azië: hoe zal het gaan met de verhouding tussen de Sovjet-Unie en China? Reeds van het moment af, waarop Tsjang Kai -Tsjek met de resten van zijn leger het Chinese vasteland ontvluchtte naar Formosa en de Chinese com munisten hun continentaal regiem consolideerden, is het een onderwerp van speculatie geweest of de Russisch-Chinese vriendschap zich zou kunnen handhaven en of de grote bedreiging, die een machtig China voor het ganse Westelijke Halfrond zou kunnen gaan betekenen, de Russen er op den duur niet toe zou brengen hun medewerking aan de ontwikkeling van China tot militaire mogendheid te onthouden. Rusland en China verdragen immers elkander in theorie allerminst zowel op historische gronden als uit het oogpunt van moderne ontwikkelingen. Dat zij in de praktijk tot elkander zijn gekomen, is niet in de laatste plaats een gevolg van kort zichtige Westelijke politiek. Doch nu de drijfkracht van deze Westelijke taktiek door een mildere verhouding tussen de Sovjet-Unie en het Westen vermindert, kan een weerslag op de Russisch-Chinese verhouding moeilijk uitblijven. Er is reeds een tipje opgelicht van d'e sluier, die de werkelijke situatie in de be trekkingen tussen Rusland en China ver hult. De val van Stalin heeft natuurlijk een heroriëntatie van de hele Russische buitenlandse politiek tot gevolg, ook al trachten Kroesjtsjev en de zijnen het tem po van de heroriëntatie krampachtig tegen te houden, opdat het niet een lawine wordt. De politiek van Stalin ten opzichte van China is even primitief en bruut geweest als de taktiek, die de Sovjet-Unie tegen over het Westen heeft gevolgd. Stalin heeft niet geaarzeld, de Chineee communisten alle hulp te verstrekken, die zij nodig had den om de overwinning op Tsjang Kai Tsjek te behalen en de macht te veroveren. Hij heeft dat in een opportunistische poli tieke strategie-op-korte-termijn gedaan, omdat een sovjettisering van China van het eerste belang was. Het tweede belang, de verhouding tussen het communistische China en de Sovjet-Unie, heeft de ijzeren dictator slechts kunnen zien in het licht van de machtsdroom, die hij als hoofd van een miljoenenrijk koesterde en die hij ook tegenover de landen in Oost-Europa in praktijk bracht. Hij kende voor een bond genoot slechts de satellietpositie, de ver houding van meester tot knecht. Hij heeft deze onderdanigheid ook aan China wil len opleggen en er zijn in het nieuwe, vers- georganiseerde Chinese regiem figuren ge weest, die het hem daarbij gemakkelijk maakten. Kroesjtsjev heeft volgens recente ont hullingen tijdens zijn verblijf in Warschau bij gelegenheid van de begrafenis van de Poolse premier Bierut onthuld, dat deze Stalinistische houding tegenover China bijna een breuk heeft veroorzaakt, door dat de Chinese dictator Mao Tse Toeng weigerde zich door Moskou de wet te laten voorschrijven. De reden, waarom het niet tot een openlijke vijandschap is gekomen, is niet moeilijk te raden. China was en is nog steeds in een ontmoedigende strijd gewikkeld tegen de wereldopinie. Het heeft niet het aanzien van grote mogend heid die het toch in feite is kunnen winnen en is in geen enkele internationale organisatie als zodanig erkend. Zijn ma teriële strijd om de heerschappij in Azië heeft het in enkele sectoren kunnen win nen, zoals in Korea en Indochina, doch zijn spirituele strijd tegen de sceptische, laat dunkende en afkerige houding van het buitenland heeft het verloren, ondanks de steun die de Sovjet-Unie het in de UNO en elders heeft verleend. Formosa-China geldt over het algemeen nog steeds als het China, ofschoon het slechts een eiland om vat en met de dag aan betekenis verliest. Het minderwaardigheidscomplex, dat de machthebbers in Peking hiervan hebben meegekregen, zal ook de verhouding met de Russen hebben beïnvloed. Peking-China heeft zich niet kunnen veroorloven, met de Sovjet-Unie te breken en zijn zelfstandig heid te proclameren, omdat het zich dan volkomen geïsoleerd zou hebben gevoeld als een behaarde barbaar in een Franse salon. En barbaars is het nog altijd, ofschoon talrijke barbaarse mistoestanden, door Tjang Kai Tsjek in het leven geroepen of gehandhaafd, zijn uitgeroeid. De recht spraak in China is een aanfluiting, de per soonlijke vrijheid een illusie, de partijdic tatuur onmeedogend en de houding tegen over het buitenland onbeschaafd. Maar dit alles is kenmerkend en onvermijdelijk voor een land van deze omvang, dat volkomen ontredderd en ontluisterd door een reeks van oorlogen is gegaan en nu pas enigszins tot een vage organisatorische ordening schijnt te komen. En daar die ordening door communisten wordt geleid, kan zij moeilijk anders dan barbaars en onbeschaafd blij ven. Er doet zich nu een typische gelijkenis voor tussen de Russisch-Chinese verhou ding en die van de Sovjet-Unie tot het Westen. Kroesjtsjev en zijn mederegeerders staan tegenover het China van vandaag wellicht even huiverig en afwerend als het Westen jarenlang tegenover de Sovjet- Unie heeft gestaan. De barbarijen in China, de massa-terechtstellingen, de rechtsver krachtingen, de concentratiekampen, de religieuzenmoorden, alles wat het nieuwe Chinese regiem aan misdaden pleegt in zijn wildemanspogingen om een zekere lijn te krijgen in de chaos, is kenmerkend ge weest voor de Sovjet-Unie onder Stalin. De agressieve houding van de wereldiverove- rende Sovjet-ideologie heeft een nieuwe voedingsbodem in China gevonden, nadat zij in het inmiddels tot menselijker opvat tingen gevorderde Rusland is uitgewoed en zelfs wordt gelaakt. Het Westen moge deze ontwikkeling zeer nauwkeurig en omzichtig beschouwen, want het is van het grootste belang dat het de in aanleg aanwezige splijting tussen China en de Sovjet-Unie doet uitdijen. De Sovjet- Unie heeft van het machtige Aziatische rijk der continentale Chinezen wellicht nog meer te vrezen dan het Westen. De tegen stelling OostWest komt langzamerhand tot zijn eigenlijke, gevaarlijkste en origi nele proportie, namelijk als tegenstelling tussen Aziaten en Westerlingen. De Rus sen behoren bij deze tegenstelling on tegenzeggelijk in het kamp der Westerlin gen, omdat hun macht en hun betekenis als grote mogendheid in het Europese vlak liggen. Aan de andere kant is er voor het Westen geen aanleiding, die tegenstelling met de Aziaten op te voeren tot een bittere en on verzoenlijke vijandschap. De wereld zal met tertijd onvermijdelijk worden geconfron teerd met de tegenstelling tussen blank en gekleurd, doch het zal voor een groot deel van het Westen afhangen of die tegenstel ling een vijandelijke zal zijn. Een uitbar sting in het grote conflict tussen blank en gekleurd zou de wereld een ander aan schijn geven en het is daarbij niet eens de vraag, welke partij de andere zal kunnen beheersen. Want kwestie nummer één is, welke enorme verliezen aan werkelijke waarden beide partijen zullen lijden in zulk een gigantische worsteling, die de bitterste en de grootste zou zijn van alle tijden. Blank-tegen-gekleurd speelt in vele lan den een enerverende en wrijvingverwek- kende rol, doch de tegenstellingen zijn in kleine, nationale verhoudingen gesplitst. In Afrika, Noord zowel als Zuid, in Amerika, in Azië, overal tekent zich echter deze tegenstelling af en nergens vindt men er blijkbaar een heilzame oplossing voor. Wanneer continentaal China als geheel een rol zou gaan spelen in deze rassentegen stelling" en er aldus in Azië een gekleurd front zou worden gevormd, zullen de ras- senmoeilijkheden overal ter wereld zich manifesteren in deze zwartwitte vlakver deling. In zulk geval zal er van de tegen stelling tussen de Sovjet-Unie en de rest van de Westerse wereld weinig overblijven, omdat het behoud van beiden afhangt van een goed gezamenlijk verstaan der proble men. Het ligt in de verwachting", dat de toe komst nu en dan blijken van verderschrij- dende verwijdering te zien zal geven tussen Rusland en China, vooral ook omdat de democratisering, die in de Sovjet-Unie is ingezet, voor China veel te vroeg komt en daar inderdaad tot een val van het regiem zou leiden, en dus onaanvaardbaar zal zijn voor de Peking-machthebbers. J. L. Amsterdam heeft zich een feestver lichting aangemeten, die het aanzien van de stad hij avond een vrolijk en bizar aspect geeft. Ruim 45.000 lamp jes zijn in de verlichting verwerkt. Vooral het Leidseplein en Kleine Gartmanplantsoen eisen de aandacht voor zich op door hun kleurrijke orna menten. Men ziet hier een doorkijkje naar het Leiclsehosje. Gedurende het bezoek van het Groot Hertogelijk Paar van Luxemburg en vervolgens van 15 juni tot 15 juli, daarna alleen op woensdag-, zaterdag- en zondag avonden zal de verlichting branden. V Aardgas. De Nederlandse Aardolie maatschappij heeft de aanwezigheid van aardgas aangetoond in verkenningsboringen in De Lutte nabij Oldenzaal en in IJssel- monde nabij het Feijenoordstadion. De bo ringen worden voortgezet. ADVERTENTIE Het Nederlands instituut voor Publiek Opinie Onderzoek heeft de vraag gesteld: wie van de op dit ogenblik levende man nen bewondert u het meest? Als ik alleen die vraag maar lees en ik nog niet eens aan de antwoorden toe ben, loop ik al een beetje rood aan van ver bazing, hoe iemand, hoe zelfs een heel instituut, zó grenzeloos dom kan zijn zulk een onzinnig-stupide vraag te stellen. Het waanzinnige „resultaat" toont al aan hoe dom de vraag is. Nietwaar? Dr. Drees was nummer één (12 percent) en vervol gens in deze volgorde: Schweitzer, Eisen hower, Churchill, Paus Pius, Abe Lenstra, Jan van Zutphen, prins Rainier. Als de heer Drees zulk een verstandig man ls als ik denk dat hij is dan zal hij zich, precies evenzeer als ik, ergeren aan de idiote vraag en zich bovendien door het „resultaat" opgelaten voelen. Want een lijstje waarop de Paus 4 percent krijgt en Abe Lenstra 2 percent; waarop geen enkele man der wetenschap, geen enkele kunste naar, van waar ter wereld ook voorkomt, maar wèl de heren Lenstra en Rainier, is op zich zelf reeds beschamend in drievoud: voor de vragers, voor de beantwoorders en voor de mensen die uit de bus komen. Het beschamendst voor de vragers in casu het Nipo, want de beantwoorders dragen geen verantwoordelijkheid voor hun dom heid; de uit-de-bus-komers dragen geen verantwoordelijkheid voor de domheid der beantwoorders, maar de mensen van het Nipo hebben het initiatief genomen door die domme vraag te stellen en bovendien hebben zij nog geld en moeite aan deze stupiditeit besteed. Het enige resultaat is, dat duidelijk is aangetoond, dat de onder vraagden achterlijk zijn. Ik zou het Nipo in overweging willen geven een volgende maal eens een onder zoek te houden over deze vragen: Wat vindt u mooier: De Nachtwacht, Porgy and Bess of het Meer van Genève? Wat vindt u nuttiger: rechten studeren, eten of rechtschapen zijn? Wie vindt u een groter kunstenaar: Rem brandt, Beethoven of Shakespeare? Wij weten nu in ieder geval dat de be wondering voor Abe precies de helft is van die voor de Paus en dat Churchill in de ogen van het Nederlandse volk (want het Nipo pretendeert toch dat zijn polls representatief zijn voor het gehele volk?) vijf maal zo bewonderenswaardig is als Rainier, doch minder dan de helft zo be wonderenswaardig als Drees, welke laatste anderhalf maal zo bewonderenswaardig is als Eisenhower en die weer driemaal zo bewonderenswaardig als de Paus. Als ik het Nipo was zou ik mij dóód schamen. ELIAS

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5