Eind juni tractaten voor Europees samengaan ja graag! ROXY ruiken ROXY roken! Nieuwe Nederlandse werken in de Kunstmaand Amsterdam Euratom en Euramarkt in voorbereiding 9 Opluchting in Parijs over het Saar-akkoord Adenauer verbolgen over Drie overlevenden van Badora aan land gezwommen Premier Oe Noe van Birma kondigt aftreden aan Kerkelijk Nieuws Examens Harding is teiren contact met Makarios Hij zal aftreden als de regering dat zoekt West-Duitsland gaat zijn invoerrechten verlagen uitlating van Kroesjtsjev Zege van Stevenson op Kefauver in Californië Eisenhower verdedigt zijn buitenlandse hulpplan Jaarvergadering van Christian Science in Boston Contact in Italië tussen Nenni en Matteotti Rassenscheiding onwettig verklaard in Montgomery Drie doden bii scheepsbrand in Zuidchinese Zee Klacht van kolenhandelaren WOENSDAG 6 JUNI 195 6 Na de aankomst op de Dam te Amster dam verschenen Groothertogin Char lotte en Prins Felix van Luxemburg met Koningin Juliana en Prinses Beatrix op het balkon van het paleis om de begroeting van de Amsterdam mers in ontvangst te nemen. DACCA, (Reuter) Volgens tot dus ver bekende gegevens hebben slechts drie van de 202 opvarenden van het kleine stoomschip „Badora", dat zaterdag op weg van Chittagong naar het eiland Sandwip tengevolge van een moessonstorm verging, zich in veiligheid kunnen stellen. Met sche pen en vliegtuigen worden de nasporingen rondom het eiland Sandwip in de Golf van Bengalen voortgezet. De drie overlevenden kwamen na een lange zwemtocht uitgeput aan land. Op het nabijgelegen eiland Hatia is een aantal lijken aangespoeld. Zestig lijken zijn waargenomen in de buurt van het wrak van de „Bandora" W ervelsform Door een wervelstorm die de kusten van West-Bengalen heeft geteisterd, zijn vier personen om het leven gekomen. Dertig duizend huizen werden verwoest en steden en dorpen kwamen onder water te staan. Meer dan een half miljoen mensen zijn getroffen. Er is een grote hulpactie gaande in geheel India om levensmiddelen, kleding en geneesmiddelen naar de getroffen ge bieden te zenden. RANGOON (Reuter) De premier van Birma, Oe Noe, heeft op een persconfe rentie in Rangoon bekendgemaakt, dat hij niet beschikbaar is voor herkiezing als premier. Hij kondigde aan dat zijn minis ter van Defensie, Oe Ba Swe, hem zal op volgen. Oe Noe, aan het bewind sedert Birma in 1948 onafhankelijk werd, zou zich in een boeddhistisch klooster willen terug trekken. Hij nam in 1948, nadat generaal Aung San en zijn collega's in 1947 waren vermoord, met tegenzin het premierschap op zich. Waarnemers geloven dat het besluit van Oe Noe het gevolg is van meningsverschil len binnen de partij, voornamelijk wegens het „mislukken" van de neutraliteitspoli tiek. Oe Ba Swe, bijgenaamd „de tijger", is vice-voorzitter van de Volksliga. In april zijn in Birma verkiezingen ge houden en hoewel de einduitslag nog niet bekend is. staat wel vast dat de Volksliga de volstrekte meerderheid behouden heeft. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kollum (voor bizondere werkzaamheden): H. J. Smalbrugge, leger- pred. te Deventer; te Heiloo (toez.): L. Doorn te Berkhout. Aangenomen naar Utrecht (vak. B. v. Ginkel): G. Spilt te Ermelo; naar Giessen Rijswijk: P. Post, vik. te Wagenborgen. Bedankt voor Koudekerk aan de Rijn: H. J. Ponsteen te Wolphaartsdijk; voor Zoeter- meer: C. Treure te Ederveen. Aangezocht voor de benoeming tot vloot- predikant: T. Kruyne te Leimuiden, die dit aanzoek heeft aanvaard. Geref. Kerken Beroepen te Dordrecht (5e pred.pl.): H. Sweepe te Leiderdorp: te Vlaardingen (als evang.pred.)G. Aalbersberg te Nieuw- dorp. Aangenomen naar Maarn: G. Lugtigheid te Zwolle. Gcref. Kerken ond. art. 31 K.O. Tweetal te Vlaardingen: G. Roukema te Ede en H. J. Zwarts te Hengelo (O.), van wie laatstgenoemde is beroepen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Hoogeveen (vac. D. Biesma): D. Henstra te Oud-Beyerland en B. v. Smeden te Rotterdam-Zuid. Aangenomen naar Alphen aan de Rijn: M. S. Roos te Zwijndrecht. Baptisten Gemeenten Beroepen te Amsterdam (als evang.pred. in West): M. G. Boeschoten te Stavoren. Geref. Gemeenten in Ned. Tweetal te Vlaardingen T. Dorresteyn te Opheusden en F. Mallan te Bruinisse. Ds. P. van der Bijl Ds. P. van der Bijl, Chr. Gcref. predikant te Leerdam, heeft het verband met de Chr. Geref. Kerken verbroken en is over gegaan tot de Gereformeerde Gemeente. Amsterdam: (Gem. universiteit). Geslaagd voor het semi-artsexamen de heer J. Herben te Haarlem. (Van een verslaggever) Over drie weken (op 26 juni) zullen re- gerings-dëlegaties van Frankrijk. West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg te Brussel bijeenkomen om overleg te plegen over de opstelling van een of meer tractaten voor Euraiom en de ge meenschappelijke markt. Dit was het voornaamste resultaat van de vorige week door de ministers van ADVERTENTIE Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: buitenlandse zaken der zes KSG-landen te Venetië gevoerde besprekingen, waarover mr. J. W. Beyen op een persconferentie enkele nadere mededelingen heeft gedaan. Er zullen geen ministers deelnemen aan de Brusselse besprekingen, verklaarde mr. Beyen. Deze conferentie van 26 juni wordt gehouden door werkdelegaties, die namens hun regeringen gaan spreken over binden de teksten. Minister Beyen merkte hierbij op, in Venetië nog een voorbehoud te hebben moeten maken ten aanzien van het stand punt van het nieuwe, na de verkiezingen van 13 juni te vormen Nederlandse kabinet, waarbij hij echter gezien het standpunt der partijen de Nederlandse medewerking wel kon garanderen. Behalve over de in Brussel te beleggen conferentie is in Venetië ook gesproken over twee onderwerpen, die nog nader door de zes ministers zullen worden bestudeerd. In de eerste plaats is van Franse zijde voorgesteld de gemeenschappelijke Euro pese markt uit te breiden tot de overzeese gebieden der KSG-landen. Minister Beyen noemde dit verheugend, omdat hieruit in elk geval blijkt dat Frankrijk de gemeen schappelijke markt als zodanig ernstig op vat. Deze kwestie zal dus nader door de ministers worden bestudeerd, evenals de kwestie van het eventueel militaire ge bruik van kernenergie. Euratom als zo danig betreft slechts de fabricage van kernenergie voor vreedzame doeleinden. De vraag is echter gerezen, of de aange sloten landen zich niet moeten verbinden geen atoomwapens te produceren. Voor de Nederlandse regering is het kernpunt altijd geweest. aldus minister Bcycn dat Euratom alle splijtbaar materiaal onder controle zal brengen. Tenslotte is in Venetië gesproken over de verhouding tot landen, die wel tot de organisatie van Europese economische sa menwerking, maar niet tot de Kolen- en Staalgemeenschap behoren. Aan minister Spaak is opgedragen die landen op de hoogte te houden en uit te nodigen voor verder overleg in de toekomst. Iri antwoord op vragen legde minister Beyen er nog de nadruk op. dat. volgens Nederlands standpunt het te vormen Euro pese apparaat in elk geval soepel moet worden gehouden, opdat er zo nodig wijzi gingen in kunnen worden aangebracht, iets waar men van Franse zijde weinig voor schijnt te gevoelen. (Van onze correspondent in Londen) De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, die in Londen besprekingen voert 7net de Britse regering, heeft in een bij eenkomst van leden van' Lager en Hoger huis de mededeling gedaan, dat hij geen onderhandelingen met de verbannen aarts bisschop Makarios wenst. Er gingen de laatste tijd steeds meer stemmen op om Makarios. die als enige mogelijke verte genwoordiger van Cyprus werd beschouwd naar Londen te brengen voor hervatting van het contact. Ook de Britse, regering schijnt deze mogelijkheid te hebben over wogen. Sir John, de vroegere chef-staf van de Britse strijdkrachten, zou in dat geval vrijwel zeker aftreden. Uit Eden's rede in Norwich kan men echter afleiden, dat de premier sir John's standpunt deelt. De officiële opvatting is. dat eerst de terreur moet worden onderdrukt, om ge- j matigde figuren de kans te geven als nieuwe leiders naar voren te komen. Sir John is van mening, dat de terreur aan het einde van het jaar kan zijn onderdrukt. Dan zou men opnieuw kunnen onderhan delen. De groep terroristen telt volgens Harding slechts 150 man, die door de Grie ken werden opgestookt en van wapens voorzien. De sleuteloositie wordt door de Turkse minderheid op het. eiland ingenomen. De gewelddadige strijd tussen Grieken en Tur ken zal volgens Harding de nederlaag van de terroristen kunen vertragen. Tegenover Harding's zienswijze staat de mening, dat Londen door steeds verder gaan de onderdrukkingsmaatregelen op Cyprus tenslotte de meerderheid van de bevolking, welke nog loyaal is, tegen zich in het harnas zal jagen. De Britse regering ontkent echter, dat er van onderdrukking sprake is, al gaat het tegen de terroristen ook hard tegen hard. Doodgeschoten Bij Limassol is vanochtend een regerings functionaris doodgeschoten. Zijn Turks- Cyprische chauffeur werd gewond. Het slachtoffer, een Brit. verbonden aan het departement van onderwijs, werd neerge schoten. teen hij een school betrad voor het afnemen van examens. Tot dusver zijn veertig Britten, onder wie vier burgerlijke ambtenaren, bij aanslagen gedood. Bij een bomaanslag op militaire voertuigen zijn zes Britten gewond, van wie twee zwaar. Alle Grieks-Cyprische burgemeesters en gemeenteraadsleden van de voornaamste steden op Cyprus hebben een verklaring getekend, waarin zij uiting geven aan hun wens, dat tussen de Griekse en Turkse ge meenschappen op het eiland vrede zal heer sen. (Van onze correspondent in Bonn) De economische commissie van de West- duitse bondsregering is tot de slotsom ge komen, dat de invoerrechten aanzienlijk moeten worden verlaagd. De minister van Economische Zaken Erhard had een ver laging met dertig percent voorgesteld, maar dat percentage zal vermoedelijk wel tussen de 20 en 25 vastgesteld worden. Ook de in voerrechten voor agrarische produkten zouden omlaag moeten gaan, uitgezonderd graan, melk en zuivelprodukten. Ook zou den, en dat is voor Nederland van belang, de invoerrechten op thee en koffie, tabak en cacao, minerale olie, specerijen en bran dewijn onveranderd moeten blijven. De regering zal zich de volgende week over deze nieuwe voorstellen beraden. Wanneer de behandeling in het parlement van een leien dakje gaat, zouden de nieuwe invoerrechtbepalingen al op 1 juli van kracht kunnen worden. (Van onze correspondenten in Parijs en in Bonn) Het akkoord over de Saar, dat bonds kanselier Adenauer en premier Mollet in Luxemburg, zij het niet zonder enige pijn en moeite, hebben bereikt, en dat een einde lijkt te zullen maken aan een kwestie, dn jarenlang de Frans-Duitse betrekkingei heeft vergiftigd, is in Parijs met opluchtin- begroet. AI vindt geen enkele Fransmav het een prettige gedachte, dat van 1 januar' af de Duitse vlag weer boven de Saar zal wapperen, beeft men zich toch bij de on vermijdelijkheid daarvan neergelegd en houdt men zich thans vooral bezig met het uittellen van de winst, met name van de concessies, die de Duitsers in ruil voor de aansluiting van het Saargebied hebben ge daan. Op dit stuk heeft men alle waardering voor de royaliteit van Adenauer. Want, hoe wel men elkaar bij de onderhandelingen niets cadeau heeft gedaan, op een ge geven ogenblik rende de hele Franse dele gatie midden in de nacht met sandwiches in de hand naar de Franse ambassade om zich nader te beraden erkent men ir Parijs dat Adenauer tenslotte bereid is ge bleken de economische prijs te betaler voor de politieke win>;t, die de terugkeer van de Saar voor hem betekent. Die prij" bedraagt vooral 99 miljoen ton steenkoo en de Duitse bijdrage aan de kanalisatie van de Moezel, twee injecties, die de Franse economie zeer wel gebruiken kan. In Franse kringen wordt aangenomen, dat Mollefs ferme houding in Moskou er toe heeft bijgedragen Adenauers vertrou wen in de Franse regering te versterken. De nadruk, die in het slotcommuniqué gelegd wordt op de stelling: geen ontwape ning zonder DuiDe hereniging, moet het aanvankelijke wantrouwen van Bonn jegens de nieuwe buitenlandse lijn van Frankrijk, waarvan in de praktijk overi gens steeds minder overblijft, wel hebben weggenomen. Mollet heeft overigens tegenover Ade nauer herhaald, dat Kroesjtsjev in Moskou tegen hem zei: „Wij zien liever zeventien miljoen Duitsers binnen ons bereik, dan zevenenzeventig miljoen Duitsers her enigd, zelfs al zouden zij geneutraliseerd zijn." In ieder geval hoopt men in Parijs dat, nu het Saar-problecm zo goed als begraven is, de Frans-Duitse betrekkingen niet meer door wantrouwen aangetast zullen worden gn dat Bonn en Parijs zich thans kunnen wijden aan hun gemeenschappelijke belan gen in een sfeer van nieuwe solidariteit. Adenauer bestempelde Kroesjtsjev's woorden na zijn terugkomst in Bonn als „een brutaliteit en een weergaloze aanma tiging". Adenauer zei dat de Russen er voorlopig kennelijk niet aan denken hun satellieten de vrijheid te hergeven. De op positie, - de socialisten, de vrije democraten en de vluchtelingenpartij, - is van mening dat de regering zelf moet onderzoeken on der welke omstandigheden de Sovjet regering wel onderhandelingen over de her eniging van Duitsland mogelijk acht. De leider der vrije democraten, dr. Dehler, verklaarde, dat het best uit eigen belang in de bedoeling van Frankrijk had kunnen liggen, de tegenstand van de Russen tegen de hereniging van Duitsland scherper voor te stellen, dan werkelijk het geval is. Men verwacht dat de Westduitse ambas sadeur in Moskou, dr. Haas, binnenkort op heldering over Kroesjtsjevs uitlating zal vragen. Adenauer verklaarde ook, dat de West duitse regering er nog altijd niet aan denkt diplomatieke betrekkingen met de satelliet staten aan te knopen. Een van zijn minis ters, de 50-jarige dir. Von Merkatz. heeft openlijk verklaard, dat het wenselijk zou zijn, als West-Duitsland in nauwer con tact met het Oosten zou komen. Het kabi net zal zich, aldus Adenauer, nog met de uitlatingen van de minister moeten bezig houden. Het gaat niet aan, dat leden van het kabinet over belangrijke vraagstukken een opinie verkondigen, die in strijd is met de opvattingen van de regering. Dat moet uit zijn, aldus Adenauer. LOS ANGELES (United Press) Sena tor Kefauver heeft toegegeven, dat Ste venson hoogstwaarschijnlijk de overwin ning heeft behaald in de beslissende strijd bij de voorverkiezing voor het democrati sche kandidaatschap in Californië, waar het om 68 stemmen gaat in de conventie, dat is de vergadering, waarin de democra tische kandidaat voor het presidentschap wordt gekozen. Kefauver wenste Steven son alvast telegrafisch geluk met zijn over winning. Stevenson won zijn belangrijkste voor verkiezing door Kefauver met ongeveer twee tegen een te verslaan. De zege van Stevenson in deze laatste en belangrijkste krachtproef plaatst hem ver vooruit bij de senator van Tennessee in zijn poging om als democratisch kandidaat te worden aan gewezen door de conventie van Chicago op 13 augustus. Het aantal stemmen waar op hij in de nationale conventie kan reke nen bedraagt 371 tegen 140 voor Kefauver. WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhower heeft, gisteren de leiders van de republikeinse en de democratische partij in het Huis van Afgevaardigden op het Witte Huis ontvangen voor een be spreking van het program voor hulp aan het buitenland, waarover vandaag het debat begint. De president wil pogen de aanbeveling van de commissie van buitenlandse zaken uit het Huis om het door de regering ge vraagde bedrag van 4.900 miljoen dollar met 1.109 miljoen te besnoeien, ongedaan te maken. De bijeenkomst op het Witte Huis werd ook bijgewoond door minister Dulles, de voorzitter van de commissie van stafchefs, admiraal Radford, en John Hollister, het hoofd van het bureau voor internationale samenwerking, dat het hulpprogram uit voert. De leider van de republikeinse fractie in het Huis, Martin, verklaarde dat het standpunt van de commissie voornamelijk moet worden toegeschreven aan de ko mende verkiezingen. Hij zei echter te ge loven, dat het Huis tenslotte het gevraagde bedrag geheel zal goedkeuren, als het tijd heeft gehad om er zorgvuldiger over te denken. Volgens de regering zal een grote besnoeiing van het gevraagde bedrag het hulpprogram verlammen. De meest markante indruk van het con cert. dat dinsdagavond in de Bachzaal te Amsterdam gegeven werd door het Kunst- maand-Orkest, het J. S. Bachkoor en een groot aantal solisten, heb ik behouden van de „Cantico delle Creature" (lofzang der schepselen) op een magnifieke tekst van Franeiscus van Assis: door de jonge com ponist Robert Heppener getoonzetvoor sopraansolo, strijkorkest en harp. Heppe ner, pianist van het Nederlands Ballet, is een leerling van Bertus van Lier en deze lofzang is zijn eerste tot uitvoering geko men werk. Ook heeft hij een symfonie en kamermuziekwerken géschreven. Het is voor een Nederlandse toondichter, die een hymnische tekst componeert, zeker een verleiding om twee ouderen: Diepenbrock en Hendrik Andriessen, te volgen, die hiervoor de toon al hebben aangegeven. Maar de muziek van Heppener evoceert op haar wijze het beeld van de dichter lijke heilige, die bij het ontwaken van de natuur in zon en maan. wind en water, vuur en aarde zijn broeders en zusters herkent en God er om looft. Het is voor een musicus een opgave bij een dergelijke tekst niet onder de maat te blijven. Naar een eerste auditie te oordelen heeft Hep- pener werkelijk die van binnenuit stra lende klank weten te vinden, die iets van dit visioen van de werkelijkheid ook aan anderen meedeelt. En voor de laatste strofe, die Franeiscus naar men zegt op zijn sterf bed heeft gemaakt („Geloofd zijt gij, mijn Heer, om zuster onze lichamelijke dood, In Boston kwamen duizenden Christian Scientisten dezer dagen bijeen uit alle sta len van Noord-Amerika, alsmede uit Euro pa, Azië, Australië en vele andere gebie den. Zij waren overgekomen om de jaar vergadering van de moederkerk, The First Church of Christ, Scientist, in Boston, bij te wonen, die in 48 landen vertakkingen heeft. „De wereld heeft de wetenschap van het christendom als nooit te voren nodig", ver klaarde de Christian Science raad van di recteuren in zijn speciale boodschap. „Wij moeten de stoere pioniersgeest handhaven en tegen apathie, oppervlakkigheid en de bedwelming van welbehagen in de stof wa ken". Door verschillende kerk-functionaris- sen werd mededeling gedaan van een toe nemende belangstelling voor geestelijke ge nezing als gevolg van de radio- en televi sie-uitzendingen ..Hoe Christian Science geneest". Tot president voor het komende jaar werd Clifford A. Woodard uit Cam bridge, Massachusetts, benoemd. ROME. Volgens de „Neue Zürcher Zeitung" heeft de sociaal-democratische partij van Saragat ingestemd met een ge- dachtenwisseling over samenwerking met de (links gerichte) socialistische partij van Nenni. Beide partijen hebben bij de jongste verkiezingen voor provinciale en gemeen tebesturen in Italië successen geboekt. Het eerste officiële contact tussen afvaardigin gen van beide partijen, respectievelijk on der leiding van Matteotti en Nenni, de par tijsecretarissen. zou vandaag gelegd wor den. Het initiatief tot het gesprek is uitge gaan van de partij van Nenni, die sedert een tiental jaren met de communisten heeft samengewerkt. MONTGOMERY (Reuter) Een scheids gerecht van drie federale rechters heeft met twee tegen "en stem besloten, dat de rassenscheiding in de stadsbussen van Montgomery in strijd is met de grondwet, dus ook de wetten van de stad en de staat Alabama, die zulk een scheiding voor schrijven. Er is beroep tegen deze uitspraak mogelijk bij het hooggerechtshof te Washington. Lijdelijk verzet? In Atlanta (Georgia) heeft het democra tische Congreslid Adam Clayton Powell, een predikant uit de New Yorksc neger- wijk Harlem, aangekondigd, dat negers en blanken zaterdag op een conferentie te New York zullen beslissen of er in het ge hele land een campagne van lijdelijk ver zet tegen de rassenscheiding moet worden gehouden. waaraan geen levend mens kan ontkomen") wist hij, na de mystieke weelde van het voorafgaande, een soberder sfeer te treffen in overeenstemming met de tekst. Annette de la Bije zong de solopartij doorleefd en met kennelijke liefde voor het werk. Ook de niet genoemde harpist, die de belang rijke obligaatpartij zeer goed speelde, zou genoemd moeten worden. Deze uitvoering werd gevolgd door een andere première voor Amsterdam, namelijk van ,.De wijnen van Bourgondië" van Sem Dresden, een gelegenheidswerk, in 1954-ge- componeerd voor het Utrechts Studenten orkest en dientengevolge voor de nogal eigenaardige bezetting van vijf fluiten, een hobo, twee klarinetten, een fagot, slag werk, piano, strijkers en koor geschreven. De tekst is ontleend aan een beschrijvende catalogus voor Franse wijn, in het bekende opwarmende proza gesteld: „De witte wij nen uit de commune Chablis hebben licht heid en elegance, kenmerken voor alle crus uit de Basse-Bourgogne en toch zijn zij pittig, daarbij tamelijk droog en prettig fris. A propos! Als ge weer eens oesters eet, moet ge er Chablis bij drinken!" Men moet zeker" het gemak' bewonderen, waar mee de componist in deze trant muzikaal weet mee te keuvelen. Het stuk duurt on geveer twintig minuten, maar het zouden er net zo goed veertig of honderd kunnen zijn. Het is de vraag of men een compo nist een dienst bewijst door een dergelijk werk te brengen buiten de kring en de ge legenheid waarvoor het bestemd is. Het programma was geopend met de bekende Chaconne van Purcell en werd besloten met een volledige uitvoering van „Dido and Aeneas" van dezelfde compo nist. Purcell's muziek is altijd boeiend om de zeer persoonlijke en waarschijnlijk ook zeer Engelse stylering, die hij aan de toen maals heersende Italiaanse barokstijl heeft gegeven. Zijn koren hebben soms een op vallende ritmische kernachtigheid, zijn aria's zijn opgebouwd uit nobele muzikale volzinnen zonder retoriek, zijn harmonieën bevatten kruidige elementen, die ook de geijkte generaalbas nieuw leven inblazen. Niet voor niets is Engelands huidige muzi kale voorman, Benjamin Britten, een groot bewonderaar van Purcell, wiens vocale werk hij op zijn tournées met Peter Pears herhaaldelijk tot uitvoering gebracht heeft. De uitvoeringen hadden echter als geheel te weinig spanning om te kunnen overtui gen. De dirigent Hans van den Hombergh ontbrak het hiervoor nog aan een vaste greep op zijn ensemble. Wel heeft men zeer goede vocale prestaties in „Dido and Aeneas" gehoord, in de eerste plaats van Mea Naberman. die de partij van Dido met een warme stem. rijk aan verschillen de timbres, zong. Annette de la Bije. Annie Hermes, David Hollestelle. Elly Ameling, Hanneke van Bork en Simon Meerdink verdienden eveneens waardering. SAS BUNGE. SAIGON. (Reuter) Op de LST 657, een landingsvaartuig voor tanks van de Amerikaanse marine, is na een ontploffing brand uitgebroken. Het schip, dat zich ten zuiden van Saigon in de Zuidchinese zee bevindt, zou in volle zee een lading oude munitie overboord zetten. De Amerikaanse marine heeft officieel medegedeeld dat drie bemanningsleden om het leven zijn ge komen. Vijf man worden vermist en acht tien anderen zijn gewond. De brand is ge blust. Het vaartuig is niet ernstig bescha digd. Verwacht wordt, dat het schin naar Saigon zal worden gesleept. Een Ameri kaans vliegdeksc'nip en Franse oorlogs schepen hebben de gewonden aan boord genomen. De Franse schepen brachten de gewonden in het ziekenhuis van Phanrang, 120 kilometer ten noorden van de plaats van de ontploffing, aan wal. Op het congres van de Nederlandse Ka tholieke Bond van Handelaren in Brand stoffen, dat in Maastricht is gehouden werd erover geklaagd dat steeds minder Nederlandse kolen beschikbaar komen en men meer en meer wordt aangewezen op buitenlandse kolen, die veel duurder en vaak van minder kwaliteit zijn. Dit brengt de Nederlandse kolenhandel in ernstige moeilijkheden. Ook de beschikking over gascokes vermindert voortdurend voor de Nederlandse kolenhandel. Met het ministerie van Economische Za ken worden via de Huisbrandactie-com missie besprekingen gevoerd om voor het ontbrekende kwantum gascokes een ver- vangingsprodukt te zoeken, omdat cokes een belangrijke brandstof voor de minder gesitueerden vormt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7