Zwitsaletten Nationale Unie wil nationaal bewustzijn doen herleven TAXI 18000 Haarlemse waterleiding neemt pompstation-Zuid in gebruik NOACHL Strijd tussen exporteurs van bloembollen en bolbloemen „We zijn de vloermat van de UNO" Vlootoefeningen bij Nieuw-Guinea, „Gibraltar van de Pacific", bepleit Jeugdwerk van Mozart manorial 'brieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 9 Jaarverslag van Union Activiteit in Sterhuis breidde zich uit Oostenrijkse compositie voor orgel bekroond Volleybaltoernooi HBG Muziekinstituut Gunstig jaar voor Vredestein Zit beter! Staat beter! „Meer en Bosch" ontving 1600 bezoekers Burgerlijke Stand van Haarlem Rectificatie HEEMSTEDE Wethouder Van Houten opende jubileumschaak partij WOENSDAG 6 JUNI 1956 Als burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- niers donderdagmiddag het nieuwe pomp station-Zuid op de terreinen van de Haar lemse waterleiding aan de Zeeweg te Overveen in werking stelt, zullen de Haar lemmers, die dagelijks gebruik maken van het. water, niets bijzonders merken. De kraan zal water blijven leveren, dat dezelf de smaak heeft als vroeger. Voor het Waterbedrijf heeft de in gebruikneming van het pompstation een enorme betekenis. Per jaar zal anderhalf miljoen kubieke meter bovenduinwater en twee en zestien de miljoen kubieke meter diepduinwater worden opgepompt. Ook zal de burgemees ter het vergrote hoofdmachinegebouw openen, waarin de elektrische apparaten zijn geplaatst. Een dieselgenerator is opge steld en de stoommachines, die van 1898 af uitstekende diensten hebben bewezen, worden bij de afdeling reserve gevoegd. In geval van nood zullen zij nog kunnen werken. Onder leiding van de directeur van het Gemeentelijk Waterbedrijf, ir. H. Hollaer, en enkelen van zijn medewerkers hebben wij een kijkje genomen op de terreinen en het, uiterlijk eenvoudig, maar doelmatig ingericht pompstation kunnen bezoeken. Het is ontworpen door architect D. H. Hei- lóo van Openbare Werken te Haarlem en ligt op een afstand van 1500 meter ten noorden van de Zeeweg. In deze omgeving zijn in 1939- 40 tien diepe pompputten en een cunette gemaakt. Als gevolg van het uitbreken van de oorlog kon niet meer begonnen worden aan de bouw van het pompgebouwi gebrek aan materiaal en moeilijkheden door investeringen waren oorzaak, dat de plannen uitgesteld moes ten worden. Op 7 juli 1954 stelde de ge meenteraad van Haarlem kredieten be schikbaar voor het bouwen van een nieuw pompstation, voor het treffen van voor zieningen aan het hoofdmachinegebouw en voor aankoop van een dieselgenerator installatie. Binnen twee jaar zijn de wer ken gereed gekomen. W aterverbruik sedert 1939 verdubbeld Het watergebruik neemt jaarlijks in Haarlem toe en is sedert 1939 verdubbeld. In dat jaar werd 2.300.000 m3 afgeleverd (maximaal per etmaal 9400 m3), in 1945 2.800.000 m3 (10.300 m3) en in 1955 4.600.000 in3 (17.000 m3). Het verbruik per hoofd in Haarlem bedroeg in 1939 per etmaal 45 liter in 1945 49 en in het afgelopen jaar 75 liter. Tot heden heeft het Haarlemse bedrijf altijd voldoende water kunnen leveren, maar er dient aan de toekomst gedacht te worden. Met het ingebruik nemen van het pompstation-Zuid kan het bedrijf weer voor vele jaren in de behoefte van de Haarlemmers en de industrieën voorzien. Binnenkort zal worden overgegaan tot het maken van drie pompputten, waardoor het totaal zestien zal bedragen. In het midden van de rij putten wordt een diepe waar- nemingsput met drie peilfilters op vei'schil- lende diepten gemaakt, om eventuele stij ging van het grensvlak tussen zout- en zoetwater te kunnen waarnemen. Het pomptation-Zuid omvat een grote waterdichte pompenkelder, waarin vier vertikale pompen staan opgesteld, waar van twee voor het oppompen van boven- duinwater met een capaciteit van respec tievelijk 150 en 200 m3 per uur en twee ADVERTENTIE Koninklijke Fijne Vleeschwaren- Comcrven- fabrieken N Vraagt pri jscourant van de complete maaltijden en specialité'» In het jaarverslag van de Haarlemse afdeling van „Union", die in het Sterhuis aan de Nieuwe Gracht haar diensten ver leent aan werkende en studerende jonge mensen in Haarlem, wordt er de aandacht op gevestigd dat de belangstelling voor de instuif en voor de cursussen in het afge lopen jaar zeer sterk is toegenomen. Dat is behalve aan de activiteit van de in de cember 1954 benoemde jeugdleidster ook te danken aan het huren van een aan grenzende zaal, waardoor ook de belang stelling voor de eetgelegenheid belangrijk kon toenemen. Het aantal gasten bedraagt gemiddeld 60 per avond. Het aantal maal tijden vermeerderde in het verslagjaar van 6890 tot 7528. Het aantal vaste bezoekers van de Instuif nam toe van 15 tot 43 per maand en de activiteiten breidden zich uit met het in richten van een bibliotheek, het organise ren van wandeltochten door oud-Haarlem cn van z.g. Meteoor-avonden op zaterdag, wanneer er extra attracties zijn zoals uit voeringen van de toneelclub, geluidsfilms, lezingen en wedstrijden met prijsjes. Ook de cursussen waren over het alge meen een succes. De Engelse cursus van het jaar tevoren werd er een voor gevor derden en er kwam er een bij voor begin ners. De handenarbeidcursus moest wor den stopgezet door het uitvallen van de leiding en het tekort aan deelneemsters. De naaicursus en de toneel- en volksdansclubs bewogen zich echter in stijgende lijn.Voorts werd er een zwemclub georganiseerd. De arbeidsbemiddeling is nog maar een te verwaarlozen factor in het Sterhuiswerk, maar het aantal adviezen over logeer adressen in de stad en elders, vakantiebe steding, eetgelegenheden, clubs en vereni gingen, opleidingen en beroepskeuzevoor lichting nam sterk toe. De kamerbemiddeling blijft een belang rijk onderdeel van het werk. Er werden 122 kamers aangeboden tegen 89 in het vorig jaar; 186 gevraagd tegen 163 het vorig jaar. In 57 gevallen kon met succes worden be middeld. „Hier in Haarlem doet zich ook een grote behoefte gevoelen aan goedkope kamers en vooral aan eenvoudige kost huizen," aldus het jaarverslag. Het Sterhuiswerk, dat nu acht jaar in Haarlem gedaan wordt, zal wellicht in de toekomst moeten worden verplaatst. De thans gebruikte eetzaal is met een optie van vijf jaar gehuurd en het is mogelijk dat deze na het verloop van deze vijf jaar niet meer beschikbaar zal zijn. In dat geval zou nog meer in de buurt van het station gezocht moeten worden. voor het oppompen van diepduinwater met een capaciteit van respectievelijk 200 en 300 m3 per uur, alsmede twee vacuum- ketels. Op de begane grondvloer staan de elektromotoren voor de pompen, een scha kelbord, twee grote- en twee kleine va- cuumpompen en een horizontale vacuum- ketel opgesteld. De elektrische installatie is zodanig ontworpen, dat de pompaggrega- ten ook van het hoofdmachinegebouw uit bediend kunnen worden. De kosten van het. gebouw en de installatie hebben 320.000 bedragen. Machine gebouw Voor de verbouwing van het hoofd machinegebouw heeft de heer Heiloo ook de plannen ontworpen. De verbouwing hield in het vergroten van de laag gelegen machinekamer ter verkrijging van ruimte voor schakelborden. In dit gedeelte staan opgesteld een dieselgenerator (een zes- cviinder, 4-tact Stork-Ricardo-dieselmotor 324 pk en een draaistroomgenerator 270 hVA) en schakelborden. De dieselgenerator dient voor eigen op wekking van elektrische energie bij storing in de stroomtoevoer tijdens de zogenaam de spertijd in de wintermaanden en voor het opvangen van de hoge spitsgebruiken in de zomer. In het gebouw zijn voorts tot stand ge komen een kantoor voor de hoofdmachi nist, een nieuwe werkplaats, een transfor matorruimte, een kantoor voor de machi nisten en een was- en kleedlokaal voor de machinisten. De tank voor de brandstofolie voor de dieselmotor, die een inhoud heeft van 100.000 liter, is aan de voorzijde van het hoofdmachinegebouw in de grond gegra ven. De totale kosten van deze verbouwing en van het installeren hebben 295.000 bedragen. De ter gelegenheid van het zesde inter nationale orgelconcours te Haarlem uitge schreven prijsvraag voor het componeren van een sonatine voor orgel heeft een gunstig resultaat gehad. Uit dertien landen werden totaal zevenenveertig inzendingen ontvangen. De jury, bestaande uit Henk Badings, drs. M. Geerink Bakker en Albert de Klerk, kende de uitgeloofde prijs van vier honderd gulden toe aan Josef Friedrich Doppelbauer uit Wels in Oostenrijk. In het op 13 juli te geven concert voor orgel en orkest in het gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem zal deze compositie worden uitgevoerd door de organist Albert de Klerk. De afdeling volleybal van de R.K. sport vereniging „HBC" te Heemstede herdenkt haar vijfjarig bestaan met een volleybal toernooi, dat zondag 17 juni in de Heem- steedse Sportparken gehouden wordt. Er zal worden gespeeld op tien volleybalvelden, die speciaal voor dit toernooi op de terreinen worden uitgezet. De wedstrijden beginnen om twaalf uur. Voor dit toernooi hebben nu reeds zeven enzestig teams ingeschreven van dertig ver schillende verenigingen uit de provincies Noord- en Zuid-Holland. ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met In „De Leeuwerik" te Haarlem heeft zich dinsdag op een voorlichtingsavond een nieuwe partij gepresenteerd, die niet alleen de vervanging wenst te zijn van de recen telijk opgeheven Katholieke Nationale Partij, maar ook protestanten in zich wenst te verenigen om zoals zij het in een harer pamfletten noemt een halt toe te roepen aan de „rode halsbandpolitiek", namelijk de Nationale Unie op algemeen christelij ke grondslag. Zij stelt zich voor, naar een der sprekers op de voorlichtingsavond, dr. W. A. Veen-hoven zeide, hiermee voor een breder front te kunnen vormen dan des tijds de KNP, in welk vertrouwen zij ge sterkt is doordat zij bijvoorbeeld in Den Plaag, waar Welters partij 180 leden had, reeds 770 leden heeft gewonnen. De vor ming van deze nieuwe rechtse groepering werd op de volgende bondige wijze dooi de heer Veenhoven gemotiveerd: „De KVP, de CHU en de AR zijn één voor één een linkse koers gaan varen, alle om het haar linkervleugel naar de zin te maken, die zij anders wellicht zouden verliezen. Zij kon den dit doen omdat er tot nu toe geen ge vaar bestond voor haar rechtse groeperin gen aan welke geen andere keus was gela ten. Maar nu zal dat gevaar door de op richting van de Nationale Unie wel drei gen, zodat deze partijen naar rechts wor den gedwongen. Ook door dit indirecte ge volg van een redelijk stembuscijfer van de Nationale Unie, zullen de confessionele partijen wakker geschud worden zodat er ten aanzien van het lot van Nieuw-Guinea geen vrees meer behoeft te bestaan" aldus deze spreker. De derde candidaat van de lijst der Nationale Unie, dr. J. N. E. M. A. Zonnenberg, voerde op deze avond als eer ste het woord, nadat de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer B. J. M. War merdam, de bijeenkomst had geopend. Deze vestigde in het bijzonder de aandacht op de supra-nationale tendenzen in de Ne derlandse buitenlandse politiek ten gunste van een Europese eenheid, die zijns inziens „ten eerste niet nodig zijn, omdat geen enkel ander land zover is gegaan en ten tweede een bewijs zijn van een tekort aan nationaal besef!" Hij achtte het in dit op zicht alarmerend dat destijds de Grondwet zonder noemenswaardig verzet zodanig was „opengehakt", dat wanneer er in een su- pra-nationaal lichaam een grondwetsver andering wordt verlangd er slechts een en kele Kamermeerderheid voor nodig is om deze verandering door te voeren. Hij zeide dat bij een grondige bestudering van de samenhang der internationaal politieke fei ten toch duidelijk moest worden dat een opnieuw beleven van de nationale gedachte niet alleen voor Nederland maar voor alle naties dringend noodzakelijk is. Iedere natie, die zichzelf een persoonlijkheid weet en daarnaar handelt, kan volgens hem in de internationale politiek iets bereiken. In dit besef is naar hij zeide, de Nederlandse regering in de afgelopen jaren schromelijk te kort geschoten. Katholieken, die mede daarom de Nationale Unie verkiezen be hoeven daarover geen gewetensconflict te hebben, indachtig het woord van de Fran se kardinaal Feltin, dat in het politieke le ven van Christenen een pluralisme van opinies tot uitdrukking moet kunnen ko men. Hij ging voorts uitvoerig in op de monetaire toestand, die steeds fnuikender wordt voor de vergeten groepen en op het bouwbeleid, waarvoor minister Witte wel verantwoordelijk gesteld moet worden al zijn het volgens de spreker meer de 98 per cent socialisten van dit departement, die de dienst uitmaken „misschien is er al leen nog een bode, een portier of een man netje dat de koffie rondbrengt, die deze richting niet is toegedaan".... Dat de re gering in haar contingenteringsbeleid voor woningen ten aanzien van de gemeenten zich meer dient te richten naar de locale potenties lijkt een uitvinding van de laat ste tijd, maar het staat al jarenlang in de Wederopbouwwet, die volgens dr. Zonne- berg met voeten is getreden. Hij weet de socialisten voorts het bewust laten voort bestaan van de discrepantie tussen huren en prijzen en tussen het vestigingsbeleid en de woningpolitiek. „We zullen er voor moe ten waken, dat er binnenkort niet ook nog een consumentenwetgeving komt", zo riep hij uit, concluderend, dat men al deze aan slagen op de inviduele vrijheid slechts kan doen eindigen door de versnippering van rechts te doen ophouden. Dr. Veenhoven constateerde dat „Neder land de vloermat der Verenigde Naties is geworden door zijn halfslachtige houding". De „slappelingen" die jammeren, dat ons land immers maar klein is, verwees hij naar landen „met meer merg in hun kno ken" zoals Portugal, Israel en Zuid-Afrika. Hij vestigde voorts de aandacht op de door de PvdA geïnspireerde „liquidatie-uitver koop" van de koloniën, die volgens hem nog niet eens werd ingegeven door een mis plaatst idealisme maar door een zaken- zijn-zaken-mentaliteit", waarin de socialis ten een merkwaardig verbond met sommige grote cultuurmaatschappijen zijn aange gaan waar de oude Domela Nieuwenhuis van zou schrikken". Zij hoopten volgens de spreker op betaling voor deze uitverkoop en nu daar niets van is terechtgekomen, overwegen zij, ook Nieuw-Guinea in deze liquidatie-verkoop te betrekken. En Nieuw- Guinea is, naar de spreker voorts betoogde, geen te verwaarlozen malariamoeras, maar heeft zeker economische mogelijkheden voor mensen die van aanpakken weten, met name de Indische Nederlanders. Voorts is Het „het Gibraltar van de Pacific" waar op Engeland, Japan, China en Australië tuk blijken te zijn. Tenslotte wees hij op het belang van de papoea's, van wie hij zei de te weten, dat zij niets voor een Indone sisch bestuur voelen. „Nederland zal heel eenvoudig kunnen tonen, dat het ernst is met zijn voornemens voor dit gebied, na melijk door het houden van vlootoefenin gen bij Nieuw-Guinea", aldus de spreker. ADVERTENTIE De 131ste uitvoering van leerlingen van Hoogerwerfs Muziekinstituut had dinsdag avond in de tuinzaal van het Haarlems Concertgebouw plaats. Het was het begin van de gebruikelijke reeks audities en blijkbaar tevens voor de meeste execu- tantjes de start op de renbaan naar een muzikaal ideaal. Het eindpunt ligt in een ver verschiet en het is de vraag hoevelen het zullen bereiken. Van sommigen kan men met zekerheid verwachten, dat zij tot het doel zullen komen zij, die al direct, een bijzondere aanleg tonen, de uitverko renen, die van nature een streepje voor hebben. Maar met orde en regelmaat in de studie bestaat er ten slotte voor allen een kans op een behoorlijk resultaat, waar aan zij vreugde kunnen beleven. Als steeds waren de aankomende pianis ten in de meerderheid. Tegenover vijf violisten, twee accordeonisten, twee trom pettisten en drie amateurs van de blok fluit, telden wij op het programma ruim twintig bespelers van de piano. De avond had een zeer prettig besluit. Een leerlinge van Frieda Hoogerwerf gaf namelijk een klare, fris klinkende en lenige uitvoering van een der klavierconcerten, die het won derkind Mozart op zijn driejarige tournee door West-Epuropa maakte. Het waren eigenlijk sonates van Joh. Chr. Bach, die Mozart tot concerten met accompagnement van strijkorkest uitwerkte. Deze begelei ding werd door het Jeugdorkest van Haar lems Muziekinstituut met animo vertolkt en het geheel maakte de indruk degelijk te zijn voorbereid. Het ensemble heeft er be slist aangename, maar ook nuttige ervarin gen mee opgedaan. JOS. DE KLERK Na afschrijvingen ad f 783.985 ff 633.126) en reservering van f 1.490.242 (f 845.290), heeft de N.V. Rubberfabriek Vredestein te 's-Gravenhage in 1955 een saldo winst be haald van f 1.029.304 ff 699.613). Er wordt een dividend voorgesteld van 14 percent op de oude aandelen en 7 percent op de in 1955 uitgegeven aandelen. Na het bij de jongste emissie behaalde agio beloopt de agioreserve thans f 2.410.143. Het geplaatste en volge storte kapitaal bedraagt f 6.750.000. De resul taten worden bevredigend genoemd. ADVERTENTIE GEPATENTEERD IN 17 LANDEN I De allernieuwste pantaion met de elastische tailleband* die 10 cm dóórlctopl oon de binnenzi/del Géén bretels.... géén knellende riem.... maar een elastische tailleband die: afzakken uitsluit nooit kon omkrullen elke slordige plooi voorkomt Uw shirt absoluut „slipvast" houdt nooit te wijd of te nauw is altijd volmaakt om de heupen sluit zo slank mogelijk maakt 'n prettige steun geeft Gemaakt van de allerbeste kamgarens en.... voorzien van Lightning heksluiting I Verkrijgbaar in olie toonaangevende berenk/ed/ngzakenij In de kleur van de pantalon! INLICHTINGEN EN FOLDERS: N.V. CONFECTIE INDUSTRIE DE VRIES SUSAN AFDELING PUBLICITEIT NEW BELT, LUTMASTRAAT 181-183, AMSTERDAM Medewerh(st)ers van „De wacht van het kleine" „De Christelijke Vereniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte" heeft nu reeds gedurende vijfenveertig jaar de traditie kunnen handhaven haar talrijke medewerkers, verenigd in „De macht van het kleine" op een bepaalde dag samen te roepen, ten einde het onderling contact te versterken en de richtlijnen voor het komende jaar te kunnen vaststellen. Van niet minder belang is, dat zij door een bezoek aan de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede in staat worden gesteld zich persoonlijk te overtuigen van de prachtige resultaten, die hier dank zij hun enthou siaste medewerking in de strijd tegen de epilepsie reeds verkregen werden. De belangstelling voor „Onze Dag" is steeds grote geworden en de laatste jaren zo toegenomen, dat men alle deelnemers niet meer op één dag kan ontvangen. Van daar dat deze bijeenkomsten sinds 1953 over twee dagen zijn verdeeld, waarvan dinsdag de eerste werd gehouden voor me dewerksters en medewerkers uit de pro vincie Zuid-Holland, met uitzondering van die uit Den Haag en Scheveningen. De laatsten waarbij de dames altijd verre in de meerderheid zijn worden morgen verwacht, met de bezoekers uit de overige provincies. Ten einde alle deelnemers, die de eerste dag ongeveer, .ten getale van zestienhon derd bijeen waren gekomen, behoorlijk te kunnen ontvangen en onderbrengen,- was ook dit jaar de grote tent weer opgebouwd, die voor deze dagen al lang niet meer kan worden ontbeerd. Hier werden de talrijke bezoekers des morgens welkom geheten door de predikant-directeur van „Meer en Bosch" ds. J. A. de Klerk, welke begroe ting werd gevolgd door een toespraak van de geneesheer-directeur dr. A. M. Lorentz de Haas. Na een muzikale intermezzo van een uit patiënten bestaande mondorgel club nam ds. De Klerk opnieuw het woord; thans om de aanwezigen allerlei in teressante bijzonderheden mede te delen over de lopende jubileumactie, die ter ge legenheid van het vijfenzeventigjarig be staan van „Meer en Bosch" gaande is. Hierover deden wij onlangs reeds mede delingen in een uitvoerig artikel. De ochtendbijeenkomst werd besloten met een populaire hersengymnastiek, waar voor bezoekers uit Rotterdam tegen „de rest van Nederland" met elkaar wedijver den in kennis van allerlei zaken, die op de stichting betrekking hebben. Een vraag- en antwoordenspel onder leiding van de broeders Y. Feenstra en S. van der Meulen, dat door de aanwezigen met grote interes se beluisterd werd. Na de ruime middagpauze, waarin alle deelnemers aan deze dag door de stichting koffie werd verstrekt, werden de bezoekers in kleine gi-oepjes rondgeleid door de ge bouwen, werkplaatsen en klinieken van „Meer en Bosch". Dit geschiedde onder deskundige leiding, zodat zij in de gelegen heid werden gesteld met eigen ogen te aan schouwen, welk een hoogst nuttige be stemming de door hen ingezamelde gelden hier in de strijd tegen epilepsie verkrijgen. Vervolgens werd de middag gedeeltelijk in beslag genomen door spelen en volks dansen door verkenners, welpen en pad- vindsters, waarbij vooral de wedstrijd in het verkleden stormen van hilariteit ver wekte. Het laatste nummer van dit geva rieerde programma bestond uit het optre den van een patiëntenkoor onder leiding van broeder G. Lagas, waarna deze eerste bijeenkomst werd beëindigd met oen slot woord van reizende broeder Y. Feenstra. ADVERTENTIE ANTIQUITEITEN - ANTIEKE MEUBELEN BIEDERMAIER MAHONIE MEUBELEN In- en Verkoop - Taxatie - Restaureren A. M. M U D D E Vanouds de „HER TE KOP" Groot HeiliRland 64 - Telefoon 12223 HAARLEM, 5 juni 1956 ONDERTROUWD: 5 juni: G. N. M. Spie- rings en M. A. M. Snoeks: B. M. Willemsen en van Dijk; H. den Boer en W. I. C. Jou st ra. GEHUWD: 5 juni: G. van Roon en E. van Wooning. BEVALLEN van een zoon: 1 juni: M. Maarse-van der Zwaard: 3 juni: J. H. Bul- ters-Koning; 4 juni: G. A. Konings-Sas; A. S. de Vries-Taconis; J. F. C. Windt-Sweek- horst; W. E. Stekelenburg-van Mourik. BEVALLEN van een dochter: 1 juni: E. Th. J. Vissers-Timmers; 3 juni: G. J. Schaap-Bloem. OVERLEDEN: 3 juni: D. Rühl, 63 j„ Gast- huisvest; C. J. Klinker, 66 j., Linnaeuslaan: J. Zondag-de Visser, 62 j„ Ten Katestraat; C. Heringa-Grohs, 68 j„ Crayenestersingel; M. R. M. Blom-Steijns, 82 j„ Oosterhoutlaan; 4 juni: J. Visser, 56 j.. Hazepaterslaan; H. S. J. van Oene, 64 j., Vredenrijkstraat; P. C. J. B. Schutter, 53 j., Kleverparkweg: H. J. Meijer, 82 ,j„ Wilhelminastraat; G. Hijkoop- van Wijland. 74 j.. Leidsevaarl; M. C. G. van Loenen-Parson, 65 j., Lange Lakenstraat. (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Door publicaties in Nederlandse en Duit se vakbladen is de al tientallen jaren smeu lende strijd tussen de Nederlandse expor teurs van bloembollen en die van de bol bloemen weer aan de oppervlakte gekomen. Hoewel de namen van de produkten be drieglijk veel op elkaar lijken zijn ze in feite eikaars heftigste concurrenten in het bui tenland. De bloembollen zijn een halffabri kaat, die dienen om de importeurs hiervan in staat te stellen omstreeks Kerstmis te beginnen hun bloemenmarkten te voorzien van bloemen als tulpen, hyacinten en nar cissen. Dit eindprodukt wordt kortweg bol- bloem genoemd. Maar er zijn in Nederland ook broeiers van bloembollen, die hun bol bloemen op de buitenlandse markten willen verkopen. In kringen van de bloembollenexporteurs is men er van overtuigd, dat deze situatie nooit goed kan gaan. De buitenlandse ko pers van de bloembollen denken er precies zo over. Zelfs is het zo, dat de leidende fi guren in de Bond van Bloembollenhande laren bang zijn, dat er te veel bloembollen in Duitsland worden verkocht, waardoor de bloemenmarkt door een te grote aanvoer zou kunnen worden ontwricht. Begrijpelijk is dus, dat zij al het mogelijke zullen doen om de uitvoer van de bolbloemen tegen te ^ajgn,; ...O- Hiertegenover staat dan weer het stand punt van de Nederlandse exporteurs van bloemen, die van mening zijn dat deze ont wrichting heus zo'n vaart niet zal lopen. Zij baseren dat op hun ervaringen in an dere landen. Insiders zijn echter van mening, dat men België bijvoorbeeld nooit met Duitsland mag vergelijken, zoals zij dat doen. Om de zaak nog wat gecompliceerder te maken moet men zich het standpunt van de Duitse minister van Economische Zaken herinneren. Deze heeft eens gezegd, de drei gende inflatie te willen bestrijden door alle invoeren vrij te geven. Doordat er dan een heftige concurrentie op alle markten zal ontstaan zullen de prijzen dalen, ook al omdat men dan efficiënter zal moeten gaan werken. Deze mededeling heeft alle betrokkenen een angst bezorgd. Alleen zij, die hopen de Duitse markt te kunnen veroveren zullen het bericht met plezier hebben gelezen. De Duitse tuinbouworganisaties bijvoorbeeld zijn er vierkant tegen. Begrijpelijk, want de bloembollen worden niet alleen gekocht omdat het publiek ze speciaal wil hebben, neen, zij vormen een zeer belangrijk onder deel in het teeltplan van de bloemisten. In de winter zouden de kassen grotendeels leeg staan, maar ze zouden toch voor dat wat ze nog aan planten hebben moeten stoken. Daarom passen de bloembollen zo prachtig in hun schema. Daardoor kunnen zij hun beste arbeiders het gehele jaar door houden Indien de bloembollen geen winst meer opleverden dan betekende dit een tweesnij dend zwaard. In de eerste plaats wordt een verlies op het produkt geleden en in de tweede plaats ontstaat verlies op de an dere planten. Vandaar, dat koper en verkoper hier naast elkaar staan en schouder aan schou der vechten tegen het gevaar van de im port van bolbloemen uit Nederland. Deze invoer zou enigszins te regelen zijn aoor het vaststellen van (te) hoge invoerrech ten, zodat de Nederlandse bloemen duurder worden dan de Duitse. Maar dat betekent weer nieuwe wetten, compleet met mazen. Bovendien moet men niet vergeten, dat we op het ogenblik op weg zijn naar een Ver enigd Europa, waarin de grenspalen zo langzamerhand moeten worden omgehaald en die 'allerzotste tariefmuren dienen te worden gesloopt. Dc regeringen zijn dus bijzonder waakzaam, dat een van de O.E.E.S. partners niet weer gaat beginnen met het optrekken van weer nieuwe muren. Dit is maar een kleine moeilijkheid van het totale probleem dat „integratie" heet. Er wordt achter de schermen nog steeds hard gewerkt aan deze eenmaking van de Europese markt. Het is zeer begrijpelijk, dat niemand daarbij een veer wil laten. Objectief bezien heeft de heer T. Kralt ge lijk als hij in het Vakblad de Bloemisterij schrijft, dat de bloembollenexporteurs even veel rechten hebben als de bloembollenex porteurs. Daartegenover staat weer dat Nederland in 1955 voor ongeveer 30.000.000 gulden aan bloembollen exporteerde naar Duitsland. Deze expert loopt groot gevaar als de blóemenexporteurs voor bijvoorbeeld een 10.000.000 gulden aan tulpen, narcissen en hyacintenbloemen kunnen exporteren bij een vrije invoer. Nu reeds accepteren Op grond van ons verstrekte inlichtingen werd de naam van het slachtoffer van de aanrijding op 1 juni op de kruising Ko- ninginneweg-Raamsingel abusievelijk ver meld als mejuffrouw C. M. Nieuwendijk. Dit moet zijn: mevrouw C. M. Haring-van den Nieuwendijk. Duitse importeurs bollenorders onder de voorwaarde, dat er geen bolbloemen zullen worden uitgevoerd uit Nederland naar Duits land! Dit duidt wel op een grote vrees. Angst voor verliezen is wel de slechtste basis om zaken op te bouwen. Het is dus wel zeer noodzakelijk, dat men een oplossing vindt en liefst op korte termijn. In hoeverre dwingend moet wor den opgetreden is niet te zeggen. Wel staat vast, dat er bijvoorbeeld op basis van vrij willigheid weinig zal worden bereikt, zo lang beide concurrenten zich op het stand punt blijven stellen, dat ieder recht op uit voer heeft. De studiecommissie van Duitse en Nederlandse vertegenwoordigers mag wel een wijs man in haar midden hebben om deze Gordiaanse knoop, waarin veel meer kronkels zitten dan in een artikel kunnen worden verwerkt, te ontwarren. In het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg te Heemstede werd. onder een grote belangstelling het door de Heem- steedse Schaakclub „Het Oude Slot" geor ganiseerde. jubileumtoernooi geopend, met welke ceremonie ditmaal wethouder- A. J. van Houten zich heeft willen belasten. Deze vertegenwoordiger van het Heem steeds gemeentebestuur werd uiteraard bij zonder hartelijk welkom geheten door de voorzitter van „Het Oude Slot" en tevens organisator van dit toernooi; de heer W. A. Turkenburg, die zich daarnaast niet min der verheugd verklaarde maar liefst vier envijftig deelnemers te mogen begroeten. Hieronder bevindt zich één dame; mevrouw VerlooyOskam, een bekende figuur in Heemsteedse schaakkringen. In zijn hierna volgende toespraak merkte wethouder A. J. van Houten in de eerste plaats op, dat het voor het gemeentebestuur altijd weer een genoegen betekent dit zo- merschaaktoernooi door een van zijn leden te laten openen. Vooral nu „Het Oude Slot" binnenkort het tienjarig bestaan gaat her denken. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit heeft het gemeentebestuur dan ook beslo ten voor dit toernooi drie zilveren me dailles beschikbaar te stellen, tevens be doeld als aanmoediging voor de deelne mers, die hierdoor wellicht nog meer dan anders gestimuleerd zullen worden. Ver der verklaarde spreker dat in een zeer na bije toekomst de vrijetijdsbesteding een probleem van de eerste orde zal worden. Er valt overal haast een nervositeit te con stateren en er zijn daarom nog slechts wei nig mensen overgebleven, die zich waarlijk rustig aan een gezonde ontspanning kun nen overgeven. Daarom mag „Het Oude Slot" zich wel uitermate gelukkig prijzen met het bezit van het huidige bestuur, dat alles in het werk stelt om de leden door middel van het schaakspel hun ontspanning op de prettigste wijze mogelijk te maken. Wethouder van Houten besloot met het uit spreken van zijn hartelijke gelukwensen met dit jubileum en voor het slagen van het toernooi. Na een kort dankwoord van de voorzit ter verrichtte wethouder Van Houten op een der borden de eerste zet, waarmee het toernooi officieel geopend was. De wedstrijden worden, eveneens in het parochiehuis „Anno Santo" voortgezet op de maandagen 11, 18 en 25 juni en 2 juli; de afgebroken partijen kunnen eventueel op de woensdagen worden uitgespeeld. Voor het overige is het wedstrijdreglement van de Noordhollandse Schaakbond bindend. Het slot van dit toernooi en de prijsuitrei king kunnen tegen eind juli tegemoet wor den gezien. (Verkort weergegeven) Last van fietsen Het is toegestaan fietsen voor de etalages van winkels te plaatsen. Daartegen is geen bezwaar, in dien het aantal beperkt blijft. In de Gene raal Cronjéstraat in Haarlem-Noord kan het bij een winkel voorkomen, dat er vele fietsen geplaatst worden, waardoor moei lijkheden ontstaan voor wandelaars. In dien er ook kisten geplaatst worden is men verplicht het trottoir te verlaten en ge bruik te maken van de rijweg. Toen dezer dagen een jongen een fiets wilde weghalen vielen er vijf op de grond, waardoor mijn been gewond raakte. Kunnen er geen maat regelen getroffen worden, dat wandelaars rustig op het trottoir kunnen lopen, ook in drukke straten? Abonnee

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9