Eerste Kamer aanvaardt beperking van het afbetalingsstelsel Weerbericht Maatregelen na overleg met het bedrijfsleven 'MORRIS OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Washington wil met Moskou militair bezoek uitwisselen Kremlin verstrekt gegevens over de volkshuishouding Hulp aan Joegoslavië zal opnieuw in studie worden genomen Totale bevolking ruim 200 miljoen; geboortecijfer aanzienlijk gedaald Het woord is aan PERSCONFERENTIE VAN EISENHOWER Cyprische ambtenaar in Limassol doodgeschoten Nieuwe minister is wèl gebonden Dubbele technische hulp van V.S. aan Indonesië Neutrale commissie trekt zich terug uit Korea Daily Worker critiseert het beleid van Moskou Adlai Stevenson streefde zijn partijgenoot Kefauver voorbij Engelse atlas zit de Westduitsers dwars De honderdduizend op nummer 1479 Reusachtige stofwolk in het Midden-Oosten Polaire lucht op komst Weerrapport 70e JAARGANG No 280 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. DONDERDAG 7 JUNI 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 125 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In Lelystad gaf de hoofdingenieur-directeur van de Zuiderzeewerken, ir. J. F. P.. van de Wall gisteren met behulp van maquettes en schaalmodellen aan zijn vorstelijke bezoekers een uiteenzetting over de inpolderingssystemen. De Eerste Kamer heeft gisteren na enige discussie zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot tijdelijke regeling van het afbetalingswezen goedgekeurd. Alleen de communisten lieten hun „tegen" aantekenen. De wet opent voor de regering de mogelijkheid om voor afSctalingsovereenkomsten voorschriften te geven ter beperking van de bestedingen. Bij de thans geldende regeling van het afbetalingswezen is beperking van het afbetalingsvolume niet mogelijk. In afwachting van een algehele herziening van de wet op het afbetalingsbedrijf, waarin maatregelen zullen worden opgenomen, die ingrijpen op grond van conjunctuurpolitieke overwegingen zullen mogelijk maken, kunnen thans voor schriften worden gegeven die zullen gelden tot 1 januari 1959. De minister van Economische Zaken kan na overleg met de minister van Financiën voor schriften geven over het bedingen en aanvaarden van de betaling van een gedeelte, en over het afbetalingsplan voor het resterende gedeelte van de koopprijs. Deze voorschriften kunnen verschillend zijn naar gelang van de aard of de waarde der zaken of de hoedanigheid uit economisch oogpunt dei- kopers of verkopers. Bij het debat werden van A.R.- en C.H.- zijde enkele bezwaren tegen de regeling geuit. De heer Hellema (A.R.) geloofde niet dat misbruiken van zodanige omvang zijn dat ingrijpen noodzakelijk is. Hij meende dat het recht van de belangheb bende ondernemers niet voldoende is ge waarborgd. Er is geen mogelijkheid van beroep. Hij betreurde het, dat de S.E.R. niet wordt ingeschakeld. De heer P o 11 e m a (C.-H.) was van oor deel, dat het wetsontwerp eigenlijk niets regelt. Het geeft alleen enkele richtlijnen. Hij betoogde dat de minister blijkbaar de vrije hand wil bij de uitvaardiging van voorschriften. De minister heeft gezegd, dat hij voornemens is het bedrijfsleven in het NICOSIA (Reuter) Cyprische verzets lieden hebben vanochtend vijf schoten ge lost op de 35-jarige Cyprische ambtenaar Andreas Sergides, toen deze zich op de trap naar zijn kantoor te Limassol bevond. Ser gides werd dodelijk gewond. Te Limassol is tot nader order een uit gaansverbod afgekondigd. Woensdag werd in de stad een 28-jarige Britse inspecteur bij het onderwijs doodgeschoten. Alle plaatsen van vermaak in Limassol die net eigendom van Griekse Cyprioten zijn, wer den daarop van zonsondergang tot zons opgang gesloten. Een 38-jarige Griekse Cyprioot die in Pakos ernstig werd gewond door revolver schoten, is woensdag in een ziekenhuis in Nicosia overleden. Twee Turks-Cyprische politiemannen zijn, verdacht van deze aan slag, gearresteerd. overleg te betrekken, maar dat bindt zijn opvolger niet, volgens de heer Pollema. In zijn antwoord verklaarde de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, dat de directe aanleiding tot de indiening van het ontwerp de actuele conjunctuur-poli tieke situatie is geweest. Ethisch en econo misch is het afbetalingsstelsel aanvaard baar, economisch kan het zelfs zeer nuttig werken. Het stimuleert de economische groei. Men moet echter bedacht zijn op verstorende elementen in do ontwikkeling van het afbetalingsstelsel. De minister was het niet eens met de opvatting van de heer Pollema dat een nieuwe minister niet gebonden zou zijn door thans gedane toe zeggingen. Die minister is zijns inziens wel gebonden. Wil hij meer bevoegdheden, dan zal die nieuwe bewindsman daartoe wel een ontwerp indienen, aldus prof. Zijlstra. De eerste uitvoeringsmaatregelen moeten snel worden genomen, willen ze effect hebben, zonder advies van de S.E.R., maar na overleg met het bedrijfsleven, dat volop aan de gang is, zo zei de minister, die ADVERTENTIE r^j\y TMii/ivJ 11 Een beeld van het bezoek, dat het Griekse Koninklijke Gezin op het ogenblik aan Parijs brengt. Op het station „Bois de Boulogne" werd deze foto gemaakt van Koningin Frederike, Prinses Sophia, Koning Paul en president Coty. WASHINGTON (Reuter). - In diploma tieke kringen in Washington is verklaard, dat Indonesië een „aanwijzing" heeft ge kregen, dat de toewijzing van gelden voor technische hulpverlening, op grond van het Amerikaanse program voor buitenland se hulp. in het komende financiële jaar wellicht bijna verdubbeld zal worden. In hef financiële jaar, dat het einde van deze maand verstrijkt, beloopt- het bedrag voor technische hulp aan Indonesië 11.100.000 dollar, drie miljoen meer dan voor het jaar daarvoor. Er wordt onderhandeld over een verhoging van de toewijzing. SEOEL (Reuter). - De neutrale toezichts- commissie in Korea heeft de militaire be standscommissie meegedeeld dat de in- spectiegroepen uit Zuid- en Noord-Korea teruggetrokken zullen worden. Deze beslissing volgt op het besluit van het UNO-opperbevel, volgens hetwelk de communistische leden van het controle apparaat zich uit Zuid-Korea naar de ge demilitariseerde zone moeten terugtrekken. Uit een UNO-bron is gemeld dat de com munistische afgevaardigden in de militaire bestandscommissie verlangd hebben dat het gezag van de neutrale commissie ge handhaafd wordt en dat de controleurs zich naar hun posten terug zouden bege ven, zodra er klachten waren over schen dingen van de wapenstilstand. De UNO- afgevaardigden zouden dit geweigerd heb ben. voorts opmerkte dat als de prijsstabilisatie mislukt, dat niet alleen een onaangename zaak is voor de minister van Economische Zaken, maar voor de gehele Nederlandse volksgemeenschap. Onthullingen bleven te lang uit en zwegen over antisemitisme NEW YORK (Reuter/UP) Het New Yorkse communistische blad „Daily Wor ker" schrijft, dat de Sovjetleiders een fout hebben gemaakt door de schokkende ont hullingen van partijsecretaris Kroesjtsjev niét onmiddellijk te publiceren. Het blad spreekt er zijn bezorgdheid over uit, dat er niets wordt gezegd over de „misdaden" te gen de Joden. „Wij beschouwen Kroes j- tsjevs rede niet als het laatste woord over de wijze waarop Stalins terreurregime zich twintig jaar kon handhaven en over de rol van de andere communistische lei ders. De blindheid en oncritische houding van de Daily Worker jegens de onderdruk king in de Sovjet-Unie heeft ernstige scha de berokkend aan ons doel: het bevorde ren van een socialistische beweging in dit land", aldus de „Daily Worker". Drie versies De tekst van de rede van Kroesjtsjev, die door het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken voor bublicatie is vrij gegeven, is uit Joegoslavische communis tische bronnen ontvangen, zo zeggen goed ingelichte kringen in Wenen. Volgens deze bi-onnen is deze tekst een van de drie ver sies, die, voor zover bekend, van deze ge heime rede bestaan. Het zou tevens de in de mildst gestelde bewoordingen en meest geredigeerde versie zou zijn. De eerste letterlijke versie zou uitgereikt zijn aan partijliders in de Sovjet-Unie. Voorzover bekend bevindt zich hiervan geen copie in westelijke han/den. De tweede versie was volgens hen bestemd voor partijleiders in satellietstaten en dienovereenkomstig ge redigeerd. Uit deze versie zijn echter de felste en opzienbarendste opmerkingen van Kroesjtsjev weggelaten, zo zeiden de bronnen. Volgens het Amerikaanse blad „Kansas City Star" is de tekst die het State De partment heeft gepubliceerd echter afkom stig van de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, die haar in handen zou hebben gekregen met medeweten van het centrale partijcomité, Men mist een aantal belang rijke bijzonderheden over de zuiverings processen uit de dertiger jaren en over perioden uit het buitenlandse politieke be leid van Stalin. De Russische ambassade in Washington heeft het State Department reeds drie maal om een copie verzocht. WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Pre sident Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie in Washington verklaard, dat hij het uitwisselen van bezoeken over en weer van Amerikaanse en Russische militaire en defensie-autoriteiten op basis van zuivere wederkerigheid zal houden. De Russische minister van Defensie, maar schalk Zjoekov, zou worden uitgenodigd voor een bezoek aan Washington, als de Sovjet-Unie de Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, voor een bezoek aan Moskou uitnodigde. De stafchef der Ame rikaanse luchtmacht, generaal Twining zal op Russische uitnodiging deze maand de „Dag van de Sovjet-luchtmacht" in Mos kou bijwonen. Als een bevelhebber van de Sovjet-luchtmacht de Verenigde Staten zou willen bezoeken zal hij daarvoor toe stemming krijgen. Hij zal met dezelfde eer bewijzen ontvangen worden en soortgelijke bezoeken kunnen afleggen als Twining in de Sovjet-Unie. Eisenhower zei van mening te zijn dat de kwestie van de Amerikaanse hulp aan Joegoslavië opnieuw bestudeerd moet wor den. Er moet nagegaan worden hoe de za ken met president Tito, die op het ogen blik een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, er voor staan. In het Amerikaanse congres zijn stemmen opgegaan die de hulp aan Tito willen beknotten, nu er weer toenade ring is ontstaan tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie. De president zei niet te gelo ven dat het „geval Tito" als een volledig verlies moet worden beschouwd. Tito, die nu zo hartelijk in Moskou ontvangen wordt is er in geslaagd het Kremlin te weer staan. Om hem terug te winnen hebben de Russen grote concessies moeten doen. Als gevolg hiervan zullen zij ernstig moeten nadenken over hun betrekkingen met an dere satellietstaten. De kwestie van de Amerikaanse hulp aan Joegoslavië moet ook opnieuw bezien worden in het licht van wat het beste is voor de Amerikaanse belangen. Het zou tragisch zijn als het Congres de voorgestel de hulp aan het buitenland niet aanvaard de. De Verenigde Staten moeten door mid del van hulpprogramma's even krachtig voor de vrede strijden als zij van 1941 tot 1945 oorlog gevoerd hebben. Afmaken De rede van partijsecretaris Kroesjtsjev, waarin deze Stalin aanviel, noemde Eisen hower eer. feitelijk „afmaken" van alle dic taturen. Het was de president echter op gevallen, dat Kroesjtsjev niet gesproken had over pogingen om de methoden voor behandeling van tegenstanders van het Sovjet-regime te wijzigen. Kroesjtsjev had kennelijk slechts willen zeggen, dat Stalin de verkeerde personen had laten doden. Volgens de president is de rede hoofdzake lijk voor binnenlands gebruik in de Sov jet-Unie bestemd. Eisenhower gaf geen commentaar op het aftreden van Molotov als minister van Buitenlandse Zaken. Over de Amerikaanse strijd voor de vre de zei de president nog, dat de Verenigde Staten rekening moeten houden met de speciale houding van sommige landen. Kennelijk doelde hij op critiek in het Con gres op India en andere neutrale landen. Neutraal wil nog niet zeggen, aldus Eisen hower, dat die landen neutraal staan tus sen goed en kwaad, tussen behoorlijk en onbehoorlijk. (Van onze correspondent in Washington) De overtuigende, overwinning die Ste venson in de voorverkiezing van Californië op Kefauver behaald heeft, maakt eerstge noemde de meest waarschijnlijke kandi daat voor het presidentschap van de zijde der democraten. Dit feit kan zijn aanhan gers moed geven voor de komende strijd tegen Eisenhower. Met nadruk dient er evenwel op gewezen te worden dat Eisenhower op dit moment verreweg de beste kansen heeft in de eind strijd. In de democratische race van dit jaar was Stevenson op de tweede plaats gekomen, toen vroeg in het voorjaar Kefauver hem versloeg in de voorverkiezing van Min nesota. Daarna heeft Stevensons overwinning in Florida, al was die ook klein, hem een duw in de goede richting gegeven. Dat Kefau ver in Florida nog een betrekkelijk goed fi guur sloeg, is toe te schrijven aan Kefau- vers populariteit in deze staat omdat hij vier jaar geleden aldaar de campagne tegen de misdadigheid heeft geleid. Bovendien behoren de democratische kiezers in Flo rida in het algemeen tot een zeer eenvou dig slag mensen, die meer voelen voor de simpele Kefauver dan voor de intelligente Stevenson. De rijke renteniers van Florida zijn voor een groot deel republikeinen. In Californië is het ontwikkelingsniveau van de democratische kiezers stellig hoger en bij hen maakte Stevenson een betere kans. Opvallend is het overigens dat Steven son veel succes heeft gehad onder de ne gerbevolking. Dit feit zal hem voor de de mocraten uit het noordoosten een des te aantrekkelijker candidaat maken. Eén ding staat na de strijd in Californië vast: Kefau ver maakt geen kans meer om in augustus op de conventie de democratische kandi daat voor het presidentschap te worden. Al voelen de aanhangers van Stevenson zich overigens zeker van hun zaak, Ste venson zelf verklaart wijselijk dat de par tij nog niet gewonnen is. Van nu af aan zal Stevenson zich echter wel de luxe kun nen veroorloven om meer de strijd aan te binden tegen Eisenhower dan tegen zijn partijgenoten, die met hem om de hoogste plaats dingen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Sjeik Abdulla Mubarak van Koeweit brengt op het ogenblik een bezoek aan Engeland. We zien hier de Sjeik bij het verlaten van een duikboot op d'e basis te Portsmouth. Ashley Montagu: Enkel de inferieure mens moet iemand hebben op wie hij kan neerzien, om zichzelf superieur te kunnen voelen. MOSKOU (Reuter). - De Russische rege ring heeft een statistisch overzicht van de volkshuishouding der Sovjet-Unie voor verkoop vrijgegeven en daarmede gebroken met stilzwijgen, dit gedurende het Stali nistische tijdperk over economische gege vens werd bewaard. Het overzicht bevat gegevens over de bevolking en de indus triële produktie, die althans sedert de oor log zelfs voor de gewone burger van de Sovjet-Unie niet beschikbaar waren. Blijkens het overzicht, dat 262 pagina's telt, wordt de bevolking der Sovjet-Unie geraamd op 200,2 miljoen zielen, ongeveer twintig miljoen minder dan volgens Wes telijke ramingen. Er zijn geen officiële statistieken over de bevolking gepubli ceerd sedert de volkstelling in 1939, toen de bevolking werd geraamd op 170,6 mil joen. Het geboortecijfer in de Sovjet-Unie is tussen 1940 en 1955 sterk gedaald. In 1953 werd het laagste punt sedert 42 jaar be reikt. In 1940 werden nog 31,7 kinderen per duizend inwoners geboren, maar het ge boortecijfer is inmiddels gedaald tot 25,6. In 1953 bedroeg het 24,9. In april leefden 113,2 miljoen personen op het platteland en 87 miljoen in de ste den. Moskou is met 4.839.000 inwoners de grootste stad der Sovjet-Unie. In dit aan tal is de bevolking der voorsteden niet in begrepen. De op een na grootste stad is groot-Leningrad met 3.176.000 inwoners. Daarna komen Kiev met 991.000 en Bakoe met 901.000 inwoners. Er waren verleden jaar 85.700 collectieve boerderijen en 5.134 staatsboerderijen in de Sovjet-Unie. Volgens de gegevens zal de zware indus trie in 1960 66 maal en de lichte industrie 14 maal zo groot zijn als in 1928. De staal- produktie heeft verleden jaar 45,3 miljoen ton bedragen, vergeleken met 18,3 miljoen ton in 1941, voor het uitbreken van de oorlog met Duitsland. De produktie van personen- en vrachtauto's steeg van 145.000 in 1940 tot 445.000 in 1955 Einde 1955 waren er in de Sovjet-Unie 6.100.000 radiotoestel len en 820.000 televisietoestellen. (Van onze correspondent in West-Duitsland) In West-Duitsland wil en kan men zich maar niet met de gedachte verenigen, dat het vroeger zo f'ote Duitse rijk voorgoed in stukken verdeeld zal moeten blijven. De Bondsregering heeft zich tot het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken in Lon den gewend om er tegen te protesteren, dat in de Oxford-atlas, die door het ko ninklijke geografische genootschap uitge geven is, de Oost-zone als een zelfstandige staat voorkomt en de voormalige Duitse gebieden ten oosten van de Oder en de Neisse binnen de grenzen van Polen en Rusland zijn getekend. Dit protest heeft echter geen weerklank gevonden. Het Brit se ministerie heeft de Westduitse ambassa deur in Londen meegedeeld, dat het van officiële zijde niet mogelijk was, invloed op een particuliere uitgeverij uit te oefe nen. De uitgever van de atlas zelf heeft de Westduitse ambassade laten weten, dat hij er niet aan denkt veranderingen op de be treffende bladzijde in de atlas aan te bren gen. Men heeft bij het samenstellen van die atlas alleen maar rekening met be staande nuchtere feiten gehouden. Bonn wil zijn pogingen echter nog niet opgeven en daarom zal het hoofd van de cartogra fische afdeling van het Westduitse ministe rie van Butienlandse Zaken naar Londen reizen om nog eens te pogen de Britse aardrijkskundigen en de uitgever tot an dere gedachten te brengen. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de honderdduizend gevallen op lot nummer 1479. Van het lot, waarop de 100.000 viel, zijn series verkocht in 's Gravenhage, in Am sterdam, in Wageningen, in Waalwijk en in Rotterdam. BAHREIN (Reuter) Boven een gebied van tweeëneenhalf miljoen vierkante kilo meter in het Midden-Oosten hangt op 2,5 km hoogte een reusachtige stofwolk, waar door het zicht sterk wordt belemmert. Volgens een weerkundige van het Britse ministerie van Luchtvaart te Bahrein is het verschijnsel een gevolg van een droge winter in Irak en de krachtige wind, die de laatste tijd in dit gebied waait. De wolk strekt zich uit van Bagdad naar de kust van Oman in het zuiden en van de om geving van Karatsji in westelijke richting over Arabië. ADVERTENTIE BARTEIJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Veulen lederen Jassen 175. Het K.N.M.I. deelt mede: Kort na het passeren van New-Foundland is een daar aanwezige depressie snel in diepte toege nomen. Als gevolg hiervan komt op de westelijke oceaanhelft in de hogere delen van de atmosfee: thans een krachtige war me luchtstroming tot ontwikkeling, waar door subtropische luchtmassa's in de rich ting van IJsland worden gevoerd. Hier mede in verband staat de vorming van een krachtige rug van hoge druk ten wes ten van de Britse eilanden en de snelle opvulling van een bij Noord-Ierland ge legen depressie. In de afgelopen nacht trok het front van deze depressie vrijwel zonder neerslag over het grootste deel van Neder land. Boven West-Frankrijk en het Kanaal kwam een randstoring van de Ierse de pressie tot ontwikkeling. Deze zal met en kele buien ons land passeren. Daarna gaat ae wind naar zuidwest tot west ruimen en zal polaire lucht Nederland binnenstromen. (van hedenmorgen 7 uur) 61) C S .g "O ÏB.0I .So w iS-C Eü'i Weers- toestand 60 w s oS r- zB Stockholm zwaar bew. rj 21 0 Oslo zwaar bew. ono 17 0 Kopenhagen licht bew. zo 17 0 Aberdeen zwaar bew. z 14 1 Londen regenbui z 18 0,2 Amsterdam geheel bew. z 20 0 Luxemburg zwaar bew. zw 17 3 Parijs geheel bew. z 20 0 Bordeaux geheel bew. zw 18 1 Grenoble nevel zzo 17 0,1 Nice onbewolkt nw 24 0 Berlijn licht bew. zzw 17 0,1 Frankfort regen zo 24 3 Miinchen half bew. windst. 26 3 Zürich licht bew. O 25 0 Genève nevel nno 23 3 Locarno zwaar bew. windst. 25 0 Wenen licht bew. w 28 0 Innsbruck nevel w 29 0,5 Rome licht bew. windst. 28 0 Ajaccio onbewolkt windst. 26 0 Den Helder Y penburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven geheel bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. Vlv. Z.-Limb. half bew. mat. mat. zzo zzw mat. zzw windst. 12 mat. z 14 temp. 7 uur z 12 z 12 12 14 12 15 0,1 0 0,1 0 0 1 0 2 Neerslag laatste 24 uur. r'rmvro ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van don derdagavond tot vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien, hier en daar met onweer. Overwegend matige wind. ruimend naar west. Koel weer. 8 juni Zon op 4.23 uur. onder 20.59 uur. Maan op 3.55 uur, onder 20.41 uur. Maanstanden 8 juni 22.29 uur: nieuwe maan 15 juni 12.56 uur: eerste kwartier 23 juni 7.13 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 juni Hoog water: 2.01 en 14.29 uur. Laag water: 9.52 en 22.30 uur. Vrijdag 8 juni Hoog water: 2.46 en 15.15 uur. Laag water: 10.46 en 23.16 uur. CCOCCCCCCCCCö3CCXXxX<jO,>JJi» Vïmwvt

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1