Enkele fractievoorzitters over de verkiezingsuitslag De nieuwe Tweede Kamer Perscommentaren op de stembusuitslagen Tien jaar percentages Uitslagen brachten duizenden op de been in Amsterdam Dichte drommen in de binnenstad Eén indruk domineert: kabinets formatie zal zeer moeilijk worden 12 Levensloop nieuwe Kamerleden Prijzenvorderingen op gedistilleerd vervallen Aanpassing sociale voorzieningen Begrafenis J. L. Pfundt Tilanus: Terug op vooroorlogse punt Mr. Burger: Verheugd Gortzak: Duurste zetel" Prof. Romme: Katholieke eenheid hersteld Prof. Oud: Rots in de branding" Dr. Schouten: Staking in Groningen duurt voort Doetinchemmer kon niet stemmen Indonesië ziet de uitslag door West-Irian-bril DONDERDAG 14 JUNI 1956 Katholieke Volkspartij: Romme, C. P. M., Bloemend'aad; van Vliet F., Eindhoven; de Kort, W. L. P. M., Goirle: van Thiel, F. J. F. M., Helmond; van der Zanden, H. H., Eensel; Fens, J. J., Breda; van Meël. C. J., Hi'lvarenbeek; van den Heuvel, N. H. L., 's-Hertogenibosch; Duynstee, A. E. M., 's-Gravenhage; Andriessen, W. J., Utrecht; Klompé, mej. M. A. M., Arnhem; Cals, J. M. L. Th., 's-Gravenhage; Engelbertink, B. A. A., Oldenzaal; Stokman, J. G., Utrecht; van der Ploeg, C. J., Haarlem; Luns, J. M. A. H., Wassenaar; Lucas, A. M., Rotterdam; de Vink, mej. J. C. H. H., Utrecht; Koersen, Th. D. J. M., Amster dam; van Doorn, H. W., Rotterdam; Weiter, Ch. J. I. M., 's-Gravenhage; van der Weij- den, M. P., Nieuwkoop; Weijiters, A. C. M., 's-Gravenhage; Groen, J., Alkmaar; van Rijckevorsel, K. T. M., 's-Gravenhage; Maenen, J. H., Heerlen; Peters, J. M., Roos teren; Droesen, W. J., Roermond'; Korten- horst, L. G., 's-Gravenhage; Peters, W. J. G., Venlo. Er zal nog moeten worden geloot voor de laatste zetel tussen: dr. Wolf, A. A. J., Breda; van Koeverden, J. H. W., Buren; van Dongen, J. M. A. C., Aardenburg; Mul ders, W. J. A, Heerlen. Partij van de Arbeid: Drees, W., 's-Gra venhage; Willems, J. M., Oisterwijk; van Lienden, C. J., Eindhoven; Tans, J. G. H., Maastricht. Er moet met de mogelijkheid worden rekening gehouden, dat er een zeer kleine kans is, dat de heer Tans, de vierde naam, niet wordt gekozen verklaard, van der Goes, M., Wassenaar; ten Hagen, C. J. A. M., Nijmegen; Scheps, J. H., Den Dolder (gem. Zeist); Suurhoff, J. G., Naarden; Zeelenberg, mej. J., Rotterdam; Hofstra, H. J., Wassenaar; Bommer, J., 's-Graven hage; Burger, J. A. W., Wassenaar; van Sleen, H., Rotterdam; Ruygers, G. J. N. M., Rijswijk (Z.H.); Stufkens, N., de Bilt; Ver meer, E. A., Naarden; Tendeloo, mej. N. S. C., Wassenaar; Goedhart, F. J., Amster dam; Roemers, D., Badhoevedorp (gem. Haarlemmermeer); de Kadt, J., Heemstede; Peschar, H., Haarlem; Mansholt, S. L., Was senaar; Vondeling, A., Leeuwarden; Ne- derhorst, G. M., Gouda; Egas, C., Heiloo; van Lier, Th. J. A. M., 's-Gravenhage. Voor de o\'erige 8 zetels zal moeten wor den geloot. Anti-Revolutionaire Partij: Zijlstra. J., Amsterdam; Algera J., 's-Gravenhage Roosjen, A. B., Amsterdam; Gerbrandy, P., Scheveningen; Bruins Slot, J. A. H. J. S., Aerdenhout; Biewenga, A. W., Garsthuizen; Hazenbosch, C. P., Den Dolder; Verkerk, E. P., Boskoop; van Eijsden, H., Rotterdam; Fokkema, J., Ede. Christelük-Historische Unie: Trianus, H. W., 's-Gravenhage; Beernink, H. K. J., Rijswijk (Z.H.); van de Wetering, F. H., Amsterdam; Sc hm al, J. J. R., Voorburg; Wttewaal van Stoetwegen, jkvr. C. W. I., 's-Gravenhage; Kikkert, H., Zeist; Staf, C., Arnhem; Krol, Tj., Haren. V.V.D.: Oud, P. J. Rotterdam; Korthals, H. A., Voorschoten; Fortanier geb. de Wit, A., OvenveenZegering Hadders, R., Em- men; den Hartog, F., Hoog Blokland: Cor- nelissen, J. G. H., Amsterdam; Ritmeester, G., 's-Gravenhage; van Leeuwen, H. F., Laren (N.H.); Stoffels geb. v. Haaften, J. M., Haarlem. Communistische Partij van Nederland: Wagenaar, G., Amsterdam; de Groot, S., Amsterdam; Gortzak, H., Amsterdam; Reu ter, J. F., Amsterdam. Staatkundig Gereformeerde Partij: Zandt, P., Delft; van Dis, C. N., 's-Gravenhage. Henri Willem van Doorn is op 6 oktober 1915 te 's Gravenhage geboren. Hij bezocht daar het Aloysiuscollege en studeerde eerst klassieke letteren en daarna rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Mr. Van Doorn kwam in 1942 bij de rechterlijke macht als waarnemend ambtenaar van het Openbaar Ministerie; daarna was hij amb tenaar van het O.M. te Rotterdam. In deze hoedanigheid werd mr. Van Doorn in 1945 belast met de leiding van de P.O.D. te Rotterdam. In 1947 volgde zijn benoeming tot waarnemend advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag. In 1951 werd hij benoemd tot substituut officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam. Tevens werd hij belast met reorganisatie-werkzaamheden bij het mi nisterie van justitie. In het katholieke ver enigingsleven neemt de heef Van Doorn een werkzaam aandeel. Hij is o.m. lid van de St. Vincentius-vereniging en voorzitter van de vereniging van katholieke gezins voogdij en patronage „St. Raymundus" te Rotterdam. In de jaren 1945-1946 was hij lid van het bestuur van de K.V.P. in de kring Rotterdam. In mei 1951 werd hij voorzitter van de afdeling Hillegersberg en in 1952 van de Kring Rotterdam. Sedert november 1953 is de heer Van Doorn lan delijk voorzitter van de K.V.P. Anthony Ernst Marie Duynstee, op 24 december 1920 te Amsterdam geboren, be zocht het gymnasium van de Nederlandse en Ierse Jezuïeten en studeerde aan de Katholieke Universiteit van Ierland, de Nationale Universiteit van Ierland en het University College te Dublin. Hij onderbrak zijn studies om als oorlogsvrijwilliger in Engeland, Suriname en de Ned. Antillen te dienen. Na als lid van de Prinses Irene- brigade de gehele Europese veldtocht te hebben meegemaakt, vervolgde hij in 1945 zijn economische studies aan de genoemde universiteiten. Hij verwierf de graad van Master of Economie Science op een proef schrift: „Keynes theory of full employ ment and publiek finance". In 1948 werd de heer Duynstee benoemd tot hoofd van het bureau „Scandinavische lan den" bij de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (O.E.E.S.) te Pa rijs. Sedert 1952 is hij werkzaam bij de K.L.M., waar hij thans belast is met de leiding van het Bureau Internationale Met ingang van vandaag treedt een Koninklijk Besluit in werking, waarbij de prjjzenverordening verkoop gedistilleerde dranken per maat en de verordening glas- prijzen jenever en dergelijke vervallen. Deze verordeningen, die in 1951 van kracht werden en nog steeds golden, stelden res pectievelijk minimumprijzen per liter en per glas vast voor jenever en andere gedis tilleerde dranken. Zij zijn thans vervallen verklaard, omdat, naar het oordeel der regering, uniforme minimumprijzen slechts aanvaardbaar zijn, wanneer zonder zoda nige prijzen het gevaar bestaat, dat duur zaam prijzen in rekening zullen worden gebracht, die liggen beneden de kostprijs van de efficiënte ondernemingen en dien tengevolge de rentabiliteit van bedrijfs takken als geheel aantasten. Dit is bij de betrokken bedrijfstakken niet gebleken. OE NIEUWE ZETELVERDELING VAN DE TWEEDE KAMER ^zWelverlÈung zetelverdeling 1956 33 ©eeoo ©®©o© 34 ••©o© 0©9©« Oace© Coöperatie bij de dienst Buitenlandse Be trekkingen. Willem Johan Gerard Peters is op 5 de cember 1916 te Venlo geboren. Hij bezocht het Bisschoppelijk College te Roermond en studeerde vervolgens economie aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, waar hij in februari 1940 het kan didaatsexamen aflegde. Na de oorlog ver volgde hij zijn studie aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen. In november 1949 deed hij kandidaatsexamen in de politieke en sociologische wetenschappen. De heer Pe ters is eigenaar van een fabriek van meng voeders in zijn gebooi-testad. Hij is secreta ris van het Centraal Veevoeders Instituut te Amsterdam en bestuurslid van de Stich ting voor Veevoedingsonderzoek te Utrecht. Tevens is hij ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Limburg en adviserend hoofdbestuurslid van de Katholieke Middenstandsbond. Hij heeft zitting in de gemeenteraad van Venlo en is lid van de afdeling Venlo van het Centrum voor Staatkundige Vorming. De heer Peters is vice-voorzitter van de af deling Venlo van de K.V.P. Antonius Cörnelus Maria Westers werd op 6 oktober 1913 te Tilburg geboren. In 1931 behaalde hij de onderwijzersakte. Hij trad in dienst van de P.T.T. en was achter eenvolgens werkzaam te Venlo, Maastricht en 's Hertogenbosch. In 1947 volgde zijn benoeming tot bezoldigd bestuurder van de r.k. bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus". Twee jaar later werd hij benoemd tot penningmeester van de Katholieke bond van Overheidspersoneel en sedert 1952 is hij voorzitter van deze organisatie. Tevens neemt hij het presidium van de R.K. Cen trale voor Overheidspersoneel waar. De heer Weijters maakt deel uit van de cen trale commissie van overleg in ambtena renzaken. In 1953 werd hij gekozen tot lid van de gemeenteraad van 's Gravenhage en sedert 1955 is hij voorzitter van de K.V.P.-fractie. Voor de aanpassing van de sociale voor zieningen is het noodzakelijk te wachten tot na 1 september met de verhoging van de langlopende sociale uitkeringen. De kort lopende uitkeringen zijn inmiddels al aan het gestegen loonpeil aangepast. Dit heeft de secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr. G. C. van Dij in een radiotoespraak over het onder werp: „Het verband tussen loonpeil en sociale voorzieningen", geconstateerd. Voorts is het gewenst, meende hij, door herziening van de invaliditeits- en ongeval lenverzekering te komen tot een toekom stige automatische aanpassing van de lang lopende uitkeringen aan het gemiddelde loonpeil. „Kinderbijslagpeil niet urgent". Ten aanzien van de kinderbijslagen, al dus spreker, dient men zich ernstig af te vragen of er wel aanleiding is, deze te ver hogen, te meer nu er nog zoveel kosten te wachten staan van verbeterde sociale voor zieningen, die stellig een grotere urgentie hebben. Het is om economische redenen gewenst, de loonsverhogingen geleidelijk tot stand te brengen. Dit komt er op neer, dat met spreiding in de tijd tussen 1 april en 1 sep tember van dit jaar, en waarschijnlijk ook nog daarna, een groot aantal collectieve contracten en bindende loonregelingen moet worden gewijzigd. Daarom kan zeker niet voor 1 september een voorlopig inzicht bestaan in de vraag in hoeverre het ge middelde loonpeil omhoog gelopen is. Zou men de gemiddelde loonstijging ook in de sector van de sociale verzekering volgen, dan kan pas na 1 september de conclusie worden getrokken met welk percentage de langlopende sociale uitkeringen moeten worden verhoogd. Op de algemene begraafplaats te Zand- voort is woensdagmiddag om kwart over twaalf ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer J. L. Pfundt, die na een langdurige ziekte zaterdag op 72- jarige leeftijd in een ziekenhuis te Haarlem is overleden. De heer Pfundt was in Zandvoort een be kend en bemind persoon, die voor de oor log onder meer stationschef was in Zand voort, Haarlem en Leiden en na zijn pen sionering Zandvoort wederom als woon plaats koos. Jarenlang was de overledene bestuurslid van de afdeling Zandvoort van. de Neder landse Protestantenbond en sinds een jaar adviseur van dit bestuur. Voorts was hij bestuurslid van de Zandvoortse openbare leeszaal, terwijl hij belangrijk propagan distisch werk verrichtte voor de V.P.R.O. Er was voor de teraardebestelling grote belangstelling en een schat aan bloemen getuigde er van, hoezeer de overledene in brede kring werd gewaardeerd en geliefd was. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de voorzitter van de afdeling Zand voort van de Nederlandse Protestanten bond, de heer A. Elffers Azn, die de over leden schetste als een man, die van de aan vang af de afdeling gediend had met veel liefde, toewijding en trouw. Met de heer Pfundt ging iemand heen, die velen zeer iief was. Doch over het graf klinkt sterk de roep der eeuwigheid, die de overledene ook tijdens zijn leven heeft verstaan en daarom past een woord van lof en dank aan God, die mensen schonk aan de afde ling zoals deze man, die in alles een voor beeld was voor allen. Ds. J. Heidinga uit Haarlem sprak naar aanleiding van een tekst uit het evangelie van Johannes. Een zoon van de overledene bracht daar na namens de familie dank voor de grote belangstelling en het troostend medeleven tijdens de ziekte en het overlijden van zijn vader ondervonden. Bijna elke krant, die uit Amsterdam ons land bestrijkt, had gisteravond een verras sing voor de duizenden die in dichte drom men door het centrum van de hoofdstad schuifelden in kennelijk welbehagen van het massaal beleven van de spanning die hét druppelsgewijs bekend maken der ver kiezingsuitslagen veroorzaakt. Het Parool, op de Dam, had het grootste projectiedoek, een redactie-compleet-met-telex in een verhuiswagen en The Ramblers van Theo Uaen Masman in een muziektent. Trouw, op het Rokin, had twee televisietoestellen ter weerszijden van het scherm-. Het Vrije Volk, op het Beursplein, had Evert Ver meer, die de luidste stem via luidsprekers uit de Koopmansbeurs deed schallen. De Volkskrant had in haar uitslagenbord ruim te gespaard voor een poppenkast, waarin Jan Nelissen een politiek marionettenspel ten tonele bracht. De menigten verdeelden hun belangstelling over de evenementen niet in overeenstemming met de stemmen die zij overdag hadden uitgebracht. Er was een voortdurend bewegen van de ene om roeper naar de andere en van' de ene gram- Onmiddellijk nadat het A.N.P. de uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer had vastgesteld, heeft het A.N.P. vannacht getracht de mening te vernemen van de voorzitters van verschillende Tweede Kamerfracties. Het langer openstellen van de stem bureaus is volgens de heer Tilanus (C.H.U.) geen succes geweest. Nu kwamen vele uit slagen later en dat nam wel iets van de spanning en de aardigheid, die er immer heerste, weg. In het algemeen wilde hij zeggen, dat weer blijkt, dat ons volk erg constant stemt, al waren er wel enige verschuivin gen. De K.V.P. heeft geen heel grote voor uitgang geboekt, als men rekening houdt met de beide zetels van de K.N.P. „De beide protestants-christelijke par tijen zijn wat achteruit gegaan. De A.R. heeft een tik gekregen. Gedacht was wel, dat de jonge minister Zijlstra zou trekken. De C.H. is weer terug op hetzelfde punt van vóór de oorlog en in 1946." De heer Tilanus vindt zulks jammer, maar is toch dankbaar dat 8 percent trouw zijn geble ven. „Van de V.V.D. werd gedacht, dat deze partij na de grote en kostbare reclame winst zou behalen, hetgeen niet het geval is geweest. Dat de C.P.N. is teruggevallen, daar kan ik helemaal niet over treuren. De S.G. is gebleven, hetgeen te verwachten viel." Sprekende over de doorbraak van de P. v. d. A. kan men niet zeggen, dat die erg groot is geweest, zo meende de heer Tila nus. „De partijen op confessionele grond slag hebben zich met kleine verschuivin gen gehandhaafd. Wel zou men kunnen zeggen, dat het ingrijpen van de materiële waarden in het volksleven meer betekent dan dat van de geestelijke waarden." De heer mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de fractie van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer, was verheugd over de uit slag, „vooral ook zo voegde hij eraan toe „omdat thans voor het eerst de Partij van de Arbeid de grootste is en groter dan de samenstellende delen ooit zijn geweest." Uit de uitslag trok hij de conclusie, dat de jeugd in belangrijke male op de P. v. d. A. heeft gestemd. Kennelijk kan de jeugd de oude partijen niet toejuichen, meende hij. Mr. Burger zeide de indruk te hebben, „dat in Limburg het fatsoen het heeft gewonnen." Hij zei verder, dat het hem veel genoegen deed, „dat de onjuiste agita tie van de V.V.D., als zou de geestelijke vrijheid in het geding zijn, geen effect heeft gehad." De achteruitgang van de A.R. en C.H. meende heer Burger o.a. te moeten toe schrijven aan de houding van de heren Schouten en Tilanus tijdens het Kamer debat over het mandement. De vrees van vele kiezers, dat prof. Romme als sterkste uit de bus zou komen heeft ook, naar hij meent, talrijken op de P.v.d.A. doen over gaan. De veronderstelling dat de persoon van Drees de grootste trekkracht geweest is voor de P.v.d.A. achtte de heer Burger onjuist. Het mandement heeft in het bij zonder grote invloed uitgeoefend op deze verkiezingsuitslag. Gebleken is dat de anti thetische houding, die prof. Romme de laatste tijd aannam, een zeer ongelukkige geweest is. De heer H. Gortzak, voorzitter van de fractie der C.P.N., gaf ons desgevraagd als zijn oordeel te kennen, dat het doel van prof. Romme niet bereikt is. „Rechts heeft verloren. Waarschijnlijk heeft de ontwik keling in de Sovjet-Unie invloed uitge oefend op een deel der kiezers". De heer Gortzak merkte nog op, dat zijn partij de duurste zetels in de Kamer zal bezetten, omdat zij de meeste stemmen voor één zetel moest hebben. De katholieke lijstaanvoerder prof. dr. C. P. M. Romme, verklaarde vanochtend in een interview met De Telegraaf, dat „niet de P. v. d. A., maar dr. Drees een deel van de „kleurloze middenstof" van de pro testant-christelijke partijen naar zich toe getrokken heeft". De winst van de katho lieken kan volgens hem niet alleen door de terugkeer der K.N.P. in de K.V.P. ver klaard worden. Met nadruk merkte de heer Romme op dat de katholieke eenheid zich na 1952 heeft hersteld. „In ieder geval ben ik zeer verheugd met de drie zetels winst" zo besloot hij. Prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D. en van de fractie dezer partij in de Kamer, verklaarde „reuze tevreden" te zijn over de uitslag. Hij zeide wel gehoopt te hebben op de tiende zetel, „maar als u ziet wat de A.R. en de C.H. kwijt zijn, terwijl er een stroom is gegaan naar de beide grote partijen, dan heeft de V.V.D. als een rots in de branding gestaan. Ik vind het prachtig." prachtig". De doorbraak had volgens prof. Oud „geweldig doorgewerkt bij de protes tants-christelijke groepen". Eraan herinnerend, dat hij destijds over de „derde macht" heeft gesproken, zeide hij nog: „Misschien zullen de heren van de A.R. en de C.H. zich wel eens- achter de oren krabben. Na de oorlog had de V.V.D. zes zetels en de A.R. dertien. Dat was een verschil van zeven, nu is het verschil nog maar één." Dr. J. A. Schouten, fractievoorzitter in de Tweede Kamer van de Anti Revolutio naire partij, vond de uitslag van de ver kiezingen teleurstellend voor de A.R. Ove rigens had hij verwacht dat de K.V.P. de sterkste zou worden. Ook had hij reeds maanden het vermoeden dat de formering van een nieuw kabinet zeer moeilijk zal worden. „De uitslagen van deze verkiezin gen zullen het er niet eenvoudiger op maken," meende hij. mofoonplaat-met-opwekkende-muziek naai de andere. De groepjes getrouwen waren klein. De werkelijke partijgetrouwen kon men pinden in verschillende gebouwen en voor Felix Meritas, waar De Waarheid veel nederlagen en weinig successen had te melden. Majeur en mineur In de Beurs heerste, een jubelstemming, die zich ontlaadde in donderende toejui chingen van de verzamelde aanhangers van de P. v. d. A. In de grote zaal van Kras zaten de anti-revolutionairen mismoedig bijeen. Zij hoorden hun lijsttrekker zeggen: „Deze klap is hard aangekomen". Prof. dr. J. J. Zijlstra zei verder: „Het heeft geen zin te ontkennen dat we voor een ernstige situatie staan." In de grote zaal van Belle- vue wedijverden de K.V.P.'ers met hulp van het Cascadeorkest in uitgelatenheid met de P. v. d. A.-ers elders. Hier gaf de lijsttrekker Romme zijn visie op de uit slag: „Het rooms-katholieke volksdeel heeft zich hersteld. Wij zijn tot een politie ke eenheid gekomen, die Nederland alleen maar tot heil kan strekken." Het rustigst ging het toe bij de V.V.D.-ers, die een be scheiden bijeenkomst hielden in het Mi- nerva-paviljoen in het Vondelpark, waar Alexander Pola en Wouter Denijs vrolijk heid brachten in een tevreden gezelschap dat verspreid zat aan de koffietafeltjes. Doorbraak In bijna alle vergaderingen stond de doorbraak in het middelpunt van de be langstelling. Prof. Romme constateerde dat de P. v. d. A. haar winst niet ten koste van de K.V.P. had behaald. Lijsttrekker Drees verklaarde: „het besef breekt door, ook naar de protestants-christelijke partijen, dat men best kan samenwerken in een so cialistische partij, ook al heeft men ver schillende levensbeschouwingen". De door braak heeft zich voortgezet, aldus zei prof. Zijlstra. Een ander kernpunt was de vraag hoe de winst van de P. v. d. A. verklaard moest worden. De professoren Zijlstra en Romme wezen op de populariteit van mi nister-president Drees, die zelf opmerkte: „De vooruitgang is in de eerste plaats te danken aan de resultaten die de P. v. d. A.- politiek in de loop van de jaren heeft ge boekt." Tegen middernacht werd de drukte in .de binnenstad minder. De politie-te-paard behoefde geen ruim baan meer te maken voor de trams, die stampvol in alle richtin gen vertrokken. De laatste trein naar Haar lem was ook voller dan gewoonlijk. De staking onder de bouwvakarbeiders in Groningen duurt nog onverminderd voort. Ook vanmorgen lag het werk in de meeste Groningse bedrijven stil. Er worden pogingen gedaan, gelden te verzamelen voor de stakende bouwvakarbeiders vla intekenlijsten. De landelijke dagbladen geven in hun ochtendbladen of in extra-verkiezings edities commentair op de stembusuitslag, waaraan wij het volgende ontlenen: „Glorieus aan de kop" Het Vrije Volk: „De overwinning van de P.v.d.A. is indrukwekkender dan in 1952; thans gaat ze met een voorsprong van meer dan 50.000 op de intussen met de K.N.P. gefuseerde K.V.P. glorieus aan de kop als opnieuw de sterkste partij in ons land. Deze uitslag heeft niemand verwacht. Het is pas na rustige bestudering der cijfers te zeggen waar de winst van de P.v.d.A. van daan komt. Onze indruk is, dat ze uit alle windstreken komt. Zonder enige twijfel heeft de K.V.P. stemmen moeten afstaan; de uitslagen in Limburg en vele Brabantse gemeenten laten daaromtrent geen onze kerheid. De protestantse partijen hebben veren gelaten en de P.v.d.A. heeft ook daarvan geprofiteerd. De C.P.N. heeft op nieuw een kolossale deuk gekregen. Meer en meer zijn de kiezers die nog op haar stemden tot beter inzicht gekomen. Het is duidelijk dat het vertrouwen in het socialistische beleid en in dr. Drees een grote rol heeft gespeeld. Daarnaast heeft stellig de onbeheerste propaganda een afkeer gewekt, die zich vooral uit de Limburgse cijfers laat aflezen. Terreur en hetze hebben gewerkt als een boemerang". Politieke rijpheid Het Parool schrijft onder het hoofd: „Verrassende overwinning" onder meer: „Zelfs in Nederland blijft een verkiezings uitslag vol verrassingen. De Partij van de Arbeid is als enige overwinnaar uit het strijdperk getreden. Dat de diverse kleine partijtjes ook nu geen voet aan de grond kregen, kan slechts voldoening wekken: het Nederlandse volk bewees ook hierin zijn politieke rijpheid. Zo kan dan nu het in ons land altijd moeizame spel der forma tie een aanvang nemen, maar het ligt voor de hand dat in eerste aanleg een beroep gedaan zal worden op do demissionaire mi nister-president dr. Drees". „Moeilijke formatie" Het Algemeen Handelsblad zegt: „Een verkiezingscampagne, waarbij de stukken er af vlogen", zo zal de latere geschied schrijver de heftige verbitterde strijd kun nen kenschetsen waarmee K.V.P. en P.v. d.A. elkaar in dit jaar messcherp bevoch ten hebben. Toch is de kans groot dat hun voormannen tezamen, hoogstwaarschijnlijk met de steun van anderen, weer moeten fungeren als een regeringsteam. Over de voortgezette doorbraak zal vreugde heersen in het socialistische kamp. Maar die vreugde zal des te groter zijn nu de P.v.d.A. er in slaagde, haar best ge hate coalitie-partner, alias de K.V.P., met één zetel te slaan. Het zou struisvogelpoli tiek zijn dit niet te erkennen. Door de winst van vier zetels heeft de grote socia listische partij haar positie in den lande aanzienlijk versterkt. Een deel van deze winst komt zonder twijfel op rekening van de minister-president van het afgetreden kabinet, dr. Drees. Zijn troef van integriteit staat immers bij vriend en vijand vast. Thans staan de verantwoordelijk ge plaatsten in den lande voor de moeilijke taak, die Kabinetsformatie heet. Juist nu de P.v.d.A. op de haar zo heftig begeerde „eerste plaats" kan wijzen, zal die forma tie niet gemakkelijk zijn. Houdt de socia listische partij vast aan haar geforceerde opvatting omtrent de tegenstelling pro- gressief-conservatief, dan behoort zij rui terlijk te erkennen, dat in de K.V.P. met haar 3 zetels winst, het „conservatieve ele ment" is versterkt. Financiën moeilijkste punt Het Algemeen Dagblad: „Het succes van de P.v.d.A. is zeker geen uitgesproken so cialistisch succes, doch veeleer de beloning voor vier jaar ministeriële verantwoorde lijkheid en samenwerking met anderen. Het nieuw te vormen ministerie vindt een aantal problemen welke het bewind veel moeilijker zullen maken dan in de voor bije vier jaren. Het zou ons niet verwon deren wanneer vooral de financiële zorgen bij de a.s. kabinetsformatie zich danig zul len doen gelden en dat daarbij tegenstellin gen aan de orde komen, welke deze forma tie heel moeilijk maken. Het pikante hier bij is dat de P.v.d.A. als de winnares in de eerste plaats de verantwoordelijkheid zal moeten dragen voor het evenwicht tussen ontvangsten en uitgaven en dat derhalve met name de minister van Financiën weer een man van de P.v.d.A. zal worden. „Tegenslag incasseren" Trouw concludeert: „De winst van de P.v.d.A. en het verlies van A.R. en C.U. betekenen dat weer een deel van de kiezers die vroeger C.H. of A.R. stemden, het nu maar op de P.v.d.A. gehouden hebben. De A.R. heeft te maken met een neiging van velen om maar om welke oorzaak dan ook met een doorbraakpartij mee te gaan. De A.R. partij blijft daar, onverschil lig of zij wint of verliest, neen tegen zeg gen. Het zal niet meevallen, de tegenslag te incasseren. Maar we kunnen het aan als we werkelijk menen wat we in de verkie zingstijd hebben gezegd en beleden on ge zongen. Wij zouden ook graag met vijftig man in de Kamer zitten. Maar Groen zat er veertig jaar alleen. En dat heeft vrucht gedragen. Ons politiek bestaan zal het on getwijfeld, op Gods tijd, ook doen". Niet geheel voldaan" „Winst, maar niet genoeg", schrijft De Volkskrant boven haar commentaar, waar in onder meer gezegd wordt: Voor de K.V.P. is de uitslag tot op zekere hoogte bevredigend, toch kunnen wij niet geheel voldaan zijn. De cijfers wijzen uit dat de P. v. d. A. toch ook katholieke stemmen heeft vastgehouden en dat vooral de uitslag in vele plaatsen van het zuiden haar moet aanmoedigen ook hier de strijd voor de „doorbraak" voort te zetten. In tegenstel ling tot de christelijke partijen zal zij hier echter een toch belangrijk versterkte ka tholieke partij tegenover zich vinden. „Dat is voor de katholieke politiek het belang rijkste houvast in de verkiezingsuitslag." „Veel voetangels" De Telegraaf stelt: „Het zijn de C.H. en de A.R. dde hun tol hebben betaald aan de voortgezette doorbraak. Voor de C.H. lag dit wel in de lijn der verwachting: de volg zame politiek van de heer Tilanus biedt geen tegenwicht, waardoor de scheidings lijnen steeds meer vervaagden. De teleur stelling in het A.R.-kamp zal ongetwijfeld het grootst zijn. Dat het laten varen der oppositionele stelling aan de A.R. stemmen heeft gekost, wordt ook aangetoond door het feit dat de V.V.D. zich heeft kunnen handhaven. De K.V.P. heeft in de afgelopen vier jaren haar gelederen gesloten en bij ver schillende gelegenheden van zich afgebe ten. Deze politiek is dus zeker geen misluk king geworden, doch de hoogste doelstel ling is toch niet bereikt. Hoe de komende vier jaar ons land zal worden geregeerd, is bij benadering nog niet te zeggen. Indien de Partij van de Ar. beid haar stemmenwinst tot uitdrukking wil brengen in een versterkte invloed op de regering, zal zij ongetwijfeld veel tegen stand ontmoeten. En indien het tot een compromis komt met de K.V.P., dan is het de vraag of de twee protestants-christelijke partijen bereid zijn hun medewerking te blijven verlenen. Anderzijds is echter ook een eventuele V.V.D.-deelneming aan de regering een vraagstuk met vele voetangels en klemmen. Onder het opschrift „Wederom politieke aardverschuiving" schrijft.de Nieuwe Rot terdamse Courant dat ditmaal twee ver schijnselen in het bijzonder de aandacht trekken. Ten eerste het feit dat de ver schuiving zich bewoog iin de richting van de twee grote partijen, het meeste in de richting van de P. v. d. A. Het andere feit dat de aandacht trekt is, dat de winst van de P. v. d. A. moet worden uitgelegd als een voortgezette doorbraak. „Immers, de winst van vier zetels kwam natuurlijk niet alleen van het verlies van twee zetels van de C.P.N. De drie prot.-chr. zetels zullen toch wel niet naar de K.V.P. zijn gegaan! Beziet men de gedetailleerde uitslagen in de kieskringen en in de afzonderlijke ge meenten, dan moet men concluderen tot de waarschijnlijkheid, dat er ook rooms-katho- lieken op de P. v. d. A. hebben gestemd. Men bedenke, dat de K.V.P. van haar 31,54 pet. in 1954 maar een heel klein sprongetje, naar 31,69, heeft gemaakt." „De voortgezette doorbraak betekent een flinke versterking van dat deel van het politieke leven dat met „linkerzijde" wordt aangeduid, anders gezegd: de partijen die niet op religie maar op een politiek begin sel zijn gefundeerd. Dat zijn, in volgorde van grootte, de P.v.d.A., de V.V.D. en de C.P.N., thans samen 47 en voorheen 45 zetels bezettend. Dat de C.P.N. verder is geslonken juichen wij toe; de communisten zijn immers ook aan de linkerzijde een vreemd element. De V.V.D. hadden wij, liberale beginselen huldigend, graag haar aandeel in de verdere versterking van de linkerzijde zien hebben. Zij schijnt enigs zins het slachtoffer te zijn geworden van de al te simplistische en niet onbedenkelijke kreet „Drees of Romme." Deze kreet kan haar groei hebben tegengegaan," aldus de N.R.C. OCOOO<XXX>OOCCOCOOCOCXX>OOCOCCOOOOOCOOOCOOOC<X>3CCC<>CX)OOKC H In Doetinchem heeft een stemgerech tigde vanmiddag door zijn echtgenote aan de burgemeester een briefje laten overhandigen, waarin hij meedeelde, dat hij niet kon stemmen. 1-Iet stem bureau waar de man zijn stemplicht moest vervullen, bevond zich in een café. De toegang tot alle café's was deze kiezer echter ontzegd, omdat hij op de „zwarte lijst" stond. CO»OOCCOOCXXOOt>OOOC>DOC»CCOOOOCOOOOOOOCXXXX)OOOOOa>OOCCOCO (Van onze correspondent in Djakarta) In Indonesische politieke kringen in Dja karta zegt men over de resultaten van de verkiezingen in Nederland, dat het voor Indonesië niet van belang is dat de „Partij van de Arbeid" de meeste zetels bezet, doch wel welke personen uit deze partij in de Kamer komen. Indien de fractie be heerst wordt door de groep van dr. Drees zal dat geen verandering brengen, maar indien de groep van ir. Vos de grootste in vloed heeft, dan zal er zeker meer kans bestaan dat de verhouding tussen Neder land en Indonesië zal verbeteren. Genoemde kringen gaven te kennen dat de groep van ir. Vos in de „Partij van de Arbeid" geneigd is ten aanzien van West- Irian gehoor te geven aan de wensen van Indonesië. In Nederland zijn de laatste tijd nieuwe groeperingen ontstaan die eisen van Indonesië ten aanzien van West-Inan zouden willen inwilligen. Deze groeperin gen, die tot verschillende politieke par tijen behoren, zijn van mening dat het overdragen van West-Irian aan Indonesië de enige voorwaarde is om de verhoudin gen met Indonesië te kunnen vex'beteren.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 12