Kanttekeningen bij Breitner Sinfonia van Lex van Delden "AKKERTJES" 15 Naar aanleiding der expositie in de Vishal „Wie was Rembrandt?" Reizende expositie van didactische aard KUNSTMAAND AMSTERDAM Kunt U niet slapen van de pijn? „Broederschap der kandidaat notarissen" Vijftigduizend eruit Commandant vliegbasis Ypenburg staat terecht Dronken achter 't stuur Sunarjo als ambassadeur naar Londen Vertrek van KLM-toestel met Russische geestelijken uit New York vertraagd Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 14 JUNI 1956 De commissie, belast met de keuze van de exposities van beeldende kunst in de Vishal te Haarlem, moest zich in de ver antwoording in de catalogus van B reit - ners werk, dat tot 8 juli daar te zien is, nog afvragen hoe dit werk het zou doen in deze ruimte onder een toch ietwat moei lijk lijkende belichting. Erkend moet wor den dat deze belichting op een grijze, re genachtige dag niet ideaal genoemd kan worden. Maar dat is die belichting op der gelijke dagen in het Amsterdamse Stede lijk Museum ook niet altijd. Van belang is dat dergelijke tentoonstel lingen in het centrum van Haarlem gehou den kunnen worden. Niet iedere belang stellende is zo gemakkelijk in de gelegen heid af en toe naar dat Stedelijk Museum met zijn prachtige Brêibners te gaan. Voorts moet ik zeggen dat het zien van dit werk in een andere in deze ruimte een bijzondere sensatie was. Welke schil der voelt soms niet de behoefte zijn eigen werk eens onder een ander licht te zien? Hoewel geen bovenlicht, gelijk in de Vis hal, had Breitners atelier op het Prinsen eiland betrekkelijk hoog invallend licht. Maar dit atelier had in tegenstelling tot het Stedelijk Museuim minder direct belichte hoeken. Was het daarom dat ik aan Breit ners atelier moest denken bij mijn bezoek aan de Vishal, die verder daarvan toch wel zeer verschilt? Een feit is dat het doek „Trampaarden" (no. 23) meewerkte aan het terugvinden van de atmosfeer, die ik eens trof in deze thans door Breitners leerling C. J. Maks bezette ruimte. Er hing toen een dergelijke compositie. En voorts zag i'k een schilderij van de hand van Maks, dat van eenzelfde compositie was uitgegaan. Breitner had Maks verzocht een dergelijke, eens gemaakte compositie nog eens voor hem op te zetten, opdat hij er zelve op zou kunnen doorwerken. Dat laatste is er niet van gekomen en Maks voltooide het doek ais een eigen schilderij, een „hommage" aan de meester. Het grote schilderij naar eenzelfde on derwerp „De Dam te Amsterdam bij avond" namelijk, zien we hier op een korte wand alleen hangen en zo trekt het magistrale van dit werk toch de aandacht op een ma nier, die we maar weinig mochten mee maken. Moge Amsterdam met zijn vele Breitners dichtbij liggen, die van Rotter dam, Otterloo, Den Haag en een particu liere verzamelaar kan men minder vaak ontmoeten. Voor die uit de collectie van J. W. Peijnenburg uit Geldrop geldt dit in het bijzonder. Welk een waardig „pendant" van „Rustende ca valerie" is d'af even kleine paneel „Manoeuvre op de Brabantse heide" uit deze verzameling. Voorbeelden van vooral fijne schilderkunst zijn het, later door Breitner steeds weer in and'ere onder werpen teruggevonden in wenken als „Vrouw op divan" en „Meisje in rode ki mono, op sofa liggend" werken die hij maakte tussen grotere en breder geschil derde stadsgezichten door. Tekeningen en aquarellen, zoals die uit het Rijksmuseum Kiëller-Müller en het Museum Boymans komt men ook zelden tegen in het Stede lijk. Ondanks de geringe afstand tussen Haar lem en Amterdam was het naar mijn smaak toch nog de moeite waard om in dit Rem- brandtjaar de enige andere grote schilder, die zich zo met Amsterdam verbonden voelde, te eren met een expositie. Bij dieze opmerking kom ik aan de vraag die prof. Otto B. de Kat stelt in de inleiding tot de catalogus: „Is het deze diepe verbonden heid van schilder en stad die een barricade heeft opgeworpen tussen de kunst van Breitner en haar verstaanbaarheid buiten onze landsgrenzen?" Ten dele, dacht ik. Het is misschien dienstig te vermelden dat ik slechts één buitenlander ontmoette, wiens waardering voor Breitner de onze nabij kwam. Het was de Franse schilder Chambrin, die Amsterdam werkelijk leerde kennen, die hier bijna 'n jaar gewerkt heeft. Onder zijn werken kwam en steeg zijn waardering voor deze figuur. Breitner moge een grote liefde voor Amsterdam gekoes terd hebben, de beschouwer van zijn werk voelt deze pas indien hij zelf liefde voor de stad koestert. Breitners werk is anders dan dat van Rembrandt, objectiever tegenover zijn onderwerp voor zover hij zich daarover schilderend uitlaat. Zijn instelling is die van een impressionist, die met zijn oog op de buitenkant der dingen stuit, die zich bezig houdt met de uiterlijke verschij ningsvorm der dingen. Breitner kon zijn modellen zien als stillevens. Bij Rembrandt zijn het in de eerste plaats mensen. Cézan- ne zocht naar eeuwige schilderkunstige waarden en opende met de onderstreping daarvan nieuwe verschieten. Breitner be kommerde zich daar minder om. Een ras schilder ongetwijfeld, maar eigenlijk was het slechts Maks die direct op hem kon doorgaan en toch nog iets toevoegen aan wat was. later is het Verwey geweest. Ook al omdat rond Verwey en Boot iets van dit soort schilderen in Haarlem leefde en leeft, heeft deze tentoonstelling hier zin. In het buitenland echter zal het werk van de eens in deze contreien werkende Herman Kruij- der vermoedelijk meer opzien baren. Diens werk, getuigend veel meer van innerlijk beleven, appelleert aan iedere daarvoor gevoelige beschouwer. Kruijders ondervin dingen zijn minder aan de bepaalde plaats gebonden. Ik noem Kruijder, omdat prof.. Otto B. de Kat in zijn voorwoord Van Gogh noemde, voor wie hetzelfde geldt. Diens werk vond hier bijvoorbeeld gemakkelijker ingang dan dat van Cézanne, dat naar on derwerp zo steunt op het zuiden en voor een groter publiek enige vertrouwdheid met het zien van meer puur schilderkun stige waarden vereist. BOB BUYS ADVERTENTIE flitsen Uw klachten weg! De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft dinsdag in het Haagse Gemeentemuseum een didactische tentoonstelling over Rembrandt geopend. De opzet en de teksten zijn van dr. J. Hulsker, chef van de afdeling kunsten van het genoemde ministerie. Het Rijksbureau voor kunsthistorische documentatie ver leende medewerking voor het verstrekken van gegevens. De foto's werden gerepro duceerd door het fotografisch atelier van de PJjksdienst voor Monumentenzorg. De heer H. J. M. Verburg, conservator van het Gemeentemuseum, heeft op een eenvoudige en ingenieuze wijze kleine ten- toonstellingswanden ontworpen, die ge makkelijk verzendbaar zijn te maken voor volgende tentoonstellingen in het land, waarbij aanpassing mogelijk is aan de klei nere of grotere ruimte, die telkens ter be schikking staat. Het is de bedoeling de ten toonstelling, na de sluiting in Den Haag op 22 juli, een reis door het land te laten ma ken. Dat zal geschieden door bemiddeling van het bureau van de Rijksinspecteur voor Roerende Monumenten. Er is reeds zeer veel geromantiseerd over Rembrandt en daarom heeft men met deze tentoonstelling willen tonen hoe nu de werkelijkheid was: bekende feiten, ontdaan van alle romantiek. Vele gegevens werden gevonden in notariële akten, processtuk ken en andere documenten. De tentoonstel ling is in vier afdelingen: het leven, de we reld, het werk en de faam van Rembrandt, ingedeeld. „Wie was Rembrandt?" bevat kaarten, die aangeven waar Rembrandt heeft gewoond en foto's die laten zien hoe de interieurs en het kostuum in zijn tijd waren. Men ziet afbeeldingen van zijn vrienden en opdrachtgevers, van zijn tijd genoten en zijn leerlingen. Er zijn afbeel dingen van zijn werken, die tonen hoe Rem brandt zijn omgeving zelf zag. Dan volgen reprodukties van de schilderijen, de etsen en de tekeningen, die de ontwikkeling van Rembrandts kunst tonen. Er worden details van zijn werken getoond, er is aandacht besteed aan zijn gebruik van het „clair- obscur". De algemene vergadering van de „Broe derschap der candidaat-notarissen" zal vrijdag worden gehouden in Valkenburg. Op deze bijeenkomst zullen de pre-ad- viezen over de rechtspersoon in het nieuwe Burgerlijk Wetboek, die zijn uitgebracht door professor mr. W. C. L. van der Grin ten, hoogleraar aan de r.-k. economische hogeschool te Tilburg en mr. Y. Scholten, advocaat te Amsterdam, worden behan deld. De vergadering zal worden bijge woond door prof. mr. J. C. van Oven, minister van Justitie. In de zestiende trekking van de vierde klasse der 531ste staatsloterij is de prijs van f 50.000 gevallen op lot nr. 15.895. De Kunstmaand Amsterdam is aan haar laatste concerten toegekomen: woensdag was er een orkestavond onder leiding van Jan Brussen met medewerking van de vio listen Theo Olof en Herman Krebbers, donderdag worden de manifestaties beslo ten met een programma van kamermuziek werken van Mozart door het Hol lands Strijkkwartet, met medewerking van Jolle en Jan Huckriede, respectievelijk klarinet en piano. Mozart heeft in de Kunstmaand een be hoorlijke beurt gekregen en wel met een aantal werken waarvan vele niet tot het lopende repertoire behoren. Dit was op het concert van woensdagavond in de Bachzaal ook het geval met het „Concer- tone" voor twee violen en orkest, een soort concerto grosso, waarin de twee soloviolen naast de hobo en de cello het concertino vormen. Het is een werk uit Mozarts ze ventiende levensjaar en het schijnt zo te zijn, dat hij er op bedacht geweest is er in Parijs, waar men in die tijd belust was op dergelijke concertante composities, mee voor de dag te komen, wat echter voor zo ver wij weten, niet gebeurd is. Het vreem de van de combinatie, met al haar conse quenties de vormgeving betreffende, heeft toch niet kunnen verhinderen, dat er qua constructie een prachtig evenwicht in het stuk ontstond en dat de juveniele geest van de jeugdige componist er zich met heerlij ke melodieën en frappante orkestrale ef fecten in manifesteerde. Alleen de solisti sche rol van de cello maakt zich moeilijk los uit het orkestraal geheel met zijn dub bele altpartij. Het duo Olof-Krebbers vond echter een dankbare gelegenheid in het werk om zich naar waarde te laten gelden. Wat trouwens ook het geval was met de (niet genoemde) solo-hoboïst van het or kest. Met belangstelling hebben wij ook ge luisterd naar de Tweede Symfonie (Sinfo nia giocosa) van Lex van Delden, een werk dat drie jaar geleden voor een amateur orkest geschreven werd, welke omstandig heid ertoe bijgedragen heeft dat de com ponist bepaalde grenzen stelde aan de moeilijkheidsgraad en dat hij ook zijn or kestratie beperkte. Dit alles heeft blijk baar toch geen invloed gehad op zijn inspi ratie, op het vinden van markante thema's, lyrische alternatieven en het bereiken van een doorzichtig klankenweefsel in welge kozen tinten. Wat mij verleden week bij 't beluisteren van zijn ballet „Tij en Ontij" bijzonder opviel, namelijk de consequent zingende lijn in zijn muziek en de kleurige orkestratie die het niet in buitenissighe den zoekt, trof mij ook in gelijke mate in deze oudere compositie, zulks vooral in een middendeel, waar hij enkele soloblazers een mooie melodie laat exposeren en con- trapunctisch ontwikkelen. Lex van Delden kon zich de weelde veroorloven gewoon te doen, omdat hij wat te zeggen heeft, zelfs als hij voor amateurs schrijft. Het werk bood. gan de dirigent Jan Brussen een mooie kans te tonen wat hij in zijn mars heeften dat bleek niet ge ring te zijn. Ook in het „Concertone" van Mozart was zijn directie zeer te prijzen geweest, meer dan in de „Don Quichotte"- suite voor strijkorkest van Telemann, die nog geraffineerder kan klinken. Aan het slot van de avond haalde Brussen nog een mooie vlag thuis met „Masques et berga- masques" van Fauré, de charmantste mu ziek die men zich dromen kan, vooral waar zij, zoals in het Pastorale deel een verras send harmonische rijkdom aan haar innige melodieën paart. Jan Brussen vermocht het orkest opvallend licht en doorschijnend te houden. Dit was bepalend voor het gro te succes dat aan de uitvoering van deze delicate muziek ten deel viel. JOS DE KLERK De 46-jarige luitenant-kolonel der Kon. luchtmacht J. R., commandant van de vliegbasis Ypenburg, stond woensdag voor de krijgsraad te velde West terecht wegens het feit dat hij in de nacht van 26 op 27 april in Den Haag zijn auto had bestuurd, terwijl hij onder zodanige invloed ver keerd zou hebben van sterke dranken, dat hij niet in staat kon worden geacht zijn auto naar behoren te besturen. De luitenant-kolonel werd om kwart voor vijf in de morgen aangehouden door twee agenten omdat zijn auto tijdens het rijden erg slingerde en zelfs over het trot toir reed. Bij de gebruikelijke proef bleek 's mans bloed 2,03 pro mille alcohol te bevatten. Een mede-inzittende verklaarde, te heb ben aangeboden het stuur over te nemen. Dit wilde beklaagde niet, naar zijn zeggen, omdat hij niet wist of de mede-inzittende, een majoor van de luchtmacht, kon auto rijden. De auditeur-militair nam bij het stellen van zijn eis de zeer goede staat van dienst en het feit dat het ten tijde van het mis drijf nog zeer stil was op straat, in aan merking. Een vrijheidsstraf achtte hij niet nodig. Hij eiste dat beklaagde zou worden ver oordeeld tot een geldboete van f150 en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. De krijgsraad veroor deelde de luitenant-kolonel echter tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van drie jaar, een geldboete van f400 en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De beklaagde legde zich bij dit vonnis neer: hij zegde toe, geen hoger beroep te zullen aantekenen. DJAKARTA (ANP) De oud-minister van Buitenlandse Zaken, Sunax-jo, zal professor Supomo vervangen als ambassa deur van Indonesië in Groot-Brittannië, aldus verneemt de correspondent van het ANP in Djakarta uit welingelichte krin gen. Sunarjo is een van de leiders van de partij van premier Ali Sastroamidjojo, de P.N.I. „Bont aan boord Het KLM-vliegtuig, waarmee de acht Russische kerkelijke leiders, die een bezoek aan de VS hebben gebracht, woensdag avond uit New York zouden vertrekken, is op 't vliegveld Idlewild opgehouden als ge volg van een anonieme telefonische mede deling, dat er zich aan boord van het vlieg tuig een bom zou bevinden. Het Russische gezelschap dat onder lei ding staat van metropoliet Nikolai, en de 29 andere passagiers verlieten het toestel om de politie in de gelegenheid te stellen tot een nauwkeurig onderzoek. Met een escorte van niet minder dan 40 politiemannen werden de acht Russische geestelijken naar een perskamer op de luchthaven gebracht, terwijl andere politie mannen zich aan boord van het toestel be gaven om dit zowel als de bagage van de passagiers aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Terwijl zij het vliegtuig door zochten speelden zoeklichten onafgebroken over de romp van het toestel. Volgens de politie is het anonieme tele foontje waarschijnlijk het werk van een „gek" geweest, maar men wilde het neer storten van een Indisch passagiersvliegtuig tengevolge van sabotage indachtig niet het minste risico nemen. Het vertrekuur van de Russische prela ten was niet bekendgemaakt omdat men eventuele anti-Russische demonstraties op de luchthaven wilde vermijden. Op de luchthaven werd de orthodoxe geestelijken uitgeleide gedaan door een aan tal vertegenwoordigers van de nationale raad van kerken van Christus in de Ver enigde Staten, welke als gastheer van de Russen was opgetreden. Even na middernacht plaatselijke tijd deelde de politie mee, dat er geen bom in het vliegtuig was gevonden. Om 1.50 uur kon het toestel opstijgen. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te Wilsum (O.) C. Broere, kand. te Oegstgeest. Beroepen te Nijkerkerveen W. Vroeg- indeweij te Bleisw k, die bedankte voor Bennekom te Oosterwolde (Fr.) (toez.) D. J. Miedema te Tzummarum. Geref. Kerken Beroepen te Kampen dr. D. v. Swigchem te Oude- en Nieuwe Wetering.- Beroepen te Laren (N.H.) P. Popma te Abcoude te Amsterdam-Noord (vak. Joh. de Boer) G. ter Steege te Vianen te Treebeek C. Brilman te Ooster-Nijkerk. Geref. Gemeenten Beroepen te Dordrecht H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Bussum E. Venema te Maas sluis en M. Vlietstra te Eemdijk. Marihuana. Twee Rotterdammers, die veertien dagen geleden in hoger beroep voor het Haagse hof terechtstonden terzake nn het" verhandelen van marihuana-sigaretten in Katendrecht, zijn woensdag veroordeeld tot straffen van respectievelijk een half jaar en negen maanden gevangenisstraf. Ir. A. t. H. Roebroek (KVP.) (K VP) J. A. Jonkman (PvdA.) H. D. Louw ei (V.V.D.) C G A. Merlens <K V P.) H Ooslcrhuli (P.v.d.A.) (P. d A.) Mr. R. Polleme (Chr. Hist.) Mr. F. G C. I. M. Teulings (KVP.) (K. V. P.) J. J. Kramer (PvdA.) H Algro (AR.) W.C. Wandel»»» (V.V.D.) J. H. J, Maenon (K. V. P.) A. N. Molen»»» (V.V-D.) Mr. E. M. J. A. Sassen (K.V.P.) <K. V. P.) J. L. Hoogland (P.v.d.A.) B.K d» Vo. van SWM»Qk (V.V.D.) H. J. de Drcu (P.v.d.A.) J. Tjalma (AR.) M»vp.HVervroy-Jonker (P.v.d.A) J. Schipper (AR.) i. Brandenburg V (C.P.N.) Ir. E. H. A. Kraayvangei (K.V.P.) J H M Derhsen (KVP) Dr. H. J. J van Vellhove» (K V P.) J. In 't Veld (P.v.d.A.) A. Anema (A.R.) I. Reven (Chr- Hlrt.) Mr. Dr. P. J. Wilteman (K.V.P.) Mr. W. Rip (A.R.) H. C. Nijkamp (KVP) W. Schermerhor» (P.v.d.A.) Mej. M Tieenk Willink (PvdA) Mr. W. f. Lichtenauor (Chr. Hist.) H M >an lieshoul KVP)' C. J. P Cammelbeeck (PvdA) F. Wibaul (P.. d A P. J Kapteyn (P.dAt Mr. G. Vijseboxs» (Chr Hill.) (P.*. d. A)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17