Winst van P.v.d.A. zou tot meer raadszetels hebben geleid Nieuwbakken zeehavens in het Noordamerikaanse vasteland Nieuwe waterweg van 3500 kilometer lengte De dichter Gaston Burssens Verliezen vooral aan zijde van de Protestants-Christelijke partijen Joods eerherstel voor Spinoza Gerechtvaardigd eerbetoon Nu al meer tonnage dan Panama en Suez samen Aanmeldingsformulier Amsterdamse Beurs DONDERDAG 14 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 De uitslagen in Haarlem en omgeving Opmerkelijke cijfers Bij de keuze van klassieke of moderne meubelen Resultaten snel bekend Veel kiezers tussen vijf en zeven School met 9 leerlingen Op terrein Hoogovens Dodelijk ongeval bij graafwerk VOOR PAPPA Imp. uit China, Japan, India enz. VAN EIF Verval: 180 meter Washingtonconcurrentie Tonnage: 10 miljoen Ongeval in Staalfabriek Kort nieuws Wie gisteravond op de stille Bakcnessergraclit wandelde, kon reeds in de verte het feestgedruis horen dat opsteeg uit het gebouw „Het Baken", waar de federatie Haar lem van de Partij van de Arbeid haar verkiezingsreünie had belegd. De vreugde die daar heerste de belangstellenden moesten zelfs op straat blijven staan, zo vol was het er had uiteraard haar oorzaak in het voor de Partij van de Arbeid zeer gun stige resultaat van deze Kamerverkiezingen en de plaatselijke uitslag maakte daarop geen uitzondering. Men heeft de toch al belangrijke positie in Haarlem niet alleen weten te behouden, maar zelfs op overtuigende wijze weten te verstevigen, vooral wanneer men er rekening mee houdt, dat juist in Haarlem de voorkeur voor de Partij van de Arbeid zich meer bij de gemeenteraadsverkiezingen dan bij verkiezingen voor Tweede Kamer of Provinciale Staten manifesteert. In 1952 behaalde de Partij van de Arbeid in Haarlem 35,8 van de stemmen, in 1954 voor de Provinciale Staten 38,1 en bij de daartussen gehouden verkiezingen voor de gemeenteraad 39,23 Gisteren bracht 40,4 van de kiezers zijn stem op de lijst van de Partij van de Ar beid uit. Het aantal stemmen op lijst 2 bedroeg 37.444, een aantal dat, ware het bij de gemeenteraadsverkiezingen uitgebracht, de Partij van de Arbeid een zetel winst zou hebben opgeleverd. Dan zou haar fractie met zeventien zetels in de raad ver tegenwoordigd zijn geweest. Die ene zetel winst zou ten koste zijn gegaan van de Christelijk Historische Unie, die met 4.160 stemmen weliswaar geen slechter percentage maakte dan in 1952, namelijk 4,5 maar wel minder dan bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1953, toen zij 4609 stemmen op haar lijst ver enigde of 5,13 Maar bepaald merkwaardig is de door weinigen verwachte achteruitgang van de Anti-Revolutionaire Partij. Een frisse en intensieve propaganda ten spijt heeft de partij van prof. dr. Zijlstra het niet verder kunnen brengen dan 6441 stemmen of wel zeven percent, nadat voor de Kamerver kiezingen 1952 8,4 voor de Provinciale Staten 8.1 en voor de gemeenteraads verkiezingen 1953 7,3 werd behaald. Voor een eventueel op basis van deze cij fers samen te stellen Haarlemse gemeente raad zouden de Anti-Revolutionairen door toewijzing van een laatste restzetel hun drie zetels nog juist behouden. In tegenstelling tot de beide Protestants- Christelijke partijen vertoont het beeld van de V.V.D. in Haarlem van jaar tot jaar een grotere stabilisatie met een lichte vooruitgang. In 1952 en 1954 stemden 11 der Haarlemmers op deze lijst, bij de ge meenteraadsverkiezingen li.22%, thans 11,5 of 10.673 stemmen. Mevrouw Schel - tema-Conradi zou dan ook met haar drie fractiegenoten weer van een plaats in de Haarlemse raad vprzekerd kunnen zijn. De C.P.N. daarentegen heeft sinds 1952, toen 9.7 der Haarlemse kiezers de lijst van Gerben Wagenaar verkozen, een veer moeten laten. Haar percentage bedraagt nu 7,4 hetgeen ook al weer minder is dan bij de raadsverkiezingen van 1953, toen dat 8,14 bedroeg. Of de leden van de K.V.P., die gister avond in gebouw St. Bavo bijeen waren, te vreden of ontevreden waren met de plaat selijke resultaten, weten we niet. Rekent men de in 1952 en 1953 op de K.N.P. uitge brachte stemmen niet mee, dan is de K.V.P. van 22,7 geklommen naar 27,2 Maar in 1952 (Kamerverkiezingen) behaalde de K.N.P. vijf percent en bij de gemeente raadsverkiezingen van een jaar later nog 1,84 Toen behaalde de K.V.P. 26,67 zodat beide katholieke groeperingen teza men op 28,51 kwamen. In wezen bete kent de uitslag in Haarlem voor de K.V.P. een lichte teruggang, zelfs als men alle stemmen van de Nationale Unie, waarin zich immers een aantal „Oud-Welterianen" hebben verenigd, nog bij de K.V.P. telt. Maar voor de Haarlemse raad zou de K.V.P. op elf zetels gebleven zijn en de C.P.N. op drie. De meest markante uitslagen van de 111 Haarlemse stemlokalen waren die van het wijkgebouw aan de Zomerkade (480 P.v.d. A. van de 732), Van Zeggelenschool II (535 P.v.d.A. van de 946), mr. J. H. Thiel- school (561 Pv.d.A. van de 987), mr. A. Bruchschool (539 P.v.d.A. van de 871), Aeneas Mackayschool (498 K.V.P. van de 854), Montessorischool Bakkerstraat (171 stemmen voor de C.P.N., één van de stem lokalen waar de C.P.N. boven de honderd kwam), Haarlemse Montessorischool Lou ise de Colignylaan (464 stemmen voor de V.V.D. op de 1001), Speeltuin Flora Jas mijnstraat (434 P.v.d.A. van de 822), Te huis voor bejaarden Schotersingel (K.V.P. en P.v.d.A. beide 352 stemmen), Noorder- school Velserstraat (V.V.D. 200 stemmen ADVERTENTIE bekledingstoffen en de daarmee harmoniërende wandbekleding, gordijnstoffen en vloerbedekking, zult U met ons advies ten zeerste gebaat zijn. Nieuwe Spiegelstraat 34-40 Amsterdam Tel. 33641 van de 855, C.P.N. 10), Prinses Margriet- school Junoplantsoen (P.v.d.A. 517, C.P.N. 140 van de 995), Jan Gijzenschool Ban- doengstraat (P.v.d.A. 389 van de 670), J. P. Coenschool (P.v.d.A. 577 van de 948), Mui- derslotweg (K.V.P. 428 van de 968), Speel tuin Weltevreden Spaarndamseweg (P.v.d. A. 434 van de 853), Marnix van St. Alde- gondelyceum (V.V.D. 150, C.P.N. 3 van de 732), Van Zeggelenschool I (P.v.d.A. 523, C.P.N. 106 van de 1018), Gemeentereini ging Oudeweg (C.P.N. 188 van de 910, V.V. D. 26), Meisjes H.B.S. Tempeliersstraat (V.V.D. 223, P.v.d.A. 223 van de 793), Chr. Lvceum Emmakade (P.v.d.A. 208. A.R. 101, C.H.U. 50. V.V.D. 251 van de 802), Jeugd bibliotheek Schouwtjeslaan (A.R. 153, C.H. U. 104, V.V.D. 173, C.P.N. 4), Beatrix- school Tuindorp Overveen (A.R. 114, C.H. U. 37 van de 1090), Dr. A. Kuyperschool Rozenhagenstraat (A.R. 218, C.H.U. 82 van de 864), St. Bonaventuraschool Wouwer- manstraat (A.R. 103, C.H.U. 50, V.V.D. 132 van de 912), Dominicus Savioschool (157 A.R., 47 C.H.U. van de 943). Uit deze opsomming van de grootste overwichten of van de relatief beste re sultaten blijkt wel, dat een aantal buurten wel geprononceerd „links", een enkele buurt uitgesproken liberaal is, maar-vrij wel geen enkele wijk overwegend een der confessionele partijen aanhangt. Wel is hier en daar de invloed van een confessio nele woningbouwvereniging duidelijk te onderkennen. In dit overzicht hebben .wij de dwergpartijen buiten beschouwing gela ten en ons bepaald tot die groeperingen die ook in de Haarlemse raad vertegen woordigd zijn. De verkiezingsuitslagen van de verschil lende stembureaus zijn der gewoonte ge trouw snel ter beschikking van de door Trouw, Nieuwe Haarlemsche Courant en ons blad georganiseerde verkiezingsdienst gekomen. Het stemlokaal van de Linscho- tenschool ging vooraan. Om 7.36 uur waren daar alle stemmen geteld en vier minuten later arriveerde een koerier-per-bromfiets met de uitslag op ons redactiekantoor aan de Grote Houtstraat. Toen eenmaal ook de uitslagen van het laatste der 111 stemlo kalen binnen waren was het uitgeven en verspreiden van het speciaal bulletin nog maar een kwestie van een kwartier. Om vijf minuten voor tien verlieten deze bul letins onze drukkerij aan de Heiliglanden. De langere openstelling van de stembu reaus heeft inderdaad in een behoefte voorzien. Het aantal kiezers dat tussen vijf en zeven uur kwam stemmen varieer de van honderd tot driehonderd personen per stembureau, genoeg om de zin van de langere openstelling te demonstreren en nog niet zoveel, dat de leden van de stem bureaus de drukte niet meer aan zouden kunnen. Vooral veel forensen hebben van die mogelijkheid gebruik gemaakt. Ook de resultaten van de gemeenten in deze omgeving, kwamen snel binnen. Hil- legom meldde zich het eerst, Bloemendaal het laatst: het was toen al elf uur. Ten aanzien van de Partij van de Arbeid heers te in de Heemsteedse cafetaria al net zo'n opgewekte stemming als in het Haarlemse „Baken". Want men had bijna vijfhonderd stemmen meer gekregen dan in 1953 bij de gemeenteraadsverkiezingen en bijna ze venhonderd stemmen meer dan bij de Ka merverkiezingen in 1952. Dit zou geleid hebben bij een nieuwe samenstelling van de gemeenteraad tot een zetel winst voor de Partij van de Arbeid ten koste van de Protestants-Christelijke groeperingen en daarmee tot meer kansen op een vertegen woordiging in B. en W. In Bloemendaal zou er door deze stem busuitslag aan de gemeenteraadssamen stelling niets yeranderen. Ook hier is de stemmenwinst van de Partij van de Arbeid aanzienlijk: bijna driehonderd stemmen meer dan in 1952 en bijna vierhonderd stemmen meer dan bij de gemeenteraads verkiezingen. In vergelijking met de laat ste is de V.V.D. niet onaanzienlijk gedaald: toen 3519, nu 3256 stemmen, maar dat is toch nog aanzienlijk meer dan in 1952 toen de V.V.D. in Bloemendaal 2903 kiezers aantrok. 'Gevoelig verlies ook hier bij de A.R., een geringe stijging bij de C.H.U. en vrijwel geen aantrekkingskracht van de groepen van de politieke uitersten, waar van de Nationale Unie er met 176 stem men nog het beste afkwam. KIESKRING HAARLEM JERUZALEM (United Press) Het Is raëlische schip „Tamar" neemt een zwaar, plat blok van zwarte basalt uit het Meer van Galilea mee naar Nederland, waar het als opstaande grafsteen geplaatst zal wor den op het graf van de grote Nederlandse filosoof van joodse afkomst Benedictus (Baruch) Spinoza. Hoewel de Nederlands-Joodse gemeen schap driehonderd jaar geleden de ban vloek over Spinoza uitsprak, hejjben vele vooraanstaande Israëli's, waaronder presi dent Ben Goerion. aangedrongen op zijn eerherstel. Zij willen zijn nagedachtenis eren tezamen met die van andere belang rijke Joodse filosofen. De ouders van de negen leerlingen die de kleinste school in Nederland in Gees teren bezochten, hebben genoeg gekre gen van het komen en gaan van onderwij zers aan deze school. Zij hebben hun kin deren naar een school elders gestuurd. Reeds jarenlang kampt deze school in West-Geesteren met onderwijzersmoeilijk heden. De door de gemeente Tubbergen aangestelde onderwijzers nemen gewoon lijk weer de benen, zodra zij bij wijze van spreken de leerlingen hebben geteld. De kinderen hadden door deze gang van zaken te dikwijls vakantie naar de zin der ouders. Tijdens graafwerkzaamheden in de bouw put voor de nieuwe hoogoven op het ter rein van Hoogovens te IJmuiden is woens dagmorgen de eenenzestigjarige heer G. Kremer uit IJmuiden door een zandauto overreden en op slag gedood. De heer Kremer, die als grondwerker in dienst was van de uitvoerder van de graafwerkzaamheden, de N.V. Kondor uit Amsterdam, was 's morgens omstreeks elf uur bij een dragline aan het werk, toen een achteruit rijdende lege zandauto van de firma Durge uit Wijk aan Zee hem over reed. De getroffene was gehuwd. ADVERTENTIE Nu eens iets anders dan 'n das, EEN CADEAU UIT DE OOST komt ook altijd te pas PA ARLAARSTEEG 8 Zie speciale etalage. MET HET NEUSJE van de zalm in dit geval „Het neusje van de inktvis" (uitgave van A. A. M. Stols) hebben Karei Jonckheere en Halbo C. Kool de zestigjarige dichter Gaston Burssens een verjaarstraktatie bereid, die niet exquiser had kunnen uitvallen. Deze keur uit zijn werk, deze dichterlijke hors-d'oeuvre, gegarneerd met de pittige saus van Karei Jonckheere's delicieuze inleiding, is Burssens gehéél. Het is Burssens in alle stadia van zijn poëtische evocatie: de Vlaamse en de kosmopolitische Burssens, de snierende en de tedere Burssens, de op het leven verliefde en door het leven gegriefde Burssens, de expressionist en de traditionalist en met dat al, vroe ger of nu, aanvallend of aanvallig, die éne: de Gaston-van-het-hart, die zich een dichterleven lang achter de Burssens-van-de-rede trachtte te verschuilen. LYRISCH was het met de van 1918 da terende „Verzen" begonnen. Maar onver deelde liefdeslyriek had het niet willen, niet kunnen worden, vanwege „dat ande re". Altijd kwam het tussenbeide. Altijd was er die spelbreker: de onvree met „de wereld" die is zoals ze is, met oorlog, ziek te en ontgoocheling, met misverstand, kleinzieligheid en onwaarachtigheid. En veel had Burssens bovendien te stellen met zijn tweelingsbroeder en levensgezel: zijn tweede, onwillige „ik". Het hart verlangt, het verstand is waakzaam en weerbaar: op die dubbeltoon is Burssens' poëzie ge schreven. Weemoed vormt er de onder stroom van, maar aan de oppervlakte kruift en golft en schuimt het met een uit dagende speelsheid. (Van onze correspondent in Canada) MONTREAL De St. Lawrence-waterweg, waarover honderd jaar lang is ge praat en gedacht, wordt werkelijkheid. Langs en in de rivier, stroomopwaarts van Montreal tot aan de Grote Meren, zijn karweien in uitvoering, die een Nederlands hart goed doen. Er is bedrijvigheid met kranen, sleepboten en bag germolens, het ruikt er naar verse klei en water: het is een vaderlands tafreel. Men zegt hier dat dit een van de grootste bouwobjecten is van onze tijd. In dit geval is dat niet veel overdreven. Het is een onderneming die tot de verbeelding spreekt en die van continentale omvang is. Over twee jaar zullen zeeschepen met een diepgang van acht meter de St. Lawrence opvaren tor Toronto, Buffalo en Cleveland, en later ook naar Chicago en Detroit. Zeehavens midden in een continent: 3500 kilometer lang wordt de zeeweg uiteindelijk, van de Oceaan het binnenland in. Namen dei- Aantal stemmen Percentages Partijen 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1. K.V.P. 73505 84847 93818 23.1 26.6 27.2 2. P.v.d.A. 92211 97305 115605 28.9 30.5 33.5 3. A.R. 39490 36031 36275 12.4 11.3 10.5 4. C.H. 25876 30300 27235 8.1 9.5 7.9 5. V.V.D. 38962 40700 45371 12.3 12.8 13.1 6. C.P.N. 22778 19301 18202 7.1 6.1 5.3 7. S.P.G. 3789 2241 3826 1.2 0.7 1.1 8. G.P.V. 994 1368 1172 0.3 0.4 0.3 9. N.U. 2657 0.8 10. N.O.U. 1141 0.3 Overige part. 21280 6658 6.6 2.1 318885 318751 100 100 100 (Wi; vestigen er de aandacht op, dat dit staatje de cijfers geeft voor de kies kring Haarlem, welke in grote lijnen de gemeenten in Zuid-Kennemerland en het Gooi omvat. Voor de stemcijfers van Haarlem-stad verwijzen we naar pag. 13 Het is niet zo, dat in 1958 voor het eerst een zeeschip de grote meren kan bereiken. In 1825 al werd het Erie-kanaal gegraven, en in 1850 de St. Lawrence- en Welland kanalen, die doorvaart verleenden aan schepen van nog geen drie meter diepgang. Men heeft de sluizen en kanalen voort durend verbeterd en uitgediept, maar tus sen Montreal en het Ontario-meer haalt de diepgang toch niet veel meer dan vier meter. Dat was te gering. Canada drong aan op de bouw van de zeeweg. Het duurde echter tot 1954 voordat de Verenigde Sta ten erin toestemden het grote werk ge zamenlijk uit te voeren. Daar is men nu mee bezig. Het wordt een karwei dat een kleine miljard dollar zal kosten, althans volgens voorlopige schattingen. Het bestaat eigen lijk uit twee werken: de waterweg en de hydro-elektrische krachtinstallaties. Van de meren tot Atlantische Oceaan heeft de St. Lawrence een verval van 180 meter. De Niagara-watervallen zijn ieder bekend, maar wat niet iedereen weet, is dat de schepen die van het Erie- naar het Onta rio-meer varen, een zelfde hoogte moeten dalen door het sluizen-stelsel van het Wel land-kanaal, dat een hoogteverschil van bijna honderd meter, verwerkt. Om zoveel mogelijk gebruik te maken van de kracht in dat verval, zijn er in de loop der jaren tal van centrales gebouwd. Er komen er nu weer een paar bij die 2.200.000 paarde- kracht zullen leveren voor de industrie in Canada en de Verenigde Staten. Deze bouwwerken kosten 600 miljoen dollar. De rest komt op rekening van de eigenlijke waterweg. De omvang van het werk de afstan den alleen al zijn bijzonder groot boe zemt zelfs de Noordamerikaan ontzag in. Het is het oude thema: de nietige mens die worstelt met de natuurèn wint. Het is het gevecht met het water, dat de Neder lander befaamd heeft gemaakt. De Canadees en de Amerikaan zijn hier met iets derge lijks bezig en ze zijn er trots op. In de laatste weken hebben radio en televisie laten horen en zien wat er gaande is langs die paar duizend kilometer rivier. De industriëlen en handelaars kijken gespannen naar de vorderingen van de onderneming. De St. Lawrence-water weg loopt dwars door het hart van indus trieel Noord-Amerika. Langs zijn oevers woont zestig percent van Canada's bevol king in Ontario en Quebec in de acht aangrenzende staten, 35 percent van de Amerikanen. In die provincies bevindt zich tachtig percent van de Canadese ver werkende industrie en in die staten even eens een aanzienlijk percentage van de Amerikaanse. dat diensten onderhoudt via de St. Law rence, verdubbelde tussen 1952 en 1954 en toen was men nog niet eens aan de uit dieping van de waterweg begonnen. Geen wonder dat men grote verwachtingen heeft van de ontwikkeling van de vaart op de Grote Meren. Voorzichtige schattingen zeggen dat het vervoersvolume in de eerste jaren na de gereedkoming van de water weg zal verdriedubbelen. Er zijn weinig mensen, die hier aan twijfelen. Ook de Amerikanen zien het groeiende belang van de waterweg in. Onlangs is de St. Lawrence tot essentiële scheepvaart route voor de Verenigde Staten verklaard, hetgeen betekent dat maatschappijen die er belangstelling voor hebben, subsidie kun nen krijgen om te kunnen concurreren met Europese landen. De Isbrandtsen en United States Lines hebben te kennen gegeven dat ze geïnteresseerd zijn. De Nederlanders en Noren maken er zich weinig zorgen over. „Tenslotte," zei de heer F. Zwarts van de Oranje lijn, in Montreal, „hebben wij VlILWAUKEE CHICAGO NIAGARA FALLS Al die bedrijvigheid heeft gezorgd voor een druk scheepvaartverkeer op de Meren en de rivier. Tien miljoen ton gaat er jaar lijks door de kanalen. Door de sluizen bij Sault Ste Marie passeert jaarlijks meer tonnage dan door de Suez- en Panama- kanalen samen. Die tien miljoen ton zullen na voltooiing van de waterweg, toenemen tot 30 a 35 miljoen ton. Vijfentachtig per cent daarvan zal waarschijnlijk binnen lands vervoer zijn en bestaan uit versche pingen van graan, ertsen, kolen, petroleum en dergelijken. De rest is verkeer met over zee, voornamelijk Europa en het Middel landse Zeegebied. De Europese landen heb ben door hun ligging de grootste voordelen van de waterweg. Déze route is voor de meeste havens aan de grote meren korter dan die met 'de trein naar de oostkust van het continent en dan verder per schip. De pioniers van de vaart op de Grote Meren waren de Noren. De Fjell Line be gon in 1935 met geregelde diensten. In 1937 volgde de Oranje lijn uit Rotterdam. De grote vlucht kwam echter na de oorlog. In 1954 omvatte het transport van en naar overzee 780.000 ton. Het werd uitgevoerd door veertien maatschappijen, met tezamen 120 schepen. Het aantal maatschappijen, Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU die zich met ingang van 1 juli 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen CLEVELAND de havens aan de Grote Meren tot zee havens gemaakt. Wij hebben in Canada en de Verenigde Staten een uitstekende naam en een bijzonder goede staat van dienst. Wij zien alleen maar vooruitgang." De Oranje lijn had na de oorlog twee schepen over. Ze heeft er nu dertien in de vaart, plus drie van de Niagara Line, een dochterbedrijf, dat op de Middellandse Zee vaart, en dan nog enkele in bestelling. Onlangs heeft zij een belangengemeenschap aangegaan met de Fjell Line die nu elf schepen heeft varen, waardoor beide maat schappijen een betere verzorging kunnen geven. Ze bieden bijvoorbeeld elke drie tot vier dagen een afvaart uit Chicago. Canada ziet de toekomst eveneens met vertrouwen tegemoet. De St. Lawrence en de Grote Meren, zo zegt men, worden de Ruhr van Noord-Amerika. De industrie en de uitbreiding ervan in het oevergebied maken het zeker mogelijk. Nederland kan er trots op zijn dat er onder de eersten, die de mogelijkheden van dit Ruhr-gebied van de nieuwe wereld hebben gezien, Nederlanders zijn geweest. 3-3K- Nederl/47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. ->ref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 95% 273 340 245 335 440 303 300% 181% 415 312 814% 804% 98% 188% 197% 293 117% 133 231% 196% 210 211 75 146% 55Wi« 44 81% 45 Openings koersen 91% 95% 268% 341 245 335 440 306 293 181% 411 312 810 800 97 186 197 293 116 133 231% 196% 210 211 75 14.9 57 44 81 45% In „De Yadefluit" zijn tweede bundel kon men het al horen: dat was geen traditionele lyriek meer, geen woordenge- streel en klankengespeel terwille van de zoetvlne;p~'*heid. Hier begonnen vonken over te seringen van het éne woord op het andere, flitsen van beelden, van klanken, van gevoelens, gedachten en waarnemin gen, die zich dynamisch in het gedicht ont laadden. Woorden kaatsten heen en weer, wisselden van betekenis. ontbonden en ver bonden zich. Ja, de bundel „Piano" was onvervalst expressionisme, beeldspel en klankassociatie met een zeer eigen ge steldheid. Dat was en dat bleef Burssens, door de jaren heen. In Paul van Ostaijen had hij een geestverwant, een onvergete lijke vriend gevonden, maar niet, zoals het wel heette, een voorganger. Naast elkaar stonden ze als „vernieuwers" al mag.de jong overleden Van Ostaijen met zijn explosieve produktiviteit lange tijd voor Burssens meerdere zijn doorgegaan. „French en andere cancan" van 1935 in deze bloemlezing vertegenwoordigd met een dert'"*»1 gedichten werd de triomf van de associatieve poëzie, een curiosum in een periode, waarin het expressionisme als afgedaan werd beschouwd. Zes jaar la ter ging deze dichtvorm een unieke ver binding met de traditionele versvorm in „De eeuw van Perikles" aan. Moet men dat lyrisch expressionisme noemen? Ik weet het niet, zou niet kunnen zeggen, waar bijvoorbeeld een gedicht als „Van een gigue, die als kantiek bedoeld werd", volgens de geleerde litteratuur-historici thuishoort. Maar poëzie is het, van het zui verste water poëzie eer van morgen dan van gisteren. Was zijn expressionisme allengs tot een last geworden? Was het een belemmering geweest, zij het dan ook een onvermijdelij ke? Jarenlang fungeerde het als een pant ser, waarop de vijandige pijlen van „de wereld" afketsten. Ervaring was het, geen pose, een wijze van zien, van voelen en denken, van zich verweren en van bezwe ren, geen „-isme". En zeker zweeg elke zucht naar woordacrobatiek, toen de nood als dood aan de man kwam. In „Elegie" de cyclus die ontstond na het sterven van zijn vrouw baande de gevoelsstroom zich voor het eerst onverlet een weg van hart tot gedicht. Leed ontwapent. In „Elegie" spreekt een dichtend mens zich uit, die voor zijn smart geen beter soelaas kan vinden dan in zijn poëzie. Wat in de jaren 19411942 op papier kwam was „in- memoriam-poëzie" zoals er in onze taal niet veel staat geschreven: „Ach maar hoe zal men ooit verklaren Hoe schoon het is te sterven in de herfst Ofschoon de herfst de dood is voor wie sterft En voor wie sterven heeft gezien Zo waarlijk dat hij zelf een weinig is gestorven..." Het bleek hem, deze kwetsbare mens, te veel aan ongewapende ontboezeming te zijn geweest. Nog geen twee jaar later of Burssens had in „Fabula rasa" zijn egel stelling alweer betrokken en wat er aan galgenhumor in de twaalf sonnetten zo genaamde nadichtingen van de „Nig- gersongs" op volgde had een vlijmende spotlust: poëzie ook dit, puntige weerbar stige poëzie, pijnlijk in haar bitsheid, maar sterk in haar eerlijkheid en dichter lijke onvervalstheid. Het bleef daarbij niet. „Pegasos" trok „Troja" en de weerstrevende Burssens het hartsdomein van Gaston binnen. Men kan tenslotte niet zijn leven lang expressionist blijven. Maar wel kan men zijn expressio nisme veredelen, zonder het te temmen. Burssens bleek daartoe in staat. Ouderwor dend verjongde hij zich. Zijn Pegasos stei gert niet minder vurig dan vroeger en ook in Ndèze bundel zal men op één regel „hartsevocatie" er twee vinden, die de los lippigheid ongedaan trachten te maken. Maar ze staan er, die steelse ontboezemin gen, geprangd tussen een „snier" en een „hoon" en daardoor des te treffender, te overtuigender, te menselijker. Ook hier doet de associatie poëtische wonderen. Als in een onweersnacht tekenen zich bij elke bliksemflits van zijn woordverbinding de coutouren af van zijn innerlijke wereld en in zijn ritme rommelt een donder na. Zeventig gedichten ontleend aan „Ode", Burssens' jongste bundel, besluiten bij ver rassing deze keur: een majeur, zoals dit oeuvre enkel in fragmentarische geluks- expressies heeft gekend. Surrealisme en expressionisme hebben met de klassieke versvorm een onverwacht verbond aange gaan, evenals het hart van de dichter een hernieuwd pact met het leven sloot, in een jonge liefde. Op hoeveel verdriet en ontgoocheling werd deze schalks-ironische blijmoedigheid veroverd? En hoeveel ver zen moesten ongeschreven blijven, om deze rijpe dichtervruchten te kunnen oogsten? Laten we daar niet naar vragen. Van het neusje van de inktvis is deze Ode de fijn ste delicatesse. En een onbetaalbare pri meur in onze litteratuur bovendien. C. J. E. DINAUX Bij het neerleggen van stalen balken op het laadbordes van de Staalfabriek van Hoogovens te IJmuiden is de monteur J. Put van de Belgische firma Nobels uit St. Nicolaas (België) met het rechterbeen be kneld geraakt tussen twee balken. Hij liep een gebroken been en een kneuswond op en moest in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. De heer P. woont in de buurt van Antwerpen. BINNENLAND Luisteraars en kijkers. Het aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen in Neder land bedroeg per 1 juni 1956: 2.164.886 tegen 2.153.658 per 1 mei 1956. Op 1 juni 1956 wa ren er 532.504 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 532.074 op 1 mei 1956. Het aantal geregistreerde televisieontvangers steeg van 55.364 op 1 mei tot 59.856 op 1 juni '956. Mozart. In samenwerking met de dienst voor schone kunsten der gemeente 's-Gra- venhage wordt in een der bovenzalen van het Concertgebouw in Amsterdam geduren de het Holland Festival 1956 een Mozart- tentoonstelling gehouden. Motor tegen boom. Een 42-jarige be- drijfschef van een ijzergieterij te Asten is te Someren met zijn motor in een bocht tegen een boom gereden. Hij is kort na het ongeluk overleden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19