Vaderdag' CHIEF WHIP Agenda voor Haarlem Aarde Sjepilov's reis wekt in Londen kwade vermoedens Denk voor om Vaders wens! Grieks blad verwacht „sensationele gestes" van de Russische minister Voor Vaderdag m 50 STUKS OP IEDERS LIP! Vorstin en Moeder Archimandriet in Nicosia in hechtenis genomen Jeugdige inbreker in Amsterdam aangehouden Gemengd zwemmen Kroesjtsjev en Molotov twisten over Tito Onthulling van gevluchte Poolse ex-communist Paus ontving president Sukarno in audiëntie Truman spreekt Russische bewering over A-bom tegen Amerikaans rapport over radio-activiteit Bevindingen van Britse geleerden bevestigd Von Kara jan directeur van de Weense Opera Wijzigingen in de Franse diplomatieke dienst DONDERDAG 14 JUNI 1956 ADVERTENTIE f2,50 Er is in de laatste dagen in het buiten land sensatie en in Nederland onrust ge wekt door publikaties in buitenlandse bla den, die werden aangediend als de weer- «eving van feiten betreffende ontwikke lingen en situaties in de intieme kring van ons Vorstenhuis en in de verhouding tus sen Koningin en Regering. Een in West-Duitsland verschijnend weekblad heeft in zijn nummer van deze week, gedateerd 11 juni, een artikel opgenomen dat gebaseerd heet op inlich tingen, die een vaste medewerker van het blad tijdens een verblijf in ons land zou hebben verzameld. Het houdt zich bezig met de veronderstelde invloed aan het Nederlandse Hof van een vrouw, die meent langs religieuze weg genezingen te kun nen bevorderen; het suggereert dat de invloed van deze vrouw op Koningin Juliana staatsaangelegenheden raakt, ge leid heeft tot een tegenstelling aan het Hof en tenslotte de oorzaak is geworden van een beweerd „conflict" tussen Vorstin en Regering. Deze summiere samenvatting van het artikel in het Duitse weekblad geeft aller minst een beeld van de wijze, waarop het blad ernaar gestreefd heeft enkele feite lijkheden uit het persoonlijke leven van onze Vorstin via veronderstellingen en suggesties te maken tot een politieke sen satie. Wij willen deze vorm van journa listieke bedrijvigheid echter laten voor wat zij is, namelijk een kwalijk ex ploiteren van de massa-honger naar ophef makende, schokkende gebeurtenissen, en liever nagaan welke feitelijkheden dan wel aan de publikatie naarstig herhaald door de Londense boulevard-pers ten grondslag liggen. Er is één feit dat moeilijk in twijfel kan worden getrokken. Dat is dat Koningin Juliana de mogelijkheid van succes langs bedoelde religieuze weg voor haar jongste kind niet heeft willen uitsluiten en de haar aanbevolen vrouwelijke genezer Greet Hofmans ten paleize heeft ontvangen. Het uitblijven der verhoopte genezing van het ooggebrek van Prinses Marijke zou aan het Hof een tegenstelling tussen scepticis me tegen en volhardend vertrouwen in de gevolgde methode hebben doen ont staan. Een en ander is zo volkomen verklaar baar uit zuiver menselijk begrip voor de situatie, dat daarin nauwelijks tot verder strekkende beschouwingen aanleiding zou kunnen zijn, wanneer men althans niet de opzet heeft deze persoonlijke en zeer men selijke elementen te misbruiken, om er een schokkend en onthullend karakter aan te geven. Heeft men die opzet wel, dan zijn er met een ruim journalistiek geweten wel manieren te vinden om de belevenissen en wederwaardigheden van een Koninklijk Gezin te verbinden met het politieke wel en wee van het betreffende land. Wij schrijven met opzet een Koninklijk Gezin, omdat wij denken aan de talrijke opge smukte en felgekleurde verhalen, die in bladen van zulk kaliber plegen te ver schijnen over vorstelijke personen en hun privé-leven. In deze tijd, nu de bindende kracht van een geëerd en in de historie wortelend Vorstenhuis nog slechts aan weinige lan den gegeven is, verleiden de glans en de symboliek van het Koningschap de jagers op moderne sprookjes tot vrijpostigheden, waarvan zij niet door een aangeboren hof felijkheid worden weerhouden. Zij volgen de smaak van een bepaald soort lezers, die evenmin naar hoffelijkheid doch wel naar prikkels vragen. Dat men daarbij de zuivere, in het privé- leven van de gewone mens geheiligde ge voelens, zoals die van een moeder ten op zichte van haar lijdend kind, niet wenst te ontzien, juist omdat die moeder een Ko ningin is, bewijst de meedogenloosheid van dit soort buitenlandse journalistieke ophef, waarvoor niemand in Nederland enige be wondering zal kunnen hebben. Naar aanleiding van de gepubliceerde beweringen is van volkomen bevoegde zijde verklaard, dat er geen sprake is van enig constitutioneel conflict tussen Koningin Juliana en de Regering. Wij mogen met verwijzing naar deze gedecideerde verklaring volstaan in de hoop, dat zij alle geruchten en fantasieën terugbrengt tot de nuchtere vaststelling van een feit, namelijk dat Koningin Juliana, als moeder van een ge zin, tenvolle het recht heeft ten behoeve van een harer kinderen een zij het dan wellicht teleurstelling opleverende moge lijkheid tot genezing aan te grijpen naast alle hulp, die zij van de erkende medische wetenschap reeds had getracht te ver krijgen. Minerva: „Stormy weather", alle leef tijden, 8.15 uur. Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zondares", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „The red shoes", alle leeftijden, 6.45 en 9.15 uur: Lido: „De naakte oorlog", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Montana", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Kelly's blues", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Phoenix- terrein, 8 uur: Circus Jos. Mullens. Zuider kapel, 8 uur: ds. J. Visser over „Het ge opende Boek". VRIJDAG 15 JUNI Minerva: „De baas in huis", alle leeft., 8.15 uur; Palace: „De liefdesroman van een koningin", alle leeft., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les enfants du paradis", 18 jaar, 1.45 en 7.30 uur. Studio: „Het zwarte dos sier", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lidoj „Johnny Guitor", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.45 uur. Roxy: „Het zwaard der Seracenen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The man with the golden arm", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ivan de witte duivel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. LONDEN (United Press) Officiële Britse bronnen hebben gezegd, dat premier Sir Anthony Eden op grond van zijn be sprekingen met premier Boelganin en par tijsecretaris Kroesjtsjev in Londen tot de overtuiging is gekomen, dat de Russen alles doen om vaste voet in bet roerige Midden- Oosten te verkrijgen. Het bezoek, dat de nieuw-benoemde Russische minister van Buitenlandse Zaken, Dmitri Sjepilov, tegen het einde van deze maand aan de drie Arabische hoofdsteden Cairo, Beiroet en Damascus zal brengen, heeft volgens deze bronnen Eden nog in zijn mening gesterkt. In officiële Britse kringen verbergt men zijn bezorgdheid over de reis van Sjepilov, die bovendien nog een bezoek aan Grieken land zal brengen, niet. De reis van de Russische minister valt samen met de Brits-Griekse spanning over Cyprus en de ontruiming van de Suez-kanaalzöne. NICOSIA. (Reuter) Britse veiligheids troepen hebben woensdag bij een inval in een in de buitenwijken van Nicosia een archimandriet van de Grieks-orthodoxe kerk in hechtenis genomen. Er werden ook vijf studenten van het seminarie in hech tenis genomen. In Nicosia is een Britse militair over leden aan verwondingen, die hij dinsdag avond opliep. Cyprische nationalisten heb ben gisteravond een bomaanslag gepleegd op een RAF basis, waardoor twee cantines in brand vlogen. In Famagusta, een cen trum van onrust, werd een militair gebouw door brandstichting beschadigd. In Nicosia werden bommen geworpen, een burger werd ernstig gewond. De Britse minister van Binnenlandse Za ken, Lloyd-George, heeft in het Britse La gerhuis verklaard, dat een Grieks-Ortho doxe kerk in Londen, waarvan de archi mandriet Manoheriotis die dinsdag werd uitgewezen, het hoofd was, gebruikt werd als centrum voor de verspreiding van anti- Britse propaganda. De minister zei dit in antwoord op vragen over de uitwijzing van Macheriotis, die per vliegtuig naar Athene is overgebracht. De permanente Griekse UNO afgevaar digde Palamas, heeft een memorandum onder de 76 UNO-leden laten circuleren ter ondersteuning van het Griekse verzoek om de kwestie-Cyprus op de voorlopige agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Groot-Brittannië wordt verweten, dat het van Cyprus „een groot concentratiekamp" heeft gemaakt ter bescherming van zijn oliebelangen. Geen van de landen, die Sjepilov zal be zoeken, heeft Londen hiervan van tevoren op de hoogte gesteld of hierover geraad pleegd. In Athene werd in 't blad „Apogevmatini" de verwachting uitgesproken, dat Sjepilov „sensationele geste's" zal maken inzake de kwestie Cyprus. Apogevmatini, die door gaans de officiële regeringsstandpunten weergeeft, voorspelde dat Sjepilov steun van het communistische blok zal beloven aan het Griekse verzoek aan de UNO. Het blad is van oordeel, dat, dit in overeen stemming zou zijn met de tegenwoordige Russische gedragslijn om geschillen tussen Westelijke landen uit te buiten. De ver wachte „sensationele geste's" zijn naar het blad meedeelde de volgende: Een aanbod inzake financiële en technische bijstand aan Griekenland; 2. Russische „goede dien sten" in het herstellen van de Griekse betrekkingen met Albanië, Bulgarije, Roe menië en Hongarije en bevrijding van Griekse staatsburgers, die sinds de com munistische guerilla van 1949 in Rusland worden vastgehouden. De Amsterdamse recherche heeft woens dag een 17-jarige jongen uit Amsterdam aangehouden, die samen met een 15-jarige vriend verscheidene inbraken heeft ge pleegd. Zo hebben zij onder meer in april inge broken in een woonhuis aan het Duinlust park in Bloemendaal, waar weinig gestolen is. Verder hebben zij geprobeerd op drie andere plaatyen, eveneens in Bloemendaal, in te breken, welke pogingen indertijd niet zijn gelukt. De 17-jarige jongen heeft deze en andere misdrijfjes bekend en is ingeslo ten. De 15-jarige knaap verblijft op het ogenblik in een inrichting en is nog niet gehoord. ooooocooocoooocoooooccooooococcocccccccccccoö3occoccooc< De Franse pers brengt van de Neder- p r> landse verkiezingen een aantal com- 8 3 mentaartjes, die soms niet van verma- p kelijkheid ontbloot zijn. Zo schrijft 8 g France Soir" de Partij van de Arbeid 8 toe dat deze de verkiezingsstrijd is in- g gegaan onder de slagzin „Leve het ge- 'p 8 m.enad zwemmen". Het blad meent H p echter dat dit niet zozeer het gezamen- 8 i lijk baden van mannen en vrouwen be- 8 treft, als wel het gemeenschappelijk '6 j poedelen van rooms-katholieken en pro- p p testanten. g >3COOXXXX>DOOOG<X)COOCOOCOOC>OOCOCCOCCOCXX>XOCCOOCOCCCOCCÖ LONDEN (United Press) De Londen se „Daily Telegraph" bericht, dat zich vo rig jaar juli een ernstig meningsverschil tussen Kroesjtsjev en Molotov heeft voor gedaan, waarbij de partijsecretaris de mi nister van Buitenlandse Zaken ervan be schuldigde persoonlijke ambities na te ja gen en zijn oude vriendschap met Lenin uit te buiten. Het verhaal over de ruzie is afkomstig van de 29-jarige Poolse vluch teling en ex-communist Seweryn Bialer, die inzage had in vertrouwelijke stukken, die uit Moskou naar Warschau gezonden werden. Bialer reconstrueerde de ruzie uit geheime minuten, welke handelden over een vergadering van het centraal comité van de Russische communistische partij. Volgens,Bialer wees Kroesjtsjev er in die vergadering op, dat Molotov zich had ver zet tegen een verzoening met Joegoslavië en tegen het terugtrekken van de Sovjet troepen uit Oostenrijk. Molotov zei, dat Tito en niet Stalin in de eerste plaats verantwoordelijk was voor het uitstoten van Joegoslavië uit le Kom intern. Hij zei, dat de Sovjet-Unie geen andere keus was overgebleven dan de ban den met Tito te verbreken, en dat een ver zoening met Tito slechts de andere satel lietstaten zou aanmoedigen Tito's voor beeld te volgen. Vice-premier Anastas Mi- kojan koos de zijde van Kroesjtsjev, aldus Bialer, en pleitte voor een verzoening met Tito. Blijkbaar heeft Molotov tenslotte toege geven, waarna, aldus Bialer zowel Kroesj tsjev als Mikojan erkenden, dat men in de Sovjet-Unie de kracht van de nationalisti sche gevoelens in andere landen onder schat had. Bialer kon weinig meedelen over de aan val van Kroesjtsjev op Molotov, daar de documenten hierover in het vage gehou den waren. Wel zei hij, dat Kroesjtsjev zijn aanval zowel op Molotov als diens echtgenote gericht had. VATICAANSTAD (AFP-Reuter-UP) Paus Pius XII heeft gisteren president Soekarno in audiëntie ontvangen. De Paus en het Indonesische staatshoofd hadden een afzonderlijk onderhoud, dat twintig minu ten duurde, waarna het gevolg van Su karno tot de zaal werd toegelaten. De Paus en president Soekarno wisselden geschen ken uit. De Paus onderscheidde de Indo nesische president met bet grootkruis van de Pauselijke orde van Pius IX. Voor de audiëntie had Sukarno zijn drie daags bezoek aan Italië besloten met een officieel afscheidsbezoek aan president Gronchi. Sukarno is gisteravond in Napels aan gekomen. Het gezelschap zal Pompeiji, Flo rence, Milaan en Venetië bezoeken. Van Venetië vertrekt het gezelschap zondag of maandag naar West-Duitsland. Volgens United Press heeft de Paus president Sukarno medegedeeld dat hij op het millioen rooms-katholieken van Indo nesië kan rekenen voor steun van zijn bewind. De Paus maakte slechts een toe speling op de noodzakelijkheid voor de röömè-katholieke kerk om een geestelijk heid uit inheemsen te vormen in Indonesië. Het Vaticaan was kortgeleden bezorgd over de moeilijkheden bij het verkrijgen van machtigingen voor priesters om Indonesië binnen te komen, teneinde een geestelijk heid uit inheemsen op te leiden. PARIJS (Reuter). - Ex-president Harry Truman heeft te Parijs een door radio- Moskou in haar Japanse uitzending gedane bewering tegengesproken als zou de Sov jet-Unie destijds gepoogd hebben de atoombomaanvallen op Japan te voorko men. Truman, die in 1945 het bevel tot het werpen van de atoombommen op Hirosjima en Nagasaki heeft gegeven, zei dat de Russische bewering „pure propa ganda en gelogen" was. NEW YORK (Reuter) Een groep Amerikaanse deskundigen heeft aanbevo len voor elk mens aantekening te doen houden van het totaal aan atomische rönt gen- en andere radio-actieve straling waar aan hij in zijn leven is blootgesteld ge weest. Zij dringen er op aan het medisch gebruik van röntgenstralen zoveel moge lijk te beperken. Tot dergelijke gevolg trekkingen zijn ook Britse medische en atoomdeskundigen gekomen in een rap port, dat gisteren is gepubliceerd. Het Amerikaanse rapport is aan de se cretaris-generaal van de UNO gezonden ter kennisgeving aan de leden van de com missie voor het bestuderen van de gevol gen van atoomstraling, die ook het Britse rapport onder ogen krijgt. Ook volgens het Amerikaanse rapport is waarschijnlijk strontium-90 het gevaar lijkst voor de besmetting van voedsel door atomische afval. Dit is een radio-actief element, dat zich in het beenderweefsel verzamelt. Aanwijsbare hoeveelheden daarvan zijn aangetroffen in melkvoorra- den op duizenden kilometers afstand van de plaats van atoomontploffingen. Gras in Engeland bleek besmet met strontium af komstig uit Nevada. Het plankton in de Noordzee neemt waarschijnlijk radio-acti viteit aan van afval uit een Britse atoom reactor. De deskundigen zijn het er over eens, dat stralingen veranderingen veroorzaken, die nadelige gevolgen hebben. In beide rapporten wordt toegegeven, dat de in vre destijd teweeggebrachte radio-activiteit (met inbegrip van proeven met atoomwa pens) tot nog toe in biologisch opzicht te verwaarlozen gevolgen heeft gehad. Van onze correspondent in Wenen) De Oostenrijkse dirigent Herbert von Kara jan zal van 1 september af optreden als chef van de Weense opera en zich uit sluitend met de artistieke leiding belasten. Deze leiding bestaat in het opstellen van het repertoire, dat per jaar ongeveer vijf en twintig vaste opera's en daarnaast ook een aantal premières zal omvatten, verder in het engageren van de beste dirigenten, regisseurs, zangers en zangeressen uit bin nen- en buitenland. Bij de dirigenten denkt Van Karajan aan dr. Karl Böhm, Cluytens, Rossi, Szell, Mainardi, Krips, Keilberth, Jo- chum en anderen. Hij wil de contracten maken met vaste regisseurs en buitenlan ders, zoals Strehler, Schuh, Wakhevitch en Barber-Menotti, wier nieuwe opera hij in Wenen wil opvoeren. Bovendien hoopt hij dat het gehele ensemble van de Scala voor een of twee opera's naar Wenen zal komen. De Weense opera zal wederkerig in Milaan optreden. Dit grootse plan zal mogelijk zijn omdat de minister van Onderwijs en van Finan ciën de subsidies voor de opera aanmerke lijk hebben verhoogd. De honoraria in We nen zullen even hoog liggen als in Duits land. Daarmede is een einde gekomen aan de opera-crisis, die drie maanden geleden ontstond doordat dr. Bohm als directeur bedankte. Bohm zal echter gelegenheid ge noeg krijgen ook als dirigent in de opera te blijven optreden. Von Karajan zal veertig tot vijf en veer tig avonden als dirigent optreden, daarnaast zal hij zich, vooral tussen november en maart, bijzonder bezig houden met de op leiding van jonge krachten aan de opera. De enige verplichting, waaraan Von Karajan gebonden blijft, is zijn werkzaam heid als dirigent van het Philharmonisch orkest te Berlijn, waarmede hij ongeveer twee en een halve maand per jaar zal samenwerken. Hij zal niet meer optreden met het Philharmonia Orchestra van Lon den, en voor de Romeinse omroep. Afgezien daarvan is hij tevens artistieke leider van de Festspiele in Salzburg, waar hij ook buitenlandse orkesten wil laten optreden, onder meer het Concertgebouw Orkest on der leiding van Ediuard van Beinum. Karajan's voorliefde gaat uit naar de Italiaanse opera, die nog niet voldoende vaste voet heeft gekregen in Wenen en verder naar het werk van Wagner. De Weense opera gaat onder Von Karajan waarschijnlijk een grote toekomst tegemoet. Hij beschouwt het als een erezaak. Voor zijn optreden als dirigent bij de Festspiele in Salzburg heeft hij afstand gedaan van elk honorarium. PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft de benoeming van Louis Joxe, de huidige Franse ambassadeur in Bonn, tot secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, goedgekeurd. Joxe volgt René Massigli op, die met pensioen gaat. Joxe is vroeger ambassadeur in Mos kou geweest. Massigli was indertijd am bassadeur in Londen. De regering benoemde Bernard Cornit- Gentille, gouverneur-generaal en hoge commissaris te Dakar, in West-Afrika, tot opvolger van Hervé Alphand, de Franse permanente UNO-afgevaardigde in New York. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is vernomen, dat Alphand ambassadeur in Washington zal worden. De huidige am bassadeur in Washington, René Couvé de Murville, zou naar Bonn worden overge plaatst. Voorts is vernomen dat Roland de Mar- gerie, directeur-generaal van politieke en economische zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, ambassadeur bij het Vaticaan zal worden. De regering heeft ook de benoeming van de Marokkaanse minister van staat, Boua- bid, tot Marokkaans ambassadeur in Frank rijk, goedgekeurd. Men verwacht, dat An- dré Dubois, de Franse Hoge Commissaris in Rabat, de eerste Franse ambassadeur in Marokko zal worden. ADVERTENTIE GROTE KEUZE Overhemden Dassen Sokken Dashouders Broekklemmen Pullovers Truien Wollen vesten \^Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 15438 De universiteit van Yale in de Amerikaanse staat Connecticut heeft de west- Duitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer ter gelegenheid van dit bezoek aan de „States" een ere-doctoraat aangeboden. Dr. Adenauer neemt hier de studenten-baret in ontvangst uit handen van de president van „Yale". Stadsmens, als een van uw dochters of zonen van klein formaat plannen heeft om in de komende zomervakantie op het platteland te gaan logeren, zal het nodig zijn dat ge nu feeds met een bescheiden oefe ning begint, opdat het kind straks niet als een dwalende kat in een pakhuis vol myste ries ten plattelande verschijnt. De verkiezingen zijn nu ach ter de rug, zodat ge van een grote zorg en een martelende onzekerheid verlost zijf en ge volop uw vrije tijd aan dat oefenuurtje kunt besteden. En daar komt nog bij,' dat de stemmingsuitslag u de overtui ging zal hebben gegeven, hoe onze komende regering grote aandacht aan de belangen van de boeren zal blijven schen ken, zodat enige belangstelling uwerzijds voor de agrarische sector zoals onze boeren tegenwoordig worden samen gevat strookt met het rege ringsbeleid. Een dorp is, anders dan een stad, gebouwd op het land. Waarop een stad gebouwd is, kan door gewone stervelingen niet meer worden vastgesteld, omdat de aarde onder de fun damenten der grote wooncen- tra verziekt en verstot-ven is tot een bruin-gele, dode sub stantie zonder karakter. Maar een dorp is gegroeid als een uitdijende plant met.wortels in de levende, frisse en beweeg lijke zwarte aarde, die het niet enkel draagt en voedt, doch ook omarmt en koestert. Dat is iets, wat ge uw kind moet duidelijk maken als het u duidelijk geworden is. Wanneer ge met uw lesuur begint, zal u wellicht de vraag gesteld worden, die in de een voudige gedachtengang van f kleine mensen voor de hand ligt, ofschoon zij ontsproten is aan de humor. Wanneer ge be weert dat een dorp zoveel ge zonder is om te leven, zult ge namelijk antwoord moeten geven op de informatie, waar om men dan niet altijd en van het begin af de steden op het platteland heeft gebouwd? Ge kunt natuurlijk dan de houding aannemen, die zovele paedagogen voor altijd in kin derogen tot gehate verschijn selen heeft gemaakt, namelijk met een spotlachje uw kleine toehoorder een grandioze dom heid verwijten. Maar als men even over die malle vraag na denkt, komt men tot de ver rassende ontdekking, dat zij een grote wijsheid inhoudt en dat de domheid veel meer ligt m de wijze, waarop de moderne mens zich veroorlooft woon- gelegenheden voor zijn moder ne medemensen te scheppen. Natuurlijk heeft men de steden van het begin af op het platteland gebouwd. Het be tekent, dat men het platteland begraven heeft onder de ste den. Men heeft de aarde levend begraven, wat de dood tenge-, voLge had. Vraag uw kind eens, wat het ziet als het verschil tussen aarde en zand. Bedenk eens, hoe tragisch het is dat in zijn kinderlijke waarneming de aarde het aanzien van zand heeft verkregen en daardoor beroofd is van de levenver- wekkende, voedende en in standhoudende krdchten, die zij van den beginne af in volle maat aan de mensen heeft ge schonken. Aarde is geen zand. Maar aan het stadskind, dat tussen de stenen en het asfalt hier en daar de geelgrauwe stof ont dekt die het in de zandbakken der plantsoenen als zand heeft leren kennen, zijn die krach ten onbekend. Het zal zich zelfs verwonderen, dat in het kleine tuintje achter het stad huis schone bloemen te voor schijn plooien uit het zand en in feite is dat dan ook een groter wonder dan het witte konijn uit de lege goochelaars- hoed. Want als men in een wassenbeeldenkabinet een dei- poppen zou horen vragen hoe laat het is, zou de onverklaar baarheid niet groter behoeven te zijn. Weet ge, wat wijsheid is? Het is de gave, om wonde ren te verklaren, te begrijpen en te blijven liefhebben. Welnu, als uw kind naar het platteland gaat logeren, zult ge het met de eenvoudige wijs heid van ons pure menselijke verstand moeten uitrusten om het een goede vacantie te ge ven. Ge zult het moeten ver tellen, dat het leven een keten van wonderen is, en dat de schakels van d'ie keten op het platteland gaver en schitteren der te bekijken zijn dan in de stad tussen de stenen. Ge kunt uw leerling alreeds wennen aan het feit, dat vuile handen en beaarde handen verschillende dingen zijn. Vui le handen moeten worden ge wassen beaarde handen kunt ge over elkander wrijven tot de wonderlijke zwarte aarde gedroogd is tot gladde korrels, die van uw handen vallen en een geur van leven achterlaten. Het zaad, dat kiemt in de aarde in de voren van de ak kers, is een schakel in de ke ten. De rijkdom aan aren en bloesem, ontspruitend aan de fijne pilaren der gothische stengels, is een schakel. Het geurige gras, dat de nevels van de ochtend op de weiden draagt, is een schakel. Het hooi, hoog opgetast en op uren afstand te ruiken aan zijn pit tig aroma, is een schakel. En vertel het kind dan, dat de mens niet de dirigent van dit alles is, doch een schakel evenzeer, die met zijn hart en zijn verstand de keten 'on onderbroken houdt en zich richt naar de schakels aan zijn zijden. Niet voor niets kan men de stedeling als een ontwortelde zien, die surrogaten zoekt voor zijn verbroken binding met de aarde. Hij dwaalt tussen de stenen, tracht met flatgebou wen de hemel te bereiken en met rioleringen de diepten. Doch de aarde, noch de hemel vindt hij binnen zijn bereik. Met lege armen geheven tussen wolken en straatbeton, los ge trokken, gestolen van de grond waarop hij groeide en gedijen kon, keert hij soms terug naar de natuur op een vrije zondag in een auto of een bus. Hij bekijkt door het raampje of tussen de spaken van zijn stuurwiel zijn geboor tegrond, zich slingerend waar de wegen zich slingeren en schuw om de voet te zetten op de naakte aarde langs de weg. Die vakantie op het platte land zal te kort wezen, stads mens. Uw kind zal moeten terugkomen op een moment, dat het de stem van de aarde gaat verstaan en haar airmen om zich heen voelt. Maar het zal beter zijn dan niemendal. Want het heimwee naar de ronde, eerlijke betovering van een levend en groeiend land schap, dat fluistert met de stilte en speelt met de wind en de zon, is een heimwee dat /reugde geeft in momenten van verpozing. Het is in het hart van de kinderen een herinne ring aan een begrepen wonder, aan een blik als een flits in het echte, oorspronkelijke leven. Misschien dat onze kinde ren op deze wijze, grootgewor- den en tot functies geroepen, zich de vraag herinneren die bijna onze spotlust gaande maakte en hun eigen kinderen een beter antwoord geven. Zij zouden dan kunnen zeggen: Ge hebt gelijk, wij hadden onze steden op het platteland moe ten bouwen. Maar dan zo, dat de aarde hun straten kon koes teren en de stenen haar niet verstikten. Wij moeten probe ren, daar iets op te vinden. Wij moeten proberen, op nieuw als levende mensen wortel te schieten in de na tuur, opdat wij allengs weer bloesemen en vruchten dragen die het leven versieren. J. L.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5