Engelsen behaalden vrij veilige voorsprong na uithoudingsproef Voel u met TARVO Het liep de Nederlandse wielrenners weer niet mee in Dauphine Liberé Avonturen met het vliegende tapijt FATALE V DIAMANTEN De Olympische Ruiterspelen Zweed Kastenmann heeft de leiding in het individueel klassement MOUTBROOD 5 Eindelijk weer een zege voor Duitse voetballers Valpartijen Prinzessin sloot De stand Brand bij stallen Real Madrid won de Europese voetbalbeker Lei op de zak mei de Zeeuwse boer Drie-één tegen Noorwegen Noord-Nederland te sterk voor Duitsers Kees Rijvers blonk uit St. Etienne versloeg Botafago in Rotterdam GVAV—DFG wordt in Alkmaar gespeeld Nieuw wereldrecord 20 km. snelwandelen Spotvogel sloeg om Sport in 't kort Gelijk spel van H.P.C. tegen D.J.K.: 2-2 Koersen op Duindigt Reni-prijs was voor Prinses Zora IVORCL:öeTu: Altijd schone tanden FEUILLETON R. HASSBERGER DONDERDAG 14 JUNI 1956 Bij de Britse paardensportliefhebbers, die naar Stockholm zUn gekomen voor de Olympische ruiterwedstrijden, heerst optimisme. Nu de zware uithoudingsproef ach ter de rug is en men de balans kan opmaken over de twee onderdelen van de samen gestelde wedstrijd (dressuur plus uithoudingsproef) staat de Engelse equipe in het landenklassement bovenaan met meer dan 100 punten verschil op nummer twee, een van hun grootste concurrenten, Duitsland dat weer bijna 80 punten voorsprong heeft op Canada. Canada, een ploeg bestaande uit drie jonge studenten van om en nabij 22 jaar van de universiteit van Toronto, heeft op de derde plaats beslag gelegd. Het is de grootste verrassing van woensdag geworden. De uithoudingsproef bestond uit de volgende vijf onderdelen, een wegparcours over 7200 meter dat met een gemiddelde van 240 meter per minuut moest worden afgelegd, een steeplechase over 3600 meter op de racebaan Ulriksdal waarvoor een snelheid van 600 meter per minuut was voor geschreven, daarna volgde het tweede wegparcours over 14.400 meter, de cross coun try over 765 meter met 33 hindernissen en een snelheid van 450 meter per minuut en tenslotte een ren over 200 meter, waarvoor een gemiddelde snelheid van 333 meter per minuut was. De duizenden toeschouwers die reeds zeer vroeg in de morgen bij onaangenaam regenweer door de bosrijke omgeving van Stockholm trokken via de bemodderde wegen over het parcours van de cross country, hebben meer dan eens dramati sche ogenblikken beleefd. Duizend belang stellenden hadden zich verzameld voor de 22ste hindernis in het crossparcours, een afsprong met beneden 'n rustiek hek in een ondiepe sloot en direct daarna een op sprong. Deze hindernis, die tijdens de be zichtiging van het parcours op zaterdag door vele insiders niet als de moeilijkste werd beschouwd, bleek in de praktijk de meeste slachtoffers te eisen. Niet minder dan tien van de nog in de strijd zijnde 19 landen (Frankrijk was reeds eerder ge schrapt door het niet tijdig verschijnen voor de dressuurproef van Lefrant) wer den hier voor het landenklassement uitge schakeld. Van de Spaanse equipe kwam er zelfs niet één ruiter rond. Talrijke weigeringen en valpartijen werden bij deze sloot genoteerd en het noodlot wachtte hier ook op de Zweedse equipe, Olympisch kampioen van 1952. Want het was hier dat Zwedens hoop op een medaille voor de Tandenequipe de bodem werd ingeslagen. De hindernis was weliswaar heel moeilijk, maar beslist niet unfair of gevaarlijk. Spoedig bleek dat vele ruiters niet op de juiste wijze met hun paard sprongen, zodat de dieren ten val kwamen of met de buik boven op de hin dernis hingen met hun achterbenen in de sloot of geheel in de sloot gleden en dan met de benen onder het hek kwamen. Met de grootste moeite kon men dan het paard na enige tijd uit de benarde positie bevrijden, waarbij meermalen het dier met touwen om de buik naar boven getrokken moest worden omdat het dikwijls te ver moeid bleek om op eigen kracht naar boven te klimmen. De eerste Zweedse rui ter J. Asker met „Iller" moest hier toezien hoe na de val die hij maakte, zijn paard, dat aan de achterbenen zwaar gewond was, ter plaatse moest worden doodgeschoten. Met beklemd gemoed keek men toe, toen onder meer de Deen Ammitzboll met „Cajus" eveneens op ongelukkige wijze bij deze hindernis ten val kwam en het paard met de achterbenen in de hindernis ver ward raakte en men zelfs met een bijl het hek gedeeltelijk stuk moest slaan om het dier te bevrijden, hetgeen in het begin in het geheel niet lukte. Bezorgd stond ook het gezicht van de president van de F.E.I., Prins Bernhard, die in gezelschap was van zijn adjudant, majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck. Terwijl Zweedse soldaten bezig waren het dier dat dodelijk vermoeid bleek en zelf geen pogingen deed om op te staan, naar boven te trekken, kwam reeds de volgende ruiter aan, de Engelsman Hill, die met het paard van de Britse koningin, die even eens op het terrein aanwezig was, „Coun tryman 1" reed. Het paard nam ook de af sprong niet goed en kwam op zijn buik op de hindernis terecht, spartelend met voor- en achterbenen. Beide dieren konden ech ter worden bevrijd en daarna het parcours verder rijden. Dit was niet de enige maal dat twee paarden tegelijk in de sloot lagen. Een zelfde geval deed zich voor toen de Duitser Claus Wagner met „Prinzess" bij deze be ruchte hindernis kwam. Men was nog bezig met het paard van een van de ruiters die voor hem waren gestart uit de sloot te trekken, toen de Duitser aankwam. Er was een opstopping voor de hindernis ontstaan door de talrijke Zweedse soldaten, die zich met het gevallen paard bezig hielden. Wag ner kon daardoor niet de juiste afsprong vinden en het paard weigerde. Toen de Duitser het voor de tweede maal probeerde was intussen de Zwitser Perret met „Erl- fried" aan komen rijden en er ontstond enige verwarring. Wagner sprong over de hindernis waarvan een klein gedeelte was weggehakt en hierin zag de Zwitser een motief om bij de jury te protesteren. Na langdurige discussie heeft de jury dit pro- lest echter afgewezen. Ofschoon nog talrijke valpartijen bij deze hindernis voorkwamen, bleken deze gelukkig niet van ernstige aard te zijn. Er waren evenwel ook combinaties, die dit obstakel zeer goed overwonnen. Het be langrijkste hierbij was op het juiste ogen blik de afsprong te nemen; het paard enkele passen omlaag te laten doen en dan af te zetten voor de grote sprong. In dit opzicht viel in het bijzonder de Duitse combinatie Luetke Westhüs „Trux" op. Het 13 jaar oude paard nam spelenderwijze en zonder een teken van grote vermoeidheid de zwaarste van alle hindernissen en legde het crossparcours zonder een enkele fout af. Tiet rukte daardoor in het invidiuele klassement naar de tweede plaats op ach ter de Zweed P. Kastenman met „Illuster" en voor de Rus A. Baklychkine met „Guimnast." Vandaag wordt het laatste onderdeel verreden van de samengestelde wedstrijd, het springconcours, dat in het stadion wordt gehouden en het ziet er naar uit, dat, indien geen volkomen onverwachte dingen gebeuren, de stand in de beide klassemen ten voor wat de kopgroep betreft, geen grote verschuiving zal ondergaan. Na afloop van de uithoudingsproef, het tweede onderdeel van de samengestelde wedstrijd was het klassement van de deel nemers individueel volgens een voorlopige berekening als volgt: 1. Kastenman (Zweden) met „Illuster", 46.53 verliespunten; 2. Luetke Westhüs (Duitsland) met „Trux von Kamax," 64.87 verliespunten; 3. Baklychkine (Rusland) met „Guimnast," 76.66 verliespunten; 4. Luit.-kol. Weldon (Gr.-Brittannië) met „Kilbarry." 85.48; 5. Krumov (Bulgarije) met „Euphoria" 101.23; 6. Maj. Rook (Gr.- Brittannië) met „Wild Venture" 105.89. Het voorlopig landenklassement, na twee proeven, zag er als volgt uit: 1. Gr.-Brittannië 331.48 verliespunten; 2. Duitsland 445.91; 3. Canada 532.72; 4. Australië 578.48; 5. Italië 614.14; 6. Argen tinië 694.18; 7. Rusland 1032.33. Slechts acht volledige ploegen van de negentien reden de proef uit. Drie ruiters kwamen ten val en twee hunner, bij wie de Turk Goenenli, werden in een zieken huis opgenomen. Woensdag is In de manege van de Zweed se koninklijke garde brand uitgebroken. Het vuur ontstond in een hooiberg die vlak bij de manege lag en spoedig stond ook de manege zelf In brand, waar op dat ogen blik juist met enkele Olympische paarden werd getraind. De paarden die in de manege waren, konden bijtijds in veiligheid worden ge bracht. Tien brandweerwagens rukten on middellijk uit om te trachten het vuur meester te worden. Het grootste gevaar vormde namelijk de munitieopslagplaats van de koninklijke garde, die dicht in de buurt van de manege lag. Het gelukte de bi-andweer echter de vlammen van de munitie-opslagplaats te houden en tot de manege te beperken. De stal, waarin de Engelse paarden verblijven, was het dichtst bij de brandende manege, waarvan het dak instortte. Als voorzorgsmaatregel werden deze paarden onmiddellijk naar een vei liger plaats, verder weg gelegen, overge bracht. De Spaanse club Real Madrid heeft de Europese voetbalbeker gewonnen. In de fi nale versloegen de Spanjaarden de Franse club Reims met 43. Bij de rust was de stand 2—2. ADVERTENTIE De Nederlandse wielerploeg heeft zich tijdens de zesde etappe van de Dauphine Libéré, die zich door de vele ontvluchtings pogingen kenmerkte, niet onbetuigd gelaten. Eerst waren het Voorting en de Belg Van Genechtcn, die er tussen uit trokken, en daarna demarreerden achtereenvolgens Fore- stier, Collenelli, Faure en Sigucnza. Succes leverden deze pogingen echter niet op. Ook Adriaenssens, Deledda en onze landgenoot Van der Lijke, die de sprong waagden, wer den bij Pouzin (107 km) door het peloton, dat er hard aantrok, weer tot de orde ge roepen. De beslissing viel toen er 128 km waren afgelegd. Pellegrini, Caput, Privat, Baele en Walkowiak slaagden er in een voorsprong op de grote groep te nemen en 40 km verder lag dit vijftal 1 min. 45 sec. voor op een groep Nederlanders, die de achtervolging hadden ingezet, en 3 min. 15 sec. op het grote peloton. Voorting kreeg toen met pech te kampen. Hij moest niet minder dan tweemaal van fiets verwisselen omdat zijn remmen defect waren. Van Grinsven kreeg een lekke band, terwijl ook Van den Broek en Van Steen- selen zich tot het peloton moesten laten af zakken. Keulers voelde zich niet goed, 50 km voor de finish loste ook hij. Van der Lijke was de enige, die over bleef. Hij zette moedig door, maar gehinderd door de hitte en de harde tegenwind liet hij zich in het peloton opnemen. De sprint werd door Caput gewonnen voor Privat, Pellegrini, Baele en Walkowiak. De uitslag luidde: 1. Caput 6.01.26, 2. Pri- Ongeveer 28.000 toeschouwers woonden In het UllevaJ-stadion in Oslo de voetbalwed strijd tussen Noorwegen en Duitsland bij, waarin het verjongde Duitse team na een lange serie nederlagen sedert de wereld kampioenschappen eindelijk weer een over winning behaalde. Met 31 werden de Noren verslagen nadat de rust met gelijke stand (11) was ingegaan. In deze ontmoeting, waarin geen spel van hoge klasse werd vertoond, namen de Noren in de 18e minuut de leiding met een kopbal van Dybwad die gebruik maakte van de aar zelende houding van doelman Sawitzki. Tien minuten later maakte de Duitse linksbuiten Schönhöfft de stand gelijk. In de tweede helft kwam de Duitse ploeg sterker opzetten en vele gevaarlijke momen ten ontstonden voor het Noorse doel. Rechts buiten Baumler gaf Duitsland de leiding en acht minuten later had ^middenvoor Bie- singer weinig moeite öm de Noors'e' kéèpër te passeren, daar deze in de menjng ver keerde dat de Duitse aanvaller in büi'tens'pel-J positie verkeerde. Scheidsrechter Van der Meer liet echter doorspelen en de aanstor mende Biesinger plaatste de bal langs de niet reagerende Noorse keeper Hansen in het net. Het Noord-Nederlands elftal, versterkt met enkele prominente westelijke spelers, heeft in de wedstrijd tegen Noord-Duitsland een overwinning van 42 behaald. Drie doel punten van midvoor Van der Berg (Veen- dam) en een ingeschoten strafschop van Bosselaar (Feyenoord) drukten het verschil in aanvalskracht met de niet in de sterkste samenstelling verschenen Noord-Duitse ploeg op de juiste wijze uit. Voor de 6000 toe schouwers is de strijd min of meer een te leurstelling geworden. De noordelijke ploeg moest het zonder de vertegenwoordigers van GVAV doen, maar de hiervoor uitgenodigde gastspelers bleken allen een versterking voor het elftal. Dit gold vooral voor international Bosse laar, die in de tweede helft vaart en ver rassing in de voorhoede bracht, waarvan Van der Berg uitstekend profiteerde. Zijn clubgenoot Schouten viel minder op. maar Wiertz en Boskamp behoorden met spil Kui pers (Be Quick) eveneens tot de uitblinkers. In de eerste helft bleef de stand in even wicht. Van der Berg zorgde na 26 min. voor een Nederlandse voorsprong, maar acht mi nuten later bracht midvoor König de partijen op gelijke voet. Na de hervatting was het aanvalsspel van onze landgenoten veel ge vaarlijker. Na 25 minuten gaf Van der Berg zijn ploeg opnieuw de leiding, die dankzij een strafschop van Bosselaar en een derde doelpunt van Van der Berg in een kwartier tot 4—1 werd vergroot. Linksbuiten Haase zorgde ervoor dat de eindstand 42 meer in overeenstemming met het krachtsverschil werd. vat z.t. 3. Pellegrini (It.) z.t. 4. Baele (Belg) z.t. 5. Walkowiak z.t. 6. Bertolo 6.04.35, 7. Llorca z.t. 8. Ockers (Belg) 6.04.39. Daarna volgde het peloton in dezelfde tijd als die van Ockers. Na de zesde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Picot 35.22.08, 2. Rolland 35.23.20, 3. Gouget 35.23.24; 4. Mal- léjac 35.26.14. 5. Guitard 35.26.34, 6. Privat 35.28.37, 7. Bertolo 35.29.14, 8. Caput 35.29.43, 9. Close (Belg) 35.10.17. De Nederlanders bezetten in het etappe klassement de volgende plaatsen: 9. het pelo ton met Van der Lijke, Van den Broek en Van Steenselen allen in dezelfde tijd als Ockers (6.04.39, 69. Voorting 6.20.08, 70. Keu lers z.t. 71. Van Grinsven z.t. De plaatsingen van de Nederlanders in het algemeen klassement zijn: 39. Van der Lijke 35.47.31; 52. Van Steenselen 35.57.30; 56. Van den Broek 36.04.12; 66. Van Grins ven 36.29.48; 71. Voorting 36.48.42; 78. Keu lers 37.12.25. In het Feyenoord-stadion in Rotterdam is woensdagavond een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de teams van St. Etienne uit Frankrijk en Botafogo uit Rio de Janeiro. De Fransen wonnen deze ontmoeting met 32, een stand die reeds bij de rust was be reikt. Bij St. Etienne speelde Faas Wilkes als gastspeler op ge middenvoorplaafs naast Kees Rijvers. In deze wedstrijd vertoonden zowel St. Entienne als Botafogo een spel dat op de Nederlandse sportvelden zelden wordt gezien. Een perfecte techniek en lichaams- beheersing gaven vaak de indruk alsof er zonder enige inspanning werd gespeeld. Tot de meest briljante spelers behoorde Kees Rijvers, in de opstelling van de Franse profclub als linksbinnen vermeld, maar in het veld een speler die ongelofelijk knap over het gehele veld opereerde. Met Foix vormde hij een uiterst gevaarlijke vleugel en uit een combinatie van deze twee maakte Foix na 20 minuten het eerste doelpunt. Voortreffelijk was ook de linkshalf .Ferry die eveneens over het gehele veld zwierf. Botafogo voerde de aanval meest met zes man, maar werd door de Franse verdediging goed in bedwang gehouden. Het eerste tegenpunt maakte Alercon als onmiddellijk antwoord op de Franse goal met een ver schot en het tweede doelpunt van de Bra ziliaan was het gevolg van een verdedigings foutje dat door Juan Carlos goed werd afge straft. Voordien had echter Rijvers zijn club opnieuw de leiding bezorgd, nadat keeper Natero een vrije trap van Foix, welke dwars door het „muurtje" ging, aanvankelijk had weggeslagen. Na 41 minuten maakte Faas Wilkes, die lange tijd als verloren op het veld had rondgedoold uit een voorzet van Rijvers, die maar rechts was afgedwaald, het winnende doelpunt voor St. Etienne. Met deze 32 stand kwam de rust. Daarna werd het spel vooral van Brazili aanse zijde zeer fel, maar zij faalden voor het doel. Deze wedstrijd, waarvan de baten voor het NOC waren bestemd, werd door ongeveer 10.000 toeschouwers gevolgd. De beslissingswedstrijd voor de bezetting van de 9e plaats in de hoofdklasse B tussen DFC en GVAV zal op 17 juni op het terrein van Alkmaar worden gespeeld. De winnaar van de ontmoeting zal met Hermes DVS, KFC, NOAD en RCH een gehele competitie spelen met als inzet twee plaatsen in de te vormen ere-divisie. Bij de wedstrijden in Kiev, waaraan hij buiten mededinging deelnam als lid van de nationale Russische ploeg, heeft Spirin op de 20.000 m snelwandelen een tijd van 1 uur 28 min. 45.2 sec. genoteerd, een nieuw we reldrecord. Het officiële wereldrecord staat sinds 2 oktober 1955 met 1 uur 30 min. 2.8 sec. op naam vtn zijn landgenoot Golubnichi. Een andere Rus, Yunk heeft 28 mei 1 uur 30 min. 0.8 -ec. voor zich laten afdrukken, maar deze tijd was nog niet officieel als wereld record erkend. De Nederlandse zeiler W. Guldemond, die op de eerste dagen van de internationale zeilwedstrijden in de Hayling Bay zulke fraaie successen behaalde, had op de derde dag pech. Zijn sharpie „Spotvogel" sloeg om, toen hij het verste punt buiten de kust had bereikt. Met een boot van het organisatie comité werd de „Spotvogel" weer in de ha ven gebracht. Een sterke westenwind bezorgde de zeilers veel moeilijkheden, zodat slechts negen van de negentien gestarte boten de finish be reikten. Winnaar werd de Brit W. Garnham met „Frolic" die de tien zeemijlen aflegde in 2 uur 3 min. Als tweede eindigde zijn land genoot J. Blackall met „Ynys" in 2 uur 5 min. 33 sec. BESLISSINGSWEDSTRIJD. In Nijver- dal is de beslissingswedstrijd gespeeld voor het oostelijk kampioenschap zaterdagvoetbal tussen Sparta (Enschede) en Genemuiden. Genemuiden won de ontmoeting met 1—0 en behaalde daarmede het kampioenschap van district oost. Woensdagavond is in hel zwembad Groenendaal te Heemstede de eerste water- polowedstrijd van het seizoen - tussen H.P.C. 1 (Heemstede) en D.J.K. 1 (Amsterdam) - gespeeld. We zien op de foto een aanval van H.P.C. op het doel van D.J.K. In de zwemvijver „Groenendaal" werd woensdagavond voor de eerste klasse heren gespeeld de ontmoeting HPCDJK. Het werd een spannend en snel gespeelde wed strijd. In de laatste seconde van de strijd ontging HFC de zege door een strafworp die door Prins jammerlijk werd gemist. In de eerste helft van de strijd nam HPC door Prins de leiding, waarna DJK gelijk maakte Nu werd het door Dijkstra na een HPC-overwicht twee-een. DJK gaf zich ech ter niet gewonnen, bracht wederom de par tijen op gelijke voet: twee-twee. Fel werd er strijd om het winnende doelpunt ingezet. HPC kwam goed combinerend voor het DJK-doeFWat té zwaar verdedigen van de DJK'ers leverde Prins een strafworp op die echter gemist werd, waarna met de stand twee-twee het eindsignaal klonk. Het was de eerste wedstrijd die HPC voor de zomercompetitie speelde op een groot veld, hetgeen de ontwikkeling van het spel gezien hun snelle zwemmers zeker ten "oede kwam. Een hele tijd zweefden Abdoel en Mohab bo de zon te dalen, want de middag was al o „Nu zullen we maar naar huis gaan", zei Het tapijtje gehoorzaamde onmiddellijk; zac. het bracht hen netjes door een venster „Daar kunnen we pret mee hebben, zeg", la En hij rolde netjes het kleedje op De uitslagen van de draverijen te Duindigt luidden: Barke-prijs. (1300 m): 1. Vita Kinley 1.31.2; 2. Vitalis 1.33.4; 3. Vivant Hollandia 1.35. W. f 2,40, P. f 1,80, f 1,90, f 1,40, K f 12,50, f 6,30. Barcelona-prijs, (2040 m): 1. Upie Scott P 1.31.2; 2. Taky Erebus 1.31.2; 3. Ultra 1.33.9. W. f 3.60, P. f 1,40, f 2,40, f 1,90, K. f 14,40, C. f 8,70. Festung-prijs. (2500 m): 1. Theo Messidor 1.26.5; 2. Postduifje K 1.27.7; 3. Robert G 1.29.3. W. f 1,20, P. f 1,10, f 1,20, f 1,10, K. f 2,50, C f 3,60. Gagnepetitie-prijs. (2100 m). 1. Ria Kitty 1.25.8; 2. Oeke 1.25.8; 3. Rita du Maire 1.25.3. W. f 2.30, P. f 1.20. f 1,20, f 1,50, K. f 7, C f 4.40. Reni-prijs. (2120 m"1. Prinses Zora 1.24.6; 2. J'Tsrael B 1.24: 3. Martini Spencer 1.25.7. W. f 4,80, P. f 1,40, f 1,50, f 1,40, K. f 13,10, C f 7. t~\ ADVERTE (Copyright Cosmospresse, Genève) Gebaseerd op historische gegevens door (i) We zaten met een twaalftal mensen bij elkaar, bijeengekomen voor de opening van een tentoonstelling te Genève. Een paar journalisten, enige autoriteiten, wat kun stenaars en een aantal ondefinieerbare kennissen. Het was in de late middag. Het gesprek ging telkens weer, zoals begrijpelijk, over tentoonstellingen en dan in het bijzonder over exposities als die, welke ons tezamen had gebracht: exposities van diamanten en edelstenen in oneindige verscheidenheid en van oneindig verschil lende aard. Iemand uit het gezelschap merkte op, dat in de grote rijkdom, op de tentoonstelling te bewonderen, de diamanten hun persoonlijkheid dreigden te verliezen. Dez eterloops gemaakte opmerking was de bron van een verhaal, dat een eigenaardig licht werpt op de persoonlijkheid van edel stenen. Een ander lid van het gezelschap nam immers protesterend het woord. „Hun persoonlijkheid verliezen diaman ten nooit. Zij mag verborgen blijven, maar de diamanten houden hun eigen karakter, hun eigenaardigheden en hun grillen steeds, ook al worden die niet altijd onderkend. Iedere steen behoudt een ziel onder alle om standigheden". Het kwam er met een zekere waardige heftigheid uit. Het bleef even stil in het gezelschap, en de spreker nipte aan zijn apéritief om daarna met zorgvuldig geko zen woorden verder te gaan als gaf hij een college. Welgebouwde zinnen beschreven de eigen karakteristiek der verschillende edelge steenten, spraken over sieraden als leven de wezens, en herhaalden telkens, dat deze edelstenen met een eigen ziel begiftigd wa ren, zoals mensen met hun zwakheden en sterkten. „Ik zou daarover treffende verhalen kunnen vertellen, maar lk ben bang, u met mijn eigen hobbies, die de uwe niet zijn, te vervelen. Een algemeen gemurmel van protesten, deels welgemeend, deelt uit beleefdheid ge uit, wekte de indruk van het tegendeel. De spreker deed zich zwijgend opnieuw te goed aan zijn glas, terwijl hij kennelijk over woog, welk verhaal hij zijn toehoorders zou doen. „U kunt allen weten, dat sinds de oudste tijden edelstenen een grote magische kracht op de mensen hebben uitgeoefend, en dat steeds werkelijkheid en legende rond edel stenen zó dicht verweven zijn, dat zij niet meer van elkaar zijn te onderscheiden. Maar steeds stuiten wij, wanneer we in de geschiedenis rondzien, niet alleen op die geheimzinnige aantrekkingskracht, maar ook op krachten, die van de edelstenen zélf uitgaan en die een onomstotelijk bewijs vormen voor hun eigen leven, hun eigen ziel, onafhankelijk van wat de mens de edelstenen toedicht. Edelstenen beïnvloeden de drager, de bezitter, bepalen mede zijn tragisch lot of zijn geluk. Dit alles is niet een kwestie van onwetenschappelijk bijge loof, maar van wetenschappelijk nog niet verklaarde ervaring Geruime tijd vervolgde de spreker zijn uiteenzettingen in deze algemene geest met het aanhalen van enkele vage histo rische voorbeelden. „Die man schijnt heel wat van edel stenen te weten", mompelde ik ondertussen tot mijn eveneens aandachtig luisterende buurman. „Ja, natuurlijk. Hij is toch die bekende juwelier Lucien Bassanger. „Bassanger?" fluisterde ik. „Die naam komt me bekend voor. Heeft die niet een belangrijke rol gespeeld in het beroemde proces over een halsketting, dat een voor spel vormde tot de Franse revolutie?" „Inderdaad. Lucien Bassanger is één van zijn nakomelingen, een wereldberoemd ju welier, die zijn vak verstaat en méér van edelstenen afweet dan iemand anders". Het gesprek verliep hoe kon het ook anders in aanwezigheid van zovelen in onbeduidende verhalen over en weer. Maar mijn belangstelling voor de juwelier was gewekt door de manier, waarop hij over edelstenen als levende wezens wist te spre ken. In zijn woorden klonk een persoonlijke overtuiging door, die indruk maakte. Ik raakte later met hem in gesprek, en toe vallig voerden onze wegen naar huis een eindweegs samen. Tijdens die wandeling liet ik hem blijken, geïnteresseerd te zijn in de geschiedenis van Jie beroemde halsketting-met-revolutionaire gevolgen, en hjj nodigde mij uit, mee naar zijn huis te gaan om enkele stukken, die betrekking hadden op die geschiedenis, te komen bekijken. Zo kwam ik bij hem thuis. Gebogen over velerlei documenten begon hij te vertellen. Toen hij met een zucht zweeg en bleef zwijgen, minuten lang, na het beëindigen van zijn verhaal, was de ochtend al aan gebroken. Hij had mij uren geboeid met het verhaal over „de halsketting van de koningin", zoals het kleinood heette, dat de centrale plaats in zijn verhaal innam, hoewel Marie Antoi nette die ketting met kostbare diamanten nimmer in haar bezit heeft gehad.... Er waren eerst vijf diamanten. Het was in 1770. Floriano Rosa d'Alves, de beheerder na mens de Portugese koning van de Diamant mijnen in de Braziliaanse provincie Mlnas Geraes, had alle reden 'om in een ongebrui kelijk slechte bui te zijn. Het meest maakte hij zich ae laatste tijd zorgen over de zogenaamde humanitaire beginselen, die gepropageerd werden door de eerste minister Pombal in Lissabon. Die nieuwbakken markies, die geen begrip voor de werkelijkheid had, liet die beginselen in'de beginne bij vele autoriteiten niet al leen toe, hij bleek er allengs steeds meer een fel voorstander van te worden. Waar moest dat heen, vooral wanneer men die denkbeelden ook ging toepassen op de dia mantmijnen in Brazilië? Floriano kon zich niet indenken, wat er van het werk en de arbeidsverhoudingen terecht moest komen, wanneer hij te maken zou krijgen met mensen, die werkkrachten waren in plaats van machines in menselijke gedaante, die zijn eigendom waren en die naar zijn hand konden worden gezet. Dat zou ongetwijfeld een ernstige terugslag hebben op de pro ductie van de mijnen! Die laatste gedachte was uitermate ver ontrustend, óók voor Floriano zélf. De re gering in Lissabon had zich de laatste tijd namelijk zeer ontevreden getoond over de diamantzendingen. De minister van Finan ciën had er al duidelijk op gezinspeeld, dat een andere ambtenaar op de plaats van Floriano waarschijnlijk met betere resul taten voor de dag zou komen! En als men goed tussen de regels las, kon men zelfs twijfel in die brief vinden, of wel alles, wat de koning van de productie toekwam, in derdaad Portugal bereikte, zulks nog afge zien van de aanspraken van de koning op alle diamanten van meer dan tweeëntwintig karaat, waarvan er sinds maanden geen enkele meer naar Europa verstuurd was Floriano Rosa d'Alves had een paar uur geleden juist de laatste diamantzending klaargemaakt. Het regeringsschip zou het anker lichten, zodra de zending aan boord was.... en die zending was kleiner dan ooit tevoren. Een schuchter klopje op de deur deed hem opschrikken. „Ja, binnen!", brulde Floriano. De deur ging ver genoeg open om de omvangrijke gestalte van Joa Quintino door te laten. Quintino had de leiding over het gehele mijnpersoneel, wat zoveel wilde zeggen dat hij oppertoezichthouder was over de slavenmassa's, die er werkten. Een brommend geluid van Floriano beduidde hem dat hij kon vertellen wat hij op zijn hart had. „Er is een Indiaan aangebracht, excel lentie, uit het Jequitinhonho-dal". „En wat heb ik daar mee te maken?" „Ze hebben er hem op betrapt, diamanten te hebben ingeslikt". „Sedert wanneer wordt een dergelijke kerel persoonlijk naar Bahia gebracht in plaats van hem direct te geven wat hem toekomt? En waarom kom je me dit ver tellen alsof het iets heel bijzonders is?" „Het schijnt inderdaad iets heel bijzon ders te zijn. Een neger heeft het geval aan gegeven en hij maakt aanspraak op zijn vrijheid op grond van die aangifte". „Waanzin! Waarom?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7