Schoen als twistappel in Florence Zonnepakje Van maart op april daalde de omzet in midden- en kleinbedrijf 7 Aardappelcroquetten Onze tuin- en kamerplanten Mr. G. van Hall lid der Eerste Kamer A. MOLENDIJK Nieuwe haven van Breskens aanbesteed DIT MAKEN WE ZELF 75 Verkoop van meubelen steeg echter met 20 pet. Personeelssterkte en omzet in de industrie VRIJDAG 15 JUNI 1956 door Mo tinlgevende haarwajsing mei J (n'e' aeverld)^^B| maakt grijzend haar onzichtbaar I is zo gemakkelijk U kunt hel thuis zelf doen! grote lube voor r a q« Iwee kee- Imp. I. W. UHNEHAHN. LAREN N.H. P.ilk». 18, ADVERTENTIE cle^Ü oor ae wouw schuine biezen af. Slik van het broekje de middenachter- en de middenvoor naden, stik in de pijpjes een zoom en rimpel de bovenkant. Laat in het kruis een cm naad naar buiten steken en vouw de rest om, stik het met een smal naadje vast. Stik de stroken aan elkaar, laat m.a. open. Stik er een zoompje in en rim pel ze. Stik ze tegelijk met het broekje aan het lijfje. Torn de m.a. naad zover los, dat de rits er in past en stik hem er in vanaf de bovenkant van het lijfje. Rijg elastiek in de pijpjes, naai begin en einde stevig vast, zet hierop een drukkertje en over de breedte nog drie (vijf in totaal). Aardappelcroquettcn. Aardappelen, zout, peper, noot, fijngesneden of geraspte ui, geraspte kaas, fijnge sneden peterselie of selderie, aroma enz. Ei, paneermeel, friteurvet. Kook de aardappelen en maak hiervan een zeer stevige puree. Liefst zonder vocht toe te voegen. Maak de puree op smaak af met zout, peper en noot en ver der met een of meer van de bovenge noemde bestanddelen. Andere kruiden of specerijen kunnen eventueel worden toe gevoegd. Vorm van de massa met de hand croquetten. Klop een ei los met een eet lepel water en haal de croquetten er door heen. Rol ze door paneermeel en dan bakken in dampend frituurvet, mooi goudbruin. Bak ze niet te snel daar ze anders van binnen niet warm zijn. Men kan van deze massa natuurlijk ook bitter ballen maken. de hij met hakjes van aluminium. Een zeer goede afneemster van zijn nieuwste modellen is Audry Hepburn. FRATTEGIANI, jonger dan zijn rivaal, is al even kunstzinnig. Hij bezit een bij zonder gevoel voor een sierlijke lijn en is daarnaast een verzamelaar van be lang. De antieke voorwerpen en schil derijen in zijn huis vertegenwoordigen een kapitale som. Zij vader was ruim zestig jaar geleden in Florence een klein schoenmakerijtje begonnen en de zoon kwam eveneens in het vak. „Ik heb er nooit spijt van ge had", vertelde hij, „nog geen minuut in de vijfentwintig jaar dat ik het doe". We zaten in zijn werkkamer en ik keek belangstellend om me heen. Een met gestyleerde bloemen beschilderde drie delige kast bevatte vele paren schoen tjes, die op onzichtbare standaardjes schijnen te zweven. „Waar u nu zit. heeft Greta Garbo ook vaak plaats geno men", vervolgde hij. „Wilt u nog meer namen? Merle Oberon, Vivian Leigh, Alida Valli, Gina Lollobrigida. Zij heb ben allemaal schoentjes van mij betrok ken". Frattegiani's specialiteit is de open sandaal, waarvan hij duizenden model len heeft gemaakt. Ieder seizoen komt hij met nieuwe originele garneringen, zoals bloempjes van leer of ceramiek- steentjes. Ook in modellen met naald hakjes leeft hij zich uit. Als hij de geest krijgt, begint hij repen papier op een houten vorm te draperen en zo ontstaat spelenderwijs een nieuw model. Hij is onuitputtelijk in zijn ideeën^de wereld zal nog wel meer van deze veertigjarige horen. De strijd in Florence om de hegemonie in de schoenenwereld, dat wil zeggen op het terrein van de haute couture schoen, gaat voort. Maar is er eigenlijk geen plaats voor twee kunstenaars van het kaliber van Ferragamo en Frattegiani? Mij dunkt van wel. TINEKE RAAT ADVERTENTIE PAR IJSE COIFFURES In tegenstelling tot hetgeen donderdag werd bericht blijkt dat voor de Partij van de Arbeid niet de heer G. van 't Huil uit Amsterdam is gekozen tot lid van de Eer ste Kamer, maar mr. G. van Hall uit Am sterdam. De heer Van Hall is 21 april 1904 gebo ren te Amsterdam. Hij was na voltooiing van zijn studie van 1928 tot 1931 werk zaam te New York. Van 1931-1948 was hij directeur van het Amsterdamse Kantoor der Nederlandse Trust Maatschappij. Se dert 1948 is hij directeur van Labouchère en Co. N.V. Hij is curator van de universiteit van Amsterdam, president-curator van het Amsterdams Lyceum en voorzitter van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. ADVERTENTIE Geen wagenmaar winnen! Als U MAÏZENA DU RYEA ge bruikt er van wagen" geen sprake. U bent dan altyd zeker van een goed resultaat. Er bestaat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. By gebruik hiervan zijn mislukkingen by voor baat uitgesloten. DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. De rijkswaterstaat te Middelburg heeft aanbesteed het maken van twee haven- dammen, het opruimen van strandhoofden en het uitvoeren van bijkomende werken ten behoeve van de nieuwe veerhaven te Breskens. Er waren tien inschrijvers. Het werk zal op 1 september 1957 moeten wor den opgeleverd. De havendammen komen ongeveer een kilometer westelijk van de bestaande veerhaven. De nieuwe haven zal een diepte krijgen van negen meter. Elk der twee naar elkaar toegebogen dammen zal 500 meter lang zijn. Voordat met het eigenlijke werk kan worden be gonnen, dienen eerst drie lange strand hoofden en een kort strandhoofd, welke ter plaatse het strand beschermen, te wor den opgeruimd. De laagste inschrijfster was de Aanne- mings- en Handelsmij. Van Oord te Utrecht voor f 4.945.000, de hoogste de fa. C. en J. J. Geluk, N.V. Baggermij. „Holland" te Boven-Hardinxveld voor f 5.675.000. De garderobe van onze toekomstige bakvissen mogen we vooral niet vergeten! De jongedame op de foto draagt een bizonder geslaagd feestjurkje van zware satijn, met een simpele doch charmante oplossing voor het feestelijke cachet: een kanten overgooiertje, zonder hetwelk de jurk ook bij minder uitzonderlijke gelegenheden kan worden gedragen. Da vergeet-me-nietjes zijn nog maar nauwelijks uitgebloeid of men dient al opnieuw te zaaien wil men volgend voorjaar althans van die lieve blauwe bloempjes profiteren. Intussen mag ik u misschien wel verklappen, dat er te genwoordig ook witte en rose vergeet- me-nietjes zijn, doch laat ik eerlijk zijn: vergeet-me-nietjes behoren toch eigen lijk blauw te zijn. Wie echter eens iets anders wenst kan zijn hart aan die modekleuren ophalen. Nu is het tijd om zaad te bestellen en direct na ontvangst kan men het dan al op een licht scha duwplekje in de volle grond van de tuin zaaien; een hoekje van een halve vier kante meter is voor dit doel voldoende. Zodra de kleine plantjes dan hanteer baar woi-den zal men hen moeten ver planten en komen ze op een apart bedje op een onderlinge afstand van ongeveer tien centimeter. Laat in de herfst als het met de zomerbloemen is gedaan, kunnen zij er voor in de plaats gepoot worden. Vergeet-me-nietjes. (Foto Turkenburg). Heeft uw klimroos ook zo geleden van de strenge vorst in de afgelopen winter? Over het algemeen zijn ze niet hele maal dood gevroren en is het voldoende als de lange dode takken teruggesnoeid worden tot boven het levende hout. U zult de mooie bloemen dus deze zomer moeten missen, doch daar is weinig te gen te doen. Troost u maar met de ge dachte dat het nog erger had kunnen zijn. G. KROMDIJK Hollandse saus: '/j dl melk, 5 gr. maizena, 2 a 3 eidooiers, 150 gr. boter of margarine, zout, peper, citroensap. Roer de maizena uit met de eidooiers en de melk. Laat het mengsel onder goed roeren op 'n zacht vuur gebonden worden. Voeg dan van het vuur af de boter toe; bij kleine stukjes tegelijk. Maak de saus op smaak af met zout, peper en citroensap. „Toen de tegenwoordige koningin Elizabeth van Engeland ging trouwen, was haar uitzet niet compleet zonder twaalf paar van mijn creaties", zegt Ferragamo, een der beide befaamde schoenenontwerpers van Florence. „Ik kan u een dankbetuiging laten zien van keizerin Saraya van Iran", ver klaarde Frattegiani, de grootste rivaal van Ferragamo. Hij heeft zijn werk plaats op enkele tientallen meters van het dertiende-eeuwse Palazzo Spini- Ferroni, waar Ferragamo en zijn staf zich wijden aan de voeten van talloze hooggeplaatste persoonlijkheden, filmsterren en zangeressen. Ik heb beide artisten gesproken. Zij zijn niet bepaald boezemvrienden, maar daar is een reden voor. Enkele jaren ge leden heeft Frattegiani zijn concurrent een proces aangedaan, omdat deze een schoenmodel van hem zou hebben ge- copieerd. Ferragamo werd veroordeeld in de kosten en de rechter verbood hem dit model nog langer te produceren. ,,Ik kwam het eerst op het idee", be weert Frattegiani koppig. „De schoen was geïnspireerd op een merkwaardig schoeisel, voorkomend op een schilderij, dat ik eens heb gezien in het museum van Siena. Een brocaat muiltje met daar overheen een sandaal. Ik heb niet veel werk van dit model gemaakt, omdat ik het eigenlijk een beetje had afgekeken. Maar toen Ferragamo twee jaar later met dezelfde schoen op de markt kwam, heb ik daar toch een stokje voor ge stoken". „Nonsens", zegt Ferragamo. „Heb ik het nodig een concurrent, die veel klei ner is dan ik, op die manier te bestrij den?" Er zit iets in en daarom is het maar het beste de zaak te laten rusten. Voor ons is slechts van belang, dat beide meesters in hun vak zijn en dat hun loopbaan een zekere overeenkomst ver toont. Zij zijn klein begonnen en hebben nu een eenzame top bereikt. DE GESCHIEDENIS van Ferragamo is wel het meest romantisch. Achtenvijf tig jaar geleden werd Salvatore in het dorpje Bonito, Zuid-Italië, geboren. Hij was de elfde van veertien kinderen, ze ven jongens en zeven meisjes. In die tijd was het zuiden van Italië nog armoedi ger dan thans en vader Ferragamo kon er slechts met de grootste moeite in sla gen alle hongerige magen van zijn gezin min of meer regelmatig te vullen. Hét stond hem niets aan, dat Salvatore al op jeugdige leeftijd een onverklaarbare be langstelling voor de schoenmakerij aan de dag legde. Hij wilde de jongen kleer maker laten worden. Wel was hij eens geïmponeerd, toen Salvatore hij was toen negen jaar midden in de nacht voor zijn zusjps, die hun Communie moesten doen, twee paar schoentjes in elkaar flanste van leerafval en bordpa pier. Maar het vak deugde niet, dat bleef een feit. Toch zwichtte vader Ferragamo voor de herhaalde smeekbeden van Salva- ore. Hij werd leerling bij de plaatselijke ichoenlapper en toen deze naar Amerika ïmigreerde, nam hij de zaak over. Hij was toen nog geen dertien jaar. Ook hij was echter niet voorbestemd zijn leven in Bonito te slijten. Even na zijn veertiende verjaardag waagde hij eveneens de grote sprong over de oceaan het onmisbare vest van deze zomer, dat op alles, van shorts tot geklede japon toe, gedfagen wordt. Weelderig orlon, zacht als cashmere, uitstekend wasbaar en absoluut motechtl tn wit en pasteltinten mater» 40—44 Uit gegevens, die door het Economisch Instituut voor de Middenstand zijn gepu bliceerd betreffende het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende april kan worden afgeleid, dat de geldom- zetten in het merendeel der branches lager waren dan die in april 1955. In hoofdzaak moet deze omzetdaling worden toegeschre ven aan het feit, dat de met Pasen verband houdende verkopen in 1955 geheel aan de april-omzet ten goede zijn gekomen. In 1956 werden deze reeds in maart geboekt. Daarnaast moet in aanmerking worden ge nomen, dat april 1955 één zaterdag meer telde dan april 1956. Door de wisselende Paasdata in 1955 en 1956 vertoonde het omzetverloop van maart op april in die jaren in het meren deel der branches een aan elkaar tegenge stelde beweging. Ook hieruit blijkt, dat de met Pasen verband houdende verkopen voor vele branches van niet geringe bete kenis zijn. In de duurzame consumptiegoederen sector viel bij een drietal branches een om- zetsvermeerdering in april 1956 ten opzich te van april 1955 te vermelden, namelijk in I de boekhandel, de kantoorboekhandel en detailhandel in meubelen en wel met res pectievelijk 2, 11 en 9 pet. Uit de gegevens van de voorafgaande maanden blijkt, dat slechts de omzet in de boekhandel in de verslagmaand enige reactie ondervond van de relatief hoge omzetten in de eerste drie maanden van het lopende jaar. In de detailhandel in schoeisel en die in textielwaren liep de geldomzet in april met respectievelijk niet minder dan 19 en 12 pet. terug, waaraan echter wel moet wor den toegevoegd, dat de maartomzet in deze branches in 1956 respectievelijk 59 en 28 pet. hoger waren dan die in 1955. Hier was de invloed van de wisselende paasdata dus wel zeer duidelijk te bespeuren. In de de tailhandel in huishoudelijke artikelen be droeg de omzetdaling 4 pet. De omzet in april vergeleken bij april 1955 daalde met 4 pet. voor de detailhan del in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, met niet minder dan 16 pet. voor het banketbakkersbedrijf en met 8 pet. voor de detailhandel in tabaksfabrikaten. Ook in deze branches was de eenzijdige in vloed van de Paasverkopen in april 1955 in de vergelijking duidelijk te bespeuren. Wordt de omzet in april vergeleken met die in maart van dit jaar dan blijkt daar uit, dat de omzet in april voor de meeste branches, met uitzondering van die in meubelen, een daling vertoonde, die op merkelijk groot was voor de boekhandel, voor het banketbakkersbedrijf en voor de detailhandel in alcoholhoudende en alco holvrije dranken (respectievelijk met 26, 22 en 22 pet.). De daling was het geringste voor de detailhandel in textielwaren en die in huishoudelijke artikelen, namelijk respectievelijk 6 en 7 pet. De detailhandel in meubelen bleek een toeneming van de omzet te hebben geboekt met niet minder dan 20 pet., hetgeen voor deze branches als een normaal seizoenverschijnsel moet worden beschouwd. Voor het merendeel der branches, waarin een omzetdaling moest worden becijferd moet deze vermin dering worden gezien als een reactie op de hoge omzetten in maart. De totale geldomzet van 10.674 industriële bedrijven heeft in het eerste kwartaal van- 1956 bedragen f 6.073.4 miljoen, waarvan f 4.531.1 miljoen in het binnenland en f 1.542.3 miljoen in het buitenland. Het totale aantal werknemers bedroeg bij deze bedrijven 986.800, waaronder 183.400 vrou wen. Deze gegevens, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, hebben betrekking op industriële ondernemingen met 10 en meer man personeel. De open bare nutsbedrijven en de bouwnijverheid zijn hierbij buiten beschouwing gebleven. Tevens zijn indexcijfers verschenen over de personeelssterkte en de omzet. Op basis 1953 100 bedroeg de totale omzet in het eerste kwartaal van 1956: 122 tegen 133 in het vierde kwartaal van 1955 en 111 in het eerste kwartaal van 1955. De omzet in het buitenland beliep respectievelijk 120, 133 en 111. Het indexcijfer van de totale personeelssterkte bedroeg in het eerste kwartaal 108 tegen 107 in het laatste kwar taal van 1955, en 105 in het eerste kwartaal van 1955. Ook bij deze indexcijfers zijn de openbare nutsbedrijven en de bouwnijver heid buiten beschouwing gelaten. en zeven jaar na zijn aankomst in het land van belofte was hij eigenaar van een schoenenzaak in Hollywood en een villa. De waarde van zijn bezittingen bedroeg al tweeëndertigduizend dolllar. HIJ ONTWIERP en maakte schoen tjes voor de grootste sterren uit die tijd: Pola Negri, Gloria Swanson en Dolores del Rio. Zijn banksaldo werd al hoger en al die tijd bleef hij zijn ideaal vast houden: fraai handwerk vervaardigen.Op het hoogtepunt van zijn roem in Ameri ka, in 1929, keerde hij naar Italië terug en vestigde hij zich in Florence. Daar wordt het ambacht in ere gehouden, daar waren de lonen laag. Het lukte. Zo goed zelfs, dat hij in 1937 voor zevenhonderdduizend gulden het Palazzo Spini-Ferroni (de Floren- tijnen zeggen nu Palazzo Ferragamo) kon kopen, plus nog een villa in de om geving van Florence, koopsom twee ton, aantal kamers dertig! Gedurende die tijd ontwikkelde hij zijn bedrijf en en passant deed hij ver scheidene vondsten. Hij was de eerste, die zijn fijne damesmodelletjes voorzag van een stalen brug en hij maakte van kurk uit Sardinië lichte hakjes. Na de oorlog lanceerde hij de „onzichtbare hak" oftewel de naaldhak: een schaduw waarop de voet van de vrouw rust, zo als hij zelf zegt. Daarna experimenteer- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Short en blouse hebben plaats ge maakt voor een zonnepakje uit één stuk. Behalve het vrouwelijke karakter van deze dracht, is er ook meer plaats voor eigen fantasie. Het afgebeelde pakje is heel een voudig, maar krijgt iets grappigs door het strookje langs de in een punt ver laagde taille. Het sluit m.a. met een rits van 50 cm en in het kruis met drukkers. Het kan van een effen, niet te fletse of bedrukte stof gemaakt worden. Aardiger is nog het broekje en de biezen langs hals en mouwen van een effen, don kerder kleur te nemen dan het lijfje. Het broekje effen en het lijfje gestreept, zo dat de strepen in het midden tegen elkaar komen kleedt slanker. Neemt u dan het patroon mee naar de winkel om te zien hoeveel stof nodig is. Anders heeft u 1,34 cm voor lijfje en stroken en 100 cm voor het broekje nodig. Het patroon tekent u na en legt voor en rugpanden onder elkaar op de stof. M. v. tegen de vouw en m.a. tegen de open kant. De stroken, tweemaal de stof- breedte (90) en 7 cm breed (naad mee gerekend) daaronder. Het broekje twee maal onder elkaar uitknippen, de zijkant recht van draad. Knip aan het kruis 3 cm naad met het oog op de sluiting. Stik de figuurnaden in het lijfje, knip ze in de taille in. Stik zij- en schouder naden. Werk hals- en armsgaten met Een kijkje in de werkplaats van Frat tegiani, waar alleen handwerk gemaakt wordt. Nationaal en Internationaal bekroond Bespreek tijdig. Schoterweg 45 - Haarlem Tel. 12540

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11