ZE VEN DA GEN HAARLEM Oost, West Noord-Zuid best Geanimeerd handenarbeidexamen in clubhuis „Naast d' Appelaer" OUDE BANDEN MAALTIJD MET HILDEBRAND NIEUWE BANDEN Kort en bondig 'sm Ir. W. J. Burgersdijk, oud-directeur J. M. Hagen, nieuwe chauffeur VRIJDAG 15 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 17 Juni VADER Haarlem heeft er een haven bij Examens Bemanning van Vasu gered Wethouder A. van Geluk terug van tegenbezoek Koninklijke onderscheiding voor A. van Banning Betaling abonnementsgeld per giro Vae mensem em dimgem omder de Damiaatjes Weer een collecte Laatste keer Koffie-actie boekte reeds succes Huldiging van de heer A. Deelissen Geeft Vader a.s. zondag DE ROOY - ANEGANG 14 Burgerlijke Stand van Haarlem Woensdagavond stond in 't Clubhuis Naast d'Appclaar" aan de Damstraat te Haarlem een aantal jongelui in geconcen treerde aandacht over enkele werkbanken gebogen, welke bezaaid waren met allerlei afvalstoffen en gereedschappen. Bjj nadere beschouwing bleek dat zij bezig waren uit zand, klei, lege lucifersdoosjes, stukjes touw en ijzerdraad een miniatuur speel tuin compleet met speelwerktuigen en zandbak op te bouwen, waarbij ieder lid yiiï het gezelschcap een onderdeel met de daarbij passende omgeving voor zijn reke ning nam. Na enige uren van ingespannen arbeid was het eindresultaat even aardig als artistiek. Het betrof hier het afleggen van het examen voor het diploma Handenarbeid (eerste gedeelte) voor jeugdleiders(sters), welk diploma is ingesteld door de Vereni ging van Handenarbeid, de Nederlandse Jeugdgemeenschap, de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties, de Katholieke Federatie van Speelluinorganisaties en de Gereformeerde Jeugdcentrale. Aan het begin van de avond had de heer H. van Dijk, de voorzitter van het Haar lems Spleeltuinverbond, als voorzitter van de examencommissie de kandidaten opge wekt op de ingeslagen weg voort te gaan aangezien het jeugdwerk een zeer grote behoefte heeft aan deskundige leidsters en leiders op het gebied van de handenarbeid. De Vereniging voor Handenarbeid, af deling Haarlem, heeft gedurende veertig weken achtereen eenmaal per week op drie plaatsen in Haarlem cursussen georgani seerd tijdens welke onderricht is gegeven jn alle technieken die de handenarbeid kent. De op deze cursussen vervaardigde werkstukken zijn in een der lokalen van 't Clubhuis „Naast d' Appelaar" bijeen gebracht. Bijzonder aardig groepswerk viel te bewonderen van de cursisten van de groep Noord, een marktplein waarop fleu rige kraampjes, een „pierement" en rond om schilderachtige huisjes met trapgevel- tjes, alles vervaardigd van z.g. waardeloos materiaal. Het individuele werk doeg een veelzijdig karakter. Wij zagen pitrietwerk, stofdruk, boekbinden, houtarbeid, raffia- werk, leerwerk, dieren van touw, plastic- knoopwerk, sierpapier, aarappelstempelen, kartonarbeid, applicatie en enkele andere kleine handarbeidtechnieken. Na afloop kon de examencommissie aan de volgende geslaagden het diploma uit reiken: mej. T. Aardsen, mej. B. J. Roze, mej. A. Jordans, mej. J. Oosterling, mej. M. G. Voorthuijzen, mej. G. van Heijkoop, mevr. N. Luttik-Drenth, mevr. De Jong- Poorter, mevr. B. Dijkerman-Kusters, mevr. Muller-'t Hof, mej. J. C. Peper, mej. ADVERTENTIE Geef een grammofoonplaat van W' GKOOTI HOUTSTRAAT 108 TEI.I3046 HAARLEM N. Klaver, mej. G. de Wijs, mej. E. I. A. Vingerhoets, mej. N. Bijster, mej. Kroon en de heren G. de Bruin, L. O. J. Thanhauser, A. van Ketel, C. Wijnberger en B. Schult- heiss. Enige tijd geleden hebben B. en W. van Haarlem een naam gegeven aan het woon wagenkamp, dat nu Waarderveld heet. Om cle bewoners van de woonschepenhaven nu niet daarbij ten achter te stellen heeft het college besloten ook de woonschepen haven een naam te geven. Volkomen lo gisch heet die nu Waarderhaven. Groningen: Bevorderd tot arts mej. S. Huitsman, Bloemendaal; J. Vries, Peize; G. J. Wortelboer, Groningen. Bloemendaal: Op woensdag 13 juni zijn aan de Da Costakweckschool te Bloemendaal geslaagd de dames H. van Waveren uit Haamstede en L. M. Vonck uit Overveen en de heren K. P. van den Beid, J. Kooien en H. Deen, allen uit Haarlem. Afgewezen: geen. SUVA (Reuter) De achttien opva renden van het 299 ton metende Britse motorschip „Vasu", dat woensdag op de l'oute Suva (Fidzji-eilanden in de stille Oceaan)Apia, ten noorden van de Ton ga-archipel is vergaan, is vanochtend vroeg door een Nieuw-Zeelands marinevaartuig gered. De Bloemendaalse wethouder A. van Geluk en diens echtgenote zijn dezer dagen van een bezoek aan Engeland teruggekeerd. In die tijd zijn ze ook op het raadhuis te Holborn (een van de districten van Londen) door mrs Edith Pooley ontvangen, die enige tijd geleden, toen zij in Holland vertoefde, als vrouwelijke burgemeester van Holborn op het raadhuis te Overveen een officiële ontvangst ten deel viel. Thans is zij wet houder van Holborn en tevens loco-burge meester, want de burgemeester van zo'n district wordt slechts voor één jaar be noemd. In het raadhuis werd op dat ogenblik tevens een expositie van jonge kunste naars gehouden en de heer Van Geluk maakte naar aanleiding daarvan de op merking of een dergelijk initiatief in ons land geen navolging zou kunnen vinden, bijvoorbeeld in het stadhuis te Haarlem of in Bloemendaal. De kunstenaars zou dat stimuleren. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft vanmorgen in het bijzijn van de directie en de staf van het personeel van de drukkerij Boom-Ruygrok aan de zetter A. van Banning de bronzen medaille behorende bij de Orde van Oran- jc-Nassau overhandigd. Deze Koninklijke onderscheiding werd verleend ter gelegen heid van de veertigjarige werkzaamheid van de heer Van Banning bij Boom-Ruyg rok. Het jubileum werd reeds enige tijd geleden gevierd. Nadat de burgemeester de jubilaris had toegesproken, sprak nog de heer K. R. van Staal als lid van de directie van het bedrijf een kort woord. U kunt hel Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. liet te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE «OMCCCCOOCOCCOOOOCOCOKXXOCJCCOCCCOOXOCOOC^OOOKXXCXXL Het N.Z.H.-jubileum is ons aller jubileum, want onze boodschap in Noord, ons bezoek aan tante Jet in Velsen en oom Dirk in Monnikendam, onze bezichtiging van de bollen en onze arbeid in de buurt van het Spui in Amsterdam de opsomming kan uiteraard niet volledig zijn kunnen de bestaansredenen, de vijf-en-zeventigjarige bestaansredenen, genoemd worden van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V. Wij laten ons thans niet alleen vervoeren, maar ook in vervoering brengen door het jubileum van dit personenver- voerbedrijf (om die onpersoonlijke naam eens te gebruiken). En omdat we in deze rubriek meestal wèl persoonlijk worden, hebben wij twee figuren op de voorgrond gehaald, die beiden het feest meevieren maar in zeer verschillende omstandigheden. De eerste is de be kende oud-directeur van „de Noord-Zuid", zoals hij zélf de maatschappij noemt, ir. W. J. Burgersdijk, en de tweede de nog niet lang in dienst getreden chauffeur J. M. van Hagen. Het zijn zeer uiteenlopende figuren bij de N.Z.II. De een staat aan het eind en de ander aan het begin. Tussen hen strekt zich het leeuwendeel van de geschiedenis der N.Z.H. uit. Maar over de geschiedenis hebben we het niet, wij geven weer wat deze twee Noord-Zuid- Hollanders ons te zeggen hadden. Al was het alleen maar om dat tijdperk af te bakenen, dat de N.Z.II. nu achter de rug heeft. Ir. Burgersdijk is een opgewekte en vitale tachtiger, die in 1909 bij de N.Z.H. in dienst trad en er in 1911 directeur van werd Het rijdend materieel, dat hij thans nog onder zich heeft is zijn fiets, waarop hij deze week in het beeld van de feestelijkheden verscheen en het waren tot twee jaar geleden zijn schaatsen, waarop hij tot en met zijn tachtigste jaar is blijven rijden. jaar en wanneer men daar niet zeker van is, kan men er niet aan beginnen. Ook al is de exploitatie op het ogenblik ze ker de voordeligste, het kan niet!" „Zij droeg zorg, dat men de spijzen in behoorlijke orde nut tigde" (Kegge). Zo luidde een motto voor een „Orde der spijzen" - hetgeen wij een heel wat fraaier aanduiding vinden dan het ordinaire woordje „menu" - welke behoorde bij een maaltijd die op de tweede dag van deze maand door een aantal heren werd genuttigd in het restaurant „Dreefzicht"De heren vormen tezamen het roemruchte Hildebrandcomité, dat wel een sym bool van idealistisch uithoudingsvermogen genoemd mag wor den, en de maaltijd diende om op culinaire wijze te bekomen van de emoties die door de aanvaarding door de Haarlemse gemeenteraad van Hronners beeldengroep ter ere van de Camera Obscura waren teweeg gebracht. Wie er nog aan mocht twij felen of de Camera een boek is, dat ook ons „hier en nu" wat te zeggen heeft, die moge te rade gaan bij de citaten welke elk onderdeel van de gesignaleerde maaltijd hebben begeleid. Het was het comité lid, tevens voorzitter van de Broederschap van vrienden van de Camera Obscura, God fried Bomans, dat voor de achtereenvolgende stadia van dit etentje de teksten opgroef uit Hildebrands werk. Zo lezen wij bij Sherry: „Hij verklaarde een Zeeuw- sche rijksdaalder te zijn, als men ooit ergens een glas „Het is moeilijk te zeggen, waar het met dat vervoer in de toekomst heen zal gaan. Het individuele vervoer is natuurlijk geweldig toegenomen, maar hoever dat proces door kan gaan is de grote vraag. De capaciteit van onze wegen is niet onbeperkt. En we kunnen moeilijk alles met wegen overlappen", zei ir. Burgersdijk, terwijl hij uit zijn brede raam op de eerste étage van zijn woning aan de Franz Liszt- laan uitkeek over een vriendelijk weidelandschap met glin stering van een Spaarnebocht in de verte. „De wegen leggen ons beperkingen op, maar dat kan juist een rechtvaardiging zijn van het geconcentreerde personenvervoer in de toe komst. En er zal natuurlijk ook steeds meer de lucht in moeten". De twee-en-tachtigjarige oud-directeur van de N.Z.H. waagt zich niet aan voorspellingen, maar uit zijn schets van de huidige situatie blijkt wel duidelijk dat hij de zaken, waar hij tot 1940 mee te maken heeft gehad, hem nog altijd sterk interesseren. Dat zijn interesse overigens geenszins is verstard een ge vaar van het specialisme in de ze tijd blijkt wel uit zijn grote belangstelling voor de hedendaagse literatuur. Maar nu de NZH jubileert zullen we het over de NZI-I hebben, waarvan hij van 1911 tot 1940 directeur is geweest. En het is goed hem over de aanleg van tramtrajecten te horen spre ken nu de bussen domineren en de trams „op hun laatste wielen" rijden. De NZH onder scheidde zich daarbij van an dere binnen- en buitenlandse vervoersondernemingen, door dat het van de aanvang af niet ging om stadstrajecten, maar doordat de opzet regionaal was. Dat gaf juist voor de aanleg van tramlijnen volkomen nieu we problemen. Afgezien van een lang niet gemakkelijk be leid tegenover verschillende gemeenten, die allemaal ver schillende eisen stelden („ter wijl je voor een spoorweg bij voorbeeld alleen maar een ont eigeningswet hoeft te heb ben"), was daar het punt van de interlocale overbrenging van de electriciteit. „In de stad kon je met 500 en 600 voltslijnen volstaan, maar bij de Noord-Zuid had den we een veel grotere span ning nodig. Dat is net als met de waterleiding over grotere afstanden, dat vraagt een veel grotere druk! Toen zijn wij, min of meer als eersten in bin nen- en buitenland, begonnen met 1200 volt. En wanneer u bedenkt, dat bijvoorbeeld een stad als Leiden al die electrici teit in zijn nauwe straten kreeg, dan kunt u er in komen dat die heren daar zich nog wel eens even bedachten. Er waren toch straten, zoals de Hoge Woerd, waar je bijna uit een bovenraam de teamleiding kon aanraken en dan 1200 volt! De gewone gummi-isola tie was daar beslist onvoldoen de voor en toen zijn wij met porceleinen isolatie begonnen. Het was wel moeilijk de fa briek er toe te bewegen, deze isolatie te gaan maken, want dat hadden ze nog nooit ge daan". Reeds in 1921 maakte ir. Burgersdijk rin studiereis naar Amerika voor een studie van tramwegen daar en er viel heel wat te leren. „Maar als ik alles hier zou uitvoeren wat ik daar zag, dan zouden ze me hier gestenigd hebben", zegt hij. Door deze Amerikaanse reis kon hij zich nog eens even overtuigen van de immense invloed van de Amerikaanse economie op die van de rest van de wereld. In Nederland werd de aanleg van diverse tramlijnen geremd door de duurte van het materiaal, maar toen de heer Burgersdijk terugkwam kon hij gezien zijn Amerikaanse indrukken een daling van de prijzen voorstel len. Het kostenvraagstuk was toen veel klemmender dan thans. Nu zijn het heel andere vraagstukken die de exploita tie beheersen. De oud-direc teur vertelde ons het verhaal van de IJsel Stoomtrammij die Zuid-Holland een groot net wilde bezorgen, maar reeds in déconfiture raakte bij de aanleg van de lijn Gouda Schoonhoven doordat men zich niet genoeg had vergewist van de houdbaarheid van de grond. Die was daar het slechtst ge schikt voor tramaanleg: een dunne harde bovenlaag en daaronder een weke brei. Al les wat tot versteviging van de grond werd uitgestort zakte weer weg en op die manier verspeelde de Stoomtrammij zoveel, dat zij blij was haar aandelen te kunnen verkopen. Op die manier kwam de Noord-Zuid aan de lijn Leiden Den Haag. „De exploitatie van een tramlijn is tegenwoordig een vreemd geval: men kan er niet meer aan beginnen omdat de minimale tijd om een tram rendabel te maken is veertig Bij de N.Z.H. heten de chauffeurs, die niet uit de omgeving komen „buitenlanders". De laatste tijd zijn er heel wat van die buitenlanders bij deze maatschappij begonnen. Eén hunner, de 36-jarige J. M. van Hagen, komt uit Doesburg. Zijn vrouw en zijn vier kinderen zitten daar nog, maar hij is hen na een niet zo voorspoedig bestaan in het oosten des lands voorgegaan naar Haarlem omdat een chauffeursbaan bij de N.Z.H. hem wel leek. En uit wat hij ons vertelde, bleek wel, dat hij zich niet vergist heeft. „Hier geef je jezelf veel meer, meneer, omdat je weet dat ze óók wat voor jou doen als je eens ergens mee zit", zei hij. „Maar ze houden er van dat de puntjes op de i gezet worden, ziet u. En dat komt mooi uit, want ik hou daar óók van". Hij zit al meer dan achttien jaar langs de weg in het par- tuculiere vervoer, zodat de in structie en de examens, die dit bedrijf verlangt, voor hem geen al te zware taak waren. Je begint met de instructie van Vallenduuk, waarbij je vooral de schakeltechniek goed leert. Daarna ga je naar de arts en later word je dan ook nog psychotechnisch getest in Utrecht. In het begin zag Van Hagen niet in wat dat precies allemaal voor nut had, maar achteraf doorgrondde hij spoe dig de zin van de diverse tests. „Ik ben begonnen op de bui tenlijnen met een leermeester bij me (dat is altijd een chauf feur eerste klas) en toen kon ik nog eens opnieuw beginnen met waar ik vroeger op school zo'n hekel aan had: rijtjes plaatsnamen uit mijn hoofd le ren van de lijst met halten. De halte, die ik als buitenlander het gekste vond was het War monderhek. Ik zag niet in waarom je bij een hek meteen een bushalte zou hebben, maar toen vertelden ze me van die tol die er altijd is geweest". Na dertien dagen op de bui tenlijnen ging er een chef mee voor een examen. Dan krijgt men een algemene beoordeling van rijtechniek en omgang met mensen. „En als dat er dan door is komen de stadslijnen. Je wordt dus afgericht op de grijze en dat zijn héle prettige bussen. Ik zit het liefst maar in de stad. Daar zit door de drukte en door de afwisseling tenminste een beetje avontuur in. Ik bedoel dat er zwaardere eisen gesteld worden aan je rijkunst en je reactievermogen en zo. Er zit een beetje meer spanning in en daar hou ik van", zegt chauffeur Van Ha gen. Om een vaste aanstelling te krijgen moest hij ook het chauffeursdiploma A van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transportonderne mingen zien te behalen, en dat geschiedde vrij vlot omdat hij al achttien jaar had gereden en vooral ook zijn motorken nis in die tijd sterk had opge voerd. Van de NZH-chauffeur wordt namelijk verlangd, dat hij kleine gebreken tijdens de rit kan verhelpen, het is wat dat betreft met hem anders gesteld dan met de bestuur ders van de tram. Ir. Burgers dijk herinnerde zich nog, dat daar vroeger veel discussie over is geweest of een tram bestuurder alleen in staat be hoorde te zijn de tram te „ge leiden" of dat hij ook kleinere reparaties moest kunnen ver richten. Maar het gevaar van een „eenvoudige" reparatie, waarbij honderden en meer dan duizend volt te pas kwam, woog te zwaar, zodat men op het standpunt bleef staan, dat het materiaal voor het uitrij den nog nauwkeuriger werd onderzocht en dat de bestuur ders zich alleen aan die taak wijdden. Maar het is volkomen begrij pelijk dat men van de bus chauffeur van vandaag even tuele kleine reparaties ver langt, al wordt op het materi aal intern al even goed toege zien als op de trams. „Als nu spoedig mijn vrouw en vier kinderen naar Haar lem kunnen overkomen door dat er een huis is, dan ben ik werkelijk heel erg tevreden over ailes", zegt Van Hagen tenslotte, „een beetje druk mag het verder gerust blijven op de weg. Menéér, u moest eens weten hoe ik heb genoten op een bollenzondag, toen ik twee keer naar Den Haag moest. Dat is pas rijden!" sherry zóo drinken zou" (Kegge) en bij „Aspergeslie ren met botter en eyeren": „Ik kan me met die snorrepij- perij niet ophouden" (Kegge). Keesje komt aan het woord bij Gebraden kip met sla en fruit: „Dan hebben we alle maal gehak en de heren heb ben 'n partij en eten het fijn- dere deel" en uit Witse treft men dit zinrijke woord bij Flensjes met gember: „Gember is eigenlijk een hatelijk eten: een wenk om heen te gaan". De Koffie met likeuren wer den begeleid met „Na den eten bood de zwarte knecht mij koffie aan en moest ik een li keur proeven, die als vuur in de keel was" (Kegge), waarna tenslotte bij sigaren Nurks op de proppen komt: „Heb je nog altijd dat strooien goedje?" De ruimte ontbreekt helaas om alles te citeren bijvoor beeld de toespelingen op het chapiter „monument" maar we kunnen de verleiding niet weerstaan met Kegge te be sluiten: „En met een weinig bedwongen geeuw verliet hij het eetvertrek". We weten het wel: we wor den allemaal zo langzamer hand beu van de collecte van elke zaterdag. De klachten over de veelheid van collectes nemen onder het publiek hand over hand toe, de moeheid onder de degenen die altijd maar weer worden aangezocht om de collecte mee te helpen organiseren (want vele orga nisaties doen dat niet zelf. maar leunen tegen U.V.V. of een andere "instelling aan) of op wie steeds weer een beroep wordt gedaan om te collec teren, uit zich in steeds min der bereidheid daaraan mee te werken en het publiek ten slotte stopt wrevelig een mun tje in de rammelende bus, niet omdat men het doel sym pathiek vindt, maar om er vanaf te zijn. Maar de volgende week wordt er nu eens een inzame ling gehouden die ondanks de collectedrift van de laatste jaren verdient door de Haar lemmers met een warm hart en een open beurs ontvangen te worden. We bedoelen de jaarlijkse inzameling voor ons aller kleuterhuis „Margriet." Over het goede doel behoe ven we nu niet meer te schrijven: het is alom be kend. En dat „Margriet" zich in grote sympathie kan ver heugen kan men afleiden uit het feit, dat niet minder dan zes muziekverenigingen bereid zijn gebleken met hun fanfa res de liefdadigheid op te wekken waar ze nog niet mocht bestaan. Volgende week is et- elke avond een rondgang ter stimulering van de huis- aan-huiscollecte, die natuur lijk zaterdag met een straat collecte wordt afgesloten. En woensdagmiddag speelt het kindercircus „Lambertha," de lezers van ons blad welbe kend, op het E.D.O.-terrein. Wij rekenen op een klin kend resultaat. Uw dank: de levensvreugde van tal van Haarlemse bleekneusjes. Nog een kleinigheid over de verkiezingen: ons blad heeft er gisteren al zo vol van ge staan. Maar we willen toch even memoreren, dat het de laatste verkiezingen zijn ge veest die door de heer Oder- kerk in zijn kwaliteit van chef van de afdeling Bevol king van de gemeentesecreta rie werden voorbereid. Ze zijn zo vlot verlopen, dat er werkelijk niets bijzonders te vermelden valt aan incidenten of vergissingen. „Eind goed, al goed," zal de heer Oderkerk straks bij het einde van een 43-jarige loopbaan kunnen zeggen. Op de verkiezingsavond zelve werden we gealarmeerd door de kreet: „In de Byzan- tiumstraat slaan ze alle ruiten in." We vermoedden reeds een revolte, maar een eenvoudig telefoontje bracht de omwen- teling-in-de-dop terug tot een huiselijke twist. Waarop we naar onze telstaten terug keerden. HAARLEM EN OMGEVING Gas. Een 16-jarige jongen zou donder dagavond om tien over half negen per brom fiets uit de Dr. Leydsstraat de Kritzinger- straat inzwenken en wilde daarbij afrem men. Hij* gaf echter instede daarvan zo veel gas dat hij het trottoir op schoot en tegen een hoekhuis smakte, waarbij tien ruitjes van een glas- en loodraam werden vernield. De jongeman haalde door deze verkeerde manipulatie zelf zijn hand open. Begin van brand. Donderdagmiddag omstreeks drie uur werd er door de zusters van de Sint Antoniusschool aan de Kerklaan te Heemstede een brandje gemeld dat ont staan was in een achter de school gelegen opslagplaats van oud papier. De brandweer die spoedig daarna ter plaatse was, behoefde echter niet meer in te grijpen, aangezien het vuurtje toen reeds was bedwongen. De actie van een aantal Haarlemmers, om een beter kopje koffie in horecabedrij ven te verkrijgen, heeft niet alleen in Haarlem, maar ook in andere delen van het land aandacht getrokken. Enige Haar lemse houders van horecabedrijven meen den, dat er geen reden aanwezig is een ac tie te voeren. Andere bedrijven zijn er toe overgegaan meer aandacht aan het zetten van koffie te besteden en dit betekent voor het comité, dat de actie voorbereidt, reeds een succes. In het weekprogramma van de Stichting „Haarlems Bloei" lezen wij, dat de bevol king van een provinciestad in het westen des lands de dergelijk leutig bedoelde ac tie meteen hoogst serieus opneemt, waar door alweer een vleugje aroma van het zo materiële leven verloren dreigt te gaan. Gelukkig zijn er ook stervelingen, die ple zier hebben in een initiatief, ijl als de len te, smakelijk van aard, speels als een vroe ge vlinder rondom een geurig kopje op een zonnig terras. In deze zin wordt het initiatief voortgezet, aldus het weekpro gramma. „Horeca" (onafhankelijk vakblad vood het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrijf) wijdt een artikel aan de actie. Op gemerkt wordt, dat buitenlanders, die ons land in groten getale bezoeken, nu niet be paald enthousiast zijn over het kopje kof fie, dat in de horecabedrijven wordt ge schonken. Het blad schrijft: „Hoewel we de idee van de heer W. de Ree zeer origineel vinden geloven we, dat de horeca-ondernemers toch over voldoen de gezond verstand beschikken om na een dergelijke voor hen niet bepaald loffelijke publicatie tot het inzicht te komen, dat ze van nu af aan meer aandacht aan het kop je koffie moeten schenken want hiermee staat of valt de renommee van menig be drijf. Wanneer in alle horecabedrijven slechte koffie wordt geschonken, dan zul len onze landgenoten daarmee tot op ze kere hoogte genoegen nemen, omdat ze een beter vergelijkingsobject missen, maar de buitenlandse toeristen zijn wel in staat een vergelijking te maken en we behoeven op deze plaats geen uiteenzetting te geven, hoe belangrijk deze toeristen voor onze bedrijven zijn". Vanmorgen vond in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" te Heemstede de huldiging plaats van de heer A. Deelissen, die de dag herdacht dat hij vijfentwintig jaar geleden bij de gemeente Heemstede in dienst trad als chauffeur bij de gemeentereiniging. Thans is hij bij de zelfde dienst als voorman werkzaam. Vele vrienden en collega's getuigden door hun aanwezigheid van hun belang stelling toen wethouder mr. O. H. van Wijk als eerste spreker het woord voerde. Hij vond het een prettig idee dat de gemeente Heemstede nog een natuurlijke gemeen schap was, waarbij persoonlijke banden zijn blijven bestaan. De staat van dienst van de jubilaris deed hem kennen als een trouw en hard werker. Mr. Van Wijk sprak tenslotte de hoop uit dat de heer Deelissen nog lang voor de gemeente Heem stede werkzaam zou mogen zijn en wenste hem en zijn gezin, namens het gemeente bestuur, geluk met dit jubileum. De adjunct-directeur van Openbare Werken, de heer H. G. Peterse, sprak ook zeer waarderende woorden over de persoon van de jubilaris en overhandigde hem de gebruikelijke oorkonde. Vervolgens voerde de heer Th. Duindam, technisch ambtenaar en opzichter bij de gemeentereiniging het woord, die de ge meentereiniging de belangrijkste dienst van de gemeente noemde, omdat het aanzien van de gemeente er ten nauwste bij be trokken is. Tot dit aanzien heeft de jubila ris zeker in belangrijke mate zijn aandeel geleverd. Na nog enige herinneringen uit het verleden te hebben opgehaald, felici teerde de spreker de heer en mevrouw Deelissen. Namens het. personeelsfonds sprak de heer C. van Dijk, die in zijn toespraak ook het gezin van de jubilaris betrok. Aan mevrouw Deelissen overhandigde de spre ker bloemen. De jubilaris zelf ontving de traditionele enveloppe met inhoud. Hierna dankte de heer Deelissen alle sprekers afzonderlijk en sprak tevens zijn dank uit voor het in hem gestelde ver trouwen. ADVERTENTIE een goede VULPEN of prima BALL-POINT (naast C A) HAARLEM, 14 juni 1956 ONDERTROUWD: 14 juni: A. van Dijk en J. A. Otto. GEHUWD: 14 juni: M. J. Jansen en R. de Graaf; A. H. Bakker en L. van Otterlo; M. W. J. Meerveld en J. F. Libosan; M. Veltrop en J. Keulen. BEVALLEN van een dochter: 13 juni: G. Kruizinga-Beijering; W. van der Maat- Kaandorp; 14 juni: C. van Dijk-Boots. OVERLEDEN: 11 juni: C. J. Anema-de Jong, 31 j., Hazepaterslaan; 12 juni: N. Ophem. SO j„ Zomervaart; A. Weijland-de Vries, 86 j., Schotersingel; E. Cordes-Heijn, 81 j„ Junoplantsoen; D. van de Velde-Kou- wenhoven, 69 j., Hazepaterslaan; 13 juni: N. Hol, 75 j., Jan Haringstraat.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13