B in Uitgaan in Haarlem RY LC R E E M ^Brieven aan de redactie Hout herbergt edelhert Agenda voor Haarlem Eisenhower ontving Adenauer in zijn ziekenkamer van Kimmenaede HERENMODE Kort gesprek over Duitse hereniging ^Hoe is het ontstaand Het geschenk dat vader „stralend" maakt meubelen tapijten moderne Vader heeft graag Tweede suikerfabriek der PI.V.A. in Ethiopië Brutale autodiefstal uit Haagse garage Gestolen juwelen van Britse toeriste gevonden Inbrekers maakten 380.000 sigaretten buit Nieuw gekozen leden der Eerste Kamer Nachtwacht trekt nog door Amsterdam gordijnen Dit woord: KWIBUS v: VRIJDAG 15 JUNI 1956 3 BARFEUORlSSTRAAt 13-17 HAARlllK /W f'i ADVERTENTIE Uw Kleding-adviseur en dan speciaal het exclusieve genre, dat hij bij ons in de etalage zag Zowel geklede overhemden als moderne sportshirts, Riviera-shirts, exclusieve dassen, sokken, ankiets enz. in luxe verpakking. Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 (Verkort weergegeven) Gehuwde onderwijzeres. Ook het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gaat inzien, hoe groot het tekort aan onderwijsikrachten in ons land is. Dat heeft mij enigszins verbaasd, Hoe is het anders mogelijk, dat de onderwijzeressen bij het lager onderwijs, die in het huwelijk treden „gestraft" worden met een direct ingaand ontslag uit vaste dienst. De dames mogen dan ten hoogste een half jaar op dezelfde school les geven, echter in tijde lijke dienst. De rechten, verbonden aan een vaste aanstelling, gaan verloren. Daar na mogen de gehuwd zijnde onderwijzeres sen dienst doen als invalster. Dat betekent, dat zij van de ene naar de andere school zwerven. Twee aan de minister van On derwijs gerichte verzoeken (het laatste van februari 1955), om onderwijzeressen na het huwelijk in vaste dienst te laten, zijn on beantwoord gebleven. Staat dit ook in het boekje „Wat denk je van een baan bij het onderwijs?" Ik moge mij daarom tot de meisjes richten met: „Bezint eer ge begint". Na het huwelijk zijn zij, ondanks de dure opleiding en ondanks het gebrek aan leer krachten, niet meer nodig. t. G. (In het door ons besproken boekje wordt over de positie van de huwende onderwij - zeres niet gerept. De thans geldende wette lijke bepaling van ontslag bij huwelijk is volstrekt niet in overeenstemming met de moderne opvattingen omtrent de arbeid van de gehuwde vrouw. De in de Tweede Kamer aangenomen motie-Tendeloo zal haar uitwerking op de uitvoeringswet ten nog moeten krijgen. Toch is het niet zo, dat de huwende onderwijzeres alleen als invalster dienst kan doen. De nu nog ver eiste dispensatie om haar in haar functie te handhaven wordt grif gegeven. Re dactie.) komen is dan de koude oorlog". De vluch- telingenpartij (BHE) oefent critiek op Ade nauer's weigering, nieuwe stappen in Mos kou te ondernemen. Zij vergelijkt de bondskanselier met een ietwat slordige herbergier, die zijn gasten altijd hetzelfde voorzet, ook als zij hem gezegd hebben dat het eten niet naar hun zin is. De winst- en verliesrekening over 1955 van de N.V. Handelsvereniging Amster dam geeft een totaal aan baten aan van f 8.937.570 (f 9.552.605). Na afboeking der onkosten ad f 1.513.874 (f 1.378.503), reser vering van f 3.437.572 (f 4.226.755), alsmede enkele voorzieningen, resteert een onver anderd saldo winst van f 3.805.497. Er wordt wederom een dividend voorgesteld van 6 percent. In het jaarverslag deelt de directie mede dat aan de financiering van de bedrijven in Indonesië zware eisen zijn gesteld. Ten laste van het Indonesische bedrijf zijn aan zienlijke afschrijvingen verricht, zodat het netto resultaat nog belangrijk lager uit komt dan dat over 1954. Voorts wordt gezegd dat de abnormale verhouding tussen de koopkracht van de rupiah, die bepalend is voor de bedrijfs lasten, en de koérs van de exportrupiah, die bepalend is voor de inkomsten, tot uit holling, zo niet tot vernietiging der voor de export producerende bedrijven moet leiden. De arbeidsonrust belemmerde een goede bedrijfsvoering, hetgeen vooral op Sumatra de produktie nadelig beïnvloedde. In de ongunstige situatie door de on wettige occupatie op enkele erfpachtgron den kwam geen wijziging ten goede, zodat de exploitatie van de. nog in beheer zijnde en zeer verspreid liggende gronden on economisch blijft. De kwaliteit van de on wettig geoccupeerde gronden gaat steeds verder achteruit. Er werd een begin gemaakt met de aan leg van oliepalmaanplantingen op vrij komende terreinen van de vezelonder neming „Bah Djambi", omdat de vezel cultuur grote verliezen oplevert. In Ethiopië is de eerste suikercampagne van de fabriek „Wonji" geëindigd. Bij zondere moeilijkheden hebben zich daarbij niet voorgedaan. De uitkomsten stemmen tot tevredenheid. De produktie bedroeg 15.850 ton suiker. Door uitbreiding van de suikerfabriek verwacht de directie 25.000 ton suiker per campagne te kunnen produ ceren. Met deze hoeveelheid kan vrijwel in de behoefte van Ethiopië worden voor zien. De rietaanaplant zal dit jaar worden uit gebreid van 1900 ha tot 2200 ha. Het be stuur heeft in principe besloten tot de bouw van een tweede suikerfabriek over te gaan. Het ligt in de bedoeling deze fabriek eveneens in de vlakte van Wonji te vesti gen, waar de maatschappij de beschikking heeft over een aaneengesloten gebied van 5000 ha. Uitvoering van dit besluit wacht op het resultaat van besprekingen, die thans met de Ethiopische regering worden gevoerd. Een brutaal heerschap is gistermiddag een garage in de Haagse binnenstad ingelopen, nam plaats in een fonkelnieuwe Amerikaanse personenauto en reed vervolgens met grote vaart achteruit naar buiten. Daarop is hij snel uit het gezicht verdwenen met de auto. eigendom van een cliënt van de garage. De wagen was pas een maand geleden voor ruim 15 mille gekocht. Helaas was er niet onmiddellijk een auto bij de hand om de achtervolging in te zetten. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd. Tot dusverre zijn nasporingen vruchteloos gebleven. Men heeft echter steun aan het feit dat van het gestolen type auto vrij wei nig exemplaren in Nederland rondrijden. De gestolen sieraden van het in een Am sterdams hotel verblijvend Engels toeristen echtpaar zijn bijna allemaal teruggevonden. Op het dak van het hotel was een tas ver stopt met verscheidene der juwelen en ook op enkele platte daken in de omgeving wer den verstopte sieraden gevonden. Er ontbre ken nog enkele stuks. Hiermede is het ver moeden van de politie, dat de dief tot het hotelpersoneel moest behoren, bevestigd. De recherche heeft nog niet kunnen vaststellen wie de dader is. Beecham (Nederland)*N.V. Voor*£ngros:,Jacq*-Mot.N.VAmsterdam Uit een tabaksgroothandel aan de Ko ninginnegracht in Den Haag is in de nacht van woensdag op donderdag voor een totaal bedrag van 30.000 gulden aan sigaretten gestolen. Door het forceren van een garage deur verschaften de dieven zich toegang tot de tuin. Vervolgens werd de sluiting van een openslaand raam vernield en drong men het magazijn binnen. Een partij Amerikaanse sigaretten, in totaal 380.000 stuks, vormde de buit. De heer H. J. Hellema (A.R.) en J. W. van Hulst (C.H.), die gekozen zijn in de nieuwe Eerste Kamer en wier portret ten gisteren in ons blad ontbraken. In de hertenkamp in de Haarlemmer Hout wandelen sinds woensdag een edelhert en een damhert rond. De dienst van Hout en Plantsoenen heejt ze voor de gemeente aangekocht en de dieren waren spoedig gewend aan de omgeving. In het begin sprongen zij vreemd rond en aanvankelijk dacht men, dat zij de vrijheid zochten. Later liepen zij rustig tussen de andere herten. In ons land komen weinig edelherten voor; men vindt ze wel op de Veluwe in het wild. Het edelhert in de Haarlemse hertenkamp is reeds groter dan de andere herten en zal nog groeien. Het is makker dan de overige herten en de bewaker van de kamp kan het gemakkelijk bereiken. TONEEL EN DANS Zondag 17 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Bonte avond, waaraan meewerken: John ny Jordaan, Willy Alberti, Willy Ver voort, Three Jacksons, De Spelbrekers, Fransky en Corry Brokken. MUZIEK Vrijdag 15 juni: Muziektent Westkolk, Spaamdam, 20 uur: Concert van de spoor wegharmonie „Harmonie Crescendo". Vrijdag 15 juni. Concertgebouw, 19.30 uur: Uitvoering van leerlingen van het Haar lems Muziekinstituut onder leiding van Nico Hoogerwerf. Zaterdag 16 juni, Stadsschouwburg, 12.45 uur: Uitvoering van leerlingen van de elemen taire afdeling der muziekschool van Toon kunst. Medewerking wordt verleend door het kinderorkest onder leiding van Alie Michielsen. Zaterdag 16 juni, Concertgebouw, 19.30 uur: Uitvoering van leei'lingen van Coby Rie- mersma. Zondag 17 juni, Muziektent „Groenendaal", 15 uur: Concert van het Heemsteeds fan farekorps „Excelsior" onder leiding van voorzitter-dirigent L. ter Braake. Dinsdag 19 juni. Grote Kerk, 20 uur: Orgel concert door de stadsorganist Piet Kee, die men ook kan beluisteren op donder dag 21 juni om 15 uur. Woensdag 20 juni, Openluchttheater. Bloe- mendaal, 20 uur: Concert door het Noord- Hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Het program ma vermeldt onder meer de Notenkraker suite van P. I. Tsjaikofsky en de „London suite for orchestra" van E. Coates. Donderdag 21 juni, Grote Markt, 20 uur: Beiaardbespeling door stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 22 juni van 11.3012.30 uur. DIVERSEN Vrijdag 15 juni, Phoenixterrein, 20 uur: Voorstelling van het Nederlandse circus Jos. Mullens. Zaterdag 16 juni en zondag 17 juni, 15 en 20 uur: Voorstellingen van het Nederland se circus Jos. Mullens. Zaterdag 16 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „De Kennemer Kunst kring" geeft een opvoering van „Adieu... en au revoir" van Cristien van Bommel- Kouw en Henk Bakker. Regie: A. van der Borg. Zondag 17 juni, Cinema Palace, 10.30 uur: Bijzondere voorstelling van de Italiaanse film „Morgen is het te laat". Zondag 17 juni. Studio Theater. 11 uur: Bij zondere voorstelling van de film „Weense IJsrevue". Zondag 17 juni, Lido Theater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de zangfilm „Aïda" naar Verdi's gelijknamige opera. Zondag 17 juni, Rembrandt Theater. 11 uur: Bijzondere voorstelling van de Zweedse film „Het grote avontuur". Maandag 18 juni. Stadsschouwburg. 20 uur: De Arbeiderstoneelvereniging „Herman Heijermans" geeft een slotvoorstelling. waarbij opgevoerd wordt „Huis zonder vensters", van Richard Reich, in de ver taling van Ab van der Linden. Regie en algehele leiding: Carl Veerhoff. Woensdag 20 juni. EDO-terrein, 14 uur: Optreden van het Lambertha-kindercircus ten bate van het medisch kleuterdagver blijf „Margriet". Donderdag 21 juni, Concertgebouw, 20 uur: Voorlichtingsavond van het Gewestelijk Arbeidsbureau. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur. Tentoonstelling van reprodukties van Rembrandt-tekeningen. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 11-17 uur ende/gerste.-zoi dag .van'.iedere maand van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinhollhuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 15-17 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen. Geopend van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 14-17 uur en donderdag van 10-12.30 en van 13.30-17 uur geopend. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Vishal: Tentoonstelling van werken van de schilder G. H. Breitner. Van 9 juni af tot 8 juli. Museum „Het Huis Van Looy". Tentoonstel ling van werken van de leden van het Genootschap „Kunst zij ons doel". Geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zondags van 14-17 uur. Van 16 juni tot 16 juli. Kapitein Frans Banning Cocq, de cen trale figuur op de zogenaamde „Nacht wacht" van Rembrandt, zal zaterdagavond 14 juli om tien uur met zijn luitenant Wil lem van Ruytenburch en andere schutters en personen, die op dit schilderij staan, het oude Amsterdamse raadhuis het Ko ninklijk Paleis op de Dam verlaten. Buiten staat dan reeds de volledige com pagnie schuttterij, vier koi-poraalschappen van elk dertig piekeniers, aangetreden, alsmede vijftien man ruiterij, een muziek korps en fakkeldragers. „Banning Cocq" zal een kort gesprek voeren en vervolgens zijn mannen inspecteren. Daarna marcheren allen af voor een tocht door Amsterdams binnenstad. Een tweede inspectie volgt op het Rembrandtsplein, vervolgens rukt de stoet langs de ambtswoning van burge meester d'Ailly, die de» „kapitein" zal toe spreken, naar de Nieuwe Spiegelstraat, de straat der antiqairs, die geheel met kaar sen wordt verlicht. In het Rijksmuseum zal „De Nachtwacht" zijn plaats op sym bolische wijze weer innemen. De compag nie en de muziek marcheren daarna terug naar de Dam, waar een taptoe zal worden gegeven. Deze spectaculaire manifestatie wordt georganiseerd door het Initiatiefcomité Amsterdam, bekend door de befaamde jaarlijkse intocht van Sinterklaas in de hoofdstad. Het doel is op populaire, doch historisch en artistiek verantwoorde wijze de acteur Ben Groenier voert de regie Rembrandt nog eens onder de aandacht van elke Amsterdammer te brengen aan de vooravond van de herdenking van zijn ge boortedag op 15 juli. De costuums worden zo natuurgetrouw mogelijk ontworpen door een leerling van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in de hoofdstad. Richard Flink is aangezocht voor de rol van de kapitein, André van den Heuvel voor die van de luitenant. De teksten wor den geschreven door de Amsterdamse jour nalist Evert Werkman. WASHINGTON (Reuter/AFP) Presi dent Eisenhower blijft goed vooruitgaan. Hij heeft donderdag de Westduit.se bonds kanselier, dr. Adenauer, in zijn kamer in het Walter Reed hospitaal bij Washington ontvangen. De bespreking van tien mi nuten, die voornamelijk over de kwestie van Duitslands hereniging ging, heeft hem niet vermoeid. Tijdens het onderhoud zat de president in een armstoel. In de zieken kamer waren toen ook aanwezig mevrouw Eisenhower en de minister van Buiten landse Zaken, Dulles. Dulles verklaarde later tegenover de pers, dat de president de hoop had uitgesproken, dat iets gedaan zou kunnen worden „om de zeventien mil joen Duitsers, die nu onder communistisch 'bewind leven, te bevrijden". Voor dr. Adenauer per vliegtuig uit Washington naar New York vertrok, ver klaarde hij, dat zijn bezoek aan Eisen hower het hoogtepunt van zijn verblijf in de Verenigde Staten was geweest. Bij Ade nauers aankomst in New York werd geen persconferentie belegd. Er heerste donder dag een hittegolf. De thermometer op het vliegveld „La Guardia" wees 103 graden fahrenheit aan. De bondskanselier poseer de zelfs niet voor de fotografen. IIar ri man Averell Harriman, de gouverneur van de staat New York die naar de democratische kandidatuur voor het presidentschap dingt, ontving Adenauer. Harriman verklaarde later, dat hij met de bondskanselier, die hij voor het eerst ontmoet had in de tijd dat hij reizend ambassadeur voor het Marshall plan was, over internationale vraagstuk ken had gesproken. Hij had Adenauer de verzekering gegeven, dat de democraten voorstanders zijn van steun aan de Noord- atlantische Verdragsorganisatie en de her eniging van Duitsland. Harriman noemde de Westduit.se regeringsleider een „groot staatsman die een helder begrip van het Kremlin heeft". Paus Pius XII Paus Pius XII, die op de laatste dag van deze maand uit Vaticaanstad naar zijn zomerverblijf te Cas'telgandolfo vertrekt, zal daar op 5 juli dr. Adenauer in audiëntie ontvangen. Adenauer bevindt zich dan, als gast van de Italiaanse minister president Antonio Segni, in Italië, dat hij van twee tot vier juli officieel zal bezoeken. Critiek De persdienst van de „Freie Demokra- tische Partei" in Bonn schrijft, dat in het communiqué over Adenauers besprekingen met Dulles niet gerept is over een nieuw Initiatief inzake de Duitse kwestie. De argumenten, dat Adenauer tegen een Amerikaans-Duits initiatief zou zijn om Londen en Parijs niet te ontstemmen, hou den volgens de persdienst geen steek om dat Engeland en Frankrijk, mits geraad pleegd, vermoedelijk geen bezwaar tegen een dergelijk initiatief gehad zouden hebben. De socialistische afgevaardigde Wehner, voorzitter van de Bondsdagcommissie voor geheel Duitsland en Berlijn, heeft voor de radio van Hessen ook critiek op het com muniqué van Washington geleverd. Wie de hereniging van Duitsland het hoofddoel van zijn politiek noemt, moet niet tege lijkertijd verklaren dat over het Duitse lid maatschap van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie geen onderhandelingen mogelijk zijn, aldus zei hij. Daarmee be stempelt men het lidmaatschap van het andere deel van Duitsland van de organi satie van Warschau eveneens als onher roepelijk. De socialistische partij meent, dat Adenauer's denken „nog niet verder ge- VRIJDAG 15 JUNI Minerva: „De baas in huis", alle leeftijden, 8.15 uur. Palace: „De liefdesroman van een koningin", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les enfants du paradis", 18 jaar, 7.30 uur. Studio: „Het zwarte dossier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Johnny Guitar", 18 jaar, 7 en 9.45 uur. Roxy: „Het zwaard der Saracenen", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The man with the golden arm", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ivan de Witte duivel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 16 JUNI Minerva: „De baas in huis", alle leeftijden, 2,30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De liefdesroman van een koningin", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les enfants du paradis", 18 jaar. 1.45 en 7.30 uur. Studio: „Het zwarte dossier", 18 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Johnny Guitar", 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het zwaard der Saracenen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The man with the golden arm". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ivan de witte duivel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. WATERPOLO Het woord kwibus, bijna steeds ver bonden met de bijvoeglijke naamwoor den: mal en: raar, kan wel niet anders zijn dan een naamval van het Latijnse woord quis: wie. Het wordt beschouwd als een woord uit de studententaal, een schertsende variant van het vooral vroe ger gebruikelijke kwidam uit het Latijn: quidam, een zeker iemand, hetzij: iemand die men niet noemen kan of wil, hetzij: een man die zich belachelijk gedraagt, een zot. Ook in het Frans, Duits en Engels is dit woord overgeno men. De verbasterde vorm kwibus is later, de oorspronkelijke verdringend, uit de studententaal in het algemeen beschaafde Nederlands overgenomen. De gemeente Ouddorp mij voordien onbekend is, via de arrondissements rechtbank te Rotterdam, in mijn aandachts sfeer gekomen. Er is in die gemeente een grote moeilijk heid gerezen in nauw verband met artikel 52 harer algemene politie-verordening, die ik hoop dat ik het juridisch steek houdend formuleer het exploiteren van een publieke vermakelijkheid op zondag verbiedt. Nu is de grote Ouddorpse vraag of een terras aan zee een gelegenheid van vermaak of een ontspanning is. De kern van de gehele affaire: is zitten op een ter ras vermaak of ontspanning? Daar gaat het om. Die Ouddorpse zaak heeft deze dagen in hoger beroep voor de Rotterdamse recht bank gediend en het heeft mij oprecht pijn gedaan dat verschillende deskundigen ter zake van deze materie zijn gehoord, doch niet ik, die, als ik het zo op z'n Hollands mag uitdrukken, terrassier par excellence ben. Ik, die ongeveer tweederde van mijn leven op terrassen van koffijhuizen heb doorgebracht, ben niet als getuige opge roepen. Ik ben gewend aan gepasseerd worden. Dat overkomt mij voortdurend Maar ik keer weer tei-ug op de vraag aller vragen: is zitten op een terras vermaak of ont spanning? De rechter heeft mijn oordeel niet ge vraagd. Maar hier is het, ongevraagd en gratuit: zitten op een terras kan vermaak zijn zowel als ontspanning, doch wat het altijd is, dat is plicht. Het is, edelachtbare, eenvoudig plicht des goeden staatsburgers, bij tijd en wijle en zo dit mogelijk is, buiten slapenstijd, bij voortduring, op ter rassen te vertoeven. Plicht jegens onszelve: omdat nietsdoen nuttiger is dan doen en omdat door zitten op een terras dat nietsdoen gesublimeerd wordt tot intensieve bezigheid: het beoor delen en dus hekelen van uw passerende medemens. Plicht jegens deze medemens omdat ge zonde kritiek hem slechts te stade komen kan. Ik raak deze belangrijke materie slechts aan met de vingertoppen en de punt van mijn pen, doch gij begrijpt nu reeds dat zij een driedelig standaardwerk recht vaardigt. Men is daar maar niet zo van af; de wijsbegeerte van de luiheid, de nobele kunst van het niets doen, de wetenschap der mensheidskritiek komen er bij te pas; psychologie zowel als sociologieeen geweldig terrein. En zulk een belangwekkende materie wordt door de rechter zo maar afgedaan. Vrienden, ik houd mij er buiten, want mij is niets gevraagd, doch ik vraag u. ELIAS ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5