Twee reacties op de sociëteits vergunning van BMHC N SO Jeugd vernielt natuurschoon in Haarlemse plantsoenen Indrukwekkende acrobatiek van de Russische troep Haarlems Dagblad Jos Mullens op Phoenixterrein Paardennummers geven het circus een boeiend, klassiek cachet Ouders van enkele jeugdleden richten brief aan gemeenteraad Aanmeldingsformulier Geef hem een RONSON! Amsterdamse Beurs 11 GE 1 ölerstr. 42 - Haar em - tel17768 Burgerlijke Stand van Bloemendaal Auto op trambaan op Amsterdamse Vaart Gecompliceerd ongeluk op Amsterdamse Vaart Bakfiets omgeworpen fietser geschept In één week 310 verkeers ongevallen in Den Haag Vaders vragen niet. Maar heimelijk hopen zij op een RONSON! Het precisie-mechanisme... de feilloze werking en het gedistingeerde model, rechtvaardigen zijn wens. Verras hem. Geef hem een RONSON. En vaderdag zal een feestdag worden. Voor hem en voor u. Want een RONSON krijgen en een RONSON geven, is allebei even prettig! DIIJ speelde „Afrekening" E. Hopker veertig jaar bij Fa. Van den Broek Huldiging in de Vleeshal; koninklijke onderscheiding Nederlands schip bij Zweden gestrand? Schoenen passen met röntgenstralen VRIJDAG 15 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De geur van zaagsel en turfmolm hangt op het Phoenixterrein weer voor het op snuiven voor de liefhebbers van de circus- sfeer: zij kunnen zich tot en met zondag verlustigen in het bijzonder boeiende cir cusprogramma van Jos Mullens want het is weer een tent vol iierrassingen dit jaar. Alles concentreert zich weer rondom een piste en dat is wèl zo gezellig. Bovendien- is het hebben van niet meer dan één piste onverbrekelijk verbonden aan het klassieke circusprogramma, waarnaar het circus Mullens openlijk is teruggekeerd. De sen sationele attracties van bedwongen oer- vooudbewoners ontbreken, maar het paard is volkomen in zijn eer hersteld. De andere attracties liggen helemaal op het gebied van springplank-, rek-, trapeze-, rijwiel en grondacrobatiek, waarin vooral de Waldosnevgroep uit het Staatscircus van Moskou indrukwekkende prestaties levert. Met een charmant mondje-vol Russisch, dat niet begrepen wordt, maar grote bij val oogst, opent de leidster van de Wal- dosnev-troep, Francheska het program ma, waarop dan meteen de veelbelovende zoon Willy Mullens zijn paardendressuur laat zien in een klassieke Hongaarse post. Het vrolijk tetterende huisorkest, dat op alle nummers haarfijn is ingesteld, is zo accuraat en volhardend op de achtergrond, dat wanneer het even stopt voor een bij zondere prestatie men dezelfde indruk krijgt als op een schip waarvan de motor wordt stilgezet. Een dergelijke bijzondere prestatie is ook wat de reeds genoemde Francheska met haar duivendressuur pres teert: de dieren vermaken zich stijlvol op allerlei miniatuur-speeltuinobjecten. Even later verschijnt er al een kleine afdeling van de Russen binnen de lichtcirkel: de Ossenovs en Co. met een serie reknum- mers.die het publiek in snelle opeenvol ging de adem doen stokken van spanning en in lachen doen uitbarsten. Eenheid en harmonie Vervolgens verschijnt Willy Mullens ach tereenvolgens met twaalf ponies en met 6 Kaukasische steppepaarden in de piste en in de prachtige carrousels en de fraai uit gevoerde wendingen kan men het geduld en het vakmanschap van de dresseur dui delijk zien. Wat hij in de tweede helft met twaalf goudvossen uit een Zweedse stoete rij presteert is ongelooflijk: er zitten een eenheid en een harmonie in dit nummer, die de toeschouwer zullen frapperen. De zeer charmante José Strassburger volgt in beide programmahelften kort na hem, eerst met een parforce en later met een dressuurnummer, die beide de opperste circusluister vertegenwoordigen. Ook de gedeeltelijk muzikale clownerie- en van Alex, Loyal en Marcelette verdie nen alle aandacht; zij appelleren elk op eigen manieren aan de lachlust en toch tre den zij in de meeste gevallen gezamenlijk op. De grote stukken van het circus liggen om de pauze gegroepeerd: hogeschoolrijden van de bekende J. Spruyt op een Friese hengst, wiens pirouettes, zijgangen, voltes en galop-changementen volkomen afge stemd zijn op de begeleidende muziek en kort daarna de Waldesnov-troep met haar springplank-acrobatiek. De Russen buitelen en draaien dooreen in het lucht ruim met een frequentie, die het tot een speciaal punt van training moet hebben gemaakt om alles geordend te doen opvan gen en neerkomen. Eén van het gezelschap presteert het om van de springplank op stijgend naar een hoog voor hem opgehe ven stoel vier salto's te maken. Na de pauze kan men weer met inge houden adem naar enige tussen de lam pen in de nok van de tent heen en weer zwevende menselijke figuren kijken: de uit Tsjechoslowakije afkomstige Tarzano- va's aan de vliegende trapeze. Simon Car- miggelt schreef eens dat hij bij dergelijke nummers altijd de neiging krijgt om te gaan roepen, dat het voor hem niet hoeft en hij zou daar zeker reden voor gehad hebben bij de stunt van Mme Tarzanova, het vrouwelijke lid van deze groep, dat anderhalve salto maakt, voordat zij na de schommel te hebben verlaten haar tegemoetzwevende partner grijpt. Men kan ook een bijzonder aardig rij- ADVERTENTIE LOCOMOTIEF RUDGE SIMPLEX RIJWIELEN GEBOREN: E. Gunning-de Vries, zn.; W. H. Mense-Warmerdam, dr.; K. Witteveen- IJtsma, zn.; M. J. de Vries-van Buuren, dr. ONDERTROUWD: W. P. van der Kamp en J. C. Versteeg; A. E. van Eerde en Chr. J. Cramer. GEHUWD: H. J. R. Huijsman en M. J. Blom; Th J. M. Franssen en S. M. J. Jacobs; J. de Wit en M. Rees. OVERLEDEN: Mej. M. Th. E. Molenaar, 23 jr.; J. J. Lansdorp, 69 jr.; J. H. N. Buné, 6 jr. wielnummer zien van de Solweighs uit Oost-Berlijn, maar deze acrobatiek is nog niet zo indrukwekkend als die welke door de Franse jongelui Germain en Gebrielle gepresteerd wordt. Vooral het meisje geeft blijk van een verbijsterende opvouw baarheid. Henri Mullens, die reeds zeer veel op de paarderug presteerde, staat er nu met groot gemak op te jongleren en het is hem om het even of het kegels of brandende fak kels zijn. De vader, Jos Mullens, kan trots zijn op zijn beide zoons. Geen persoonlijke ongelukken Vanmorgen om kwart over tien is een auto, komende uit de richting Haarlem, op de trambaan Amsterdam-Zandvoorj, ter hoogte van Liedebrug, gereden.. De be stuurder wilde een vrachtauto voorbijrij den; deze week echter ook naar links uit en de auto uit Haarlem moest nog meer uitwij ken. Op dat ogenblik naderde uit Amster dam een auto. De uit Haarlem komende auto reed de trambaan op en sloeg om. De bestuurder liep geen wonden op. Het tram verkeer ondervond een stagnatie van twintig minuten. Op de Amsterdamse Vaart heeft zich donderdagmiddag omstreeks half zes een aanrijding voorgedaan, waardoor een 32- jarige P.T.T.-man uit Bloemendaal een ernstige hersenschudding kreeg en een vijfjarig jongetje licht gewond werd. Een 45-jarige Amsterdamse fabrikant naderde met een bestelauto in de richting van Haarlem, maar merkte naar hij later aan de politie verklaarde de bakfiets niet op, die rechts voor hem op de Amster damse Vaart reed. Hij reed deze aan met het gevolg dat zij opzijgeworpen werd en een 17-jarige Heemsteedse fietsenmaker, die haar bestuurde er af werd geslingerd, zonder dat dit overigens ernstige gevol gen voor hem had. Een vijfjarige jongen die in de bak zat werd er eveneens uitge slingerd en kreeg een gat in zijn achter hoofd. De fabrikant was toen de macht over het stuur kwijt. Hij schepte even later de fietsende P.T.T.-man, die op de radiator kwam te liggen met zijn hoofd door de voorruit. Zo reed de be stelauto nog bijna twintig meter door. Toen de bestelauto tot stilstand kwam viel de P.T.T.-man ernstig gewond op straat. Hij had een zware hersenschudding en is naar het Grote Gasthuis overgebracht. Ook het 5-jarig jongetje werd in het Grote Gasthuis verbonden. Kind verdronken. Donderdagmiddag is de vierjarige jongen T. V. nabij Goor in het Twentekanaal gevallen en verdronken. Zoals men zich herinneren zal, is er in de vergadering van de Bloemendaalse ge meenteraad van 17 mei jongstleden nogal wat te doen geweest over een aanvrage van de hockeyclub BMHC om een ge meentelijk krediet van enkele duizenden guldens tot verbouwing en uitbreiding van het clubhuis dezer sportvereniging. Uit de raad werd bij die gelegenheid aangevoerd, dat een deel van dat krediet blijkbaar be stemd is voor uitbreiding van de sociëteit in het BMHC-clubhuis en dat de ongeveer een jaar geleden aan deze vereniging ver strekte sociëteitsvergunning (volledige drankvergunning) zou zijn aangevraagd teneinde in het clubhuis borreluurtjes voor oudere, respectievelijk oud-leden te kun nen houden. Betoogd werd door enkele raadsleden, dat dit onverenigbaar is met de sportbeoefe ning. Na ampele discussies werd door een der raadsleden de suggestie geopperd, dat BMHC haar sociëteitsvergunning zou in leveren in ,ruil voor .het gevraagde, krediet, waarop men echter nie,t wenste in te gaan. Wethouder Van Gèluk "verdédigde de zaak van BMHC, maar tenslotte besloot men het kredietvoorstel aan te houden. Twee reacties Op het in deze raadsvergadering bespro kene zijn thans twee reacties gekomen. De eerste is een door een zevental ouders van jeugdige BMHC-leden aan de raad gericht schrijven, waarin het volgende gezegd wordt: „Ondergetekenden, allen ouders van minderjarige leden en/of adspirant- leden van de hockeyclub Bloemendaal- Haarlem-Musschen-Combinatie B.M.H.C., geven met verschuldigde eerbied te kennen dat zij met voldoening kennis genomen hebben van de persverslagen uwer raads vergadering van 17 mei waarin als de me ning van de grote meerderheid der sprekers tot uiting kwam, dat zij het uitoefenen van een sociëteitsvergunning in het clubhuis van de genoemde vereniging afkeuren." De tweede reactie, eveneens in de vorm van een brief aan de raad van Bloemen daal, is afkomstig van een bekend Haar lemmer, oud-lid van B.M.H.C. Daarin wordt onder meer het volgende gezegd: „Toen in 1954 een aantal ouders ernstige bezwaren maakte tegen het oprichten ener sociëteit, aangezien dit met het kennelijke oogmerk gebeurde sterke drank in het club huis te kunnen gebruiken, gaf het bestuur in het cluborgaan van 18-1-54 aan de ouders van de leden de volgende voorlich ting: „De hockeysport is een teamsport. Als daarbij niet wordt getracht de onderlinge band tussen de leden tot een zo hoog mo gelijk peil op te voeren, zou de vereniging niets bereiken. Een eenling, al is hij nog zo goed. bereikt zonder samenspel met zijn mede-elftalgenoten niets. Het daarom een noodzaak, dat de leden in de gelegenheid worden gesteld zich onderling te kunnen verstaan en onderling de finenesses van ons- spel te kunnen overleggen. Daartoe wordt de gelegenheid geboden in ons hockey- huisje. Daar kunnen onze oude en onze jonge leden samenkomen. Daar worden de spelers ontvangen der elftallen, die hier komen spelen, zoals onze leden ontvangen worden, als zij uitwedstrijden gespeeld hebben. De ouderen blijven uit de aard der zaak langer napraten dan de jongeren. Zij gevoelen er weinig voor om dat t,e doen onder het genot van een kopje thee of bouillon en geven de voorkeur aan meer Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT h f 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z\j die zich met ingang van 1 juli 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen geestrijk vocht. Het is het belang der leden en in belang der vereniging, dat dit samenzijn plaats heeft in het clubgebouw tje en dat er niet wordt verhuisd naar een café." Ten aanzien van deze opvatting meen ik de volgende zienswijze te uwer kennis te moeten brengen. Alle leden, zowel de ouderen als de jon geren, nemen deel aan de competitiewed strijden. Ieder lid, onafhankelijk van de klasse waarin zijn elftal is ingedeeld, dient zijn gehele persoon in te zetten, opdat zijn team in een wedstrijd een zo goed mogelijk resultaat bereikt. Bekend is, dat de prestaties het best zijn, indien een ploeg een homogeen geheel vormt en daarbij iedere speler over een goed wedstrijdmoreel beschikt. Hoewel de onderlinge band der -pelers door training en wedstrijdspel dient te ontstaan, mag stellig niet worden ontkend, dat wil men een goed clubleven voorstaan ook een contact in ruimere zin voor de leden nood zakelijk is. Hiertoe diénen onder meer de clubavonden en het gezellig samenzijn na de wedstrijden. Door deze sociëteitsvergunning echter, wordt een leeftijdscategorie van het club leven uitgesloten. Dit kan nimmer de on derlinge band der leden verstevigen. „Gevaarlijke situatie" Het meest bedenkelijke is evenwel, dat de oudere sportsman bij deze bijeenkom sten niet buiten geestrijk vocht denkt te kunnen. Het gevaarlijke van de situatie is, dat op de duur deze „stijl" vrijwel door de gehele vereniging overgenomen zou kunnen worden. Willen in een hockeysportvereniging als B.M.H.C. alle leden door de beoefening der sport de grootst mogelijke morele en physieke winst behalen, dan dienen zowel het jongste adspirahtlid als de veteraan hetzelfde sportieve normbesef te bezitten. Terugkerend tot de concrete situatie kan geconstateerd worden, dat het bestuur dus meent te weten, d>at de oudere leden niet bij thee of bouillon wensen na te praten, doch de voorkeur geven aan meer geestrijk vocht. De ouders wordt hiermede gesugge reerd, dat buiten de vastgestelde borrel uren het verenigingsleven zich afspeelt bij alcoholvrije dranken. De juiste toedracht der zaken is echter anders. Het clubhuis der B.M.H.C. is reeds lang verlofslokaal voor zwak-alcoholische dran ken, waarvan druk gebruik gemaakt wordt. Het bestuur acht het ongewenst, dat oudere eden, indien zij ste-ke drank wen sen te gebruiken, naar een café moeten ver huizen. De mogelijkheid hiertoe dient op het sportveld gecreëerd te worden! Was vroeger het motto „Sport houdt de mensen uit de kroeg", thans beleven wij het tegen overgestelde. De ouders laten de kinderen lid worden van één sportvereniging. Wil een kind aan het verenigingsleven buiten de sportvelden deelnemen hetgeen nood zakelijk is, wil d'it kind zich in de club thuis voelen dan zal het een verlofslokaliteit moeten bezoeken om ten slotte bij het be reiken van een bepaalde leeftijd door een gereglementeerd sociëteitslidmaatschap in de geschetste sfeer van een vergunnings- lokaliteit opgenomen te worden. Aangezien in de moderne maatschappij geconstateerd moet worden, dat de op groeiende jeugd haar vorming meer en meer buiten het gezinsverband krijgt en bij de huidige opvoedingssituatie de ver eniging als derde milieu sterk aan belang rijkheid toeneemt, behoeft het mijns inziens geen nader betoog, welke belangen hier voor de opgroeiende jonge mensen en daarmede voor onze samenleving op het spel staan. Ik moge u derhalve beleefd doch drin gend verzoeken, bij uw besluitvorming ten aanzien van de kredietverlening aan de B.M.H.C. het door mij te uwer kennis ge brachte mede in overweging te willen ne men, opdat het vormend karakter van de sportbeoefening hersteld worde en voor de toekomst behouden blijve." ADVERTENTIE In de week van 7 juni tot 13 juni werden in Den Haag 310 verkeersongevallen geno teerd. Er viel één dode te betreuren. Ernstig gewond werden 31 personen, licht gewond 101, in 16 gevallen werd zware! materiële schade aangericht, in 273 geval- len licht. Flo-line Standard, de Ronson voor moderne mensen vanaf 22.50 Adonis - de aansteker met bijzondere distinctie vanaf 33.- Whirlwind - de echte weer-en-wind Ron son, vanaf 25.50 WORLD'S GREATEST LIGHTER Alleen Imp. en Service Afdeling WILLIAM RIKKERS HANDELSONDERNEMING N.V. Beurs Damrak - Amsterdam Tijdens een wandeliing door de Haar lemmer- en Noorderhout en het Zaanen- plantsoen te Haarlem met de directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorre- steijn, komt diens liefde voor de natuur tot uiting. Fel kan hij zijn, als hij merkt, dat jongens door een plantsoen hebben ge lopen en planten hebben platgetrapt. Ver derop blijkt, dat rozenstruiken vernield zijn en op andere plaatsen hebben jongens mei; messen bomen bewerkt. De. heef Dor- resteijn vindt spoedig de plekjes,'die be schadigd zijn en vertelt ook, dat onbeken den vijf eendennesten in de Schotersingel nabij het Tehuis voor ouden van dagen vernield hebben. Vijftig eieren zijn tegen een muur gegooid. Ook het publiek heeft aandacht voor de vernielingen van bloemen en planten. Bij het college van B. en W. zijn brieven binnengekomen van bewoners uit het Bos- en Vaartkwartier, die opkomen voor de schoonheid van de Haarlemmerhout. Kan het fietsen op de voetpaden voorkomen worden? Wordt er wel voldoende gedaan om 't afrukken van takken te voorkomen? Deze vragen worden in de brieven gesteld en B. en W. hebben niets anders kunnen schrijven, dat ook zij het betreuren, dat er gefietst wordt en dat er takken afgerukt worden. Een Haarlemmer heeft zich reeds bij voorbaat ongerust gemaakt over het Hil- debrandmonument, dat mogelijk het vol gend jaar in de Hout geplaatst zal worden. Verwacht mag worden, dat het toezicht wel van die aard zal zijn, dat het monument niet beschadigd zal worden. Dat de jeugd dan reeds zodanig opgevoed zal zijn, dat er zich geen beschadigingen zullen voor doen, is niet aan te nemen, maar mogelijk kunnen ouders en onderwijzend personeel nog meer dan tot heden bij de kinderen de aandacht vestigen op de schoonheid van de natuur. Aan B. en W. is ook gevraagd of het niet mogelijk is borden te plaatsen met een opwekking tot de jeugd, de bloemen en planten niet te beschadigen. De heer Dor- resteijn voelt wel voor de gedachte, maai er mogen weer niet te veel borden aange bracht worden. Om het doel te bereiken zou het mogelijk zijn aan de leerlingen van de lagere school te vragen deel te nemen aan een prijsvraag. Aan de jeugd kan ge vraagd worden een bord te ontwerpen of een slagzin te maken. De beste zinnen zou den op school verspreid kunnen worden. Mogelijk kunnen ze in de gangen opge- hangen worden. Dit is een gedachte en mogelijk kan na de grote vakantie een actie op de scholen worden gevoerd. Een wandeling door de plantsoenen be hoeft echter niet te betekenen, dat men zich alleen moet ergeren aan het vernielen. Daarvoor zijn er te veel fraaie plekjes in de parken en plantsoenen, die Hout en .Plantsoenen onderhoudt. Dan blijkt wel, dat de hoveniers hun uiterste best doen, om hun stad een zo mooi mogelijk aanzien te geven. Men wandele maar in het Zaa- nenplantsoen, dat thans in volle bloei staat en prachtige grasvlakten heeft. In de Noorderhout is een speelweide, waar de jeugd heerlijk kan spelen. Voorkomen dient te worden, dat oudere jongens het veld voor voetbalwedstrijden gebruikt. Hiervoor zou het thans hobbelige veld langs de Planetenlaan, waar in de toekomst een zwembad zal verrijzen, aangewezen kun nen worden. Het zal niet zo veel kosten, om het veld in orde te maken. De jeugd zal er mee gebaat zijn, vooral omdat er zo'n groot gebrek aan speelruimte is. De Noorderhout ziet er op het ogenblik prachtig uit en de omgeving zal in de toekomst vergroot worden voor recreatie. Een nieuwe speelweide bij de Jan Gerritsz- laan en een klein openluchttheater voor de jeugd staan op hef programma. A mateurtoneel Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3/4 Nederl.'47 91% 91% 3 Nedl. 1962/64 95% 95% A. K. U 270% 209% Calvé Delft 34 2 390 Van Gelder Zonen 246 246 K. N. Hoogovens 331 330 Nederl. Ford 434 435 N. Kabelfabriek 308 310 gew.Philips Gloeil 294 >4 293 ■u'ef.Philips Gloeil. 181% 181% Unilever 413 412 Wilton Fijenoord 314%, 312 Dordtsche Petrol. 813% 8C7 Konkl. Petroleum 802 795 A'dam Rubber 97 95% Holl. Amer. Lijn. 187 186 N. Scheepv. Unie 197% 197 3hs. van Ommeren 290 290 H. V. A 117 116 Verg. Deli Mij en 132% 134 Amsterd. Bank 233% 233% Ned. Handel Mij. 195%, 195%" Rotterd. Bank 214% 214% Twentsche Bank. 215 215 Anaconda Copper 74% 75 Bethlehem Steel. 149 148 U. S. Steel 57 56 General Motors 43% 43% Shell Union 81 80% 45%, 45 Het was jammer dat de voorstelling, die de Haarlemse toneelvereniging „Door In spanning Uitspanning" vrijdagavond in de stadsschouwburg verzorgde van Jan Fabri- cius' toneelspel „Afrekening" zo manco ging aan tekstvastheid der spelers. Dat bezorgde ons "menig ogenblik, waarin be nauwenis ons aangreep. Het tempo werd er aanzienlijk door gedrukt en veel uit spraken kregen een nadruk, die ze aller minst mochten hebben. Juist het goede accent steekt heel erg bij Fabricius. Zijn teksten moet men niet zo letterlijk zeggen als men ze in zijn boekje voor ogen krijgt. Achter schijnbare luchthartigheid steekt telkens een bedoeling bij deze voortreffe lijke toneelschrijver, die met „Afrekening" dan wel niet zijn beste stuk heeft geschre ven doorzichtig van intrige als het is maar er toch een mooi speelbaar toneel werk mee afleverde, waarin de ernst de ondergrond is van de gevoelens. Ik geloof dat regisseur Toornend dat niet altijd heeft begrepen en zijn spelers zich in elk geval niet aan de indicaties hielden. Wat een spel -3IIE U33 p.I3M 'gUTUUEdS USA }[E.I1S 'ufiz uoif daags dramatje. Wel zag men de aanzet tot karakteriseringen, maar boven de typering kwam men niet uit. En daarmee doet men de schrijver toch beslist tekort. Frisse natuurlijkheid lag ten grondslag aan het spel van Hanny Assendelft, die nog aan routine moet winnen om over alle linies te slagen. Zij kon mij nog het meest voldoen. Nel BeukmanBlauw trof met Oma Eefje vaak een zuivere toon, was echter over het algemeen te jong om hele maal overtuigend te zijn. Piet Antonisse speelde haar kleinzoon, verdorven en intri gerend. Te zeggen dat hij die kleinzoon relief gaf kan ik niet. De charmeur liet in ziin uitbeelding verstek gaan. Het had allemaal geraffineerder en daardoor drei gender gekund. De nevenrollen bleken niet onbevredigend bezet zonder dat men kon spreken van opzienbarende prestaties. Nog te weinig vrijheid van beweging belem merde een goede plastische en mimische expressie. Daardoor kwamen de conflicten minder dan gewenst tot een sterke ontla ding. En vooral op dat effect steunt ..Af rekening." P. W. FRANSE In beroep. De bouwkundige B. D. uit Amstelveen die wegens de instorting in de Vijzelstraat te Amsterdam is veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van honderd gulden, heeft tegen dit vonnis van de rechtbank te Amsterdam appèl aan getekend Vóór de beëindiging van de expositie van de Technische Groothandel Van den Broek in de Vleeshal, vond daar vanmorgen nog een gebeurtenis plaats, die door het perso neel in Haarlem en door een delegatie van het personeel in Amsterdam werd bijge woond: de onderscheiding van de heer E. Hopkes met de bronzen eremedaille, ver- vonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Hopkes is veertig jaar aan dit bedrijf verbonden als administratief beambte. Hij staakte zijn arbeid niet toen hij de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte, maar zette op verzoek van de directie die hem onvervangbaar achtte zijn arbeid voort. Thans is hij 72 jaar. Naar uit de toespraken van de oud-fir mant de heer C. J. van den Broek Senior en van de beide firmanten de heren C. J. van den Broek junior en L. van den Broek bleek, heeft de directie er prijs opgesteld deze jubilaris in dit historische gebouw te huldigen, mede op grond van het bijzon dere historische werk dat hij voor de firma gedaan heeft. Hij is namelijk bezig de geschiedenis, die reeds in 1660 met een „ijzercramerij" begint, tot in détails na te gaan. Het bedrijf is uitgegroeid tot een groothandel in sanitair, gas- en elektrische huishoudelijke toestellen en haarden en kachels. Namens de directie werd de heer Hopkes een geschenk onder couvert aan geboden en namens het personeel diverse andere geschenken. Burgemeester Cremers hield vervolgens een toespraak, waarin hij van dit jubileum gewaagde als van een langdurige prestatie. „Een jubileum kan ook niets anders zijn dan een bewijs van de wet van de traagheid", aldus mr. Cre mers, „maar dat gaat hier zeker niet op." Men heeft hier, naar de burgemeester zei- de, te doen met een voortdurende levering van prestaties op vele verantwoordelijke posten. Dat blijkt ook wel hieruit, dat de heer Hopkes bij het bereiken van de mijl paal van zijn 65ste jaar op verzoek van zijn directie aanbleef. „Op mensen als hij kan het Haarlemse bedrijfsleven bouwen," aldus de burgemeester, die vervolgens de echtgenote van de jubilaris verzocht hem deze medaille op te spelden en hem als eerste geluk te wensen. Na de huldiging bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen en de burgemeester maakte een rondgang over de expositie. Hedenavond wordt er ter ere van het jubileum een feestelijke bijeenkomst van het gehele personeel in Amsterdam ge houden. Een Nederlands motorschip, waarvan als naam de „Nomadisch" wordt opgegeven, is vanmorgen in dikke mist gestrand bij de zuidoostkust van het Zweedse eiland O land. De reddingboot van Grasgaard op Oland is uitgevaren. Uit Kalmar op het Zweedse vasteland zal vermoedelijk een bergings vaartuig naar het schip gezonden worden, zo meldt het Stockholmso telegraaf-agent- schap T.T. Gistermiddag is van een der meest ver kochte röntgenapparaten voor het passen van schoenen in het Radiologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht getest, waarbij gebleken is, dat ^e dosis röntgen stralen die men ontvangt tijdens de door lichting geringer is, dan aanvankelijk werd vermoed. Men wil nu trachten, officiële toestemming van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid te verkrijgen voor het gebruik van deze toestellen in schoenenmagazijnen. I

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7