Berniebroeks 275*jari wordt Ëeheel Merestaereerd FATALE V DIAMANTEN Abdoel en het Vliegende Tapijt met melk meer mans Juweeltje van kerkbouw herinnert aan oude ambachtsheerlijkheid r APPARATENFABRIEK „LUXOR" Pracht handen 4 Offervaardige Hervormde Gemeente financiert het Noodregeling voor wezen en weduwen bepleit FEUILLETON R. HASSBERGER Problemen rond het komende Zeeuwse meer Heringa Wuthrich Examens Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 11 toten met 15 juni Jehova-prediker weigerde ook burgerdienst M.S. „Nomadisch" weer vlot Leyland Holland N.V. te Aalsmeer gevestigd Nehroe wenst Algerije niet in de Veiligheidsraad ZATERDAG 16 JUNI 1956 VOORAL NU DE LENTE de oude ambachtsheerlijkheid van liet geslacht Pauw in Bennebroek tot een ware idylle maakt, doet de door brand verwoeste toren van het 275 jaar oude Hervormde kerkje daarin wat wrang aan. Het blad van de er omheen gegroepeerde bomen kan de schade als gevolg van de torenbrand in september van het vorig jaar niet verhullen. Ot" deze schrille noot in dit beeld van landelijke voornaamheid en rust er nog zal blijven, hangt van de leden van Bennebroeks Hervormde Gemeente af, maar de predikant ds. H. Kalff is er helemaal niet pessimistisch over. Van de 18.000,—, die er voor geraamd wordt is een groot deel al bij elkaar, en niet alleen de kerkelijke maar ook de burgerlijke gemeente Bennebroek gaan zich ervoor inzetten om het carrillon, waarvan de kerk in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers werd beroofd, in ere te herstellen. En niet alleen voor de uiterlijke restauratie van het kerkje, die onder nauw toezicht van Monumentenzorg geschiedt, is de offervaardigheid groot, maar ook voor de inwendige vernieuwing. Dit wil niet zeggen, dat er iets nieuws aan het intérieur wordt toegevoegd, maar dat alles in ae oude luister hersteld wordt. NIET LANG geleden zat de gemeente in de kerk nog onder een ingewikkeld samen stel van schildersteigers: het hele gewelf werd gewit. En nu dat gereed is gekomen zijn de kerkgangers des zondags in het ge bouw „Rehoboth" bijeen, terwijl ook de rest van het interieur wordt gerestaureerd. De prachtige banken van grijs eikenhout worden onderhanden genomen door de Haarlemse meubelrestaurateur P. J. Tork, de koperen kaarsenkronen en de koperen hekken worden opgeknapt en de hetelucht- verwarming wordt verbeterd. Intussen vernieuwt de orgelrestaurateur Flentrop uit Zaandam het orgel en het oude front van het oorspronkelijke orgel, dat werd gebouwd door niemand minder dan Chris- tiaan Müller (die ook de bouwer van het orgel in de Haarlemse Grote Kerk was). Dit orgelfront wordt gepolychromeerd, zo dat de oude kleuren weer schitterend tot haar recht komen. Het geld voor deze in wendige restauratie is door de gemeente leden reeds voor een groot deel opgebracht en dat komt niet in het minst door de wij ze waarop ds. Kalff zijn mensen enthou siast weet te maken voor dit algehele eer herstel van het in 1681 gebouwde kerkje. Aanvankelijk heeft er een koepeltje op ge staan maar in het begin van de negentien de eeuw werd dit door een toren vervan gen. In 1650 is de familie Pauw hier komen wonen, een Heemsteedse tak van het ge slacht van de bekende raetspensionaris en toen werd Bennebroek een aparte am bachtsheerlijkheid, die achtereenvolgens overging op de families Bruyn, Nutges en Willink. De Hervormde Gemeente had het gebruiksrecht van deze kerk en het kerk hof. In 1950 toen de laatste telg van de fa milie Willink overleed en het familiegraf van de Willinks achter de kerk voorgoed werd afgesloten waren niet alleen de kerk en het kerkhof eigendom van deze gemeen te geworden maar ook het Huis te Benne broek, dat aan de familie Willink behoorde, werd testamentair aan de kerkvoogdij van de gemeente overgedragen. Het was be stemd tot rusthuis voor bejaarden van de gegoede stand en wordt nu beheerd door de Willinkstichting. ,,WEET U DAT deze kerk destijds door een heel eenvoudige timmerman is ge bouwd?" vroeg ds. Kalff, terwijl onze blik ken langs het gewelf dwaalden. Het wordt onderbroken door drie gordels, die aan weerszijden op drie brede kolommen rps- ten. „We hebben nog in de historie kun- heb'ben we hier altijd een pauw als weer- haantje op de toren gehad", zei ds. Kalff, „en dat komt er natuurlijk na de restau ratie weer op. En het familiewapen komt hier weer in kleuren op het hek van deze trans rood met een gele dwarsband.'' OVER ENKELE WEKEN hoopt ds. Kalff met zijn gemeente des zondags weer terug in dit kerkje te zijn. Dan staat hij weer in de smalle eikenhouten preekstoel, waarop in drie panelen Geloof, Hoop en Liefde in symbolen zijn afgebeeld. Die is eigenlijk te klein voor de bruuske bewegingen, waar mee zijn prediking vaak gepaard gaat, zo als het kerkje te klein is voor de groeiende gemeente. Het is niet meer zoals vroeger, toen de aristocratische families in de grote zijbanken zaten en de „gewone" burgers in het middenschip. Alle banken opzij, in het midden en op de in 1890 gebouwde gaan derij zitten zondagsmorgens vol. Want het is niet zoals in de vaak grote kerkelijke gemeenten in de steden, waar men elkan der veelal nauwelijks meer kent. Het is een gemeenschap van mensen die graag bij elkaar komen. Er zij zullen ook graag naar Het voora.anzicht van Bennebroeks oude kerkje, zoals het na de restauratie van de toren weer zal worden. Aan de rechterzijde, onmiddellijk naast de kerk ziet men het grafmonument van ds. Talma. nen nagaan, dat ook Jacob Cats honderd gulden voor dit kerkje heeft bijgedragen. Maar die timmerman heeft het helemaal gemaakt. Waarschijnlijk heeft hij een be- stekkenboek van een van de toenmalige bouwmeesters geraadpleegd. Van mensen als De Keyzer en Poot is bekend, dat zij helemaal niet geheimzinnig deden met hun ontwerpen. Zij gaven bestekkenboeken uit met alle gegevens die voor de bouw nodig waren en deze timmerman heeft daar ge bruik van gemaakt. Het is vakwerk. De architect, fije de^sup^y^ie,,,oy^r,,.,dq..res tauratie heeft, Fred Jantzen, heeft er ver- ba.asd van gestaan. 7,9 go.ed ..als bijyp.Qr.- beëld het grondpatroon van déze'kérk is uitgewerkt. Het is een typisch Calvinistisch kerkje: ingetogen en stoer, met de preek stoel in het midden en hoge vensters". Langs de elektriciëns met hun wirwar van draden klommen wij door een nauw kokervormig trappenhuisje naar de toren kamer, waar naast het uurwerk van de klok nog een oude rol t rommel van het ca rillon te zien is. In de balken daarboven ziet men zwarte plekken sporen van de brand, die daarboven heeft gewoed. „Als herinnering aan de familie Pauw U-J r Het kerkinterieur, gefotografeerd voor de grote interne restauratie. Het voorste gedeelte van het middenschip is ingericht voor een trouwdienst. hun vermogen blijven bijdragen om dit bedehuis weer geheel in de vorm te bx-en- gen, waarin hun voorgeslachten het gekend hebben. Hun predikant is geduldig, want je kunt niet alles tegelijk vragen. Hij houdt voor elk onderdeel van het werk aparte acties. BIJ EEN RONDGANG over het kerkhof, dat de kerk aan drie zijden omringt, zagen wij de graftombe van de man, wiens naam juist in de recente verkiezingsstrijd her haaldelijk, door verschillende partijen is genoemd.' de pionier van de sociale wetge ving dr. Talma. Na zijn ministerschap van 1908 tot 1913 kwam hij naar Bennebroek waar hij nog twee jaar predikant is ge weest voordat hij overleed. Twee gebeeld houwde figuren, een jonge en een oude arbeider knielen aan weerszijden van de grafsteen als in een ootmoedig dankgebed. Op het voorplein van de kerk is in de stenen een groot hart afgebeeld, het hart van Christus. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook „Een weduwen- en wezenvoorziening is noodzaak, een eis van sociale rechtvaardig heid en van grote betekenis voor het alge meen welzijn. Zonder bezwaar kan bij deze voorziening de gehele bevolking wor den betrokken, zodat er gesproken kan worden van een waardevolle bodemvoor ziening", aldus de heer P. J. J. Mertens, verbondsbestuurder van de K.A.B. op de jaarvergadering van de subgroep sociale verzekering van de A.R.K.A. De oplossing van het vraagstuk moet z.i. gezocht worden in de sector sociale ver zekering, nl. door aansluiting bij de uit voering van de algemene ouderdomsvoor ziening en dan niet beperkt tot de loon- trekkenden, doch in volksverzekering. Ge zien de noodsituatie van de weduwen en wezen, acht de heer Mertens een noodre- geling urgent in afwachting van de tot standkoming van een algemene voorzie ning. (Copyright Cosmospresse, Genève) Gebaseerd op historische gegevens door 3) De Amsterdamse juwelier schoof een la, die hij reeds klaar had gezet, terug in de kast en trok een nieuwe la open, waaruit hij de cassette nam. Op een kussentje van donkerblauw flu weel rustte, tussen de vier kleinere dia manten, de zeldzame, betoverende Brazi liaanse steen. De steeds beheerste Böhmer liet zich een kreet van verrassing ontsnap pen. Gehaast pakte hij zijn loupe en ver diepte zich geruime tijd in de studie van de stenen. Toen hij bezig was met de steen, waarop op het laatste ogenblik het ont sierende vlekje was gekomen, wierp hij een vragende blik op de Amsterdamse juwelier, die deze blik met een licht schouderophalen beantwoordde. „Eigenaardige onzuiverheid, is het niet? Het lijkt enigszins op een kruis." „Eerder op een zwaard, zou ik zo zeggen", was het antwoord van de Hollander. „Ja nu u het zegt, inderdaad, een zwaard „Ja, nu u 't zegt, inderdaad, een zwaard." Bij het onderhandelen over de koop kwam de voorgeschiedenis van de dia manten ter sprake. „Ik moet u waarschuwen, dat de stenen al heel wat ongeluk hebben gebracht." ..Hoezo? Vertelt u daar eens iets over!" De Amsterdammer verhaalde omstandig wat hij gehoord had van de Portugese kierier, die de steen had overgebracht, nl Lissabon zei men dat deze diamanten hun dragers, en wie er mee te maken had den, alleen maar ongeluk brachten. Böhmer schudde vertwijfeld het hoofd. „Ik koop niet graag ongeluksstenen." Maar even later richtte hij zich weer met beslistheid op. „Dit is iets anders. Het moet maar. Ik wil en zal die diamanten hebben." Böhmer's opdracht was het leveren van twee oorhangers voor madame Dubarry, waarvoor de vier kleinere stenen van de verzameling Brazilianen juist uitmuntend geschikt waren. Maar hij aarzelde geen ogenblik, ook de grote steen te kopen. Mocht madame Dubarry daarvoor geen in teresse hebben, of hem niet kunnen be talen of misschien uit bijgeloof zich de steen niet willen aanschaffen dan zou hij ongetwijfeld er in een oogwenk een andere gegadigde voor kunnen vinden. Madame Dubarry's voorliefde voor bril janten was overigens bekend, ook bij het gewone volk. De waarde van haar juwelen werd op miljoenen geschat en nog steeds liet ze zich geen gelegenheid voorbij gaan, om haar collectie nog uit te breiden. En nu was er zo'n gelegenheid. We schrijven 1771. De strijd van madame Dubarry om er kenning door Marie Antoinette, de toekom stige koningin van Frankrijk, naderde zijn hoogtepunt. Een groteske strijd, een lach wekkend geïntrigeer, met een verbetenheid en bitterheid, een betere zaak waardig. Marie Antoinette, het aan het strenge Weense hof van Marie Theresia naar goede zeden opgevoede prinsesje, had eerst na haar komst in Versailles kennis gekregen van het bestaan van dit „creatuur", zoals ze madame Dubarry placht te noemen. Het vijftienjarige meisje wist niet, dat ze aan het hof deze maitresse zou vinden, die een onbeperkte macht uitoefende over de koning, over Frankrijk en over Versail les. De heerschappij over Versailles, dat wil zeggen over het hof en de entourage, was nog het moeilijkst te verkrijgen ge weest. De onverbiddelijke wetten van de etikette bleken moeilijker obstakels dan de wetten, waarnaar absolute vorsten regeer den over grote rijken. Een lange, oneindig lijkende reeks van intriges en gekonkel was er voor nodig geweest, om aan de ko ning te worden voorgesteld en intrede te kunnen doen in de officiële hofkringen. Pas haar schijnhuwelijk met graaf Dubar ry, waardoor zij gravin werd, maakte hel tenslotte het straatmeisje Jeanne Bécu mo gelijk, officieel toegelaten te worden in de ADVERTENTIE EwbPVoW» N«d»Howrf» Zvhr«lbvr»ou, *1 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Moet de waterbergingscapaciteit in het door de uitvoering van het Delta-plan ont stane Zeeuwse Meer zo groot mogelijk zijn, of heeft landaanwinning voorrang? De president-directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij, ir. H. J. A. Hendrikx, acht een duidelijke uitspraak over deze kwestie gewenst. Dit heeft hij verklaard op het jaarcongres van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning in Goes. Ir. Hendrikx meende dat de conclusie in de Memorie van Toelichting op de Delta wet, dat van landaanwinning in het Zeeuwse Meer geen sprake zal kunnen zijn, teneinde zoveel mogelijk zoet water te houden voor de landbouwgronden in Zeeland, West- en Oost-Brabant, onjuist is. Hij stelt zich op het standpunt, dat alle bruikbare gronden in het Zeeuwse Meer, die boven het peil van een meter beneden N.A.P. liggen, ingepolderd moeten worden. Ir. Dibbits was het met ir. Hendrikx eens, dat in ons land de watervoorziening nog veel te veel incidenteel wordt bezien. Dat ziet de Rijkswaterstaat ook in. Bij de Deltadienst is nu ook een afdeling in op richting, die zich speciaal bezig houdt met de watervoorziening. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Haarlem: Aan het Triniteitslyceum te Haarlem slaagden voor het eindexamen Gymnasiumdiploma Alpha: Dolf Hermans. Hans van Opzeeland en Ton Scheepers te Haarlem: John Daniëls uit Heemstede: Henk Bosman te Zandvoort; Jacoues van de Kamp te Sassenheim en Theo Yff te Hoofddorp. Afgewezen geen. Het diploma gymnasium bèta werd behaald door Kees Campfens te Haarlem, Jan Adrichem te Beverwijk: Leo van der Geest te Hoofddorp: Wim Keule- mans te Heemstede: Jan Oudejans te Hille- gom; Kees Vendel te Heemskerk: Hans Vreijling te Noordwijkerhout en Herman Jan Wiinne te Santpoort. Afgewezen een. Overveen: Aan het Jac. P. Thijsse-lyceum. te Overveen is geslaagd voor het eindexamen Gymnasium-A: Mejuffrouw C. J. M. Koop; voor het eindexamen Gymnasium-B: de heren J. F. L. van Breemen, mejuffrouw T. de Kok; de heer H. Reus. Afgewezen geen. Leiden: Geslaagd voor hét doctoraal examen Nederlands recht de heer S. H. van Iterson te Leiden. Bloemendaal: Aan de Da Costa Kweek school te Bloemendaal zijn geslaagd voor het examen voor onderwijzer de heren: H. Kooy uit Haarlem, K. W. van Netten uit Haarlem, J. C. Hamel uit Heemstede, C. F. Hoek uit Haarlem, J. R. de Jong uit Haar lem. Amsterdam: (Vrije universiteit): Geslaagd voor het semi-artsexamen mej. S. W. van Duynen te Amsterdam. Amsterdam: (Gem. universiteit): Geslaagd voor het kandidaatsexamen politieke en so ciale wetenschappen de heer R. J. de Vries, Naarden, en voor het kandidaatsexamen eco nomie de heren J. Soels, H. v. d. Weel, Am sterdam, en W. Navis. Bussum. Vrijdag 15 juni '56 Laagste koers Hoogste koers (laatste tijdvak) Alg. Kunstzijde Unie 260 273 2693/« Van Berkels Patent1733/4 181'Aj 1791/* Van Gelder Zonen 232'/< 246 245V4 Kon. Ned. Hoogovens 317'/2 335 327'/2 Ned. Kabelfabriek 290 310 310 Philips 290'/2 300</2 292 Unilever 391s/4 4 1 6 4133/« Kon. Petroleum 774 805 796J/2 Holland-Amerika Lijn184 183V2 185V2 Kon. Nederl. Stoomboot Mij157l/2 188 159V4* Nederl. Scheepvaart Unie193 198V2 196V2 Van Ommeren 281V2 293 292 Amsterdam Rubber 94'/4 98R/s 94'/2 H.V. A112'/4 117l/2 117 Ver. Deli Mijen 130'/4 135 134V4 3—3Vs"/o Nederl. '47 913/s 92V2 91°/ia 3% Invest, cert. Nederl957/i« 95u/ib 9517/.i2 3% Nederl. 1962/64 95Vs 957/s 95"/w Ex claim Omzetten (nominaal): Vorige week (def.): Deze week (voorl.): Aandelen 9.565.224, Aandelen 9.925.510, Obligaties 16.301.124,- Obligaties 16.659.093,- „Ik ben een prediker, zo goed als andere geestelijken in Nederland. Omdat ik be dienaar van het evangelie ben, kan ik geen ander dienstvex-band aangaan". Met deze opmei'kingen motiveerde een 20-jarige Jongeman voor het Haagse gerechtshof het feit, dat hij geweigerd had de burgerdienst, hem opgelegd nadat hij als Jehova-getuige was vrijgesteld van militaire dienstplicht, te vervullen. Hij was tewerk gesteld bij de Postcheque- en Girodienst, doch op de aan gewezen begindag niet verschenen. De rechtbank veroordeelde hem tot zes maan den gevangenisstraf en een jaar rijkswerk inrichting. De procureur-generaal bij het gerechts hof kwam tot dezelfde eis. Op 27 juni zal het gerechtshof axu-est wijzen. Het Nederlandse motorschip „Noma disch", dat vrijdag ter hoogte van het eiland Oeland aan de grond was gelopen, is. in, de ,napht v.an vrijdag op zaterdag, dank zij een verandering in de windrich ting, op eigen kracht weer vlot gekomen, De „Nomadisch", dië'fuim 300 tón meet, is vanochtend in de Zweedse haven Kal- mar aangekomen. ADVERTENTIE VENTILATOREN KWALITEITS transformatoren ELECTRO-MOTOREN leveren wij vlug en concurrerend ■r '-A: -•••• 1 uL' v Korte Poellaan 25 Haarlem Tel. 12505 Buiten het stadje gekomen, op een rustig plekje in de woestijn, waar niemand hen zag, rolde Abdoel het kleedje uit. „Zie zo, ga maar zitten", zei hij. „Nou gaan we eens 'n heel grote reis maken!" Daar was Mohab voor te vinden; met een vergenoegd gezicht nam hij achter Abdoel op het tapijtje plaats. „Vooruit maar!", lachte hij. 3-4 nabijheid van de man, met wie zij heime lijk reeds de helft van zijn leven sleet. Sedert die officiële voorstelling en op name in de hofkringen, woonde zij in het paleis op dezelfde étage als de drie doch ters van Lodewijk XV, die aan het hof op grond van hun geboorte op de hoogste rang aanspraak konden maken. De koning had de vertrekken voor zijn vriendin persoonlijk door zijn architect la ten inrichten. Zij werden zó gebouwd, dat het mogelijk was een geheime gang aan te leggen, die de koning ongezien toegang tot haar vex-trekken zou kunnen geven. Van dat ogenblik af bestond er een open vijandschap en verbittering tussen de doch ters en madame Dubarry en dc drie prin sessen hadden weinig moeite Marie An toinette reeds spoedig na haar komst aan het hof aan hun zijde te krijgen in die vin nige twist. Slechts weinige weken na haar aankomst in Versailles schreef Marie An toinette al naar haar moeder over dat „on beschaamde en brutale creatuur", met wie zij gedwongen was onder één dak te leven. En weer werd het de etiquette, die mada me Dubarry moeilijkheden in de weg legde. Die etiquette verbood het namelijk aan een vrouw het woord te richten tot een vrouw van hogere rang, zonder dat zij door deze was aangesproken. Marie Antoi nette, die in Wenen aan het keizerlijke hof gx-oot gebracht was in een strenge etiquette, hield zich hieraan nadrukkelijk en han teerde dit haar ter beschikking staande wapen op meesterlijke wijze. Al meer dan een jaar wachtte madame Dubarry met steeds stijgend ongeduld en een nauwelijks verborgen woede op het moment, dat Ma rie Antoinette haar zou aanspreken. De koning was al door haar in dit conflict ge mengd, en zelfs waren diplomatieke stap pen in Wenen ondernomen om via Maria Theresia haar dochter tot een andere hou ding te bewegen. Maar Marie Antoinette blééf onvermurwbaar. Gravin Dubarry, de machtigste vrouw van Frankrijk, die gun sten en venederingen uitdeelde aan wie zij wilde, bleef lucht voor de levenslustige jonge vrouw, wier enige machtspositie be rustte op de hofetiquette. Tot er een uitbarsting kwam. De tussen komst van de Oostenrijkse gezant in Parijs, Mercy, had eindelijk tot gevolg, dat Made Antoinette beloofde op een bepaalde avond het woord tot madame Dubarry te richten. Het gehele hof verbeidde met on geduld dit sensationele schouwspel en al les werd tot in de kleinste détails geregeld. Maar op het laatste moment, toen Marie Antoinette voor „dat creatuur" stond en het ogenblik was aangebroken waarop zij een enkel woord met haar zou wisselen, toen iedereen met een voelbare spanning dit „historisch ogenblik" meende te zullen bijwonen, keerde Marie Antoinette zich om en verliet zij de zaal in gezelschap van de dochters van de koning. Opschudding ontstond in de ganse hof kliek. Enthousiaste bijval enerzijds, ver bittering anderzijds, al naar gelang de par tijkeuze in het belachelijke conflict. Madame Dubarry, buiten zichzelf van drift en ontgoocheling, maakte een scène Vrijdagmiddag is het nieuwe bedrijfs pand van Leyland Holland N.V. in Aals meer met enig feestelijk coremonieel in gebruik genomen. De burgemeester van Aalsmeer, de heer G. G. Loggers, verrich te de officiële opening, nadat de heer W. Smit, directeur van Leyland Holland, zijn vele gasten had verwelkomd. In zijn openingsrede schetste de burge meester de geschiedenis van Leyland Mo tors Ltd. in Engeland en haar activiteit in Nedeidand, die tenslotte geleid heeft tot de oprichting van een dochteronderneming onder de naam Leyland Holland N.V., die sedert 1954 zelfstandig optreedt. De fabriek van Leyland Holland heeft een bebouwde grondoppex-vlakte van onge veer 4000 vierk. m., waarvan door werkhal en magazijnen ruim 1300 vierk. m. in be slag wordt genomen. Het kantoor heeft een vloeroppervlak van ongeveer 450 vierk. m. Burgemeester Loggers en het gemeente bestuur van Aalsmeer beschouwen de vestiging van de Leyland Holland in hun gemeente' als een factox-, die de economi sche mogelijkheden van de plaats zal kun nen verbreden. De burgemeester hóópte dat deze industriële vestiging geen perso neel zal wegzuigen van de bloemisterijen, omdat de bloemencultuur voor Aalsmeer toch van doorslaggevend belang zal blijven. Omtrent de woningbouw en de vraag naar woningen door de industrie moest de bur gemeester enige restrictie voorbehouden, omdat het moeilijk zal zijn woningen voor industrie toe te wijzen. Het personeel bood de directie van het bedrijf een eigenhandig vervaardigd smyr- nakleed aan, waarin het Leylandembleem is ingeweven. CAIRO (AFP) Premier Nehroe van In dia heeft in een vraaggesprek met 't Egyp tische blad „Al Goemhoerija" de mening uitgesproken, dat de Veiligheidsraad wei nig aan de Algerijnse kwestie zal kunnen doen. Volgens hem moet Frankrijk onmid dellijk de strijd in Algerije staken anders kunnen geen onderhandelingen beginnen en zullen alle pogingen om een vreedzame oplossing van het Algerijnse vraagstuk le vinden, mislukken. De premier wees op zijn plan voor regeling van de Algerijnse kwestie op basis van erkenning van de Al gerijnse persoonlijkheid. Nehroe deelde voorts mede dat hij bij zijn komende bezoek aan Egypte met pre mier Nasser over de Algerijnse kwestie zal spreken. „Hij is in een betere positie om de toestand te beoordelen dan ik", aldus de Indiase premier. ADVERTENTIE Het is de Hamamelis die 't 'm doet bij de koning, zoals hij in zijn waarlijk niet onbewogen privéleven nog nimmer had meegemaakt. Eerst na uren lukte het hem haar enigs zins te kalmeren. De vrede werd tenslotte getekend onder de volgende voorwaarden: de koning zou langs de meest officiële weg, via de gezant Mercy, de openlijke tussen komst van Maria Theresia verzoeken en gravin Dubai-ry zou op de dag van de nu wel onvermijdelijk geworden capitulatie van Marie Antoinette de mooiste nieuwe ooi-hangers met briljanten dragen, welke men zich kon denken. En hier begon de rol van de juwelier Böhmer. Toen Böhmer uit Amsterdam in Versail les teruggekeerd was, wei-d hij sneller door madame Dubarry ontvangen dan ooit een gezant of andere autoriteit had durven ho pen te worden toegelaten. Zij toonde zich verrukt over de diamanten, en evenzeer over het ontwerp voor de oorhangers, dat Böhmer tijdens zijn terugreis had getekend. Zoals de juwelier reeds verwacht had, wenste zij ook de grote diamant te kopen. Zij wilde deze echter niet in een sieraad •van grote allure vei-werken, maar zonder zetting aan een dunne ketting om de hals dragen. Böhmer kon zich niet verhelen, dat zii een uitstekende smaak had ontwikkeld op het gebied van edelstenen, nadat zij enkele jaren terug geen eenvoudige waar deloze namaaksteen van een echte had kunnen onderscheiden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6