Hermes DVS-RCH: wedstrijd van gelijkwaardige teams Rood en Wit 75 not out Zweed Boltenstern leidt in grote dressuurproef Succes van Adrie Voorting: winnaar etappe Apt-Digne Zondag Derby-dag op Duindigt, een hoogtepunt van het seizoen Sport tijdens het weekeinde Ook een premie voor de strijdlustigste renner Roemrucht verleden De Olympische R uiterspelen Dierenbescherming kwam in actie na de zware cross van woensdag 5 CRICKET KAATSEN KORFBAL ATLETIEK Promotie wedstrijden Om de Nobels-beker ZWEMMEN VOLLEYBAL Toer door Nederland Pauw won de weinig enerverende eerste etappe in Steenwijk Onderscheidingen voor Rood en Witters Voetbalteam „afgetreden" In kinderschoenen Veel veranderd Goede toekomst ZATERDAG 16 JUNI 1956 Voor de Racing Club Haarlem wordt het morgen een belangrijke dag. De Haarlemmers spelen dan namelijk hun eerste wedstrijd in de competitie van vijf clubs, waarvan er na dubbel wed- strijdrooster twee in de te vormen hoofdklasse zullen worden toegelaten. De tegenstander van morgen is Her- ioes DVS, waartegen in het Feyen- oordstadion in Rotterdam zal worden gespeeld. Wordt deze wedstrijd ge wonnen, dan is RCH al direct een heel eind op de goede weg, want een goed resultaat behalen in de eerste de beste wedstrijd is o zo belangrijk voor het moreel van een ploeg. Vooral in een slopende competitie als nu gaat beginnen. En ls er redelijke kans op winst? De Schiedammers hebben een goed seizoen achter de rug en behaalden uiteindelijk het afdelingskampioenschap zonder dat ze ernstig bedreigd werden. Hetgeen overi gens ook het geval was met de RCH'ers, die het zich konden veroorloven enkele misstappen te doen en toch nog zonder al te veel moeite kampioen werden.Veel krachts verschil zal er dan ook niet zijn in de strijd van morgen. Waarbij dus wellicht een puntenverdeling voor de hand zou lig gen. Maar ook dat is een slag in de lucht, want in wedstrijden zoals RCH die morgen speelt, spelen zovele andere factoren, dan alleen die van techniek en uithoudings vermogen, een rol. De Racing komt met het volgende elftal in het veld: doel: Van der Voort: achter: Jansen en Van de Brink; midden: De Wette, De Vos en Hoogendoorn; voor: Kops, Kruyer, Honout, Biesbrouck en Couwen- hoven. In de Zaan spelen morgen KFC en NOAD tegen elkaar. Ook van de krachtsverhou dingen in deze wedstrijd valt weinig te zeggen. De'Tilburgers dat is bekend hebben een ploeg die volhoudt tot het bittere einde. Hetgeen ook tot uitdrukking komt in hun verenigingsnaam: Nooit Op houden Altijd Doorgaan. Morgen valt ook de beslissing inzake de vijfde club in deze promotiecompetitie. In Aikmaar spelen GVAV en DFC tegen el kaar. De winnaar gaat over naar de ere divisie, de verliezer komt in de competitie met RCH, Hermes DVS, KFC en NOAD. Ook in Nijmegen wordt een beslissings match gespeeld. Namelijk die tussen Rapid en Enschedé. De winnaar mag uitkomen in de competitie om het kampioenschap van Nederland met Sparta, Elinkwijk en NAC. In de eerste klasse van de cricketcompe titie spelen Haarlem noch Rood en Wit. Haarlem heeft een zondag vrij, de Rood en Witters spelen op eigen veld onderlinge wedstrijden ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan. Op twee velden zullen van zondag 11 uur af vele spelers uit vroeger jaren en nog actieve spelers hun krachten beproeven. In de tweede klasse D van de competitie speelt CVHW uit tegen Ajax (L.). De Haarlem-reserves spelen aan de Donkere- laan in Bloemendaal tegen BMHC. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Schalkwijkerweg in Haarlem komen mor gen de kaatsers in actie. Het is de jaar lijkse wedstrijd van de Bond van Buiten afdelingen. Voor Haarlem komen de vol gende parturen in het veld: Hipma-De Graaf-De Haan en Van der Weiden-Visser- Huisman. Het kaatsfestijn begint des mor gens om 11 uur. Zondag wordt in Rotterdam de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland tus sen Het Zuiden en Rohda gespeeld. De thuisclub zal heel wat beter dan afgelopen zondag tegen Vitesse moeten spelen om Rohda de baas te blijven. Toch moet Het Zuiden, vooral nu het op eigen veld speelt, in staat geacht worden een gelijk spel te behalen, ook al is dan de ploeg zwakker dan het vorige seizoen. Een Animo Ready-combinatie is inge deeld in afdeling II bij Crescendo, Raven en KNS. Het eerste twaalftal van Aurora ontmoet in afdeling I als tegenstanders Achilles, HSV en Zuiderkwartier; Aurora 3 is ingedeeld bij Achilles, HSV en Vicus Orientis. Op het terrein aan de Kleverlaan ontvangt GITA zondagmiddag de damesploeg van Suomi en Haarlem zal als gastheer oprteden van de herenploeg van de Velsenaren. Bij de dames lijken ons de kansen voor een overwinning van GITA het grootst. Bij de heren komen geen van beide ploegen met hun sterkste team uit, zodat hier een voor spelling moeilijk is, al zou ook hier een Haarlemse overwinning geen opzien baren. ADVERTENTIE RACING CLUB HAARLEM PrUzen der plaatsen: Overdekte zittribune 2.50 Ringplaatsen 2.00 Onoverdekte zittribune 1-75 Staanplaatsen lange zijde 1-25 Staanplaatsen korte zijde 1.00 Jongenskaarten tot en met 12 jr. 0.25 PASSE-PARTOUT voor 4 wedstrijden Overdekte zittribune 8.00 Ringplaatsen 6.40 Onoverdekte zittribune 6.00 Staanplaatsen lange zijde 4.00 Staanplaatsen korte zijde 3.00 Nu reeds verkrijgbaar by de bekende voorverkoopadressen. Gisteravond is de nederlaagwedstrijd be gonnen om de „Nobels-Beker", waaraan door acht ligingen wordt deelgenomen: Rem brandt, KETS en HETEY, Amsterdam. SVV, Kennemerland, 1939-Bloemendaal, IVO en Tuinderskring. De wedstrijden werden gisteravond ge opend met de BV „SVV" uit Haarlem. De uitslag van de eerste avond was 8—4 voor SVV. Woensdagavond speelt Hof van Holland tegen Rembrandt. Vanavond wordt in de zweminrichting aan de Houtvaart door de R.K. zwemver eniging „De Watertrappers" de eerste ont moeting gehouden van het programma der kampioenschappen en beste prestaties voor aspiranten Kring Haarlem Koninklijke Ne derlandse Zwembond. Verzwommen wor den: 50 meter schoolslag meisjes; 50 meter vrije slag jongens; 400 meter vrije slag dames; 100 meter rugslag heren; 50 meter rugslag meisjes; 200 meter schoolslag heren; 5 x 50 meter vrije slag jongens esta fette. Met de 10 x 50 meter vrije slag esta fette dames wordt het programma besloten. Zondag houdt HBC op de terreinen van de Heemsteedse Sportparken een lustrum volleybal-toernooi, waaraan door liefst zevenenzestig teams wordt deelgenomen, j te scheiden. Na een weinig enerverende etappe heeft de onafhankelijke wielrenner Gijs Pauw de oranjetrui veroverd in de Toer door Nederland voor amateurs. Bovendien prijkte de Utrechter bovenaan in het alge meen premie-klassement na de drie sprints van de eerste etappe, waarvan hij er één won en voorts een tweede plaats veroverde. Duizenden Amsterdammers hebben het vertrek van de karavaan, die dwars door de stad reed, gade geslagen. De stoet ging van het Olympisch stadion door de drukste straten van de hoofdstad, over Dam en Damrak naar de Meeuwenlaan, waar Am sterdams propagandachef mr, P. Mijkse- naar de renners om 2 uur „wegschoot". Het enige schokkende feit tijdens de eerste 100 km door de Beemster en het wijde polderlandschap ten noordwesten van Hoorn was een vergeefse poging om het 98 man tellende peloton, dat met een gemiddelde van bijna 40 km per uur tegen de schrale wind op tornde, in drie groepen Buiten de vooraanstaande Haarlemse ver enigingen zullen o.a. van de partij zijn de Amsterdamse verenigingen US (Universi- teits Sportvereniging), Forto en Albatros en het Leidse Professorenwijk. Een interessante strijd zowel in de A- als in de B-afdeling kan tegemoet gezien wor den. Waarbij Forto in de poule-wedstrijden revanche kan nemen op HVS, voor de on langs verloren promotie-wedstrijden voor de gewestelijke hoofdklasse. Aanvang 12 uur. Als eerste van een reeks feestelijkheden hield de HCC Rood en Wit in restaurant Boekenroode in Heemstede een buitenge wone algemene vergadering ter gelegen heid van haar 75-jarig bestaan. Tijdens deze vergadering werd de vice-voorzitter, de heer J. P. van Baasbank, tot ere-lid be noemd. De heren jhr. B. Th. Elias, P. C. Hagenaar, P. C. van Houten, A. van der Togt, E. J. Veldhoen en ir. E. F. Wackwitz werden toegevoegd aan de lijst van leden berden' Op de afsluitdijk viel deze grote groep toch in stukken uiteen, zodat een sterk peloton van 46 renners Friesland instoof. Even voorby Blauwhuis (130 km) gaf Arie van Wetten het sein voor de grote slag. Met de Vreelander Pos sprong hij weg. Het tweetal nam enkele tientallen meters, maar moest toezien hoe Van de Brand, Pauw, Damen, Janbroers, De Jager, Krijn Post, Van Wijchen en Niesten zich bij hen voegden. Dit leek de beslissende slag te zijn ge weest, totdat zich uit het achtervolgende peloton weer een groep losmaakte, be staande uit De Jong, Konings, Kersten, Pos die de strijd aan de kop niet lang had kunnen volhouden en teruggevallen was De Vree, Van Vliet, Van der Zande en Huisson. Piet Kooyman. winnaar van de toer van het vorige jaar en bij de start ge stoken in de opzichtige oranjetrui, miste de aansluiting. Uit de kopgroep verdween Niesten door een lekke band na 135 km. De jagende renners knabbelden intussen aan de achterstand op de leiders, die tenslotte na 165 km, even voorbij Lemmer, ingelopen Het geheel uit voetbalsterren bestaande nationale team van Paraguay, dat dinsdag door een Braziliaanse ploeg op overtuigende wijze werd verslagen, is gisteren „afge treden" naar aanleiding van de unanieme en felle critiek van de dagbladen.... Nadat de wielrenners die deelnemen aan de Toer door Nederland waren gestart in het Olympisch Stadion en gezamenlijk door Amsterdam waren gegaan, vond een nieuwe start op de Meeuwenlaan in Amsterdam-Noord plaats. Een overzicht van de start benoorden het IJ. van Verdienste. Staande de vergadering kwam een voorstel om ook de huidige voorzitter, mr. A. H. van den Berg, tot ere lid te benoemen. Waarmede een ieder van harte instemde. Het ere-lid J. J. Swens tal van jaren voorzitter van de vereniging hield een korte causerie, waarbij hij tal van herin neringen uit vroeger tijden ophaalde. De voorzitter van de jubileumcommissie van de vereniging, de heer J. P. van Baasbank, bood het bestuur voorts een fonds aan, dat de positie van Rood en Wit gedurende tal van jaren veilig zal stellen. Arie van Wetten, de man, die met Pos nog enige kleur aan deze etappe had ge geven, werd 20 km voor Steenwijk slacht offer van een lekke band en eindigde bijna drie minuten achter de winnaar. Op het Gedempte Diep in Steenwijk vochten de 15 leiders de strijd tenslotte uit, waarbij de sprinter Gijs Pauw weinig moeite had om de eerste bloemenhulde in deze toer en een minuut bonificatie in ont vangst te mogen nemen. Post (Nieuw Ven nep) verwees de Amsterdammer Janbroers naar de derde plaats. Zij kregen respectie velijk 30 en 15 seconden bonificatie. De tijdrit in de Dauphine Libéré, gehou den tussen Avignon en Apt over een par cours van 43 kilometer, voerde voor de eerste dertig kilometer over vlak terrein. Het laatste stuk was licht geaccidenteerd. Met een straffe wind in de rug haalden verscheidene renners hoge gemiddelden, en niet minder dan 22 hunner bleven met hun tijd beneden het uur. De winnaar, de Fransman Barbotin, die in uitstekende vorm is, kwam met 56 min. 36 sec. op het verrassende moyenne van 45.788 km. per uur. Forestier, die als 17e was vertrokken, handhaafde zich geruime tijd aan het hoofd van de lijst. Hij had 59 min. 13 sec. geno teerd. Pas Siguenza, die als 55e was ge start, bleef er beneden: 58 min. 53 sec., en dadelijk daarna werd voor Elena 57 min. 35 sec. afgedrukt. Zijn gemiddelde snelheid bleef iets onder de 45 km. Zijn prestatie werd daarna echter nog overtroffen door Barbotin en door Privat, zodat hij zich met de derde plaats moest vergenoegen. Van de Nederlanders kwam niemand (Van onze Sportredacteur) Dit weekeinde is er feest aan de Spanjaardslaan. De Haarlemse Cricket Club Rood en Wit begint dan namelijk aan de viering van het vijftiende lustrum. Uit alle delen van het land zullen de cricketers en oud-cricketers van de Haarlemse vereniging naar de hun vertrouwde omgeving komen. Vanavond zullen zij aanzitten aan het diner met hun tijdgenoten - met wie zij zo enorm veel hebben beleefd in de dagen dat cricket nog in de kinderschoenen stond maar ook met hen die er later voor hebben gezorgd dat de HCC Rood en Wit de plaats behield, die haar rechtens haar roemruchte verleden eigenlijk toe kwam: in de eerste klasse en een klasse apart voor wat betreft sportiviteit, sfeer en gastvrijheid. En morgen zullen oud en jong naar de Spanjaardslaan trekken om er bat en bal ter handen te nemen in onderlinge wedstrijden en er verder te praten over „hun tijd". De tijd, waarin Rood en Wit een haast niet te kloppen tegenstander was of de tijd, waarin zij alle krachten moest inspannen om het Yioofd boven water te houden; de tijd van mr. C. M. Plet/te d'Ailly, W. H. R. van Manen, J. J. Swens, W. van Waveren, Adé van Gogh, J. H. M. van Eeghen, mr. F. A. Davidson en Th. A. van Baasbank. En hoe dikwijls zal dan niet de naam worden genoemd van de grootste cricketer die Rood en Wit heeft gehad. Hoevele malen zal men niet de roemruchte verhalen ophalen uit de tijd dat C. J. Posthuma de schrik was van alle batsmen in Nederland? Bij een jubileum hoort een terugblik. En terugblikken doen al die oud-cricketers graag. Vooral als het gaat om hun club, die nu met 75 not out is en nog geen enkel symptoom vertoont van vermoeidheid, maar integendeel volkomen ingespeeld verder zal gaan. Toen Rood en Wit met het spelen van cricket begon, stond de sport nog in haar kinderschoenen. Dat blijkt over duidelijk uit oude documenten die be waard zijn gebleven. Nadat reeds op de 22ste junt 1881 Gideon Kruseman met zeven vriendjes Rood en Wit had opgericht, werd pas op 19 oktober van dat jaar de eerste wedstrijd gespeeld. De volgende gegevens zijn bewaard gebleven. „Tegenwoordig waren: van de club „Blauw en Wit" (Progress) 13 leden, van de clubs Rood en Wit en Rood en Zwart 26 leden. Behaalde punten: door de club Progress 39, door de clubs Rood en Wit en Rood en Zwart 50 punten". Die wedstrijd en vele andere werden ge speeld in een voor deze tijd ietwat onge woon costuum, dat bestond uit een pet katoenen tricot met korte mouwen, dwars gestreept Rood en Wit, en een witte katoe nen broek met rode bies. De contributie loas ook nog wat wonder lijk geregeld. „De wekelijkse contributie", zo stond in het reglement, „bedraagt vijf cent. Zij ivordt eiken Zaterdag door den penningmeester ingevorderd. Betaalt een lid die contributie niet, zo is het verplicht des Woensdags daaropvolgende zevenen- halve cent te betalen. Ontvangt de pen ningmeester des Woensdags nog de con tributie niet, zoo moet het lid des Zaterdags daarna behalve de gewone contributie tien cent betalen". Ook de leiding van de club was nog ongewoon geregeld. Zo vermeldt een reglementsartikel dat het bestuur 1 februari 1882 moet aftreden en verder om de drie maanden. „De president", zo staat er verder, „draagt als ohderscheiding eene roode sjerp". Er is voorts in die beginperiode een apart hoofdstuk over de boeteregeling. „Verschijnt een lid des Woensdag", zo luidde een bepaling, „op het cricketveld zonder dat het in zijn cricketcostuum is gekleed, dan moet het, hetzij er geldige redenen zijn, vijf cents boete betalen. Hij die op Woensdag of Zaterdag na 1 uur 30 min. op het cricketveld komt, betaalt 2 cents boete. Hij die op bovengenoemde dagen in het geheel niet op het cricketveld verschijnt, betaalt vijf cents boete. Hij die vóór 4 uur 15 min. het cricketveld ver laat, betaalt twee cents boete". Tijdens het spel stelde men zich ook al aan diverse boetes bloot. „Hij, die onder het spelen zijn bat laat vallen, betaalt twee met drie rode en drie witte vakken, een cents boete. Hij die bij het spelen van slag C. J. Posthuma dood en Wit twee jaar na de oprichting. Staande v.ln.r.: Van Schouwenburg, G. Schiff, W. du Rieu, F. Druyvestein, G. Kruseman, F. L. Heil, A. Beets, C. M. Pleyte d'Ailly, Reynen, Van Lelyveld, Abbing, G. Andrè de la Porte, F. G. du Rieu, Arriens. Zittend v.l.n.r.: J. G. Heil en W. Schiff. Liggend v.l.n.r.: H. Wester- veld, Jonges, C. Sandberg. J. Rijfsnijder, H. Westerveld, F. Rjjfsnijder. is en zijn bat niet overgeeft aan degene, die op hem volgt, maar het op den grond werpt, betaalt vijf cents boete". Later is er uiteraard veel veranderd. Na dat de Rood en Witters in De Hout, de Koekamp en aan de Kleverlaan in Haar lem hun strijdperk hadden gehad, trokken zij via Wijk aan Zee, Velsen en Heemstede (Meerweg) naar de Spanjaardslaan in Haarlem, waar zij thans nog spelen. De grote bestuurders in die tijd en de daarna volgende jaren waren de mensen die een grote rol in de geschiedenis van Rood en Wit hebben gespeeld. Mr. C. M. Pleyte d'Ailly bekleedde niet minder dan zestien jaar het voorzitterschap. L. H. Koolhoven, mr. A. A. Diemer Kool en J. J. Swens kwamen na hem. Zij allen verander den veel zij allen droegen hun deel bij tot het bereiken van het niveau, dat Rood en Wit op het ogen blik heeft bereikt: een van de grootste verenigingen in Ne derland met een grote toekomst. Genoemde bestuur ders, maar ook vele 3nderen, die in het veld Rood en Wit tot ;en gevreesde tegen stander maakten. C. I. Posthuma was de grootste onder hen. Hij speelde niet min der dan 44 jaar actief cricket en was en is nog steeds de grootste bowler die het Nederlandse cricket ooit heeft gehad. Veel deed deze Rood en Witter ook voor het verbeteren van de cricketvelden in Neder land, die in het begin van deze eeuw erbarmelijk slecht waren. Slechte jaren werden Rood en Wit uiter aard ook niet bespaard. Maar steeds weer kwam zij terug op het niveau, waarop zij zo lange tijd had verkeerd. Adé van Gogh, W. van Waveren, W. H. R. van Manen, ir. W. F. Wackwitz en later Lammerts van Bueren, mr. F. A. Davidson, J. H. M. van Eeghen, A. van der Togt, A. Th. van Baas bank en P. C. Hagenaar en zovele anderen droegen ieder het hunne bij. En ook op dit ogenblik behoeft Rood en Wit de enige vereniging die sinds het oprichten van de Nederlandse Cricket Bond onafgebroken in de eerste klasse speelde de toekomst niet te vrezen. Er is een groep jongeren, die nog bezig is historie te maken en er is onder de totaal 275 leden een groep waarvan men terecht kan verwach ten dat zij de historie over enkele jaren naar behoren verder zal kunnen voort zetten. Hoofdzaak blijft daarbij echter voor alles het spel zelf. Het cricketspel, dat ook door de jaren heen bij Rood en Wit een sport van ridderlijkheid is gebleven en dat daarbij de beoefenaren sportieve vreugde, gezonde spanning en de vriend schap van clubgenoten en tegenstan ders heeft gebracht. Het spel ook, dat velen tientallen belangrijke lessen in levenservaring heeft gebracht. En dat is bij het vijfenzeventigjarig bestaan van Rood en Wit, waarvan de viering dit weekeinde begint met het bijeenkomen van velen die cricket onder haar kleuren beoefenen en beoefenden, voorwaar wel een krachtige gelukwens waard. beneden de 60 minuten. Van Steenselen was met 1 uur 1 min. 16 sec. van hen de snelste. Picot noteerde 59 min. 45 sec. en behield zijn leiderstrui, met in het alge mene klassement 39 seconden voorsprong op Rolland die in de tijdrit 59 min. 12 sec. had geboekt. Valpartij Van Steenselen is het slachtoffer gewor den van een valpartij, 4 km. buiten Apt, toen dus nauwelijks de tweede etappe van vrijdag was begonnen. De Belg Desmedt was hem in zijn voorwiel gereden en hij maakte een lelijke val. Hij wilde onmid dellijk weer opstappen op een andere fiets, maar ploegleider Buchly vond het verstan diger om eerst even de wedstrijddokter te raadplegen, die van oordeel was, dat onze landgenoot beter in de ambulancewagen kon plaats nemen dan door te rijden. Intussen was de strijd opnieuw fel ont brand en bij de verschillende ontvluch tingspogingen moest het peloton het tempo zodanig verhogen, dat snelheden van 55 km. per uur werden waargenomen. Bij deze ontvluchtingspogingen speelde Van Grinsven een belangrijke rol. Op een ge geven ogenblik hadden Cerussi, Poncet en de Spanjaard Gil de leiding, waarbij Pon cet weigerde de kop te nemen. Na 55 km, bij de boerderij van de Domi- nici in Lurs, had dit drietal een voorsprong van 2 min. 5 sec. op Adrie Voorting, Bi- hannic en Leclerq. De 6 vluchtelingen kwa men tezamen, maar na 80 km. verdween Gil uit de leidersgroep. Op dat ogenblik hadden Adrie Voorting en de vier andere vluchtelingen nog anderhalve minuut voorsprong op het ver uit elkaar gerukte peloton; 25 km. voor de finish in Digne probeerde Adrie Voorting alleen weg te komen, hetgeen evenwel niet gelukte. De Haarlemmer slaagde er evenwel in de sprint aan de finish te winnen voor Be- hannic en Poncet. Behalve dit succes in casseerde Voorting nog een speciale premie van 10.000 franks voor de meest strijdlus tige renner van deze etappe. Het klassement luidde: 1. Voorting (Ned.) 2.30.37: 2. Bihannic z.t.; 3. Poncet z.t.; 4. Cerusi z.t.; 5. Leclerq z.t.; 6. Favero (It.) 2.31.48; 7. Declercq (Belg) z.t.; 8. Siguenza z.t. Picot heeft de eerste plaats in het alge meen klassement behouden. De ijsverkopers hadden vrijdag weer een goede dag in het stadion van Stock holm waar de Olympische ruiterspelen werden gehouden. De duizenden toeschou wers in de warme zon, die op de tribunes de dressuurverrichtingen wilden zien, zochten enige verkoeling door talrijke ijs jes te eten en ontelbare flesjes limonade te ledigen. Het zien van dressuurproeven is voor het publiek minder spectaculair dan het springen, maar de ware paardensport liefhebbers weten dat in de dressuur de paarden gehoorzaamheid leren en dat het juist in de dressuur is waar paard en ruiter elkaar leren begrijpen en daardoor de basis scheppen voor goede prestaties, niet alleen in de dressuur, maar ook in het springen. Na de eerste dag van de grote dressuurproef, waarvan het peil aanzien lijk hoger ligt dan van de dressuur in de samengestelde wedstrijd de moeilijk heidsfactor is ook veel hoger zijn 22 van de 36 combinaties in de ring geweest en tot nu toe heeft de Zweedse ruiter Goesta Boltenstern de leiding. Lange tijd stond de Duitse amazone Hannelore Weygand bovenaan met „Perkunos." die een voor treffelijke proef had afgelegd en vooral in de piasse zeer goed was. Maar ongeveer een uur voor het einde, toen nog 7 combinaties moesten aantreden, werd haar prestatie door de ervaren Bol tenstern met „Krest" overtroffen, die slechts één kleine fout maakte in het in galop traverseren. Zijn puntentotaal be droeg 795, 10 punten meer dan Hannelore. Of de Zweed echter de leiding zal kunnen behouden, zal zaterdag moeten blijken. In elk geval zullen de Zwitser Trachsel met „Kursus" en de Deense Lishartel, die in 1952 de zilveren medaille won, met „Jubi lee" ernstige concurrenten voor hem zijn. De laatste deelnemer, de Rus Vtorov, kon „Repertoir" aan het einde van de proef, toen hij de slotpassage reed, niet meer in bedwang houden. De achtjarige hengst had er klaarblijkelijk genoeg van en brak uit, hetgeen de combinatie een aanzienlijk aan tal strafpunten opleverde. „Het had beter gekund" „Het had beter kunnen zijn," bekende de Nederlandse deelnemer de heer Pantchou- liözev een beetje teleurgesteld, naar aan leiding van zijn uitvoering welke hem in het voorlopig klassement van deze dag de 17e plaats opleverde met 586,5 punten. Met Prins Bernhard, die wederom zoals alle voorafgaande dagen, de gehele dag in het stadion aanwezig was in zijn functie van president van de F.E.I., heeft de heer Pantchoulidzev er uitvoerig over gespro ken. In Stockholm wordt veel aandacht be steed aan de vraag, of de uithoudingsproef van de samengestelde wedstrijd, woensdag gehouden, niet te zwaar voor de paarden is geweest. De heer M. Reckman, secreta ris-generaal van de Wereldfederatie ter Bescherming van Dieren, heeft een tele gram gezonden aan het Zweeds Olympisch Comité, waarin gesproken wordt over de „kwelleryen van paarden tqdens de cross," en de vraag wordt gesteld of dit wel in de geest is van de Olympische gedachte. De Zweedse organisatie voor dierenbe scherming en de speciale vrouwenvereni ging ter bescherming van dieren hebben aan de autoriteiten verzocht een onderzoek te willen instellen. Beide verenigingen hebben het Zweeds Olympisch Comité van deze stappen op de hoogte gebracht en delen mede, dat mocht het onderzoek uit wijzen dat inderdaad kwellerijen hebben plaats gevonden, maatregelen dienen te worden genomen tegen degenen, die hier voor verantwoordelijk zijn. Een inwoner van Stockholm, Adolf Ry- berg, een zakenman, heeft de politie ver zocht een onderzoek te willen instellen, in het bijzonder ten aanzien van hindernis nummer 22, waar verscheidene paarden ernstig zijn gevallen. „Expressen" wijdt een hoofdartikel aan de steeple van woensdag. Aan het slot van dit artikel wordt de vraag gesteld of dit nu het Olympisch ideaal is, waarover men sedert 60 jaren zo veel spreekt? Op agenda Van de zfjde van de heer M. Reckman vernamen wij nog, dat deze kwestie zal worden geplaatst op de agenda van de be stuursvergadering van de Wereldfederatie ter Bescherming van Dieren. Deze byeen- komst vindt begin oktober in Orleans in Frankrijk plaats. De bedoeling is dat een rapport zal worden opgesteld nadat een grondig onderzoek in Stockholm is inge steld. Dit rapport zal dan op de bestuurs vergadering worden behandeld. De beide organisaties voor dierenbescher ming in Zweden hebben vandaag nog be kend gemaakt, dat het juister zou zijn ge weest om de uithoudingsproef een of meer dagen uit te stellen, hoewel men weet dat de samengestelde wedstrijd op drie ach tereenvolgende dagen moet worden ge houden. De zware regenval heeft, aldus deze organisaties het terrein zo gevaarlijk gemaakt, zowel voor ruiters als voor paar den, dat een afwijking van het reglement zeker op zijn plaats zou zijn geweest. Zondag is het op Duindigt Derby-dag, één van de hoogtepunten van het seizoen. De bescheiden inlandse fokkerij brengt van de 22 ingeschreven drie-jarigen nog 9 paarden aan de start, waaronder dit in tegen stelling met andere jaren geen enkele uitblinker is. De derby is deze keer dan ook een volkomen open aangelegenheid, welke wel eens een zeer verrassend resultaat te zien zou kunnen geven. The Phoenix Star is de beste van het gezelschap, maar de hengst is een uitgesproken flyer, die met zeer veel moeite de 2400 meter zal kunnen verwerken Een andere kandidaat is Man gala, sterk, maar niet snel. Dan zijn er nog de drie vertegenwoordigers van stal Fro- wein (Kandahar, Clemenceau en Sylvia). De verwachting is dat deze stal Kandahar zal verkiezen en daarmee ook zal winnen vóór Mangala en de ousider The Phoenix Star. In de Torto-prijs over 2600 meter gaat de keuze naar Sans Valeur voor Scarabee en ICaliban. Bij de 2-jarigen wordt Lc Turbu lent aanbevolen voor Wurftaube. In de vierde ren moet de Duitse import Maka- rit thans voor Remus en Grand Cliff kun nen eindigen. In het internationale drafnummer kan O Marijke revanche nemen voor haar laat ste nederlaag, doch zij zal zich daarvoor tot het uiterste moeten geven om de keuze Geersen (Romeo Spencer, D' Israël LB) te weerstaan. Hyde Park is 'n mogelijke out sider). Betere kansen heeft Geersen in het slot nummer met Ulrica B. die opnieuw de baas kan blijven over haar oudere concur renten, waarvan Trudy Hanover en Robert G de besten worden geacht. Ook in de Tenny Gregor-prijs heeft de Nederlandse kampioen beste papieren met Ruby Spen cer en Spencer Hollandia, een snel, maar uitermate lastig paard. Slechts Geersen's meesterhand slaagt er in deze jonge hengst, als 3-jarige één der snelste in Europa, te bedwingen en indien hem dit zondag op nieuw lukt, dan wordt het de derde ach tereenvolgende zege vóór Rentenier en Rudolf G. In de Mixeun-prijs kan Ritmeester weer v/innen, tenzij Rita Rosa komt verrassen. Nu Upie Scott P deze week volledig be- betrouwbaar leek, mag opnieuw in de Vi- tesseprijs het grootste vertrouwen in hem worden gesteld, daar hij sterker is dan Ureka. Het openingsnummer zou zelfs ge makkelijk door Untrefied gewonnen kun nen worden, doch de merrie maakt iedere keer fouten, zodat voor haar geprefereerd wordt Urania en de veel verbeterde Tar- zan Hollandia G.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7