Russisch model is niet langer bindend voor het communisme c&'MOERB Musserts gebeente geroofd Opstellen van regeringsprogram eerste werk van dr. Drees Weerbericht Vraag aan Kroesjtsjev: hoe kon Stalin tiran worden Togliatti erkent bestaansrecht van Titoisme Onbekenden hebben de kist opgegraven en weggenomen Het woord is aan... Truman in Haarlem en Aalsmeer 70e JAARGANG No 289 MAANDAG 18 JUNI 1956 301e JAARGANG No 134 Sturka Windjackefs - Pantalons J H-bom viel 6 kilometer naast aangegeven doel Uitslag van experiment niet ernstig beïnvloed Onafhankelijkheid V erw arring Zondagavond vertrokken naar Engeland Commissaris Enduh ontkent mishandelingen Rotterdamse bouwvak arbeiders weer aan het werk De kabinetsformatie Dr. Drees nodigt fractieleiders uit Bij bosbrand op Cyprus 19 Britten omgekomen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TT H 1 Tl "I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- ff jTTm i f-i IL^fe. 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor H^ji 1 Éflf'll H JÊ Jjjl n^ll li Jjcf Jfil Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6,50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. g j I J j j 1 _i_ J_ VJI franco p.p. ƒ7,-Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLE M SCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ROME, (AFP—Reuter) Palmiro Togliatti, leider der Italiaanse communistische partij, heeft in een interview met het tijdschrift „Nuovi Argomenti", dat in het partijblad Unita is gepubliceerd, een beroep gedaan op Kroesjtsjev, de secre taris der communistische partij in de Sovjet-Unie, de wereld uit te leggen, welke fouten in het communistische stelsel in zijn land er de oorzaak van zijn geweest dat Stalin een tiran kon worden. Togliatti erkent, dat' de gevolgen van de fouten van Stalin zeer ernstig zijn en niet snel ongedaan kunnen worden gemaakt. Hij verklaarde, dat de huidige leiders, door deze fouten bloot te leggen en te ver oordelen, bijgedragen hebben tot de internationale ontspanning en de voortgang van het socialisme. Hij voegde hieraan toe, dat men de veranderingen, die zich in de Sovjet-Unie kunnen voordoen, niet kan voorzien en dat het zeer onwaar schijnlijk is, dat deze, indien zij gebeuren, in de richting gaan van een terugkeer naar staatkundige instellingen van het Westelijke type. Hij is voorts van mening, dat het een fout is de veroordeling van de Stalinistische persoonsverheerlijking te beschouwen als een episode van strijd tussen de Russische leiders. Togliatti zegt, dat de Russische leiders een uitleg moeten geven, daar „zij meer weten dan wij, die zouden kunnen dwalen door gedeeltelijke of verkeerde kennis der feiten". Na de „verstikking" van de democratie in de Sovjet-Unie onder Stalin te hebben besproken, zegt de com munistische leider, dat hetgeen gebeurd is heeft geleid tot de noodzaak en wens om een steeds grote onafhankelijkheid van oor deel te verkrijgen en dat het Russische mo del niet langer bindend kan zijn voor an dere communistische landen. Togliatti zegt, dat Stalin waarschijnlijk geleidelijk een tiran is geworden en dat het in de afgelopen twintig jaar voor de andere leiders moeilijk was hem aan de kant te zetten. „Ik verwerp echter de uitleg, dat het onmogelijk was een verandering aan te brengen omdat een terreurapparaat de toestand door mili taire en politie- methoden in bedwang hield. Het schijnt mij veel juister te zeggen, dat ondanks de fou ten die hij beging Stalin de steun van een zeer groot deel van het land en in het bijzonder van zijn besturende kaders en van de massa's had". Hij voegde er aan toe: „Van de feiten die thans onthuld worden, hadden en kon den wij geen notie hebben". Een van de vragen, die moeten worden beantwoord, is hoe door het Sovjet-stelsel „zulke geweldige successen konden worden bereikt, terwijl er zulke grote fouten aan zijn mechanisme kleefden". Dit is een der problemen die oprechte militanten van de ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Togliatti WASHINGTON (Reuter-AFP-UP) De Amerikaanse minister van Luchtvaart, Do nald Quarles, heeft verklaard, dat de waterstofbom, die de vorige maand bij het atol Bikini in de Stille Oceaan uit een vliegtuig is geworpen, door een menselijke fout ongeveer zes kilometer van het punt waar hij terecht moest komen, is ontploft. Hij verklaarde dit naar aanleiding van persberichten, waarin reeds melding was gemaakt van het feit, dat de bom zijn doel had gemist. Quarles verklaarde echter, dat de fout het experiment niet ernstig had beïnvloed. De invloed was slechts gering geweest op de wetenschappelijke waarnemingen. Het apparaat, waarmee de bom werd gelan ceerd, was niet goed behandeld. Het missen van het doel was geen gevolg van een mechanische storing. Eerder op de dag had de Amerikaanse commissie voor atoomenergie reeds pers berichten tegengesproken, dat twee waar nemers van het experiment blind waren geworden, doordat de bom op een verkeer de plaats ontplofte. Volgens het hoofd van de Amerikaanse luchtmachtvoorlichtings dienst, brigade-generaal Scott, was een ap paraat, dat de bewegingen van het vlieg tuig corrigeert, abusievelijk niet uitge schakeld, zodat de bom niet op de juiste manier werd losgelaten. Nieuwe proef De voorzitter van de commissie voor atoomenergie, admiraal Strauss en de lei der van de Amerikaanse inlichtingendienst Allen Dulles, zijn naar het atoom-proef gebied in de Stille Oceaan vertrokken om getuige te zijn van een nieuwe proef neming, die officieel beschreven wordt als „de interessantste" van de gehele serie. Algemeen wordt aangenomen, dat de proef genomen zal worden met een waterstof- lading, ontworpen voor montage in een geleid projectiel. internationale beweging der werkende klasse bezig houden, aldus Togliatti. De communistische partijen moeten zich erop toeleggen, dat de democratie binnen haar rijen veilig wordt gesteld. Togliatti gelooft niet, dat al wat gebeurd was moet leiden tot een vermindering van het we derzijdse vertrouwen en de solidariteit tussen de verschillende delen der commu nistische beweging in dc wereld, maar een steeds grotere onafhankelijkheid van oor deel zou deze beweging slechts ten goede kunnen komen. De internationale politieke structuur van de communistische wereldbeweging is thans gewijzigd. Wat de communistische partij van de Sovjet-Unie gedaan heeft blijft het eerste grote model voor de op bouw van een socialistische, gemeenschap, maar bij de huidige ontwikkeling van het communisme in de wereld kan het model in de Sovjet-Unie niet langer bindend zijn. „Men kan niet spreken van een enkele gids, maar eerder van een methode van vooruitgang, die wordt tot stand gebracht door het volgen van verschillende wegen", zo besloot Togliatti. Het artikel is de eerste belangrijke ver klaring van Togliatti over het twintigste congres der communistische partij der Sovjet-Unie. Waarnemers zijn van mening, dat het interview gedeeltelijk ook een ant woord is op de critiek op Togliatti zelf. Sommigen van zijn aanhangers hebben verklaard, dat hij had meegeholpen de Stalin-mythe op te bouwen. „Neuer Weg", het officiële orgaan van het centrale comité der Oostduitse commu nistische partij, heeft meegedeeld dat het comité heeft bepaald dat partijbijeenkom sten in het vervolg niet meer openbaar zullen zijn. „Dergelijke sinds de derde partijconferentie gehouden openbare bij eenkomsten bleken het partijgezag niet te versterken. Op deze vergaderingen werden de door Lenin voor het partijleven aange geven beginselen met voeten getreden." Het orgaan noemt als voorbeeld van „ongewenst optreden" dat een plaatselijke partijsecretaris op een openbare partij bijeenkomst had gezegd: „De vraagstukken, die met wijlen Stalin in verband worden gebracht, zijn mij nog niet duidelijk. De strijd tegen de persoonsverheerlijking be tekent niet, dat men thans moet gaan af doen aan de positieve verdiensten van leidende communisten." Het officiële or gaan van het centrale comité der Oost duitse communistische partij besluit met de opmerking dat „er ook partijleden waren, die de vrijheid van critiek hebben uitgelegd als een vrijheid om verkeerde denkbeelden te verbreiden." Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag de-stoffelijke resten van ir. A. Mussert, de leider van de vroegere N.S.B., die begraven lagen op de algemene be graafplaats te 's-Gravenhage, opgegraven en weggenomen. De daders hebben precies geweten waar de stoffelijke resten van Mussert begraven lagen. Op het graf, waarin nog drie anderen begraven waren, bevond zich geen steen. Men heeft echter op de juiste plaats een kuil gegraven op een wijze, die doet vermoeden dat mannen, die ervaren waren in graafwerk, bezig zijn geweest. Een politiespeurhond vond een spoor van de daders dat liep tot de achterzijde van de begraafplaats, waar zich een ongeveer ruim twee meter hoog hek bevindt. Het slot van dit hek was niet geforceerd. De hond vond buiten dit hek, op de Koninginne gracht, het spoor terug, maar raakte het spoedig kwijt. Men neemt aan dat de kist met de overblijfselen van Mussert op de Koninginnegracht in een auto gezet is. Om half acht heeft een onbekende een Amsterdams ochtendblad telefonisch mede gedeeld dat de stoffelijke resten van Mussert waren weggehaald. Het blad waar schuwde zijn Haagse redactie, die zich terstond met de directie van de algemene be graafplaats in verbinding stelde. Nadat men de juistheid van de anonieme mededeling had geconstateerd, heeft de directie de politie gewaarschuwd. Het doodvonnis aan ir. Mussert werd op 7 mei 1946 voltrokken. Dezelfde dag werd het stoffelijk overschot begraven. Slechts zijn familie was bekend met de plek waar hij begraven lag. Het graf bevond zich op bet oude gedeelte van de begraafplaats. Deze graven worden tien jaar in stand ge houden. Deze termijn was dus voor het graf van Mussert reeds verstreken. Het stoffelijk overschot van Mussert was het laatste dat er in werd neergelaten; het kwam dus boven drie anderen te lig gen. Geen van de mensen die hier rusten behoorde tot de N.S.B. of een andere der gelijke groepering. Behalve een nummer droeg het graf geen enkele nadere aandui ding van degenen, die er waren begraven. Slechts aan enkelen was de plaats bekend. De weduwe heeft indertijd van de auto riteiten toestemming gekregen om op het graf bloemen te plaatsen. Na 1947 is dat, althans van de zijde van de familie, niet meer gebeurd. Wel hebben ex-volgelingen van Mussert bij een bepaalde gelegenheid dit gedaan. Omdat het toen niet in de eer ste plaats om het eren van de nagedachte nis ging, maar het meer een politieke de monstratie gold, werden de bloemen ver wijderd. De weduwe van ir. Mussert is enige ja ren geleden overleden. De daders het zijn er tenminste drie geweest moeten hun plan goed hebben Zo vond men zondagmorgen het geopende graf op de algemene be graafplaats in Den Haag voorbereid. Niemand heeft iets gehoord of iets gezien. Men kan aannemen dat het uitgraven heeft plaats gehad voor het aan breken van de dag. Om na te gaan welke van de vier kisten het stoffelijk overschot van Mussert be vatte hebben de daders ook de drie andere kisten in het graf gedeeltelijk bloot ge legd. Aan de hand van de daarop aange brachte plaatjes konden zij vaststellen dat de bovenste kist, die niet van enige aan duiding was voorzien, de stoffelijke resten van Mussert bevatte. Over de motieven van de daders tast men nog in het duister. Op een niet ver van het graf geplaatst bordje wordt vermeld dat de graven in dit gedeelte na 1 april 1956 zouden worden opgeruimd. Door ver schillende omstandigheden is dit nog niet gebeurd. Mogelijk is dat vroegere volge lingen van Mussert hebben willen voorko men dat diens gebeente spoorloos zou ver dwijnen en dat zij het.een andere rust plaats willen geven. Omdat het vermoeden bestond dat de da ders naar het buitenland zouden uitwijken werden onmiddellijk alle grensposten ge alarmeerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Koningin Juliana heeft zondagmiddag ex-president Truman en zijn echtgenote op het paleis Soestdijlc ontvangen. We zien de Koningin hier met haar gasten in gezelschap van de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer H. Free man Matthews. Joh. Scherr: De beschaving des geestes is een sterke, groeiende plant, die haar levenssappen zuigt uit alle avon turen der mensheid, uit alle rege ringsvormen, goede en slechte. De oud-president van de Verenigde Sta ten Harry S. Truman heeft zaterdagmiddag een kort bezoek aan het Frans Halsmu seum in Haarlem gebracht, waar hij door directeur H. P. Baard werd rondgeleid. Daar de bezoeker slechts weinig tijd be schikbaar had, concentreerde men zich op de werken van Ilals, waarbij in het bij zonder de schuttersstukken zijn aandacht hadden. Met soms een brede lach en goed moedige schouderkloppen uitte de oud president zijn waardering. Bij zijn wande ling over de binnenplaats naar de uitgang liet de heer Baard muziek van Mozart door de geluidsinstallatie weerklinken, welk muzikaal uitgeleide zeer werd ge waardeerd. Zaterdagmorgen hebben Harry Truman en zijn echtgenote de Centrale Aalsmeerse Bloemenveiling bezocht. Burgemeester G. G. Loggers en de directeur van de veiling, de heer W. Maarsen, waren ter begroeting aanwezig. De heer en mevrouw Truman namen kennis van het veilingsysteem en bleven geruime tijd op de tribunes. Na het gastenboek getekend te hebben verliet het gezelschap Aalsmeer om een bezoek te brengen aan Amsterdam, waar burgemees ter mr. Arn. J. d'Ailly de hoge gasten in zijn ambtswoning aan de Herengracht ont ving. Geruime tijd heeft hij in zijn werk kamer met de heer en mevrouw Truman een onderhoud gehad. De burgemeester bood zijn gasten een door hem getekend fotoboek van de stad Amsterdam aan. De oud-president en zijn echtgenote bezichtig den vervolgens in het Rijksmuseum de Rembrandttentoonstelling. Zondagmi^J'"T hebben Truman en zijn echtgenote als gasten van koningin Ju liana de lunch in het paleis Soestdijk ge bruikt. Dit was tevens het laatste pro grammapunt van het driedaags bezoek aan ons land van de oud-president der Verenig de Staten, die 's avonds uit Hoek van Hol land naar Engeland vertrok. Z aak-S chmidt DJAKARTA (ANP) Het hoofd van het criminele onderzoekbureau van de politie van West-Java, Enduh, die tevens waar nemend commissaris is, heeft heden in de 49ste zitting in de zaak-Schmidt ontkend, dat hij getuigen in deze zaak heeft mis handeld. Enduh is er door vijf getuigen a décharge van beschuldigd, dat hij hen gedurende de ondervragingen heeft afge ranseld. De getuigen verklaarden, dat zij voor de politie valse verklaringen die beschuldigend waren voor beklaagde hadden afgelegd, „onder druk" en „uit vrees voor mishandeling". Rechter Maeng- kom vroeg aan Enduh of gedurende het onderzoek in deze zaak druk was uitge oefend. Enduh antwoordde: „in het begin van het onderzoek is geen druk uitge oefend". Enduh zei voorts aan de rechter, dat be klaagde Schmidt door Indonesische getui gen is herkend als de Nederlander, die zich bij de benden in de bergen van West- Java bevond. Voorts zei hij, dat de politie een onderzoek heeft ingesteld naar de rap porten over illegale activiteiten, die door een Nederlander werden geleid, spoedig nadat Westerling in januari 1950 een aan val had gedaan op Bandung. Volgens deze verslagen waren de leden van Westerlings leger, die Bandung een dag bezet hadden gehouden, naar de bergen van West-Java gevlucht. Schmidt werd in december 1953 in Ban dung gearresteerd. Hij werd ervan be schuldigd een van de leden te zijn van een Nederlandse illegale organisatie, die sa menwerkte met de Darul Islam. Volgens de rapporten, die de politie ontving, be vond zich een zekere „Smith of Smidt" bij de „oproerlingen". De zitting werd verdaagd tot morgen. De Rotterdamse bouwvakarbeiders zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan. Het besluit hiertoe viel zaterdagmorgen in een vergadering na een schriftelijke stemming, die uitwees dat een meerderheid van twin tig man er de voorkeur aan gaf de staking op te heffen. De contactcommissie heeft meegedeeld dat de actie, gericht op de in williging van de eisen, zal worden voort gezet. In de stad Groningen is vanmorgen het werk in de bouwvakken geheel hervat. De staking, die vijf dagen heeft geduurd en eind vox-ige week begon te verlopen, is ge ëindigd. Dr. Drees heeft de leiders van de vijf grootste fracties in de Tweede Kamer, de heren Burger, Romme, Zijlstra, Oud en Ti- lanus, uitgenodigd voor een gezamenlijke bespreking op woensdagmiddag op het de partement van Algemene Zaken. (Van onze parlementaire redacteur) Het bericht over de zaterdag aan dr. Drees verstrekte opdracht tot kabinetsfor matie zal weinig vei'bazing hebben ver wekt. De stembusüitslag deed het voor de hand liggen, dat allereerst uit de Partij van de Arbeid de formateur gekozen zou worden. Zoals gebruikelijk is, had het staatshoofd tevoren de adviezen van de vice-voorzitter van de Raad van State, van de voorzitters der beide Kamers en van de voorzitters van de Tweede Kamerfracties ingewonnen. Eerstgenoemde functionaris is als een onpartijdig raadsman te beschou wen. Wat de Kamervoorzitters betreft, zij komen zelf uit de politiek voort, hebben op hetgeen er zich in de politieke arena af speelt steeds hun ogen gevestigd, terwijl de aard van hun voorzitterschap met zich meebrengt, dat zij tevens in staat zijn een onbevangen scheidsrechterlijk inzicht ken baar te maken. Het horen van de fractie voorzitters heeft zin, omdat tenslotte een kabinet liefst moet kunnen steunen op en het vertrouwen genieten van een meerder heid in de Kamer. Daarom is het nuttig tevoren te weten hoe de kaarten bij de verschillende fracties liggen, Dat als regel alleen de adviezen van de aanvoerders der Tweede Kamerfracties worden ingewon nen en niet die van hun collegae uit de Eerste Kamer hangt onmiddellijk samen met de omstandigheid, dat de Tweede Kamer beter en zuiverder beantwoordt aan het begrip volksvertegenwoordiging. De Tweede Kamer wordt voor vier jaar in haar geheel direct door de kiezers ge kozen. Haar zustercollege aan de overzijde van het Binnenhof daarentegen komt uit een getrapte verkiezing (zij wordt gekozen door de Provinciale Staten) voort. De Pro vinciale Staten zijn gewoonlijk op een vroeger tijdstip samengesteld. Zodoende geven zij niet meer zuiver weer wat er in het volk leeft. Kenmerkend is dan ook, dat de samenstelling van de één dag na de uit spraak van het kiezerscorps nu in haar geheel gekozen Eerste Kamer niet klopt met de op het ogenblik in het kiezerskorps aanwezige krachtsverhoudingen tussen de verschillende partijen. Als men voorts nog bedenkt, dat de Eerste Kamer (behalve na ontbinding, gelijk nu was geschied wegens de in eerste aanleg aangenomen voorstel len tot Grondwetsherziening) slechts ge deeltelijke vernieuwing om de drie jaar ondergaat elke drie jaar treedt de helft der senatoren af is het wel duidelijk, waarom zij als „vertegenwoordigend" lichaam in betekenis voor de Tweede Ka mer moet onderdoen. En dan komt er nog bij, dat zij, doordat zij het recht van amen dement mist, op de wetgeving heel wat minder invloed kan uitoefenen. Zo is het verklaarbaar, dat alleen de fractievoor zitters uit de Tweede Kamer geraadpleegd worden. Hun adviezen zijn mondeling uitgebracht. Maar, overeenkomstig het gebruik, zal het staatshoofd vervolgens de stukken ontvan gen hebben, die de schriftelijke bevestiging van die mondelinge adviezen bevatten. Aan de hand daaxwan is de Koningin tot de slotsom gekomen, dat het juist te achten viel in dit stadium dr. Drees de formatie opdracht te verstrekken. De formulering van die opdracht komt uit de aard van de zaak mede voor de ver antwoordelijkheid van de voor het forma teurschap aangezochte. Gesteld eexxs wat nauwelijks denkbaar is dat er een op dracht zou worden verstrekt, die reeds op het eerste gezicht slecht zou passen bij de bestaande politieke verhoudingen, dan zou allicht een aldus uitgenodigde formateur terstond kenbaar maken, niet bereid te zijn op het verzoek in te gaan. In het onder havige geval mag men derhalve aannemen, dat dr. Drees het juist zou achten het op treden te bevorderen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van een meerderheid in het parlement te ge nieten en dat hij daarom bereid is een poging in die richting te ondernemen. Voorshands kan het niet meer dan een poging zijn. Vandaar ook, dat hij verzocht heeft, de opdracht in beraad te mogen houden. Dat is de geijkte term op het moment, waarop iemand eerst eens gaat proberen öf hij een kabinet zou kunnen samenstellen. Pas wanneer blijkt, dat een en ander voor elkaar komt, breekt het tijd stip aan, waarop een formateur aan het staatshoofd mededeelt bereid te zijn de op dracht te aanvaarden. Dr. Drees heeft in het afgelopen week einde de schriftelijke adviezen kunnen be studeren. Want het is gebruikelijk, dat een formateur daartoe de gelegenheid krijgt. Hij zal nu waarschijnlijk, mede aan de hand van de op die manier vergaarde kennis over hetgeen in de verschillende fracties leeft, een ontwerp-programma trachten op te stellen. Daarbij zullen de besprekingen die hij nog wel zal voeren met enige fractievoorzitters, nut voor hem opleveren. Intussen zal er, tenzij hij reeds onmiddellijk op ernstige tegenslag mocht stuiten, naar alle waarschijnlijkheid niet voor de tweede helft van deze week enige tekening in zijn formatiepogingen te ver wachten zijn. NICOSIA (Reuter-U.P.) Op Cyprus, ongeveer tachtig kilometer ten westen van de hoofdstad Nicosia, woedt een zware bos brand, die een aantal mensen heeft inge sloten. Hefschroefvliegtuigen worden bij de reddingsoperaties gebruikt. Onder de slachtoffers bevindt zich een aantal Britse militairen. In ziekenhuizen te Akrotiri en Polymedia, nabij Limassol, zijn tenminste 48 gewonden opgenomen. Van wie 18 ern stig. Negentien leden van de Britse strijd krachten zijn bij de brand om het leven gekomen. De brand verraste twee dui zend man Britse troepen tijdens een zui veringsactie, die ten doel had de rebellen leider Grivas ie vangen. Grivas is onlangs ternauwernood ontsnapt, maar twee man nen, op wier hoofd een prijs van 50.000 gulden stond, werden gearresteerd. Verzetslieden hebben zaterdagavond twee bommen in een restaurant in het centrum van Nicosia gegooid. Een Ameri kaan vice-consul William Boteles werd zwaar gewond en overleed later aan zijn verwondingen. Vijf Amerikanen en een Brit werden gewoiid. Twee der gewonde Amerikanen zijn er ernstig aan toe. De verzetslieden hebben thans voor het eerst een Amerikaan gedood. In het geheel werden in Nicosia zes bommen geworpen. In Paphos in het westen van Cyprus werd een granaat geworpen naar een Britse patrouille. Te Patriki, ten noorden van Famagusta, heb ben drie mannen zaterdagavond de Grieks- Cypriotische burgemeester op straat dood geschoten. (van hedenmorgen 7 uur) Weers- toestand m c S <u P «a fdSJ 122 5 «3 6 2'G 2 3 Stockholm licht bew. zw 16 0,2 Oslo zwaar bew. windst. 16 6 Kopenhagen geheel bew. ozo 15 0 Aberdeen geheel bew. windst. 13 0 half bew. windst. 13 1 motregen n 15 22 regen windst. 16 7 motregen nnw 15 0,6 zwaar bew. w 18 1 regen nw 22 15 zwaar bew. nw 23 0 zwaar bew. ozo 19 0 zwaar bew. zzw 17 5 regen w 18 geheel bew. wzw 17 3 regen bi windst. 17 8 zwaar bew. zw 17 14 geheel bew. windst. 21 0 regen windst. 21 0 regen zzw 26 22 zwaar bew. w 22 2 temp. 7 uur geheel bew. nno 11 6 geheel bew. mat. n 11 5 geheel bew. mat. n 11 6 lichte regen nno 12 4 geheel bew. mat. n 12 8 lichte regen windst.' 14 5 motregen windst. 13 5 Vlv. Z.-Limb. regen zw 12 3 Neerslag laatste 24 uur. xoocccccocccceocoooconcooc. Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Den Helder Y penburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven cccooocoonocooooonooooooooo REGENACHTIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan wat regen of motregen. Overwegend ma tige wind, krimpend naar zuidwest. Vannacht iets lagere temperaturen en op enkele plaatsen mist. Morgenmid dag ongeveer dezelfde temperaturen als vanmiddag. 19 juni Zon op 4.21 uur, onder 21.05 uur. Maan op 17.40 uur. onder 1.48 uur. Maanstanden 23 juni 7.13 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 juni Hoog water: 12.01 en uur. Laag water: 7.17 en 19.57 uur. Dinsdag 19 juni Hoog water: 0.34 en 13.09 uur. Laag water: 8.20 en 21.01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1