PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Fa. B. ENGELENBERG Agenda voor Haarlem Wereldnieuws De radio geeft dinsdag transpiratie Toch ió het zo J 2 Een dode en zes gewonden bij autobotsing Nederlander in Italië verongelukt OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Nederlandse schepen redden schipbreukelingen Mijnwerker ontdekte brand in historische kerk van Thorn Finale-avond van „d'Oprechte amateur" Heringa Wuthrich Westelijke stafchefs naar Oost-Duitsland genodigd Manchester Guardian laakt Sukarno's propaganda Betaling abonnementsgeld per giro Bonn kiest Wilhelmshaven als eindpunt van oliebuis Sjepilov laat in Cairo geen tijd verloren gaan Drukke besprekingen met Egyptische leiders Mosje Sjarett opgevolgd door Golda Meyerson Zuiderzeemuseum wordt aanzienlijk uitgebreid Op grond uit de Zuiderzee werken de IllCht van in enkele minuten verdwenen Onbegrensd heelal MAANDAG 18 JUNI 1956 m 5\. Honderden leden van de jubilerende vereniging van belangstellenden in het spoor- en tramwegwezen en een tachtigtal leden van de Engelse Railway Correspondance and Travel Society hebben zaterdag afscheid genomen van de stoomtractie in het reizigersvervoer door de Nederlandse Spoorwegen. Daartoe werd een reis gemaakt met een nog uit houten rijtuigen uit het begin van deze eeuw bestaande trein welke werd getrokken door locomotief 3737, een lid van de best bekende locomotievenfumilie in ons land. Nadat een rit was gemaakt van Den Haag over Rotterdam en Gouda naar Amsterdam Amstel, xoerd daar over gestapt in een elektrisch treinstel van het jongste type, die de deelnemers weer naar Den Haag bracht. In de Scheveningse Kurzaal vond de feestvergadering van de vijfentwintigjarige vereniging plaats. De Engelsen gingen andere spoor wegonderdelen bekijken, zoals het spoorwegmuseum in Utrecht. Bij een autobotsing op de Rijksstraat weg teWassenaar is zondagavond omstreeks tien uur de 35-jarige heer J. W. Voerman uit Schiedam om het leven gekomen. De auto van de heer V. die in de richting Leiden reed, werd aangereden door een auto uit de tegenovergestelde richting, die plotseling, waarschijnlijk tengevolge van slippen, dwars over de weg schoot. De aangereden auto werd zeer ernstig be schadigd en de heer V. die achter het stuur zat, was vrijwel op slag dood. Vier mede inzittenden werden min of meer ernstig gewond. De bestuurder van de slippende auto, jhr. Van K. uit 's-Gravenhage, en een inzittende in zijn wagen werden even eens gewond. De 28-jarige Nederlandse industrieel J. Jansen uit Amsterdam is tijdens een berg tocht in Italië om het leven gekomen. Tezamen met 35 andere Nederlandse toeristen maakte de heer Jansen een tocht naar het Fiaconniplateau van de berg Marmolada. Toen het gezelschap naar Ca- nazei terugkeerde, bleef de heer Jansen achter om nog wat van het uitzicht te ge nieten. Toen hij echter na enige tijd niet terug keerde, gingen gidsen uit Bolzano naar de Nederlander zoeken. Halverwege bergaf waarts vond men zijn stoffelijk overschot. Bij een val was hij met zijn hoofd tegen een rotsblok geslagen. ADVERTENTIE Doeistraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 30.15 uur Platen. 10.30 Amusementsmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Instrumentaal Octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metropole-orkest en soliste. 14.00 Kamerorkest en soliste. 15.00 Platen. 35.35 Studentenorkest en solist. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzen- ding: Rijksdelen Overzee: Zuster M. Pan cratia en pater G. Zegwaard spreken over „Ziekenzorg in Zuid-Nieuw-Guinea". 18.00 Dit is leven, causerie. 18.10 Voor de jeugd. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 Platen. 20.40 L'Atlartide, opera. In de pauze: 21.35 On bekend!. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening: 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerd programma. 11.45 Platen. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest en koor. 13.55 Beursbe richten. 34.00 Pianorecital. 34.40 Schoolradio. 15.00 Hobbyprogramma. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Militair orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00 Klaver vier, hoorspel. 21.35 Platen. 21.50 Met een postkoets onderweg, klankbeeld. 22.05 Cabaret. 22.35 Bariton en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten van New York en New York calling. 23.20 Actualiteiten. 23.30-24.00 Muzikale causerie. TELEVISIE (NTS). 20.30 Journaal en weerbericht. 20.45-22.30 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 34.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Koer sen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws, 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kro niek. 20.00. Interview. 20.30 Platen. 21.00 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne Belgische muziek. 22.45 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. Het Nederlandse motorjacht „Lindesin gel" heeft radiografisch medegedeeld twee schipbreukelingen ter hoogte van de En gelse westkust te hebben opgepikt. De „Lindesingel" heeft de geredden naar Sighguard, een haven van Wales gebracht. De Nederlandse kustvaarder „Stientje Mensinga" van het scheepvaartbedrijf „Gruno" te Delfzijl heeft later gemeld, dat het bij Tuskar Rock, bij de zuidoostpunt van Ierland, een zeiljacht heeft aangetrof fen. Er waren geen personen aan boord. Een andere Nederlandse kustvaarder, de „Tromp", heeft in de nacht van zondag op maandag nabij de Goodwin zankbanken onder de Engelse kust vier artsen gered die met hun jacht „Westwind" op weg waren van Frankrijk naar Engeland en die in moeilijkheden waren gekomen. De kustvaarder heeft de geredden over gezet op de reddingboot van Dover, die hen aan land heeft gebracht. De geredden zijn een Amerikaan, een Ier en twee Engelsen, allen werkzaam in een Londens ziekenhuis. In de vermaarde stiftskerk van Thorn, die dateert uit de elfde eeuw en die ge bouwd werd door Ansfried van Teisterbant _is zaterdagmorgen brand ontdekt door een jonge mijnwerker, die zich om vier uur 's morgens naar de bus begaf die hem naar zijn werk zou brengen. Hij zag een rook wolk opstijgen uit het dak van de kerk, vlakbij de toren. De mijnwerker waarschuwde de brand weer, die het vuur spoedig wist te doven. Het bleek dat een dikke eiken balk en tal van spanten reeds grotendeels verkoold waren. Het vuur heeft waarschijnlijk reeds een dag lang gesmeuld. Er worden herstelwer ken aan de toren uitgevoerd. De rijkspolitie heeft een onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. Dinsdagavond zal in „De Leeuwerik" te Haarlem de finale worden gehouden van de selectiewedstrijden, georganiseerd door de Stichting „d'Oprechte Amateur". Uit een zeventig kandidaten heeft een jury zestien gegadigden uitgekozen, die met elkaar zullen wedijveren om een plaats in het beste zevental, dat de afdeling Kenne- merland zal vertegenwoordigen in de strijd met andere afdelingen der stichting om uit te maken wie de beste amateurs van Nederland zijn op het gebied van zang, dans, voordracht en muziek. De finale vangt te negentien uur dertig aan. ADVERTENTIE ^GEDEPONEERD HANDELSMERK ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES BERLIJN (Reuter-AFU) De opper bevelhebber der Russische troepen in Oost- Duitsland, maarschalk Gretsjko, heeft de stafchefs van de Britse, Franse en Ameri kaanse troepen in West-Duitsland uitge nodigd voor het bijwonen van afscheids bijeenkomsten voor de Russische eenheden, die voor demobilisatie naar hun land zul len terugkeren. Volgens het Oostduitse persbureau ADN heeft Gretsjko zijn Wes telijke collega's ook gevraagd, de uitnodi ging door te geven aan officieren, onder officieren en manschappen van hun troe pen. Ook zullen invitaties worden ver stuurd aan vakverenigingen, de socialis tische partijen van Frankrijk en Groot- Brittannië en aan vertegenwoordigers van het publiek in de drie grote Westelijke landen. De afscheidsbijeenkomsten zullen op 20 en 21 juni te Brandenburg, Maagdenburg en Weimar worden gehouden. Volgens „Neues Deutschland", het orgaan van het centrale comité van de „socialis tische eenheidspartij", zouden de Verenig de Staten het effectief van hun troepen in West-Duitsland met 35.000 man ver meerderd hebben „toen de Sovjet-Unie meedeelde, dat zij haar troepen in Oost- Duitsland met 50.000 man zal verminderen". MANCHESTER (Reuter) De Britse Manchester Guardian heeft president Su karno van Indonesië beschuldigd van het gebruik van buitensporige taal en zijn mening over enkele Westerse landen en het kolonialisme „ouderwetse onzin" ge noemd. Sukarno spreekt over een periode, die lang voorbij is. Heeft hij in bijzonder heden eraan toegevoegd, wat hij meent, dat het Westen thans uit Azië haalt? Het ant woord zou hem verbazen. Het droevige is, dat een groot aantal mensen in Azië gelooft, wat Sukarno zei. Het veroorzaakt de emotionaliteit, die nog steeds de betrekkingen tussen Azië en het Westen bemoeilijkt. Over de verklaring van Sukarno, dat er geen stabiliteit in de wereld kan zijn, zolang driekwart van de wereldbevolking minder dan een vijfde van het wereldinkomen heeft, zegt het blad, dat dit zeker een dringend vraagstuk is. „De communistische propaganda zegt, dat alleen communistische werkwijzen de Aziatische levensstandaard snel kunnen verhogen. De gemoedstoestand, die Sukarno vertegenwoordigt, toont aan, dat deze pro paganda in een groot deel van Azië kan rekenen op een willig ooi-", aldus de Man chester Guardian. rcoco^oaxccoaccoooccoxooooooscccccccccaxcocoDCoaxxxK U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50,, post- abonnès f7.—. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE BONN (Reutei-) Het Westduitse econo mische kabinet heeft besloten Wilhelms haven te steunen met betrekking tot het beoogde eindpunt van een aan te leggen oliebuisleiding van de Noordzeekust naar Keulen. Met de deelstaat Neder-Saksen moet een akkoord bereikt worden over de verdeling van de kosten van naar schat ting 40 a 42 miljoen mark voor het uit baggeren van de haven van Wilhelms haven tot op zodanige diepte, dat er de grootste moderne tankschepen ligplaats zullen kunnen vinden. Men verwacht, dat de Westduitse raffi naderijen de volgende maand kiezen zullen tussen Wilhelmshaven en Rotterdam, dat ook als mogelijk eindpunt van de oliebuis leiding genoemd werd. Naar DPA meldt zal de oliefirma, welke te Keulen een nieuwe grote raffinaderij wil laten bouwen, de kosten voor de oliebuisleiding voor haar rekening nemen. CAIRO, (Reuter) De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Dmitri Sjepi lov, is zaterdag per vliegtuig te Cairo aan gekomen, waar hij de feestelijkheden ter viering van het vertrek van de laatste Britse troepen uit de Suez-kanaalzone zal bijwonen. Met Egyptische leiders zal hij van gedachten wisselen over de betrek kingen tussen de Arabische landen en de Sovjet-Unie en andere vraagstukken. Na zijn verblijf in Egypte zal Sjepilov be zoeken brengen aan Syrië en Libanon, waarna hij op de thuisreis Athene zal aan doen. Bij zijn aankomst in Cairo verklaarde Sjepilov, dat hij een socialistisch land ver tegenwoordigt dat „de politiek van kolo niale expansie volkomen afwijst, dat in zijn economische structuur geen plaats heeft voor oliemonopolies of andere vormen van imperialistische monopolies, die de levens- Sjepilov kracht aan minder ontwikkelde landen ont nemen en zijn betrekkingen met andere landen, groot of klein, baseert op volle dige gelijkheid, wederzijds respect voor souvereiniteit en niet-inmenging in binnen landse aangelegenheden' De volken van de Sovjet-Unie beschouwen de volken van de Arabische landen als broeders", aldus Sje pilov. Zaterdagmiddag had Sjepilov een ge sprek met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Fawzi. Zaterdagavond gaf Fawzi een diner ter ere van Sjepilov, waarbij ook Nasser en de Egyptische mi nister van Oorlog generaal-majoor Abdel Hakim Amer aanwezig waren. Zondag had den Sjepilov en Nasser een nieuwe be spreking in aanwezigheid van Fawzi en de Russische ambassadeur Sobolev. Aangeno men wordt dat toekomstige wapenhulp het onderwerp van gesprek was. In Moskou verwacht men dat de reis van Sjepilov een nieuw Russisch vriendschapsoffensief in het Midden-Oosten inluidt. Nehroe- Ti to -Nasser Te Nieuw Delhi is van officiële Indiase zijde medegedeeld dat premier Nehroe, pre sident Nasser van Egypte, president Tito van Joegoslavië volgende maand op het ter hoogte van de Aziatische kust gelegen eiland Brioni een samenkomst zullen heb ben. Nehroe gaat donderdag een buitenlandse reis ondernemen die vier weken zal duren. Hij zou aanvankelijk Tito en Nasser af zonderlijk hebben gesproken. Nasser zal een officieel bezoek aan Joegoslavië bren gen. Nehroe en Nasser zullen, na de samen komst op Brioni, gezamenlijk naar Cairo vliegen. TEL AVIV, Reuter/AFP) De Isra ëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sjarett heeft op een bijeenkomst van het hoofdbestuur van de Mapai, de Isra ëlische socialistische partij, medegedeeld dat hij vandaag zal aftreden. De 62-jarige Sjarett is minister van Buitenlandse Zaken geweest sinds mei 1948, bij het vertrek der Britten uit Palestina een voorlopige Is raëlische regering werd gevormd, die een jaar later in een definitief kabinet werd omgezet. Op een speciale kabinetszitting zal mevrouw Golda Meyerson vandaag worden benoemd tot opvolgster van Sjarett. Me vrouw Meyerson is thans minister van Ar beid. Zij zal worden opgevolgd door de secretaris-generaal van de vakverenigings federatie Mordechai Namir. Men gelooft dat verschillen in tempera ment bijgedragen hebben aan de verwij dering die is ontstaan tussen premier Ben Goerion en Sjarett die reeds dertig jaar met elkaar samenwerken. De zeventig-jarige premier is voortvarend en ongeduldig. Hij wil de buitenlandse politiek ondergeschikt maken aan veiligheidsoverwegingen die volgens hem boven alles gaan. Sjarett is bedachtzamer. Hij ziet in de diplomatie het voornaamste wapen. 61. Samen met Panda droeg van Ekster het beeld, dat hij had uitgekozen, naar buiten. Het was erg winderig op straat en maakte het sjouwen met die zware last dubbel moeilijk. „Oef!", zuchtte Panda, u hebt niet bepaald het lichtste vrachtje uitgekozen!" „Maar het is de moeite waard", zei van Ekster. „Niet alleen is dit beeld bijzonder levendig, doch bovendien heb ik goede hoop, dat ik er een pendant van zal vinden". „Ja", zei Panda, „het komt me ook erg bekend voor. Maar ik kan me nog steeds niet herinneren, waar ik zo'n beeld eerder heb gezien". „Daar komen we wel achter", zei van Ekster. „Misschien Hij brak af, toen een hevige windvlaag hem de hoed van het hoofd rukte. Werk tuigelijk greep hij met beide handen naar het hoofddeksel„Pas op! Het beeld valt!", riep Panda. „O, o, kijk mi eens, het is gebroken en... Maar wat is dat? Er zit iemand in!JORIS GOEDBLOEDÜ" In derdaad, daar kwam Joris uit het gebroken gips tevoorschijn als een kuiken uit een ei. In de zaterdagmiddag gehouden alge mene ledenvergadering van de „Vereniging van Vrienden van het Zuiderzeemuseum" heeft de voorzitter, de heer P. Sybrandy, mededeling gedaan over de aanleg van de werkhaven voor de Zuiderzeewerken Mar kerwaard), welke aan de Oostzijde van Enkhuizen, benoorden het Krabbersgat zal worden ingericht. De vrijkomende grond- specie zal worden gedeponeerd op de plaats waar te zijner tijd het buitenmuseum van het Zuiderzeemuseum zal worden aange legd, zodat in feite nog dit jaar met dit museum een aanvang zal worden gemaakt. Tevens werd medegedeeld, dat aan de wierdijkzijde naast het museum drie woon huizen zijn aangekocht, welke zullen ver dwijnen, zodat opnieuw grond beschikbaar is voor uitbreiding. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren G. Keyzer (burgemeester van Urk), G. J. Numan (burgemeester van Har derwijk) en P. Sybrandy (Enkbuizen) wer den herkozen. In de vacature W. Th. C. Zimmerman (Rhenen), die om gezondheids redenen zijn functie had neergelegd, werd benoemd de heer J. J. Schilstra, te Alk maar. Arrestatie in Pakistan Khan Abdoel Ghaffar Khan, een broer van de Westpakistaanse premier, is op be vel van de regering van West-Pakistan ge arresteerd, omdat hij het volk zou hebben beïnvloed op een manier die gevaarlijk is voor de veiligheid en de territoriale inte griteit van Pakistan. De 65-jarige Khan staat bekend als de „Gandhi van het grens gebied". Hij is voorstander van vereniging van de Pathanen in de gebieden aan de noordwestelijke grens van Pakistan in één staat, Paktoenistan. MAANDAG 18 JUNI Minerva: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „De liefdesroman van een koningin", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les enfants du para dis", 38 jaar, 7.30 uur. Studio: „Het zwarte dossier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Johnny Guitar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gang sters zonder genade", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The man with the golden arm", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ivan de witte duivel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Begijn hofkapel: 8 uur, Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Spreker ds. H. J. Hegger uit België. DINSDAG 19 JUNI Minerva: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „De liefdesroman van een koningin", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les enfants du paradis", 18 jaar, 1.45 en 7.30 uur. Studio: „Het zwarte dossier", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Johnny Guitar", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gangsters zonder ge nade", 18 jaar, 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The man with the golden arm", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bittere Rijri.", 18 jaar, 2,30 en 8 uur. Begijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijke-samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Grote Kerk: 8 uur, Orgelconcert door Piet Kee. ADVERTENTIE Mejuffrouw Jo Stael, Brlnkgrevorwcg, Deventer, schrijft „llc durfde gewoon niet meer uitgaan, want Ik transplreor ontzettend en dat Is ook voor anderen erg hinderlijk. Ik hob toon maar eens geprobeerd of Arrld crème zou hclpon en Ja hoor. na enkele minuten hield do transpiratie op en was de lucht ook wog." Een beetje Arrid ln de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep ln de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs t. 1.65. Opgegeven. De negen inzittenden van het R.A.F.-vliegtuig, dat vrijdag boven de wildernis van Noord-Malakka omlaag is gestort, zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Officieel. De Australische premier Robert Menzies, is te Wenen aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Oostenrijk. Bezoek. De Sjah van Perzië en zijn echt genote zullen 25 juni uit Teheran ver trekken voor een officieel bezoek van vijftien dagen aan de Sovjet-Unie. De Sjah zal worden vergezeld door twintig personen, onder wie de minister van Handel, drie parlementsleden en twee journalisten. Vernieuwing. Hoessein Ala heeft een nieuwe Perzische regering gevormd, waarin hijzelf weer premier is. De por tefeuilles van Justitie en Landbouw zijn in andere handen overgegaan. Bevredigend. De dokters, die Eisenhower behandelen, hebben zondag medegedeeld dat de gezondheidstoestand van de pre sident zich „zeer bevredigend" blijft ontwikkelen. Hij heeft zondag, acht dagen na zijn ingewandsoperatie, voor het eerst een echte maaltijd gebruikt. Uranium. Volgens radio-Beiroet (Libanon) onderhandelt de Jemenitische delegatie, die onder leiding van kroonprins en premier Seif Al Mohammed Al Badr in Moskou besprekingen voert, over het verlenen van concessies aan de Sovjet- Unie om uraniumlagen in Jemen te ex ploiteren en om de exploratie van olie ter hand te nemen. Aardbeving. Radio-Kaboel heeft medege deeld dat bij de aardbeving, waardoor een week geleden een groot gedeelte van Afghanistan werd getroffen, onge veer 270 personen om het leven zijn gekomen en 190 gewond. Reddingsploe gen, die in de getroffen streken zijn doorgedrongen, voelen nog lichte schok ken. Men heeft nog steeds geen volledig overzicht van het aantal slachtoffers en de aangerichte schade. Geestelijk. Generaal-majoor Narbrough Hughes D'aeth, stafchef van de lucht macht in Engeland, heeft besloten ont slag te nemen uit de RAF en Angli caans geestelijke te worden. De 55- jarige generaal verwierf in 1946 bekend heid door vluchten met een „Lancaster" bommenwerper van Engeland naar In dia, Australië en Nieuw-Zeeland. Waardevol. De Amerikaanse luchtmacht heeft kolonel Strapp, de snelste man te land, verboden zijn snelheidsproeven voort te zetten. Hij is „te waardevol" geworden door de ervaring die hij heeft opgedaan. Strapp heeft op het land een snelheid van 1017 km per uur gehaald. Terug. Koningin Elizabeth van Engeland is met een Viscount-toestel in Londen aangekomen na een bezoek van tien dagen aan Zweden. De hertog van Edin burgh maakte de vlucht in een Heron- toestel dat hijzelf bestuurde. De koningin was vergezeld van prinses Margaret, de hertog en hertogin van Gloucester en enkele leden van de koninklijke hof houding. Overstromingen. De rivier de Huai, in China, is door zware regens buiten haar oevers getreden en heeft de evacuatie noodzakelijk gemaakt van ongeveer zes tigduizend mensen in de laagst gelegen gebieden. Volgens radio-Peking wordt ondanks de snelle evacuatie toch nog voor grote verliezen gevreesd. Er valt abnormaal veel regen voor deze tijd van het jaar. Tito. Maarschalk Tito, die uit Sotsji in de Kaukasus in Moskou is teruggekeerd, zal voor het einde van de maand een officieel bezoek van drie dagen aan Roemenië brengen op uitnodiging van het presidium van de Nationale Ver gadering en de regering te Boekarest. Verdwaald. Uit Singapore is zondag een protesterend Deens meisje van negen jaar, Annie Hansen, per vliegtuig naar Karatsji vertrokken. Annie zegt, dat zij door haar vader, een zakenman in Sid ney, per vliegtuig naar Kopenhagen is gestuurd, waar zij naar school zal gaan. Op het vliegbiljet staat echter duidelijk Sidney-Karatsji, maar Annie zegt dat zij in Karatsji niemand kent. Kopra. Een menigte demonstranten heeft het Duitse vrachtschip Düsseldorf uit geladen, dat de Indonesische kopra- stichting had gehuurd om een lading kopra af te voeren uit de haven Bitung in Noord-Celebes. Bitung is volgens persberichten het centrum geweest van de koprasmokkel. De Düsseldorf was het eerste schip, dat voor de koprastich- ting Bitung aanliep na het bekendwor- den van de smokkelzaak. k. WE SPRAKEN over het uitdijende heelal en herinneren ons wellicht de vraag of het heelal eindig is, of oneindig. Is het heelal eindig, dan zal de expansie op een gegeven moment een einde moeten nemen. Blijkt de tweede mogelijkheid zich te ver werkelijken, dan zou er dus sprake kun nen zijn van een onbegrensde uitdijing. En omgekeerd, voert een nimmer eindigende expansie tot een onbegrensde ruimte. De waarnemingen die tot nu toe zijn ver kregen, wijzen voorlopig nog in de richting van een oneindig, onbegrensd heelal. Laten we daarvan dus eens een enkele consequentie onderzoeken. Wanneer dan een nevel zich van ons verwijdert en de snelheid met de afstand blijft aangroeien gelijk de door ons naar voren gebrachte theorie wil dan moet die nevel onherroepelijk op een gegeven mo ment de lichtsnelheid bereiken en over schrijden. De nevel wordt dan niet on zichtbaar (gesteld tenminste dat we ovet ideale optische instrumenten beschikken), maar we krijgen van deze sterrenhoop het licht te zien dat uitgezonden werd vóór de lichtsnelheid werd bereikt. Wat daarna ge beurt, blijft voor ons verborgen. Wat we van de nevel te zien krijgen, is dus te ver gelijken met het afdraaien van een film in een steeds trager tempo en na een theo retisch oneindig lange tijd wordt het punt van de film bereikt dat werd opgenomen op het ogenblik dat de nevel de lichtsnel heid bereikte. Dan staat de film stil en van wat er verder gebeurt krijgen we niets te zien. Het spreekt vanzelf, dat bij deze ziens wijze een behoorlijk aantal vraagtekens horen. Maar vóór we enkele van die vraag tekens aangeven, moeten we er toch op wijzen dat bij het oneindig grote zich, vol gens deze theorie althans, hetzelfde voor doet als bij het oneindig kleine. En dat verschijnsel is: dat zowel het grote als het kleine principieel voor ons verborgen blijft. Heisenberg heeft hierop gewezen met be- trekking tot atomen, bovengenoemde theo rie over het onbegrensd uitdijende heelal doet insgelijks. En nu het beloofde vraagteken. Alle be schouwingen met betrekking tot het heelal zijn gebaseerd op waarnemingsmateriaal binnen de bol die met de grootste telesco pen kan worden bestreken, een bol dus met een straal van ruim 1 miljard licht jaren. Maar het is zeer goed mogelijk dat op aanzienlijk grotere afstanden de eigen schappen van de ruimte en het licht zó radikaal veranderen, dat de huidige kennis daarop in het geheel niet van toepassing is. Een ruimte, die op de door as tronomen waargenomen afstan den niet de minste aanwijzing vertoont zich te sluiten, zou dit op veel grotere afstanden wèl kunnen doen. Maar ook het onderzoek hiervanvalt principieel buiten de mogelijkheden van de empirische weten schap. Is de ruimte gekromd? Er gaan tegen woordig veel stemmen op die dit betwij felen. Maar ook al zou het gekromde Ein- stein-heelal juist zijn, dan zijn we in ver band met de onbegrensde uitdijing waar van we daarnet spraken, gedwongen tot de conclusie dat het tijd-ruimte continuum van Einstein met lichtsnelheid en vervol gens met boven-lichtsnelheid moet uit dijen, niet tot een vierdimensionale ruimte, maar tot een vijf dimensionale! Volgens dr. H. Groot is dit echter niet veel meer dan een mathematische fictie. Waarmee maar gezegd wil zijn dat alle theorieën dienaan gaande, ook al worden ze in populaire ge schriften als vaststaand gedoceerd, volsla gen in de lucht hangen. Was het moeilijk, deze wirwar van on oplosbare moeilijkheden? Bedenk dan, dat men zich vroeger ook het hoofd brak over vraagstukken ivaarvoor geen oplossing te vinden zoas. Zoals bijvoorbeeld het verhaal van de krokodil. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2