Twee gouden medailles voor Duitsland in Stockholm Schoten met ruime voorsprong aan de kop na nederlaag van WGA FATALE V DIAMANTEN Abdoel en het Vliegende Tapijt^) Moedige rit van Günther Winkler De honkbalcompetitie HHC bleef eveneens bovenaan door overtuigende overwinning op Ajax De Olympische Ruiterspelen FEUILLETON R. HASSBERGER GARAGE DEN HOUT Bondsnegental tegen Amerikaanse ploeg De korfbalcompetitie Het Zuiden won na teleur stellende strijd van Rohda Rapiditas en HSV wonnen volleybaltoernooi HBC Prins Bernhard: geen sprake van wreedheid Nederlandse jeugdploeg won van Denemarken MAANDAG 18 JUNI 1956 Eindelijk is het dan zover dat de competitieleider van de K.N.H.B. enige vertraging: heeft gekregen in de afwerking van zijn programma door de slechte weersomstandig heden van deze week. Doch achteraf bleef dit in de hoogste klassen nog beperkt tot het afgelasten van de wedstrijd S.C. Haarlem tegen H.F.C. „Haarlem". Met de stand 62 in het voordeel van de Sportclub werd de wedstrijd gestaakt en zal thans op nieuw geheel worden gespeeld op zondag 8 juli op het terrein van de Sportclub. De verrassing was dit weekeinde zonder twijfel de overtuigende nederlaag, die V.V.G.A. leed tegen het wisselvallige A.B.C., waardoor Schoten thans met een grote punten- voorsprong de leiding heeft. Hoewel Hannie Urbanus in de A-klasse met O.V.V.O. wederom een no-run zege behaalde, gaf dit de Amsterdammers niet veel, want het leidende H.H.C. liet zich niet verrassen en klopte Ajax wederom overtuigend (111). In de onderste groepen van beide klassen wordt de spanning wekelijks groter, want in de A-klasse behaalde R.C.H. weer een winstpunt en is hierdoor de T.Y.B.B.-ploeg weer meer nabij gekomen, terwijl H.C.K. door een fraaie zege tegen E.D.O. weer in puntental gelijk kwam met H.F.C. „Haarlem" en T.I.W. Door deze uitslagen zijn de ranglijsten: Eerste klasse A: Eerste klasse B: HHC 8 15 Schoten 8 16 OWO 8 13 WGA 8 12 Kennemerl. 8 8 ABC 8 10 Ajax 8 7 SC Haarlem 7 6 Sparta 8 7 EDO 8 6 EHS 8 6 HFC Haarlem 7 4 TYBB 8 5 TIW 8 4 RCH 8 3 HCK 8 4 In de overgangsklasse A. bleef Schoten 2 het leidende Blauw Wit uitstekend volgen door de fraaie overwinning tegen het Utrechtse U.V.V., doch het team van Roos- wijk stelde ook nu weer teleur door van De Spartaan te verliezen. In de overgangs klasse B. kon HHC 2 het ook nu weer niet bolwerken tegen DWV en moest met een grote 92 nederlaag genoegen nemen. KCHSparta Het negental van RCH is er in geslaagd Sparta een gelijk spel af te dwingen (44). Reeds in de eerste innings werden zowel Oosterbaan als Maaskant in het verre veld uitgevangen en hoewel beide ploegen hier na nog alles in het werk stelden om de lei ding te veroveren, duurde het tot de vijfde innings voor de Rotterdammers de leiding konden nemen door Hendriks (01), die door een honkslag op de honken gekomen, de thuisplaat kon bei-eiken na een fraaie tweehonkslag van zijn clubgenoot Buizerd. Nadat de Rotterdammers in de volgende innings het scoren werd belet door de RCH-werper, kwam het succes in deze zesde innings voor het RCH-negental. Maaskant kwam door een honkslag op de honken en kon de thuisplaat reeds na een fraaie driehonkslag van Oosterbaan pas seren (11), welke speler na een fout in de Rotterdamse gelederen na een tik van Hoefsmit zijn team de leiding kon geven (21). Welke voorsprong nog werd ver groot toen ook Hoefsmit na een honkslag van Biesbrouck het thuishonk passeerde (3—1). In de achtste innings werden enkele kost bare fouten en honkslagen oorzaak dat de bezoekers wederom de leiding heroverden (34), die echter in de gelijkmakende in nings weer teniet werd gedaan door Oos terbaan (44). Het einde kwam met deze stand. De werpersresultaten waren: Vreenegoor (RCH): 7x3 slag; 0x4 wijd en 5 honkslagen tegen. Koning (Sparta): 6x3 slag; 3x4 wijd en 4 honkslagen tegen. TYBBO VVO Zoals verwacht moest TYBB tegen OWO een geduchte nederlaag incasseren, of schoon de TYBB'ers gedurende lange tijd uitstekend tegenstand boden, zodat Urba nus wel een no-run doch geen no-hit zege kon behalen, want de nationale werper moest toch drie honkslagen laten passeren. De Haarlemmers hadden in de vierde innings nog slechts een 10 achterstand, doch het uitvallen van De Wildt als ach tervanger bleek funest, want reeds in de vijfde innings slaagden de Amsterdam mers er in de score op te voeren en niet minder dan vijf runs te scoren, hetgeen met regelmatig drie honken bezet een ge makkelijke opgave was voor de bezoekers. Hoewel TYBB alles in het werk stelde om althans de eer te redden, slaagde het team hierin niet. Zelfs kon niet worden voorkomen dat OWO de voorsprong op voerde tot 100, waardoor Hannie Ur banus wederom een no-run aan zijn totaal kon toevoegen. SC Haarlem—HFC „Haarlem" In deze belangrijke plaatselijke ontmoe ting toonde de Sportclub geen medelijden met haar naamgenoot en nam reeds in de eerste innings een 62 voorsprong, on danks het feit dat de HFC „Haarlem" de werpers Loos en Benard op de plaat bracht. Hiema was de steeds dichter neervallende regen spelbreker, zodat deze ontmoeting met deze stand werd afgelast. KennemerlandEHS Eindelijk heeft het Kennemerland negen tal de weg naar herstel gevonden, waarvan (Copyright Cosmospresse, Ganève) Gebaseerd op historische gegevens door „Maar, eh, wat is de prijs van deze stenen?" Böhmer richtte zich op, enigszins ge spannen. Dit was het moeilijke ogenblik, waarop hij zich had voorbereid. Hij wist dat madame Dubarry een even goede zakenvrouw en afdingster was als de beste marktvrouw. Ongeveer een half uur lang duurde het steekspel, het bieden en loven. Toen wer den zij het eens over een bedrag van 400.000 livres. De partijen gingen beide zeer tevreden uiteen: madame Dubarry omdat zij de sprookjesachtige diamanten rijker gewor den was tegen een prijs, waarop zij niet stadgenoot EHS slachtoffer werd, want de Bloemendalers behaalden een kostbare en verdiende overwinning tegen Vrenegoor c.s. Werper Harm Hofstra werd een week rust gegund, waardoor hij zijn plaats tijdelijk moest afstaan aan Hans Winter. De Kenne- merland-ploeg kon weer voor het eerst be schikken over Leonhardt. Reeds in de eerste innings slaagden de Bloemendalers er in een kleine 20 voor sprong te nemen door Molleman en Span- jer, die op honkslagen de thuisplaat konden passeren. Het duurde tot de zesde innings voor EHS de achterstand weer kon weg werken (22), doch in de volgende innings nam Kennemerland toch weer een 42 voorsprong. Ofschoon de EHS'ers alles in het werk stelden om deze achterstand in te halen, kwam het team niet verder dan 43, waarna Molleman c.s. de zege in de gelijkmakende innings veilig stelden (5-3), waardoor Kennemerland zich dank zij vooral goed veldspel vrijwel in veiligheid bracht. HCK—EDO Na een bijzonder aantrekkelijke wed strijd is HCK er door een overwinning tegen EDO in geslaagd weer aansluiting te krij gen met de laag geplaatste negentallen in de eerste klasse B. Zonder twijfel was EDO door het niet aanwezig zijn van de gebles seerde werper Piet de Nieuw gehandicapt, zonder hiermede de prestatie van de HCK- ploeg te willen verminderen. In de eerste innings kreeg EDO reeds drie honken bezet en Feenstra kon na een honkslag van Jan Kops EDO de leiding geven (01) welke voorsprong na een fout van Knol zelfs in de vierde innings nog werd vergroot tot 02 toen Leo Kops de thuisplaat kon bereiken. Nadat Steman in de vijfde innings de achterstand had kun nen verkleinen (12), namen de HCK'èrs in de volgende innings reeds een kleine voorsprong door Knol en Sargenti, die na een tik van Zaandam in het verre veld na een fout van de EDO-speler Smit konden scoren (32). In de achtste innings waren het Wartena en wederom Knol die de score konden vergroten tot 52 na een fraaie opofferingsslag van Henk Wille. De werpersresultaten waren: Sargentini (HCK): 3x3 slag; 12 x 4 wijd en 3 honkslagen. Kops (EDO): 4x3 slag; 4x4 wijd en 3 honkslagen. TIW—Schoten Hoewel Schoten in een rustige wedstrijd tegen het Amsterdamse TIW slechts een kleine overwinning behaalde, was de no- run zege van Munsterman toch voldoende om de veilige voorsprong en de ongeslagen leiding in de eerste klasse B. te behouden (0—4). Reeds in de eerste innings kwamen de eerste Schoten-runs toen Keulemans en Klooster na een honkslag van Heemskerk, ADVERTENTIE Weet u nóg een fabriek, welke dit geeft RENAULT FREGATE geeft 12 maan den garantie en vergoedt bovendien eventueel arbeidsloon, ongeacht het aantal afgelegde K.M. Prijzen vanaf ƒ7.500. Vraagt proefrit bij: Wagenweg 166-168 - Haarlem Telefoon 15056 - 12138 die weer bijzonder slagvaardig was, de thuisplaat passeerden (02). Deze stand: bleef gehandhaafd tot de zesde innings toen de TIW-werper Kempen weer enkele honkslagen moest laten passeren, waarna Keulemans en v. d. Berg de stand konden opvoeren tot een veilige 40 voorsprong. Ofschoon de Amsterdammers nog een kans kregen de achterstand te verkleinen kon op de thuisplaat door achtervanger Geurts erger worden voorkomen, zodat Schoten wederom een lastige klip heeft omzeild. De werpersresultaten waren: Van Kempen (TIW): 9x3 slag; 5x4 wijd en 4 honkslagen tegen. Munsterman (Schoten): 9x3 slag; 3x4 wijd en 4 honkslagen tegen. HHC—Ajax Hoewel het Amsterdamse Ajax zonder twijfel met revanche-gedachten in het veld is gekomen voor de eerder geleden grote 160 nederlaag, heeft het HHC-team de bezoekers geen enkele kans gegeven en. slechts een fout van aanvoerder Ben Vree negoor was oorzaak dat de zeker verdiende no-run zege werper Jan Smit voorbij ging. Ook in deze ontmoeting die onder bijzon der moeilijke omstandigheden moest wor den gespeeld bleek, de grote kracht weer van de HHC-slagploeg, waarin vooral Piet Duinker weer als lagman een uiterst ge vaarlijke tegenstander bleek. Reeds in de eerste innings nam HHC een kleine voorsprong toen Jongeling na een honkslag van Hoogenbos kon binnenkomen (10). In de volgende innings werd1 deze voorsprong reeds direct opgevoerd tot een veilige 50 voorsprong door enkele honk slagen en fouten in het Amsterdamse veld. Ook de HHC'er De Pierre bewees in de derde innings een vaardig slagman te zijn en hoewel hij direct het thuishonk kon be reiken door een fout van Kok, was zijn driehonkslag van prima kwaliteit (60). Nadat de stand door HHC reeds was op gevoerd tot 80 konden de Ajaxieden in de zesde innings de eer redden toen Van 't Hof fraai het derde honk nam, en de wilde aangooi van achtervanger Vreene goor naar Meenhorst werd gemist (81). De HHC'ers namen hiervoor reeds in de gelijkmakende innings afdoende revanche en nogmaals konden drie Haarlemmers de thuisplaat passeren (111) met welke voorsprong HHC zichtbaar genoegen nam. Op het terrein van de H.F.C. „Haarlem" aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord vindt woensdag 20 juni een wedstrijd j Heemsteedse Sportparken een groot vo"l- Plaats tussen een bondsnegental van de leybaltoernooi gehouden, georganiseerd Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond en door de Heemstede Berkenrode Combi een Amerikaans legerteam, de Bittburg Bombers, welke Amerikaanse ploeg onge veer van dezelfde sterkte is als de Ameri kaanse tegenstanders die de laatste jaren een bezoek aan ons land brachten. Uiteraard zal het Nederlandse bondsteam worden samengesteld uit spelers van de selectieploeg voor de Europese kampioen schappen, die over enkele weken in Rome zullen proberen de titel te bemachtigen. De wedstrijd zal reeds des avonds om kwart voor zeven beginnen. Dinsdagavond wordt het Schoten-toer- nooi voortgezet met de wedstrijd Kenne merland tegen Schoten, welke wedstrijd om zeven uur zal beginnen op het Schoten terrein aan de Geusevesperstraat in Haar lem-Noord. De eerste wedstrijd tussen de kampioens finalisten Het Zuiden en Rohda is met een verdiende zesdrie zege van de Rotter dammers geëindigd. Door dit resultaat heeft Het Zuiden aan een gelijk spel vol doende in de op 1 juli te Amsterdam te spelen returnontmoeting om de kampioens titel te prolongeren. De wedstrijd heeft een enigszins teleur stellende strijd te zien gegeven, omdat het Amsterdamse Rohda zich zeer slecht aan het gladde veld wist aan te passen. Van topspelers(sters) had men wat beter spel mogen verwachten. Vooral het vak Hel sloot c.s., dat reeds vele malen in de com petitie teleurstelde, faalde volkomen, en is dan ook de oorzaak van de nederlaag. Reeds na acht minuten kon aanvoerder Kansen zijn ploeg een éénnul voorsprong geven. Het Zuiden kreeg daarna meer kansen, doch kon door Kindt eerst na 17 minuten de gelijkmaker scoren. Van Amersfoort zorgde voor een tweeeen voorsprong voor Rohda. Strafworp gemist Mej. Wagemakers miste daarna voor Het Zuiden een strafworp, doch maakte vlak daarna haar fout goed door op zeer fraaie wijze de gelijkmaker te scoren: met deze tweetwee stand brak ook de rust aan. Na de hervatting scoorde de internatio naal C. v. Lunteren reeds in de eerste mi nuut met een prachtige doorloopbal, waar door Rohda de leiding nam. Vlak hierna maakte H. de Wall de gelijkmaker (drie drie). Het spel werd daarna forser, en de ver dedigers gaven de aanvallers heel weinig bewegingsvrijheid. De aanvallen van Het Zuiden waren degelijker van opzet dan die van Rohda, en uit één van die goede aan vallen gaf Jeremiasse Het Zuiden de lei ding. Even later miste Karsen een strafworp, waardoor de kaps voor Rohda op een ge lijk spel verloren ging. Rohda's spel werd veel mider, en wederom was het Jeremias se, die de korf voor het Zuiden vond (vijf drie). Daarna bracht Rohda er niet veel meer van terecht, en toen Geestman een verde- digingsfout maakte, had mej. Wagemakers weinig moeite de eindstand op zesdrie te brengen. ADVERTENTIE REGENJASSEN Nieuwste modellen Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem Gisteren werd op de terreinen van de natie ter ere van het eerste lustrum. On danks de regen, die het veld voor volley bal nu niet bepaald ideaal maakte, werd er toch met enthousiasme door de zeven enzestig teams gestreden. In de heren A- afdeling konden Forto (Amsterdam), noch Pro fessoren wijk (Leiden) voorkomen dat HVS met de eer in de poule ging strijken. Ook in de finale tegen Albatros toonde HVS zich sterker dan zijn tegenstanders en won met 1513 en 1510. In de A-afdeling dames moest Rapiditas in de poule-wedstrijd tegen Albatros (Am sterdam) met een gelijk spel genoegen nemen, maar overwinningen op The Smash (Castricum) en Velox brachten de zwart- witten toch in de finale. De Rapidianen vonden in final iste VCK (Velsen) een makkelijk te overwinnen tegenstandster en met de ruime setstanden van 153 en 152 kwam Rap. in het bezit van de beker. In de B-afdeling ging de beker zowel bij de dames als bij de heren naar het Haar lemse Eclecta. De heren klopten het Zaan- se Saenden met 1510, 1015 en 1511, terwijl de dames met 20 van HVS won nen. In de C-afdeling dames won Armada in de eindstrijd van Amstelzwaluwen: 15 9 en 157. Bij de heren won de kampioen van Alkmaar Octopus na onverwachte grote tegenstand van De Halter (Amster dam) met 1816 en 1513. In de D-afdeling kwam bij de dames de prijs terecht bij Amstelzwaluwen 2, terwijl bij de heren PWN tegen de reserves van Ar mada net iets te kort kwam: 1315, 15 9 en 1517. Bij de jeugd zegevierden de meisjes van De Zeemeeuwen en de jongens van Eclecta. Voor de eerste maal sedert 1936 neemt Duitsland van de Olympische Zomer- spelen weer goud mee. Op de laatste dag van de 16e Olympische ruiter spelen in Stockholm bezette de wereldkampioen der springruiters Hans Günther Winkler de eerste plaats in het individuele klassement en ver overde Duitsland in het landenklassement de Olympische titel. Italië heeft de zilveren medaille gewonnen in het landenklassement en Engeland kreeg het bi-ons. De Franse equipe faalde jammerlijk en eindigde op de zesde plaats. De 15 fouten van de Olympische kampioen van 1952, Pierre Jonquères D'Oriola, die ditmaal met de merrie „Voulette" startte en die men als favoriet voor de Olympische titel beschouwde, konden Frankrijk niet red den. Clamon en de Fonbelle hadden met hun talrijke fouten Frankrijk3 kansen op een medaille te niet gedaan. Abdoel had de toverspreuk goed onthouden. „Omen ho, omen ha, abdallah!", sprak hij. En ja, hoordaar voelden ze zich weer opgeheven van de grond. Het tapijtje steeg keurig omhoog, de lucht in. „Dat gaat weer goed, hè?", zei Abdoel tevreden. Met 'n sierlijke bocht vlogen ze weg, en ze maakten een rondje boven de stad. 5-6 A. J. STEVENS OVERLEDEN. Het overlijden wordt gemeld van de heer Albert John Stevens, de stichter van de bekende AJS-motorfabriek, Het merk, dat zijn ini tialen draagt, heeft sinds 1914 tal van suc cessen behaald in motorwedstrijden. minder dan 120.000 livres had kunnen af- digen, en Böhmer omdat hij geen cent min der had gekregen, dan hij in zijn plannen had gecalculeerd. Integendeel! Op Kerstavond bereikte een koerier de zaak van Böhmer. Madame Dubarry liet hem weten, dat zij die oorhangers en de diamant met de halsketting beslist nog vóór het einde van het jaar moest hebben, omdat de grote gebeurtenis plaats zou vin den tijdens de Nieuwjaarsreceptie. Maria Theresia had haar dochter in een lange en ernstige brief gewezen op haar taak en haar plicht om het woord te rich ten tot madame Dubarry, indien de ko ning dit verlangde. Als eerste onderdaan van de koning ha.d zij diens bevelen uit te voeren en een voorbeeld te geven in plaats van te rebelleren. Vernederingen en on waardige dingen behoefde zij zich uiter aard niet te laten welgevallen, doch een koninklijk bevel om te spreken met iemand, die de koning waardig achtte bij zich te ontvangen, mocht zij nimmer negeren. De Nieuwjaarsreceptie bracht madame Dubarry inderdaad de vervulling van haar langzamerhand ziekelijk geworden wens. Noch de dag, dat de koning haar tot zijn gunstelinge verkoor, noch de dag van haar huwelijk, noch haar officiële introductie in de hofkringen of de dag, waarop zij in het paleis haar intrek nam, had zoveel voor haar betekend als deze ene ontmoeting op de eerste dag van 1772. Haar hoogste triomf beleefde Jeanne Bécu op het moment toen zij, getooid met haar nieuwe edelstenen, in de rij van hof dames voor de toekomstige koningin van Frankrijk defileerde en deze, de dochter van de Oostenrijkse koning, haar de woor den „Er zijn heel wat mensen in Versailles vandaag, is het niet?" toesprak. Het was inderdaad haar hoogste, maar ook haar laatste triomf: nooit meer daarna zou Marie Antoinette het woord tot haar richten. Maar madame Dubarry was ver standig genoeg tevreden te zijn met wat zij had bereikt. Sterker nog, van dit ogenblik af liet zij niets na om zich als een vereer ster van Marie Antoinette te laten kennen. Ze deed steeds haar best haar van dienst te zijn. Ze ging zelfs zover, dat ze zich een voor haar doen wel heel hoog offer wilde getroosten. Een kennis had haar verteld, dat Marie Antoinette grote bewondering had voor de oorhangers, die zij thans regelmatig bij allerlei festiviteiten droeg. Waarschijnlijk was het alleen een opmer king geweest om iets vriendelijks tegen madame Dubarry te zeggen, maar niette min ging zij er onmiddellijk op in. Zij liet Marie Antoinette weten, dat zij met groot genoegen haar de oorhangers door de ko ning wilde laten schenken. De toekomstige koningin achtte het aanbod echter niet eens een antwoord waard. Ondanks haar grote liefde voor edelstenen en haar be wuste jaloezie op de sieraden van „dat creatuur,' liet ze zich niet omkopen door degene, die zij verachtte en die haar de In hét individuele klassement ging de strijd tussen Winkler en de beide gebroe ders d'Inzeo, Raimondo en Piero, waarvan de jongste, Raimondo de zilveren medaille in ontvangst mocht nemen en Piero zijn fout van Helsinki, toen hij voor de grote prijs te laat aan de start verscheen en daarmee zichzelf en zijn equipe uitscha kelde, herstelde en de bronzen plak in zijn zak mocht steken. Het parcours, waarvoor onze landgenoot A. Pantchoulidzev als technisch gedele geerde was aangewezen, was zwaar maar fair gebouwd. Het verlangde van ruiter en paard volledige concentratie en het uiter ste van de rijkunst. Hoe zwaar het wel was moge blijken uit de resultaten. Van de 66 deelnemers kwamen er slechts 4 foutloos rond: Hans Günther Winkler met „Halla", Raimondo d'Inzeo met „Merano", de Spanjaard Carlos Lopez Quesada met „Tapatio", die echter de maximum toe gestane rijtijd overschreed en daarvoor met 3/4 fout werd bestraft, Piero d'Inzeo met „Uruguay", ofschoon deze combinatie door eenmaal weigeren van het paard drie fouten kreeg. De meeste moeilijkheden leverden de dubbelsprong (een barrière, bestaande uit berkenbomen) alsmede de driesprong op. Hiervoor lagen als tiende hindernis een sloot van 5 meter breed en een rode parkmuur van 1.52 meter hoogte. De wedstrijd op de laatste dag heeft niet minder dan tien uur geduurd. Precies om 9 uur 's morgens was men begonnen en de eerste ronde eindigde om kwart over twee. Om vier uur werd opnieuw gestart voor de tweede manche welke beëindigd werd om half negen in de avond. Dat dit zo lang duurde is te wijten aan het organi satie-comité, dat na de eerste omloop toen van de 66 deelnemers 18 waren gediskwali ficeerd, (hetgeen tot gevolg had, dat 8 equipes voor de teamklassering waren uit geschakeld van de 20) bekend maakte dat alle in de eerste ronde gediskwalificeerde ruiters in de tweede ronde opnieuw moch ten starten. Men begon met een tweede ronde dan echter met het hoogste aantal fouten n.l. 108,5. Deze maatregel is zelden bij Olym pische spelen toegepast. De mogelijkheid om opnieuw te starten werd door .de Finse, Russische, Zweedse, Turkse en Hongaarse ruiters benut. Venezuela en Oostenrijk, van welke landen alle drie de ruiters in de eerste ronde waren gediskwalificeerd, kwa men in de tweede omloop niet meer aan de start. Moedige kampioen Reeds na de eerste ronde had Duitsland zowel in het individuele als in het ploegen- klassement de leiding en dit land heeft zich tot het laatst toe kunnen handhaven. Toen de medaillewinnaars het stadion bin nenkwamen voor de ceremonie protocolaire en de ereronde reden, viel het op dat de ruiters stapvoets gingen en niet, zoals ge woonlijk, in galop. Weinigen zullen de ware reden hiervan hebben geweten. De olympische kampioen Hans Günther Winkler had zich namelijk bij de eerste ronde pijnlijk bezeerd in de buik, doordat hij niet goed na de sprong van hindernis 13 neerkwam. Voordat hy voor de tweede manche de ring in kwam, had men hem moeten ondersteunen om in het zadel te komen, hetgeen voor Winkler met hevige pijnen gepaard ging. Tijdens zijn tweede rit, die hij foutloos uitreed, klonk af en toe geroep van de ruiter bij de opsprong van het paard. Aanvankelijk dacht men dat de ruiter daarmee zijn paard waarschuwde en hielp voor moeilijke sprongen, omdat dit bij Winkler wel meer voorkomt. Doch later verklaarde de ruiter, dat de hevige pijnen ook enkele malen te veel voor hem waren geweest en dat hy het afreageerde in deze roepen. Maar toen de nieuwe Olympische kam pioen bij de uitdeling van de medailles voor de koninklijke loge stond opgesteld en hij daarna de ereronde reed met de andere winnaars, heeft men niets aan hem kunnen merken, zijn gezicht straalde en hij beheerste de hevige pijnscheuten zo goed, dat men meende, dat hij zich geheel fit gevoelde. Sluitingsplechtigheid Nadat de ruiterspelen zondagavond wa ren beëindigd moest het veld ontruimd worden. Het Olympische spreekgestoelte smadelijkste nederlaag tot dusverre had bezorgd. Madame Dubarry zou het zeker niet be treurd hebben, indien Marie Antoinette het aanbod had aanvaard en ze moest jegens zichzelf bekennen, dat de diamanten haar wel erg in moeilijkheden brachten. Het geld, dat zij van de koning gekregen had om ze te betalen, had ze immers ge bruikt om andere schulden af te lossen, waarvan hij niet op de hoogte mocht zijn, en die gevaarlijk begonnen te worden. Ze was er van overtuigd geweest, dat ze de gelden voor de oorhangers en de grote diamant wel weer op andere wijze bijeen zcu krijgen, maar de koning was de laatste tijd merkwaardig secuur met zijn geld. Niet dat hij minder toeschietelijk was, maar hij zag er nauwkeuriger op toe, waar het geld. dat hij haar toestond, voor gebruikt werd en hij betaalde tegenwoordig vaak zelfs haar rekeningen en schulden, in plaats van er haar het geld voor te geven. Dat bracht ook mee. dat ze aanzienlijk slechter in haar „zakgeld" zat, zodat het haar steeds moei lijker viel, geld te sparen voor het betalen van de edelstenen. Böhmer daarentegen werd steeds onge duldiger. Te verwonderen viel dat niet. Het ging om een heel groot bedrag, dat ook voor een rijk man als hij grote beteke nis had. En dan, hjj besefte als ieder ander, dat het met de grootheid van madame Du barry binnen niet te lange tijd gedaan zou zijn. De koning was nu 62 jaar en klaagde steeds meer over allerlei kwalen. Na de dood van de koning zou madame Dubarry geen dag meer in Versailles worden geduld, dat stond als een paal boven water. Anderhalf jaar waren verlopen en nog steeds waren de 400.000 livres niet betaald. Voor de zoveelste maal had Böhmer zich bij madame Dubarry laten aandienen. Hij was in deze jaren zichtbaar verouderd en de financiële zorgen drukten hem zwaar. Waarmede zou men hem nu weer naar huis sturen De gravin ontving hem echter met een stralend humeur: ze had een prachtige uit weg uit de impasse gevonden. De koning had haar spontaan aangebo den haar een bijzonder genoegen te doen als tegenwicht voor de grote triomf, die Marie Antoinette in Parijs ten deel was gevallen. Voor het eerst had deze namelijk buiten hofkringen een grote ontvangst meege maakt en van alle zijden waren haar blij ken van eerbied en vriendschap tegemoet gestroomd. Dat had een zo onvergetelijke indruk op haar gemaakt, dat zij er in op gewonden bewoordingen over naar haar moeder in Wenen schreef. Door die luisterrijke ontvangst werd bovendien de glans van madame Dubarry danig aangetast. Hoe kon dit, zo overwoog de koning, beter goed gemaakt worden dan door nieuwe briljanten? De gravin ontvouwde 'haar plannen voor de eerst nog sceptische, maar later steeds enthousiaster wordende Böhmer. Hjj zou de onbetaalde diamanten terugnemen en De Zweedse gouden medaillewinnaar Henry St. Cyr ontvangt uit handen van de president van het internatio nale Olympisch comité, Avery Brun- dage, de onderscèiding. met de woorden „Citius, Altius, Fortius" werd voor de eretribune, waarin zich alle vorstelijke gasten bevonden opgesteld. Onder het zingen door het koor van de Olympische hymne werd de Olympische vlag langzaam gestreken. Daarna volgden vijf kanonschoten, die de sluiting van de ruiterwedstrijden voltooiden en de aftocht begon. Tot slot zong het koor een koraal en toen de maan reeds aan de hemel stond werden de vlaggen in het stadion binnen gehaald ten teken dat de 16e Olympische ruiterwedstrijden weer tot het verleden behoorden. Prins Bernhard heeft de berichten over wreedheid voor de paarden, die aan de uithoudingsproef van drie dagen deelnemen een onderdeel van de Olympische Rui terspelen tegengesproken. Hij sprak op een gala-diner voor de Olympische ruiters en zei, dat de Olympische Spelen „moeilijk en eerlijk moeten zijn en dat zij op die ma niet hier werden gereden". Hij sprak in zijn hoedanigheid als president van de Inter nationale Ruitersport Federatie en de Olympische jury. „Verhalen over wreedheid ten opzichte van paarden in de driedaagse proef en de protesten, die daarmee vergezeld gingen, zijn volkomen onzinnig", zei hij. „Er was geen wreedheid en als er soms van enige wreedheid sprake was, dan had dat de ruiters kunnen gelden, maar niet de paarden. En ik heb geen ruiter zich horen beklagen". Prins Bernhard sprak, nadat de president van het I.O.C., Avery Brundage, de enige spreker verder van de avond, zich tot de ruiters had gericht, die aan het diner deel namen, dat door Prins Bertil werd ge geven. Dc gymnastiek-ontmoeting tussen dc jcugdploegen van Nederland en Denemar ken in Groningen is door dc Nederlanders gewonnen met 240.40 tegen 236.65 punten. Nederland won de onderdelen: paardsprin- gen, paardvoltigeren, brug en rek. Dene marken het onderdeel ringen en de vrije oefeningen. In het individueel klassement bezette Jagers (Ned.) met 50.65 punten voor de Nederlandse jeugdkampioen G. Boot ÜÏ'IV en de Deense titelhouder Nielsen (49.o5) de eerste plaats. De Denen moesten het m de onderdelen brug en rek zonder Andersen stellen die in een voorgaande oefening een polsblessure opliep. die verwerken in een halsketting van onge kende schoonheid, welke dan door de ko ning zou worden betaald. De koning had de ronde som van een miljoen livres toegezegd voor het te ver vaardigen kleinood. Dat was ruim vol doende zelfs al waren er de kosten van de grote Braziliaanse diamant, die madame Dubarry niet terug wilde gaven, bij inbe grepen. Böhmer beloofde binnen een week met een ontwerp voor de halsketting te komen. Maar er gingen twee, drie weken voorbij, voor hij iets van zich liet horen. Madame Dubarry werd ongeduldig. Böhmer was echter niet meer de oude. Zijn fantasie be gon tekort te schieten en het viel hem niet mee, een goed ontwerp zomaar te voor schijn te toveren. Dagen en nachten lang zat hij over zijn tafel gebogen, maar geen van zijn fantasieën bevredigde hem vol doende om in Versailles te tonen. Hij had oen jongeman in dienst genomen, een zekere Bassanger, die hem door vrienden hi Leip zig aanbevolen was als een veelbelovend talent, en die hem reeds enkele keurige ontwerpen had voorgelegd en uitstekende werkstukken had afgeleverd. Zou hjj zijn onmacht nu bekennen en de jongeman te hulp roepen voor de grote opdracht van thans? Onmacht bekennen? Hij had hem per slot van rekening niet voor niets in dienst genomen. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6