Henk Reedijk SCHOUS Autobus ramde lichtmast en gevel Kort en bondig iVeer proeven met kwart liter „karnemelk" als brandstof Haarlems Dagblad Uitvinder Hogenhout tevreden reeds drommen Fietser in het Spaarne gereden en verdronken Amsterdamse Beurs Aanmeldingsformulier 7 Neville Duke II" opnieuw op Spaarne Startsein er zijn die op een implex „brommen M. JANSEN IA C. WISKER Burgerlijke Stand van Haarlem Controle Door de regen verblind Geen ziekte-verwekkende bacillen gevonden voor versnelling en verlichting 'n Naam in Naven! Haarlems raadslid vraagt om financiële regeling Uitslagen in de H.C,B. Bedrijfsvoetbal Reeds 1200 bezoekers aan Breitner-expositie Examens De liefdesroman van een koningin M. van Iperen vierde zilveren jubileum Snijder winnaar in Ronde Uitgeest Broodfabriek beboet Filialen hadden geen vestigingsvergunning Wasmachine stond onder stroom Flinke boete geëist tegen Haarlemse winkelierster Verkeerslicht nabij Julianalaan Rondgangen ten bate van „Margriet" Koninklijke onderscheiding voor G. J. Twisk UIA AND AG 18 JUNI 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT yiet ontmoedigd door de op 18 mei ndervonden tegenslag, toen de motor van jjn vaartuig door een technische onvol- pienheid explodeerde, waarbij de be- ,iuurdcr er met enige brandwonden aan Ie arm afkwam, heeft de 24-jarige Haar- inimer J. A. F. Hogenhout zondagmorgen jet zeer bevredigend resultaat bijna 2 uur jet zijn raceboot de „Neville Duke II", op ;et Noorder-Buiten Spaarne te Haarlem ;roef gevaren, daarbij nauwelijks een jnart liter verbruikend van de door hem jjlgevonden nieuwe brandstof, aangeduid jet de prozaïsch klinkende codenaam jarnemelk". Wij waren in de gelegenheid deze proef vaart te volgen op de Maaskruiser „Friend- $jp" van de heer Th. Stillebroer, een medewerker van de „Neville Duke II". Zo dobberden we zondagmorgen om om- itreeks tien uur in gezelschap van de jchnicus de heer W. Aldenhuizen, de che micus de heer H. de Jonge en de heer jtillebroer, die tevens als supervisor fun deerde, in een druilerige motregen op het jrauwe water van het Noorder-Buiten jpaarne in afwachting van de dingen die ,;imen gingen. Enige in dikke truien en eckets gehulde kanovaarders peddelden -orbij. Een eenzame zeilboot vormde ver ier het enige verkeer op het water. Het publiek bleef overigens beperkt tot len handjevol nieuwsgierige kijkers. „Dat is 'm", zei de heer Stillebroer toen rij een licht geronk hoorden. Wij zagen Sn ranke, laag op het water liggende, in jsse rode, blauwe en witte kleuren ge- akte raceboot. Op de zijkanten van het Bgeveer 4 1/2 meter lange en 1 1/2 meter •ede vaartuigje, dat gewillig met de ge- ■inge golfslag meedeinde, stonden de niets- ;;»gende cijfers 8433. In de cockpit zat, joed ingepakt in een zwart jacket en een vitte kleppet op het hoofd, de heer Hogen- out. Nadat de motor nogmaals aan een minu- :eus onderzoek was onderworpen, werd :m 10.32 uur het sein gegeven voor de ierste proefvaart. Licht brommend trok Ie raceboot weg, een wijde boog over het Ipaarne beschrijvend keerde hij terug. Opvallend was het gelijkmatige en zachte ;eluid van de motor. Op zijn basis terug- :?keerd werden technische gegevens, zo snelheid, oliedruk e.d. uitgewisseld, elke nauwkeurig door de heer De Jonge p een tabel werden genoteerd. Tevreden aikte de heer Aldenhuizen, waarna hij de :eer Hogenhout een teken gaf voor de -eede proefvaart op een snelheid van I) km per uur. Deze procedure herhaalde :ch nog enige keren; na iedere tocht werd motor met allerlei instrumenten getest, vaarna toestemming werd gegeven de m.elheid in de volgende proefvaart te ver- ogen met 10 km/uur. Tijdens de vijfde roefvaart, toen de snelheid van de boot .eer dan 55 km per uur bedroeg, onttrok en wolk van schuim en nevel het vaar- iig bijna aan ons oog. De voorsteven oog uit Let water opgericht stoof de „Ne- rille Dulfe II" als een blauwe schicht oorbij, een stevige deining in het water eroorzakend. Volledig geconcentreerd reken de heren De Jonge en Aldenhuizen em na, bedacht op elk onregelmatig ge ld van de nu als een vliegtuig ronkende .otorboot. Toen het vaartuig weer naast ons stil leg en de controles met bevredigend resul- =at waren uitgevoerd, nodigde de heer Hogenhout ons uit naast hem een proef- raart mee te maken. Met een schuin oog raar het schuimblusapparaat dat in een :er vorige proefvaarten in de machine ruimte achter de bestuurder was aange dacht, stapten wij in de boot en namen r'aats naast de heer Hogenhout. Ook nu viel het ons op dat de boot na- ADVERTENTIE Volmaakt vakmanschap geelt de Simplex-brommer de hoogste veiligheid £&gj£Mjg|| m 1 RIJWIELEN en HULPMOTOREN GEN. CRONJéSTRAAT 160 - TEL. 12344 SIARN1XSTRAAT 45 - TELEFOON 25081 ZOMER VA ART 150-15? TELEFOON 10172 Overton weg 3 - Tel. 24888 HAARLEM, 16 juni 1956 ONDERTROUWD: 16 juni. D. Mollema en G- K. Jochems: J. Hagen en M. C. J. de forte; P. J. Braspenning en M. H. A. Maters. GEHUWD: 16 juni, C. F. van Eendenburg en A. F. Pouwels; B. A. J. Arens en E. Roe iers vgan Lennep: Th. P. Dekker en I. Teer; Andriesse en G. Houtkooper; H. Klaassen en J. Battings. BEVALLEN van een zoon: 14 juni, M. J. Ui. BemelmanSeholten; 15 juni, T. de foies— Oussoren; E. M. Weber—Tervoort: 16 •uni, E. H. A. SteensmaJansen. BEVALLEN van een dochter: 15 juni. I. B. SchoutenMiedema: G de BoerHouwe- 'ing; R. SchaapFalch. OVERLEDEN: 15 juni, H. A. Bedier, Prai rie. 71 j„ Stationsplein; C. K. Kroon, 89 j., Zocherstraat; P. Zuurendonk, 69 j., Maerten >'an Heemskerstraat; P. Dekkers. 92 j.. Leeu werikstraat; B. van der Plas—Swemle, 85 j., Muiderslotweg. genoeg niet trilde onder het toch niet lichte motorgedaver achter ons. De heer Hogenhout liet zien hoe gewillig het vaar tuig op de geringste beweging van het stuurrad reageerde. Na de gewone vragen over en weer over de technische prestaties van de motor, zei de heer De Jonge, dat thans het ogenblik was aangebroken om de hoeveelheid brandstof in het tankje te controleren. Op dat moment keken wij op ons horloge dat 11.58 aanwees, d.w.z. dat bijna ander half uur was verstreken sedert het ogenblik waarop de „Neville Duke II" voor zijn eerste proefvaart die ochtend was ge start. Gedurende die tijd hebben wij niets kun nen bemerken van een sluikse toevoeging van brandstof of de een of andere onge oorloofde handeling, welke uiteraard aan de waarde van de proeven afbreuk zou doen. Met uitzondering van enkele minuten oponthoud voor het uitwisselen van ge gevens was de boot doorlopend in de vaart geweest. De heer Hogenhout deed een gas masker voor, sloeg de luiken boven de motor open en schroefde de dop van de „karnemelk"-tank los. Na zich van de in houd van het tankje overtuigd te hebben richtte hij zich weer op en beduidde ons ook een blik in het reservoir te werpen. De heer De Jonge drukte ons op het hart het gasmasker stevig te bevestigen aange zien de uit het tankje vrijkomende dampen zeer schadelijk voor de gezondheid waren. Wij volgden zijn raad op en zagen dat het reservoir tot op ongeveer de helft met een kleurloze en doorzichtige vloeistof was ge-r vuld. Hieruit zou dus blijken dat de „Ne ville Duke II" anderhalf uur op een kwart liter „karnemelk" had gevaren op snel heden variërende tussen de 10 en 60 km per uur! De heer De Jonge deelde mee, dat in die tijd ongeveer 24 liter benzine met hoog octaangehalte verbruikt zou zijn geweest. Volgens de heer Hogenhout is de prijs van zijn „karnemelk" f 7,per liter. In de nacht van zondag op maandag, om streeks half één is een vierenzestigjarige P.T.T.-ambtenaar-vakman 1ste klasse, J. Pirets uit Haarlem, met zijn rijwiel in het Zuider Buiten Spaarne, nabij de J. J. Ha- melinkstraat, gereden en daarbij verdron ken. Vermoedelijk is hij door de regen verblind geraakt, waardoor dit tragische ongeluk is gebeurd. Omstreeks half één hoorde een 50-jarige bewoonster aan het Spaarne, die reeds in bed lag, een plons en hulpgeroep van een man. Zij wekte onmiddellijk haar 14-jarige dochter, waarna beide dames getracht heb ben voorbijgangers aan de overkant van het Spaarne attent te maken op het feit dat er een man in het waier lag. Zij slaag den hierin echter niet en zijn toen zelf naar de overkant van het water gelopen en hebben daar met; voorbijgangers een onder zoek ingesteld, dat echter geen resultaten opleverde. Inmiddels was ook de G.G.D. gewaarschuwd. Personeel van een G.G.D.- auto, dat ook aan het onderzoek deelnam, kon op dat ogenblik ook niets ontdekken. De politie, die omstreeks kwart voor één gewaarschuwd werd, is op de aangewezen plek, nabij de Buitenrustbrug gaan dreg gen. Twee uur later haalde men het stof felijk overschot van de heer Pirets op, dat per G.G.D.-auto naar het Grote Gasthuis werd vervoerd. Ook de fiets van het slacht offer werd in het water gevonden. Onderzoek dode vogel Van de directeur van de Keuringsdienst voor Waren te Haarlem vernamen wij, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat in de dode vogel, die dezer dagen door een Haar lemse huisvrouw in een fles met melk werd aangetroffen, gelukkig geen ziekte verwekkende bacillen zijn gevonden. Aan genomen kan worden, dat de fles met de vogel door de spoelmachine is gegaan van het Haarlems melkbedrijf dat de melk afleverde. De Keuringsdienst voor Waren is voor nemens zich met het bedrijf in verbinding te stellen, om na te gaan, of het mogelijk is de machines e.d. te veranderen, waar door het euvel in de toekomst voorkomen kan worden. ADVERTENTIE Attentie! Sturmey Archer Gears Holland N.V. is nu gevestigd Nassaukade 387, Amsterdam, zodat een vlotte service voor dit beroemde fabrikaat in heel Nederland is verzekerd. Een grote ravage is van nacht op de Wagenweg, na bij het Florapark, ontstaan, toen een autobus van de NZH slipte, een lichtmast ramde en tegen de gevel van het huis aan de Wagenweg 34 botste. Er deden zich, mede waarschijnlijk dank zij het late uur het on geluk gebeurde omstreeks half één geen persoonlij ke ongelukken voor. De autobus, die in de rich ting van de stad reed, werd bestuurd door de 26-jarige chauffeur C. K. uit Haarlem, die zei verblind te zijn ge raakt door een tegenligger, waardoor hij even afremde. Hierbij slipte slipte de auto bus en reed met het rech- terachterwiel in het plant soen van het Florapark. De rechterachterzijde van de bus ramde daarbij een boom, waarna het gehele ge vaarte dwars de rijbaan overstak en tegen een aan de overkant staande licht mast opreed. Vervolgens ramde de autobus nog de gevel van het perceel Wa genweg 34, waarna hij op het trottoir tot stilstand kwam. De chauffeur bleef bij deze vreemde manipula ties wonder boven wonder ongedeerd, maar de materi ele schade was aanzienlijk. Van de bus werd de linker voorzijde en rechterachter zijde beschadigd. De voorruit werd ver nield. De boom in het Florapark werd be schadigd en van het huis, waar de bus te genaan reed werd de voordeur, alsmede enige kozijnen, uit de gevel gedrukt. In de gevel zelf ontstond een gat. Vier stenen paaltjes, die voor het huis stonden, zijn omvergereden. Van het ernaast gelegen winkelpand werd een grote etalageruit vernield. De lichtmast is uit de grond ge rukt en werd ook geheel vernield. De autobus is later per kraanwagen weggesleept en is door de politie voor een voorlopig onderzoek in beslag genomen. Huif) aan blinden Het Haarlemse raadslid H. Verdoorn (Partij van de Arbeid) heeft de volgende schriftelijke vragen aan Burgemeester en Wethouders gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de regeling welke door de rijksoverheid getroffen is ter te gemoetkoming in de financiële moeilijkhe den van blinden die niet of nog niet in staat zijn door arbeid in hun levensonder houd te voorzien? 2. Kunnen B. en W. mededelen of er in de gemeente Haarlem ook blinden zijn, die voor een in deze regeling bedoelde uitke ring in aanmerking komen? 3. Indien deze vragen bevestigend be antwoord worden, kunnen B. en W. dan reeds thans mededelen welke maatregelen zij biervoor getroffen hebben of denken te treffen? De schade aan de gehavende gevel wordt opgenomen. Op de voorgrond ziet men nog juist een deel van de ongerede leidingen. De resultaten van de zaterdag voor de HCB-competitie gespeelde wedstrijden wa ren: Haarlem 3Haarlem 5: gewonnen door Haarlem 3 met 93 runs en 5 wickets. Haar lem 3: 112/5, P. Lammcrs van Bueren 56. G. C-oossens 14. G. Strik 14, J. Fortgcns 11 n. o.. C. v. Alphen 1-32, S. Paagman 1-27, E. Feit man 1-18. Haarlem 5: 19. R. Thon 5-4, J. Fort- gens 6-14. CVHW 3BMHC 2: gewonnen door BMHC met 28 runs. CVHW: 47. Ph. Schouw 4-21, W. Heringa 3-6, F. v. d. Harst 1-6, H. Rigbers 1-3. BMHC: 75. H. Hilarius 31, F. Hendrikse 15, C. Aronds 3-22, G. Zeeuwe 2-27, H. Lok man 3-14, J. Postma 1-7. De uitslagen in de competitie van het bedrijfsvoetbal in Haarlem luidden: Henkes HSM 2-3. SVOW I—Nederland I 3-1, VW IIHeeremans Volo 3-8, WV I HAC 5-3, Nederland II— SVOW II 4-2. Het programma van het bedrijfsvoetbal luidt: 18 juni A Nederland IHSM (Sla perdijk); 19 juni A HAC—SVOW I (Sla perdijk); 20 juni A HenkesVW I (Slaperdijk); 21 juni B Nederland IIVW II (Slaperdijk): 22 juni B SVOW IIGIH (Slapersdijk); Heeremans VoLo vrij. Naar wij. vernemen is de tentoonstelling van werken van George Hendrik Breitner, die in de Haarlemse Vlshal wordt gehouden, reeds in de eerste week een succes geble ken. Tot nu toe werd de tentoonstelling reeds door ruim 1200 belangstellenden be zocht. Het gemiddelde aantal bezoekers per dag ligt boven de honderd en alleen al op zondag werden er 337 entréebewijzen ver kocht. Toen de suppoost om één uur 's mid dags arriveerde stom' er zelfs een file bezoe kers te wachten. Ook de verkoop van de catalogus gaat zeer bevredigend. De eerste oplaag van driehon derd exemplaren moest inmiddels worden aangevuld. Algemeen wordt de Vishal als tentoonstel lingsruimte zeer geroemd. Bloemendaal. Op vrijdag 15 juni zijn ge slaagd aan de De Coslakweekschool te Bloe mendaal voor het examen voor onderwijzer de heren: A. L. Knuist, P. Kooman en B. v. d. Meulen, allen uit Haarlem en Chr. Smit uit IJmuiden. De gewone eindexamens zijn nu geëindigd, alle 34 candidaten van de Da Costa Kweek school zijn geslaagd. Op 26 juni beginnen de eindexamens voor de z.g. Sioedcursisten. Haarlem. Coornhertlyceum. Gynasium Af deling A. Na verlengd examen alsnog ge slaagd mej. M. de Groot te Sassenheim. De eindexamens-Gymnasium zijn hiermede be ëindigd. Geëxamineerd: 18 candidaten; af gewezen: geen. Film in Cinema Palace Door een verwisseling met een film, die een soortgelijk gegeven uitwerkt en waarin dezelfde hoofdrolspeelster optreedt, heeft onze filmrecensent in ons blad van zater dag een andere film besproken dan de rol prent, die deze week in Palace draait. „De liefdesroman van een koningin" is een aardige fantasie en een lichte comedie van het leven van een koningin. De hoofd persoon is een Duitse prinses, die verwant is aan het Engelse koningshuis. Als de Engelse koning komt te overlijden wordt zij uitgeroepen tot koningin van Enrreland. De film toont op v""makelijke wijze de vele lessen, die zij moet nemen om volko men op de hoogte te geraken met de eti quette aan het Engelse hof. Als zij de troon bestegen heeft wordt er in de gezagheb bende hofkringen gedacht aan een passen de echtgenoot. Dies worden er op haar ver jaardag verscheidene prinsen uitgenodigd om eens nader mee kennis te kunnen ma ken. De jonge koningin wil echter vóór een huwelijk nog eens in vrijheid genieten en gaat daartoe in het geheim met haar gouvernante naar Parijs. In een herberg bij de Franse hoofdstad raakt zij bekend met een gezelschap vrolijke studenten. Vooral één trekt haar erg aan en er ont staat een kortstondige romance. Als de kormgin later haar verjaardag aan het hof viert blijkt de bewuste student één der voor haar gedachte prinsen te zijn en zo kan het verhaal dan zijn gelukkige einde nemen in een vorstelijk huwelijk. Een aardige comedie. waarin men bovendien nog kan genieten van eni ge oude Weense walsen van Johann Strauss. Zaterdag herdacht de heer M. van Iperen op feestelijke wijze het feit dat hij een kwart eeuw geleden in dienst van de gemeente Heemstede trad. die hij bij de afdeling Plant soendienst van Openbare Werken, gedurende dit tijdvak op voortreffelijke wijze heeft ge diend. Op vrijdagmorgen was hij met zijn familie reeds ontvangen door de loco-burgemeester, de heer E. J. van Lent, die hem op hartelijke wijze toesprak en hem namens het gemeente bestuur de gebruikelijke enveloppe met in houd en oorkonde overhandigde. De heer Van Lent sprak de wens uit dat de jubilaris nog vele jaren zijn zeer verdienstelijk werk zou kunnen voortzetten. Zaterdagmorgen had de huldiging van de jubilaris door de directie en collega's plaats in het Verversingshuis in het wandelpark „Groenendaal". Hier werd de jubilaris aller eerst toegesproken door de heer E. J. van Lent, ditmaal in zijn kwaliteit van wethouder van Openbare Werken, die hem vooral prees om zijn nimmer aflatende zorg voor Groe nendaal en om zijn uitstekende staat van dienst, waaruit de plichtsopvatting van de jubilaris bleek. De adjunct-directeur, de heer H. G. Peter- se, hield vervolgens een toespraak waaruit bleek dat de directie de werkzaamheden van de heer Van Iperen op zeer hoge prijs stelde hetgeen ook wel bleek uit de fraaie oorkonde die hem ter gelegenheid van dit feest werd overhandigd. De heer H. Waler, opzichter bij de Plantsoendienst, prees het streven van de jubilaris om in de grootst mogelijke harmo nie met de collega's samen te werken, waar door de prettige sfeer onder het personeel ten zeerste is bevorderd. Als laatste spreker voerde do heer C. van Dijk. namens het Personeel fonds, het woord. Hij bood de jubilaris een enveloppe met in houd en mevrouw Van Iperen een zeer fraai bloemstuk aan. Des middags kwamen vele Vrienden en kennissen de jubilaris gelukwensen en ge schenken alsmede tal van fraaie bloemstuk ken aanbieden, waaronder van het gemeente bestuur en de pluimveevereniging „De Een dracht", waarvan de jubilaris voorzitter is. Het fanfarekorps „Excelsior" verhoogde de feestvreugde, door een klinkende serenade te brengen, die in deze volkrijke buurt een buitengewone belangstelling trok. De heer Van Iperen en zijn familie zullen stellig met groot genoegen aan deze feestdag kunnen terugdenken. De tweede wielerronde van Uitgeest is op verrassende wijze gewonnen door Mik Snijder uit Halfweg. Verrassend, omdat de Haarlemmer Van Wyk, Van der Meulen uit Badhoevedorp en De Boer ui' Edam, die met ruime voorsprong op het peloton en zekere winstkansen naar de eindstreep fietsten, in de slotfase van de strijd door lekke banden van hun leidende positie werden beroofd. Zodoende konden Snijder, Dekker, Hui- zinga, Bloetjes en Cuvelier, die uit het pelo ton ontsnapt waren, de zegerush van de drie pechvogels overnemen. In de eind sprint die nu de beslissing moest brengen, was Snijder een lengte sneller dan zijn concurrenten. De uitslag luidde: 1. Snijder (Halfweg), de 100 kilometer in 2 uur, 35 min. en 9 sec.: 2. C. Dekker (Amsterdam); 3. Huizinga (Amstelveen); 4. H. Cuvelier (Nieuw Ven nep); 5. Bloetjes (Alkmaar); 6. De Boer (Edam); 7. Van der Meulen (Badhoeve dorp); 8. Withoud (Amsterdam); 9. Otten- bros (Alkmaar); 10. Schouten (Amsterdam). Voorwedstrijd aspiranten: 1. Klardie (Castricum), de 25 kilometer in 36 min. en 12 sec.; 2. Sluyter (Amsterdam); 3. C. Lute (Castricum); 4. v. d. Lans (Sassenheim). 5. Kersbergen (Amsterdam); 6. Damo (Kor- tenhoef). Een Haarlemse broodfabriek is vanmor gen door de economische politierechter ver oordeeld tot twee geldboeten omdat zij zonder de vereiste vergunningen te bezit ten, enkele filialen voor de verkoop van haar produkten gevestigd en instandge houden zou hebben. Het betrof hier twee brood- en banketwinkels in respectieve lijk de Mr. Cornelisstraat en de Ekster straat, waarvan de eerste al sedert 1950, de laatste sinds februari van dit jaar door de gedaagde geëxploiteerd wordt. De directeur van de broodfabriek, een naamloze vennootschap, betoogde dat het filiaal in de Mr. Cornelisstraat beheerd wordt door een meisje dat het vereiste vakdiploma bezit. De beheerster van de zaak in de Eksterstraat had onlangs exa men gedaan, maar was gezakt. Hetbedrijf was nu een spoedcursus begonnen om en kele meisjes op te leiden voor het vakexa men, zo zei hij en overigens was het bij zonder moeilijk, gediplomeerd personeel te krijgen. Met dat laatste kon de officier het eens zijn, maar wel nam hij het een groot be drijf als deze broodfabriek kwalijk, dat het blijkbaar eerst een verbaal had afge wacht, alvorens men tot de instelling van een spoedcursus was overgegaan. „In de mr. Cornelisstraat zit u nu al zes jaar fout", zo zei de officier, want ook al is de filiaalhoudster daar mischien wel gediplo meerd, een vestigingsvergunning hebt u daar niet". De officier kon zich niet voor stellen. dat een onderneming van deze om vang niet althans tijdelijke voorzieningen had kunnen treffen om niet met de wet in conflict te komen. Hij meende, dat achter dit alles een zekere onverschilligheid schuilging, die niet te tolereren valt. Men moet niet vestigen voor de vergunning er is, zo besloot hij, anders riskeert men ten slotte, dat het bedrijf moet worden stilge legd. Zijn eis luidde, voor het geval-Cor- nelisstraat f 100 en voor het Eksterstraat- filiaal f 75 boete. De politierechter maakte er f 150 en f 75 van. Een 48-jarige Haarlemse, die in de Grote Houtstraat een detailhandel in elektrische apparaten en dergelijke drijft, heeft van ochtend terechtgestaan voor de economi sche politierechter omdat zij door haar zoon, die geen erkend installateur is, een elektrische leiding had laten aanleggen voor een door een klant bestelde was machine. Het was een „noodgeval" geweest, zo vertelde de verdachte, want de wasmachine en de bijbehorende centrifuge waren op 13 april j.l. besteld door een klant als een ver jaardagscadeau voor zijn echtgenote. De klant had echter de conditie gesteld, dat de elektrische leiding voor beide apparaten nog diezelfde dag moest worden aangelegd. De'erkende installateur die deze karweitjes persoonlijk voor verdachte's zaak verzorg de, was echter die dag verhinderd en dies besloot de winkelierster, er haar zoon maar op af te sturen. Deze legde inderdaad een leiding aan in de schuur van het huis van de klant maar erg voorspoedig liep het experiment niet af, want toen de vrouw des huizes kort daarna haar nieuwe wasmachine proberen wilde, bleek het ding onder stroom te staan, waardoor zij een fikse schok en de schrik van haar leven kreeg. „U hebt nog geluk gehad," voegde de officier de als getuige gehoorde jonge man toe, „want al die dame niet toevallig op een paar plankjes gestaan had, was het waarschijnlijk haar dood geweest." Ook voor de verdachte zelf vond de officier weinig verzachtends: Misschien heeft die klant u onder druk gezet met zijn eisen, maar u en uw zoon hadden dan moeten zeggen: „Deze installatie mogen wij niet zelf doen." Inplaats daarvan had u alleen oog voor de te behalen winst. Deze din gen gebeuren meer en daarom vind ik hier alle aanleiding voor een stevige eis: 150 boete of vijftien dagen hechtenis. De politierechter vonniste conform. B. en W. van Bloemendaal hebben aan de gemeenteraad meegedeeld, dat de sterke toename van het verkeer gednrende de laatste jaren een aanzienlijke verzwaring van de taak van het gemeentelijk politie korps betekent. Teneinde de verkeers stroom in goede banen te leiden dient een groot aantal leden van het korps telkens te worden ingeschakeld, in het bijzonder ge durende de zaterdagen en de zondagen. Bij enige drukte moeten op de kruising Julia nalaanBloemendaalsewegMilitairenweg vier a vijf man ingeschakeld worden. B. en W. zijn van mening, dat in deze toestand verbetering kan worden aange bracht door plaatsing van verkeerslichten aan de rechterzijde van de aanvoerwegen, die centraal van het midden uit worden bediend. De kosten van aankoop van deze installatie bedragen 2435; de kosten voor plaatsing worden geraamd op 1500. B. en W. vragen de raad een krediet van 4000 beschikbaar te stellen. Sparen. De spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, hebben in mei een overschot behaald van f 20.935.591. Inleg en terugbetaling beliepen respectieve lijk f 95.755.855 en f74.820.264. Bij de Rijks postspaarbank werd in mei f31,1 millioen gespaard. Burgemeesters. Tot burgemeester van de gemeenten Leusden en Stoutenburg is be noemd de heer C. F. de Roo van Alderwe- relt. De heer De Roo werd geboren op 20 September 1901. Hij behoort tot de C 'LU. en is secretaris-penningmeester van enige waterschappen. Hij is waarnemend burge meester der gemeenten Oudenrijn, Veldhui zen en Harmeien geweest. Auto terecht. De auto, die vrijdagmid dag op brutale wijze werd ontvreemd uit een garage in de Haagse binnenstad, werd vannacht door een politieagent aangetreden op het Lange Voorhout te Den Haag. Voor zover men kon nagaan was er geen schade aan de wagen. HAARLEM EN OMGEVING Jubileum. Dinsdag 19 juni hoopt de heer J. H. Wilmink, Delistraat 14 te Haarlem, de dag te herdenken, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij N.V. gebroeders Stork en Co's fabriek in hijswerktuigen te Hengelo. In 1932 is hij overgeplaatst naar Haarlem, naar de Werf Conrad en Stork Hijsch. Bijzondere samenkomsten. Vanavond en morgenavond zullen in de Begijnhofkapel te Haarlem bijeenkomsten worden gehouden van het Interkerkelijk Evangelisatie-comité, waarop ds. H. .T. Hegger uit België, voor malig Rooms Katholiek priester, zal spreken over „Hoe ik gekomen ben tot het zuivere evangelie, het kloosterleven en Jezus Chris tus. de verlosser der wereld". Ongeluk bij sportwedstrijd. Bij de zon dagmiddag in.'i Noordersportpark gespeel de honkbalwedstrijd tussen DSF- en HHC T kwam de 22-jarige speler J. J. B. uit Haar lem zó ongelukkig in botsing met een andere speler dat hij een kaakfractuur en een lichte hersenschudding opliep. Hij is per GGD naar de Deo vervoerd. Ontvangst door B. en W. Burgemeester en wethouders van Haarlem zullen zaterdag 23 juni om 15.30 uur de deelnemers aan de in Haarlem te houden jaarlijkse algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging tot. afschaffing van alcoholhoudende dranken officieel ten stadhuize ontvangen. Christenvrouwenbond. De afdeling Overveen van de N.C.V.B. hoüdt naar maan- delijke vergadering deze keer een week vroeger en wel op vrijdagavond 22 juni in het gebouw Irene aan de Elswoutslaan 1. Vandaag is de collecte begonnen ten bate van het Medisch Kleuterdagverblijf „Mar griet" te Haarlem. De muziekvereni/ing Harmonie Crescendo verleent vanavond me dewerking en maakt een tocht door het Leidse kwartier, die om halfacht begint. De route luidt: Leidseplein, De Clerqstraat, Gasthuislaan, Leidsestraat, Jan van Nieuwen- huizenstraat, Brouwersstraat, Oranjeboom straat, Oranjestraat, Leidsevaart, Rolland straat, Brouwersplein, Oost Indiëstraat, Brou wersvaart, Assendelverstraat. Het tamboerskorps van de speeltuinver eniging „Het Oosterkwartier" maakt van avond in het Rozenpriëel een wandeling; het vertrek is om halfacht bij de Voorhelmstraat. De heer C. J. Twisk vierde zaterdag zijn veertigjarige dienstbetrekking bij de Kennemer Golf en Country club, de laatste jaren als z.g.n. „Greenkeeper" en chef van het personeel. Hij zag zijn jubileum be kroond met een koninklijke onderscheiding, hem persoonlijk door de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, op de borst gespeld. Er was voor dit jubileum zéér grote be langstelling. Vele bloemstukken en ge- schenkeg waren de jubilaris in de loop van de dag reeds toegezonden. De officiële huldiging vond des middags om vijf uur plaats in de grote zaal van het gebouw van de Golfclub aan de Kennemerweg, waar vrijwel alle leden van de club aanwezig waren. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3 ya Neder 1.'47 91% 91% 3 Nedl. 1962/64 95% 95% A. K. U 270 269 Calvé Delft 343 393 ex-div Van Gelder Zonen 245 246 K. N. Hoogovens 221 y 330 Nederl. Ford 437" 437 N. Kabelfabriek 310 310 gew.Philips Gloeil 292 294 ->ref.Philips Gloeil. 181 181 Unilever 414 4143-4 Wilton Fijenoord 312 313 Dordtsche Petrol 809 y. 812 Konkl. Petroleum 797 798y A'dam Rubber 94 98% Holl. Air.er. Lijn. 185% 185 N. Scheepv. Unie 196 195% Phs. van Ommeren 292 292 H. V. A 117 119 Verg. Deli Mijen 135 134 Amsterd. Bank 237 237 Ned. Handel Mij. 194)4 194 y, Rotterd. Bank. 214 214% Twentsche Bank 218 218 Anaconda Coppei 75% 75 Bethlehem Steel. 148'/is 148 U. S. Steel 56% 56 General Motors 43 !4 43 !4 80% 80% 45 46% Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ƒ6.50 per kwartaal/0 50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU die zich met ingang van 1 juli 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9