I Kopen op afbetaling aan voorschriften gebonden PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Verdwijning van Musserts gebeente werpt juridische vragen op Wereldnieuws Endocil De radio geeft woensdag tan!< ESSO EXTRA Teek ket zo J 2 Twee lesvliegtuigen vernield Enquête onder alleenstaande vrouwen President Sukarno in Bonn aangekomen Indonesië wenst nauwere economische banden Bsso bent U beter uit Examens Expogé's uit zeven landen bijeen te Rotterdam Kerkelijk INJieuws VERHAAL VAN DE KROKODIL DINSDAG 19 JUNI 1956 Het verdwijnen der stoffelijke resten van de ex-NSB-leider ir. A. Mussert werpt een reeks juridische vraagstukken op, ade vol gens vele deskundigen niet gemakkelijk te beantwoorden zijn. In de eerste plaats is het de vraag of er nog een lijk was. Door te bepalen, dat de graven niet dan na verloop van 10 jaren, nadat er het laatst een lijk in geplaatst is, mogen beroerd worden (artikel 23 van de Begrafeniswet van 1869) is de wetgever blijkbaar van de onderstelling uitgegaan, dat in zodanig tijdsverloop in den regel ont binding van ter aarde bestelde lijken heeft plaats gehad. Dit zou dus kunnen betekenen, dgt na 10 jaar een lijk juridisch niet meer als lijk kan worden beschouwd. Na deze periode zou dus geen overtreding van artikel 150 Wetboek van Strafrecht (opzettelijk en we derrechtelijk een lijk opgraven, wegnemen, verplaatsen of vervoeren) gepleegd kunnen zijn. De kwestie van grafschennis krachtens artikel 149 Wetboek van Strafrecht het schenden van een graf of enig op een be graafplaats opgericht gedenkteken opzet telijk en wederrechtelijk vernielen of be schadigen zou dan slechts kunnen gel den, indien het lijk als lijk kan worden be schouwd. Want anders is er geen graf. Enig gedenkteken was niet aanwezig. Indien moet worden aangenomen, dat de stoffelijke resten niet als lijk kunnen wor den beschouwd, dan was voor het verwij deren daarvan uit een graf, dat geen eigen dom en waarschijnlijk geen graf meer was, ook geen toestemming van de burgemees ter nodig. Dan zouden alleen artikel 461 Wetboek van Strafrecht het betreden van verboden grond en artikel 350 Wet boek van Strafrecht vernielen, bescha digen, onbruikbaar maken of wegmaken op de daders van toepassing kunnen zijn. Deze misdrijven zouden respectievelijk ten hoogste met 15 gulden boete en ten hoog ste 2 jaar gevangenisstraf subsidiair een geldboete kunnen worden gestraft. Het is nu de vraag hoe de vervolgende instanties hierover denken. Dat zal pas kunnen blijken, wanneer de daders aange houden zijn en de dagvaardingen worden uitgebracht. Speurtocht in het Gooi Op grond van aanwijzingen van een pa ragnost en ook los daarvan heeft de politie onder meer een onderzoek ingesteld in het ADVERTENTIE Ontsluier de schoonheid van uw huid Gooi, omdat daai velen wonen die vroeger in de N.S.B. een belangrijke rol hebben gespeeld of met Mussert in nauw contact hebben gestaan. Daar men aanneemt dat er onder deze oud-N.S.B.'ers nog steeds een bepaalde verering leeft voor hun voormalige leider (van die verering wordt zo af en toe nog wel eens blijk gegeven) bestaat er grond voor het vermoeden dat personen uit deze kringen zich hebben meester gemaakt van de stoffelijke resten van Mussert. Deze zouden zoals reeds is gemeld, bin nen enkele maanden worden opgeruimd. Op een verzoek tot herbegraving is door de autoriteiten afwijzend beschikt. Het onderzoek van de politie strekt zich dan ook in het bijzonder tot deze kringen uit. Tot tweemaal toe is een sportvliegtuig van het vliegveld Hilversum kort na de start neergestort en verongelukt. Zater dagmiddag startte de 29-jarige instructeur van de rijksluchtvaartschool J. Ramin met zijn leerling, de 24-jarige H. Veenboer, in een Fokker-lestoestel. Toen het toestel op vijf meter hoogte was gekomen, stortte het neer. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. Het vliegtuigje werd ernstig beschadigd. Daags tevoren ging een ander lestoestel verloren, toen de instructeur van de rijksluchtvaarschool J. Lambermont kort na de start aan de rand van het vlieg veld in een groep bomen vloog. De be stuurder bleef ongedeerd, maar het vlieg tuig werd totaal vernield. De Nederlandse Vereniging voor Maat schappelijk Werk zal binnenkort een en quête instellen naar de levensomstandig heden van alleenstaande vrouwen. Tot deze categorie wil men niet alleen de nimmer getrouwde vrouw rekenen, doch ook de weduwe, de gescheiden en de verlaten vrouw. De Vereniging voor Maatschappe lijk Werk heeft een commissie geïnstal leerd onder voorzitterschap van mej. mr M. Tjeenk Willink. Het is de bedoeling dat aan de hand van de uitkomst van de enquête, die met mede werking van de besturen van twintig Ne derlandse gemeenten onder ongeveer 12.000 alleenstaande vrouwen van 30 tot 65 jaar zal worden gehouden, de mogelijkheid zal worden overwogen op landelijk niveau de noden van deze groep van de Nederlandse bevolking te lenigen. (Van onze correspondent in Bonn) President Sukarno van Indonesië is gis teren uit Venetië op de vlieghaven van Wahn, tussen Bonn en Keulen, aange komen, waar hem de grootste ontvangst werd bereid, die tot nu toe aan een hoge bezoeker van West-Duitsland is gegeven. Sukarno werd begroet door president Heuss, bondskanselier Adenauer, de minis ter van Buitenlandse Zaken Von Brentano, talrijke andere leden van de regering, de voorzitters van het parlement en leden van het corps diplomatique. Sukarno zal acht dagen in de bondsrepubliek blijven. De belangstelling vöor Indonesië bij het grote publiek in West-Duitsland is gering. Su karno zal een omvangrijk programma af werken, dat hem kris en kras door West- Duitsland zal voeren. West-Berlijn wordt niet vergeten. Sukarno neemt zijn intrek in het hotel Petersberg bij Königswinter aan de Rijn, dat de officiële zetel van de controlecom missie van de drie grote Westelijke bezet- tingsmogendheden is geweest. Indonesië wil graag nauwe economische betrekkingen met West-Duitsland aan knopen. Daarom toont Sukarno grote be langstelling voor de industrie van de bonds republiek Hij is van plan enkele grote fabrieken te bezichtigen. West-Duitsland zal gaarne iedere ge legenheid aangrijpen om het Indonesische volk bij de opbouw te helpen, aldus zei dr. Adenauer op een lunch ter ere van Sukarno. West-Duitsland wil Indonesië als oprechte vriend met raad en daad terzijde staan. Hij zei zich erover te verheugen in Bonn het staatshoofd van een land te mogen begroeten, waarmee West-Duitsland zich reeds lang in hartelijke vriendschap verbonden voelt. De vijf grondbeginselen van de Indonesische grondwet worden ook in West-Duitsland als grondslagen van het leven erkend. De naam van Sukarno en van Indonesië zijn ir Duitsland in brede kring bekend, aldus de bondskanselier, die zijn oprechte wensen voor een gelukkige verdere ontwikkeling van het land uit sprak. In Essen heeft Sukarno in gezelschap van de minister-president van Rijnland-West- falen de residentie van de familie Krupp bezocht, waar een tentoonstelling van kunstwerken gehouden wordt. Alfried Krupp von Bohlen und Holbach bood een receptie aan in zijn villa, de „Hügel". Krupp schonk zijn gast een schilderij. De zoon van Sukarno, Gantur, kreeg een speelgoedtrein. Reeds na drie weken kunt u consta teren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hor- moonhoudende Endocil. Uw huid krijgt weer de veerkracht van de jeugdglad, gaaf en zacht. hormooncrême van Organon Per tube f2.90 llll'l llll I HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.45 Voor de vrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.10 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.05 De Krant is Ko ning, hoorspel. 12.05 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 In strumentaal Septet. 12.55 Platen en actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire Kapel. 14.00 Platen. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven, causerie. 18.30 RVU: Dr. H. Groot: Tijdsmeting en tijdsbeleving: Klokketijd en doorleefde tijd. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Viool, or gel, clavecimbel en cello. 19.30 Buitenlands overzicht. 19 50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.20 Muzikale luisterwedstrijd. 21.40 Praktische wenken in verband met kinderverlamming, causerie. 22.00 Samenzang. 22.30 Zigeunerkwintet. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.3" Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Metropole-orkest. 13.45 De wereld werd ontdekt, lezing. 14.00 Instrumentaal trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.35 Piano. 17.50 Regeringsuit- zendint- Rijksdelen overzee: Dr. L. J. L. Deij: Het klimaat in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.40 Actuali teiten. 18.50 Hammondtrio. 19.10 Bleek neusjes en bellefleuren, klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Commen taar. 20.15 Lichte muziek. 20.45 De geld- schroyer, hoorspel. 21.30 Operaconcert. 22.15 Platen. 22.25 Medische kroniek. 22.35 Instru mentaal kwintet. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50-24.00 Sociaal nieuws in Esperanto. TELEVISIE. (KRO, AVRO). 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00—22.00 Wijlen Edwina Black, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Wee-bericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Neuws. 13.15 Mozartherdenking. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 16.30 Amusementsorkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.20 Platen. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Fluitrecital. 22.55-23.00 Nieuws. Met ingang van 18 juni 1956 treedt de nieuwe afbe- talirigsbëschikkirig" in werking. Deze beschiklcmg is ge baseerd op de on langs door de Sta- ten-Generaal aan vaarde wet betref fende een tijde lijke regeling van de afbetalings overeenkomsten. De grafiek geeft een duidelijk beeld van de nieuwe re geling voor de af betaling. Voor de diverse goederen zijn verschillende percentages vast gesteld die men contant moet be talen, terwijl te vens de duur van de afbetaling wordt voorgeschreven. De voorschriften inzake deze percentages en tijdsduur gelden niet indien de totale koopprijs der goederen minder bedraagt dan f 125,In dat geval kan de winkelier zelfstandig de afbe talingsregeling bepalen. Voor deze trans acties zijn echter wel van kracht de ad ministratieve voorschriften. De aandacht wordt er op gevestigd dat het bedrag dat contant betaald moet wor den, moet worden berekend over de con- tantprijs plus de verschillende krediet opslagen, derhalve over de totale koopprijs. Tevens dienen bij een huurkoopovereen komst de volgende gegevens in het schrif telijke contract te worden opgenomen: de datum waarop de overeenkomst is gesloten, naam en adres van de koper, de koopprijs (dus inclusief de opslagen) van het ver kochte goed en de kassastorting. Indien een afbetaling wordt gesloten waarbij een schriftelijk contract niet vereist is, dient de verkoper een geschrift op te stellen waarin bovengenoemde vier punten wor den vermeld. Dit kan echter op eenvoudige wijze geschieden door de vier gegevens b.v. te vermelden op de nota of een kassabon. Ook de zgn postorderbedrijven vallen onder de voorschriften. Bij deze vorm van verkoop is het gebruikelijk, dat de aspi rantkoper een termijn van vier a vijf da gen heeft, waarin hij het goed „op zicht" heeft en binnen welke termijn hij het recht heeft, het goed zonder verplichting zijner zijds te retourneren. Uit de aanbieding in de advertentie of brochure van het post orderbedrijf dient duidelijk te blijken, dat de koper, indien hij het goed wenst te be houden, na het verstrijken van de zicht- termijn terstond de verplichte kassastorting dient te betalen. De postorderbedrijven zullen daarbij op de nakoming hebben toe te zien. Voor de afkondiging van deze afbe talingsbeschikking is uitvoerig overleg ge pleegd met vertegenwoordigers uit in dustrie, groothandel en detailhandel, als mede met de vakcentrales en de verbrui kers. De controle op de naleving van de afbetalingsbeschikking is in handen van de Economische Controle Dienst. ADVERTENTIE €sso snellere starz, sneller optrekkenmeer kilometers per liter. Amsterdam. (Gom. Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen Sociale aardrijks kunde de heer R. J. Reitsma, Den Haag; voor het kandidaatsexamen Sociale aardrijkskun de mej. M. de liaan, Amsterdam en de heren B. J. Rouwenhorst, Driebergen en A. R Eygenhuysen, Hilversum; voor het candi- daats-examen Phvsische Aardrijkskunde de heer G. M. Cannoo, Amsterdam. AMSTERDAM: (V.U.) Geslaagd voor het kandidaatsexamen klassieke letteren J. Zwaan, Amerongen (cum laude); voor het kandidaatsexamen Engels W. Zeldenrust, Zeist; voor het propaedeutisch examen theologie: D. J. Heslinga, Ten Boer, J. ter Horst, Den Haag :um laude), P. G. den Hengst, Amersfoort, A. Borman, Den Haag (cum laude), H. Biesma, Hoogeveen. G. H. Middeldorp, Scherpenzeel, L. C. van Drim- melen. Klundert, J. C. Langevcld, Zeist en J. de Waard, Rijsoord. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Sociologie de heer H. P. M. Goddijn te Leiden: voor het doctoraal examen Genees kunde 2: mej. J. C. baronesse Van der Feltz te Amsterdam (cum laude), mej. E. Mans te Den Haag; mej. S. H. Wijbregt te Voorburg en de heren P. Buijs te Sliedrecht: A. H. M. van der Maas te Leiden; R. J. Meijer te Lei den en R de Wilde te Den Haag; voor het semi-artsexamen: mej J. A. Breukink te Den Haag; mej. L. ten Raa te Voorburg en de heren J. Blankespoor te Den Haag; W. L. I Bogaartz te Den Haag en F F van Haeften te Wassenaar; voor het artsexamen de heren jhr. J M de Beijer te Amsterdam: R. W M Buers te Leiden: D A. Ruiis te Den Haag; J. C. J Ladder te Leiden; B. C. L. Starmans te Breda "er W Wesseldijk te Santpoort UTRECHT: Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer B. Koudijs te Beverwijk en de heer J. Bloem te Eind hoven. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechten: N. A. Koedam, Den Haag; A. J. M. van Oldenbeek. Waalwijk; voor het doctoraal examen Sociale geografie: pater H. I. Oüd'shó'orH, Amsterdam;'Voor het sémi- arts-examen: J. M. H. M. Borghouts, Utrecht; D. No'-bruis, Utrecht: mej: G. N. Nijdam, Wageningen; J. E. Romijn, Barneveld; G. L. Seveke. Hilversum; S. E. Strum, Utrecht; voor het arts-examen: P. E. M. L. Al, Breu- kelen; N A. M. Bergstein. Nijmegen: P. G. Beekman. Boxmeer; mevrouw E. Kool Holsbergen. Utrecht; M. H. J. Lambert, Eind hoven; H. de Waard, Utrecht. GRONINGEN: Geslaagd voor het kandi daatsexamen geneeskunde (2 b) de dames H. H. Hartog. Groningen en E. Onderstal. Wassenaar; de heren H. B. Eenkema van Dijk, Hilversum, M. L. Malkoewicz, J. Te- rebuh, beiden te Groningen. HAARLEM: Aan de christelijke oplei dingsschool voor kleuteronderwijzeressen, Dreef 20. Haarlem, zijn geslaagd voor akte A: A. Afman, M. Biesheuvel, F. v. d. Bijl, A. v. Driel, A. Hart, C. Hofman, R. de Jong, L. F kman, P Klein, M. van 't Land, J. Post, G. van Reenen, TT Rietdijk. J. Roobol, G. Spaans, A. de Vries, T. Wesseldijk, E. v. d. Wegen, C. v. Drongelen, F. van Riis- sel, I. Mac Daniël. Afgewezen: geen. Ge- slagd voor akte B: A. Bakker, R. Bos, F. Daams, W. Daams, A. v. d. Gronden, G. Kolderie, R. Kraayeveld, B. Meiring, E. Meulenberg, G. Schipper, C. de Vries. D. Derr, G Semplonius, M. Reydon. Afgewe zen: vier candidaten. HAARLEM: Voor het eindexamen van de Rijkskweekschool te Haarlem zijn van de deelnemers aan de spoedcursussen ge slaagd de dames Chr. M. v. d. Poel te Haar lem; M. J. Smit te Blocmendaal; W. M. Suyk te Heemstede; A. H. 'olff te Haar lem, en de heer J. Delmaar te Haarlem. Bij eindexamen Rijkskweekschool Nuttige handwerken werd abusievelijk niet ver meld: mejuffrouw J. Pegtel te Haarlem. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE CCOOOOOCOOOOOOOCOOCXXXXXXXXJOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXX 62. Vóór Joris zich geheel uit het gips model kon bevrijden, kreeg de krachtige wind vat op de bankbiljetten, die hij in zijn hoed verzameld had. Een harde wind vlaag voerde al die waardevolle papiertjes met zich mee. Met een kreet van ontzet ting sprong hij overeind en, wild grijpend naar de fladderende biljetjes, verdween hij om de hoek. „Die is weg", zei Panda. „Tjaen daarmee is ook mijn gipsen beeld verdwenen", merkte verzamelaar van Ekster spijtig op. „Maar ik leg me hier niet bij neer! Kom, laat ons naar het museum terug gaan en proberen, of we het stel Mungvazen kunnen bemachtigen. Als jij de concierge aan de praat houdt, zie ik wel kans ze weg te moffelen". „De Mungvazen?", herhaalde Panda. „Nee, Daar hebben we al zoveel moeilijkheden mee gehad. Ik wil dat alles niet nog eens mee-maken!" „Zoals je wilt", zei verza melaar van Ekster, „dan zal ik ze wel alleen bemachtigen. Vaarwel, Panda, het ga je verder goed". En zo gingen Panda en de meesterverzamelaar uit elkaar. „Het is de eerste keer, dat ik een baantje op geef", dacht Panda, „maar hier heb ik toch heus genoeg van. Ik, zal toch nooit een goede verzamelaar worden, want ik kan nog steeds het verschil niet zien tussen verzamelen en stelen!" EINDE Te Rotterdam en Vlaardingen wordt het vierde internationale congres gehouden van de F.I.L.D.I.R., de „Fédération inter nationale libre des Deportés et internés de la Resistance", waaraan wordt deelgeno men door afgevaardigden van de Franse, Belgische, Poolse, Duitse, Tsjechische, Spaanse en Nederlandse organisaties van ex-politieke gevangenen. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen, mr. G. Ch. Aalders, zei in zijn openings woord, dat het nodig is op internationaal niveau de belangrijke problemen, de vroe gere gevangenen betreffend, te bespreken en te regelen. Mr. C. van Rij, voorzitter van het Inter nationale Comité ter Bestrijding van het Concentratiekampsysteem, sprak daarna over het werk van dit comité. De president van de FILD1R. prof. M. Dehouse uit België, zei dat het ijzeren gordijn misschien iets is opgeheven, maar hij noemde dit onvoldoende. Hij hield een pleidooi voor eenheid en prees het werk te Straatsburg voor de eenheid van Europa. Dr. A. Mans uit Parijs, president van de medische commissie van de FILDIR, bracht een rapport uit over ex-politieke gevange nen, die na jaren pas psychische stoornis sen ondervinden als gevolg van hun ver blijf in concentratiekampen. Namens de juridische commissie werd de kwestie van schadevergoeding door Duitsland aan de nagelaten betrekkingen van niet-Duitse ex-politieke gevangenen ter sprake gebracht. Over deze materie be staat in Duitsland een wetsontwerp. Men wil de discriminatie tussen Duitsers en niet-Duitsers uit de weg hebben, het geen door een amendement van bondsdag- leden zou kunnen geschieden. Maandagavond boden B. en W. van Vlaardingen een ontvangst op het raad huis aan, gevolgd door een diner. Vandaag zijn de congressisten in Rotter dam door B. en W. ten stadhuize ontvan gen. Alomtegenwoordig. De Spaanse Falange partij zal voortaan in iedere plaats in Spanje, ongeacht hoe klein, een afdeling hebben. Strontium. In Russische mijnen wordt een verlichtingsapparaat gebruikt, dat, ge voed door radio-actieve isotopen van strontium, dertig jaar achtereen kan werken, zonder stralingsgevaar voor de mijnwerkers op te leveren, aldus meldt radio-Moskou. Sneeuw. In de Alpen heeft het zondag en maandag gesneeuwd; de temperatuur was drie graden onder nul. Schandmars. Tweeëndertig bandieten zijn vóór de scherpe punten van Marok kaanse bajonetten door de straten van Fez geleid. Hun hoofden waren kaal geschoren en op hun borst droegen zij borden met het opschrift „rovers". Afscheid. De chefs van de Amerikaanse, Britse en Franse militaire missies in Duitsland zullen zich woensdag laten vertegenwoordigen op de afscheids- parade van een divisie der Russische luchtmacht bij Berlijn. Vrijgelaten. De Oostduitse autoriteiten hebben in de afgelopen vier weken zestig sociaal-democraten, die op poli tieke aanklachten in Oost-Duitsland ge vangen gehouden werden, vrijgelaten en naar West-Berlijn laten vertrekken. Te moeilijk. Tienduizend Franse school kinderen die de vorige week gezakt zijn voor het toelatingsexamen voor middel bare scholen, zullen de volgende week nog een kans krijgen, omdat de vragen op het eerste examen te moeilijk waren. Icatus. De 24-jarige Charles Hilburn is bij het proberen van een „vogelmens uitrusting" in Texas neergestort en om gekomen. Zijn toestel hield het midden tussen de uitrusting van de onlangs omgekomen Franse „vogelman" Leo Valentin en een zweefvliegtuig. Ontslag. De Indiase minister van Finan ciën. Desjmoek, heeft ontslag gevraagd uit protest tegen het besluit van de regering om de stad Bombay niet in te voegen in de voorgestelde nieuwe staat Maharasjtra. Premier Nehroe heeft dit ontslag aanvaard en de minister ver zocht in functie te blijven tot hij. Neh roe. eind juli in India terugkeert van zijn buitenlandse reis. Splitsing. Tn Oslo is een „sociaal-democra tische partij" opgericht, die wenst dat Noorwegen de Noord Atlantische Ver dragsorganisatie verlaat en de defensie- uitgaven besnoeit. Aan de oprichtings bijeenkomst namen zondag vijftig per sonen deel, van wie er 28 in het bestuur werden gekozen. Voorzitter is Harald Kvalum. die enige jaren geleden uit de regerende socialistische arbeiderspartij werd gestoten. Opvoedend. Met ingang van het nieuwe jaar zullen de wijzigingen in het Tsje- choslowaakse wetboek van strafrecht, die op het jongste partijcongres te Praag werden aangekondigd, van kracht wor den. De doodstraf wordt gehandhaafd, maar men zal evenwel niet meer tot levenslange gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld, „omdat deze straf geen opvoedend karakter heeft". De hoogste gevangenisstraf zal voortaan 25 jaar zijn. De functie van rechter van instructie, die in 1948 werd afgeschaft, wordt hersteld. De politie wordt bij het verrichten van arrestaties aan een aan- tM bepalingen gebonden. Honds. Volgens een Amerikaans rapport is het aantal inwoners van de Verenigde Staten 167.00.000 en het aantal honden 23.000.000. De honden nemen vier maal zo snel toe als de mensen. Van elke twee gezinnen bezit er één een hond en vijftien percent van de gezinnen bezit er twee. De levensstandaard van de hond gaat omhoog. Honden worden groter, ze eten meer en ze leven langer. Gelukkig. De 37-jarige Avery Dulles, een zoon van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is tot priester ge wijd door kardinaal Spellman, de aarts bisschop van New York. Minister Dul les, die zelf protestant is, heeft gezegd blij te zijn, dat zijn zoon een geloof heeft gevonden, dat hem bevalt. Ieder van mijn drie kinderen heeft op zijn manier de weg gevonden, die leidt tot een vereniging met God, en dat maakt mij zeer gelukkig," aldus de minister. De 20.000 ton metende „Carinthia", die de dienst op de St. Lawrence-rivier zal onderhouden, gefotografeerd tijdens zijn proefvaart van Liverpool naar Quebec en Montreal. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Middelbert: B. Hol!, vicaris te Den Helder, die bedankte voor Zijpe; naar Ridderkerk: F. J. Sinke te He- teren. Bedankt voor Akersloot-Limmen (nadere beslissing): L. J. v. d. Kam te Arkel-Ke- dichem. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-West: M. Baan te Dordrecht en N. de Jong te Katwijk aan Zee. Beroepen te Doesburg: M. Vlietstra te Eemdijk. BIJ MIJN WETEN hebben de Grieken nooit denksportblaadjes uitgegeven, hoe wel zij zeker de ijverigste en bekendste beoefenaren van de denksport zijn ge weest. En onder denksport verstaan we hier dan niet de officiële filosofie, maar de raadselvraagstukken, waarmee de sofisten en sceptici zo kwistig rondstrooiden, uit sluitend met het doel de puzze- laar met gezond verstand een beentje te lichten. Kent u het verhaal van de krokodil. Wie de uitvinder hiervan is ge weest, kunnen we niet zeggen. Desondanks is de geschiedenis droevig genoeg om te worden doorverteld. Die krokodil dan, had een kind bemachtigd, maar werd ach tervolgd door de verontruste moeder, die het dier smeekte haar het kind terug te geven. De krokodil was een pienter en boosaardig beest en antwoordde: „Ik zal je het kind teruggeven, als je me zegt, wat ik zal doen", waarop de moeder direkt zei: „Je zult me het kind niet teruggeven". Sindsdien zijn moeder en krokodil nog steeds aan het harrewarren over de terug gave van het kind. Want de moeder rede neert zeer terecht, dat de krokodil het kind niet zal teruggeven. Dan heeft ze dus juist geantwoord op de vraag van de krokodil en overeenkomstig de afspraak moet hij het kind teruggeven. „Mis, zegt de krokodil, je bent je kind kwijt, want volgens je eigen uitspraak krijg je het niet terug. En zou ik het wel teruggeven, dan heb je mijn voornemen dus niet goed geraden en ben ik volgens onze overeenkomst gerechtigd het kind te houden" Waar uil we alweer kunnen zien dat in het achterhoofd van zo'n'krokodil héél wat redeneerkracht verborgen zit. Hoe het ook zij, hierover kan zonder einde worden geredetwist en nooit ofte nimmer zal een oplossing worden gevon den. Dit zijn van die problemen waarover men in de oudheid serieus piekerde, maar die de moderne mens geamu seerd naast zich neerlegt. En gelijk heeft hij, want het is volslagen onnodig de hersenen te verzwikken. Grotere be kendheid geniet het vraagstuk van Zeno, die vertelde: „Epi- menides zegt: „Alle Kretenzers zijn leugenaars". Die uitspraak treft hoogst ongelukkig, want Epime- nides is zelf een Kretenzer, zodat hij dus onwaarheid spreekt. Dat betekent dat alle Kretenzers geen leugenaars zijn, wat lot gevolg heeft dat Epimenides de waar heid spreekt. Dus liegen alle Kretenzers tóch.enz. tot in het oneindige. Nu is dit raadsel van Zeno niet zo water dicht als de geschiedenis van de krokodil, want als Epimenides als Kretenzer on waarheid spreekt en dus niet alle Kreten zers leugenaars zijn, wil daarmee geens zins gezegd zijn dat de man inderdaad de waarheid spreekt. De man kan blijven lie gen, ongeacht het feit dat niet alle Kreten zers leugenaars zijn. We zullen het nu eens over een andere boeg gooien en u bewijzen dat 64 gelijk is aan 65. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2