De man met de volmaakte coiffure Sjepilov wekt geestdrift onder feestvierende Egyptenaren „Machtig Vijftig jaar geleden Menselijk 't Silver Stoepke Russische minister antwoordde nog niet op Israëlische uitnodiging /'"Hoe is het ontstaand 3 Om door een ringetje te halen Film over de B.B. Agenda voor Haarlem Renault-auto met gasturbine Zorin ontving Westduitse socialistenleiders Sovjet-ambassadeur zou ook liberalen benaderen Amerikaanse maatschap pijen kunnen goedkoper vliegen dan de Europese Niet-rokende dr. Adenauer trok aan vredespijp Eisenhower steekt Duitsers hart onder de riem Bespreking van Algerije in Veiligheidsraad gevraagd Dit woord: HOUVASl J Tito ontkent te willen breken met het Westen Vandaag slotcommuniqué verwacht in Moskou Pineau confereert met zijn ambtgenoot Dulles Uit Haarlems Dagblad van 19 juni 1906 DINSDAG 19 JUNI 1956 Gisteren gewerd ons een bericht uit Washington, volgens hetwelk de Ameri kaanse minister van Luchtvaart, Quarles, heeft toegegeven dat er bij het afwerpen van een waterstofbom boven de Bikini Atol in mei van dit jaar een fout is gemaakt, waardoor de bom op zes kilometer afstand van het punt, waar hij moest neerkomen, is ontploft. Wat in dit bericht trof, was de zinsnede: door een menselijke fout." Wanneer men een dergelijke formulering in dit verband onder redactionele ogen krijgt, is men geneigd een streep te halen door het woord „menselijke" onder de overweging, dat. alle fouten hier op aarde menselijke fouten zijn en dat dus een dus danige formulering een volkomen onjuiste suggestie geeft. Bij nader inzien bedoelde de Ameri kaanse minister echter slechts te zeggen, dat de fout begaan werd door een persoon en niet het gevolg was van een technische storing of onvolkomenheid in de appara tuur. Natuurlijk is dit onderscheid tussen „mens" en „techniek" bij dit atoombom- onderwerp van belang. De minister heeft waarschijnlijk de indruk willen wegnemen, dat de techniek der atoombomfabricage en -lancering nog zo gebrekkig is, dat een atoombom niet met nauwkeurige doel- zekerheid kan worden afgeworpen. Hij heeft willen onderstrepen dat de mens de mindere van de techniek is geworden en lang niet zo betrouwbaar is als de machi nes, die hij zelf maakt. In zekere zin klinkt er in deze verklaring een laatdunkendheid ten opzichte van de menselijke precisie door, die een denkbeeld geeft van de rich ting, waarin zich de verhouding tussen mens en machine beweegt. Die verhouding ontwikkelt zich namelijk ontegenzeggelijk tot een van dienstbaarheid, van onderge schiktheid der mensen aan de techniek. De uitlating van minister Quarles is daar een bevestiging van en zij toont tevens aan dat in de kringen van het hoogste weten schappelijke vernuft zoals men de be oefenaars en practici van de kernsplitsing zeker mag samenvatten deze onderge schiktheid als een verantwoorde situatie wordt geaccepteerd. Dat laatste is het bedenkelijkste van alles. Een kwaad is dan pas werkzaam als kwaad, wanneer het is geaccepteerd en ge reglementeerd. De slavernij van de mens aan de resultaten van zijn eigen weten schappelijk en technisch vernuft geeft de heerschappij over het leven aan een dom mekracht, die blind, doof en gevoelloos is en op geen enkele wijze meer afhankelijk mag heten van wijsheid, geest of hart. De man, die een menselijke fout maakte tijdens de ingewikkelde procedure van het afwerpen van een H-bom, zal waarschijnlijk bij een volgende proefont- ploffing vervangen zijn door een onfeilbare machine. Op die manier kan niets meer mislukken, zou men zeggen. Dit is wellicht de conclusie, die minister Quarles en zijn medewerkers uit het ge beurde zullen trekken. Zij zullen steeds meer tot de overtuiging komen, dat zij de onmeetbare krachten der schepping slechts door machines en apparaten behoeven te laten leiden en beheersen om nooit meer ook maar de geringste fout te riskeren. En toch zullen zij onvermijdelijk eens voor het feit komen te staan, dat hun hele uitge balanceerde en gepreciseerde netwerk van technische volmaaktheid zijn uiteindelijke doel mist geen zes kilometer, doch zes maal zes oneindigheden. Het is immers niet het menselijk vernuft, dat bepalend is voor het doel zijner handelingen. Het is zijn geest, die het vernuft leiden moet en het als middel gebruiken voor datgene, wat hem als mens in de schepping dwingend en onontkoombaar is opgelegd. Wie die geest wil uitschakelen, sluit alle doel en beteke nis van het leven af en wordt een gooche laar met natuurkrachten, waaraan hij de zin en de bestemming ontnomen heeft. Hij is degene, die de grootste menselijke fout maakt en zijn ganse werkzaamheid op die fout baseert, en geen verontschuldiging daarvoor kan zoeken in het begrijpelijke verschijnsel, dat de onbezielde techniek hem in schijnbare volmaaktheid op zijn dwaalweg volgt. ADVERTENTIE daar zijn uw vingers voor, maar laat het dan een MOOIE RING wezen, één uit de fraaie collec ties GOUDEN en ZILVEREN voor DAMES en HEREN bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Tel. 20049, Haarlem Door Trio-film te Amsterdam wordt mo menteel, in opdracht van de stichting Be vordering Bescherming Bevolking een do cumentaire speelfilm gemaakt naar een scenario van de heer S. Leuw, die een in druk zal geven van het werk van de B.B. De regie van deze film is in handen ge legd van Jan Kraakman. Aan de camera staat Gerard Koopman. DINSDAG 19 JUNI Minerva: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „De liefdesroman van een koningin", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les enfants du pa radis", 18 jaar, 7.30 uur. Studio: „Het zwar te dossier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Johnny Guitar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gangsters zonder genade", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The man with the golden arm", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bittere Rijst". 18 jaar, 8 uur. Geb. Vrijz. Herv., Jacobstraat, 8 u., Int. sa menkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Grote Kerk: 8 uur, Orgelconcert door Piet Kee. WOENSDAG 20 JUNI Minerva: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Palace: Ge liefdesroman van een koningin", alle "eft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les en- nis du paradis", 18 jaar, 1.45 en 7.30 uur. vdio: „Het zwarte dossier," 18 jaar, 2.15, en 9.15 uur. Lido: „Johnny Guitar", 18 nr. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gangsters nder genade", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. •'•brandt: „The man with the golden arm," jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: tere Rijst", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. -nluchttiieater Bloemendaal, 8 uur: Con- door het Noordhollands Philharmoniseh ::osi o.l.v. Marinus Adam. EDO-terrein, 0 uur. Voorstelling van Lambertha-kin- "rcircus ten bate v. kleuterhuis Margriet. BERNESJT (Reuter) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov is maandag in Bernesjt (ten zuiden van Caïro) hartelijk ontvangen door Egyptische boeren. Hy zei in een toespraak dat de Arabische landen in de Sovjet-Unie een trouwe en betrouwbare vriend hebben. Volgens Sjepilov zou zyn land niet van plan zyn de Arabische landen tegen het Westen op te hitsen. „Integendeel, wy zul len ons best doen een vermindering van de spanningen in dit deel van de wereld te bewerkstelligen". De Russische minister werd luid toegejuicht toen hy verklaarde dat premier Nassers woorden: „Het ver drag van Bagdad is een gevangenis voor volkeren", zeer juist waren. In goed ingelichte kringen in Tel Aviv is vernomen, dat de Israëlische regering Sje pilov heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Israel, doch nog geen antwoord heeft ontvangen. De directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, Eytan, is maandag in Tel Aviv teruggekeerd van een reis door Europa. Hij verklaarde in Moskou het Israëlische standpunt ten aanzien van kwesties van het Midden-Oosten te hebben uiteengezet. Hij zei echter niet te geloven, dat hij de Russen had kunnen overtuigen. De Egyptische minister van Handel en Industrie, Nosseir, heeft maandag na een lang onderhoud met Sjepilov bekend ge maakt, dat de Sovjet-Unie zal helpen bij het scheppen van nieuwe industrieën in Egypte. Grote rol In een vraaggesprek met het blad „Al Sjaab" verklaarde Nasser, dat Egypte neu traal is tussen Oost en West. Het zal echter strijden tegen imperialisme, atoombommen, rassendiscriminatie en inmenging in bin nenlandse aangelegenheden. Voorts is Egypte voor „versteviging van het onaf hankelijke Arabische blok en de defensie tegen Zionistische en imperialistische sa menzweringen". Egypte kan de grote rol bij de verdediging van vrede en vrijheid in het Midden-Oosten op zich nemen dank zij de Egyptische wapenfabrieken en de wapen leveranties uit Tsjechoslowakije. In een verklaring die het officiële blad „Al Goemhoerija" publiceerde, zegt Nasser te hopen, dat Egypte een „coöperatieve socialistische gemeenschap" zal worden. Britse waarschuwing De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft in een bood schap aan het Egyptische blad „Al Akhbar" de Egyptenaren opgeroepen niet het oor te lenen aan mensen die de betrekkingen tus sen de Arabische volken en het Westen willen verstoren. Er bestaat geen enkel meningsverschil tussen Egypte en Groot- Brittannië dat het huidige gebrek aan ver trouwen tussen onze landen rechtvaardigt. Als wij elkanders rechtmatige belangen eerbiedigen, kunnen wij in de toekomst een nieuwe vriendschap opbouwen, aldus Lloyd. Nasser heeft maarschalk Zjoekov, de Russische minister van Defensie, benoemd tot groot-officier in de Egyptische orde van Verdienste. Dezelfde onderscheiding is verleend aan de stafchef van de Russische luchtmacht. Het Pekingse „Volksdagblad", het toon aangevende blad van communistisch China, verklaart naar aanleiding van het vertrek der Britse troepen, dat Egypte's rol in de wereld belangrijker wordt als gevolg van de vredelievende en onafhankelijke politiek van het land. De Tsjechoslowaakse ambassadeur in Cairo, Karpisek, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat de vriendschappelijke betrekkingen tussen zijn land en Egypte nog nauwer zullen worden aangehaald. De volgende week zal een nieuw en uitge breider handelsakkoord worden gesloten. Mao Tse-Toeng, het staatshoofd van communistisch-China, heeft in Peking de receptie bijgewoond die de handelsver tegenwoordiger van Egypte in Peking gaf ter gelegenheid van de Egyptische bevrij dingsfeesten. Machtsvertoon Ter opening van de feestelijkheden vlo gen maandagochtend escadrilles „MIG"- straaljagers boven Alexandrië. In de haven liggen de nieuwe Russische torpedoboot- jagers, die onlangs aan de Egyptische ma rine zijn afgeleverd. Tweehonderd politieke gevangenen, onder wie vele communisten, werden vrijgelaten, ingevolge een belofte van Nasser, volgens welke alle politieke gevangenen op de bevrijdingsdag vrijgela ten zouden worden. Sedert de aanslag op Nasser in oktober 1954 verbleven meer dan 2500 politieke gevangenen in gevangenis sen. Er is een algemene amnestie afgekon digd voor gewone gevangenen die meer dan de helft van hun straf hebben uitge zeten. In Gaza, waar veel vluchtelingen uit Palestina wonen, is een parade van 30.000 soldaten van het nieuwe „Palestijnse leger" gehouden. De toeschouwers begroetten de militairen met uitroepen als „Wij zullen naar Palestina terugkeren". Hefschroefvliegtuigen die de Egyptische autoriteiten geleend hadden van de Ameri kaanse „Sahara Petroleum Co" wierpen maandagochtend boven de arbeiderswijken van Alexandrië pamfletten uit met ver klaringen en foto's van Nasser en de voor naamste artikelen van de nieuwe grond wet. Ook werden snoepgoed en speelgoed voor kinderen uitgeworpen. Voor de han delsschool in Alexandrië is een monument onthuld voor leerlingen van deze school die gesneuveld zijn bij aanvallen op Britse kampen in de zone van het Suezkanaal. Op het nieuwe „plein van de overwinning" werd een monument ter herinnering aan het Britse vlootbombardement op Alexan drië in 1882 onthuld. PARIJS (United Press) De eerste gasturbine-auto van het Europese conti nent zal vrijdag in het openbaar getoond worden op de Monthlerybaan. Renault is dan van plan met de auto te demonstre ren. De auto, die één zitplaats heeft, is voorzien van een plastic carosserie. De turbine zit achterin. De wagen kan een snelheid van 300 km. per uur bereiken. De eerste Europese auto met een gas turbine was de Britse „turbocar Rover welke twee jaar geleden is uitgekomen. Maar Renault is de eerste op het continent met zulk een wagen. In maart van dit jaar heeft Chrysler een met een gasturbine uit geruste Plymouth een proefrit New York Los Angeles laten maken. Prinses Beatrix (derde van links) brengt met haar vriendinnen van het Baarns lyceum een vakantiebezoek aan Rome. Terwille van de fotografen keerden de prmses en haar gezelschap een ogenblik de „eeuwige stad" de rug toe. (Van onze correspondent in Bonn) Het heeft in politieke kringen in Bonn de aandacht getrokken, dat de Rusische ambassadeur Zorin contact gevonden heeft met de leiders van de grootste Westduitse sociaal-democratische partij, die met haar meer dan 150 afgevaardigden in de Bonds dag de ruggegraat van de oppositie vormt. De partijvoorzitter ervan, Ollenhauer, de vice-voorzitter Mellies, de vice-president van de Bondsdag professor Schmid en het lid van de Bonddag Wehner, voorzitter van de commissie voor Duitse zaken, zijn met hun echtgenoten bij Zorin in de Russische ambassade te dineren geweest, toen bonds kanselier Adenauer in de Verenigde Staten vertoefde. In kringen van Adenauers Christen-democratische Unie vreest men dat Zorin poogt invloed op de socialistische oppositie uit te oefenen. In Adenauers eigen omgeving wordt de star afwijzende hou ding van de Bondskanselier jegens de Rus sen gecritiseerd, omdat deze toch niet tot de gewenste resultaten leidt. Uit Adenauers redevoeringen in de Verenigde Staten is echter duidelijk gebleken, dat de bonds kanselier er nog niet aan denkt een andere koers in te slaan. In de Russische ambassade schijnen tus sen de westduitse socialisten en de Russen geen zwaarwichtige besprekingen te zijn gevoerd. Het is echter van betekenis dat Wehner tot de genodigden heeft behoord. Hij geldt als de voornaamste deskundige in de Bondsdag inzake Oost-Duitsland. Wehner is meer dan vijftien jaar lang lid van de communistische partij geweest. In 1927 trad hij tot de partij der Duitse com munisten toe. Hij werd communistisch lid van de fractielanddang. In 1932 werd hij op 26-jarige leeftijd in Berlijn in het hoofdbestuur van de partij opgenomen. Tijdens Hitiers schrikbewind ontwikkelde hij in het buitenland een grote politieke activiteit. Hij heeft zowel in Praag als in Stockholm gevangen gezeten. In 1946 werd hij in de schoot van zijn oude socialistische partij opgenomen. Wehner heeft dezer dagen openlijk ver klaard, dat West-Duitsland de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie moet verlaten, wanneer men daardoor tot hereniging van Duitsland zou kunnen komen. Dat is precies tegenovergesteld aan Adenauers mening. Men vermoedt in Bonn, dat Zorin binnenkort enkele vooraanstaande figuren uit de Vrije democratische partij bij zich zal uitnodigen. Dat is de partij, die kort geleden na een splitsing in de Bondsdag fractie met Adenauer heeft gebroken en in de oppositie is gegaan. CANNES (Reuter) Volgens een woord voerder van de internationale verenigin voor luchtvervoer (IATA) zal tijdens de conferentie van de IATA te Cannes de mogelijke terugslag op andere wereld luchtvaartroutes bestudeerd worden van de voorgestelde nieuwe tarieven voor ver voer op de noordatlantische routes. Een van de voornaamste punten van bespreking op de conferentie is de wens van bepaalde' Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen tot verlaging van de Noordatlantische tarieven met dertig percent. Volgens conferentie kringen hebben de Europese luchtvaart maatschappijen, gesteund door haar rege ringen, zich tegen de verlagingen verzet, aangezien zij hogere exploitatiekosten heb ben dan de Amerikanen en zij vrezen, dat grote tariefsverlagingen tot een sterke ver mindering van haar vervoer zouden leiden. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is zaterdag van zijn reis naar Noord-Amerika terugge keerd. De indrukwekkende hoofdtooi van groene veren, die hij in Milwaukee als „Layadahole" (wijze leider van velen) van de Oheida-Indianen in de Amerikaanse staat Wisconsin, met wie hij de camulet (vredespijp) had gerookt, had gekregen, werd door een van zijn jongste kleinzoons gepast. De Westduitse bladen brengen foto's van de rokende Adenauer. Adenauer rookt nooit en duldt op kabinetszittingen niet dat zijn ministers roken. Men mag betwijfelen of Adenauer in zijn vaderland veel plezier van zijn ere- Indiaanschap zal beleven. Zijn tanige ge zicht met scherp gegroefde lijnen leent er zich bij uitstek voor met een Indiaanse hoofdtooi te worden afgebeeld. Karikatu risten kunnen hem te pas en te onpas een krijgsbijl in de hand geven. ADVERTENTIE .iiSfe ■■■■SS/'YA- PORTUGAL, OP EEN ZONDAG. Als José Irmao op een normale stoel zat, kon hij met zijn korte been tjes onmogelijk grond halen, maar hij wist alles af van portwijn. Dat was zijn vak, want hij vertegenwoordigde een belangrijk huis uit Opor to aan de bovenloop van de Douro. Daar klimmen de terrassen, waarop de wijn stok wordt verbouwd, uit het grillig verlopend ravijn naar boven. De Dourovallei is „o mais bonito do mundo" het schoonste plekje op moeder Aarde beweren de Portugezen en men is waarlijk geneigd hun deze lichte overdrijving te ver geven. Zo klein hij was, kon José een charmante gastheer zijn. Tientallen jaren van wijn proeven hadden zijn smaak onfeilbaar gemaakt en men hoefde niet bang te zijn, dat hij een minderwaardige kwaliteit zou serveren. Zijn uiteenzettingen over het in genieuze kadastrale systeem, waarop de organisatie van de teelt, de prijs- en kwali teitsbepaling van port be rust, veranderden het nogal dorre onderwerp in een boeiend verhaal. Hij intro duceerde mij bij het Casa do Douro in Regua en ik con stateerde met stijgende ver bazing en bewondering, dat elke vierkante meter van de grond daar is geregistreerd. Met één oogopslag ziet men op een kaart alle bijzonder heden van een perceel: sa menstelling van de bodem, vochtigheidsgehalte, hoogte, gemiddelde produktiviteit en nog veel meer. Een precies uitgekiende puntenwaarde ring voor al deze factoren bepaalt prijs en kwaliteit. Het is om er diep de hoed voor af te nemen. Het op kurk na voornaamste uit- voerprodukt van Portugal krijgt inderdaad de zorg, die het verdient. „Tevi-eden?" vroeg José. Zijn oogjes glommen me zo trouwhartig toe, dat ik nooit de moed had kunnen opbren- ben nee te zeggen. Maar ik was tevreden. Hij had zich het grootste deel van de dag uitgesloofd me alles uit te leggen, alles te laten zien. Ik vroeg me verwonderd af hoe het hem was gelukt er zo pijnlijk welverzorgd te blijven uitzien. Op zijn ge polijste schoenen waren de stofjes te tellen. En de schei ding in zijn al dun wordend haar verliep in de namiddag even keurig als vroeg in de morgen. Ja, die scheiding. Ik leg hierbij de plechtige verkla ring af nog nooit zo'n vol maakte scheiding te hebben gezien. Geen haartje zat ver keerd het was een kaars rechte lijn over het midden van een zorgvuldig geboende schedel. Ik moest er steeds met eerbied naar kijken. José zette mij in zijn wo ning een uitstekend Portu gees diner voor, wat be tekent, dat ik niet meer in staat was een kruimel naar binnen te krijgen, toen het hoofdgerecht ter tafel kwam. Het was leitao gebraden speenvarken. Nu wil ik van deze dieren geen kwaad woord zeggen, in welke toe stand zij dan ook verkeren, maar ik mag niet nalaten u dringend te adviseren ze nooit te eten na een dikke soep en een omvangrijke visschotel. Maar ik zat ervoor en tegenover me glimlachte José me aanmoedigend toe. Hoewel hij al merkbaar be gon te transpireren, viel hij geestdriftig op het speen varken aan. Ik sloot mijn ogen en slikte een paar minieme deeltjes van de walgelijk vette substantie door. De hitte van de dag was zwaar in het huis blij ven hangen. Ik kreeg lang zamerhand een paniekgevoel en pijnigde tevergeefs mijn bijna gesmolten hersens om een excuus te vinden de maaltijd te beëindigen. „Neem nog een stukje," zei José vriendelijk. „Ik ben het echt niet ge wend," stamelde ik. Hij at met smaak door, maar zijn inspanning werd hoe langer hoe meer zicht baar. Ik merkte met voldoe ning op, dat hij er ook verhit begon uit te zien. Af en toe veegde hij met een zakdoek langs zijn voorhoofd. Ik speelde met het voedsel als een kind, dat voor het eerst zonder hulp mag eten. Dit was een marteling. Ik werd haast onpasselijk, als ik naar José keek. Maar ik móest naar hem kijken en het kostte me de grootste moeite een nerveuze lachbui in de kiem te smo ren. Want ook José begon nu de strijd tegen het speenvar ken te verliezen en met de niet meer te stuiten transpi ratie liep zijn volmaakte scheiding in gore, zwartgrijze stroompjes over zijn voor hoofd. José Ismao had een coif fure van schoensmeer. J. K. „Dag van de Duitse eenheid" WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft in een boodschap aan president Heuss van West-Duitsland ver klaard, dat de Verenigde Staten er vast van overtuigd zijn, dat er aan de onrecht vaardige verdeling van Duitsland een einde zal komen. De Amerikaanse president voegde hieraan toe, dat de Sovjet-Unie ze ker tot de erkenning zal komen, dat „het in haar eigen belang is tot een regeling te komen, waarin de rechten op vrijheid van het Duitse volk en de belangen van zowel Oost als West worden geëerbiedigd". De boodschap werd gezonden ter gele genheid van de „Dag van de Duitse een heid", die zondag werd gevierd ter herin nering aan de opstand in Oost-Duitsland van 17 juni 1953. Bondskanselier Adenauer zei tijdens een plechtigheid in de Bondsdag te menen, dat de dag, waarop Duitsland in vrede en vrij heid herenigd zal worden, niet ver meer af is. Zaterdag nadat hij van zijn bezoek aan de Verenigde Staten in Bonn terugge keerd was verklaarde hij uiterst tevreden te zijn over de resultaten van zijn bezoek: „Alle invloedrijke politieke leiders in de Verenigde Staten hebben zeer grote be langstelling voor Duitse kwesties en de Duitse eenheid". In alle Westduitse staten zijn gisteren plechtigheden gehouden. Langs de Oost- duitse grens' werden vuren aangestoken. NEW YORK (Reuter) —Dertien landen van de groep van 23 Aziatische en Afri kaanse landen bij de UNO hebben ge vraagd om een bijeenkomst van de Veilig heidsraad ter bespreking van de „ernstige toestand in Algerije. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de raad waar schijnlijk donderdag bijeen zal komen. Men verwacht dat de huidige voorzitter van de raad, de Australiër Walker, eerst overleg zal plegen met de andere leden van de veiligheidsraad. Een Algerijnse nationalist, El Abed Boe- hafa, heeft in Rome bijzonderheden be kend gemaakt over een „plan voor bemid deling en verzoening in Algerije". Boehafa verklaarde zijn plan voorgelegd te hebben aan de regeringen van Italië, Joegoslavië en aan de Arabische liga, die een Arabi sche staat als derde bemiddelaar zou moe ten aanwijzen. Hij zei van de Italiaanse en Joegoslavische regeringen nog geen afwij zend antwoord te hebben ontvangen, zoals in persberichten was gemeld. Het plan houdt in dat Fransen en Alge rijnen eerst het vuren zouden staken, waarna een commissie van bemiddelaars naar Algerije zou moeten reizen. Onder houvast een woord dat wat zijn vorm betreft te vergelijken is met: schreeuwlelijk en met: sladood ver staat men: iets waaraan men zich kan vasthouden, zowel letterlijk als figuur lijk. Ergens geen houvast aan hebben is een gewone uitdrukking voor: ergens geen vat op hebben, ergens geen steun in vinden. Ook als benaming van een zware ijzeren kram komt het woord voor. Maar het aardige is dat het oud tijds ook werd gebruikt voor iemand die vasthoudend is in die zin dat hij niet gemakkelijk loslaat wat hij in handen heeft en in het bijzonder niet: zijn geld. In oude teksten kan men het woord houvast dus tegenkomen in de beteke nis van: vrek, gierigaard. MOSKOU (AFP) „Onze besprekingen in Moskou brengen geen enkele wijziging in onze betrekkingen met het Westen". Dit heeft president Tito van Joegoslavië tegen over Westelijke correspondenten verklaard tijdens een receptie op de Joegoslavische ambassade te Moskou in aanwezigheid van partijsecretaris Kroesjtsjev, premier Boel- ganin en president Vorosjilov. Tito zei dat de betrekkingen tussen de communistische partij van Joegoslavië en die van de Sov jet-Unie op dezelfde beginselen berusten als die tussen de twee staten. Men heeft over verschillende vormen van samenwer king gesproken, maar nog niets besloten. De eindbeslissing die vandaag zal worden genomen op de laatste bespreking, wordt vermeld in een gezamenlijk communiqué. Tito zei dat er geen militaire vraagstuk ken zijn behandeld. „Wij stellen belang in de vrede en niet in de oorlog". Ook 't ver vaardigen van „MIG"-straaljagers in Joe goslavië is niet ter sprake gekomen. „Over de toekomst kan ik niets zeggen, ik ben geen profeet" aldus Tito. Boelganin zei over de besprekingen: „Onze indruk is uitste kend. Zij wettigen de beste hoop. Verdere commentaar is overbodig". Maandag hebben Tito, Boelganin, Kroesjtsjev, Vorosjilov, Mikojan (eerste vice-premier, Molotov (vice-premier) en verscheidene hoge ambtenaren van het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken gesproken over de betrekkingen tussen de Joegoslavische en de Russische com munistische partijen „in een geest van openhartigheid en volledig wederzijds be grip". Vanavond zal in het Moskouse Dynamo stadion een massabijeenkomst worden ge houden, waarop Tito en Kroesjtsjev een tachtigduizend personen zullen toespreken. Daarna volgt een sportfeest. Tito zal woensdag naar Boekarest vertrekken. Selwyn Lloyd nodigt zijn Italiaanse collega Mar tin o naar Londen WASHINGTON (AFP/Reuter) De Fran se minister van Buitenlandse Zaken Pi neau heeft maandag te Washington met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles ge sproken over de betrekkingen tussen West en Oost in het algemeen, Europese eenwor ding, ontwapening en methoden om het werk der Noordatlantische Verdragsorga nisatie op politiek en economisch gebied belangrijker te maken. Deze eerste bespre kingen van een programma van drie dagen, vormen, volgens Pineau, „een zeer goed be gin". Er is ook gesproken over Pineau's plan om de economische hulp aan de on derontwikkelde gebieden in hoofdzaak via de UNO te doen verlenen, om wedijver tus sen communistische en niet-communisti- sche staten te voorkomen. Pineau zei enkele praktische voorstellen te hebben gedaan om de NAVO-werk- zaamheid op politiek en economisch ge bied te vergroten. Vandaag zal over Noord- Afrika worden gesproken. De Italiaansche minister van Buitenland se Zaken, Gaetano Martino, wordt maandag in Londen verwacht om op uitnodiging van zijn Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd, be sprekingen te voeren over de politieke sa menwerking binnen de NAVO en over kwesties van gemeenschappelijk Brits- Italiaans belang. De Italiaanse minister is lid van de „commissie van wijze mannen", die de NAVO-raad heeft ingesteld om te onderzoeken of de werkzaamheden van de NAVO uitgebreid kunnen worden tot po litiek en economisch gebied. Martino zal deze week met de andere leden van deze commissie, de Canadese minister Pearson en de Noorse minister Lange, in Parijs besprekingen voeren. Pearson voert in Londen besprekingen met Selwyn Lloyd en andere Britse autoritei ten over het Britse standpunt ten aanzien van een reorganisatie van de NAVO. Een dokter te Ridderkerk, wiens patiënten zeer verspreid in den wijden omtrek van deze plaats wonen, had be sloten zijn dokterskoetsje op stal te zet ten en zich een moderner en sneller vervoermiddel, een motorfiets, aan te schaffen. Nadat de machine was afgele verd en de verkooper den dokter eenige lessen in de bediening van het mecha niek had gegeven, wilde de geneesheer 's anderen daags zijn nieuwe voertuig in gebruik nemen. Het opstappen en weg rijden ging naar wensch. Edoch, bij de woning van zijn eersten patiënt aange komen kon de dokter de machine niet tot stilstand brengen, zoodat hij gedwon gen was, met eene snelheid van meer dan dertig kilometers in het uur door te blijven rijden, totdat alle benzine ver bruikt was. Dit heeft evenwel eenige uren geduurd en in dien tijd moest de dokter vele malen de rondrit Ridder kerk-'Weversoord-Rijsoord-Hendrik Ido- Ambacht-Ridderkerk maken, zulks on der groote belangstelling van de inwo ners dezer dorpen, die zich langs den kant van den weg hadden geschaard. De op hol geslagen machine kwam eindelijk tusschen Weversooi'd en Rijs- oord tot stilstand, zoodat de onfortuin lijke geneesheer pas na een flinke wan deling, daarbij zijn nieuwe aanwinst voortduwende, in Ridderkerk. *erug- keerde.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5