Goede resultaten Haarlem in regionale wedstrijden Abdoel en het Vliegende Tapijt FATALE V if DIAMANTEN Maandag won Pauw de sprint, Post bleef in oranjetrui De Kieler Woche Warburg de snelste in de Finjollen-klasse Free Foresters 100 jaar Voetbal Protest van Enschedé werd afgewezen Zweeds voetbalelftal versloeg Roemenië Wielrennen Ronde van Nieuw Vennep van „De Bataaf" Cricket Gallois voor Schuur in het NCB-elftal Zwitsers systeem in zomer- schaaktoernooi Haarlem Koersen in Hilversum Belgische stayer Lando favoriet in hoofdnummer JoegoslaviëRusland Ronde van Zwitserland Gelukkige en ongelukkige ruiter Brederode-tennistoernooi maandag begonnen Waterpoloprogramma DE TOER DOOR NEDERLAND FEUILLETON R. HASSBERGER DINSDAG 19 JUNI 1956 jy A.A.C., Sagitta en Esiafelle hielden gisteren gezamenlijk regionale wedstrijden op de sintelbaan aan het Olympiaplein in Am sterdam. Bij de dames wist mejuffrouw Boerboom van Atmodes de tweede plaats te bezetten bij het discuswerpen B met een goede worp van 30.62 m, waaraan overigens toch nog wel de nodige snelheid ontbrak. Haar clubgenote mevrouw van Drunen kwam op hetzelfde nummer tot een vierde plaats met 29.10 m. Het discuswerpen voor C-dames leverde een derde plaats op voor mevrouw Wul- lems met 27.84 m. mejuffrouw Boerboom kwam nog een keer in de uitslagen voor namelijk op de 200 m., op welk nummer zij de derde plaats innam met 29.4 sec., uit welke tijd blijkt, dat zij haar snelheid dient op te voeren. Het hoogspringen voor dames B was voor mejuffrouw Hovestad van Atmodes met 1.45 m. Met 10 cm minder kwam mevrouw van Drunen hier tot een tweede plaats. De 4x100 m. werd ook een Haarlemse over winning. Atmodes ging hier zegevierend over de eindstreep in de overigens wel zeer matige tijd van 54.4 sec. Gemakkelijk Verra was op de 5000 m. de enige ,,Haar- lem"-deelnemer bij de heren, daar de overige „Haarlem"-atleten naar de Klever laan in Haarlem getogen waren voor de dualmeet tegen Suomi, die echter wegens de weersomstandigheden nogal onverwacht werd afgelast. Geheel volgens de verwachting werd de 5000 m. een aangelegenheid tussen Keesom (A.V. '23), Oosterman (Suomi) en Verra. Zowel Verra als Keesom hebben tijdens de race enkele malen de gelegenheid voorbij laten gaan om uit te lopen en hierdoor kon Oosterman, die toch eigenlijk wel een enigszins ondergeschikte rol speelde, tot aan de voorlaatste ronde bijblijven. Toen zette Keeso-m zo hard aan, dat de dappere Suomi- atleet moest lossen, doch Verra bleef vol gen en bij het ingaan van de laatste ronde nam hij de leiding over en won toen eigen lijk nog gemakkelijk. De tijd van Verra bedroeg 15 min. 11.3 sec. Keesom liet 15 min. 13.2 sec. afdrukken. Er viel nog en goede „Haarlem"-pres- Stond er op de eerste wedstrijddag van de Kieler Woche een harde oostenwind, maandag kregen de zeilers een zwakke wind uit uiteenlopende richtingen in de zeilen. Onze landgenoot Warburg met „Fik fak" zorgde voor een overwinning in de Finnjollen-klasse. Bij hét laatste krpis- rak passeerden hij en de Engelsman Knight met „Sunbreeze" de tweevoudige Olympi sche kampioen, de Deen Paul Elvstroem met „Bes Twee". De Nederlanders Slees- wijk, De Jong, Markus en De Boer eindig den respectievelijk op de 7e, 8e, 15e en 16e plaats. J. Hofland verscheen niet aan de start wegens een bloeduitstorting. De race in de Drakenklasse werd gewon nen door de Duitser Tommy Thomsen, die zondag met de zesde plaats genoegen moest nemen. Op de tweede plaats eindigde zijn landgenoot Von Eicken. De best geklasseer de Nederlander was E. G. van de Stadt met „Tannin". Hij bezette de derde plaats. Si mon de Wit met „Oranje" werd vierde, W. van Duyl met „Twintel Twee" eindigde op de negende plaats en C. de Groot met „Semper Vagens" werd vijftiende. Winnaar van de wedstrijd in de starklasse was de Italiaan Straulino met „Merope Twee". De Zweed Carlsson met „Marri" bereikte als tweede de finish. In de aspiranter.klasse ze gevierde de Duitser Wagner. Na twee races heeft in de Drakenklasse Thomson de lei ding met 739 pnt voor Simon de Wit met 706 pnt en Wim van Duyl met 670 pnt. In de Finnjollenklasse leidt Warburg met 445 punten voor de Olympische kampioen, de Deen Elvstroem met 425 punten en de En gelsman Knight met 404 pnt. Op 22 juni zal het honderdjarig bestaan van de Free Foresters worden herdacht aan een diner in Londen, waaraan onge veer 680 personen zullen deelnemen. Op zondag 24 juni wordt óp het veld van de Bank of England een wedstrijd gespeeld tussen oudere Free Foresters en oudere Flamingo's. De ploegen zijn als volgt op gesteld: Free Foresters: R A. Boddington (aan voerder en wicketkeeper); G. E, V. Crutch- ley (vader); E. Crutchley (zoon); R. H. W. Twining. H. D. Read, J. H. Nevinson, G. Cornu, K. A. Sellars, maj. L. F. Marson, D. P. Henry en lt.col. W. M. E. White. Flamingo's: mr. H. van Manen (aanvoer der); jhr. mr. F. F. Hooft Graafland (wicketkeeper); A. M. J. de Beus, dr. M. Jansen, A. Terwie], ir. J. van den Berg, jhr. W. van den Bosch, C. W. V. Bakker, II. J. Klink, P. Sanders en A. de Waard. tatie te noteren, want bij de junioren sprong Van Zijl 1.74 m. hoog, en dat was ruim schoots voldoende voor de eerste plaats. Hier was de tweede plaats eveneens voor een Haarlemmer. Joacim bereikte 1.68 m. Dezelfde atleet debuteerde bij het speer werpen lang niet gek door een derde plaats in te nemen met 39.27 m. Er werd tijdens deze wedstrijden een driekamp verwerkt voor junioren, van 12 en 13 jaar, die in een zeer ruime overwin ning voor de „Haarlem"-junior Abs ein digde. Hij won alle drie de onderdelen. De 60 m. in 8.8 sec., het kogelstoten met 9.24 meter en vèrspringen met 4.34 m. De spelregel- cn protestcommissie van de K.N.V.B. heeft het protest van Enschedé afgewezen. Zoals bekend, heeft Enschedé na afloop van de beslissingswedstrijd tegen Rapid zondag in het Goffertstadion in Nij megen gehouden, welke in een 4-3 zege voor Rapid eindigde, geprotesteerd tegen het niet toekennen van een strafschop. Nu de spelregel- en protestcommissie van de K.N.V.B. het protest heeft afgewezen, blüft de uitslag 4-3 in het voordeel van Rapid en heeft deze club zich geplaatst voor de com petitie om het kampioenschap van Neder land. Rapid zal woensdag 20 juni tegen Sparta uitkomen. Het Zweedse voetbalelftal heeft met 2-0 van Roemenië gewonnen, nadat de rust met een 1-0 voorsprong was ingegaan. Niet minder dan 100.000 toeschouwers woonden deze ontmoeting bij. Na tien minuten scoorde Kajan Sandell het eerste Zweedse doelpunt. In.de elfde minuut na de rust verhoogde de achterspeler Aake Johansson met een ver en hard schot de stand tot 2-0. De Halfwegse wielerclub „De Bataaf" houdt vanavond in Nieuw Vennep een wie lerronde, waaraan behalve door de organi serende vereniging ook wordt deelgeno men door het Amsterdamse „De Gazelle". De aspiranten starten om half zeven voor de wedstrijd over 25 kilometer en daarna vertrekken de amateurs en nieuwelingen gezamenlijk voor een wedstrijd over 60 ki lometer. Tot de favorieten behoren: Snijder (win naar van de Ronde van Uitgeest), De Ko ning uit Hoofddorp, de Amsterdammers Ruitenbeek en Vink; Braat uit Aalsmeer, Sluis (Badhoevedorp), de plaatselijke an- ner Harry Cuvelier en verschillende ande ren. Het parcours ligt in de omgeving van het postkantoor. In plaats van A. Schuur, die in verband met een blessure aan een vinger niet kan spelen, is mr. W. H. Gallois (HCC) opge steld in het NCB-elftal, dat vrijdag en zaterdag aanstaande op het terrein van de Haagse Cricket Club zal uitkomen tegen het South Australian Touring Cricket team. Op beide dagen wordt om 11 uur begonnen. Het Zomer-schaak toernooi van de schaak club Haarlem wordt een waardevolle tra ditie in hel Haarlemse schaakleven. Tal rijke schakers zijn dit jaar van 28 juni tot 30 augustus opnieuw „zomergasten" van de vereniging cn zullen elkaar in verschillen de speelsterkten de voorname wisselbekers betwisten. Een interessant aspect van dit toernooi is, dat het gespeeld zal worden volgens het Zwitserse systeem. Practisch komt dit systeem hier op neer, dat het aan tal partijen per deelnemer aanmerkelijk geringer is dan het aantal deelnemers per groep, hetgeen de paring, en dat is in de vakantie-maanden belangrijk, aanzienlijk vergemakkelijkt. Zoals gebruikelijk wordt dit toernooi op donderdag 21 juni ingeleid door het snel- schaaktoernooi voor clubteams. Van de deelname van dezelfde sterke teams als in vorige jaren heeft de schaakclub Haarlem zich verzekerd. Tenslotte mag het initiatief van deze vereniging niet onvermeld blijven, dat zij het aanbod van de Schaakvereniging „Schachfreunde" uit Essen heeft aanvaard om tot een sportuitwisseling te komen. In het aanstaande weekeinde zullen 20 Essen- se schakers met hun echtgenoten de gasten zijn van de schaakclub Haarlem. Wanneer de returnontmoeting zal plaats vinden, zal dan waarschijnlijk tevens bekend worden. Ondanks het feit, dat afgelopen zondag op de banen Duindigt en Alkmaar een enorm drafprogramma werd afgewerkt, zijn de inschrijvingen voor de woensdag avondmeeting in Hilversum wederom uit stekend. Zelfs voor het hoofdnummer om de ruim 2800 meter lange Sparren-prijs, een afstand, welke vele deelnemers doet afschrikken, is de belangstelling groot, on danks nog de aanwezigheid van de ge renommeerde Belgische stayer Lando. Onze Zuiderbuur krijgt het niet gemakkelijk tegen Sir Parisien O, Padua en Nico the Saint, doch daar de verwaphting is, dat Lando van start af aan een hoog tempo zal houden, zal hij de tegenstand tenslotte wel breken. In het 22 paarden tellende veld van de serie-draverij is het zoeken van de win naar niet eenvoudig. Geersen heeft als al tijd sterke troeven, doch Queenly Bertha en Sunny Boy lopen moeilijk op de Hil- versumse baan. Daarentegen komt Sorento regelmatig op deze baan tot zijn beste ver richtingen en om deze redenen wordt hij voor de keuze Geersen en Ria Kitty gepre fereerd. In de Populieren-prijs zal het gedrang om de leiding niet minder zijn. Een aantal 3-jarigen komt zijn debuut maken. Hier onder kan de verrassing schuilen. Indien echter TJranie Duluth Z van haar ziekte is genezen, zal zij bij een repetitie van haar laatste verrichting kunnen winnen voorde keuze Tesselaar (Star Volo, Spreeuw S) en Untrepid. Sonja Belwln heeft dit seizoen enorme vorderingen gemaakt en indien zij op de zelfde voet doorgaat, dan behoeft zij zich in de Dennen-prijs niet eens bijzonder in te spannen om een Tallero, Troubadour en Unita Zora vóór te blijven. Een draverij onder de man besluit dit aantrekkelijke programma. Jammer is dat het met deze tak van de drafsport door gebrek aan goede ruiters niet wil vlotten. De hoop, dat de landelijke ruiters zich hierin zouden bekwamen, is tot nu toe niet bewaarheid, zodat ook dit nummer weer een simpele aangelegenheid wordt voor de crack-jockey Vóórhaar, die bovendien nog te kiezen heeft uit Rina Gay en Morning Star. Slechts een Rolls Royce is nog in staat wat strijd te geven. De resultaten van de hangpartijen uit de eerste ronde van de landenwedstrijd tussen Joegoslavië en Rusland luiden: Geiler (R) Haraklajic (Jsl.) 01; Matanivic (Jsl.) Smyslov (R) remise; Rabar (Jsl.)Taima- nov (R) 01;. De tweede ronde is in een voorlopige uit slag van 31 in het voordeel van Rusland geëindigd. Smyslov (R)PIrc (Jsl.) 10, Keres 'RlRabar (Jsl.) 10. Boleslavski (R)Ivkov (Jsl.) remise, Petrosyan (R)— Matanovic (Jsl.) remise. De uitslag van de derde etappe in de Ronde van Zwitserland luidde: 1. Strehler, tijd 6 uur 31 min. 48 sec.; 2. Wagtmans, r.t.; 3. Sorgeloos (België); 4. Vlayen (België); 5. Bertoglio (Italië); 6. Plankaert (België); 7. Robinson (Engeland); 8. Junkermann Duitslandallen in dezelfde tijd als de winnaar Strehler; 9. exaequo Graf, Negro (Italië); Boni .(Italië), Schaer, Sobrero (Italië), Van Dongen, Rossello (Italië), Schoubben (België), allen in dezelfde tijd als Strehler: 26. Nolten, 34. Van der Pluim, beiden in dezelfde tijd als Strehler; 39. Maencn 6.37.20; 40. Roks, z.t. Algemeen klassement: 1. Strehler 20.21.15: 2. Boni 20.21.19; 3. Schaer. Wagtmans en Pianezzi, beiden 20.21.49; 6. Schellenberg 20.22.08; 7. Nolten en Van der Pluim en 13 andere renners, allen 20.22.15: 22. Van Don gen met 5 andere renners 20.22.34; 35. Mae- nen en Roks, beiden 20.28.06. Bergprijs: 1. Ferleng'ni en Lampert, bei den 10 punten; 3. Schoubben 8'4 punt: 4. en 5. Nolten en Bruns' -yck, beiden 1% punt. De gelukkige en de ongelukkige ruiter bij de Olympische ruiterspèlen in Stock holm tijdens dc grote springproef. Boven: de gelukkige Duitse ruiter Hans G. Winkler, op Halla, die het zware parcours foutloos uitreed ofschoon hij ge blesseerd was. Onder: de ongelukkige Zweed D. Wijkande op Bimbo, die in- plaats van over een hindernis te gaan er dwars doorheen ging. Het Brederode-tennistoernooi is maanda? met een bevredigend aantal uitslagen be gonnen: Herenenkelspel Afd. C P. Knoops—p. Zeven 75, 64; H. Fa a seDusseldorn 613—6, 6—0; C. F. Plasschaert—W. v. d. Bree 6—4, 7—5; R. Vijver—H. Schrcuder 61, 6—2; J. v. Zwieten—G. A. Bermelot- Moens 61. 62; J. M. PostT. Roozekrans 63, 7—5; H. C. Snoek—J. de Jager 6—4 46, 62; P. de WeerdtJ. H. v. Paradijs 6—3, 7—5. Dames-enkelspel Afd. C mej. T. van Hoogenmej. C. Babeliowsky 6—2, 6—2; mej. A. Heep—mej. L. Dorsman 6—1, 62; mej. B. Meltzer—mej. M. de Rooy 6—3, 6—2! Herendubbelspel Afd. C J. L. Klip— Hartevelt tegen F. en H. Roozekrans 6—1 6—2 Damesdubbelspel Afd. C mevr. Erens mevr. Thole tegen mej. M. Snippemej. B. Smeets 60, 6—2. Gemengd dubbelspel Afd. C mej, N, Dingemans—T. Deibei tegen mej. M. Beek— J. Beek 6—4. 2—6, 6—2; mej. H. Valk-S. Wijnschenk tegen mevr. v. SchaikJ. Post 3, 61; mej. SmidsHassink tegen mej. v. WingerdenWittkamper 62. 6—4; heer en mevr. v. Dalsum tegen heer en mevr v. d. Veer 6—2. 4—6. 11—9. Heren-enkelspel Afd. B P. Titeheru—W. Vosman 63. 60; A. v. d. HofR. Garrels 61, 64; L. BloeminkZ. Verwaal 6—1 7—9. 7-5. Dames-enkelspel Afd. B mej. B. Snijders mej. L. Nederkoorn 62, 62; mej. M, Bruninkmej. M. Kloet 64, 63. Heren-dubbelspel Afd. A L. Bloemink G. Hartman legen Z. VerwaalHoldrinet 6—1, 6—1. Dinsdag 19 juni: Dames tweede klasse: ZAR—DWR. Derde klasse: DAW-HVGR Heren tweede klasse: HZC -DWT. Reserve tweede klasse: ZIAN 4Haarlem 3. Reserve derde klasse: Haarlem 4Nereus 3. Woensdag 20 juni: Dames tweede klasse: HDZDWT. Heren reserve eerste klasse: Robben 3HPC 2. Reserve tweede klasse: DWR 2—DAW 2. Donderdag 21 juni: Dames reserve tweede klasse: VZV 2—IIVGB 2. Heren eerste klas- se: HVGBDZV. Reserve eerste klasse: RZC 2—Haarlem 2; HVGB 2—DZV 2. Twee de klasse: VZV—DWR. Reserve derde klasse: Swift 2—DWT 2. Vrijdag 22 juni: Dames derde klasse: WaterlelieHPC. Heren eerste klasse: Rob benHPC; RZCHaarlem. Reserve tweede klasse: HVGB 3—D.IK 3; HVGB 4—De Zijl 2. Zaterdag 23 juni: Heren reserve derde klasse: Bruinvissen 2Haarlem 4; DWT 3— VZV 2; DWT 2—De Zijl 3. Dinsdag 19 juni: Heren tweede klasse: Haarlem 5NV A 2. Afd AJ: VZV—HZV; Haarlem—HVGB. Woensdag 20 juni: Heren eerste klasse: DWR 4—Hillegom. Afd. AJ: HPC—DWT. Donderdag 21 juni: Dames eerste klasse: Hillegom—DWT 5. Afd. AM: HPC—DWR. Afd. AJ: HillegomHaarlem. De uitslag van de vierde etappe van Olympia's Toer door Nederland voor ama teurs van Eysden naar Den Bosch over een afstand van 159 km luidde: 1. Pauw (Utrecht) 4 uur 7 min. 26 sec. met bonificatie 4.06.26. 2. Rol (Alkmaar) 4.07.26 met bonificatie 4.06.56. 3. Captein (Amsterdam) 4.07.26 met bonificatie 4.07.11. 4. Van Wetten (Noordwi.ikerhout) 4.07.26. 5. Van den Dungcn (Tilburg) z.t. 6. Van Steenvoorden (Heemstede) z.t. 7. Van der Brand (Schijndel) z.t. 8. Damen (Lieshout) z.t. 9. Post (Nieuw Vennep) z.t. 10. Kersten (Siebengewald) z.t. 11. Ko- nings (Breda) z.t. 12. Theunisse (Utrecht) z.t. 13. De Hoog (Amsterdam) z.t. 14. Van Vliet (Rotterdam) z.t. 15. Van Glerum (St. Willibrord) z.t. Post (Nieuw Vennep) behoudt de leiding in het algemeen klassement. Maar opeens ging er iets verkeerd... Midden in de vaart bleef het tapijtje plotse ling steken; Abdoel en Mohab kregen 'n schok en ze tuimelden bijna naar beneden. Ze grepen zich verschrikt vast. „Wat gebeurt er nou?!", riep Mohab verschrikt. En toen zagen ze 't: het tapijtje was blijven haken in de punt van de halve maan, die als versiersel op de top van de minaret stond! Een kopgroep van ongeveer 30 renners snelde gisteren de sintels van het stadion „De Vliert" in Den Bosch op na een we derom weinig opwindende etappe van Eys den naar Den Bosch,'waarin nu eens niet Captein, maar Pauw de lauweren oogstte. Captein veroverde de derde plaats achter Rol. nadat hij als veertiende het stadion was binnengereden en zich buitenom naar voren had gewerkt. Oranje trui-drager Krijn Post bevond zich ook in het pelo ton, spurtte naar de negende plaats en be hield daardoor dit kostbare kledingstuk. Maar de tweede plaats in de algemene rangschikking wordt niet meer ingenomen door Janbroers. De Amsterdammer raakte door een valpartij zeker zes minuten achter en het valt te bezien of hij nog wel in de vijfde etappe zal starten. Want na aan komst werd hij met Piet van Est naar het ziekenhuis in Den Bosch gestuurd, waar geconstateerd werd, dat Van Est een sleu telbeen had gebroken hij valt dus uit terwijl Janbroers een minder ernstige bles sure aan een sleutelbeen heeft en nog niet weet of hij morgen wel zal uitkomen. Het ziet er wel naar uit, dat de beslis sing voor de eindzege evenals het vorige jaar op de eindstreep van het Olympisch stadion in Amsterdam zal vallen. Zij het dan, dat ditmaal waarschijnlijk de bonifi caties de doorslag zullen geven. Valpartijen en lekke banden hebben in cte vierde etappe een belangrijke rol ge speeld. waarvan onder meer Heeren, Mahn, Liebrechts, Lute, Nieskens en De Jongh het slachtoffer werden. Na 21 km openden Van Houwelingen. Konings en Van Vliet het offensief. Zij brachten het tot een voorsprong van 45 seconden, maar werden 50 km verder ingelopen. Intussen was er in de volgerskaravaan een verrassing toen men Post in zijn oran jetrui plotseling zag afstappen. Maar Van Rhijn stopte eveneens, gaf de leider zijn voorwiel en in sneltrein-tempo trok Post zich weer naar de staart van het peloton. Hetzelfde gebeurde met Kooymans, die door zijn eindzege van het vorige jaar in de belangstelling blijft. Stadgenoot Van der Berg hielp hem aan een ander achterwiel (Copyright Cosmospresse, Genève) Gebaseerd op historische gegevens door Bassanger werd geroepen en kreeg de opdracht iets heel bijzonders te maken. „Het mag een miljoen kosten Twee uur later bracht Bassanger hem een ontwerp, waarvan hij in één oogopslag verrukt was. Maar het was de tekening voor de halsketting, die zelfs de gunste linge van de koning niet waard was, alléén een koningin! En bovendien Böhmer nau de gave om de waarde van een kleinood on middellijk te onderkennen kostte een dergelijk sieraad niet één maar minstens anderhalf miljoen. Urenlang zat Böhmer over het ontwerp gebogen, tot hij een nieuw had vervaardigd, 'iat in grote lijnen op het oorspronkelijke leek, doch van alle onnodige opsmuk was ontdaan en dus goedkoper zou uitkomen. Bassangers oorspronkelijke ontwerp werd bij de stukken opgeborgen. Madame Dubarry was enthousiast. Wan neer zou de ketting gereed kunnen zijn? Het liefst zou ze het kleinood de volgende week reeds dragen. Maar dat bleek onmo gelijk te zijn. Alleen al voor bijeenbrengen van het materiaal zou Böhmer enige maan den nodig hebben. Hij kon het zich met zijn vakmanschap en' zijn reputatie niet veroorloven, even naar Amsterdam of Ant werpen te reizen om een handjevol edel stenen te kopen. Er moesten passende, har monisch overeenstemmende stenen gevon den worden, wat een speurtocht door vele centra nodig maakte. Hij zou ook naar We nen moeten gaan cn toevallig hadden en kele collega's in Moskou een waardevolle collectie beschikbaar, zo had hjj onlangs vernomen. Kortom, het was nu juli, en in het gun stigste geval kon de halsketting begin van het nieuwe jaar gereed zijn. Madame Dubarry was teleurgesteld, maar er bleef haar niet anders over dan er zich bij neer te leggen. Het werd 1774, maar de ketting was nog niet gereed. Het werd februari, maart, aprilen toen kon Böhmer de gravin laten weten, dat hij de laatste hand aan het klein ood legde. Het was nog véél schoner ge worden dan hjj zich eerst had gedroomd. Hij beloofde, het in ieder geval vóór 1 mei gereed te hebben. Op 27 april 1774 bevond koning Lode- wijk XV zich op de jacht, toen hij over vallen werd door hevige hoofdpijnen. Hij brak de jachtpartij af en keerde terug naar het Trianon. Reeds de volgende dag onder kenden de artsen een ernstige ziekte. Zij gaven bevel dat de vorst naar Versailles vervoerd moest worden. Een koning van Frankrijk mag nergens anders ziek liggen dan in zijn eigen officiële bed! Onder de veertien artsen en apothekers, die de ko ning behandelden, herkende Bordeu als eerste de verschijning van pokken: de koning was ten dode opgeschreven.... Onmiddellijk werden de troonopvolger en zijn gezin, evenals de oudsle broer van de Dauphin, die voor de troonsopvolging in aanmerking zou komen voor het geval Marie Antoinette op den duur kinderloos zou blijven, uit de ziekenkamer verbannen. De verpleging werd in handen van de dochters van de koning gelegd, terwijl madame Dubarry geen ogenblik van het ziekbed week. De gehele hofhouding was onmiddellijk in twee nóg sterker vijandige kampen ver deeld dan in het verleden: een partij, die de komende koning aanhing, en één, die trouw bleef aan de oude vorst en zijn aan hang, dus ook trouw aan madame Dubarry. Op 8 mei was de toestand van de koning zó zorgwekkend, dat hij voorbereid werd op zijn laatste uur. Hij liet gewillig alles met zich doen, door artsen en priesters. Hij moest zijn zonden biechten en madame Dubarry, de belichaming van vele dier zonden, moest van zijn ziekbed wijken. Een vriendin, de echtgenote van minister en ook Kooymans had weinig moeite om zich weer bij het peloton te voegen. Toen de karavaan Limburg verliet en langs de rand van dè Peel naar het noor den trok ondernamen zes renners een nieu we poging, die hun niet meer dan 150 me ter winst opleverde. Zij werden inge haald. Spannender werd het even voor Deurne. In het zicht van de verzorging na ruim 100 km demarreerden De Jager, Van Vliet en Post en toen wij de stand in Bakel, tien kilometer verder opnamen, bleek, dat het drietal al een voorsprong had van een mipuut vijftien..seconden. Het .werd tussen Gemert en Erp na 130 km zelfs anderhalve minuut, zodat de oranjetrui van Krijn Post aan een zijden draad kwam te hangen. De Jager en Van Vliet namelijk hadden in het algemeen klassement een achterstand^ op Post van 1.56 sec en konden zeker zijn van ten minste 30 of 15 seconden bonificaties - Post zou dan moeten winnen - indien zij hun voorsprong behielden. Men had dus kunnen verwachten dat Post een tegenoffensief zou inzetten. Maar dat gebeurde juist niet. Het waren acht renners onder wie de hooggeplaatsten Van der Brand, Damen, Van der Zanden, De Vree, Konings en Pauw, die 30 km voor de finish een verwoede achtervolging inzetten. In de kopgroep zakte juist het tempo en het werd spoedig duidelijk dat de drie vluchters het niet zouden kunnen houden. Hun voorsprong slonk snel en toen zij om kijkend de achter hen jagende groep in tussen waren de acht ingelopen door het peloton zagen, gaven zij 10 km voor de finish de ongelijke strijd op en reden met hun makkers naar „De Vliert". Leider in het algemeen sprintklassement is Pauw geworden. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Post (Nieuw Vennep) 19.06.37. 2. Van der Brand (Schijndel) 19.07.37. 3. Pauw (Utrecht) 19.08.16. 4. Damen (Lieshout) 19.08.24. 5. Huisson (Ierseke) z.t. 6. Cap tein (Amsterdam) 19.08.25. 7. Konings (Breda) J9.08.33. 8. De Jager (Hoog Blok land) z.t. 9. De Vree (Breda) z.t. 10. Van Vliet (Rotterdam) z.t. 11. Van der Zan den (Halsteren) z.t. 12. Keepers (St. Wil librord) 19.10.40. 13. Theunisse (Utrecht) z.t. 14. Braspennix (Zundert) 19.10.11. 15. Van Sluis (Vlissingen) 19.11.27. GERRIT VOORTING Gerrit Voorling heeft een wielerwedstrijd voor profs over 170 km in Oostende gewonnen in een tijd van 3 uur 50 min. Met 12 seconden achter stand eindigde de Nederlander Wesdorp op de tweede plaats. Dc Belg Blomme plaat ste zich derde in 3 uur 50 min. 50 sec. Aiguillon, bracht haar naar het slot Rueil. Op 9 mei voelde de koning zich iets be ter. Hij liet de hertog van Aiguillon zijn groeten naar Rueil overbrengen met de mededeling, dat hij toch weer enige hoop voor de toekomst had. De weg tussen Ver sailles en Rueil was kort na het bekend worden van die boodschap volledig ver stopt door de talloze voertuigen, die zich naar Rueil spoedden om beangstigde hove lingen, die de indruk gewekt zouden kun nen hebben „om te zwaaien" naar de an dere partij, in de gelegenheid te stellen te getuigen van een blijvende aanhankelijk heid aan de vriendin van de. stervende koning. Want de doktoren konden niet an ders zeggen, dan dat het spoedig zou af lopen. Op 10 mei 1774 stond een groepje man nen op het plein voor het slot van de oude koning. Men staarde gespannen en zwij gend naar een flakkerende kaars achter een der ramen, Die kaars was aangestoken door een vertrouweling van de Dauphin, Jussieu. Zij zou gedoofd worden, zodra er bericht van de artsen kwam, dat de ko ning was overleden. Ook Böhmer bevond zich bij dat groepje wachtenden. Om drie uur dertig doofde het kaarslicht. Na verloop van enkele mi nuten reed een koets uit, bespannen met acht paarden. De enkelen op het plein brachten een schorre groet: „Leve de ko ning! Leve de koningin!" Een kort ogen blik aanschouwde men het gezicht van de jonge koningin voor de ramen. Het nieuwe koningspaar was onderweg naar Cholsy, waar de eerste dagen hun hofhouding zou worden ondergebracht. De menigte op het plein voor het slot groeide aan. „Nu is madame Dubarry we duwe", schertste een stem, en men lachte als gold het een goede grap. Men kon nau welijks zeggen, dat er veel droefheid onder het volk heerste, toen bekend werd dat de koning, die zich zo graag „de veelgeliefde" liet noemen, gestorven was. Slechts een oudere heer verliet bedrukt en bedroefd het plein om in een rijtuig te stappen. „Naar de Rue Vendome", beval hij de koetsier kortaf. Op weg naar huis haalde Böhmer het gezicht van Marie Antoinette, zoals hij dat 7.0 juist voor zich had gezien, weer voor de geest. Financieel zat Böhmer er niet rooskleurig voor. Het geharrewar met de Braziliaanse diamanten had hem nog wel niet tot een faillissement gebracht, want hij kon het zich wel veroorloven een zo groot kapitaal vast te leggen, maar een gevolg was toch wèl, dat hij niet over voldoende vrije mid delen beschikte voor zijn steeds kostbare aankopen van materiaal. En Böhmer wei gerde op crediet te kopen of wissels te tekenen. De onverkochte waardevolle Bra ziliaanse diamanten belemmerden hem tel kens in zijn financiële bewegingsvrijheid. Maar Böhmer dacht er niet over, het col lier te demonteren en de diamanten stuk voor stuk van de hand te doen. Juist bij elkaar hadden deze edelstenen, die oor spronkelijk één geheel hadden gevormd en daardoor een unieke harmonie toonden, zo bijzonder hoge waarde. En bovendien, de kunstenaar en juwelier in Böhmer verzet ten zich tegen een aantasting van die zeld zame schoonheid. De „jongeman uit Leipzig" bewees in deze dagen zijn bijzondere waarde. Zijn ontwerpen vielen zeer in de smaak van de clientèle en aangezien hij van goeden huize was en bovendien in staat en bereid bleek te zijn geld in de zaak te stoppen (geld, dat nu zo uitstekend van pas kwam), werd Bassanger als deelgenoot in het bedrijf opgenomen. Er waren niettemin moeilijkheden te over. Bassangers inzichten waren veelal wat te modern, en zijn optreden was dikwijls te aanmatigend. De klanten waren vaak niet te spreken over de critiek, die zij te ver duren hadden bij hun keuze en zij hielden niet van terechtwijzingen op hun smaak. Er bestond voor Böhmer echter nog een andere reden om het collier intact te laten. Het werd al spoedig duidelijk, dat de nieuwe koningin in haar liefde voor ju welen niets onderdeed voor rle geliefde van de oude koning. Niet alleen in hofkringen was dit bekend, ook het volk sprak er reeds overop niet te vriendelijke toon. Maria Theresia waarschuwde haar dochter enige malen schriftelijk tegen buitennissigheden, welke waarschuwingen, gezien wat er later gebeuren zou, veelal een profetisch karak ter hadden (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6