Met cascaden en spoelbrug, filters en pompen wordt Noordholland gelaafd Commissaris der Koningin opent hyper moderne „waterfabriek" in Castricums duin Zie Boven De keuze van een formateur wordt beperkt door verantwoordelijkheid Maan in buurt van Saturnus PWN is klaar aan het eind van de Lek-waterleiding Lelijk dik Meer uniformiteit in gemeentelijke bouw verordeningen Bernard Bak overleden mmM Koning en Ministers Orkestenverbond over salarissen orkestmusici met kennelijke en begrijpelijke trots heeft de directeur van het Eén per cent je Hoofdleraar Conservatorium Cassatieberoep in de zaak-Anneke Beekman Transatlantische tarieven twintig percent omlaag? Prins Bernhard teruggekeerd Incident in stembureau? Prijzenpeil in Frankrijk Rondom de Kabinets- formatie Toneelschool in Arnhem begint in september Bescheiden resultaten van Centrale Suiker Mij. Amsterdams echtpaar in Duitsland gewond RMS-kapitein gearresteerd op eilandje bij Ambon Betaling abonnementsgeld per giro DINSDAG 19 JUNI 1956 provinciaal Waterleiding Net, ir. S. Kramer vanmiddag het nieuwe pompstation jn Castricum, het geraffineerde sluitstuk van de toekomstige Lek-waterleiding van het infiltratiegebied in de Kennemerduinen, voorgesteld aan het provinciaal bestuur, dat met de Commissaris der Koningin dr. M. J. Prinsen aan het hoofd, de opening van dit trotse bezit bijwoonde. In het filtergebouw, dat omgeven was door hoge vlaggemasten met de vanen van verschillende afnemende gemeenten in top en naast het betonnen reservoir waarin straks een mengsel van duin- en rivierwater zal worden opgevangen, heeft de heer Kramer zijn gasten een beeld gegeven van de veelomvattende bewerkingen van drinkwater. Bij menigeen zal de gedachte zijn opgekomen, dat dit met alle zorgen omgeven water voor drie centen de kubieke meter franco-kraan toch wel een heel goedkoop artikel is, waartegen geen enkel ander eindproduct met succes kan concurreren. Iioe uitgebreid deze zorgen zijn, wordt weer eens te meer gedemonstreerd in de lage betonnen gebouwen, die de Haarlemse architect J. P. Kloos neerzette tussen brem en duindoorn twee simpele utiliteitsgebouwen met een eigen schoonheid, die zij ontlenen aan het vele glas en de aardige toepassing van zware „omgekeerde steunberen" rondom. Het zijn het filtergebouw en het pompgebouw, voorzien van de technische volmaaktheden, die menige Amerikaan al in vervoering hebben gebracht en die bijvoorbeeld professor Thomas van de Harvard-university uit Boston bij het zien vooral van de kostbare „spoelbrug" een gebaar van gemeend enthousiasme ontlokten. Het is dan ook een mooi geheel, dit nieuwe waterfabriekje in het Bakkumse duin. Voor de bezoekers, die het ongetwij feld bij velen tegelijk zullen gaan zien of ze nu lid van de vereniging van huisvrou wen of van de commissie van wateront trekking aan de bodem zijn, is een plastic schaalmodel opgesteld, waarvan het hele zuiveringsprocédé in het klein verloopt, zoals het zich in het filtergebouw eindeloos herhaalt. En dan zijn daar ook nieuwig heden in verwerkt: de automatische toe voer uit het reservoir, waarin het „ruwe" water wordt opgevangen, zoals het uit het duin komt, met behulp van hevels zonder bewegende delen, de manier van „beluch ten" door middel van cascaden en de toe voer naar de enorme filterbakken via af sluiters, die door perslucht kunnen worden afgegrendeld. En dan niet te vergeten die aanbeden spoelbrug Tegen de verzilting Als een der vier grootste waterleidingbe drijven van Nederland met een hoofdlei dingnet, dat met zijn 3200 kilometer alle collega's slaat, worstelt het PWN, genesteld in het duin van Kennemerland, tegen het veelbesproken probleem der verzilting, dat de Nederlandse duinen en de daarachter liggende polders gelijkelijk bedreigt: door dat de duinen steeds meer water, kwijt raken, dringt de onderliggende zoutwater laag verder op en wanneer de mens in West-Nederland verder op het schrale wa terkapitaal zou interen, werd de situatie binnen afzienbare tijd précair. Vandaar dè infiltratie met Lekwater, water, dat dus uit vadertje Rijn bij Jutfaas wordt opge pompt en bij Vogelenzang en Bakkum via een stelsel van kanalen in het duin wordt gebracht om door het veredelende duin zand van „tweedehands" tot prima water te worden gezuiverd. Tweedehands drinkivater Dat rivierwater is natuurlijk inferieur: het is vaak grondig vernield door de fa brieken langs de Rijn, het vervoert grote hoeveelheden onreinheden en de Rijn is bovendien kwetsbaar als „waterleiding," want er kan van alles gebeuren van een brand in het pompstation te Jutfaas, waar het water voorlopig wordt gezuiverd tot een lek in de kilometer-lange buizennetten naar het Noorden en een eventuele radio activiteit van de hele rivier.... Of alleen maar een lage waterstand in een droge zomer. Het duin blijft dus de beste en betrouw baarste leverancier van drinkwater, maar de Rijn is een prachtige steun en een waar devolle stop op de verzilting van Hollands duinstrook. Wordt het mengsel van de beide water poorten" nu eenmaal in het filtergebouw binnengebracht, dan is het bepaald nog niet het pure, betrouwbare water, dat u voor drie centen op de vierde verdieping krijgt aangeboden. De ammoniak moet er bijvoorbeeld uit, want een kopje thee met een licht ammoniak-smaakje kan moeilijk een succes worden. En het water moet in tensief met lucht in aanraking worden ge bracht, wil het tenslotte de kwaliteit krij gen, die de laboranten tot tevredenheid en de klachtenafdeling van het PWN tot werkloosheid dwingen. O!xoccc<xococo3ococcocc<x<x>scccccoccooc<xcccocooococccoc 3 Onze aarde bevat veel water massa's 3 water. Helaas is 97 percent van al dit 3 3 water zout en slechts drie percent zoet. Een percent is als poolijs voorlopig on- 3 P 8 bereikbaar, een percent ligt opgesloten P A X in de grote Noordamerikaanse meren 'i en van de overige een percent moet de i wereld wassen, drinken, tuintje 8 5 sproeien en bevloeien. Zoet water is dus 3 een vrij schaars artikel en dat het dus .3 met alle zorg omringd wordt, is be- 3 grijpelijk. Tot er wellicht een moment 3 komt, dat het zeewater tegen luttele 3 0 p 3 kosten zoet te maken is en één pro- 3 A X 1 bleem de mensheid ontvalt: namelijk8 hoe er zo zuinig mogelijk met het ene 3 6 g percentje kan worden omgesprongen, g XlCO!XXX)0003<X)<>OODOCCOC<:<»»53CCCOOCXXXlOOOCCOOOOOOOOOOOO ADVERTENTIE 1» niet alleen onflatteufi, maar ook ongezond. Wordt jonrer, kwieker en eleganter door het verantwoorde ron .ge Carrugan melkdieet uit Zweden. Carrugnn- jnelk «maakt ook lekker, vermengd met sterke koffie of vruchtensappen. Verschenen is het Besluit Uniforme Bouwvoorschriften, dat op 1 september in werking zal treden. Door de voorschriften, die in dit besluit zijn vervat, zullen de onderlinge afwijkingen in de gemeentelijke bouwverordeningen worden beperkt. Het besluit is gebaseerd op artikel 22a van de Wederopbouwwet, waarin de moge lijkheid wordt geopend om bepaalde voor schriften te geven ter voorkoming van een ondoelmatig gebruik van materialen en ar beidskrachten in het bouwbedrijf. In zijn toelichting op het besluit deelt de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting mede, dat de toenemende standaardisatie van onderdelen en de bouw van grote aantallen woningen van over eenkomstige typen in verschillende ge meenten technisch een grotere efficiency mogelijk maken dan tot heden werd be reikt. Óm er voor te zorgen dat althans de gemeentelijke bouwverordeningen voor een ontwikkeling in deze richting geen beletsel vormen is het gewenst aan de onderlinge afwijkingen van deze verordeningen enige beperking op te leggen. De „spoelbrug", een kostbaar apparaat dat via rails op alle filterbakken kan worden gerangeerd en zelfs beschikt over een „nachthok", waar het ding heen gereden kan worden om te worden schoongemaakt. Zaterdagavond is onverwacht op zeven- enzestigjarige leeftijd Bernard Bak overle den, die veertig jaar lang leraar, respectie velijk hoofdleraar aan het Amsterdams Conservatorium is geweest. De benoeming tot hoofdleraar voor solfège en algemene muziekleer geschiedde in 1947. Hij ontving zijn muzikale opleiding van Bernard Zweers, Ulfert Schults en Anton Tierie. Bernard Bak was een begaafd musicus. Op achtjarige leeftijd speelde hij in een kerk te Nederhorst den Berg reeds tijdens het Lof en toen hij tien jaar was begeleid de hij voor het eerst de hoogmis. Hij is directeur-organist geweest in de niet meer bestaande kerken op het Rusland en aan het Koningsplein in de hoofdstad. Hij was directeur-organist van zangkoor „Soli Deo Gloria" van de St. Thomaskerk in de Rijn straat, waar hij ook iedere zaterdagmiddag concerten gaf. Bak was bij de leerkrachten en leerlin gen van het conservatorium, als leraar en als mens, een zeer geziene figuur. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep in de zaak-Anneke Beekman verworpen. Het ging in deze zaak om een drietal ver dachten, mevr. G. M. van L.-Van M., mej. E. M. van M. en de vertegenwoordiger C. J. F. B., die bij arrest van het Amsterdamse gerechtshof werden veroordeeld tot ge vangenisstraffen van respectievelijk drie, zes en twee maanden, omdat zij het min derjarige meisje Anneke Beekman aan de naspeuringen van de rechterlijke macht hadden onttrokken. CANNES (Reuter) Bij de onderhande lingen van internationale luchtvaartmaat schappijen op een conferentie van de inter nationale vereniging voor de luchtvaart (IATA) te Cannes, worden goede vorde ringen gemaakt in de richting van een over eenkomst tot verlaging van de transatlan tische tarieven, zo heeft een woordvoerder der IATA bekendgemaakt. De veertien maatschappijen, die diensten op de Noordtalantische route onderhouden, hebben overeenstemming bereikt en de con ferentie werkt de bijzonderheden uit van het plan tot tariefsverlaging, die van invloed zal zijn op de diensten van vele der overige 32 luchtvaartmaatschappijen, die op de confe rentie vertegenwoordigd zijn. Het Franse weekblad, La Vie des Trans ports, bericht dat de maatschappijen beslo ten hebben in oktober de toeristentarieven voor vijftiendaagse retours met twintig per cent te verlagen en deze verlaging met in gang van april 1958 uit te strekken tot alle transatlantische toeristenvluchten. Tijdens de conferentie zou in het komende weekeinde de beslissing genomen worden. Amerikaanse maatschappijen hebben een verzoek om verlaging van de transatlantische tarieven met dertig percent ingediend. De Europese maatschappijen waren hiertoe niet bereid. Prins Bernhard is maandagavond om kwart voor negen uit Stockholm op Soes- terberg teruggekeerd. Hij maakte tijdens de terugreis met een door hemzelf bestuurd vliegtuig een tussenlanding in Hamburg. Op de avond van de 20e juni kan de maan u de weg wijzen naar Satur nus. Ter weerszijden van de maan (links onder en rechts boven) ziet u twee betrekkelijk heldere he mellichten; een ervan (links) is de ster Antares uit het sterrenbeeld Schorpioen, rechts boven de maan vindt u de pla neet Saturnus. Mocht u zich nog herin neren in welke hemel streek we Saturnus vorig jaar hebben gezien, dan zal het u misschien op vallen hoe weinig deze planeet sindsdien van plaats is veranderd. Maar dat komt ook uit: Saturnus doet bijna 30 jaar over een omloop om de zon en in de tijd dat wij met onze aarde een hele kringloop volbren gen en dus terugkeren in ons punt van uitgang heeft Saturnus maar het dertigste deel van zijn baan doorlopen - aan de hemel gezien: twaalf booggraden; dat is twaalf vingertoppen dik op ge strekte-armlengte af stand. Pas driehonderd jaar en dank zij onze eigen Huy- gens weet de wereld dat Saturnus door ringen wordt omgeven. (Galilei, die in 1610 wel „iets bij- WM. Wi - I agHyHjR zonders" aan Saturnus had ontdekt, had een zo primitieve telescoop dat Saturnus daarin de ge daante had van een schijfje met twee „oren" eraan). Nog korter geleden (in 1859) kivam vast te staan dat „de ringen" geen star systeem vormden, niet uit één stuk beston den dus, maar uit vele kleine afzonderlijke deeltjes. Men kon dat in de telescoop zien, of lie ver concluderen uit het feit dat de planeet zicht baar bleef door de bin nenste ring heen. Maar het mooiste bewijs werd geleverd in 1895, toen de Amerikaan Kee- ler Saturnus' ringen te lijf ging met de spec- troscoop, dat tover-in- slrument voor het ont leden van het licht van hemellichamen. Met be hulp van het Doppler- effect (verschuiving in de spectrale lijnen door verschillende snelheden bij de lichtbron) toonde hij aan dat de binnen rand van de ring een snelheid had van 20 km. per seconde, de buiten rand 16 km. per seconde. Daarmee was dus de ge dachte aan de ring-uit- een-stuk de genadeslag toegebracht! G. v. W. Het Tweede Kamerlid jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) heeft aan de minis ter van Binnenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: „Is de minister bereid een onderzoek te doen instellen naar het in stembureau no. 130 te Rotterdam gebeurde, waar een van de leden van dat stembureau bij de overhandiging van een stembiljet aan een door huwelijk Nederlandse gewor den kiezeres de opmerking maakte: „Weer zo'n rasechte Nederlandse, je krijgt hier ook van alles. En dat stemt maar"? Is de minister niet van mening, dat een derge lijke opmerking ontoelaatbaar is en dat herhaling daarvan dient te worden voor komen?" PARIJS, (Reuter) De Franse minister van Financiën en Economische Zaken, Paul Ramadier, heeft aan verslaggevers mede gedeeld, dat de Franse regering binnenkort een besluit zal publiceren, waarbij het ver boden wordt de prijzen boven het tegen woordige niveau te doen stijgen. Ramadier deelde mede, dat het besluit niet kon gelden voor landbouw- en visserijprodukten, die rechtstreeks door boeren en vissers ver kocht worden, voor ingevoerde produkten, waarvan de prijzen afhankelijk zijn van het internationale prijsniveau en de kolen- en staalprijzen, die de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal vaststelt. Er zal rekening gehouden worden met uitzonderingen, die sedert de aanvaarding van het besluit van 1954 wer den toegestaan. De prijzen van dergelijke produkten zullen echter worden vastge steld op het thans geldende prijzenniveau. Die beluchting is een van de onder delen xmn het procédé in Bakkum, die de PWN-directeur vanmiddag met gerecht vaardigde trots vervulde. Staande onder het „televisiescherm", waarop elke sto ring in het zuiveringsprocédé onmiddellijk verraden ivordt, heeft hij achter zich kun nen wijzen op de hoge „stapels" rood- plastic bakken, waarin door middel van automatische hevels uit het reservoir het ruwe water wordt belucht: een onder broken gordijn van water, dat telkens in een bak valt, die het op een speciaal ont worpen staaf opvangt en geducht omwoelt, waar het dieper valt in weer zo'n bak en nog één en nog één om tenslotte al aardig schoon naar de filters te worden gepompt. Schoon zeiden wijDe betonnen fil terbakken leren wel anders, want daar komt nog mooi wat droesem bovendrijven, als het water een poosje op het meter- dikke bed van zand (korrelgrootte weten schappelijk vastgesteld op 0.65-1.3 mm) tot rust is gekomen. Met een filtratiesnelheid van 7 meter per uur, waardoor, als we even technisch mogen worden, bij dubbele filtratie 3500 kubieke meter per uur gefilterd kan wor den, blijft al dat vuil in de filterbedden hangen en kan de klant in Assendelft of Schagen gerust zijn: hij krijgt puur water voor zijn drie centen. Bedden omwoelen Maar de filterbedden moeten worden schoongemaakt. Daartoe rijdt boven de fil terbakken een spoelwagcn heen en weer, die een serie spitse sproeiers tot diep in het bed kan laten zakken, die dan een razende stroom schoon water door het zand jagen, terwijl desgewenst van onderen gecompri meerde lucht door het zand kan worden geperst, waarna het vuil uit het deerlijk gemolesteerde zandbed wordt afgevoerd naar de slibvijver buiten het gebouw. Het schone water wacht inmiddels in de reinwaterkelder, diep onder een duintop, op verder transport en komt in handen van één chef-over-de-pompen, die als een zwijgzame heerser over Noordhollands dorst, over de watertoren van het district en over duizend-en-een-dingen meer, al leen dat hele warnet van apparaten ver klikkers, pompen en knoppen in het oog houdt. Alles wordt van hieruit centraal bediend: dè secundaire pompstations die het ruwe water uit de duinen zuigen en ge hoorzaam aanslaan als de chef een mooi chroom schakelaartje indrukt op een tableau, dat hem precies vertelt hoe het water van zo'n pompstation verder gaat lopen, de afsluiters van de watertorens in het 3200 kilometer tellende spinneweb van leidingen onder Noordhollands grond. Hij weet precies hoeveel water er in de torens staat, hoeveel Alkmaar afneemt en wat Schagen nodig heeft: het staat overzichte lijk voor hem op een prachtig paneel, dat het knooppunt werd van een bijzonder ver nuftig dradennet en een even slim bedacht systeem van electronische verklikkers installatie. Zeker en onzeker Of vanmiddag de Westfriese dansgroep optreedt voor het nieuwe gebouwencom plex in Castricum en of de vlaggen der ge meenten, waarin het PWN een districts kantoor rijk is, aan de vlaggemasten om hoog zullen gaan, is afhankelijk van het weer, zeker is, dat de 160 genodigden, die deze magnifieke „waterfabriek" zullen zien openen, geïmponeerd zullen zijn door de middelen, waarmee hier wordt gewerkt aan een eindprodukt, dat voor de huis vrouw een gewone zaak, maar voor de PWN-staf een kwestie van durende, nauw keurige zorg is. )OCC<X>COCCOC<X)C<>X>CCOOCOOCOCOCOOCOOOOCOOOCOOCCOCOCXXCC<XX In een kleine reeks beschouwingen werpt onze parlementaire redacteur licht op enkele staatsrechtelijke proce- dures die met de kabinetsformatie 3 samenhangen en waarover nogal wat misverstand blijkt te beslaan. In zijn 8 eerste artikel behandelt deze deskun- 3 dige speciaal de gang van zaken bij de j keuze van een formateur, nadat de 3 stembus-resultaten de wil van de kie- 3 zers tot uitdrukking hebben gebracht. 3 yyyy^xcoayyyyyyxryxr>yxccoooc<xcc<x>ccocoy>xooocc<xxx> Directeur: Ben Groenier Met ingang van september hoopt men in Arnhem - standplaats van de groep „Thea ter" - te beginnen met een toneelschool voor het oosten van het land. Voor de op richting der shcool is een voorlopig stich tingsbestuur onder voorzitterschap van prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs gevormd. Met de directie van de school zal de heer Ben Groenier worden belast, leraar aan de toneelschool te Amsterdam en voorzitter van de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars. Als opleidingsinstituut zowel voor be roepstoneelspelers als voor regisseurs van amateurgezelschappen zal de school een vaste basis vormen in de cultuurspreiding. Wil de toneelspreiding kunnen blijven be staan, dan moet ook de opleiding van toneelspelers in de perferie tot stand ko men.De enige binding die er met de toneel groep „Theater" zal bestaan, is het betrek ken van speldocenten. De N.V. Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam heeft in het boekjaar 1954/55 een iets beter resultaat bereikt dan in het voorafgaande jaar, maar de resultaten zijn aan de bescheiden kant, aldus het jaarver slag. De exploitatierekening wijst een voor delig saldo aan van f 4.669.023 (v.j. f3.847.843). Het winstsaldi beloopt f 1.541.037 (v.j. f 1.540.903). Voorgesteld wordt f 30 per aandeel uit te keren en f 200.000 toe te voegen aan het reserve fonds. De totale suikerafzet in ons land was iets groter, 487.000 ton tegenover 470.000 ton. De produktie van suiker uit bieten (380.000 ton) bleef wederom beneden de binnen landse behoefte. De personeelsvoorziening is een bron van voortdurende zorg. De afgelopen suiker bietencampagne heeft een gunstig verloop gehad. Een Nederlands echtpaar is vrij ernstig gewond toen hun auto op de weg Keulen- Frankfort na het inhalen van een vracht auto tegen een boom botste. Het echtpaar de heer en mevrouw Bruin uit Amsterdam, is in een ziekenhuis bij Frankfort opge nomen. De auto werd zwaar beschadigd. In de pea-iode, die aan de kiezersuit spraak van de 13e juni is voorafgegaan, kon men enige malen in woord en geschrifte kennis nemen van een staatsrechtelijk vol slagen onjuiste bewering. Te weten, dat het staatshoofd bij het doen van een keuze ten opzichte van degene, die het na de stembus beslissing met een Kabinetsformatie zou willen belasten, geheel en al vrij zou zijn. Nieuw is die stelling niet. Ongetwijfeld ge niet zij hier en daar wel enige aanhang. Als argument hiervoor zou dan kunnen dienen, dat, terwijl overigens in een bestel als het onze voor het doen en laten van de ko ningfin) als staatshoofd, steeds een minis ter (de ministers) verantwoordelijk is (zijn), een dergelijke binding tussen ko ning en ministers onder één omstandigheid ontbreekt. Namelijk gedurende het stadium van een Kabinetsformatie. Nu zij grif toe gegeven, dat normaliter uit de aard dei- zaak een Kabinet, dat zijn ontslag heeft aangeboden, zich buiten bemoeienis met de samenstelling van het opvolgend bewind heeft te houden. Terecht vindt die regel toepassing. En dus, zo luidt dan de slotsom van hen, die de zoeven weergegeven stel ling tot de hunne maken, werkt gedurende het formatietijdperk, althans met betrek king tot de gehele formatie-procedure, de ministeriële verantwoordelijkheid niet. Dat is, althans met uitzondering van één totaal abnormaal geval waarover nog nader inderdaad juist. Niettemin berust het op een misvatting te menen, dat dien tengevolge het staatshoofd met betrekking tot de formatie-aangelegenheid zo vrij als een vogeltje in de lucht zou zijn en nie mand anders dan het staatshoofd voor de beslissing inzake een formatie-opdracht de verantwoordelijkheid zou dragen. In werke lijkheid komt daarvoor uiteindelijk de ver antwoordelijkheid te liggen bij degene, die de opdracht aanvaardt. Alleen, wanneer dan vervolgens de vervulling van de op dracht mislukt, kan hij, die dit overkomt, later niet door de volksvertegenwoordiging ter verantwoording worden geroepen, ge lijk dat wel mogelijk is met de geslaagde, vervolgens als formateur optredende mi nister-president. Hieraan zij meteen toege voegd, dat ingeval een formateur zelf bui ten het Kabinet blijft een even zeldzame als in het, algemeen ongewenste figuur als de enige juiste gang van zaken te be schouwen valt, dat de onder die omstan digheden voor het parlementaire voetlicht tredende minister- president uiteindelijk de rol van de eigenlijke formateur en daar mee diens verantwoordelijkheid overneemt. Zo is trouwens ook, gelukkig, zeker sinds nu al een reeks van jaren de praktijk ge weest. Wie zich door het staatshoofd uitge nodigd ziet, een poging tot Kabinetsfor matie te ondernemen, behoort zich ter dege rekenschap te geven van de draagwijdte van het tot hem gerichte verzoek. Ook van de formulering van de opdracht en, niet te vergeten, van de gevolgen van de ver vulling daarvan. Dat immers eist de op de aangezochte rustende verantwoordelijk heid. Zou b.v. die opdracht, in het licht van de politieke verhoudingen, tot een onjuist resultaat leiden, te weten, tot het optreden van een Kabinet dat. goed beschouwd, geen schijn of schaduw van een kans zal hebben om bij een meerderheid in de volksvertegenwoordiging het, vanwege de ministeriële verantwoordelijkheid, onont beerlijke vertrouwen te genieten, dan doet de aldus ten onrechte uitgenodigde slechts wijs met voor de eer te bedanken. Onaf wendbaar volgt de straf op de door hem begane zonde als hij niet zo handelt. Een typisch voorbeeld hiervan leverde het ge beurde in 1939 op. Ofschoon de toenmalige politieke constellatie dr. Colijn had moeten doen inzien, dat hij de hem verstrekte op dracht niet had dienen te aanvaarden, be ging hij de misslag dit wel te doen. Met het resultaat, dat hij met zijn ploeg on middellijk na het optreden van het door hem gevormde Kabinet door een meerder heid in de Kamer ten val werd gebracht. De gezonde werking van het parlemen taire stelsel herstelde dus tenslotte de door Colijn begane fout. Later is wel eens ver kondigd, dat ons land er in 1940 toch beter aan toe geweest zou zijn, wanneer toen een „mannetjesputter" als Colijn minister president was geweest. Lezing van het door diezelfde „mannetjesputter" in zijn lijfblad „De Standaard" van 15 mei 1914 gepubli ceerde hoofdartikel „Het einde" is reeds afdoende om te beseffen, hoe ongegrond die bewering is, om nu nog maar te zwij gen van de daarop gevolgde brochure „Op de grens van twee werelden". Zeker, Co lijn heeft zich daarna volkomen geredres seerd en met de hem eigen moed, de tol voor schitterend verzetswerk betaald. Maar de door hem blijkens vermelde penne- vruchten begane ernstige vergissingen, die getuigden van een volslagen verkeerde kijk op de situatie, moest ik hier wel in her innering brengen ter weerlegging van som- miger theorie, dat, alles tesamen genomen, in 1939 de Kamer een fout had begaan door Colijn weg te sturen en op de keper beschouwd zijn formatie juist geen mis slag zou zijn geweest. Terloops zinspeelde ik hierboven op de, tenminste in theorie denkbare, hoewel practisch waarschijnlijk wel nooit voor komende mogelijkheid van een bepaald abnormale opdracht en van de zich dan practisch voordoende uitzondering dat het plicht zou zijn van een demissionair Kabi net om zijn verantwoordelijkheid te laten gelden. Gesteld eens, dat in 1939 het staats hoofd een NSB-er zou hebben uitgenodigd, een Kabinet te gaan samenstellen. Dat ware onmiddellijk voor de binnenlandse orde en rust, dus voor het algemeen lands belang dermate schadelijk geweest, dat het demissionaire Ministerie onverwijld de no dige stappen had behoren te ondernemen om een dergelijke beslissing door het staatshoofd ongedaan te doen maken. Zou dit echter daarop niettemin voet bij stuk hebben willen houden, dan beschikten de voor een zich neerleggen bij een derge lijke noodtoestand verantwoordelijke mi nisters over een uiterst, geheel en al con stitutioneel, zelfs in onze Grondwet voor zien middel. E. v. R. Het bestuur van het Verbond van Sym fonie-orkesten, waarin de leden van acht der elf grote Nederlandse orkesten zijn verenigd, heeft in een brief aan de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ernstige critiek geoefend op het rapport van de commissie-Witteman, die de minister heeft geadviseerd inzake het orkestwezen. Het bestuur spreekt er zijn spijt over uit, dat het zijn waardering voor het rapport moet beperken tot de voorge stelde, voor alle orkestleden gelijke groeps indeling en de daarmee gepaard gaande salarisverbetering voor een aantal orkest musici. Vastgesteld wordt, dat van een omvat tende studie van het orkestwezen in het rapport geen sprake is. De kern van het probleem: het tekort aan orkestmusici, wordt door de commissie nauwelijks aan geroerd, evenmin als andere vraagstukken van grote betekenis, zoals de opleiding. De enig mogelijke oplossing der moeilijkheden, namelijk het aantrekkelijk maken van het beroep van orkestmusicus door een zeer aanzienlijke verhoging van de salarissen over de gehele linie, wordt in het rapport niet onder ogen gezien, aldus de brief. De door de commissie opgestelde salarisclassi ficatie der orkesten stelt, zo betoogt het bestuur van het Orkestenverbond, in plaats van uit te gaan van een minimale salaris basis in de laagste groepen en deze op 100 te stellen, de salarissen van het Concert gebouw Órkest op 100 en rekent van daar uit naar beneden. Het bestuur acht het be grijpelijk, dat het bestuur van het Con certgebouw Orkest met de thans getroffen regeling geen genoegen kan nemen. Het is van mening dat het uitblijven van een aan zienlijke verhoging voor ons nationale or kest niet alleen uiterst pijnlijk is voor de bij dat orkest betrokkenen, doch ook in flagrante tegenspraak is met de positie die, internationaal gezien, dit orkest inneemt en met de belangen van het orkestwezen in zijn geheel. Het bestuur dringt er bij de minister op aan de aanvaarding van het rapport der commissie-Witteman te koppelen aan een aantal maatregelen van wijder strekking dan die welke de commissie voorstelt. Een zeer aanzienlijke verhoging van alle sala rissen in alle klassen en een activering van de opleiding behoren tot de eerste, die de minister naar de mening van het bestuur dient te nemen. Ter toelichting diene dat het aantal mu sici, dat bij het begin van het lopende sei zoen werkzaam was bij de negen volgens de zogenaamde fifty-fifty-regeling gesub sidieerde orkesten 633 bedroeg. Van dezen verdienden onder de tot nu toe geldende regeling 503 musici, dat is 79% van het to tale aantal, na een zestienjarige diensttijd een maximumsalaris van zevenduizend gulden of minder per jaar. Dit aantal zal bij invoering der nieuwe salarisregeling 462 bedragen of 73% der orkestmusici. Van deze laatsten zullen onder de nieuwe rege ling nog altijd 179 musici of 28% van het totaal, na zestien dienstjaren een maxi mumsalaris ontvangen van zesduizend gul den of minder per jaar. DJAKARTA (ANP) Indonesische po- litietroepen hebben in het oerwoud van het Zuidmolukse eiland Nusalaut bij Ambon een kapitein van de RMS gear resteerd. Volgens berichten, die in Dja karta zijn ontvangen, zou het de leider van de Republiek der Zuid-Molukken op dit eilandje zijn. JCCCOCOKXXX>CCOC>CX»DCO»Xir>CCOOCCO^>MCCOOCCOOOOOOOOOCXW U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7