Ontmoeting van twee werelden Behandeling bezwaren tegen westelijke randweg Eerste rijstbouwproef op Nieuw Guinea werd een succes Bloemendaalse verkeersexamens met feestelijk tintje besloten Kort en bondig^ BIOLINE Tuinders en kwekers in het geweer KAARTEN REISGIDSEN Boekhandel VEKO rijpma4 Ook Rids vraagt surséance Examens Hoogte der schadevergoeding belangrijk punt Tachtig in de bocht? Sportwagen-rijder in appèl voor rechtbank Eis: twee weken zitten en twee jaar niet rijden Ontwikkeling van Europa's gasindustrie aanbevolen Om de schaatstitels Haarlemse Reddings brigade was bijeen Maandag 2 juli open- luchtconcert te Santpoort Schoolreisje ging niet door Totaal verouderde autobus in beslag genomen Recherche verstoorde huwelijks-idylle Schaakclub „De Uil" Plannen voor gemechaniseerd bedrijf van 12000 hectare DER DAG 21 JUNI 195 6 Waar tivee werelden elkaar op al thans uiterlijk vreedzame wijze ontmoeten: tegen de grimmige achter grond van Haarlems zware industrie rijdt een der laatste agrariërs op het stedelijk gebied met zijn met twee paardekrachten bespannen naai machine over hel malse gras. In aansluiting: op het in ons blad van gis teren gepubliceerde bericht omtrent de door de Haarlemse rechtbank verleende surseance van betaling aan de N.V. Orga- r.isch-Chemisehe Industrie Ossendrecht vernemen wij dat ook de moedermaatchap- pij, de Chemische Industrie Rids te Haar lem, een aanvrage tot surséanceverlening bij de rechtbank heeft ingediend. Naar ons wordt meegedeeld moet daarop nog beslist worden. Men zal zich wellicht herinneren, dat wij enige tijd geleden reeds gewag maakten van de moeilijkheden bij de O.C.I.O. en dat wij naar aanleiding daarvan de directie van de Rids-fabriek vroegen of een en ander ook van invloed zou zijn op het be drijf in Haarlem. Toen werd ons van de zijde van de directie meegedeeld, dat men yoor de Rids geen moeilijkheden vreesde. Blijkens een circulaire van de drectie van de Rids aan haar crediteuren is zij er niet in kunnen slagen een aanvankelijk voorgelegde regeling tot opschorting der betalingen ten uitvoer te brengen, omdat de grootste crediteur daarmee niet akkoord ging. In het be.lang van de voorgenomen en reeds gedeeltelijk uitgevoerde sanering van de betrokken bedrijven, zo schrijft de directie in deze circulaire, heeft men nu surséance aangevraagd. De directie bleek vanmorgen niet bereid ons inlichtingen of commentaar op de situatie te verstrekken. Bij Rids werken ongeveer honderd personen. A DVF.RTENTIE Om SLANK Ie worden kunt U volstaan met 3 pd. 1 'dragee Pr. f. t.25 fi. verp Vraagt Uw drogist Haarlem. Voor het eindexamen afd. Gym nasium zijn aan het Christelijk Lyceum te Haarlem geslaagd voor diploma A: mej. A. M. van Apeldoorn te Heemstede: mej. M. E. van Bcinum te Zandvoort; W. A. van den Berg. mej. J J. Boers. mej. A. J. Flipse. mej. M. J. Jager, allen te Heemstede; G. D. Smith. C A. Verkuyl te Nieuw Vennep. Afgewezen: 1 kandidaat. Geslaagd voor diploma B: mej. P. M. J. van Amelrooy, C. van Gclderen, mej. L. A. Köhler. J G. R. Okel, W. J. A. Oudshoorn, B Prins te Heemstede: C. R. K. Rcimers te Halfwes: P. Vogelaar te Hoofddorp: J. Wiers- ma Ie Hillegom; P F- Wiesenhaan te Zand voort. Afgewezen: 2 kandidaten. Haarlem. Van do Kennemer Streekschool te Haarlem slaagde voor de akte A kleuter onderwijs mej. Hilda Tuin te Haarlem. Amsterdam. Gem. Universiteit. Bevorderd tot arts mevrouw H. BorsjeBakker en de heren B. Smalhout, A. A. Tuin, J. van den Bos en S. I. Ho. Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mej. F. N. Vene- ma en de heren J. Th. Visser. G. van Eelen, A. van Stuyvenberg en J. J. Wille, Am sterdam. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Bevor derd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer C. Pauw te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen Engels mej. A. Schilt en de heer P. van Daalen. Amsterdam. AMSTERDAM (V.U.): Geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde de heren M. van der Ploeg. Rotterdam: B. J. Visser, Am sterdam en W. P. Weyland. Breda. Amsterdam. (Gom. Universiteit) Bevor derd met lof tot doctor in de wis- en natuur kunde de heer C. Haas te Amsterdam. Ge slaagd voor het doctoraal examen Engels mej. A. Meijering. Amsterdam (met lofi en de heer M. Buning, Haarlem. Voor het doc toraal examen Nederlands mej. L. van Kam pen. Amsterdam. Amsterdam .(V. U.) Geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie: J. Helder man. Utrecht: mej. H. Warmenhoven, Bad hoevedorp: T. J. Doesburg. Appingedam: K. de Kluis. Santpoort; G. Hoekstra, Oude- schoot; B. Boireman. Ouderkerk a. d. IJssel; H. Boswijk. Rotterdam: C. van der Woudo, Leeuwarden: M. J. P. Verburg. Delft; B. F. Drewes, Amsterdam. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men sociologie mej. M. Merens te Den Haag en de heer C. E. Vervoort te Leiden. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men scheikunde de heren P. I. Th. Scheltus te Oegstgeest. W. J. R. Voet te Rotterdam en K. W. Han te Den Haag; voor het doctoraal examen geologie de heer W. O. Tichler te Wassenaar; voor het doctoraal examen bio logie mej B. Tuin er te Leiden en de heer L. van Leeuwen te Rotterdam; voor het docto raal examen Franse taal- en letterkunde de heer S. J. H. Zandt te Den Haag; voor het doctoraal examen Egyptische taal- en letter kunde de heer M. S. H. G. Heerma van Vos te Den Haag. VANOCHTEND bestond er in het Stadhuis te Haarlem gelegenheid bezwaren in te brengen tegen een onteigeningsplan van de Rijkswaterstaat voor de aanleg van de westelijke randweg van dc Zijhvcg langs de Lorentzkade naar de Wagenweg, onge veer tegenover de Van Oldebarnevcltlaan. Eenentwintig dames en heren meldden zich, van wie verscheidene meedeelden, dat zij geen bezwaren hadden tegen de aanleg van de weg, maar dat zij gaarne wilden weten, op welke wijze een sloot in de om geving van de Houtvaart zal lopen en hoe hoog een brug in de omgeving van de Vlaamseweg zal worden. Deze vragenstellers waren voornamelijk tuinders, die hun groenten naar de veiling aan de Koudenhorn brengen. Een grondeigenaar verklaar de inzonderheid: „Tegen de onteigening van mijn grond heb ik geen bezwaar, als ik er maar een goede prijs voor krijg-'. De heer P. Blaauboer, die als voorzitter optrad van de commissie uit Gedepu teerde Staten, welke rapport zal uitbrengen aan de Kroon, antwoordde, dat een taxa- tiecommisie deze zaak onderzoekt Binnenkort is te verwachten, dat een lid dezer commissie een bespreking zal voeren. In het proces-verbaal werd genoteerd: „Ik heb geen bezwaar tegen de onteigening, maar dring aan op een billijke vergoeding". De heer P. M. P. o o z e n, eigenaar van bollengrond in de omgeving van de Hout vaart, merkte op, dat er twee plannen be staan voor zijn grond. Hij prefereert dit plan. waarin een schuur van 17 meter lang en 8 meter breed afgebroken wordt. In het andere geval verliest de grond veel waarde cr. de kans op verkoop wordt gering. De heer C. C. Wolff, eigenaar van grond aan de Houtvaart 10, deelde mee, dat in 1944 een tankgracht is gegraven, waar door een strook grond van 38 are is over gebleven. Volgens het plan zal hiervan 15 are onteigend worden; er blijft 23 are over en dit gedeelte zal moeilijk te bereiken zijn. Namens de Rijkswaterstaat werd de heer Wolff meegedeeld, dat. de taxatiecommissie rekening zal houden met de waardever mindering van de grond. De heren Kol, die nabij de Houtvaart tuingronden hebben, informeerden naar hel maken van een uitweg naar de Hout vaart en de aanleg van een parkeerplaats bij een bollenschuur. Ook werd gevraagd de betonschoeiïng langs het water te ver beteren. om het zakken van schuren te voorkomen. De heren N, P. en W. P.Tweehuizen deelden mee, dat zij vroeger een garage bedrijf aan dc Zijlweg hadden, In dc oor log is de garage afgebroken en zij hebben daarna geen toestemming gekregen een nieuwe garage te bouwen wegens de plan nen van de aanleg van een nieuwe weste lijke randweg. Gevraagd werd of het moge- is in de omgeving toch over te gaan een garage te bouwen. Burgemeester m r. Cremers ant woordde. dat het verzoek te zijner tijd be keken zal worden. De heer Hessels, die in een schuur bij de Houtvaart een schildersbedrijf uit oefent, vroeg, als het noodzakelijk is dat de schuur afgebroken wordt, elders ruimte beschikbaar te stellen. Dit heeft hij liever dan een schadevergoeding. De heer L. J. W. B ij v o e t merkte op, uit een bespreking met de Rijkswaterstaat de indruk te hebben gehad, dat een ge deelte van zijn bollengrond in bruikleen gevraagd zou worden. Dat blijkt echter niet het geval te zijn. omdat de grond ont eigend wordt. Hiertegen heeft hij echter bezwaren. De grond, die een oppervlakte heeft van 7 are, heeft hij hard nodig. Is hot niet mogelijk wijziging te brengen in het tracé? Namens de Rijkswaterstaat werd opge merkt, dat er van een misverstand sprake is. Wordt het tracé gewijzigd dan zullen anderen bezwaren indienen. Nabij de Wagenwei De heer P. K 1 a a s s e n heeft grond ge pacht nabij de Wagenweg en daar oefent hij een hoveniersbedrijf uit. Als de weg aangelegd wordt zal hij de helft van de grond moeten missen en dan is het niet mo gelijk daar verder te werken. Is het niet mogelijk in de omgeving vervangende grond beschikbaar te stellen? De heer H. L. van B r a g t treedt als pachter op en teelt groentep. De helft van de grond van 75 are zal worden onteigend eh dat betekent, dat hij zijn bedrijf moet opheffen, verklaarde hij. De heer Blaauboer antwoordde, dat deze vragen later bij de gemeente aanhan gig gemaakt kunnen worden. De bezwaren werden alle aangehoord en verwerkt in een proces-verbaal, dat aan dc Kroon gezonden zal worden. Later volgt een Koninklijk besluit over de onteigening. Intussen werkt een taxatie-commissie, om overeenstemming te verkrijgen met de eige naren van de 121 percelen, die in de aan te leggen weg tussen de Zijlweg en de Wagen weg liggen. Mocht overleg geen resultaat hebben en het ontcigeningsplan door de Koningin zijn vastgesteld, dan volgen pro cedure; bij de Haarlemse rechtbank. „Toen ik aan een paar collega's vroeg hoe de rechtspraak in Haarlem was ten aanzien van verkeersdelicten, zeiden zij: Ben je met de auto? Welnu, neem. dan tóch maar een taxi tot je uil het arron dissement Haarlem bent", zei heden morgen mr. J. Colijn voor de Haarlemse rechtbank, waar hij optrad als verdediger voor een zesentwintigjarige Hagenaar. Deze was in beroep gekomen tegen het vonnis rmn de kantonrechter twee we ken hechtenis en twee jaar ontzegging omdat hij op 6 augustus 1955 in zijn sport auto met een te ruime bocht de Bent- veldseweg zou zijn opgereden, als gevolg waarvan een botsing met een kleine per sonenauto was ontstaan. Volgens de bestuurder van de personen auto was hij juist enige wielrijders gepas seerd en reed hij weer rechts van de weg toen volgens hem met een vaart van tach tig km per uur de sportwagen de hoek omkwam, die hem van achteren aanreed. Ook een achter hem rijdende wielrijder verklaarde dat de snelheid van de sport wagen in de bocht zo groot was geweest. Dc verdachte en een andere getuige, die naast hem in de sportauto had gezeten, verklaarden echter beiden, dat zij ook blijkens het remspoor voldoende rechts waren gebleven maar de personenauto van achteren aangereden hadden omdat deze op dat moment nog bezig was geweest naar rechterkant van de weg te zwenken na dat hij juist een paar wielrijders had ge passeerd. De officier van justitie, mr. G. W. F. van dor Valk Bouman, was het met een getuigc- deskundige, een sportcommissaris van de KNAC, eens, dat het lawaai van deze sport wagens vaak deindruk van een grote snel heid wekt, maar volgens hem bleek toch wel duidelijk dat de verdachte hoogst roe keloos de bocht was omgekomen, en dan nog wel op een weg waarvan hij kon we ten dat er op zondagmiddagen op dit uur veel verkeer, vooral van fietsers, was. Dat er geen doden gevallen zijn achtte hij in elk geval niet aan de verdachte te danken, die volgens hem een schromelijk gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef heeft ge toond. Dat hij zichzelf onschuldig bleef achten stelde de officier van justitie teleur, omdat hij daardoor duidelijk een volkomen verkeerde mentaliteit toont. Hij vroeg be vestiging van het kantonrechtervonnis. De raadsman zeide dat hij voor de zware straf fen die in Haarlem voor verkeersdelicten vallen ook degelijke bewijsconstructics kon verlangen en daar was volgens hem in dit geval geen sprake van. Met kaarten en kleine modellen van de beide auto's tracht te hij aan te tonen dat de verdachte, die van de Bloemendaalse Hockeyclub kwam, helemaal niet te hard door de bocht was gereden en geheel rechts was' gebleven. Hij vroeg dan ook primair vrijspraak. Uitspraak op 5 juli om half 10. GENèVE, (ANP) In een rapport van de Economische Commissie voor Europa wordt opgemerkt, dat een ontwikkeling op grote schaal van de gasindustrie een aan zienlijke bijdrage zou kunnen leveren tot oplossing van het energievraagstuk van Europa. Er wordt op gewezen dat de voor delen van het gebruik van gas op grotere schaal een optimistischer houding ten aan zien van de toekomstige ontwikkeling zou den rechtvaardigen dan volgens een rap port van de gasindustrie in een aantal landen. ADVERTENTIE Uitgebreide sortering. Zijlstraat 93 Telefoon 11706 In gebouw „Domi" te Overveen vond hedenmorgen de eerste -van een drietal feestelijke bijeenkomsten plaats voor de geslaagde leerlingen van het onderwijs- verkeersexamen van de scholen in de ge meente Bloemendaal. Men heeft hiervoor drie bijeenkomsten moeten beleggen omdat er van de zeshonderd deelnemers aan dit examen er vijfhonderdveertig zijn geslaagd, zodat deze nieuwe jeugdige weggebruikers in drie groepen moesten worden verdeeld. Vanochtend waren het de in totaal 182 leerlingen van de Julianaschool, de Vondel school, de Chr. school (de Kon. Wilhelmi- naschoolte Bloemendaal en de Chr. school te Aerdcnhout die in „Domi" bijeen waren. De heer R. D. Lagendaal, hoofd van de Julianaschool heette in zijn openingswoord alle aanwezigen, waaronder de heer W. Schoenmakers inspecteur van het lager on derwijs, D. Verhaar, secretaris van de ver eniging Veilig Verkeer voor Haarlem en Omstreken en de heer Edzes van de bond voor Veilig Verkeer, die de films had ver zorgd, van harte welkom. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, was door ambtsbezigheden verhin derd de bijeenkomst bij te wonen. Spreker was verheugd allemaal blijde gezichten om zich heen te zien. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur voor de verleende finan ciële steun, teneinde deze bijeenkomsten mogelijk te maken. Ook aan het personeel van het raadhuis en aan de politie en het onderwijzend personeel bracht hij dank voor het vele werk door hen in dit verband verzet. In het bijzonder mogen hier wel worden genoemd de heren J. T. van Steen- wijk, de ijverige secretaris van de Onder wijscommissie te Bloemendaal en brigadier J. Tervoort, die de leiding van de prakti sche verkeersexamens heeft gehad. „Jullie krijgen nu je diploma", aldus de heer Lagendaal. „Velen van jullie zullen dat thuis misschien ophangen. Je bent nu bekend met de verkeersregels op straat, maar eigenlijk begint jullie taak nu pas. Het aantal verkeersongelukken in Neder land is jaarlijks ontstellend groot. Alleen al ruim driehonderd kinderen worden per jaar in Nederland tengevolge van verkeers ongelukken gedood. De Bloemendaalse se jeugd heeft tijdens de verkeersexamens op straat een goed figuur geslagen; er zijn thans weer vijfhonderdveertig nieuwe weg gebruikers bij, die de regels van de weg goed kennen". Na deze toespraak werden er twee films gedraaid; eerst een film over de jeugdige verkeersbrigadiers in Amerika en daarna de in Nederland vervaardigde hoofdfilm van de Bond voor Veilig Verkeer „Klaar over!" over het verkeersonderwijs in Ne derland. Na de pauze moesten een 26-tal jeugdige geslaagden op het podium komen, die zo wel voor het praktische als het theoreti sche gedeelte van het examen met nul fou ten slaagden. Namens de onderwijsver- keerscommissie werden zij met dit prach tige resultaat van harte gelukgewenst en ontvingen zij uit handen van de heer La gendaal het gebruikelijke Veilig Verkeers- vlaggetje. De heer Lagendaal hoopte ook in de toekomst op hen als voorbeeld op de weg te mogen rekenen. De heer J. Voerman, hoofdinspecteur van politie te Bloemendaal en inspecteur J. L. de Rave hadden daarna de leiding van een competitiewedstrijd tussen de thans in twee groepen verdeelde zesentwin tig jongens en meisjes, een soort hersen gymnastiek in het verkeer, waarbij ook „Mieke" niet ontbrak. Voor de aanvang van de wedstrijd, die door groep A met 12 punten (groep B 10 punten) werd gewon nen, hield de heer Voerman eerst nog een toespraak tot alle geslaagden. Hij noemde dit een vreugdevolle dag, zowel voor de jeugd zelf als voor de Bloemendaalse ge meenschap en ook voor de politie. In to taal namen er zeshonderd jongens en meisjes aan het examen deel, waarvan er vijfhonderdveertig slaagden en 72 met nul fouten. In 1949 bedroeg het totaal aantal deelnemers 381. Thans zijn er 540 wegge bruikers in Bloemendaal, aldus de heer Voerman, die alle verkeersregels kennen en die ook opvolgen. Verkeersregels zijn ook spelregels en daarom wilde men hier ook een competitiewedstrijd houden. De „Hersengymnastiek" werd een groot succes en werd door de jongens en meisjes in dc zaal intens meebeleefd. De winnaars wer den bedacht met twee repen chocolade, de verliezers met één reep. Na het vertonen van de film „Kijk uit" over het verlenen van voorrang kregen alle kinderen tot besluit van deze geslaag de bijeenkomst nog allemaal een ijsje. Vanmiddag wordt hetzelfde filmpro gramma vertoond en heeft de heer Lagen daal eveneens de leiding. Deze middag zul len de 186 geslaagden van de Mariaschool, de St. Adelbertusschool, de school van de Bloemendaalse Schoolvereniging, de Born- waterschool, de school van dc schoolvereni ging Aerdcnhout-Bentveld. de Gr. Floris- school uit Vogelenzang en van de St. The- resiaschool in „Domi" aanwezig zijn. Daar bij zijn eenentwintig geslaagden met nul fouten. De data zijn vastgesteld voor de wereld en de Europese kampioenschappen in het hardrijden op de schaats. De Europese kampioenschappen worden op 2 en 3 fe bruari in Noorwegen gehouden; de plaats voor deze titel wedstrijden zal nog worden aangewezen. De wereldkampioenschappen, waarvan de organisatie door de I.S.U. aan Zweden was toegewezen, worden in Oester- sund gehouden op 16 en 17 februari. Onder voorzitterschap van de heer Joh. M. Schmidt werd woensdagavond in een lokaal van de meisjes HBS aan de Tempeliersstraat in Haarlem een vergadering van de Haar lemse Reddingsbrigade gehouden ter behan deling van een binnengekomen verzoek van de Zandvoortse Reddingsbrigade, om mede werking te verlenen bij het plegen van stranddienst gedurende het zomerseizoen. Het verzoek bleek bij het brigadebestuur zeer enthousiast te zijn ontvangen, daar er een mogelijkheid in werd gezien om de acti viteit en de werkzaamheid te stimuleren. Door de heer Joh. G. van Gennip werd een korte uiteenzetting gegeven omtrent het werken van de stranddienst. waarbij zowel de EHBO'ers als de zwemmend-redders zullen worden ingeschakeld. Vele leden meldden zich voor het doen van stranddienst. In over leg met het bestuur van de ZRB zal een dienstrooster worden opgemaakt. Medegedeeld werd, dat met ingang van zondag 24 juni des morgens van 9 tot 10 uur in de zweminrichting aan de Delft geoefend zal worden. Het wekelijkse oefenuur op woensdagavond blijft daarnaast gehand haafd. Voorts kwamen de wedstrijden om de kam pioenschappen van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenkelin gen, die op zondag 15 juli in Zaltbommel worden gehouden, ter sprake. Ook aan deze wedstrijden zal met een ploeg worden deel genomen. Tenslotte werden door de heer Joh. M. Schmidt de nieuwste filmpjes betreffende het reddingswerk vertoond. Het programma van -t openluchtconcert op maandag 2 juli door het Fanfarekorps „Wilhelmina" te Santpoort in het Burge meester Rijkenspark te Santpoort, onder leiding van Jan Groot, ziet er als volgt uit: 1. Imperial Echoes, mars, Arnold Safroni, arr. J. Ord Hume; 2. Le Calife de Bagdad, ouverture, Boieldieu. arr. Th. Rottier; 3. Fantaisie Pastorale, Sam Vlessing; 4. Corio- lanus, suite, Cyril Jenkins; pauze; 5. Ta bleau des Vosges (4 dolen), Meindert Boekei; 6. Loreley - paraphrase. Jos. Ncsvadbe, arr. L. E. Rugers: 7. Bella Bianca, ouverture, J. Watelle; 8. The Stars and Stripes Forever, mars, J. P. Sousa. Ambtenaren van de rijksverkeersinspec tie hebben vanmorgen belet dat leerlingen van een Rotterdamse school met een totaal verouderde autobus een schoolreisje gin gen maken. De chauffeur van het voertuig, dat uit Brabant afkomstig is, kon slechts een verlopen keuringsbewijs tonen. De po litie heeft de bus inbeslaggenomen om die aan een uitgebreid onderzoek te onder werpen. Verscherpte controle Van de zijde van de rijksverkeersinspec tie vernemen wij, dat opdracht is gegeven tot verscherpte controle op autobussen en toeringcars, speciaal ook waar het school reisjes betreft. Ook in Den Haag is als ge volg daarvan het vertrek van enkele auto bussen voor een schoolreisje belet. Een van de bussen had zelfs geen keuringsbe wijs. Er werden verscheidene mankemen ten geconstateerd bij de wagens die bij een Haagse firma waren gehuurd. Deze had ze weer gehuurd van een onderneming buiten de residentie. De Utrechtse récherche had woensdag een tip gekregen, dat een wegens diefstal te Hoogcveen gezochte Helmonder, oud 28 jaar, zich in een bepaalde woning in Utrecht ophield. Toen men zich 's middags aan dat perceel vervoegde, was de man niet thuis. Wel kreeg men de boodschap, dat dc gezochte in het Utrechtse stadhuis juist huwde met de 42-jarige Utrechtse mejuffrouw C. Z. Daarop toog de politie naar het stadhuis, waar de ambtenaar van de burgerlijke stand juist doende was, het huwelijk te sluiten. De rechercheurs heb ben netjes dat plechtige moment uitgeze ten, maar toen het paar in de echt verbon den was, werd de bruidegom vriendelijk verzocht mee te gaan, waaraan deze direct voldeed. In jaquet stapte N. in dc overval wagen en nauwelijks een half uur later was hij reeds op transport naar Ilooge- veen. De bruid moest alleen huiswaarts keren. BINNENLAND Breigaren. De West-Duitse invoercom- missie heeft de invoer toegestaan van uit wol en dierharen vervaardigd handbreigaren uit Nederland tot een bedrag van 6 miljoen mark. Centrale Noord. De gemeenteraad van Amsterdam heeft woensdag f33 miljoen ge voteerd voor de uitvoering van de eerste fase van de vernieuwing van de Centrale Noord. Deze vernieuwing omvat de uitbreiding van het 10 kv-schakelgebouw en modernisering van de mechanische installatie van de Cen trale Noord 2. Drieduizendste. Woensdag is in de Am sterdamse haven het drieduizendste schip van dit jaar binnengelopen (vorig jaar ge beurde dat op 7 Juli). Het is het Zweedse s.s. „Araton". dat met erts geladen uit Gefle in Zweden komt en in de Rietlanden los plaats heeft gekozen. Het meet 2700 brt. Staking. Het vrouwelijk personeel van de voedingsmiddelenfabriek Farina" in Dordrecht, is in staking gegaan omdat het van de directie geen uitsluitsel kreeg om trent een verbetering van de arbeidsvoor waarden, zoals die in soortgelijke bedrijven tot stand is gekomen, en over een uitkering van 3 percent. De directie van het bedrijf wilde wel een afvaardiging van de 20 meisjes ontvangen om haar wensen te vernemen, maar dan na werktijd en alleen als het werk onmiddellijk hervat zou worden. De meisjes namen hiermee geen genoegen, hetgeen tot resultaat had dat zij werden ontslagen. Pantservuist. Enige kinderen uit Apel doorn hebben in de bossen langs de Amers- foortseweg aldaar een pantservuist gevonden en er geruime tijd mee gespeeld. De dienst hulpverlening uit Bameveld heeft het ge vaarlijke projectiel later onschadelijk ge maakt Wagenpark. De directie van de Veluwse Autoidenst (VAD) heeft besloten, dit jaar te beginnen met een algehele vernieuwing en uitbreiding van het bestaande wagenpark, dat nu nog uit 116 bussen bestaat. Er zullen dit jaar acht nieuwe bussen vier toerwa- gens en vier bussen voor de stadsdienst worden afgeleverd en het volgend jaar acht entwintig. Het restant van de leverantie, waarin steeds de nieuwste technische vindin gen zullen worden verwerkt, wordt in de volgende acht jaar geleverd. Met deze ver nieuwing en uitbreiding is een bedrag van meer dan acht miljoen gulden gemoeid. Spaarder. De rechtbank in Rotterdam heeft een 21-jarige employé bij de P.T.T. in Den Haag conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Op valse na men had hij zeven spaarbankboekjes aan gelegd. met eci inleg van f2. Elk dezer be dragen had hij door ficture boekingen op gevoerd tot f 500. HAARLEM EN OMGEVING Tijdens werk van trap gevallen. Woens dagmiddag omstreeks twaalf uur viel een 21- jarige flessensorteerder uit Heemstede tij dens zijn werkzaamheden bij een melkinrich ting aan de Beeksteeg van een trap. Hij viel met zijn hoofd op een melkbus en is. nadat hem ter plaatse eerste hulp was verleend, met een wond aan het achterhoofd en pijn in de schouder naar de Deo vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. Jubileum. De heer M. Brandt, chef-bad meester bij Stoop's Bad te Overveen, hoopt morgen, vrijdag 22 juni. de dag te vieren, dat hij vijfentwintig jaar bij dit bad werkzaam is. Morgenmiddag om twee uur zal de jubi laris gehuldigd worden. Film tot slot. De ling Haarlem- Centrum van de Nederlanc., Christen Vrou wenbond hoopt op maandagavond 25 juni haar laatste maandelijkse vergadering in dit seizoen te houden in het wijkgebouw Ge dempte Oude Gracht 104. Er zal een film voorstelling worden gegeven over de Ver enigde Staten van Amerika. Geen spreekuur. De burgemeester van Haarlem is vrijdag verhinderd spreekuur te houden. ADVERTENTIE Rio Grandelaan SS, Overveen, Tel. 24S88 Kostbaarhedenverzekering In de wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap schaken van de Bollenstreek zijn de ronden bijna geëindigd. De nog te spelen partijen kunnen geen invloed op de uitslag uitoefenen. In de tweede klasse werd J. A. Warmer dam nummer een, gevolgd door J. v. Lierop. In de eerste klasse kwam J. H. Veenstra als eerste uit de strijd, direct cn met hetzelfde aantal punten gevolgd door J. v. d. Zwet. De voorronden in de hoofdklasse zijn even eens geëindigd. D. J. Andeweg kwam met 41 uit 5 aan de kop. Tweede werd H. H. Hulsman met 4 uit 5. Winnaar Andeweg zal nu de strijd aanbinden met de titelhouder 1955 J. Brauckmann. Er worden in eerste instantie twee partijen gespeeld. Wanneer de uitslag 11 mocht worden zal een derde partij gespeeld moeten worden, welke door Andeweg gewonnen moet worden om de titel te verkrijgen. Volgens een bericht van de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, is de eerste rijstoogst van het ge mechaniseerde rijst-proefbedrijf „Koem- be" in zuidelijk Nieuw-Guinea thans be kend geworden. In 1953 werd een voor natte rijstbouw geschikt areaal nabij Merauke gevonden. In april 1954 werd een begin gemaakt met de aanleg van een railbaan langs een verharde weg van de kust naar Koerik het centrum van dit gebied ter lengte van 12'km. In oktober 1955 werd begon nen met de bedijking en het graven van aan- en afvoerkanalen en verdeelkanalen van het eerste deel van de proefpolder. die 400 ha groot zal worden. Tevens werd de bosbegroeiïng met zware rupstrekkers op geruimd en begonnen met mechanische grondbewerking door middel van schij- venploegen. In januari 1956, bij het invallen van de regentijd werd tachtig hectaren ingezaaid met rijst van diverse variëteiten. Het land bouwkundig werk werd geleid en uitge voerd door uit Nederland uitgezonden per soneel. Goed gewas Het bleek spoedig, dat men met arme grond te maken had, waarop bemesting, speciaal met fosfaat, noodzakelijk is. Ver der moest het gewas voortdurend be schermd worden tegen vraat door herten, kangoeroes, buidelratten, eenden en gan zen. Ook werd last ondervonden van in secten. maar al deze plagen werden met succes bestreden zodat een goed gewas be gin juni begon te rijpen. Maaidorsmachines (combines) haalden de oogst binnen. Het aanvankelijk in barakken gehuis veste personeel heeft ook hard gewerkt aan de opbouw van een emplacement met de nodige woningen. Bij de uitvoering van het werk werd veel medewerking verkregen van het be stuur, de missie en de bevolking, welke laatste veel belangstelling toonde voor de landbouwwerkzaamheden en er een actief aandeel in had. Op dit proefbedrijf wordt de mogelijk heid van de ontginning van een mecha nisch gedreven rijstbedrijf ter grootte van plus minus 12.000 ha nauwkeurig onder zocht. Het ligt in de bedoeling, dit grote be drijf te combineren met veeteelt, opdat te zijner tijd Nederlands Nieuw-Guinea in eigen behoeften aan rijst en vlees zal kunnen voorzien. Hiermede wordt opnieuw een belangrijke stap gezet bij de agrarische economische ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13