TARVO Voel u met Abdoel en het Vliegende Tapijt FATALE V V DIAMANTEN Bezwaren Kamer van Koophandel tegen plan IJmond-Noord Westduitse generaals bevelen algemene dienstplicht aan Aan de Kroon is verzocht goedkeuring aan streekplan te onthouden MOUTBROOD NAAIMACHINES Diensttijd van 24 maanden voorshands beslist noodzakelijk geacht 4 Betaling abonnementsgeld per giro Zes pastoors opgelicht Tennisster Maria Weiss is Spaanse geworden Lei op de zak mei de Zeeuwse boer Minister Mansholt Nederland moet India en Pakistan helpen ooooe©öoooooooe©©©oo©oe©OQöo WIJNHANDEL „DE ZYLPOORT" Promotie mr. M. Rooy Groot folkloristisch festival in Arnhem Honderdduizend land arbeiders teveel? Overschot aan agrariërs zou produktiviteit remmen Raadsverkiezingen in Nieuwerkerk R.v.d.A. won een zetel, de A .R.-partij verloor er een HOLLAND FESTIVAL Goldberg en Mozart Bijbelgenootschap bijeen FEUILLETON R. HASSBERGER DONDERDAG 21 JUNI 1956 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft zich naar aanleiding van het vaststellen van het streekplan voor de IJmond-Noord door de Provinciale Staten van Noordholland op 20 maart met een brief tot de Kroon gericht, waarin zij als haar oordeel uitspreekt, dat het plan door zijn gedetailleerdheid in be stemmingen een belemmering kan vormen in de ontplooiing van het bedrijfsleven naar tijd en omstandigheden daar elke bestaande industrie categorisch is ingedeeld en reeds thans een voor de toekomst vastgestelde plaats krijgt. Het plan is strijdig met het bepaalde in artikelen van de Wet houdende voorlopige regeling inzake het Nationale Plan en streekplannen, omdat het door de veelheid aan bestemmingen ten aanzien van de verschillende groepsbelangen zich toegespitst heeft tot een dwingend eenzijdig gerichte economische ordening binnen het gebied der provincie Noordhol land en tezelfder tijd daarmee een onjuiste uitbreiding 'aan het begrip coördinatie en planologische maatregelen binnen dit gebied heeft gegeven. Voorts wordt opgemerkt, dat het plan getreden is in aan de gemeenten grondwettelijk voorbehouden functies van autonomie en zelfbestuur, zoals die nader in de Gemeente wet zijn vastgelegd. De Kamer verzoekt de Kroon goedkeuring aan het streekplan te onthouden. In het bezwaarschrift wordt opgemerkt, dat de Kamer van oordeel blijft, dat het streekplan souplesse mist door zijn te ver gaande gedetailleerdheid in bestemmingen en dat de hieruit voortvloeiende dwingende economische ordening voor de IJmond- Noord een zeer ongewenste belemmering voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven aldaar in de toekomst kan vormen. Het be drijfsleven en de bedrijfsontwikkeling hebben de taak zich steeds soepel en vlot aan te passen aan de economische ontwik keling in het land en in de wereld, die zich buiten de voor de IJmond-Noord gestelde regels om, zal voltrekken. Het thans cate gorisch indelen van elke industrie en het reeds thans vaststellen, niet alleen van haar plaats, doch ook van terreinvorm en -grootte voor een niet begrensde periode, is hiermede niet in overeenstemming. Uiteengezet wordt, dat deze gedetail leerdheid in bestemmingen ook uit. staats rechtelijk oogpunt tot onjuiste verhoudin gen aanleiding geeft en zij gaat tevens met juridisch onaanvaardbare constructies ge paard. Uitbreiding industrieën In het streekplan IJmond-Noord is aan dacht geschonken aan de te verwachten uitbreiding van de industrie en is er terecht op gewezen, dat de natuurlijke geschikt heid van het IJmond-gebied als industrie terrein de verwachting inhoudt, dat binnen afzienbare tijd zeer vele oppervlakken door industrieën zullen zijn bezet. Een groot gedeelte van de IJmond is dan ook aangewezen als industrie-terrein. Dit past op zichzelf in het begrip ruimtelijke orde ning, waartoe de artikelen 6 en 7 van de Wet inzake het Nationale Plan bevoegdheid geven. Dit streekplan gaat echter veel verder en heeft de voor industrie aangewezen opper vlakken ingedeeld in terreinen voor be paalde industrieën, waardoor de ruimtelij ke ordening te zeer wordt toegespitst tot een dwingende eenzijdig gerichte economi sche ordening. Het streekplan toch vestigt de indruk, dat het is aangepast aan be staande toekomstplannen van enkele in dustriële ondernemingen. In de toelichting op het streekplan wordt gesproken over de vorm, afmetingen en begrenzingen der ter reinen voor de basis-industrie, die deze in de nabije toekomst zou hebben, waarbij kennelijk een bepaald complex van nauw gelieerde ondernemingen wordt bedoeld. De Kamer wil in generlei opzicht aan de zeer bijzondere betekenis van dit complex van ondernemingen te kort doen, maar meent anderzijds, dat het bij de totstandko ming van de Wet nimmer de bedoeling van de wetgever kan zijn geweest om door mid del van een streekplan terreinen voor een bepaalde onderneming, welke dan ook, aan U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE te wijzen. Zij acht het onjuist, dat binnen het kader van de bestemming van gron den voor industriële doeleinden, bepaalde ondernemingen worden verzekerd van de voor haar uitbreiding benodigde industrie terreinen, waardoor een voorkeursrecht aan die bepaalde ondernemingen wordt verstrekt. Zelfstandigheid der gemeenten Tenslotte vraagt de Kamer aandacht voor het volgende. Bij de behandeling van het ontwerp van Wet houdende voorlopige regeling inzake het Nationale Plan en Streekplannen in de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal hebben verscheidene leden in het voorlopig verslag uiting gegeven aan hun bezorgdheid, dat de zelfstandig heid der gemeenten en van de provincies in het gedrang zal komen. De toenmalige minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting antwoordde, dat in de voorgestelde streekplannen sprake is van zodanige be grenzing van deze zelfstandigheid van pro vincie en gemeente als reeds behoort tot de grondbeginselen van het staatsrechte lijk bestel: de begrenzing gegrond op het rijksbelang. De Kroon heeft van oudsher zo vervolgt de minister de bevoegd heid gehad in de activiteiten van de lage re corporaties in te grijpen door niet-goed- keuring of vernietiging wegens strijdigheid met het algemeen belang. De bevoegdheden in het onderhavige ontwerp van Wet aan de Centrale Overheid toegekend, zijn van dezelfde aard. De zelfstandigheid van pro vincie en gemeente zal dan ook niet aan omvang inboeten. Gezien in het licht van deze ministeriële toezegging is het luce clarius, dat het onderhavige streekplan diep ingrijpt in de bevoegdheden der be trokken gemeenten en dat deze inbreuk voorts bezwaarlijk in overeenstemming is te brengen met de duidelijke bewoording van de Memorie van Antwoord op dit wetsontwerp in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, alwaar niet minder dan ne gen aan het woord zijnde ministers uit drukkelijk blijk geven van hun zorg voor de gemeentelijke zelfstandigheid, wanneer zij in verband met artikel 9 der Wet op merken, dat Gedeputeerde Staten door het geven van daartoe geëigende instructies kunnen bewerken, dat de vrijheid van be slissingen der gemeentebesturen door de adviezen van planologische diensten niet wordt aangetast. Een 30-jarige gedetineerde wagenpoet ser der N.S. uit Amsterdam, wie één geval van oplichting van een pastoor te Amster dam ten laste was gelegd, doch die naar ter zitting bleek, nog vijf andere oplich tingen van geestelijken op zijn rekening had staan, is door de politierechter over eenkomstig de eis veroordeeld tot zes maanden met aftrek. In de vijf andere gevallen, o.a. gepleegd in Dordrecht, Ab coude en elders in Amsterdam, hadden de geestelijken geen aangifte gedaan. Tegen de pastoor die wel aangifte deed, vertelde verdachte dat hij, van Breda naai de hoofdstad overgeplaatst, een vergoeding van de Nederlandse Spoorwegen verwacht te die echter nog enige tijd zou vergen. Hij had veel geld voor zijn verhuizing nodig gehad en daarom vroeg hij dertig gulden te leen van de pastoor, die hem het geld gaf. De verdachte verzocht de pastoor ook, zijn nieuwe woning te komen in zegenen. „U, die zelf katholiek bent, hebt het speciaal op uw geestelijken gemunt. U brengt op deze manier de liefdadigheid in discrediet", zo merkte de politierechter op alvorens hij vonnis wees. Maria Weiss, de vroegere Argentijnse tennisster, is gisteren als Spaanse genatu raliseerd en kan nu weer spelen in inter nationale wedstrijden. De Argentijnse regering had haar namelijk verboden te spelen tot ze een verklaring zou hebben afgelegd over bepaalde onkosten-rekenin- gen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 Bijstand mag niet aan voorwaarden gebonden worden Onvoorwaardelijke hulpverlening, met name aan India en Pakistan", aldius de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, S. L. Mansholt, „is de taak van Nederland tegenover lager ontwikkel de gebieden." De bewindsman zei dit in een toespraak aan een koffiemaaltijd, na afloop van de woensdag gehouden leden vergadering van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Hij zag voor Nederland als eerste opdracht, voor lopig bilaterale hulpverlening zolang het Westen nog niet tot gemeenschappelijke multilaterale hulpverlening aan lager ont wikkelde gebieden is gekomen. Sprekend over de indrukken van zijn verblijf in India en Pakistan, zei minister Mansholt van mening te zijn, dat de hulp verlening zich op het ogenblik in een z.g. tweede fase bevindt, ingetreden toen de Sovjet-Unie zich op dit terrein ging bewe gen. Critiek op V.S. Tussen de hulpverleningspolitiek van Amerika en Rusland zag de bewindsman een scherp onderscheid. Amerika heeft na de tweede wereldoorlog immer voorwaar delijk hulp verleend, en daarmee vaak weerstanden opgeroepen. Rusland daaren tegen stelt bij zijn hulpverlening, b.v. aan India en Pakistan, geen voorwaarden en is bereid, surplus-goederen van het betrokken land op te kopen. Bovendien verstrekt de Sovjet-Unie kredieten op een veel langer termijn dan Amerika dat doet. De Russi sche bemoeienis met lager ontwikkelde ge bieden heeft eerder het karakter van rui ling van diensten en goederen dan van hulp. Minister Mansholt zag voor Nederland ten aanzien van de hulpverlening aan In dia en Pakistan zeer concrete mogelijk heden. Vooral op het gebied van de inpol deringswerkzaamheden kunnen wij zijns inziens veel doen. Bovendien is het zeer wel mogelijk ons melkoverschot op econo misch gezonde basis naar deze landen uit te voeren. ADVERTENTIE 3 i i i C I I I I I I I I I I I I I I I Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 4751 Telefoon 10717 Haarlem U 1 O L A I S 19 5 5 per fles ƒ2.85 (Van onze correspondent in Bonn) Vier gewezen generaals uit Hitiers vroe gere leger hebben in het gebouw van het Westduitse ministerie van verdediging een rapport voor de defensie-commissie van de Bondsdag uitgewerkt. Van deze vier is dc voormalige generaal-veldmaarschalk Von Manstein, die door de geallieerden als oor logsmisdadiger gevangen is gehouden, de bekendste. De generaals blijken voorstan ders te zijn van de algemene dienstplicht en zij vinden dat deze zeker 24 maanden zal moeten duren. Naderhand kan met achttien maanden volstaan worden. Het zal volgens hen nog wel een jaar of drie duren voordat men voldoende instructeurs voor het nieuwe leger heeft. De generaals zijn van mening dat de Westduitse bondsrepubliek een leger van een half miljoen man moet hebben. Von Manstein zei dat zo'n leger wel voldoende zal zijn om de Sovjet-Unie er van te weer houden een aanval op West-Duitsland te doen. Hij is er van overtuigd dat de West duitse bondsrepubliek, in geval van een Op woensdag 4 juli zal in het gebouw van de Nederlandsche Economische Hooge- school te Rotterdam de promotie geschie den van mr. M. Rooy te Heemstede, hoofd redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, tot doctor in de economische we tenschappen, na verdediging van het proef schrift „Het economisch-sociale beeld van het dagbladbedrijf in Nederland" en stel lingen. Promotor is prof. H. W. Lambers. Na afloop der promotie, welke des mid dags om 3 uur begint, wordt in het gebouw der hogeschool, Pieter de Hooghweg 122 te Rotterdam, een receptie gehouden. Op 4 en 5 augustus wordt in Arnhem een groot internationaal folkloristisch festival gehouden, waarschijnlijk het grootste, dat ooit in West-Europa is gehouden. Verwacht wordt dat er ongeveer vijftien buiten landse groepen aan zullen deelnemen, te weten uit België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië, Italië, door de dansgroep „Ducato di Piaza", Ierland, Luxemburg, Noorwegen en Zwitserland. Met Oostenrijk, Roemenië en Polen zijn nog onderhandelingen gaande. Nederland zal vertegenwoordigd worden door diverse groepen, onder meer uit Friesland. Twente, Gelderse Achterhoek, Zeeland, Noordhol land, Utrecht en Brabant. In totaal zullen er zeshonderd deelnemers zijn. Het rijk en de provincie Gelderland ver leenden tezamen een garantie van zestien duizend gulden voor het festival, de ge meente Arnhem van vijftienduizend gul den. De demonstraties zullen in 't Vitesse- stadion plaats hebben. Als afsluiting van het festival wordt een internationaal volks bal gehouden. Toen konden ze weer verder vliegen. Hun hart klopte nog van de schrik „Daar zijn we goed afgekomen, zeg!", lachte Abdoel. „Nou!", zei Mohab. „Ik dacht, dat we naar beneden zouden tuimelen! Je mag wel goed uitkijken, waar je vliegt!" Maar nu ging alles weer goed: het tapijtje zweefde netjes over de woestijn, alsof er niet was gebeurd 11-12 aanval, het grootste gevaar loopt het slag veld te worden. Wanneer de Sovjet-Unie en haar satellieten thans onverwacht een aanval zouden doen, dan zou de Westelijke positie niet kunnen worden gehouden. De generaals zijn er op tegen dat een klein beroepsleger wordt opgericht naast een le ger van dienstplichtigen, omdat het onmo gelijk zou zijn die twee op de juiste wijze op elkaar af te stemmen. „Met graagte" Op de vraag van een lid van de commis sie hoe de generaals over de bescherming van de burgerbevolking denken, werd ten antwoord gegeven dat dit niet tot de vraag stukken heeft behoord die men hen ter be studering heeft gegeven. Op een vraag of een goed geschoold leger van vrijwilligers niet grotere strijdwaarde heeft dan een leger van dienstplichtigen die tegen hun zin onder de wapens zijn geroepen, luidde het antwoord dat de Duitse jeugd „met graag te" onder de wapens zou komen. De christen-democratische commissie leden bestempelden de mededelingen van de generaals als een „uitmuntende uiteen zetting", maar de socialisten wezen er op dat de vier vroegere bevelhebbers geen re kening hebben gehouden met actuele poli tieke overwegingen, van ontspanning, ver mindering van de bewapening en de her eniging van Duitsland. Het blijkt duidelijk, zo zeiden zij, dat de oude generaals altijd maar meer soldaten willen hebben en dat volgens hun opvattingen de dienstplicht niet lang genoeg kan duren. Op de derde dag van de „landbouwweek" in Wageningen heeft ir. W. Kneppelhout, medewerker van het Landbouw Economisch Instituut in Den Haag een voordracht ge houden over de agrarische werkgelegen heid in de toekomst, waarin hij onder an dere de mogelijkheden tot verhoging van de arbeidsproduktiviteit in de agrarische sector 'onder ogèn zag. Dë mogelijkheden om de produktie op te voeren door nieuwe gewassen en. cultuurtechnische verbeterin gen mogen niet worden onderschat, maar volgens ir. Kneppelhout zal vermindering van het aantal arbeidskrachten voor ver hoging der arbeidsproduktiviteit in de land bouw in Nederland veel effectiever zijn. „Bedrijven opheffen" Volgens berekeningen van het Land- bouw-Economisch Instituut bedraagt het potentieel arbeidsoverschot alleen reeds op de bedrijven van een tot tien hectare zand grond in ons land 25.000 arbeidskrachten en in de rivierkleigebieden 7500. De guns tigste oplossing van dit probleem ligt vol gens ir. Kneppelhout in de opheffing van bedrijven en stimulering van afvloeiing. Het is van betekenis om te bepalen, hoe veel landarbeiders, boeren en boerenzonen de landbouw zullen moeten verlaten. Zijns inziens zal de agrarische bevolking niet een percent per jaar moeten afnemen. De agrarische beroepsbevolking bedraagt dan een half miljoen mannen. In de eerst volgende twintig jaar zou dus deze be roepsbevolking moeten verminderen met honderdduizend man, aldus ir. Kneppel hout. In de Zeeuwse gemeente Nieuwerkerk zijn woensdag gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Nieuwerkerk is de laatste ge meente in het vroegere rampgebied, waar dit nog moest gebeuren. Er zijn uitgebracht 823 stemmen tegen 963 de vorige keer. (Er waren ongeveer 300 rampslachtoffers in het dorp). De uitslag was: P.v.d.A. 2 zetels (1), A.R. 1 (2), Dorpsbelang 1 (1), C.H.U. 1 (1) en de Staatkundig Geref. Partij 2 (2). Het publiek had blijkbaar vooruit begre pen dat er woensdagavond in het Concert gebouw te Amsterdam iets bijzonders stond te gebeuren met het optreden van het Ne derlands Kamerorkest, onder leiding van Szymon Goldberg: de grote zaal was al thans geheel bezet. Er was een Mozart- programma aangekondigd en men wist dat Helen Schnabel en Karl Ulrich Schnabel het Concert in Es voor twee piano's zouden vertolken, maar men wist ook dat Szymon Goldberg het Vioolconcert in A zou spe len. En wie nog enige herinnering bewaart aan diens vertolkingen van de Sonates van Mozart, tezamen met Lili Kraus, ofwel eens een bewonderend getuigenis betreffende deze fabelachtige interpretaties gehoord heeft, had nu een te mooie kans Goldberg als Mozartvertolker te horen om daar niet van te profiteren. Het publiek, dat om die exclusieve reden gekomen was, werd niet teleurgesteld, want Goldberg heeft ons met zijn solistische vertolking (en te vens met de inte grale verklanking) het muzikale para dijs voorgetoverd, waarin het genie Mozart koning is. Het gaat niet aan om over technische bijzon derheden te spreken bij een zo viriele en tevens zo subtiele en vergeestelijkte inter pretatie. Overleg en raffinement mogen hierbij al een rol spelen, men merkt het echter niet, want alles lijkt te leven uit een spontane impulsiviteit, die men aanvaardt als ware het die van de componist zelve. Ik heb mij afgevraagd of deze herschep ping niet het uiterste resultaat was van alle denkbare pogingen om het wezen van Mozarts kunst op ideale wijze kenbaar te maken. Te voren had het Nederlands Kameror kest de Serenata Notturna in D voor solo kwartet, twee kleine orkesten en pauken ten gehore gebracht, waarin Szymon Gold berg met de violist Piet Nijland, de altiste Margaret Major en de contrabassist Wood- row het concertino vormden en de aan voerder met glans en verve solieerde. Qua samenspel werd in dit stuk een belofte ge geven die in het Vioolconcert in A briljant ingelost werd. Leidde Goldberg deze twee werken als primarius in kamermuziekstijl, de Symfo nie in g, K.V. 550, dirigeerde hij op ge wone wijze. Een bijzonderheid bij deze ver tolking was, dat Mozarts oorspronkelijke versie van deze compositie gebruikt werd. Deze wijkt van de latere en steeds gebruik te in zoverre af, dat in de orkestratie geen klarinetten te pas gebracht werden en dat in het Andante enkele maten anders zijn. Uiteraard is het orkestrale effect in de an dere lezing iets dunner, maar bij de be perkte bezetting der strijkers van het Ne derlands Kamerorkest (twintig in getal) past dit meer heldere timbre opperbest. Goldberg leverde met zijn interpretatie van óe bekende symphonie het bewijs van haar tragische inhoud. De contrasten met de meer zonnige passages, zoals het trio van het Menuet, dat hij als een vriendelijke Landler liet spelen, lieten dit des te meer uitkomen. Het werd een épatant staaltje van samenspel. Deze merkwaardige Mozartavond werd besloten met het Concert voor twee piano's, bespeeld door het echtpaar Schnabel, dat evenals Bartlett en Robertson (van wie wij dit werk ook wel eens hoorden) een ideaal pianoduo vormt. De cantilenes van het middeldeel klonken als een wederzijdse liefdesverklaring. De zingende pianotoon, die Mozart zo lief was, kreeg hier het volle pond. Het spirituele Rondo met zijn verras sende bedriegelijke cadensen en zijn laatste doorwerking, 'die een effectrijke finale voorbereidt, bracht de vertolking op het plan waarop het Vioolconcert ons zo zeer geboeid had, zij het dan in een totaal an dere sfeer. Dit dankte men zowel aan het gave en levendige orkestspel onder lei ding van Goldberg, als aan het perfecte pianoduo Helen en Karl Ulrich Schnabel. JOS. DE KLERK In Amsterdam is de algemene vergade ring gehouden van het Nederlands Bijbel genootschap. Twee taaiafgevaardigden dr. H. van der Veen en dr. L. Onvlee, die res pectievelijk veertig en dertig jaar het Ge nootschap dienden, namen tijdens de bij eenkomst afscheid. Mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken, de algemeen secretaris, zei dat het Genootschap zeer ingenomen is met het aanbod van zendingsdeputaten van de Gereformeerde kerken in Noordhol land om in de kosten van aanmaak van de Bijbel in het Javaans bij te dragen. Ook het werk in Suriname zal breder worden opgezet. (Copyright Cosmospresse, Genève) Gebaseerd op historische gegevens door 7) Daarmede kwam het gehele gezelschap van de tragi-comedie, die zich rond het collier zou afspelen, voor het voetlicht: de hoofdspelers, zoals de gravin De la Motte de kardinaal De Rohan, graaf Cagliostro, Rétaux de la Villette, die min of meer als de regisseur van het stuk kon worden be stempeld, de graaf De la Motte en zovele anderen. De levensgeschiedenis van al die mede spelenden is interessant genoeg om er ro mans over te schrijven, doch wij zullen ze alleen zien als speler in dit drama, dat juist door hun spel zo boeiend werd. De in 1784 vijftigjarige kardinaal Louis de Rohan was een vooraanstaande persoon lijkheid in het toenmalige Frankrijk. Hij d'ankte die belangrijkheid aan zijn car rière, zijn afkomst en de omstandigheden. Eindeloos is de reeks van vererende posten en opdrachten, die hij vervulde. En te merkwaardiger was die positie indien men in aanmerking nam dat de vrijwel almach tige jonge koningin hem een onverbloemde haat toedroeg. Over de oorsprong van die gevoelens van vijandschap is in de loop dei- tijden veel te doen geweest. Het zal waar schijnlijk nooit duidelijk worden, wat de ware oorzaak van die gevoelens was. On waar is in ieder geval het min of meer his torische verhaal, dat die oorsprong te vin den zou zijn in een verhouding tussen de latere kardinaal de Rohan en Marie Antoi nette ten tijde van zijn gezantschappen in Wenen. Die post aanvaardde hij eerst twee jaar na haar vertrek naar Parijs. In de ka thedraal van Straatsburg leidde hij voor dien de wel'komstdienst toen Marie An toinette als 15-jarig meisje Frankrijk bin nenkwam. De kiem voor de haat tussen beiden moet reeds vóór de Rohans Weense tijd gelegd zijn. Wat de werkelijke oorzaak was, zal, zoals gezegd, wel steeds een raadsel blij ven, zoals de meeste menselijke verhoudin gen raadselachtig zijn. Zeker is echter, dat ook van grote invloed is geweest de houding van Maria Theresia, die in haar brieven aan Marie Antoinette telkens weer van haar grote afschuw liet blijken voor de haar te wereldse prelaat, die inmiddels was benoemd tot lid van de Académie Frangaise. In 1771 volgde Rohans benoeming tot ge zant in Wenen. Zijn intocht aldaar versterkte Maria The resia in haar vooroordeel. De grootse en kostbare vertoning van die intocht, waar mee tonnen gemoeid waren, gaf de vol gens strakke normen levende keizerin een beeld van de levensopvattingen van deze gezant. Wat daarop volgde was nog treffender. De Rohan liet niets na om zijn gezantschap te maken tot een nieuw cultureel en so ciety-centrum, dat het toch waarlijk niet doodse Weense leven dreigde te overtref fen. En in Weense hofkringen ontstond ver ontrusting over de Franse zeden, die hier op zo arrogante wijze werden geïntrodu ceerd. Een openlijke breuk tussen de verschil lende partijen werd veroorzaakt door een brief van De Rohan aan Lodewijk XV. In die brief waarschuwde De Rohan zijn ko ning voor de op handen zijnde deling van Polen en voor de dubbelzinnige houding, die Maria Theresia daarbij innam. Ener zijds treurde zij over de verdeling van dat land, anderzijds intrigeerde ze om te trach ten een zo groot mogelijk deel van Polen voor haar eigen keizerrijk in de wacht te slepen. Het was een brief, waarin ieder respect voor de Oostenrijkse koningin ont brak en waarin een onomwonden persoon lijk oordeel werd gegeven in plaats van een gerechtigde diplomatieke beschouwing. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Aiguillon, een verbeten tegenstan der van De Rohan, speelde de brief in han den van madame Dubarry, die hem nog diezelfde dag tijdens een diner onder vrien den liet circuleren. Ook Marie Antoinette kreeg er voor de volgende ochtend reeds kennis van. Zij liet De Rohan bij zich ont bieden. Vergeefs echter.. Hij kwam eerst naar Frankrijk terug na de troonsbestijging van Lodewijk XVI op 29 juni 1774 en wel als bisschop van Straatsburg. Onmiddellijk begonnen toen zijn pogingen, om een verzoening met Ma rie Antoinette tot stand te brengen. Pogin gen, die tien jaar lang zouden duren, maar nimmer enige vrucht zouden afwerpen. De haat en de openlijke vijandschap ble ven bestaan en Marie Antoinette probeerde telkens weer haar tegenstander te vernede ren en klein te krijgen. Inmiddels steeg echter De Rohan steeds verder op de ladder naar succes, tegen alle weerstand in.... Met nauwelijks verborgen spanning volg de de gehele hofkliek de historische strijd die, hoe onbegrijpelijk ook, telkens weer overwinningen voor De Rohan opleverde. Zijn eerste zege was zijn benoeming tot grootaalmoezenier, na het overlijden van De la Roche in februari 1777. Die geschie denis werd een staats-rel van de eerste orde. De post was dan ook belangrijk ge noeg voor zulk een deining! Wie de documenten over deze strijdvraag naleest, zal ontdekken dat de overwinning van De Rohan te danken was aan het ster ke diplomatieke spel tegenover de zwakke nieuwe koning. De benoeming van De Ro han ging echter gepaard met diens belofte, te zullen aftreden indien hij, na twee jaren zijn ambt te hebben uitgeoefend, niet tot genoegen van koning en koningin zou heb ben gearbeid. Lodewijk XVI heeft nimmer van die belofte gebruik gemaakt om de aartsvijand van zijn vrouw opzij te zetten. Er kwamen nog meer overwinningen voor De Rohan, zoals zijn benoeming tot kardinaal in september van datzelfde jaar en andere, minder opzienbarende triomfen. Steeds weer wist en toonde De Rohan zich diplomatiek de meerdere, mede dank zij intriges, die hij kon ensceneren door zijn veelzijdige functies en derhalve veel zijdige contacten en invloeden. De Rohan leerde tegen het einde van 1780 Joseph Balsamo, de graaf van Ca gliostro, kennen. Van het eerste ogenblik af was hij door hem geïmponeerd. „Hij zal mij tot de rijkste man op aarde maken, want hij kan goud en diamanten zélf vervaardigen", verklaarde hij enthousiast tegenover enkele vrienden, van wie er slechts enkelen de cahrlatan doozagen. Hij was zó geniaal immers in zijn oplich terijen en fantasieën, dat hij ieder kon in palmen. Over de vroegste belevenissen, de af komst en dergelijke bijzonderheden van Cagliostro lopen de meningen der historici en toenmalige schrijvers uiteen. Van het jaar 1780 af zijn Cagliostro's gangen en belevenissen echter vrij nauwkeurig te volgen. Details daarover zijn vooral te vin den in de briefwisseling tussen Ramond Crabonnières, de particulier secretaris van De Rohan, en diens vriend in Bazel, Jakob Sarasin. Cagliostro nam zijn intrek in een huis in de Rue des Ecrivains in Straatsburg, dat weldra het centrum werd van het societyleven van de Elzas. Zijn innemende manieren en levendige fantasie werkten als een lamp op muggen, die een al of niet reëel licht zoeken. Reeds kort na zijn vestiging in Straats burg liet De Rohan hem weten, dat hij gaarne kennis met hem zou maken. Ca gliostro bereidde zich op die ontmoeting voor als minste van het tweetal, maar werd plotseling de meerdere, toen De Ro han hem al bij het eerste contact wilde raadplegen als medicus in verband met zijn verontrustende asthma-aanvallen. Van dit ogenblik af was De Rohan zijn gewil lige dienaar en onderhorige. De hoop, een maal met behulp van de legendarische ca paciteiten van Cagliostro als alchimist en goudmaker, uit zijn aardse zorgen bevrijd te worden, leverde De Rohan aan deze aartsoplichter uit. Al het geld, dat hij be zat en verwierf, stak hij in de onder nemingen van Cagliostro, die in korte tijd enorme sommen gelds verslonden. Het noodlot haastte zich vooralsnog echter nog onopgemerkt iets te stellen tegenover de gunsten, die De Rohan steeds in de schoot geworpen werden. In septem ber 1781 maakte hij namelijk kennis met gravin De la Motte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6