msm „Veel weten, veel vergefen" bracht mr. B. v. d. Burg in toepassing Ondanks slecht voorseizoen géén pessimisme in Zandvoort JAARS PRIJZEN Haarlems Dagblad Afscheid officier van justitie Zingende meisjes der St. Lueiaschool De maanden juli en augustus kunnen nog veel goedmaken y gruisvrije maat-antraciet <=B>rieven aan de redactie Aanmeldingsformulier 11 Verdachten van lood- dietstallen aangehouden Burgerlijke Stand van Haarlem Taptoe in Heemstede op verjaardag van Prins Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Bloemendaal Burgerlijke Stand van Haarlemmerliede Kindercircus „Lambertha" speelde voor „Margriet" O o ster kwartier in actie Haarlemse rechtbank sprak chauffeur vrij In appèl van vonnis van kantonrechter Zilveren jubileum van de heer J. van Beem ZANDVOORT Tegenbezoek uit Norderney Twee jubilea in Hillegom VIJFHUIZEN Autotocht voor ouden van dagen Uitlenen van boeken PONDERDAG 21 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ALS MR. B. VAN DER BURG volgende week donderdag voor het laatst als officier van justitie in een speciale zitting van de Haarlemse rechtbank zal verschijnen, zal de president hem geen gelegenheid bieden om te requireren, maar zal hij het oordeel over zijn persoon en zijn arbeid horen van de rechtbank en van anderen, die nauw met de officier hebben samengewerkt. Op die zitting eindigt zijn loopbaan van drieëndertig jaar bij de rechterlijke macht; met ingang van 1 juli is mr. Van der Burg immers wegens het bereiken van de leeftijd van vijfenzestig jaar eervol ontslag verleend en, zoals in het Koninklijk Besluit vermeld staat, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke betrekkingen be wezen diensten. Het liefst wil mr. Van der Burg rustig vertrekken, maar het is de gewoonte, dat de rechtbank bij een afscheid in een spe ciale zitting bijeenkomt en daaraan heeft de officier zich onderworpen. In een ge sprek over zijn loopbaan verzocht hij niet te veel aandacht te willen besteden aan yjn persoon, maar meer aan het werk, dat een officier van justitie voor de maat schappij kan verrichten. Zijn taak bestaat o.a. uit het trachten de misdaad te be strijden, maar dat hoeft nog niet te ge schieden met het opleggen van zware ge vangenisstraffen. Integendeel, eendeels moet geprobeerd worden het aantal mis drijven te verminderen en verder dienen de mensen geholpen te worden, waardoor de straf zin en betekenis krijgt. In de loop van de drieëndertig jaren, dat mr. Van der Burg bij het openbaar ministerie werkzaam is, is er veel ver anderd. Als jong ambtenaar van het open baar ministerie bij een kantongerecht meende hij met gestrengheid een einde te kunnen maken aan overtredingen, maar later heeft hij ervaren, dat men met het helpen van de mens veel meer bereikt ten gunste van de maatschappij. Hij heeft in de loop der jaren de gevallen anders leren bekijken dan in het begin. Dank zij voor lichtingsrapporten en inlichtingen kwam hij op de hoogte van de levensomstandig heden van de verdachten. „Veel weten, veel vergeten" heeft mr. Van der Burg in toepassing gebracht. De psychiatrische voorlichting is van groot belang geweest. Vroeger werden voor ernstige misdrijven zware straffen opge legd, omdat de rechter niet op de hoogte was van het leven van de verdachten, ook niet als zij geestelijk gestoord waren. Voor al na de oorlog is hierin verandering ge komen en verdachten worden terecht be schouwd als patiënten, die verpleegd die nen te worden. De hervorming van het gevangeniswezen is een gelukkig verschijn sel, maar jammer is het, dat nog niet alle justitie bekijkt de gevallen geheel anders en wil de mens zien, waarbij hij niet uit het oog mag verliezen, dat de maatschap pij beschermd dient te worden. Moorden komen zelden voor; bijna altijd is er sprake van doodslag. Het politie-apparaat is zo danig verbeterd, dat spoedig oplossing in een zaak gevonden wordt. De mensen we ten dit en houden er ongetwijfeld rekening mee, alvorens zij er toe overgaan een mis drijf te plegen. De economische positie van het Neder landse volk is gunstig te noemen en dat heeft tot gevolg, dat de diefstallen en dief stallen met braak sterk verminderd zijn. Blijven de maatschappelijke omstandighe den gunstig dan zullen deze soorten mis drijven zich niet uitbreiden. Anders ligt het met de seksuele misdrijven; daarbij speelt de geestelijke gesteldheid van de verdach ten een belangrijke rol. Die mensen hebben verpleging nodig. Niet beleefd Het aantal verkeersdelicten, waarvan de ergste als misdrijven worden beschouwd, zal zich blijven uitbreiden, omdat er steeds meer voertuigen op de wegen komen en de bestuurders zich in het verkeer niet be leefd gedragen. De buitenlanders besteden blijkbaar meer aandacht aan de veilig heid van het verkeer dan de Nederlanders, die dan ook bij een groot aantal overtre dingen betrokken zijn. De wijze van rijden houdt ten nauwste verband met het be schavingspeil, aldus de mening van mr. Van der Burg. Als de officier van justitie op 30 juni zijn ambt neerlegt hoopt hij zijn belang stelling voor het werk, waarbij personen met de justitie in aanraking komen, voort te zetten, door bestuurslid te blijven van de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Reclassering. Mr. Van der gevangenissen verbouwd zijn, om in prak- Bu^g he(r,ft,t.® v®el erYaren- dat de reclas- tijk te brengen, wat men zich voorgesteld sennS uitstekend werk verricht in de sa- heeft. Dat wreekt zich bijvoorbeeld op het ogenblik in Haarlem. Grote misdrijven, waarover het publiek zo graag leest, heeft mr. Van der Burg natuurlijk ook meegemaakt, maar toch hebben zij niet zoveel indruk op hem ge maakt als op de lezers. Een officier van Maandag heeft de Haarlemse recherche een 23-jarige schilder en een 16-jarige leerling-schilder, beiden uit Haarlem, aan gehouden. Beide mannen worden er van verdacht een looddiefstal te hebben ge pleegd bij een school aan de Bernhard Zweersstraat. Toen zij door de politie hier over ondervraagd werden hebben zij, be halve deze looddiefstal, nog zeven andere feiten bekend. Zo zouden beiden in de nacht van 7 op 8 mei een inbraak hebben gepleegd in de Buitenrustschool, waar de buit f 3.50 be droeg. Verder zouden zij in de nacht van 11 op 12 mei in de Floraschool hebben in gebroken, waar zij niets van hun gading konden vinden en in de nacht van 31 mei op 1 juni in het kantoor van een houthan del aan het Zuider Buiten Spaarne, waar ook niets werd gevonden. Voorts hebben zij bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan nog drie andere looddiefstallen bij een school, een kerk en een openbaar gebouw. Ook zouden de twee schilders een poging hebben ondernomen bij een school aan de Dreef in te breken. In totaal zou door hen een hoeveelheid van ongeveer tachtig kilogram lood zijn ontvreemd die zij zouden hebben doorver kocht. De beide verdachten zijn ingesloten en zullen te zijner tijd voor de officier van justitie worden geleid. HAARLEM. 20 juni 1956 ONDERTROUWD: 20 juni. P. van Eis en D. S. Feitsma; S. Bulder en W. A. Noppe; P. Philippo en J. B. van Wiefferen; P. J. van Driesten en M. J. van den Bos; M. L. Koster en M .A. Rodenboog; H. van Beesten en C. L. Thierach; J. J. van der Vegt en A. van Dijk; J. H. Malherbe en C. G. A. Th. Huijsmans; W, A. P. Terpstra en L. P. M. Meiland; P. Rootlieb en J. A. A. Huisman; Ch. A. J. Boeré en A. Martin; C. J. de Jong en J. Chr. Maaskant; J. F. Hurkmans en P. B. de Haas: L. A. M. van den Bereken en M. Th. M. Wil- lemse; C. M. Veenings en L. M. G. van Es; A, Feijth en R. Beugeling; A. van Zalen en A. M. Th. van Huffel. GEHUWD: 20 juni, J. Geeve en L. M. Stol- voort; G. J. C. Schouten en W. M. Botman; K. G. Veenings en M. W. E. de Vré: J. Chr. M. A. van der Weiden en H. J. L. Buijs; G. G, Houweling en A. Th. Tijdgaat; R. P. Koorn en C. A. M. Meijer: J. G. van Mourik on J. P. Tromp; W. H. Uithoven en G. Dol- dersum; W. F. A. Felkel en H. Bisseker; R. Jansen en E. van den Ochtend; C. Bogaart en D. A. Zwaanswijk; H. C. A. Doornbosch en M. J. Kompier; S. van Veen en A. M. te Paske. BEVALLEN van een zoon: 18 juni. I. M. BruggemanNijskens, 19 juni. A. Zeilema- ker—van de Wetering; M. G. van Honscho- 'en—van der Putten: C. P. M. van Soest— Brasser; J. H. van SchoutenKottman; 20 juni. S. Gozjali—Soertini; N. Flipsen—Füg- üstahler. BEVALLEN van een dochter: 19 juni, P. J. VerwerHoogenboezem; 20 juni, M. van den DoolUiterwijk. OVERLEDEN: 17 juni, C. Hoebe, 69 j., Kamperlaan; J. M. E. DekkerHermens, 84 L Leidsevaart; 18 juni, F. W. J. Brandsteder, 85 j„ Hazepaterslaan- J. Pirets, 64 j., de Ge- nestetstraat; C. Blonk. 67 j.. Hazepaters- !aan; A. C. van 't LandMeerburg. 76 j., Ripperdapark; M. Edam-Duives. 73 j., Kenau straat; 19 juni, Ch. HuizingaKamerman, 81 L Glasblazerstraat. menleving. Daaraan, mogelijk thans op een andere wijze, mee te werken, is zijn wens. Het lidmaatschap van de Reclas- seringsraad te Haarlem zal hij overdragen aan zijn opvolger. En de verdere plannen? Mr. Van der Burg hoopt na zijn pensionering een ge deelte van zijn tijd te besteden aan dingen, waarvoor hij in zijn drukke ambtelijke loopbaan zo weinig gelegenheid had. In het bijzonder zal hij dan aandacht wijden aan juristerij. Boeken en tijdschriften bevatten voldoende stof voor studie. Vooral in de tijd, dat hij als substituut-officier fungeer de, en vaak des avonds op pad was, heeft het hem aan tijd ontbroken om zich in za ken te verdiepen, die zijn belangstelling hadden. Ook hoopt hij een gedeelte van zijn tijd te besteden om er op uit te trek ken en te genieten van de natuur. Daar voor was in het verleden niet altijd ge legenheid. Goed gezond sluit mr. Van der Burg zijn loopbaan af, waaraan hij zovele aangename herinneringen bewaart. Velen zullen hem gaarne een welverdiende rust toewensen na een arbeidzaam leven ten gunste van de maatschappij en van de mensen, die met hem in aanraking kwamen. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zal de R.K. Hax-monie „St. Michaël" vrijdag 29 juni een muzikale wandeling door een groot gedeelte van Heemstede maken. Deze wandeling begint 's avonds om 8 uur bij het „Cafetaria- Restaurant" aan de Binnenweg. De harmo nie zal omstreeks 9 uur op het Raadhuis plein arriveren, waar hef gemeentebestuur een taptoe wordt aangeboden. Muzikale wandeling en taptoe staan onder leiding van de heer S. A. Noom. ONDERTROUWD: D. S. J. Bartstra en C. E. Odenkirchen: P. Kepoel en H. R. Otto; A. Hesmerg en C. Stijger; H. C. Duk en S. J. E. Havers: H R. Nikkels en H. J. Otto; A. E. Graaff en C. M M. IJeilen. GETROUWD: A. .T. Lamie en L. B, Gros: P. J. Eiike en A. I. M. Salomons; H. Slagveld en L. de Graaff; C. J. H. Böhm en A. C. E. Copini. GEBOREN: Pieter Willem, z. van P. A. van derBeekeenC. C. T. C. Groot; Eveline Mar- kéta, d. van A. Bosch en M. M. W. Linne- mans; Jan Wietze. z. van G. Brouwer en J. Nolles; Josepha Colleta Alida, d. van F. J. Picavet en A. M. Leuven: Hubertha Wilhel- mina. d. van D. Plat en E. Vogelzang; Dorine Maria Cornelia, d. van W. J. Pollé en J. C. Th. van Empelen: Monica Maria, d. van H. J. van Santvoort en M. C. Janssen. OVERLEDEN: Mej. L. E. H. van Lom, 70 j„ Achterweg 5; Wed. K. M. Koelemande Groot, 83 j„ Lombokstraat 22; Mevr. A. Neeskens—Alders. 64 i„ Achterweg 17; Mej. C. W. Janssen, 88 j„ Kerklaan 101; Wed. M. E. M. KostereRichenbach, 63 j.. Rijnstraat 35; P. Klaase, 84 j., Zandvoortselaan 106. GEBOREN: E. M. Rohling—Brennink- meijer, d. ONDERTROUWD: J. G. West en N. de Vries; J. G. Leemans en G. C. de Bode. GETROUWD: M. R. Koops en W. L. Beijst; J. A. Hoekstra en C. A. Heijboer. OVERLEDEN: G. Deibei, 72 j. GEBOREN: Theodoras Adrianus, z. van A. J. Hoenderdos en Th. J. Th. van der Aar; Wilhelmus Bernardus, z. van W. B. Zwirs en K. van Kroonenburgh; Gezina Christina, d. van H. J. Thorborg en G. van Geldorp. ONDERTROUWD: W. Blom en A. Roelofs. GETROUWD: P. de Groot en M. Hoekse- ma; H. J. Maasdijk en C. G. Visser. De zangklasse van de Sint Lucia-meisjes- school voor mulo te Haarlem, telt een flink aantal leerlingen. In verschillende leef tijdsgroepen ontvangen deze meisjes zang- onderricht van Jan Laarveld, die het reper toire van liederen voor de zangklasse in overeenstemming heeft kunnen brengen met het leerprogramma voor het mulo, dat wil zeggen: hij kon daarvoor zonder be zwaren een keus maken uit liederen met Duitse, Franse en Engelse tekst en na tuurlijk ook uit Nederlandse liederen. Om de ouders van de leerlingen eens kennis te doen maken met de resultaten van dit onderricht, werd woensdagavond in de tuinzaal van het gemeentelijk Con certgebouw door de zangklasse een demon stratie gegeven, waarbij dan een inter nationaal liederenprogramma werd uitge voerd. Bij het interscholair jeugdtournooi heeft men herhaaldelijk kunnen consta teren, dat er door de deelnemende school- koren betrekkelijk zo weinig aandacht werd gevraagd voor het Nederlandse lied. Het zou interessant zijn eens te onderzoe ken, welke oorzaken deze duidelijke af wijzing in de hand hebben gewerkt. Is het algemeen gehalte van het Nederlandse lied, zowel ten aanzien van de tekst als van de muziek, daaraan schuldig? Staat de jeugd vreemd tegenover onze liederen als weer klank van een verleden tijd en van een mentaliteit, die niet meer de hare is? Of hebben radio en de grammofoon de muzi kale ambitie in een bepaalde richting ge leid? Met het oog op het thans veelvuldige muziek-onderricht op scholen lijkt een overdenking van dit probleem niet over bodig. Van de eenendertig liederen, die op de avond van de Sint Lueiaschool werden gezongen, waren er achtentwintig van Duitse, Oostenrijkse, Franse, Russische, Deense, Finse, Italiaanse en Engelse oor sprong. Nederland was met twee liederen en een koorcompetitie op Adema van Scheltema's gedicht „De grote hond en de kleine kat" vertegenwoordigd. Het was merkwaardig, dat deze drie Nederlandse zangen een afzonderlijke uitvoeringsstijl kregen. Want tegenover de vertolkingen in de overwegend objectieve volksliedsmeer, als een geperfectioneerde samenzang, die de liederen (ook kunstliederen als Mozarts „Das Veilchen") van over de grenzen kre gen, stond de geestige, toegespitste, elke nuance der tekstgedachte volgende voor dracht van de genoemde ballade, van het algemeen bekende „Kwezelken" en van ,,'k Heb mijn wagen volgeladen" in aantrekke lijke bewerkingen. Wat nu bij het zingen van de „vreemde" liederen vooral ging frapperen, was de uitstekende vex-zorging van de stemklank, de melodische vorming en de'dictie. Ook aan het andere onmisbare element: de ritmiek, was door Jan Laarveld veel aandacht besteed. De volumineuze koorklank zou in de grote concertzaal zijn weg prachtig gevonden hebben, maar was door gaafheid ook in de zoveel kleinere tuinzaal aanvaardbaar. Als intermezzi hebben vier meisjes uit het koor volgens de aanwijzingen van Bob Jansen verdienstelijk gedichtjes van Jacqueline van der Waals, Alice Nahon en Jac. Schreurs voorgedragen. En de jonge Han de Vries vertegenwoordigde de in strumentale muziek met beheerste, goed afgewerkte en muzikale piano-vertolkingen van Mozarts Turkse Mars en de Wals in b van Frédéric Chopin. In goed gekozen woorden vertolkte het hoofd van de St. Lueiaschool de dankbaar heid van de toehoorders jegens Jan Laar veld en allen die tot het welslagen van de avond hadden medegewerkt. P. ZWAANSWIJK. O penluchtvoorstelling volledig succes Het Haarlemse kindercircus „Lam- bertha", dat het bekende circus „Elleboog" in populariteit reeds aardig weet te be naderen, heeft woensdagmiddag op het terrein van het Noorder Sportpark een complete openluchtvoorstelling verzorgd, waarvan de baten geheel voor het kleuter huis „Margriet" werden bestemd. Deze sympathieke geste werd van de zijde van het jeugdige publiek met een buitenge woon grote belangstelling beloond. De animo voor toegangskaarten had zulk een stormloop op de kassa's ten gevolge, dat de organisatoren hierdoor wellicht in hun stoutste verwachtingen werden overtrof fen. De controleurs hebben dan ook geen gemakkelijke taak gehad bij hun pogingen deze enthousiaste bezoekers enigszins in toom te houden, zodat het enige slimme jongetjes weinig moeite kostte zich handig met de stroom te laten meedrijven, ten ein de het terrein zonder het vereiste entree biljet te kunnen betreden. Aldus zijn de penningmeester van „Margriet" enkele kwartjes ontgaan, welk verlies hij bij een dergelijk gunstig resultaat waarschijnlijk met genoegen heeft gedragen. In ieder geval waren de tribunes dicht met toeschouwers gevuld waarvan het jeugdig element uiteraard verre in de meerderheid is geweest toen de leden van het kindercircus „Lambertha" in hun bonte costuums en onder vrolijke mars muziek hun intocht hielden. Deze fleurige stoet, waarvan sommige deelneemstertjes de spreekwoordelijke drie-turvenhoogte nog slechts nauwelijks benaderden, wist met deze entree de symphatie van het pu bliek reeds in één slag te veroveren en de verwachtingen die zij hierdoor hebben op gewekt, werden met het vertoonde pro gramma geen ogenblik beschaamd. Zoals bekend imiteren deze jeugdige artisten een volledige circusvoorstelling, waarbij hun spontane manier van optreden en de daarbij gedemonstreerde ernst nimmer het idee geven van een parodie. De manipula ties der verschillende prille acrobaten, danseresjes, clowns en „dompteurs" wer den bij hun vorige optreden ook in ons blad reeds uitvoerig en in waarderende termen besproken, zodat wij nu menen te kunnen volstaan met het signaleren van een nieuw en volkomen verdiend succes. Het enthousiasme van het publiek kon ook op geen andere manier worden uitge legd. Nader vernemen wij. dat de voorstelling f 526.75 heeft opgebracht voor het medisch dagverblijf. Het tamboerkorps van het Oosterkwar tier trekt er vanavond op uit om met zijn roffels de collecte te ondersteunen. Het volgt de volgende route: Cornelis van Noordestraat, Byzantiumstraat, Patriarch straat, Van Keulenstraat, Barbarossastraat, Zwaardstraat, Kruistochtstraat, Pladella- straat, Arnulfstraat, Merovingenstraat, Si- wardstraat, Karolingenstraat, Graafschap straat, Hofmeierstraat, Paus Leostraat, Keizer Karelstraat. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen een 37-jarige Hillegomse chauffeur in appèl vrijgesproken, die door de kanton rechter tot een boete van f 75 en een ont zegging van het rijbewijs voor een half jaar was veroordeeld, omdat hij op de Dokweg te IJmuiden te veel op de linker weghelft was gekomen bij het passeren van een andere vrachtauto. Op het moment dat hij passeerde was volgens hem de andere auto meer naar het midden van de weg ge komen, waardoor hij mee-uitwijkende op de voor hem linkse fietsstrook was gekomen. Er was echter, naar hij en zijn raadsman, mr. O. H. van Wijk, uiteen zetten, geen tegenliggend verkeer geweest, ook niet van fietsers, zodat er geen onge lukken zijn gebeurd. De officier van jus titie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, achtte het ten laste gelegde, in het gevaar brengen van het verkeer, echter bewezen en had ander half jaar ontzegging van het rijbewijs en een boete van f 100 geëist. De rechtbank vernietigde echter het vonnis van de kan tonrechter en sprak de verdachte vrij van het ten laste gelegde. Stadhuisbewaarder gehuldigd Woensdagmorgen vond de huldiging plaats van de bewaarder van het Haarlem se stadhuis, de heer J. van Beem, die op die dag het feit herdacht dat hij vijfentwin tig jaar geleden in gemeentedienst trad. In de loop van de morgen werden de heer en mevrouw Van Beem door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers op diens kamer ontvangen, waarbij de jubilaris de oorkon de van de gemeente Haarlem kreeg aange boden. Burgemeester Cremers richtte zich met enige hartelijke woorden tot de jubi laris, waarbij hij zijn waardering uitsprak voor de vijfentwintigjarige periode, d'ie de heer Van Beem in gemeentedienst heeft doorgebracht. Ook de gemeentesecretaris, mn H. E. Phaff ontving de jubilaris en bood hem een boek „Kastelen van Nederland" aan, als blijk van waardering, óók voor zijn grote belangstelling voor oude gebouwen in het algemeen en voor het Haarlemse stadhuis in het bijzonder. Tevoren was de heer Van Beem reeds gehuldigd door zijn collega's waarbij hij werd toegesproken door de hoofdbode van het stadhuis, de heer J. M. F. Meyer. Deze haalde enige her inneringen op uit het privé- en ambtelijk leven van de jubilaris en bood hem een boekwerk over fotografie, alsmede een ont_ wikkeltank aan, als passende herinnering aan deze dag. De rest van de dag werd door de heer Van Beem in de familiekring doorgebracht. Vandaag op de 21ste juni beleven we reeds weer de langste dag. Van nu af aan gaat de zon, die zich tot nu toe nog zo bitter weinig liet zien, zich wenden en zullen de dagen binnen niet al te lange tijd weer zichtbaar korter gaan worden. Op deze dag van „zonnewende" is in de badplaatsen het voorseizoen praktisch achter de rug en staat het hoogseizoen voor de deur, de tijd van de vakanties, zowel voor de jeugd als voor de ouderen. Hoe was tot nu toe het voorseizoen in Zandvoort? Het antwoord op deze vraag kan kort zijn: onbevredigend. Zelfs indien we het vergelijken met vorig jaar, toen ook het voorseizoen door het aanhoudende slechte weer geen reden tot juichen gaf. Zandvoort heeft ook deze maand juni weer het beeld gekend van badgasten, die mistroostig achter beregende ramen de straalkachel hebben ingeschakeld, om het gebrek aan zonnewarmte zoveel mogelijk te vervangen. De warmte van de straalkachel zou men overigens gaarne willen missen, wanneer ook maar de geringste opklaring zou noden tot een bezoek aan strand en zee. Nu zit men daar huiverend, de badstoel gedraaid van de kille wind af, en tracht zichzelf wijs te maken, dat een verblijf aan zee tot de grootste geneugten behoort welke een mens zich kan denken. Wanneer zon en warmte ontbreken, ontbreken óók de kleur en fleur, de vrolijkheid en gezelligheid, die een badplaats in zomerse sfeer kenmerken. ADVERTENTIE Wie echter mocht menen, dat zich nu een merkbaar pessimisme van Zandvoorts vaste bevolking heeft meester gemaakt, is abuis, want tenslotte is het nog voorsei zoen en men heeft vele slechte begintijden van het seizoen gekend, die na het opma ken van de balans in september, reeds lang weer vergeten waren. Dat was ook vorig jaar het geval, toen het voorseizoen even eens slecht en koud weer bracht. De kam peerders herinneren zich nog altijd de ab normale voorjaarsstorm, die op 18 mei zo veel verwoesting aanrichtte en tóch werd het seizoen 1955 door het prachtige hoog seizoen één der beste, die Zandvoort ooit heeft gekend. Doch er is een opvallend verschil tussen voorseizoen 1955 en dat van dit jaar. Het is opmerkelijk, dat het algemene oordeel van de winkelstand is, dat de omzetten van de maand mei die van vorig jaar benader den of zelfs dikwijls overtroffen. Die van de maand juni daarentegen bleven tot nu toe ver beneden die van vorig jaar. Waar schijnlijk moet de oorzaak gezocht worden in het feit, dat het aantal vreemdelingen minder is dan vorig jaar, zelfs het aantal Duitsers. Bovendien blijkt de kooplust ook niet zo groot als vorig jaar. vermoedelijk wegens toeneming van de moeilijkheden bij het overschrijden van de grens. Dekens en koffie, vorig jaar nog zéér gewild, worden thans véél minder gekocht. Zomerkleding en badgoed hebben uiteraard door het on gunstige weer nog maar weinig aftrek. Ook de mensen in de seizoenbedrijven zijn over het algemeen nog niet enthou siast. Hoewel juli en augustus geheel zijn volgeboekt, zijn de maanden mei en juni ver beneden de verwachtingen gebleven. Er zijn met uitzondering van hotel Bou- wes, dat praktisch constant was volge boekt in de hotels en pensions nog vele bedden beschikbaar en hetzelfde is het ge val bij de particulieren, waar ook het aan tal badgasten beneden het aantal van vo rig jaar bleef. Daar het weer niet mee werkte, bleven ook de meeste dagen de terrassen onbezet. De avonden daarentegen brachten in die établissementen, waar mu ziek en amusement aanwezig zijn, een be vredigend bezoek, op zichzelf een verklaar baar iets, wanneer men door het niet tot uitgaan nodend weer. reeds de gehele dag aan huis gebonden was. Op het strand Op het strand staan de meeste dagen de strandstoelen leeg. Wel wordt de geringste zonnige periode, hoe kort ook, gebruikt, van een bevredigend bezoek kan evenmin worden gesproken. De enkele goede week einden, die men heeft meegemaakt, kun nen het totaalbeeld niet goedmaken. „Slecht, uitgesproken slecht", verklaarde ons strandpachter Bol. die het strand ge pacht heeft vóór de Rotonde. En wanneer degene, die het beste deel van het strand gepacht heeft dat zegt, dan kunt u er van op aan, dat het bij de andere strandpach- ters niet beter is. „Maar", zo vervolgde de heer Bol, „je kunt dit weer altijd nog beter nü hebben, dan in juli en augustus en daarom zijn we helemaal niet pessimis tisch, want we hebben méér slechte voor seizoenen gekend en uiteindelijk is het meestal toch nog wel weer goed gekomen". Dergelijke geluiden kon men beluisteren bij de badinrichtingen, ongeacht of men daarvoor „Bad Zuid", „Bad Termes" of „Riche-bad" uitkoos. Tevreden mensen Wie menen mocht, dat misschien onder de bewoners van de tenthuisjes een gevoel van pessimisme zou heersen, vergist zich wel deerlijk. Er staan ruim 650 huisjes aan de rand van de duinen, waai'van de meeste sinds half april bewoond zijn, na in het begin van die maand te zijn opgebouwd. Bijna 2000 mensen bevolken dit tenten- dorp en men is verrukt, ondanks het slech te weer, wederom aan zee te kunnen zijn. We bezochten verscheidene bewoners van dit tentendorp en overal troffen we het zelfde beeld: tevreden mensen, die zich niets aantrekken van het ongunstige weer en die elke zonnige periode om aan het strand te vertoeven gebruiken en die zich overigens uitstekend vermaken in de ideale kamqeerhuisjes, die door hun uit stekende bouw volkomen beschutting bie den aan wind en regen. „Oók bij regenachtig en winderig weer zijn strand en zee nog altijd verre te ver kiezen boven een verblijf in Amsterdam op drie of vier hoog", zo verklaarde ons één der bewoners. Overigens wordt ook hier de grootste drukte pas verwacht, wanneer aanstonds de vakanties beginnen en dan aller hoop gevestigd is op een „mooi-weer periode". Trekkerskamp In het trekkerskamp „De Branding" is het momenteel rustig. Er staat een tiental tenten op dit ideale kampeerterrein, waar van de accommodatie dit jaar opnieuw aanzienlijk werd verbeterd en verder zijn er elke nacht wat doortrekkende kampeer ders, die slechts één nacht in het kamp verblijven. Maar toch toonde de heer M. van Dijk, de pachter van dit kamp zich volstrekt niet ontevreden. Men heeft reeds zeer drukke dagen meegemaakt, vooral tij dens het Pinkster-weekeinde en de praktijk heeft bewezen, dat ook hier de grootste drukte in de komende maanden nog moet worden verwacht. „Dan zal opnieuw blij ken", verzekerde ons de heer Van Dijk, „dat dit kamp te klein is, om aan elk ver zoek tot plaatsing te kunnen voldoen". In het caravankamp „Dennendal" doet zich het verschijnsel voor, dat het aantal cara vans in het voorseizoen tot nu toe meer was, dan in het vorig jaar en het aantal personen minder. Het aantal Hollanders staat tot nu toe aan de kop, direct gevolgd door de Duitsers. Het is verklaarbaar, dat de caravan-toerist zich minder van de slechte weersgesteldheid aantrekt, dan de overige toeristen. Hij zit beschut en is niet zozeer van het weer afhankelijk. Vandaar ook, dat de leider van het kamp, de heer E. H. van Breemen ons kon verklaren, dat het voorseizoen 1956 tot nu toe niet onbe vredigend verloopt en zeker niet onderdoet voor dat van vorig jaar. Zo staat Zandvoort thans op de drempel van het hoogseizoen, dat door een ieder met spanning tegemoet wordt gezien en dat zal moeten goed maken, wat het voorsei zoen bedorven heeft. Maar men troost zich met de gedachte, dat het nog nimmer is voorgekomen, dat een voorseizoen het ge hele seizoen heeft kunnen goedmaken. Elk jaar opnieuw kwam het aan op de twee zomerse maanden juli en augustus, die ook dit jaar weer beslissend zullen zijn bij het opmaken van de eindbalans. Men hoort thans vrij algemeen beweren, ook in de badplaats, dat na de langste dag de algemene weersgesteldheid een wending ten goede zal nemen en zomers weer zal aanbreken. Mogen deze broodetende profe ten gelijk krijgen, want Zandvoort heeft grote behoefte aan een warme, zonnige zomer. In de loop van woensdag zijn in Zand voort gearriveerd de „Kurdirektor" van het Kurhaus te Norderney met enkele as sistenten en hun dames, die door stichting „Touring Zandvoort" werden onderge bracht in hotel-pension „Noordzee" aan de Hogeweg. Vorig jaar augustus brachten Zand voorts burgemeester met de heer Longay- roux en de heer Hugenholtz als bestuurs leden van stichting Touring Zandvoort een bezoek aan deze Duitse badplaats, teneinde zich op de hoogte te stellen van de vorde ringen, die het „kuren" aan zee in Duits land heeft gemaakt. Daarbij werd afge sproken, dat deze heren uit Norderney dit jaar een tegenbezoek zouden brengen aan Zandvoort. De Duitse gasten zullen daar bij van advies dienen omtrent mogelijk heden die Zandvoort op dit gebied heeft. De burgemeester, mr. H. M. van Fenema, die enkele dagen afwezig is, hoopt zijn gasten vrijdag te ontmoeten. Op 25 juni zal het vijfentwintig jaar ge leden zijn, dat het gemeentelijk badhuis te Hillegom in gebruik werd genomen. Op 22 juni zal de heer C. van Eijk vijfentwintig jaar in dienst van de gemeente Hillegom zijn. In verband met deze jubilea wordt een herdenkingsbijeenkomst belegd op maandag 25 juni des voormiddags om 10.30 uur in de raadszaal van het stadhuis. STRAAT-PREDIKING Zaterdag 23 juni zal om 8 uur een straat- prediking worden gehouden tegenover het postkantoor te Hillegom. Spreker zal zijn ds. Van der Zee. De opbrengst van de collecte is zodanig, dat de voorgenomen jubileumreis, die het bestuur zich voorstelde, met de bejaarden van Vijfhuizen te zullen maken, doorgang kan vinden. De reis, die op zaterdag 7 juli is bepaald, gaat van Vijfhuizen langs de Vecht naar Utrecht en vervolgens naar De Bilt, waar koffie zal worden gedronken. Dan gaat het over Driebergen, Doorn en Amerongen naar Rhenen. Af en toe kun nen de ouden van dagen genieten van een mooi uitzicht op de Rijn. In Rhenen wordt een bezoek gebracht aan „Ouwehands die renpark". Hier wordt in het restaurant de koffiemaaltijd gebruikt. Vervolgens be staat ruimschoots gelegenheid in het park rond te wandelen, of rustig op een bankje van de mooie beplanting te genieten. De terugreis gaat via Doorn en Amersfoort naar de Annahoeve bij Hilversum, waar wordt gedineerd. Na de maaltijd gaat het langs de Loosdrechtseplassen, Uithoorn en Aalsmeer op Vijfhuizen aan. Indien het weer medewerkt, belooft het een prachtige reis te worden door een van de mooiste streken van ons land. Door het bestuur van de bejaardenclub zal getracht worden de bussen des morgens zo te laten rijden, dat zo weinig mogelijk een beroep op par ticuliere autobezitters behoeft te worden gedaan. Opnieuw is een kist met 65 romans en 35 jeugdboeken van de „Centrale Vereniging van Reizende Bibliotheken" in Vijfhuizen aangekomen. Er zijn weer vele streek romans bij. De uitlening geschiedt op vrij dag van 3 tot 4 uur en van 7 uur tot half acht door de heer W. A. Braakensiek, hoofd van de openbare school. (Verkort weergegeven) Andere zaak. Deze week is, zoals in uw dagblad vermela werd, een detailliste in wasmachines en dergelijke, wier zaak in de Grote Houtstraat gevestigd is, door de Economische politierechter veroordeeld tot een geldboete, omdat zij een - daartoe niet bevoegd - opdracht had gegeven, een elek trische leiding aan te leggen. Ter vermij ding van eventuele misverstanden, zouden wij u willen vragen, uw lezers mee te delen dat dit vonnis niet onze zaak, maar een ander bedrijf in de genoemde straat betrof. Firma ALBA, Grote Houtstraat. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z« die zich met ingang van 1 juli 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7