Zuid-Tirolers voelen zich in hun diepste wezen bedreigd Uitgaan in Haarlem „STOCK AMERICA1N" J De waterrechtbank van Valencia Italianen infiltreren met arbeiders en fabrieken ^Hoe is het ontstaan?"^ Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Een paradijs in de Alpen msKPr r v.,,., Industrialisatie Radicaal Adenauer blijft Schaffer met critiek achtervolgen Conflict over aandeel in de leveringskosten Blijf bij de wekker 't Silver Stoepke Eén of twee Rennies en dat Brandend maagzunr is geblust - on-mid-del-lijk! Na het eten „bij de Chinees' een Spencer Dit woord: ONGUUR J Athur Miller gehoord over on-Amerikaanse activiteit Betaling abonnementsgeld per giro Uit Haarlems Dagblad van 22 juni 1906 VRIJDAG 22 JUNI 1956 3 Van onze correspondent in Wenen) Bij het ontrafelen van de ingewikkelde Zuid-Tiroolse kwestie is het voor een buitenlander gemakkelijk de zogenaamde onpartijdige waarnemer te spelen. Aan de ene kant staat de toekomst van een volksgroep op het spel en aan de andere kant weet het kinderrijke Italiaanse volk zich geen raad met zijn bevolkingsoverschot. Daarom zouden wij niet graag willen beweren, dat Italië de met Oostenrijk gesloten overeenkomst saboteert. De Zuid-Tirolers klagen er echter over, dat Italië zich niet houdt aan de geest van de overeenkomst en zij beroepen zich op de bepaling, dat het volkskarakter, alsmede de culturele en economische ontwikkeling van hun volksgroep, bewaard dient te blijven. Deze rechten komen volgens hen In ge vaar door een beleid, waarvoor de huidige regering niet geheel verantwoordelijk kan worden gesteld van industrialisatie van het gebied rondom Bozen en het binnenstro men van duizenden Italiaanse arbeiders. Men bedenke, dat de Zuid-Tirolers in het bij Italië gevoegde landsdeel geen minder heid vormen, doch dat zij eeuwenlang de enige bevolkingsgroep zijn geweest en dat 7,ij ook nu nog over het geheel genomen de, meerderheid vormen. Wanneer echter de ontwikkeling op deze wijze doorgaat, kan de Zuid-Tiroolse bevolking een minder heid worden. In 1910 woonde er in de provincie Bozen slechts drie perecent Italianen. In 1921 was dit percentage tot acht gestegen, door de daarop volgende industrialisatie was het in 1939 24 percent geworden en op het ogenblik vormen de Italianen 34 percent van de bevolking. In de drie steden Bozen, Brixen en Meran is de ontwik keling nog sterker geweest en is het per centage Italianen nu 73. De industrialisatie sinds 1920 vooral na de opkomst van het fascisme aangepakt heeft niet alleen de oorspronkelijke be volking op de achtergrond gedrongen, maar was tevens een noodzakelijke maatregel om aan een groot aantal werklozen uit Zuid-Italië werk te verschaffen. Daarvoor leek de landbouwstreek in het noorden bij zonder geschikt. Om elektrische stroom op te wekken werd het water van de bergen opgevangen en begon men met de bouw van elektrische centrales. Daarna volgden de grote aluminium-fabriek van de Monte- catinl, de elektro-staal-fabriek van Falck en de autofabrieken van Lancia en Viberti, zodat thans in Bozen 7000 tot 8000 arbei ders, grotendeels Italianen, werk vinden. De oorspronkelijke bevolking, die zich bijna uitsluitend met fruit- en wijnteelt bezig houdt, raakt daardoor op de achter grond. Men behoeft slechts een kort bezoek aan Bolzano te brengen of de berghellingen rondom de stad te beklimmen, om te zien in welke richting de verdere ontwikkeling zal gaan, want al heeft zij op het ogenblik niet meer zo'n angstwekkend tempo, ze is toch niet meer tegen te houden. Dat Mussolini een groot stuk van de vruchtbare akkers met geweld heeft ont eigend en er industriegebied van heeft ge maakt, kan men betreuren, vooral voor de offers zelf, maar daarmee heeft men de kern van de zaak niet aangegeven. Ook kan men het afschuwelijk vinden, dat dit stukje paradijs door lelijke fabrieken is verknoeid, en dat er altijd vieze rook boven Bozen hangt, maar zelfs dat is de hoofdzaak niet. Het geeft veel meer te denken, dat de stad zelf radicaal is veranderd. De oude stad heeft grotendeels haar vroegere karakter bewaard, ofschoon de gotische kathedraal, met haar fijne on-Italiaanse toeren, ge vaarlijk in het gedrang is gekomen tussen de nieuwe hoge gebouwen op het hoofd plein. Aan de overkant van de rivier de Etsch is echter een geheel nieuwe stad ont staan, in volslagen Italiaanse stijl met grote vierkante wooncomplexen, zonder erkers, zonder schuine daken of gevels, doch in de vorm van hoekige kubussen. Daar leeft men op straat, net als in een echte Italiaanse stad. Het is begrijpelijk dat de Zuid-Tirolers dit stadsgedeelte Sjanghai" noemen. Zij weten wel dat een zelfde tegen stelling tussen oud en nieuw ook op andere Italiaanse steden haar stempel drukt, maar hier krijgt deze ontwikkeling een bijzon dere nadruk, omdat de Italiaanse groep naar evenredigheid veel sterker toeneemt en een gevaar wordt voor oorspronkelijke bevolking. De uit de grond gestampte Italiaanse wijk van Bolzano, die door de oor spronkelijke bewoners van Zuid-Tirol „Sjanghai" wordt genoemd, omdat het leven zich er grotendeels op straat af speelt. Bolzano is reeds 73 pet Italiaans (Van onze correspondent in Bonn) Er is nog geen einde gekomen aan de ruzies, die bondkanselier Adenauer nu eens met zijn ene dan weer met zijn andere bondsminister heeft. Adenauer en zijn minister van Financiën, Schaffer, blijken nog altijd tegenover elkaar te staan. Ade nauer heeft in het openbaar verklaard, dat de gegevens van minister Schaffer over de legeringskosten, die de geallieerden van West-Duitsland wilden hebben, niet juist zijn. Schaffer houdt daartegenover staande, dat zy'n cijfers kloppen. In Adenauers christen-democratische partij, de C.D.U., vindt men het verkeerd, dat Adenauer voortdurend in het open baar tegen zijn ministers van leer trekt en niet binnenskamers poogt met hen over die verschillen van mening een oplos sing te vinden. De fractieleider van de C.D.U. in de Bondsdag, dr. Krone, en een der leiders van de christelijke sociale unie in Beieren, ir. Stücklen, hebben Adenauer dat onder het oog gebracht. Dr. Schaffer, zelf een Beier, heeft het met het oog op de debatten over de begroting in de Bondsdag te druk om zich voorshands met de kwestie bezig te houden. Het is mogelijk, dat hij tenslotte zijn portefeuille ter beschikking zal stellen. Men verwacht dat het vol tallig-' bestuur '-an de Beierse C.S.U. dins dag uit München naar Bonn zal komen om Adenauer de les te lezen. In Bonn wordt verteld, dat Adenauer geprobeerd heeft een opvolger voor Schaf fer te vinden. Hij zou de bondsafgevaar- digde dr. Wellhausen gevraagd hebben, of deze Schaffers portefeuille wilde over nemen, maar 'Vellhausen schijnt daar niet voor te voelen. Volgens minister Schaffer hebben de geallieerden voor het tot 5 mei lopende financiële jaar een Duitse bijdrage van 2.450 miljoen mark gevraagd, waarvan 1 miljard in de vorm van goederen en dien sten en de rest in geld. Bij Adenauer en zijn minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano, geven politieke overwegingen de doorslag terwijl minister Schaffer er naar streeft zijn begroting in evenwicht te houden. De juistheid van Schaffers cijfers worden in parlementaire kringen niet be twijfeld. ADVERTENTIE lm f dan kunt u op TIJD fris en uitgerust uw dagtaak beginnen. Een mooie collectie precïsïe-wekkers in verschillende geluidsterkten en voor betaalbare prijzen vindt u v.a. 8.75. in de merken Junghans - Kienzle - Westclox De kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem ADVERTENTIE Dat is voordeel extra met Rennies: U bent nooit in twijfel over het resultaat. „Zou het helpen?" is nooit in het geding, want Ren nies helpen on-mid-del-lijk, van de ene minuut op de andere. En zo is de zuurbrand nauwelijk uitgeslagen of dat simpele tabletje gesmolten op uw tong heeft die sner pende pijn in de kiem gesmoord. Probeer 't met Rennies. bij de eerste aanval de beste, dat u een hap eten verkeerd valt en de zuurbrand dreigt op te stijgen van uw maag tot hoog in de keel. „Stop!" zegt uw Rennie en de brand is geblust. ADVERTENTIE ©vefc DE KiEiNe GE VOEGERS D&S LEVENS Haaievinnensoep of vogelnestjes - wat prefereert U? Kikvorsbilletjes of pong- sit Jonge bamboe of gebakken vis met ananasDe Chinese keuken heeft een traditie van duizenden jaren en is een der fijnste ter wereld. Probeert IJ de volgende keer dus in elk geval eens iets anders dan loempia voor en bami na. Chinees eten is pittig - hoewel nooit scherp - en vraagt eenvoudig om een Spencer na afloop van Uw smulpartij. Want Spencer sigaretten zijn ook pittig en toch zacht - het gouden produet van de eeuwenoude traditie van Virginia. Onguur is: akelig, onaantrekkelijk, barbaars, ruw enzovoorts. In het Duits kent men: ungeheuer, maar onguur is geen germanisme. Het komt reeds in het Middelnederlands voor in de vor men: onghehure, onghehiere. Het voor voegsel on- duidt een ontkenning aan en de oorspronkelijke betekenis van het woord dat thans: guur luidt, is dan ook: vriendelijk, zachtzinnig. In de schrijftaal is het weinig in gebruik, maar men hoort het nog dikwijls zeggen van aller lei wat in z'n soort afkeerwekkend is. Men spreekt van een onguur dier, maar ook van ongure straattaal. Welk ver band er is tussen onguur en guur in de zin van schraal, koud, zal de volgende maal worden behandeld. De toneelschrijver Arthur Miller is ver hoord door de commissie voor on-Ameri kaanse gedragingen uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij werd door de commissie gehoord over de vraag, welke relaties hij in het verleden met communistische organisaties gehad heeft. Hij verklaarde daarbij, dat hij nooit onder de communistische partijdiscipline gestaan heeft, maar dat hij wel organisa ties gesteund heeft, waarvan later gezegd werd dat zij gecamoufleerde communisti sche bewegingen waren. „Dat paste bij de stemming waarin ik toen (eind 1940) was", verklaarde hij. „In die tijd steunde ik som mige dingen die ik nu niet zou steunen. Ik zou thans geen zaak of beweging steu nen, die door communisten beheerst werd". Bij het verhoor kwam het tot een inci dent, toen men wilde dat Miller de namen zou noemen van personen die aanwezig waren bij een in 1947 gehouden congres van communistische schrijvers. Miller ver klaarde dat zij geweten hem verbood de namen van anderen te noemen. Aan het einde van het verhoor spoorden twee commissieleden Miller aan, zi,n „schitterende gaven" te gebruiken voor het bestrijden van de communistische samen zwering. Miller antwoordde dat hij op basis van de realiteit het liefst positieve stukken zou schrijven, maar „ik kan het Ameri kaanse volk niet vertellen dat alles in orde is, als ik het in de ogen kijk en zie dat dat niet "zo is". TONEEL EN DANS Zaterdag 23 juni. Openluchttheater, Bloe- mendaal, 20.30 u.: Opvoering van Baskische muziek, dansen en liederen door het ver maarde gezelschap „Les ballets Basques Oldarra" uit Biarritz. Zondag 24 juni, Openluchttheater, Bloemen- daal, 20.30 u.: Opvoering door „Les ballets Basques Oldarra" uit Biarritz. Het folklo ristische programma vermeldt Baskische muziek en dansen. Maandag 25 juni. Openluchttheater, Bloe- mendaal, 20.30 u.: „Les ballets Basques Ol darra" uit Biarritz met een kleurig folklo ristisch programma uit. Woensdag 27 juni. Stadsschouwburg, 20 uur: Internationaal experimenteel programma door het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell in het Holland Festival, met choreografieën van Peter van Dijk, Maurice Béjart, Rudi van Dantzig, Jaap Flier, Walter Gore en Jan Leo Zielstra. DIVERSEN Vrijdag 22 juni, Gebouw H. K. B., 19.30 uur: Prijsuitreiking aan de winnaars van de derde toneelwedstrijd van de Nederlandse Amateur Toneelunie. De heer J. L. W. van Ruiven zal hierbij voordragen uit „De zachtmoedige" van F. Dostojevski. Zaterdag 23 juni. De Leeuwerik, 20 uur: Het Haarlemse cabaret „Zwart - Wit" voert een programma van kleinkunst op. Zaterdag 23 juni, Lldo Theater, 23.30 uur: Speciale nachtvoorstelling van de film „Verdorven jeugd" met Anna Maria Ferrerd. Zondag 24 juni. Cinema Palace, 10.30 uur: Speciale voorstelling van de film „lm weis- sen RössT' naar de gelijknamige operette. Zondag 24 juni, Rembrandt Theater, 11 uur: Speciale voorstelling van de Zweedse film „Het grote avontuur". Zondag 24 juni, Lido Theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Rose Marie" naar de gelijknamige operette. Zondag 24 juni. Studio Theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „De rode speer" met John Bentley en Martha Heyer. Maandag 25 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Balletopvoering van leerlingen van me vrouw To Venema. Dinsdag 26 juni. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Haarlemse Toneel Ensemble geeft een opvoering van „De voetbalpool". Woensdag 27 juni, Openluchttheater, Bloe- mendaal, 14.30 uur: Het Aerdenhouts Kin dertoneel onder leiding van mevrouw J. van "ampen geeft een opvoering van „De gelaarsde kat". MUZIEK Vrijdag 22 juni, Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingenuitvoering van het Haarlems Muziekinstituut onder -leiding van N. Hoogerwerf. Zaterdag 23 juni. Muziekschool Toonkunst, 20.15 uur: Uitvoering van leerlingen van Bets Nederkoorn. Het programma vermeldt werken van: W. A. Mozart, Fr. Liszt, S. Rachmaninov, C. Debussy, M. de Falla en W. Pijper. Zaterdag 23 juni. Muziektent Westkolk, Spaarndam, 20 uur: Concert door het Chris telijk fanfarekorps „Arti et Religione". Zondag 24 juni, Grote Kerk, 10 uur: In de morgendienstoefening onder leiding van ds. G. J. Waardenburg concerteert het Haar lems Bach-ensemble onder leiding van George Robert. Uitgevoerd wordt een can tate van J. S. Bach. Dinsdag 26 juni. Concertgebouw, 20 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Arjé Zemanek een zomerconcert. Het programma vermeldt: het Concert voor strijkorkest van Ben- Chaim, het Eerste Pianoconcert van P. I. Tsjaikowski en de Zesde Symponie van Fr. Schubert. Dinsdag 26 juni. Grote Kerk, 20 uur: Orgel concert door de stadsorganist Albert de Klerk. Het programma vermeldt werken ADVERTENTIE Imitatie SUEDE JACKS39.75 Water- eft winddichte ANORAKS 19.75 Italiaanse REGENJASSEN39.50 5/4 DAMESPANTALONS alle moderne kleuren 1 i O Bezoekt onze KAMPEERAFDELING KAMPERVEST 1 HAARLEM coocccccceccoococccooorooc«>coooooccocxxxxxxx>oooococoooooocoooooocoooooc>cxxx»xxxxx^^ 8 VRIJDAG 22 JUNI Minerva: „Slaven van de Nijl," 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Het mes op de keel," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris canaille," 18 j., 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontsnapt uit Chiku Shan," 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vuurgevecht in de bergpas," 14 jaar, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „The Swan," alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zwaard en het kruis," 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 23 JUNI Minerva: „Slaven van de Nijl," 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Hel mes op de koel," 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris canaille," 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft," 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontsnapt uit Chiku Shan," 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vuurgevecht in de bergpas." 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Swan," alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zwaard en het kruis." 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur.Lido: „Verdorven jeugd," 18 jaar, 23.30 uur. Openluchtthater, Bloemendaal, 8 uur: Baskisch ballet „Oldarra." SPANJE, VALENCIA - In de provincie Valencia, de tuin van Spanje, is water een kostbare vloeistof. Van de welvaart in deze laagvlakte, dus van de instandhouding der natuurlijke vruchtbaar heid, hangt het bestaan van een groot deel van het land af. Het zal nauwelijks nood zakelijk zijn aan de beteke nis van de sinaasappelteelt te herinneren, maar minder bekend is, dat het landschap ten zuiden van de stad Va lencia een aaneenschakeling is van sawah's en dat Spanje zijn vrij grote behoefte aan rijst volledig uit eigen oogst kan dekken. Daarnaast levert de provincie een aan zienlijke hoeveelheid tuin bouwproducten. De Spanjaarden hebben al vroeg geleerd zuinig met hun watervoorraad om te gaan. De regenval is gering en 's zomers kan het gebeuren, dat zelfs de grote rivieren nagenoeg droogvallen. Reeds gedurende de Moorse bezet ting, die wat Valencia betreft in 1239 ophield, toen koning Jaime I van Aragon de stad veroverde, was de provincie doorsneden met irrigatie kanalen. Deze levensaders zijn zorgzaam in stand ge houden en regelmatig ver beterd. Aan weerszijden van de Guadalquivir, die enkele kilometers van Valencia in de Middellandse Zee uit mondt, lopen de hoofdka nalen, vier ten noorden, drie ten zuiden ervan. Hieruit ontspringen tientallen aftak kingen en deze delen zich op hun beurt weer, zodat elk stukje landbouwgrond het zo nodige water verkrijgt. Men moet dit even weten om te kunnen begrijpen waarom de Valencianen er zo angstvallig op toezien, dat de verdeling van het water op de rechtvaardigste wijze geschiedt. Ieder krijgt zijn deel niet minder, maar zeker ook niet meer. Wie de strenge wetten op het water verbruik overtreedt, bijvoor beeld door in tijden van schaarste ervan te stelen, dus onrechtmatig af te tappen, de kanalen te beschadigen of de sluizen te openen voor een officieel vastgesteld tijdstip, maakt kennis met een recht bank, die in de wereld uniek is: El Tribunal de las Aguas de Waterrechtbank. Elke donderdag komt het tribunaal bijeen voor de Poort der Apostelen van de kathedraal op het plein van de Virgen de los Desampara- dos. Een rechtzitting is lang zamerhand een toeristische bezienswaardigheid gewor den, maar dat neemt het feit niet weg, dat de in zwarte toga's gehulde rechters, zeven in getal een voor elk kanaal, hun taak en waardigheid doodernstig nemen. Zij vel len hun vonnissen, waarop geen beroep mogelijk is, in het belang van het algemeen, een belang, dat zij tot in fi nesses kennen, omdat zij zelf in het dagelijks leven dood gewone boeren zijn. Precies om half twaalf wordt de zitting geopend. Even tevoren heeft de algua- zil, een functionaris, die zo wel gerechtsdienaar als deur waarder is, de verplaatsbare hekken gesloten, waardoor een deel van het trottoir her schapen is in een openlucht rechtzaal. De zeven rechters, wier doorgroefde koppen ge tuigen van lang en hard wer ken onder een meedogenloze zon, begroeten elkaar vol gens een aloud ceremonieel, ontbloten dan het hoofd en nemen in hun zetels plaats. Alle belanghebbenden, die min of meer nerveus op dat moment hebben gewacht, staan met hun neus tegen het hek en wachten af tot hun namen door de alguazil worden afgeroepen. Achter hen drommen de nieuwsgie rigen. Fototoestellen klikken: een interessant plaatje om thuis te laten zien. Er heerst een bijna plechtige stilte. Het rumoer van de grote stad klinkt op de achtergrond als het gegrom van een getergd dier. De meeste beklaagden wa gen het niet aan de standing van het tribunaal tekort te doen. Een ingewortelde eer bied voor dit instituut, dat zijn gezag ontleent aan het oude privilege van koning Jaime I, maar bovendien aan een heilige eerbied voor het levenbrengende water, doet hen vergeten dat een van de rechters een buurman is, met wie zij 's avonds in de her berg een glas wijn drinken. Soms laat een overtreder echter zijn zuidelijk tempera ment spreken. Wild gesticu lerend en met grove woorden betuigt hij zijn onschuld of tracht zijn fout weg te rede neren. Hij wordt door de al guazil tot de orde geroepen en wil hij zich niet matigen, dan wordt hem op staande voet een mult-a, een boete op gelegd. Dat helpt meestal en mocht hij nog niet voor rede vatbaar zijn, welnu, dan wordt de boete genadeloos verdubbeld. Nergens ter wereld wordt eenvoudiger en sneller von nis gewezen. Wanneer de klacht naar het oordeel van de rechters voldoende is be keken, overleggen zij, zonder hun zetels te verlaten, en kele ogenblikken op gedemp te toon met elkaar. Vervol gens maakt de oudste rechter het vonnis bekend en daar mee is het geval onherroepe lijk afgedaan. Er is recht ge sproken volgende zaak! Enkele jaren geleden wist een beklaagde het college er van te overtuigen, dat niet hij, maar een van de rechters de schuldige was. Men was toen getuige van een uitzon derlijk tafereel: de ontmas kerde rechter stond op, trok zijn toga uit en overhandigde die z- ijgend aan de man, die hem van zijn voetstuk had gestoten. De rollen werden verwisseld en niemand toon de zich over deze gang van zaken ook maar enigszins verwonderd. J. K. D030cococ<xx»c>c>cooccoooooso30cooocooooooco<x»oocoooaxxxxxxx>oocOTOooc>c>cc«cco30ooo^^ Het eerste concert in de zomerserie van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest zal dinsdag 26 juni plaats hebben en onder leiding van de gast- dirigent Arjé Zemanek staan. Zema nek, die in 1918 te Praag werd ge boren, emigreerde in 1939 naar Israel, waar hij in Jeruzalem aan het Pales tijns Conservatorium studeerde. Later studeerde hij orkestdirectie onder lei ding van dr. Anton van der Horst en Felix Hupka te Amsterdam en in Ita lië. Na zijn terugkeer in Israel in 1951 was Zemanek regelmatig gastdirigent bij het Symfonie-orkest van de radio. Hij was tevens mede-dirigent van het Haifa-orkest, alsmede leider van het koor van de universiteit te Jeruzalem. van J. Vranken, J. Bijster. C. Franck, L. N. Clérambault en J. S. Bach. Donderdag 28 juni, Grote Kerk, 15 uur: Orgel concert door de stadsorganist Albert de Klerk. Uitgevoerd zullen worden werken van: G. Muffat, L. C. d'Aquin, W. Vogel, L. Vierne, B. van Marken, G. Ph. Tele- mann en A. Vivaldi. Donderdag 28 juni. Grote Markt, 20 uur: Beiaardbespeling door stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 29 juni van 11.3012.30 uur. Donderdag 28 juni. Zaanenbos. 20 uur: Con cert door het Christelijk fanfarekorps „Arti et Religione". Vrijdag 29 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Uitvoering van leerlingen van de Muziek school van Toonkunst, directeur P. Vincent. TENTOONSTELLINGN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppehhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur. Tentoonstelling van reprodukties van Rembrandt-tekeningen. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van, 11-17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 12-17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 15-17 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen. Geopend van 14 tot 17 uur, Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 14-17 uur en donderdag van 10-12.30 en van 13 30-17 ui". Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht ^overstromingsramp februari 1953. Vishal: Tentoonstelling van werken van de schilder G. H. Breitner. Van 9 juni af tot 8 juli. Museum „Het Huis Van Looy". Tentoonstel ling van werken van de leden van het Genootschap „Kunst zij ons doel". Geopend vrn 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zondags van 14-17 uur. Van 16 juni tot 16 juli. <wcooooceooocccoooa occoccccoccccooooooooooooi U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE HAARLEM Er is meermalen ge klaagd over de grote overlast, die voor al de wielrijders ondervinden op de weg tussen Haarlem en Amsterdam van de dichte stofwolken die bij het passeren van een automobiel of een motorfiets worden opgeworpen. Vanwege de Wa terstaat wil men deze klachten onder vangen door het aanbrengen van grote platen van ijzercement op het wegdek, waarmede men thans is begonnen. Men verwacht van deze bestratingswijze minder stof en als een ander voordeel ook minder slijtage.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5