Bestuur in rumoerige vergadering met acht leden versterkt Toren van Lisse in restauratie KAPOK Stichting maatschappelijk werk begint sociologisch onderzoek DIERENBESCHERMING Aanmeldingsformulier Werk duurt een half jaar en kost zestig mille WÊÈËËm Voor saneringen in Haarlem Werk van drie jaar in afwachting van de wettelijke richtlijnen VRIJDAG 22 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Kandidaten der oppositie-groepen niet gekozen Dit is de administrateur" De verdwenen dieren Lid of geen lid „Ongeldig!" Voorstel van orde moest wachten Burgerlijke Stand van Haarlem Hotelbriefjes leren: Vreemdelingenbezoek aan Haarlem stijgt elk jaar Bezoek Frans Halsmuseum steeg sinds 1953 met de helft Haarlemse industriële omzetten blijven stijgen Dodelijk ongeluk te Santpoort Rode Kruiscollecte bracht bedrag van 24.479 op Inrichting paviljoen van nazorg Beenderen gevonden Recordaantal huizen in aanbouw op 1 april 1956 Jonggehuwden: 26 géén woning70 inwoning „Hitlermethoden!", „Leugenaar", „Dictator", „Sabotage" en dergelijke scheld woorden vormden de trieste begeleiding van de gisteravond in De Leeuwerik voortgezette jaarvergadering der Vereniging tegen 't mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, waarvan het rumoerige eerste bedrijf zich, zoals men zich herinneren zal, op 23 mei afspeelde. Toen was men na vier uur van heftige verwijten en harde woorden, niet verder gekomen dan het eerste agendapunt; thans duurde het tot een uur 's nachts voor de vergadering met moeite en pijn de jaarstukken afgehandeld had en het zittende bestuur van drie man tot twaalf leden was uitgebreid in een verkiezing, die een algehele overwinning werd voor de bestuurspartij. Reeds bij de aanvang der vergadering was uit verschillende „open doekjes" op te maken, dat bestuursaanhang thans in veel groter getale was opgekomen dan op 23 mei, toen de oppositie numeriek de bo ventoon voerde. Het begin kenmerkte zich overigens door een bizonder rustige sfeer, zodat de voorlezing der notulen vlot en on gestoord verliep. Wel was er even ver bazing toen vice-voorzitter E. D. des Bou- frie, die ook thans weer presideerde, deze voorlezing liet verrichten door de heer W. L. M. Coccoris, wiens naam en kwali teiten het gros der leden volkomen onbe kend bleken te zijn. Later helderde de voorzitter dit punt op met de verklaring, dat deze heer, een accountant, door het bestuur als administrateur aangesteld was, omdat de penningmeester al dat werk niet meer aan kon. Dit had een vrij scherpe uitval van een der opposanten, de heer D. W. Brouwers haven, tengevolge, die wilde weten waar om de vergadering daarin niet geraad pleegd was. De voorzitter repliceerde, dat het bestuur •zijns inziens ten volle het recht had, op eigen gezag een administrateur te be noemen. Diverse leden der oppositie voerden daarna het woord over de jaarstukken waaromtrent zij van tevoren, gelijk het bestuur bepaald had, schriftelijke vragen ingediend hadden. De schriftelijke beant woording van die vragen door het bestuur (waarvan wij in onze editie van dinsdag j.l. een samenvatting gegeven hebben) von den zij onvolledig en onbevredigend. De heer B. H. J. C. van Oosterhout, een van de „groep van Tien" verweet het bestuur dat het de feiten in de stukken en pers- communiqué's verdraaid weergeeft en de schuld voor het uittreden van een aantal vroegere bestuursleden aan de oppositie geeft zonder daarvoor bewijzen aan te voeren. Ook over het aantal bedankjes van leden zou het bestuur onjuiste getallen verschaft hebben, terwijl de heer Ooster huis ook de balanspost „contributies" aan vocht als waarschijnlijk f 1200,te laag gesteld. Mevrouw J. RechsteinerMondriaan, ex- bestuurslid, die vroeger de asielzaken be hartigde, zei dat de zorg voor de dieren in het asiel thans aanmerkelijk slechter is dan in haar tijd, naar uit de cijfers van de dieren voor welke een tehuis gevonden is, zou blijken. Met de heer Wilkes wilde zij nu gaarne vernemen wat er met de 900 verdwenen asieldieren gebeurd is. „Daarop kan ik het antwoord geven", zo haakte de heer S. Weiland, oud-asielbe heerder, in. Hij vertelde dat in 1955 bijna zeshonderd katten door de asielarts afge maakt en als kadavers verkocht zijn a 35 cent per stuk. „En dan beweert het be stuur dat er op de gestorven dieren geen winst gemaakt is". Dat alles en ook de aantallen afgemaakte honden had de heer Weiland destijds deugdelijk geadmini streerd, en als het bestuur dit niet ge controleerd heeft, treft hem daarvoor geen blaam, zo meende hij. Twee candidaten van het bestuur voor de vacatures achter de groene tafel, de heren A. Quakernaat en A. P. Smit, bra ken daarna een lans voor het beleid van het bestuur en stelden voor, de strijdbijl te begraven, hetgeen met langdurig applaus van de bestuurspartij en luide protesten van de opposanten begroet werd. De voorzitter, de heer J. Hessels, en de administrateur Coccoris beantwoordden de vragers, waarbij de eerstgenoemde zich be reid verklaarde de gehele administratie als nog door een accountant te laten onderzoe ken, mits de vergadering het bestuur daar toe opdracht zou geven. Hierop werd echter niet ingegaan, maar des te meer kritiek kwam er los op de verdere replieken van de voorzitter, wie met name verweten werd, dat hij bepaalde vragen niet beantwoord of ontdoken had. Onder de bedrijven door was de stemming steeds rumoeriger geworden, vooral nadat de heer Van Oosterhout fel van leer ge trokken was tegen het feit dat hij in de jf gste beschrijvingsbrief van het bestuur als „niet-lid" was gekwalificeerd en ook geen jaarverslag had ontvangen. „De pre sident van de Haarlemse rechtbank heeft in kort geding vastgesteld dat ik wel dege lijk nog lid ben", voegde hij de heer Des Boufrie toe, „en u doet er goed aan daar terdege rekening mee te houden". „Schiet r op", zei de voorzitter, „want wij moeten vanavond het be stuur uitbreiden. Dit bestuur van drie mensen wil geen dag langer de verant woording dragen voor deze grote ver eniging". „Dan treedt u maar beter direct af", repliceerde de heer Van Oosterhuis, waarop de voorzitter hem onder groot tumult uit beide kampen, het woord ontnam. „Nu moeten wij beslissen over de motie van wantrouwen over het bestuursbeleid die ter elfder ure op de vorige vergadering in ingediend is en toen niet meer aan de orde kon komen", vervolgde de heer Des Boufrie, nadat de rust teruggekeerd was. „Wie heeft die motie eigenlijk ingediend". „Ik" zei de heer Honing, „maar onder deze omstandigheden trek ik die motie liever in, omdat wij opposanten nog lang niet alles verteld hebben". „Goed", zei de voorzitter, „dan h b ik hier een andere motie ontvangen, inhou dende een voorstel om de jaarstukken als afgedaan te beschouwen en direct tot be- stuursaanvulling over te gaan". De heer Honing: „Dan handhaaf ik mijn motie van wantrouwen". De voorzitter: „Gaat u zitten, mijnheer Honing. Ik breng deze nieuwe motie in stemming". Luid applaus, maar ook gejoel en geroep „Huurlingen! Bestuursknechtjes!" Het ru moer hield minutenlang aan, totdat de voorzitter vaststelde, dan maar eerst over het al of niet in behandeling nemen van de nieuwe motie te stemmen. Toen hij echter verklaarde dat deze stemming bij handopsteken zou geschieden, barstte op nieuw een woedend geschreeuw los dat pas bedaarde toen het bestuur akkoord ging met een procedure waarbij de leden persoonlijk hun stem zouden uitbrengen in handen van een stemcommissie. Dit gebeurde op het podium, maar nog voor er goed en wel een begin gemaakt was, probeerde mevrouw J. C. Strebe Langendonk zich van des voorzitters micro foon meester te maken, terwijl zij luide uit riep dat deze stemming ongeldig was. Nauwelijks had de voorzitter dit plan verijdeld of mevrouw Schouten echtge note van de >ud-voorzitter der propa- gandacommissie deed een aanval op de microfoon, die echter eveneens mislukte. Zonder microfoon riep deze dame toen haar beschuldiging de zaal in en dit was inderdaad een zeer ernstige aantijging. Zij beweerde namelijk vóór een der vo rige vergaderingen in 1955 met medeweten van het bestuur een lidmaatschapskaart gekregen te hebben, zonder dat zij lid was, om ter vergadering tegen de oppositie te stemmen. Zowel mr. Boers als de heer Des Boufrie verklaarden desgevraagd aan de journa listen, van deze zaak niets af te weten. De telling had intussen een meerderheid van 123-75 ten voordele van de bestuurs partij opgeleverd, waarna de motie zelf in stemming gebracht zou worden. Inmiddels was er een voorstel van orde ingediend, waarin een der opposanten aan beval, de discussies te schorsen en een neu trale commissie te benoemen onder voorzitterschap van mr. Th. F. Raedt om de geschillen tussen beide partijen te on derzoeken en ten spoedigste een buiten gewone ledenvergadering bijeen te roe pen ter verkiezing van een nieuw bestuur. HAARLEM, 21 juni 1956 ONDERTROUWD: 21 juni, H. H. Kosters en M. J. Berkhout. GEHUWD: 21 juni, P. J. A. Rijkelijkhuizen en M. A. Th. van Rooijen; H. Jansen en E. W. S. Seubring: H. de Boer en W. I. C. Joustra; B. M, Willemsen en E. van Dijk; J. P. Prins en P. Boersma; L. J. Groen en J. J. Rosmolen; W. H. Nöthlich en O. S. Siméon; W. de Vries en W. E. .Toosten. BEVALLEN van een zoon: 19 juni. C. A. Rodenburg—Schravendijk; 20 juni. C. Hoorns Koenekoop BEVALLEN van een dochter: 19 juni, H. R. Grinten Broeke; 20 juni. K. Medenblik Veenendaal; 21 juni. C. A. VerdugtVink; A. M. van ZeelandBijster. OVERLEDEN: 19 juni, J. M. W. Noordhof. 41 j„ van Kinshergenstraat; C. Meijer, 86 j., van Zeggelenstraat: H. HeemskerkKoster, 72 j., Kamperla-.n; A. C. EntersPeelen, 69 j„ Djambistraat; 20 juni, J. Vos van Zalinge, 86 j„ Jan Nieuwenhuijsenstraat; M. J. M. KockmannGoosen, 68 j„ Kruisstraat; F. J. M. Wiese, 88 j„ Westerhoutstraat; M. F. P. Moeke—Uijl. 50 j., Vinknestraat; M. A. van der WelSteenbergen, 71 j., Wouwerman- straat. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zjj die zich met ingang van 1 juli 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De voorzitter wilde dit echter niet in stemming brengen omdat zijn inziens de jaarstukken-motie voorrang had. Daarover werd dan ook gestemd nadat de opposan ten in het stembureau bedankt hadden en deze telling leverde een 117-65 voorsprong voor „de loyalen" óp. „Nu kunnen we dus overgaan tot de aanvulling van het be stuur, concludeerde de voorzitter en on danks de heftige protesten van de oppo sitie, wier voormannen inmiddels opge wonden om de bestuurstafel samenge dromd waren, liet hij ook deze stemming houden. Nieuw tumult ontstond toen de oppo santen vóór het stembureau hoorden dat zij alleen op groepen kandidaten dus ofwel op die van het bestuur, of op de lijst van de beide oppositiegroeperingen konden stemmen en niet op enkelingen. De bestuurskandidaten, de heren Fr. Heerkens Thijssen, J. Hessels, A. Quaker naat, J. O. Slingervoet Ramondt, H. Veld kamp, L. C. van Oldenborgh, M. G. Beu kenkamp en A. P. Smit kregen 109 stem men; op het drietal van de groep Hellinga en de twee kandidaten van de groep- Strebe werden respectievelijk 50 en 39 stemmen uitgebracht. Uit een overzicht en een tabel over het vreemdelingenverkeer te Haarlem, welke zijn opgemaakt door de afdeling Regionaal Onderzoek van het Economisch Instituut, blijkt dat het aantal mensen, waarvan be kend is dat zij in de laatste jaren in Haarlem in hotels en pensions hebben ver bleven, is gestegen. Men heeft hiertoe de bij de politie binnengekomen hotelbriefjes geraadpleegd. Volledig zijn de cijfers dus niet en bovendien verschaffen zij geen in- zich in de duur van het verblijf. In 1954 was dit aantal hotel- en pensiongasten ten opzicht van 1953 met bijna 10% toegeno men en in 1955 kon weer een stijging ten opzichte van 1953 met bijna 10% toegeno- geconstateerd. Het aantal buitenlanders dat volgens deze gegevens in Haarlem verbleef, be droeg in 1953: 7.739 en in 1955: 10.180. Dit betekent een toenming van niet minder dan 31%. Opmerkelijk is, dat dit grotere bezoek valt waar te nemen bij alle ver melde nationaliteiten, behalve de Belgische, waar een daling van bijna 30% optrad. D grootste relatieve toeneming trad op in het bezoek der Fransen, namelijk met bijna 80%. De grootste absolute toeneming vertoonde het verblijf van Duitsers in Haarlem, namelijk 933 personen (dat is een toeneming van 49%). Het buitenlandse bezoek is vooral gecon centreerd in het tweede en derde kwartaal, maar het verblijf van Nederlanders is veel gelijkmatiger over het jaar verdeeld. Rekening houdend met de genoemde on volledigheid en met het feit dat de cijfers niets zeggen over de vreemdelingen, die Haarlem een kort bezoek (minder dan 1 dag) brengen, lijkt toch de conclusie ge wettigd, dat de omvang van het vreemde lingenverkeer in de laatste jaren is toege nomen. Nog een aanwijzing in deze richting kunnen de cijfers omtrent het bezoek aan het Frans Halsmuseum en aan de Grote- of Sint Bavokerk verschaffen. Daarvan be vat het kwartaalverslag de onderstaande tabel: Frans Hals- Grote- of Jaar museum S.t Bavokerk 1953 39.290 14.019 1954 52.661 22.830 1955 58.621 19.442 Het aantal bezoekers aan het Frans Halsmuseum is sinds 1953 gestegen met 49% en het bezoek aan de Grote- of St. Bavokerk is in dezelfde periode toegeno men met 38%. De totale omzetten van de Haarlemse in dustrie, welke over het laatste kwartaal van 1955 73.807.000 bedroegen, vertoon den een stijging van 32 percent vergeleken met het voorgaande kwartaal. Zoals reeds eerder in deze kwartaalberichten is opge merkt, moet bij deze verhoging rekening worden gehouden met de gewoonte van het bedrijfsleven om voor het einde van het jaar zoveel mogelijk te factureren. Een vergelijking van de omzetten in het laatste kwartaal van 1955 met de omzetten in de zelfde periode van 1954 leert, dat deze toe neming 19 XA percent heeft bedragen, zo vermeldt het kwartaalbericht van de afde ling Regionaal Onderzoek van het Neder lands Economisch Instituut. De totale omzetten van de industrie over het geheel 1955 bedroegen 246 miljoen gul den. Vergeleken met het totaalcijfer voor 1954, 216 miljoen gulden, kan een stijging van ruim 13'A percent worden geconsta teerd. Van deze totale omzetten werd 21 per cent rechtstreeks door de industrie ge ëxporteerd. In voorgaande jaren was dit percentage eveneens ongeveer 20, zodat ge concludeerd mag worden, dat de stijging van de waarde van de export gelijke tred heeft gehouden met de toeneming van de totale omzetten van de industrie. Spanning op de arbeidsmarkt Op de arbeidsmarkt blijft de toestand van een te gering aanbod van arbeids krachten bestaan. Het aantal geheel werk lozen bedroeg per 26 april 1956 301, dat is 0,18 per 100 inwoners (voor het overeen komstige tijdstip van 1955 was het aantal geheel werklozen 527, dat is 0,32 per 100 inwoners). Vergeleken met 26 april 1955 valt dus een teruggang van 0,14 geheel werklozen per 100 inwoners te constateren. 1 Het aanbod van arbeidskrachten bestaat vcor het grootste deel uit mannen, name lijk 356 mannen tegen 55 vrouwen (waar van 139 mannen en 4 vrouwen, die als „minder geschikt." moeten worden be schouwd). De vraag naar arbeidskrachten op 26 april 1956 bedroeg 1.797 personen (op het overeenkomstige tijdstip van 1955 bedroeg deze vraag 1.686). Deze aanvragen van werkgevers betroffen 896 mannen en 901 vrouwen, zodat de spanning op de Haar lemse arbeidsmarkt in het bijzonder wat het aanbod van vrouwelijke arbeidskrach ten betreft, blijft voortbestaan. Op de noordelijke hoek van de Hoofd straat en de Rijksweg te Santpoort is van morgen omstreeks 7 uur een wielrijder, komende uit de richting Velsen onder een uit de Hoofdstraat naderende autobus van de NZH geraakt. De wielrijder, de 19-jarige H. J. Hiemkes uit Beverwijk werd op slag gedood. De fietser, die door de chauffeur van de autobus niet is opgemerkt, heeft vermoedelijk op de Rijksweg achter een bromfietser gezeten, die rechtsaf de Hoofd straat insloeg. De politie te Velsen verzoekt deze bromfietser zich te melden, daar ge tuigen van de aanrijding ontbreken. Vol gens het signalement was de bromfietser ongeveer 30 tot 40 jaar oud, gekleed in donkere regenjas en alpinomuts en rijdend op een zwarte bromfiets. Op hetzelfde kruispunt heeft vanmorgen te 10 uur de bromfietser O. uit Santpoort, die uit de richting Santpoort-dorp kwam en het rijwielpad langs de Rijksweg wilde oprijden, geen voorrang gegeven aan een uit Haarlem naderende*-volkswagen. De man kwam onder de auto terecht en moest met zeer ernstige verwondingen in het An- toniusziekenhuis te IJmuiden-Oost worden opgenomen. De in Haarlem en omgeving gehouden collecte ten bate van het Rode Kruis heeft f 24.479 opgebracht. In Haarlem was hel resultaat f 17.000; in Heemstede f3.918; in Bloemendaal f 1.277; in Aerdenhout f 1.009; in Overveen f 622; in Bennebroek f371: in Vogelenzang f 139 en in Spaarndam f 140. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor een bedrag van 23.00.! voor de inrichting van het eerste dubbele paviljoen van de centrale arbeidsinrichting nazorg aan de Schalkwijkerweg beschik baar te stellen. Op 3 maart 1954 heeft de raad besloten tot stichting van een centrale arbeidsin richting. De bouw van het eerste dubbele paviljoen, bestaande uit twee afdelingen is thans zover gevorderd dat verwacht mag worden, dat dit paviljoen begin September in gebruik genomen kan worden. Thans moet het ingericht worden. Volgens B. en W. verdient het aanbeveling te beginnen met een afdeling voor boekbinderij en montage en een afdeling voor houtbewer king. In iedere afdeling zullen twintig minder-validen (mannen) tewerk gesteld worden met toepassing van de G.S.W.- regeling voor handarbeiders. De kosten van inrichting worden geraamd op 23.000. ADVERTENTIE De Lissese gemeen tetoren staat in de steigers! Reeds een dag of tien kon men langs het pad, dat naar de toren leidt de stapels steiger palen en planken vinden plus een bord met de mededeling, dat bekwame steiger makers hier welkom waren. Deze week zijn de eerste palen de grond in gegaan en de fa. v. d. Velden De Jong uit Leider dorp kan binnenkort met de restauratie beginnen. De uitvoer der, de heer G. Lems, vertelde ons, dat de werkzaamheden G a 7 maanden in beslag zullen nemen. De kosten bedragen ruim 60.000.—. Er moet dan ook hel een en ander ge beuren. De toren, die van baksteen is op getrokken en een buitenbekleding van tufsteen heeft, is vooral op de noord en de westkant in een minder goede staat. De regen en de wind hebben in de stenen grote gaten gevreten en voor het overige deed, om het in de geijkte termer te zeg- PPPWSPP* gen, „de tand des tijds" de rest wel. De slechte stukken worden er uitgehaald en vervangen door nieuwe tufsteen. Verder wordt het torenportaal, dat nu al jaren buiten gebruik is het dient als opslag plaats voor een baar, e.d. van de pleis terlaag ontdaan en geheel in de oorspron kelijke staat gebracht. De trap, die van hier uit naar de eerste verdieping leidt, gaat verdwijnen. In een der zijkamers van de toren komt een wenteltrap. Daar het por taal van een nieuwe tegelvloer zal wor den voorzien, kan de toren, wanneer men dat wenst, weer hoofdingang voor de kerk worden. Het is hier echter een bijzondere situatie, dat de toren gemeente-eigendom is en de kerk het bezit van de Nederlands Hervormde gemeente. Deze laatste kon verleden jaar de toren van de gemeente overnemen voor.... 1.maar men be dankte wijselijk voor de eer. Wanneer de Nederlands Hervormde gemeente de toren dus weer als ingang voor de kerk wil gaan gebruiken,, dan zal men daar toestemming van het gemeentebestuur voor moeten hebben. De eerste étage zal ook een nieuwe tegel vloer krijgen en de daarboven gelegen drie verdiepingen zullen van een nieuwe houten vloer worden voorzien. Hoewel men voor het graven cler gaten voor de steigerpalen slechts heel weinig aarde behoefde te verzetten, stuitte men aan de voet van de toren prompt op mensen beenderen. Dat verwonderde de heer Lems in het geheel niet. Hij heeft ze al gevonden B. en W. van Haarlem zullen de raad op woensdagmiddag 27 juni machtiging vra gen om met de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk een overeenkomst aan te gaan, waarbij deze de verplichting op zich neemt voor deze gemeente een so ciologisch onderzoek in te stellen en dit te voltooien in ongeveer drie jaren tegen een vergoeding van ten hoogste f 18.000 per jaar. In een uitvoerig pre-advies vestigen B. en W. er de aandacht op, dat de gemeente niet rustig kan wachten op een weHelPke basis voor de saneringsplannen en een rijksbijdrage voor de uitvoering ervan waaraan in Den Plaag gewerkt wordt. Zij zal zich intussen zélf door een diepgaand en zich ver uitstrekkend onderzoek moe ten voorbereiden op de noodzakelijke sa neringen, gezien de ingrijpende sociale con sequenties ervan. Een sanering is niet al leen een technische maar vooral ook een so ciale aangelegenheid. Het gaat daarbij niet alleen om de bewoners van de te saneren buurt en die daarbuiten waarmee zij be trekkingen onderhouden maar om de ge hele stad. Het onderzoek zou te veel in de lucht komen te hangen, als het zich niet tevens richtte op een karakterisering van de wijken en buurten van de gehele stad. Wat men zou kunnen noemen een „sociale kaart" van de stad is nodig om maatrege len ten aanzien van enig stadsdeel ver antwoord te maken. Een ingreep in zulk een stadsdeel zal de verplaatsing noodza kelijk maken van inwoners naar andere wijken, hetgeen maatschappelijke en eco nomische gevolgen heeft, zowel voor de verplaatsten als voor de overige bewoners, hetzij in de te saneren wijk hetzij in de wijken, waarheen men de gezinnen wenst te verplaatsen. Het sociale onderzoek zal tweezijdig moe ten zijn. Er zal een onderzoek moeten plaats vinden, dat gericht is op een maat schappelijke en economische karakterise ring van de wijken en buurten der stad; er zal anderzijds diepgaand onderzocht moe ten worden, welke maatschappelijke ge volgen te verwachten zijn bij sanering van afzonderlijke buurten of straten. Sociale kaart Hierna gewaagt het pre-advies van de vorming van een „sociale kaart", waarvan op het Bureau Maatschappelijk Opbouw werk al talrijke gegevens verzameld zijn. Over deze aangelegenheid werd door ons reeds eerder bericht naar aanleiding van de arbeid van de socioloog dr. E. Kuhinka van de Planologische Dienst in het sane ringsproject de Doelenbuurt. Indien nu het onderzoek, zo gaat het pre advies verder, op de aangegeven wijze in de diepte en in de breedte wordt uitge voerd, zullen in de toekomst beleidsbeslis singen in hun effect doorzichtig kunnen worden gemaakt, die liggen op het terrein der technische sanering, de opvoeding van gezinnen met aanpassingsmoeilijkheden en de wijk- en buurtvorming. „Wij behoeven u er niet op te wijzen", aldus B. en W., „dat het gemeentelijk ap paraat er niet op ingericht is een onder zoek in de vorm, zoals hierboven is uit eengezet, uit te voeren. De stichting Noord holland voor maatschappelijk werk heeft zich bereid verklaard een socioloog ter be schikking te stellen, die speciaal met dit onderzoek zou kunnen worden belast. Het grote voordeel van een dergelijke aanpak is, dat de met de opdracht belaste socioloog voor wetenschappelijke ruggespraak kan terugvallen op een team van sociaal-we tenschappelijke onderzoekers. Dit laatste is van bijzonder belang, waarbij nog als een gelukkige omstandigheid vermeld kan worden, dat prof. dr. Sj. Groenman en dr. J. J. Ponsioen bereid zijn gevonden, op te treden als wetenschappelijke adviseurs van de stichting". De door de Stichting Maatschappelijk Buurtwerk ingediende aanvraag om ver strekking van subsidie voor het instellen van een onderzoek in de Thorbeckebuurt wordt door dit voorstel achterhaald. Het onderzoek van de Thorbeckebuurt zal in het gehele stadsonderzoek kunnen worden ingepast. De adviseur voor maatschappelijk opbouwwerk zal kunnen optreden als con tactpunt tussen de stichting Noordholland voor maatschappelijk werk en ons college. De stichting Noordholland voor maat schappelijk werk verwacht, dat het onder zoek in ongeveer drie jaren gereed zal kun nen zijn. De kosten worden begroot op maximaal f 18.000 per jaar waarin begre pen: salaris socioloog, aandeel salaris staf team, sociale kosten alsmede een aandeel in de apparaatskosten. De gedachte is geopperd om het hiervoor bedoelde onderzoek te doen geschieden door een aantal studenten, onder leiding van een hoogleraar waardoor de kosten lager zouden zijn. Een onderzoek naar de mogelijkheid van realisering van een dergelijke werkwijze heeft echter uitgewezen, dat voor een om vangrijke en langdurige studie, als te de zer stede wordt beoogd, geen voldoende studenten beschikbaar zijn en het boven dien niet gebruikelijk is, dat een derge lijke opdracht in haar geheel door studen ten wordt uitgevoerd. Voor facetonderzoe kingen van geringe omvang worden soms inderdaad studenten ingeschakeld, doch hun taak bestaat dan in hoofdzaak uit het verzamelen van gegevens, welke dan ter beschikking worden gesteld van de socio loog, aan wie het onderzoek is opgedra gen. bij vrijwel iedere oude toren die hij moest opknappen. Wanneer men vroeger een zwerver of bedelaar dood aantrof, of er was een dren keling waarvan men de naam niet gauw aan de weet kon komen, dan maakte men zich daar niet zo bijster veel zorgen over. Men begroef deze mensen op een uithoekje van de begraafplaats en een aanduiding vergat men gemakshalve maar Met de restauratie zal ook de zonne wijzer aan de zuidelijke muur een grote beurt krijgen. Vaag kan men nog het jaar tal 1528 en de naam Breughel onderschei den. De cijfers zijn nog vrij goed zichtbaar en met zonnig weer doet hij dan ook nog steeds trouwe dienst al loopt hij nu veertig minuten achter De deskundigen zijn het er niet hele maal over eens hoe oud de Lissese toren nu is. In het rapport, dat vlak voor de oor log op verzoek van het gemeentebestuur werd opgesteld door architect Kok, wordt aangenomen, dat de toren in de dertiende eeuw is gebouwd. Dr. E. H. ter Kuile van Monumentenzorg was echter van mening, dat hij pas in de zestiende eeuw is op getrokken. In de volksmond heet het nog altijd hardnekkig, dat de Spanjaarden tij dens het beleg van Leiden de bij de toren staande kerk in brand hebben - geschoten, waarbij de toren ook werd beschadigd. De huidige Vuursteeg, een allesbehalve „steeg- achtige" laan in het zuidelijk deel van de dorpskern, zou de plaats zijn geweest, waar de Spanjolen hun vuurmonden hadden op gesteld. Intussen is men in Lisse wel nieuws gierig of men bij het loshakken der stenen en het opbreken der vloeren nog voor merkwaardige vondsten of ontdekkingen zal komen te staan. Men kan immers nooit weten! ADVERTENTIE Kwartaalbericht over Haarlem: Mede door de vorst is in de gemeente Haar lem in het eerste kwartaal slechts een aan tal van 56 woningen gereed gekomen tegen respectievelijk 80, 115 en 109 in de over eenkomstige perioden van 1955, 1954 en 1953, zo vermeldt het kwartaalbericht van de afdeling Regionaal Onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut. Het aantal van 372 woningen met de bouw waarvan werd begonnen, steekt gun stig af bij het aantal begonnen woningen van 33. 121 en 333 in de overeenkomstige kwartalen van 1955, 1954 en 1953. Mede als gevolg van de vertraging in het voltooien van de aan het eind van 1955 in aanbouw zijnde woningen en de grote om vang van het aantal begonnen woningen in het eerste kwartaal, is er aan het begin van het tweede kwartaal een ongekend groot aantal woningen in uitvoering: 1.213. Een dergelijk hoog cijfer werd nog nim mer aan het begin van enig kwartaal in de jaren na de oorlog bereikt. In het eerste kwartaal van 1956 werden in Haarlem 252 huwelijken gesloten en 57 van deze paren vestigden zich buiten de gemeente. Voo,-ts gaven 24 paren het voor nemen te kennen zich elders te vestigen, terwijl 29 paren reeds gehuisvest waren. Van de resterende 142 paren konden 37. dat is 26 percent, geen woonruimte vinden. Er waren 99 paren, da' is 70 percent, aange wezen op inwoning, terwijl slechts 6 paren, ofwel 4 percent, zelfstandig een woning konden betrekken. Van de 99 paren, die inwoning vonden, beschikt 52 percent over 2 kamers en 41 percent over 1 kamer. Van deze inwonende paren moeten 55 percent het gebruik van keuken en toilet met anderen delen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7