Socialisten gingen in de oppositie Huurprobleem een struikelblok Eindhoven viert de geboorte van Nederlands tweede T.H. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Britse gouverneur terug naar het eiland Cyprus E.G.K.S.-parlement in beroering Beleid der Hoge Autoriteit gewantrouwd De kabinetsformatie Geen mogelijkheid van een compromis in bijeenkomst van fractieleiders Sir Gerald Templer naar Turkije om Brits compromisplan te bepleiten duWXXS&LtmL/ Het woord is aan, HET WEER: Droog en bewolkt Kroonprins van Jemen in het Kremlin gefêteerd Egyptenaren voor de keus: Nasser of niemand Minister Ca Is: Historisch feit waarvan draagzvijdte nauwelijks te overzien is Het huurvraagstiik Eden en Lloyd naar Parijs tegen het einde van juli Pools blad geeft toe dat het Westen heter leeft Nasleep Berkelse zaak Mr. M. H. Huygens buiten vervolging gesteld Graaf van Bylandt niet terug naar Djakarta Daimler-Benz in Djakarta -è 70e JAARGANG No 294 ZATERDAG 23 JUNI 1956 301e JAARGANG No 139 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman STRAATSBURG, 22 juni (ANP/United Press) Vlak voordat de zitting van het EGKS-parlcment zijn zitting te Straatsburg eindigde, heeft zich een incident voor gedaan. De vergadering had vrijwel eenstemmig alle resoluties aangenomen. Op het einde echter vroeg de socialist Gerhard Kreyssig het woord, om uit naam van de socialistische groep een verklaring voor te lezen. In deze verklaring oefende de socialistische groep op grond van het rapport van de Hoge Autoriteit over de werk zaamheden der EGKS ernstige critiek uit. Zij gispte de „niet-actieve houding" van de Hoge Autoriteit op sociaal gebied, haar kartelpoiitiek, haar behandeling van het probleem der kolenprjjzen en haar onwilligheid om het parlement rapporten over de ontwikkeling van de algemene conjunctuur te verstrekken. Nauwelijks was de voorlezing van deze verklaring geëindigd, of de voorzitter van c.e Hoge Autoriteit, Rene Mayer, sprong op om schorsing van de zitting en bijeenroe ping van het comité van voorzitters te vragen, opdat hij gelegenheid zou hebben, in dat comité uiteen te zetten, „wat de ge volgen zouden zijn van een stemming over deze verklaring, als het tenminste de be doeling was, dat er over gestemd werd." De Nederlandse afgevaardigde Sassen merkte in zijn hoedanigheid van voorzitter der Christel ij k-sociale fractie op, dat de socialisten weinig bewijs van moed gaven door met een „verklaring" van deze aard te komen. Zij dienden volgens hem de consequentie van hun opinie te trekken en een motie van afkeuring van het beleid der Hoge Autoriteit in te dienen. Heftig debat Nadat er van beide kanten in voor het parlement ongewoon heftige termen over de geste van de socialistische fractie was gedebatteerd, schorste de president, de heer Pella, de zitting. Hij riep echter niet het comité van voorzitters (waarvan ook de voorzitter van de Hoge Autoriteit lid is) bijeen, maar het presidium van het parle ment en wel voor overleg over de wijze, waarop de socialistische verklaring diende te worden behandeld. Na de schorsing ver klaarde Pella, dat het afleggen van „ver klaringen" niet in het huishoudelijke reglement was voorzien, dat er over de socialistische verklaring dus niet gedebat teerd of gestemd kon worden en dat het incident daarmee gesloten was. Namens de christelijk-sociale fractie wees de heer Sassen er nog op en zijn ziens wijze werd gedeeld door de voorzitter van de liberale fractie, de Belgische senator Motz dat uitsluitend de door het parle ment aangenomen resoluties de mening van het parlement vertolkten en dat de socia listische verklaring in dit opzicht dus geen enkele consequentie kon hebben. Bezorgdheid Het enige onderdeel van de aangenomen resoluties, waarover ernstig verschil van mening in de plenaire zitting van het par lement tot uiting kwam, was dat van de maatregelen, welke de Hoge Autoriteit ten aanzien van het Ruhrkolenkartel heeft ge nomen. Bij het debat over deze kwestie stonden twee Nederlandse afgevaardigden als woordvoerder van de strijdende kam pen tegenover elkaar: de heer Nederhorst vertegenwoordigde de socialistische fractie van het parlement en de heer Sassen de christelijk-sociale. De socialisten vochten voor' aanvaarding van een amendement, waarin de vergadering, „op grond van de tot op heden opgedane ervaring," haar be zorgdheid zou uitspreken over het feit, dat de Hoge Autoriteit de vervanging van het Ruhrkartel George door drie verkoop kantoren had goedgekeurd. De tegenpartij v/as van mening, dat een definitief oordeel over deze hervorming slechts mogelijk zou zijn in het licht van de ervaringen, die zullen zijn verkregen, nadat de nieuwe verkooporganisaties enige tijd hebben ge functioneerd. Het socialistische amende ment werd tenslotte verworpen, waarna de resolutie in haar geheel werd goedgekeurd met alleen de stemmen van de socialisten tegen. Nadat de afgevaardigden het na enig ge harrewar over de te volgen procedure eens waren geworden over een verzoek aan de Hoge Autoriteit om een studie te maken van de mogelijke technische en sociale ge volgen van de automatisering, zowel als van de industriële toepassing van kern energie, was het werk van het parlement voltooid. Het zal op 27 november weer bij eenkomen en wel in Straatsburg en niet in Rome, zoals door een Italiaanse afgevaar digde was voorgesteld. Wel heeft men be sloten, in maart 1957 een bijzondere zitting in Rome te houden. MOSKOU (Reuter/AFP) De voornaam ste Russische leiders, premier Boelganin, partijsecretaris Kroesjtsjev en de vice- premiers Molotov, Mikojan, Kaganovitsj, Malenkov en Pervoekhin, hebben gister avond in het Kremlin een receptie bijge woond die president Vorosjilov aanbood aan de kroonprins van Jemen. De prins verklaarde, dat zijn besprekingen in Mos kou van groot belang zijn voor de econo mische betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Jemen. Vorosjilov deelde kroonprins Seif el Islam Mohammed el Badr mede, dat de Sovjet-Unie het streven naar onafhan kelijkheid van Jemen steunt. Er zijn nog geen bijzonderheden over de Russisch-Je- menitische besprekingen bekend gemaakt. Van onze parlementaire redacteur) Ten vervolge op hetgeen wij gisteren reeds berichtten met betrekking tot de onjuistheid van het verhaal in de Volks krant over ernstige verwikkelingen binnen de fractie van de Partij van de Arbeid om trent het probleem van de defensieuitgaven kan ik thans nog het volgende mededelen. In deze fractie bestaat volstrekte een stemmigheid met betrekking tot de in dit opzicht door de formateur, dr. Drees, ge koesterde gedachten. Deze komen in grote trekken op het volgende neer. Voor het eerste jaar van het nieuwe kabinet acht de fractie van de Partij van de Arbeid het niet nodig, boven de begrotingspost van 1350 miljoen voor de defensie nog een aanmer kelijk groter bedrag te gaan uitgeven dan alleen datgene dat nodig geacht moet wor den met het oog op salarisverhogingen enz. Dit is vermoedelijk te schatten op totaal ongeveer 100 miljoen. Als men dan er nog bij bedenkt, dat er naar aanleiding van in het jongste begrotingsjaar niet uitge geven maar wel beschikbare gelden een zo genoemde „overloop" aanwezig is, kan men met stelligheid ervan uitgaan dat op die manier Nederland gedurende het eerste jaar van het nieuwe kabinet, dat wil zeg gen over het begrotingsjaar 1957, over vol doende gelden zal beschikken om in alle opzichten de N.A.V.O.-verplichtingen na te komen. De formateur en zijn fractiegenoten zijn van oordeel dat het nieuwe kabinet in dat eerste jaar de gelegenheid zal hebben na te gaan of in een daaropvolgend jaar inder daad verdere verhoging van de defensie- uitgaven onontbeerlijk zal zijn. De zienswijze is voorts dat voor zover er nog meer geld nodig mocht zijn, dit voor een deel ook nog kan komen door vermin dering van de uitgaven voor marine, aan- CAIRO (Reuter). De Egyptenaren gaan vandaag naar de stembus om zich uit te spreken over een nieuwe „volksgrond- wet". Zij kunnen tevens premier Nasser tot president kiezen. Voor de mannen is er stemplicht. Er zijn ongeveer vijf mil joen stemgerechtigden. De revolutionaire raad, die in de afge lopen vier jaar over Egypte heeft ge regeerd, is ontbonden. Zijn bevoegdheden zullen worden overgedragen aan de presi dent, die de uitvoerende macht zal hebben. Alle leden van de raad zijn tevens lid van de regering. Men verwacht, dat de mees ten hun portefeuille in een nieuwe re gering zullen behouden. „Vandaag is het de geboortedag van de Eindhovense Technische Hogeschool, een historisch feit voor heel Nederland, maar in het bijzonder voor deze stad, en een gebeurtenis, waarvan wij de draagwijdte nauwelijks kunnen overzien", zei de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen op een vergadering van het Aca demisch Genootschap aldaar, die de dies natalis van deze tweede T. li. inleidde. Mr. Cals sprak er zijn blijdschap over uit, dat de oprichting van een nieuwe Technische Hogeschool in het industriële Zuiden ter ondersteuning van de nood zakelijke industrialisatie van ons land, ge durende zijn ambtsperiode kon worden verwezenlijkt. Hij schetste vervolgens de voorgeschiedenis van deze stichting en bracht dank aan velen, die er een actief aandeel in hebben gehad: prof. dr. G. Holst, mr. H. L. 's Jacob, dr. S. J. Wijffels en prof. dr. H. B. Dorgelo. Daarna vervolgde hij: „Het Nederlandse volk in zijn geheel, maar heel in het bijzonder de Nederlandse industrie, heeft het initiatief, dat hier van daag in Eindhoven wordt verwezenlijkt, met grote aandacht gevolgd. De industrie heeft in het bijzonder door haar overleg met hoogleraren uit de kringen van het technisch en het economisch hoger onder was getoond, zich van het belang dat in de verwerkelijking van een tweede technische hogeschool gelegen is, terdege bewust te zijn. Ik heb het stellige vertrouwen, dat te zijner tijd de industrie voor deze belang stelling ruimschoots beloond zal worden in de kundig gevormde ingenieurs van de Eindhovense hogeschool, die met hun Delftse collegae in.staat zullen zijn, leiding te geven aan ons industriële leven. De viering van de dies natalis wordt vanmiddag voortgezet met een symposium waarvoor de inleidingen zullen worden ge houden door prof. dr. J. E. de Quay, ir. Th. P. Tromp, prof. dr. H. B. Dorgelo en bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Daarna komt de Eindhovense gemeente raad in buitengewone vergadering bijeen en recipieert het gemeentebestuur. Van avond defileert een lichtstoet. voor de auto riteiten. Met de dies natalis der tweede Technische Hogeschool wordt een circa tienjarige pei'iode afgesloten van omvangrijke studies en werkzaamheden van velerlei instanties en commissies. Drie ministers van O., K. en W. hebben er bemoeienis mee gehad: prof. dr. Jos Gielen, prof. dr. F. J. Th. Rutten en mr. J. M. L. Th. Cals. (Voor nadere bijzonderheden over de nieuwe hogeschool zie men pagina drie). gezien daarvoor op het ogenblik door Nederland meer wordt besteed dan vereist zou zijn voor de nakoming van de N.A.V.O.-verplichtingen in dat opzicht. Tenslotte kan -hieraan nog worden toe gevoegd, dat men het gewenst acht, niet weer een staatssecretaris van Marine te laten optreden, maar in plaats daarvan een staatssecretaris voor personeel naast een staatssecretaris voor materieel. Omtrent de vrijdagmiddag gevoerde ge zamenlijke bespreking van de vijf fractie voorzitters, ieder vergezeld van een frac tiegenoot die speciaal deskundig is op het gebied van de woningbouw en het huur- vraagstuk, moet geconstateerd worden dat die bijeenkomst geen succes heeft opge leverd. Uit K.V.P.-kring ving ik in dit ver band zelfs een nog sterkere uitdrukking op, want daar sprak men van een mislukking. Van de zijde van de aanwezige Anti-revo lutionaire, Christelijk-historische en V.V.D.fractieleden had men een slechts zeer gereserveerd standpunt ingenomen ten opzichte van het door de voorzitter van deK.V. P.-fractie woensdag in de bijeen komst van de vijf fractievoorzitters met de formateur geopperde compromis-denkbeeld inzake de huurverhoging. Dat compromis denkbeeld kwam neer op 25 percent huur verhoging, terwijl in een of andere vorm met betrekking tot de besteding van een gedeelte van het door de huiseigenaren te ontvangen hogere huurbedrag zekere be perkingen zouden gelden teneinde deze aldus te blokkeren en deze gelden aldus in het belang van de volkshuisvesting te kunnen besteden. Met andere woorden: de K.V.P. voelde wel voor een bestedingsbe perking, maar niet, zoals het van die kant werd uitgedrukt, voor „onteigening" van een gedeelte van het hogere huurbedrag. De vertegenwoordigers van de fracties van de A.R., de C.H. en de V.V.D. waren geens zins geestdriftig voor die gedachte, maar tenslotte gingen zij ook weer niet zover dat zij haar verwierpen. Dit was echter wèl het geval met de P. v. d. A., die op het standpunt bleef staan dat met een huurverhoging een afroming gepaard moest gaan van een gedeelte van de hogere huurbedragen die de huiseige naren dan zouden ontvangen. En wel een afroming hetzij in de vorm van een huur belasting, hetzij op andere wijze, maar dan toch zo, dat bedoeld gedeelte van dat hogere bedrag niet in de zakken van de huiseigenaren zou komen, dat wil zeggen niet alleen n u niet, maar ook in de toe komst niet. Uit de kring van de K.V.P.-fractie ver nam ik nog, dat men daar op het stand punt stond, onder de gegeven omstandig heden geen enkele noodzaak meer aan wezig te zien om nog een nieuwe bijeen komst van de fractie te houden en dat overeenkomstig het verzoek van de forma teur tijdig een schriftelijk uiteenztting aan hem zal gstuurd worden omtrent de punten waarover in dit stadium uitsluitsel gegeven moet worden. De fractie van de Partij van de Arbeid besloot vrijdagavond opnieuw bijeen te komen om haar standpunt te bepalen in verband met de niet geslaagde afloop vr«* de middagbijeenkomst met de vertegen woordigers van de andere fracties, waarin het huurvraagstuk gezamenlijk onder de ogen werd gezien. Hedenmorgen vernam ik uit P. v. d. A.- kringen dat gisteravond in de fractiever gadering het standpunt bevestigd is, dat men van die zijde met betrekking tot het vraagstuk van de huurverhoging het ge wenst blijft achten dat een gedeelte van het verhoogde huurbedrag zal worden aange wend ten behoeve van woningbouw, krot opruiming en der-gelijke. Met andere woor den: men verlangt uitvoering van de ge dachte, neergelegd in het verkiezingspro gramma en wil dus een huurbelasting op een of andere wijze, waarbij men zich niet vastklampt aan het begrip belasting. De mogelijkheid blijft voorts bestaan tot nader overleg omtrent de modaliteit van hetgeen men ten opzichte van deze aangelegenheid voorstaat. PARIJS (Reuter). De Britse premier Sir Anthony Eden en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zullen na 23 juni een bezoek brengen aan Parijs, aldus verneemt Reuter in kringen in nauw contact met de Franse regering. Zij zeiden dat het bezoek „in beginsel" is vastgesteld. Vrijdagochtend heeft Prins Bernhard het Nederlands leger- en wapenmuseum „Generaal Hoefer" te Leiden heropend. De Prins betoonde alle aandacht voor een middeleeuwse wapenuitrusting onder de goedkeurende blikken van de demissionaire minister van Oorlog, ir. C. Staf. LONDEN (Reuter-AFP-UP) - Veldmaar schalk Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, is per vliegtuig uit Londen naar het eiland teruggekeerd. De gouver neur, die vergezeld was van zijn echtge note, heeft gedurende drie weken in Lon den besprekingen gevoerd over de toekomst van de kolonie. In politieke kringen wordt voorspeld, dat de Britten volgende week hun politiek ten aanzien van Cyprus zul len bekendmaken. Deze vertraging zou t«» wijten zijn aan Turkse tegenkanting. inmiddels is nog een Britse militair be zweken aan verwondingen, opgelopen bij de bosbrand die zondag op Cyprus heelt gewoed. Het aantal slachtoffers is daardoor gestegen tot 21. Bij Famagusta is gister avond een Britse auto in een hinderlaag gereden. Er ontstond een vuurgevecht waarbij een Britse militair gewond werd. Leraren uitgewezen Nicosiaanse dagbladen melden dat elf cp Cyprus werkende Griekse leraren in de afgelopen drie dagen aanzegging hebben gekregen het eiland te verlaten. Ook de Griekse conrector van een gymnasium te Famagusta moet Cyprus verlaten. Aan de inwoners van Limassol is een gemeen schappelijke boete van 35.000 pond sterling (ongeveer 385.000 gulden) opgelegd bij wijze van straf voor terroristische aanslagen. Er is een regeling getroffen voor de invorde ring van de boete van 40.000 pond sterling (440.000 gulden), die aan de inwoners van Famagusta is opgelegd. Volgens het linkse Britse weekblad „New Statesman and nation" staat een tamelijk grote minderheid van het Britse kabinet, premier Eden uitgesloten, welwillend tegenover eventuele onderhandelingen over de kwestie-Cyprus. Volgens het blad voe len sommige leden van het kabinet ervoor de verbannen aartsbisschop Makarios naar Londen te laten komen. Het rechtse week blad „Time and Tide" schrijft dat de re gering in de afgelopen jaren alle mogelijke fouten ten aanzien van de kwestie-Cyprus heeft gemaakt. De onafhankelijke „Times" schreef, dat onderdrukking van het terrorisme op Cy prus het onmiddellijke doel moet zijn, maar dat dit niet als verontschuldiging mag gelden voor het opschorten van de her vormingen die de regering in het vooruit zicht heeft gesteld: eerst zelfbestuur en later als de wereldtoestand het toelaat, zelfbeschikking. In een latere editie heeft de „Times" dit hoofdartikel gewijzigd. Het (Van onze correspondent in Wenen) Het blad van de Poolse vakverenigingen „Glos Pracy" schrijft dat „het levenspeil in het Westen nog altijd hoger is dan in de Sovjet-Unie. Men komt in het Westen weliswaar bedelaars tegen die men bij ons niet ziet en bepaalde groepen van werk nemers hebben het bij ons beter dan in kapitalistische landen, maar over het ge heel genomen leven wij nog altijd slechter dan de Fransen, de Duitsers en de Brit ten". ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 NYLON VELOURS JUMPERS 17.95 blad dringt daarin aan op het bevorderen van vertrouwelijke besprekingen met Grie kenland en Turkije. Twee Turkse bladen op Cyprus melden, dat Turkije in Londen krachtig heeft ge protesteerd en de gedachte van verlening van zelfbeschikkingsrecht aan Cyprus heeft afgewezen. Nadere bijzonderheden van het plan van de Britse regering ten aanzien van Cyprus zijn niet bekend gemaakt. Men meent ech ter te weten, dat er plannen zijn om Lord Radcliffe, een vooraanstaand rechtskundige naar het eiland te zenden om een grondwet op te stellen, waarbij binnenlands zelfbe stuur aan Cyprus zou worden verleend. De afgetreden Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Koprulu, heeft aan Reu ter verklaard, dat zijn aftreden niet met de kwestie-Cyprus of enige andere aange legenheid van buitenlandse politiek in ver band staat. Generaal Sir Gerald Templer, opper bevelhebber van de Britse imperiale gene rale staf, zal in het begin van juli een bezoek van een week aan Turkije brengen „op uitnodiging van de Turkse regering". De opperbevelhebber zou tot taak hebben de heftige Turkse tegenstand tegen het Britse compromisplan inzake Cyprus tot bedaren te brengen. Een woordvoerder der Britse regering zei dat Sir Gerald niet zou „onderhandelen" over de toekomst van Cyprus, maar men zal de „militaire aspec ten" van een regeling over Cyprus be spreken. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Antonie Frederike Varnhagen von Ense: Er zal een tijd komen, dat natio nale trots evenzo zal worden be schouwd als egoïsme en ijdélheid, en de oorlog als een slachtpartij. De substituut-officier van Justitie mr. G. J. de Lint heeft gisteren de Haagse ad vocaat mr. M. H. Huygens, die als verde diger van de Berkelse arts O. ervan werd beschuldigd de broer van deze dokter te hebben aangezet tot het schrijven van een briefje, dat afkomstig heette te zijn van de overleden mevrouw O., buiten vervol ging gesteld. Voor deze zaak, die indertijd veel stof heeft doen opwaaien, werd mr. Huygens destijds nu bijna twee jaar geleden gearresteerd. Na een verblijf van 23 dagen in het Wassenaarse politiebureau werd de advocaat bij vonnis van het gerechtshof op vrije voeten gesteld. Nadien heeft men niets meer over de zaak gehoord. Mr. Huygens, die gisteren schriftelijk be richt van zijn buiten vervolgingstelling kennis kreeg, gaf desgevraagd het volgende commentaar: „Ik vind het een schande, dat de Justitie zo lichtvaardig met mijn belan gen is omgesprongen. Het O.M. heeft zo lang mogelijk zijn nederlaag willen uit stellen. Na het schriftkundig rapport van de Duitse deskundige Mally, kwam vast te staan, dat de broer van dokter O. onmoge lijk het briefje geschreven kon hebben. Dit impliceerde, dat ik hem onmogelijk tot die daad heb kunnen aanzetten, een daad waarvan mr. De Lint mij beschuldigde. Ik zal met mijn raadslieden overleg plegen, welke maatregelen ik tegen de substituut officier van Justitie, die mij zoveel leed heeft aangedaan, kan ondernemen," aldus besloot mr. Huygens zijn commentaar. De waarnemend Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. L. F. graaf van Bylandt, die thans hier te lande vertoeft, zal niet naar Djakarta terugkeren, doch te ge legener tijd voor een nieuwe bestemming in aanmerking komen. President Sukarno van Indonesië heeft op zijn reis door West-Duitsland ook een bezoek aan de Daimler-Benz automobiel fabrieken in Unterürkenheim bij Stuttgart gebracht. De directeur van deze onder neming kondigde in een toespraak aan, dat vermoedelijk nog in de loop van dit jaar in Djakarta een Daimler-Benz montage- fabriek zal worden opgericht. ADVERTENTIE VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig van zaterdag avond tot zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met vooral in de nacht en vroege ochtend over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. 24 juni Zon op 4.22 uur. onder 21.06 uur. Maan op 21.39 uur, onder 5.37 uur. 25 juni Zon op 4.23 uur. onder 21.06 uur. Maan op 22.06 uur. onder 6.40 uur. Maanstanden 23 juni 7.13 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 juni Hoog water: 3.45 en 16.10 uur. Laag water: 11.47 en uur. Zondag 24 juni Hoog water: 4.22 en 16.48 uur. Laag water: 0.06 en 12.24 uur. Maandag 25 juni Hoog water: 4.57 en 17.22 uur. Laag water: 0.42 en 12.59 uur. nieuwe wolkenvelden het land binnen. In deze toestand zal ook zondag maar weinig verandering voorkomen. Het hogedrukge- bied op de oceaan vertoont een grote sta biliteit en er zijn geen tekenen, die erop wijzen dat het de eerste paar dagen veel van plaats zal veranderen,hetgeen betekent dat de kans op regen uiterst klein blijft. WEERRAPPORT (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland 1! SP CKX*>üCOf«xxxxxxxxxca.>i»xx>uL>:x<A>xj, xxxaCOOOCJococxxccc OOK ZONDAG VRIJ VEEL BEWOLKING Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich ESw licht bew. n 18 onbewolkt windst. 23 half bew. nnw geheel bew. wnw geheel bew. no zwaar bew. nnw geheel bew. n geheel bew. no onbewolkt no zwaar bew. nnw llicht bew. nw half bew. wnw geheel bew. nw De Bilt deelt mee: Het weer in West- Europa blijft onder invloed van een groot Genève hogedrukgebied, waarvan het centrum zich Locarno bij Ierland bevindt. Aan de noordwestzijde wordt het momenteel versterkt door nieu we drukstijgingen op de oceaan. Een uitloper ervan, die zich gisteren op bouwde in de richting van Scandinavië, neemt nu weer in betekenis af door de oostwaartse verplaatsing van een depressie met bijbehorend frontensysteem over het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland. Door deze ontwikkeling in de luchtdruk verdeling blijft de wind in ons land noor delijk. Er wordt daarbij voortdurend lucht over de Noordzee aangevoerd, waarin veel bewolking voorkomt. In het binnenland ts deze bewolking overdag aan oplossing on derhevig, maar aan de kust drijven steeds Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Maliorca Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven 20 21 18 16 12 17 23 19 24 18 15 11 windst. 14 nno 18 o 23 wnw 16 windst. 15 ozo zzo wzw regen nevel onbewolkt licht bew. regen nevel onbewolkt onweer zwaar bew. ono Weerstoestand binnenland Den Helder zwaar bew. kr. n zwaar bew. mat. n zwaar bew. mat. n zwaar bew. mat. n half bew. nnw geheel bew. nnw geheel bew. nno Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wnw 25 23 23 12 13 12 12 12 10 10 9 w O c ïa o o 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 2 6 0,2 0 0 1 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1