Plan voor 320 woningen in systeembouw krijgt geen rijksbijdrage Algemene zuiveringsdienst en bestemmingsplan boezemwater Garantie van f 5.700 voorgesteld voor tweede Haarlemse muziekweek Korten bondig SPECIALISATIE Haarlemse woningbouw opnieuw in impasse Plannen voor ruim 700 andere woningen worden op departement opgehouden Rijnlands rapport beoogt: Bij vestiging van nieuwe bedrijven moet ook lozing worden nagegaan Schoonmaak orgel in Concertgebouw Zilveren jubileum H. R. Aalderink NCVB hield laatste bijeenkomst in seizoen Cijfers te rooskleurig Somber beeld Inval in een Haarlems café Acht personen verdacht van hazardspel aangehouden Medische verzorging tijdens het weekeinde Voorlopige surséance voor Rids en Colora Collecte bracht bijna 'f 7500,- op V erkeersf ilmavond Ledenvergadering Heemsteedse kunstkring Afscheid echtpaar Prins van Verenigingsgebouw Bromfietser aangereden op het Houtplein Stadsevangelisatie bestaat een kwart eeuw Huldiging M. Brandt in Stoops Bad P. V. de Wit wordt dinsdag 65 jaar ZATERDAG 23 JUNI 1956 In ons blad van gisteren hebben wij be richt, dat B. en W. van Haarlem een over eenkomst willen aangaan met de stichting Noordholland voor maatschappelijk werk, waarbij deze stichting een sociologisch onderzoek in Haarlem zal instellen. Het werk zal ongeveer drie jaar in beslag nemen. Met dit voorstel aan de 'raad krijgt het sociografisch en sociologisch werk, waar mee de laatste jaren een begin werd ge maakt, de voor de toekomst van Haarlem io noodzakelijke afronding en comple tering. Het is waar, dat de noodzaak van deze wetenschappelijke en sociale benade ring van de vraagstukken nog niet ieder een duidelijk is. Dat is wel gebleken uit sommige reacties op de inschakeling van een sociograaf ten dienste van het struc tuurplan voor Haarlems toekomstige ont wikkeling. Het onderscheid tussen het sociologische en het sociografische onderzoek is niet al tijd duidelijk te trekken. Wanneer men de Haarlemse praktijk tot uitgangspunt neemt kan men zeggen, dat de sociograaf zijn werk meer op economisch-statistische ob jecten richt, de socioloog meer de sociale kant ervan beschouwt. De sociografen van het Nederlands Economisch Instituut vol gen de ontwikkeling van de Haarlemse samenleving, opdat het gemeentebestuur zijn beleid mede daarop kan funderen, terwijl de aan het bedrijf van Openbare Werken toe te voegen sociograaf die overigens ook in dienst van het Nederlands Economisch Instituut blijft de gegevens verzamelt welke voor de toekomst van be lang zijn: het gemeentebestuur dient bij voorbeeld nu reeds bij benadering te we ten in hoeverre de stad zich als woon- en in hoeverre als werkstad zal ontwikkelen en hoe de verhoudingen tussen de ver schillende maatschappelijke groepen dan zal zijn. Voor bepaalde onderdelen is het niet nodig de voltooiing van het totale structuurplan af te wachten: het enige jaren geleden reeds verschenen verkeers plan vormt een facet ervan. De sociologische onderzoekingen gaan minder van de feiten en situaties uit en meer van de mensen. De taak van de so ciologen die straks in Haarlem een „so ciale kaart" gaan samenstellen is gericht op de belangen en behoeften van de be volking. Zij zullen zich bezig moeten hou den met de bindingen tussen de bewoners en hun wijk, met hun kansen op een ver betering in hun levensomstandigheden door verhuizing of juist met de onmogelijkheid van zo'n verplaatsing. Het ontwerpen van de „sociale kaart" hangt dan ook nauw samen met de hui dige huisvestingsproblemen en het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat het eerste stuk in het in 1954 begonnen dossier over deze kwestie een nota van de wethouder van Volkshuisvesting is, die een oplossing wilde vinden voor de „bijzon dere" gevallen van het huisvestingsbureau, waaronder de maatschappelijk en econo misch zwakken of de grensgevallen daar van. De behoefte aan een dergelijk onder zoek werd nog versterkt door de onver mijdelijke ontruiming van een groot deel van de Haarlemse binnenstad voor de bouw van een nieuw politiebureau. Ten slotte kwam ook het werk van de stich ting Maatschappelijk buurtwerk zo op gang, dat ook daar de behoefte aan een dergelijke kartering gevoeld werd, niet al leen voor het stadsgedeelte waar de stich ting tot nu .toe werkzaam is, maar voor de gehele gemeente. Men kon in het afgelopen jaar profi teren van de geestdrift van de Hongaarse socioloog dr. E. Kuhinka, die voor de pro vinciale planologische dienst een proef onderzoek uitvoerde in een deel van Haar lems centrum. Nu deze jonge geleerde in Amerika hoogleraar is geworden is het be grijpelijk dat zijn werk, waaraan wij reeds enige artikelen wijdden, wordt voort gezet. De gegevens komen ter beschikking van de adviseur voor de opbouw van het maatschappelijk werk, die op zijn beurt het gemeentebestuur van advies kan dienen. Wij menen, dat B. en W. de laatste jaren in het algemeen een gelukkige hand heb ben gehad bij het aantrekken van jonge, gespecialiseerde deskundigen. De stede lijke samenleving kan slechts gebaat zijn met hun heldere probleemstelling en een langs objectieve weg verkregen diagnose. Daar houdt hun invloed ook op: de keuze der therapie blijft aan het gemeentebestuur zelf voorbehouden. Maar zij verschaffen het gemeentebestuur juist die gegevens welke voor een gefundeerde beslissing onontbeer lijk zijn. Het voorstel aan de gemeenteraad met betrekking tot het sociologisch onder zoek vormt dan ook een bijdrage tot een zo groot mogelijke kennis van zaken van de menselijke en economische verhou dingen in deze stad. Voor het schoonmaken van het orgel in het gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem vragen B. en W. de gemeenteraad een bedrag van f 4.600 ter beschikking te stel len. Voor het in goede staat houden van dit kostbare instrument is een grondige schoonmaak van pijpwerk en alle onder delen ongeveer eens in de tien jaar nodig. De geschiktste tijd is augustus. Zondag 1 juli zal het vijfentwintig jaar ge leden zijn, dat de heer H. R. Aalderink, tech nisch hoofdambtenaar bij het Openbaar Slachthuis te Haarlem, in overheidsdienst werkzaam is. Hij is op 30 Oktober 1905 te Kampen geboren en werd op 1 juli 1931 hulp keurmeester bij de gemeente Broek in Wa terland. Op 14 juni 1938 werd de heer Aal derink benoemd tot adjunct-inspecteur bij het Openbaar Slachthuis te Haarlem; 1 januari 1948 volgde zijn promotie tot hoofd keurmeester en op 1 januari 1953 tot tech nisch hoofdambtenaar. Er was een goede opkomst voor de laat ste ledenvergadering in dit seizoen van de afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, die vrijdagavond in gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan ge houden werd. Deze avond droeg uitsluitend het karakter van een gezellig samenzijn. Mevrouw C. Houwen-Drees bracht een ver slag uit van de algemene vergadering die in de Houtrusthallen in Den Haag gehou den is. De belangstelling stimuleert het bestuur voor het komende seizoen weer met moed verder te gaan en dan zo moge lijk ook excursies te houden. Op 28 september komt men weer bij elkaar en zal ir. E. C. M. Roderkerk een lezing met films houden over de Kenne- merduinen. Naar wij vernemen heeft het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting thans definitief de goedkeuring geweigerd van het plan voor de bouw van twee complexen van in totaal 320 arbeiderswoningen in „Delftwijk". Deze woningen zouden gebouwd worden volgens het systeem-Rottinghuis. De plannen werden in het najaar van 1955 ontworpen en met de verwezenlijking er van zou in maart van dit jaar worden begonnen. Reeds dadelijk bleek, dat de bouwsom aanzienlijk hoger zou komen te liggen dan de rijkscurveprijs toeliet. Maandenlang heeft men onderhandeld, maar tenslotte bleef er tussen de bouwsom en de rijksbijdrage altijd nog een onoverbrugbare kloof van f 750.000 bestaan. Haarlems wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Ilappé, heeft nu aan de architect der systeem won in gen ir. F. Klein, opdracht gegeven de plannen om te werken voor traditionele bouw. Naar wij van wethouder H a p p ver namen betekent deze noodgedwongen te rugschakeling op de traditionele bouw een enorm verlies aan bouwcapaciteit in Haar lem, omdat daardoor in Haarlem zelf onge veer twee keer zoveel bouwvakarbeiders nodig zijn. Bovendien betekent deze gang van zaken een vertraging van ongeveer een jaar voor het begin van het werk. Wethouder Happé vestigde de aandacht er op, dat de cijfers, zoals zij in het gisteren door ons gepubliceerde kwartaalrapport van het Nederlands Economisch Instituut vermeld staan, een veel te rooskleurig beeld van de situatie geven. Er zijn wel 1213 woningen een recordaantal in aanbouw, maar het zou beter zijn, wanneer het er maar 900 waren, want het hoge aan tal wordt slechts veroorzaakt door de com plexen aan de Schipholweg, die nog steeds niet voltooid zijn, hoewel dit allang het ge val had moeten zijn. Bovendien moet de bevolking weten, zo zei wethouder Happé, dat er op 1 mei 1956 nog niet begonnen was aan 139 woningen, waarvoor reeds premie is toegekend en dat er bij het ministerie voor Wederop bouw plannen voor 756 woningen liggen, die nog steeds niet zijn goedgekeurd. Daarin zijn dan begrepen de 320 wonin gen in systeembouw in „Delftwijk", de 232 middenstandswoningen in systeembouw van „Nemavo" in Sinnevelt, 48 woningen voor „De kleine middenstander" en 36 wo ningen verspreid over diverse plannen. Bovendien werd voor de reeds in het vo rig jaar aanbestede 120 woningen voor „Sint Jozef" in Delftwijk nog steeds geen machtiging tot gunning verkregen. „Het heeft geen enkele zin met mooie cijfers te schermen: het beeld is uitermate somber", aldus wethouder Happé. Vandaar dan ook dat op het ogenblik de verdeling van de bouwplannen in volkswoningbouw en middenstandsbouw op basis van 60 en 40 pet. niet kan worden aangehouden. Nu het rijk toch geen woningwetwoningen mo gelijk maakt, wordt een premiebouwplan met spoed behandeld. Deze ontwikkeling is daarom zo betreu renswaardig omdat het. gemeentebestuur van Haarlem het laatste jaar een voortdu rende en krachtige activiteit heeft ontwik keld om de vroegere achterstanden in te lopen. In tegenstelling met vroeger zijn er thans voldoende bouwrijpe terreinen, zijn de rioleringswerken tijdig gereed en heeft men bovenal voldoende plannen in reser ve. Want behalve de hierboven reeds ge noemde plannen, die door het ministerie van Wederopbouw worden opgehouden, zijn er projecten voor 556 woningen in voorbereiding. De moeilijkheden waarmee Haarlem te kampen heeft zijn thans algemeen. De gang van zaken in de Bloemendaalse woning bouw vormt daar mede aan bewijs voor en men kan slechts constateren, dat het beleid van minister Witte niet bijzonder gelukkig is geweest in dit opzicht. Daarbij komt, dat verandering op korte termijn in de huidige toestand niet verwachten is. Want een dé- missionaire minister kan geen beleidswij ziging meer invoeren en de nieuwe be windsman zal enige tijd nodig hebben om zich in de problemen in te wei-ken. De Haarlemse recherche heeft vrijdag avond om tien uur een inval gedaan in een café in de binnenstad van Haarlem, omdat vermoed werd, dat er. hazardspel gepleegd werd. Zeven bezoekers en de caféhouder werden aangehouden en naar het bureau van politie overgebracht. Na fouillering van een der spelers werd een bedrag van Achttienhonderd gulden in beslag genomen. Bij de politie waren de laatste dagen klachten binnengekomen, die er op wezen, dat er gekaart werd om geld. Kostwinners kwamen zonder hun weekloon thuis, door dat zij geld verloren hadden bij het kaart spel in het café. Onder leiding van een in specteur van de recherche werd een inval gedaan en toen bleek, dat zeven personen aan het pokeren waren. Zij zijn met de caféhouder naar het bureau van politie overgebracht. Drie bezoekers, 41, 43 en 46 jaar oud, bleken er een beroep van te ma ken in het café te pokeren. Een van hen was in het bezit van een bedrag van 1800. De vier andere aangehoudenen verklaar den, dat zij belangrijke bedragen verloren hadden bij het spel. Uit een voorlopig on derzoek is gebleken, dat velen regelmatig het café bezochten om te pokeren. HAARLEM. Artsen: men raadplege firma Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990. Dierenartsen: J. D. Beijers, Raamsingtl 28, telef. 13164; J. P. Westerman, Leidse- vaart 74, tel. 12111. Apotheken: Firma Duym en Keur, Kei- zerstr. 6, tel. 10378: Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mar- nix-apotheek, Marnixstraat 65, teleloon 23525: Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. BENNEBROEK. - Artsen: dokter G. Man schot, Rijksstraatweg 34, tel. 430. LISSE - Artsen: dokter Duymaer van Twist, Hereweg 295, tel. 3453. BLOEMENDAAL - Artsen: dokter C. Een hoorn, Bloemendaalseweg 17, tel. 25589. Overveen: dokter R. Holthuis, Rollands laan 35, Overveen, tel. 10367. Acrdcn- hout: dokter J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 26035. Wijkverpleegsters: zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 25769, bgg 10920 en zuster A. G. Haags- ma, Roemer Visscherplein 1, Heemstede, tel. 27900. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 30 juni voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaal seweg 85, Bloemendaal, tel. 22181; Apo theek De Wilde, Broekbergerlaan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8284 en Apo theek Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 38320. ZANDVOORT - Artsen: dokter C. F. M. Robbers, Koninginneweg 34, telef. 2813; dokter P. Vijlbrief, I-Iogeweg 43, telefoon 3355. Wijkverpleegsters: Zuster S. M. de Wilde, Zeestraat 67, telefoon 2720. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Apotheken: De Zandvoortse apotheek, J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telefoon 2389. Tot 2 uur geopend, daarna uitslui tend voor noodgevallen. Apotheek M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Tot 6 uur geopend, daarna uitsluitend voor noodgevallen. HEEMSTEDE: Artsen: dokter W. van der Linde, Heem- steedse Dreef 253, telefoon 34606 en dok ter G. S. Nout, Camplaan 20, telefoon 38763. Wijkverpleging: zr. L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34763. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, telefoon 38320. HILLEGOM: Artsen: dokter C. M. Wijkmans, Stations weg, tel. 5771. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Nanninga, tel. 6220. Nieuw Vennep: dokter Van der Weg, te lefoon 280. Badhoevedorp: dokter Sabel, telef. 2377. Zoals reeds is bericht heeft de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland, die de vorige week donderdag in het stadhuis te Haarlem werd gehouden, zich verdiept in het nieuwe rapport over de vervuiling van Rijnlands boezem en de gewenste zuivering. Dit rapport is thans gepubliceerd en het heeft de wijze uitge stippeld, waarop de kosten van de zuivering zouden moeten worden verdeeld. Het rapport vestigt er onder meer de aandacht op, dat de boezemverversing, de voor naamste factor die het zelfreinigend vermogen der zomers kan vergroten gaandeweg is opgevoerd en het gunstige gevolg heeft gehad dat, ondanks de sterke toeneming van de hoeveelheid huishoudelijk en industrieel afvalwater, het boezemwater over het algemeen toch niet in kwaliteit achteruit is gegaan. En dat terwijl de bevolking van Rijnland toch sinds 1940 met 24 percent is toegenomen. Bij deze boezemverversing wordt boven de hoeveelheid water welke nodig is voor de peilbeheersing rivierwater met een vrij hoog zuurstofgehalte op de boezem inge laten en een gelijke hoeveelheid zuurstof- arm water elders van de boezem afge voerd. De kosten van deze boezemver versing moeten niet worden onderschat en kunnen zeker niet als zuivere bedrijfs kosten worden aangemerkt, want de lozing voor verversing bedraagt vaak vijftig per cent meer dan de lozing voor peilbeheer sing. De wenselijkheid van de zuivering wordt vooral ook bepaald door het gebruik dat van het boezemwater gemaakt wordt. Het staat daarom naar de mening van de rap porteur vast, dat zuiveringsinstallaties no dig zijn voor Haarlem, Leiden, Gouda, Bodegraven, Leidschendam, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout en Oegst- geest en Warmond. Opmerkelijk is dat het rapport ten aan zien van al deze plaatsen uitvoerig be schrijft. wat er gedaan kan worden of reeds gedaan wordt op Haarlem na. Wel licht heeft men er van afgezien door de duidelijk afgebakende plannen van Haar lem op dit gebied. De gehele problematiek van het boezem water zal een belangrijke verandering ten goede ondergaan „wanneer er een organi satie mogelijk is waarbij de samenwerking tussen waterschap enerzijds en gemeenten en industrieën anderzijds wettelijk ge regeld is. waarbij de vervuilers de kosten betalen doch ook medezeggenschap heb ben en waarbij tenslotte de uitgaven lopen over de waterbeheerder e.n de kosten door deze worden omgeslagen over alle ver vuilers naar rato van de vervuiling", al dus het rapport. Momenteel zijn er zuiveringsinstal laties in Leiden. Amsterdam (Amstel- veenseweg). Badhoevedorp, Alphen aan de Rijn. Heemstede en Schiphol. Installaties in Zwanenburg en Oegst- geest zijn in uitvoering. Als eenheden te zuiveren afvalwater heeft het rap port z.g. „inwoner-aequivalenten" (I.A.) genomen. Een I.A. is de hoeveel heid organische stof, die een mens ge middeld levert. Met de huidige capaci teit aan zuiveringsinstallaties wordt een aantal van ongeveer 100.000 I.A. gezuiverd. Nadat in de komende 10 15 jaren de zuiveringsinstallaties, die thans wenselijk lijken gereed zullen zijn gekomen, zal het aantal I.A. dat gezuiverd wordt tot 926.000 gestegen zijn. Verder verdiept de rapporteur zich uit voerig in een bestemmingsplan voor de boezemwateren, dat vooral betrekking heeft op de lozing van industrieën. Daarin zouden bijvoorbeeld boezemwateren moe ten worden aangegeven, waar in het geheel geen afvalwater lozende industrie zou mo gen worden gevestigd en men zou er ook de enige boezemwateren in kunnen aan duiden. waaraan het wèl is toegestaan om zout water of organische stoffen lozende industrieën te vestigen. Zo zouden bijvoor beeld bedrijven, die veel organische stof fen in hun afvalwater lozen alleen toege- gelaten kunnen worden indien zij lozen op de riolering van een volledig gezuiverd water lozende gemeente. De rapporteut acht het absoluut noodzakelijk, dat de waterstaatkundige omstandigheden nauw keurig onderzocht worden éér tot vesti ging van een bedrijf wordt besloten. Dit vereist ook diepgaand overleg met de wa- terbeherende instantie. Tot op de huidige dag wordt er nog steeds, hoewel niet in alle gevallen meer, tot vestiging van een nieuw, vuil water lozend bedrijf besloten voordat men over de lozing komt praten. Het waterschap heeft dan weliswaar nog de volledige bevoegdheid om de voorwaar den voor de lozing vast te stellen, maar ln feite wordt het in een dwangpositie ge bracht. Gezien de enorme omvang die de indus triële lozing ook in het hoogheemraad schap Rijnland heeft aangenomen wordt een dergelijk bestemmingsplan voor Rijn lands boezemwateren een dringende nood zakelijkheid geacht. Daar zal echter over leg met velerlei instanties aan moeten voorafgaan. Dat is overigens geen beletsel om het werk voor het behoud en de ver betering van de bruikbaarheid van het boezemwater krachtig voort te zetten. Naar wij vernemen heeft de Haarlemse rechtbank thans voorlopige surséance ver leend en de N.V. Rids te Haarlem en haar dochteronderneming de N.V. Colora. Het verhoor der crediteuren is bepaald op 1 oktober. Tot bewindvoerders zijn aan gewezen mr. B. J. Lambers te Haarlem en mr. G. van Hall te Amsterdam. De collecte, die ten bate van de inrich tingen „Meer en Bosch" en „Bethesda Sarepta" van 11 tot 17 juni gehouden is, heeft in Haarlem 4620,51 en in Heem stede 2795,46 opgebracht. Donderdagavond werd een verkeersfilm- avond gegeven door de Caltex petroleum- maatschappij voor de klanten van de Haar lemse Autorijschoolcombinatie. De ver- keersfilms toonden hoe men in het alge meen correct moet autorijden. Na de pauze werd een film vertoond over Nederland als waterland. Men heeft het plan dergelijke avonden meer te gaan geven, waarmee de verkeers veiligheid ongetwijfeld gediend zal zijn. Woensdagavond 11 juli houdt de Heem- steedse Kunstkring in het Minerva Theater te Heemstede een ledenvergadering. Mr. dr. H. Kahrel en de heer S. van Oorde treden volgens rooster af als bestuursleden. Mr. dr. Kahrel stelt zich herkiesbaar, doch de heer Van Oorde niet, aangezien hij de ge meente gaat verlaten. Ter voorziening in deze vakature stelt het bestuur de heer H. D. Vooren kandidaat. Verder zal de ver gadering de voorstellen bespreken, die met betrekking tot het programma voor het sei- zien 19561957 gedaan zijn. Het echtpaar J. G. Prins-Toren, dat veer tig jaar het beheer heeft gehad van het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg te Heemstede, zal dezer dagen zijn taak neerleggen. Zondag 1 juli om halfdrie be gint in het gebouw een receptie, waarop vertegenwoordigers van verenigingen af scheid kunnen nemen. Het echtpaar geniet grote bekendheid in Heemstede door de arbeid in hel Vereni gingsgebouw. Dat is vorig jaar gebleken, toen het vijftig jaar getrouwd was. De ver diensten van de heer Prins als lid van het kerkkoor „Laudate Domine" zijn erkend door het toekennen van de pauselijke on derscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". Ook is hij drager van de gouden KAB-me- daille wegens het feit, dat hij vijftig jaar lid is van deze arbeidersbeweging. Vrijdagmiddag om halfdrie is een twin tigjarige Bëverwijker op de hoek Hout- plein-Lorentzplèin met zijn bromfiets te gen een auto gebotst: Hij werd naar het Diaconessenhuis vervoerd en daar consta teerde men een breuk in de schedel. Getui gen van het ongeval wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de verkeerspoli tie, Lange Wijngaardstraat te Haarlem. Zoals gemeld is heeft het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging plannen van 24 tot 29 septem ber opnieuw een muziekweek te houden. Het heeft de gemeenteraad gevraagd een garantie te verlenen en in de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad zal een voorstel van B. en VV. aan de orde komen, om een garantie te verlenen ten bedrage van 5.700. Blijkens het ontwerp-programma is dat voor een groot deel gericht op juist die muziekmanifestaties die als regel in de reeks van gebruikelijke concerten in het seizoen niet of slechts sporadisch worden gegeven. Aandacht zal worden besteed aan kamermuziek, pleinmuziek, pauzeconcer ten enzovoort, waarbij men zich voorstelt zowel werken van oude meesters als heden daagse werken te doen uitvoeren. Verder bestond het voornemen op vier middagen voor de ouders en het onderwijzend per soneel der scholen demonstraties door kinderen te doen geven, om aan te tonen wat met pedagogisch verantwoord muziek- onderricht kan worden bereikt. Het bestuur van de K.N.T.V. had B. en W. verzocht te bevorderen, dat voor de uitvoering der plannen door de raad een garantie van ten hoogste 7.400 wordt beschikbaar gesteld. De commissie voor de toekenning van subsidies uit de gemeentekas en de sub commissie voor de muziek van de gemeen telijke commissie van advies voor kunst zaken zijn over het verzoek gehoord. Zij achtten het programma te overladen en de gevraagde garantie in vergelijking met de in 1955 verleende garantie van 7.400 te hoog. Nader is contact opgenomen met het be stuur van de K.N.T.V. en dat heeft tot ge volg gehad, dat een vereenvoudigd pro- Op 2 juli zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Haarlemse Stadsevangelisatie haar ar beid begon en haar evangelist, de heer J. F. Snoeks, werd bevestigd door de Hervorm de predikant ds. G. J. van Paassen. Zij had een eigen gebouw aan de Lange Heren straat 6, dat van die datum af een centrum werd van activiteit onder de jeugd en onder de ouderen. Enkele facetten hier van zijn een dameskrans, het clubhuis werk voor de jeugd en de zangvereniging „Eben Haëzer". De prediking en in het bij zonder de straatprediking nam steeds een centrale plaats in en de velen, die daarin behalve de heer Snoeks in de loop der jaren zijn voorgegaan, zijn allen uitge nodigd op een receptie. Op 2 juli wordt in het gebouw van de Stadsevangelisatie een feestelijke herden king gehouden met zang, muziek en toe spraken. gramma werd opgesteld, waardoor de ge vraagde garantie tot 5.900 kon worden teruggebracht. De adviserende commissies kunnen zich tenslotte met het programma verenigen, mits het concert in het Concert gebouw met medewerking van het Noord hollands Philharmonisch orkest op 27 sep tember, alsmede de concerten door kinde ren te geven zullen vervallen. Daar er met het opstellen van de begroting rekening mee is gehouden, dat de uitgaven van het zaalconcert door de inkomsten zullen wor den gedekt, kan de garantie met 200 wor den verminderd en tot 5.700 worden te ruggebracht. Vrijdagmiddag is de heer M. Brandt, chef badmeester bij Stoop's Bad te Overveen in de directiekamer van het bad ter gelegenheid van zijn vijfentwintigjarig dienstverband bij deze zweminrichting door de directeur, de heer P. Schultink. de secretaris van de raad van beheer van Stoop's Bad, de heer J. W. Kramer, relaties uit zwemkringen en be langstellenden gehuldigd. De heer Schultink deed in zijn toespraak zijn waardering uitkomen voor de jubilaris. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat het jubileum nu gevierd kon worden, omdat de gezondheidstoestand van de heer Brandt een viering lang onmogelijk heeft gemaakt. Het is in het algemeen zo dat hij bij de jeugd zeer gezien is. „U bent een goed orga nisator van de feestelijkheden, die in het bad gehouden worden, u bent het geweest, die de „najade" in het leven hebt geroepen, waar u zich op uw vrije zondagen belange loos mee bezighield". De heer Schultink sprak vervolgens de wens uit dat de jubilaris binnenkort weer aan het werk zou gaan, al was het. dan eerst nog maar voor halve dagen. Als blijk van waardering overhandigde de spreker, mede namens het bestuur een fraaie oorkonde en bloemenhulde. Vervolgens sprak de heer J. W. Kramer, secretaris van de raad van beheer, enige waarderende woorden en overhandigde de jubilaris een enveloppe met inhoud. Verder voerden nog het woord de heren C. L. de Wolf, chef van de rijwielstalling, J. J. Iloge- land, oud-voorzitter van de H.V.G.B., II. Bruins chef-machinist van het bad, H. R. Vos namens de Bloemendaalse Reddingsbrigade en M. Wiegel voorzitter van de r.k. zwem vereniging N.V.A. Alle sprekers deden hun woorden van bloemen en andere geschenken vergezeld gaan. Dinsdag 26 juni hoopt de heer P. V. de Wit, directeur van de Stadsbibliotheek en Lees zaal te Haarlem, zijn vijfenzestigste verjaar dag te vieren. Aan het einde van het jaar zal hij zijn taak bij de gemeente neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. BINNENLAND Juwelen op het dak. Uit de kamer van een Engels echtpaar, dat in een Amsterdams hotel logeerde, werd vorige week 's nachts een tas met sieraden en juwelen gestolen. De politie heeft de tas met de kostbare inhoud thans op het dak van het hotel teruggevon den. Zij verdenkt een 27-jarige hotelbediende van de diefstal. De man ontkent echter hard nekkig. Dronken bromfietser. De rechtbank te Utrecht heeft een 31-jarige betonwerker uit Soest wegens het veroorzaken van dood door schuld tot f50 boete veroordeeld. Na een familiefeestje had hij zijn zwager en diens 8-jarig zoontje achterop de bromfiets naar huis willen brengen. Hij had echter te veel gedronken, begon te slingeren en reed een trottoir op, waarbij het jongetje tegen een boom geslingerd werd. Het overleed korte tijd later. Er was vier weken gevangenisstraf tegen de betonwerker geëist. Massaal ontslag. De vergadering van aandeelhouders van de N.V. waterleiding maatschappij Schouwen-Duiveland heeft be sloten al het personeel dat niet in vaste dienst is, ontslag te verlenen voor 1 januari 1957. Reden van dit ontslag is de deplorabele financiële toestand, waarin de maatschappij verkeert en de daarmee in verband staande voorgenomen reorganisatie. Griekse kampkinderen. Twaalf kinderen uit Griekse vluchtelingen-kampen zullen enige tijd onderdak krijgen in gezinnen in Wassenaar. Zij komen zondag in ons land aan. Dit gaat uit van het „International Rescue Committee" in Genève. De twaalf kinderen komen nu uit Zwitserland, waar zij op initiatief van dit comité een kuur van twee maanden hebben doorgemaakt. Scheidende gezant. De gezant van Ier land en mevrouw O' Driscoll hebben donder dag een afscheidsreceptie gehouden in hun Haagse residentie. Onder de velen die hen vaarwel kwamen zeggen waren minister en mevrouw Luns, de voorzitter van de Eerste Kamer en mevrouw Jonkman, de echtgenote van minister Beven en de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag. Overweg. Op een onbewaakte overweg in Vught is vrijdagavond een 73-jarige man uit die plaats, H. A. W„ door een trein aan gereden en gedood. Provinciehuis. Voor de bouw van eeri nieuw provinciehuis stellen Gedeputeerde Staten van Overijssel voor een stuk grond in Zwolle aan te kopen voor f545.800. Het ter rein ligt in de wezenlanden, een gebied in de stad waar Zwolle thans een deel van haar uitbreidingsplan verwezenlijkt. Het huidige provinciehuis zal te zijner tijd door een wa renhuisconcern worden gekocht. Nachtvlucht. Voor het eerst sinds twintig jaar heeft de Haagse ballonclub die de wedstrijd om de coupe „Andries Blitz" organiseert, toestemming ontvangen van de Duitse luchtvaartautoriteiten dat de deelne mende ballons boven West-Duitsland een wedstrijdv art maken gedurende de nacht. Ook de Nederlandse rijksluchtvaartdienst heeft zich akkoord verklaard met de nacht vlucht van de ballons, die zondagmiddag in het Goffert-stadion in Nijmegen opstijgen. Daar het zondagavond volle maan is bestaat de mogelijkheid, dat verscheidene aëronau ten de nacht zullen doorvaren. Marinevaartuig. Op een Nederlandse werf zal een navigatie-vaartuig van 2000 ton worden gebouwd voor de Chileense marine, zo is in Santiago de Chili bekend gemaakt. Het vaartuig, dat speciaal is ontworpen voor dienst aan de Zuidpool, kan een snelheid be reiken van 14 knopen. Het zal in Augustus 1958 gereedkomen. Gemeenschapswoning. In Uithuizermee- den zal maandag de meiboom in de kap gaan van een woning die het gezamenlijk over heidspersoneel in die gemeente op 14 mei is begonnen te bouwen voor een collega. Iedere avond en zaterdagmiddag zijn de ploegen trouw komen opdagen om, na de gewone dagelijkse arbeid, te laten zien dat het niet alleen woningen tellen, doch ze ook bouwen kan. Omslagbedrijf. Vertegenwoordigers van de tot de National Steel Corporation beho rende Hanna Iron Ore Company uit Cleve land in de Verenigde Staten hebben in Rot terdam besprekingen gevoerd over de oprich- itng van een groot omslagbedrijf aldaar voor ijzererts. Van Rotterdam uit zou dit West- Ern-opa kunnen bedienen. De Hanna Iron Ore Company heeft eigen ertsmijnen in Mi chigan, Minnesota en Wisconsin. HAARLEM EN OMGEVING Betrapt. In de afgelopen nacht is op de groentemarkt aan de Koudenhorn te Haar lem een eenenveertigjarige Haarlemmer op heterdaad betrapt bij het wegnemen van een kist met bloemkool. Inbraak. Door verbreking van een ruit heeft men zich in de nacht van donderdag op vrijdag toegang verschaft tot de con sumptietent aan de Wagenweg nabij de Spaniaardslaan te Haarlem. De voorraad is overhoop gehaald en men kon gisteren nog niet vaststellen wat er verdwenen is. Opbrengst collecte. De collecte van het Haarlemse Speeltuin Verbond, die in de week van 14 tot en met 19 mei is gehouden, heeft een bedrag van f4155.11 opgebracht. Dit betekent een aanmerkelijk gunstiger resul taat dan dat van vorig jaar toen een bedrag van f3079.34 werd ingezameld. Ruiling grond. Reeds lang bestaan er bij het Waterbedrijf aan de Kampersingel te Haarlem plannen tot verbouwing van de werkplaatsen en magazijnen. Om een betere situatie te verkrijgen nabij de inrijpoort stel len B en W. van Haarlem de gemeenteraad voor tot ruiling van 15 ca. over te gaan met de eigenaresse van perceel Kampersingel 2 a. Gasthuis. B. en W. van Haarlem vragen de gemeenteraad een bedrag van f45.000 be schikbaar te stellen, teneinde het college van regenten van het St. Elisabets Gasthuis in staat te stellen aan het daarvoor in aanmer king komend personeel in dienst van het gasthuis een uitkering-ineens toe te kennen van 3 pet. over 1955 van de op 1 mei 1956 geldende jaarwedde. Bouw winkel. Om de bouw van een win kel met bovenwoning mogelijk te maken stellen B. en W. van Haarlem aan de ge meenteraad voor aan de heer J. Hoppenbrou wer tegen de prijs van f 15 per m.2 in koop af te staan de grond, gelegen aan de west zijde van de Rijksstraatweg, groot 310 m.2. „Onze Woning". Tov> behoeve van het verrichten van restauratiewerken aan 50 wo ningen van de vereniging „Onze Woning" (Bellamystraat. Hofdiiks'-aat en de Kinker straat) stellen B. en W. van Haarlem de ge meenteraad voor een bedrag van f37.000 be schikbaar te stellen aan de vereniging. Flessentrekkerij. Verdacht van flessen trekkerij en oplichting van een bedrag van f250 heeft de Haarlemse recherche een acht entwintigjarige Haarlemmer aangehouden. Hij bezocht een aantal zaken en bestelde goe deren. die niet betaald werden. Postdirecteur. De P.T.T.-bureauchef D. J. van Barneveld te Haarlem (districtspost kantoor) is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ede. Christen Vrouwenbond. Op donderdag avond 28 juni houdt de afdeling Bloemen daal van de Nederlandse Christen Vrouwen bond haar maandelijkse ledenvergadering in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, waarop mevrouw G. GilhuisSmitskamp zal spreken over „Gebrek aan stilte". Gary B. Adams. De „Gemeente van Christus" aan de Spruitenbosstraat 9 te Haarlem houdt op 24, 25, 26 en 27 juni enige speciale diensten des avonds om acht uur, waarin de Amerikaanse evangelist Gary B. Adams zal spreken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3