Er zijn nog ongeveer 70.000 Nederlanders in Indonesië Kerkdiensten (^Abdoel en het Vliegende Tapijt FATALE DIAMANTEN „Assimilatie aan twee kanten nodig Tweede lustrum van de NIBEG „Meer openbaar overleg tussen V.S. en Europa" Rede van Prins Bernhard in Genève Betaling abonnementsgeld per giro Cafébezoekers gingen burgemeester te lijf Nasleep van Koninginne dagviering Afdeling verificatie naar Van Eedenstraat Drie percent bleef uit Onrust onder kelners en serveersters NVV zal eventuele actie steunen Drie arbeiders gedood in een Belgische gieterij Akkoord tussen V.S. en Nederland over gebruik der atoomenergie FEUILLETON R. HASSBERGER 2kmesJt^y^ ZATERDAG 23 JUNI 1956 De Nederlands-Indische Bond van Ex- krijgsgevangenen en Geïnterneerden (NI BEG) heeft met een bijeenkomst in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam zijn tweede lustrum gevierd. Het woord werd gevoerd door de secre taris-generaal van het ministerie van Maatschappelijk Werk, mr. Ph. H. M. Wer ner, die sprak over „De sociale en maat schappelijke moeilijkheden der Indische gerepatrieerden". Na afloop der bijeen komst volgde een receptie, waar vele oud- Indischgasten, onder wie de voorzitter dei- Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, het be stuur kwamen gelukwensen. Tijdens de receptie werd een telegram van Koningin Juliana ontvangen, waarin zij haar grote waardering uitsprak voor het werk, dat door de NIBEG verricht wordt. Mr. Werner herinnerde in zijn rede er aan dat er sinds 1945 rond 150.000 Neder landers zijn gerepatrieerd en dat er op 1 januari van dit jaar nog ongeveer 70.000 Nederlanders in Indonesië verbleven. De trek naar Nederland gaat nog steeds door, In een redevoering voor de Amerikaanse Club in Genève over „Amerikaans-Euro- pese betrekkingen" heeft prins Bernhard donderdag gezegd dat hij zeer optimistisch is over het uiteindelijk succes wat de ver eniging van West-Europa betreft. In zijn redevoering zei de Prins dat de grootste behoefte in de Atlantische ge meenschap op het ogenblik is, dat de twee continenten elkaar beter begrijpen. De Prins wekte op tot meer en doeltreffender overleg, zowel particulier als openbaar, voordat aan welke zijde ook openbare stappen gedaan worden, teneinde misver standen te vermijden. De Prins, die in de afgelopen vier jaar zelf het initiatief heeft gehad voor een serie particuliere ontmoetingen voor open hartige bespreking van afwijkende Ameri kaanse en Europese inzichten ten aanzien van hedendaagse problemen, zeide dat het resultaat van zulke gesprekken was. dat gewoonlijk meer punten van overeenstem ming dan van meningsverschil ontdekt werden. Hij beval aan die gesprekken uit te breiden tot de openbare sfeer. „Het is niet mijn bedoeling de nadruk weg te nemen van militaire samenwer king", zeide hij, „Er is in de tegenwoordige situatie niets wat de minste verslapping van onze defensie-inspanningen schijnt te gedogen, maar onze militaire doeltreffend heid dient gebaseerd te zijn op een ge meenschap die wezenlijk geïnspireerd wordt door gemeenschappelijke idealen en die aangevuld dient te worden met nauwe samenwerking op andere terreinen „Persoonlijk twijfel ik niet het minst aan ons uiteindelijk succes, omdat ik denk dat op de manier waarop we thans voelen, wij verenigd zullen worden om samen te leven als grote vrienden en bondgenoten, om zo ruimte te maken voor een betere wereld waarin onze kinderen in vrede kunnen leven", aldus de Prins. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE v* rxxxx»cooror Yxxrm xytx zij het ook iets minder sterk dan in voor gaande jaren. Het opnemen van al deze mensen in Nederland geeft veel moeilijk heden van technische en maatschappelijke aard. Wat de technische moeilijkheden betreft noemde spreker de geweldige eisen, die aan de huisvesting worden gesteld, zowel wat betreft de definitieve huisvesting in eigen woningen als de voorlopige in con tract-pensions. Illustratief hiervoor is wel het feit, dat het aantal overnachtingen in 1955 van vreemdelingen in hotels en pen sions rond 2.380.000 was, terwijl dat voor de van rijkswege ondergebrachte gerepa trieerden 3.500.000 bedroeg. Naar verwacht wordt zal dit aantal in 1956 zelfs de 5.000.000 te boven gaan. Voorts zijn er de moeilijkheden van aan passing aan de Nederlandse samenleving, die zich uiteraard niet in cijfers laten uit drukken. Mr. Werner zei, dat men hierbij graag spreekt over assimilatie en dan vaak uitsluitend bedoelt, dat zij die binnen komen zich moeten aanpassen aan het leven, zoals men het hier in Nederland kent. Hoe belangrijk dit ook is, men be denke evenwel, dat ook in Nederland be reidheid moet bestaan om het Indische verleden in zich op te nemen, zodat er dus assimilatie aan twee kanten moet zijn, al dus mr. Werner. Van belang is vooral, dat in politiek, be stuur, wetenschap, cultuur en handel ook de hoogste plaatsen mede worden inge nomen door mensen met Indische ervaring. Het op Indië betrokken verleden ontwik kelt zich tot een op de tropen gerichte toekomst, zo zei mr. Werner. Hij illustreer de dit onder meer met de uitzending van deskundigen naar minder ontwikkelde tro pische en sub-tropische gebieden, met de uitbouw van de Indische opleiding aan de Wageningse hogeschool tot een tropische opleiding -en dergelijke. Niettemin blijven de moeilijkheden bij de opneming van zovelen in onze samen leving groot en zij mogen niet worden onderschat.De oplossing hangt echter goed deels af van de wijze, waarop de dubbele assimilatie verloopt. Vooral degenen, die Nederland niet kennen, hebben hier een hartelijke handreiking nodig. De secretaris-generaal besloot zijn rede met de wens uit te spreken, dat de NIBEG er ook in de komende jaren toe zal mogen bijdragen, dat Nederland de Indische na latenschap tot basis zal maken van een nieuwe en blijvende activiteit van een har monisch verenigd volk. Vorig jaar Koninginnedag wilde de bur gemeester van Zwijndrecht, de heer C. Slobbe, in zijn functie van hoofd van de gemeentepolitie controle uitoefenen in een café aan de Ringdijk aldaar. Er werd in dit café zo veel lawaai gemaakt, dat de burgemeester de- zaak niet vertrouwde. Toen hij de gelagkamer binnentrad trof hij daar een uitgelaten gezelschap aan, dat zich brullend vermaakte om een man, die zich in vrouwenkleren had gestoken. De burgemeester gelastte aan deze travestie een einde te maken, maar hij werd met geweld het café uitgezet.... Twee potige politieagenten kwamen er aan te pas om het café te ontruimen, maar voor dit was geschied, hadden ook zij de nodige on stoppers in ontvangst moeten nemen. De Dordtse rechtbank heeft de nasleep van deze zaak te behandelen gekregen. Zij veroordeelde vandaag de 39-jarige sjouwer F. C. B. en de 23-jarige schippersknecht H. L. van B., die de burgemeester hadden gemolesteerd, respectievelijk tot drie we ken gevangenisstraf en een maand gevan genisstraf met aftrek. De 22-jarige fa brieksarbeider P. V. kreeg een maand met aftrek, de 23-jarige zakkenstopper F. W. A. P. drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, en de 46-jarige fabrieksarbeider J. W. van W. een maand met aftrek, omdat zij de politieagenten wa ren te lijf gegaan. De officier van Justitie hadden tegen ieder der verdachten een maand gevangenisstraf gevraagd. Er zijn bij het gemeentebestuur van Haarlem plannen de afdeling verificatie van de gemeentesecretarie onder te bren gen in het perceel aan de Van Eeden straat 10. In de donderdag te houden ver gadering van de gemeenteraad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om dat perceel aan te kopen voor f 40.000. Wegens het toenemen der werkzaamheden op het stadhuis bestaat een voortdurend tekort aan kantoorruimte. Daarin kan voorzien door in Van Eedenstraat 10 de afdeling verificatie onder te brengen. Het pand zal op 1 oktober ontruimd zijn. „In het horecabedrijf in het gehele land alleen Rotterdam uitgezonderd heerst onrust", zo deelt ons de Neder landse Bond van Horecafpersoneel (NVV) mede. De kelners en serveersters zijn ontevreden over het feit, dat ver schillende werkgevers hun niet de drie percent ineens over 1955 willen uitkeren. „Op 9 mei heeft de federatie van werk gevers in het horecafbedrijf naar aanlei ding van in het Georganiseerd Overleg met de erkende vakorganisaties gevoerde be sprekingen aan de leden van de federatie dringend geadviseerd, aan ieder perso neelslid van een horecafbedrijf dat in 1955 in dienst was, anderhalve week loon of garantieloon te verstrekken, indien het dienstverband twaalf maanden had ge duurd. Men adviseerde voorts, zoveel min der uit te keren, als het dienstverband in 1955 korter was geweest. Dit advies is in de meeste horecafbedrijven in het land op gevolgd ten aanzien van de normaal ge- salarieerden. In zeer veel bedrijven heb ben echter degenen, die op garantieloon werken, de kelners en serveersters dus, geen uitkering gekregen". Van de zijde van de Nederlandse Bond van horecafperso neel, aangesloten bij het NVV, deelt men ons mede, dat, wanneer er zich in een be drijf een actie zal voordoen ter verkrijging van de drie percent, de bond die actie zal steunen. „Men acht het in NVV-kringen bijzonder laakbaar, dat werkgevers in het horecaf bedrijf, die zitting hebben in het hoofd bestuur van f3e federatie van werkgevers en dus het advies tot uitkering hebben mede-ondertekend, zich thans bij hun weigering om een uitkering te verstrekken aan de serveersters en kelners, in hun eigen bedrijf, beroepen op het besluit van hun regionale afdeling om het advies naast zich neer te leggen". Mening van Horecafbestuur Het horecaf-bestuur wijst er op, dat de drie percents uitkering was bedoeld als een compensatie van een zekere „wel- vaarts-achterstand". Men meent nu, dat van deze achterstand bij de kelners, die hun loon met de prijsstijgingen van de laatste tijd ook steeds hebben zien stijgen, geen sprake is. „In de meeste Haagse be drijven", aldus onze zegsman. ..verdienen de kelners regelmatig twee, drie keer zo veel als het gegarandeerde basisloon van f 66 per week. Het leek de werkgevers in deze (Haagse) bedrijven daarom absurd, aan deze mensen drie percent van het ge garandeerde basisloon (een bedrag van nog geen honderd gulden) over 1955 uit te ke ren. Bovendien achtte men dit een onbil lijkheid tegenover de „witte brigade" (het niet-bedienend personeel), dat van een vast salaris moet leven en geen fooien ont vangt. De Haagse werkgevers hebben dan ook over het algemeen besloten, het lan delijk advies om de drie percent uit te keren, zó te interpreteren, dat alleen het personeel op vast salaris deze uitkering ontvangt". CHARLEROI (Belga) In de „Acièries Thomas," afdeling Couillet, van de „Usines Hainaut-Sambre" is gisteren een lading van twintig ton gloeiend gietijzer, die per loopbrug verplaatst werd, gedeeltelijk ge kanteld. Ongeveer vijftien arbeiders waren graafwerk aan het verrichten voor de bouw van een nieuwe conventor op de plaats waar de gloeiende massa neerkwam. Drie arbeiders werden gedood. Twee anderen verkeren in levensgevaar en negen hebben meer of minder zware brandwonden opge lopen. ADVERTENTIE ...kauw Wrlgley Doublemint. Overal veel mensen overal veel verkeer - overal veel drukte. En wat dan nog? Kauw Doublemint pittig, tintelend, dubbel lang lekker - Doublemint geeft rust, rust bij het rijden - en Uw adem wordt zuiver als Zwitserse berglucht. Nederland en de Verenigde Staten heb ben een overeenkomst gesloten, die voor ziet in een uitgebreide uitwisseling van al dan niet vertrouwelijke gegevens inzake het vreedzaam gebruik van atoomenergie. De overeenkomst voorziet in de verkoop door de V.S. aan Nederland van 500 kg. uranium-235 in de verrijking van 20 per cent. Zes van deze 500 kg kan Nederland betrekken in de vorm van uranium-235 in een zeer hoge graad van verrijking (tot 90 pet). Uitrusting en apparatuur Voorts voorziet de overeenkomst in de levering van uitrusting, apparatuur en materialen, welke nodig zijn in het Neder landse program, zowel ten aanzien van onderzoek, als ten aanzien van praktische toepassing. Voor het wetenschappelijke onderzoek kunnen kleine hoeveelheden plutonium. uranium-233 en uranium-235 in zuivere vorm worden ontvangen. In de overeenkomst zijn bepalingen op genomen opdat de verkregen splijtstoffen met voor andere dan vreedzame doelein den worden toegepast. Het akkoord dat nog de goedkeuring der parlementen be hoeft, vervangt de bestaande overeenkomst tussen Nederland en de V.S. De nieuwe overeenkomst breidt de be staande samenwerking aanzienlijk uit, aangezien zij tevens omvat de industriële toepassingen en de ontwikkeling van me thodes tot opwekking van energie. Ten slotte voorziet de overeenkomst in de mo gelijkheid, dat, op Nederlands verzoek, de daaruit verkregen voordelen worden ge bracht in een geïntegreerde Europese atoomgemeenschap. PRINSES WILHELMINA BEZOCHT WILLIAM SINGERMUSEUM Prinses Wilhelmina heeft vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan het William Sin- germuseum te Laren, vergezeld door me vrouw H. de Savornin Lohman en haar particulier secretaresse mejuffrouw J. Gel- dens. van Hoofddorp. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord, Molenaer- straat. 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zo- merkade. 10: Wika W. Veenstra. West, Leidsestraat. 10: Dhr. R. Hengstmangers. Centrum, O. Groenmarkt. 10: Dhr. F. Braaksma. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Ser vice présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Kirchgemeinde. Waalse Kerk. 20 Uhr: Pfarrer D. Stein. Mittwoch 20 Uhr: Bibelstunde. Spaarndamseweg 18B. Pente costal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude 8.45: Ds. M. W. J. C. de Kluis, Santpoort. 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord-Schoter- kerk, Spaarnrijkstraat. 9.30: Ds. G. van Duinen. 5: Ds. H. W. Wierda. Chr.-Gcref. Kerk. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 4.15: Kindersamenkomst (Zaanenbos). 7: Open- luchtmeeting. 8: Verlossingssamenkomst. Maandag 7: Straatzang (Stoop's Bad). Dins dag 2.15: Gezinsbond. Woensdag Velddag in Baarn. HEEMSTEDE. Ned. Hervormde Gem. ZONDAG 24 JUNI HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Markt. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Met medewerking v. h. „Bach-Ensemble" o.l.v. dhr. George Robert. 7: Ds. W. M. van As- peren. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. M. van Asperen. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 4-5: Bidstond. Zon dag 10.30: Ds. Joh. Bronsgeest. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. C. Spaans. 10.30: Jeugddienst. Candidaat J. Boersma, van Amsterdam. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Prof. dr. W. Banning, van Driebergen. Kapel Sarep- ta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. P. van Eijsden Jr. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. C. Salverda, Het was werkelijk de zee, die ze in de verte hadden gezien Ze vlogen daar nu op af en het duurde niet lang, of ze zweefden met hun tapijtje boven de kust, waar de golven tegen de bergrand klotsten. Abdoel en Mohab bogen zich over de rand en keken hun ogen uit naar dat grote waterzoiets hadden ze nog nooit in werkelijkheid gezien'. En even later vlogen ze al boven die grote watervlakte vol golven. Gracht 47. 10: Indonesische Dienst. Spr. J. u,i„,t.|mi..„niP1-n oon- nc van n»i H. Galung. Woensdag 7.30: Bidstond in de ^ver^_VVAl!.,,?™l"a£-!L"'. x?:T.. Tempeliersstraat 55 rd. Christian Science, (Copyright Cosmospresse, Genève) Gebaseerd op historische gegevens door 9 De Rohan, van zijn kant, meende haar invloed bij de koningin te kunnen gebrui ken, om eindelijk tot een betere verstand houding met Marie Antoinette te kunnen komen, hetgeen hem mogelijk belangrijke functies zou opleveren. Jeanne ging in haar spel zelfs zover, dat zij zich door De Rohan op een gegeven avond naar het Trianon liet brengen, waar hij haar in de verte zag opwachten door een lakei van de koninklijke hofhouding. Hij bemerkte echter niet dat die lakei haar niet door de hoofdingang naar binnen bracht, maar om het paleis heen naar een prieeltje, dat zó listig was geplaatst en in gericht, dat men er nooit gestoord zou kun nen worden zonder tevoren voor iemands komst te zijn gewaarschuwd: de beroemd geworden liefdesgrot. Geduldig als een schildwacht liep De Rohan heen en weer voor het paleis, hij, de groot-almoezenier van de koning en lid van de Franse Academie, een van de groot sten in den lande, uren lang, tot Jeanne weer verscheen, in de verte uitgeleide ge daan door de koninklijke lakei, wiens kleu rige uniform duidelijk zichtbaar was. Lachend nam zij De Rohan bij de arm, en liet zich door hem terugrijden naar huis. En lachend ook volgde een paar honderd meter daarachter. Rétaux de la Villette in het rode en zilveren lakeicostuum. Had De Rohan ooit getwijfeld aan de verhalen van Jeanne, nu was dit niet meer mogelijk. Nu was hij zéker van zijn zaak en hij besloot zonder reserve via Jeanne zijn verstandhouding met Marie Antoinette in 't'reine te brengen. Hier lag voor hem de kans machtiger te worden dan hij reeds was, almachtig bijna. Als hij het spel di plomatiek speelde, zou hij de machtigste man in Frankrijk kunnen worden. Zijn begeerte naar die macht was niet als die van Richelieu, die de macht om haarzelf begeerde, maar geheel gericht op het eigen voordeel, dat hij daaruit zou kunnen halen. Maar daarvoor was een nieuw contact met de koningin noodzakelijk. Jeanne weigerde aanvankelijk tactisch, haar invloed bij Marie Antoinette dienst baar te maken aan de wensen van De Rohan. Op kiese wijze bracht zij hem on First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15 Engelse taal. Woens dag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeen komst. The Bethel Pentecostal Tempi. Inc., Voorhelmstraat 3. Geb. ..Beth-El". 2: Sa menkomst. Evangelist Ch. Fischer, Den Haag. Dinsdag 7.30: Bidstond, Br. N. A. Matray. Woensdag 8: Kumpulan Isteri (Zuster samenkomst). Zr. L. J. Weber Immink. AIle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met ge- repatrieerden in de Pastorie der Broeder- kerk. Parklaan 22. Dinsdag 3: Rondetafel- bespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. J. Schapp, van Huizen. Woensdag 7.30: Ds. Klein Kranenburg, van Hilversum. Stads Evangelisatie, Lange He renstraat 6. 10: Dhr. L. Slappendel, van Bodengraven. 7: Dhr. J. F. Snoeks. Woens dag 8: Dhr. J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10 en 5: Dhr. Jac. Klein Ha- neveld. Evang. te Bodegraven. 8: Jeugd- samenkomst. Zaterdag 7.30: Openluchtsa menkomst aan de Dreef in samenwerking met de Chr. Geref. Kerk. de Geref. Kerken en het Leger des Heils. Sprekers Ds. H. W. Eerland (Lisse) en evangelist A. IJ. Agte- reek (Amsterdam). Opwekkingssamenkom sten. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser, Amsterdam. Maranatha-lezing. Vrije Evangelische Gemeente. Gebouw Be thel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorgan ger A. H. van Gent. Evang. Luth. Gem., Witte Herenstraat. 10.30: Ds. J. J. F. Herr mann.. van Alkmaar. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Rem.- Geref. Gem. 10.30: Mei. Dr. J. W. Herfst. Christelijk-Geref. Kerk, Raaks. 10: Lees- dienst. 6.30: Ds. C. den Hertog. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Drs. Bos. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Mr. Dr. J. Ozinga. van Lunteren. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Mr. Dr. Ozinga. 5: Ds. P. de Ruig. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. C. Groen. 5: Dr. P. Richel. Geref. Gem., Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 7.30: Dhr. Mole naar. Geref. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. in Nederl., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk. Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Vergadering van Gelovigen, PPassélaers- plein 11. 10: Samenkomst (Broodbreken). Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijn hof. 10 30 en 7: Ds. J. Weenink. 8.15: Jeugd- samenkomst. Dinsdag 8: Bijbellezing en bidstond. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10: Dhr. E. Schuurman. 7.30 Dhr. N. v. d. Brugge. Vrije Gemeente, Wilhelmi- nastraat 60. 10.30: Dr. H. Jansen. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond. Koudenhorn 46A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Broedergemeente, Park laan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 12: Zondagsschool. 7: Ds. H. Schutz. Gemeente van Christus, Spruiten- bosstraat 9. 10.15: Aanbiddingsdienst. Spe ciale samenkomsten telkens om 8 u. met als prediker G. B. Adams, van Texas U.S.A. Volle Evangelie Gem., Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. 19.30: Open bare dienst op de Dreef. Bij slecht weer in de Kapel om 19 u. Donderdag 8: Gebeds samenkomst voor gemeneteleden. Zevende-Dag Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeen schappelijk Bijbelstudie. 11: Prediking. Ze- vendedags-Baptisten Gem., Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30 Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendings kerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Apostolische Gem., Jacobij- nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Socfi-Beweging. Geen dienst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Opdracht- dienst. 6.45: Openluchtsamenkomst. 7.30: Verlossingssamenkomst, o.l.v. Kapt. P. Vons. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Spre ker Dhr. Th. H. Kockx, van Delft. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanuel- kerk. 10: Ds. G. Koch. Jeugddienst. 7: Dr. G Ph. Scheers. Sionskcrk, Eksterstraat. (Spaarndam-West). 10.30 en 7: Dr. J. Kroon. Stichting „Petra", Noorderkapel (einde Mi- nahassastraat) Donderdag 8: Spr. dhr. L. G. Sussenbach. Ned. Prot. Bond, gebouw Berkenstraat 10. 10.30: Ds. H. J. D. R. Theesing. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55—57. 9.30: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. G. van Dui nen, van Wassenaar. Sionskcrk, Eksterstr. 10: Ds. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Van Dijl. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Dhr. J. de Vries. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Ds. N. Padt, Herv., van Ede Geref. Kerk Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. Goeman. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Ver. Doopsgez. Gem., Foyer Minerva Theater. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr. J. J. Feisser. 10.30: Zondagsschool, Tyo H. van Eegheninstituut, Van Lennepweg. 10.45: Jeugdkapel. 12-15 jaar. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, Dg., van Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Maranatha. 10.30: Zondags school. Kleuterschool Boslaan en Jeugd huis. 11.45: Zondagsschool in Maranatha. Ned. Prot Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. W. Mackenzie. Rem., van Amsterdam. Vrij- Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Geref. Kerk. 9: Ds. A. A. Leenhouts, van Castricum. 3.30: Ds. G. Toornvliet. 7.30: Ds. G. van Duinen, van Wassenaar. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 10.15: Zondagssch. Julianakw., Kon. Wil- helminaschool, Dompvloedslaan. 12: Zon dagsschool Ramplaankwartier. Beatrix- school en Irene. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ring- nalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps- kerk. 10.30: Dr. J. H. Stelma, van Bloemen- daal. 19: Ds. D. ter Steege. „De Toorts", 9: Ds. J. PI. Klein Wassink, van Alkmaar. Chr. Geref. Kerk. Pniël-kapel, Pastorieweg. 3.30: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10 en 7.30: Ds. G. H. v. d. Woord. BENNEBROEK. Ned. Hervormde Kerk. Rehoboth, Schoollaan. 9, 10.15 en 7: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knotterus. 7: Ds. A. J. Schneider, van Haarlem. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. E. I. F. Nawyn, van 's-Gravenhage. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. H. Schippers. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Vi caris G. H. Wolfensberger. 5: Ds. C. Jon- geboer. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. Schou ten. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Geref. Gemeente. 10 en 4: Lees dienst. Geref. Kerk (Prinsessestraat). 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. Kroes, van Haarlem. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. J. J. H. v. d. Ree, pj-edikant bij de varende gemeente te Amsterdam. 7: Geen dienst. 9.30: Jeugdkapel in de nieuwe consistoriekamer. Spr. Mevr. Visser. Geref. Kerk, Julianaweg. 9.30: Ds. A. de Ridder. 17: Dezelfde. Kapel „Het huis in de duinen" 17:Ds. A. de Ruiter. Nederl. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. A. C. Sneth- lage, van Rotterdam. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond. Huize „Pniël", Zuiderstraat 3. Dinsdag 3: Samenkomst. Spr. dhr. H. Veld kamp. evangelist te Den Haag. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: vie. L. C. Baljé. 7: Ds. D. C. van Wijngaar den, van IJmuiden. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30: Ds. D. Hoornstra. Geref. Kerk (Art. 31). 8.30: Ds. C. P. Plooy. 3: Dienst. Chr. Geref. Gem. 10 en 3: Leesdienst. Geref. Gem. 10 en 3: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. Kieboom, van Lisse. Doopsgez. Gem. 10.30: Ds. Wethmar. van Zaandam. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 6.30: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk. 9.30 en 4.30: Ds. IJ. v. d. Zee. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 3: ds. Floor. Za terdag 7: Interkerkelijk avondgebed. ABBENES. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. J. A. van Boven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. J. C. Salverda. 7: vie. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 9 en 3: Dr. G. E. Meuleman. RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. P. Swets. BADHOEDORP. Immanuelkerk. 10: Ds. PI. Witvliet, van Amsterdam. 7: Ds. H. P. Swets. van Rijk. Kapel „Rehoboth", 10: vie. PI. van Andel, van Amsterdam. Ge loof- en Liefdekerk. 10: Ds. W. v. Beem, Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. Warmenhoven. ADVERTENTIE tSadyderm-zeep der ogen, dat alléén al het noemen van zijn naam steeds woede bij de koningin opwek te en dat zij moeilijk haar positie als gunstelinge op het spel kon zetten. Mis schien dat er mettertijd eens een gunstige gelegenheid zou zijn Tenslotte, na telkens weer geschenken en geld van De Rohan te hebben aangeno men, die door hem als een soort koopsom voor haar gunsten en medewerking werden beschouwd, zegde zij hem in April 1784 toe, een goed woordje voor hem te zullen doen. Reeds een paar weken later vertelde zij hem stralend, dat zij met Marie Antoinette had gesproken, en niet zonder succes ge tracht had haar inzichten enigszins te wij zigen. Ja, de koningin had zich zelfs bereid verklaard van die gewijzigde inzichten een bewijs te geven, al kon zij het nog niet over haar verkrijgen een zo erkende vij andschap zonder meer op te heffen. Bij een der eerstkomende officiële gelegenheden zou zij derhalve onopvallend voor de ande ren, hem toeknikken, hem een nauwelijks merkbaar teken geven. En werkelijk, bij de volgende hofreceptie merkte De Rohan op, dat de koningin even het hoofd in zijn richting neeg. In feite moet dat fantasie zijn geweest, of een ach teloze beweging van het hoofd, maar het was hem vooralsnog genoeg en Jeanne de la Motte kon weer een belangrijk deel van haar schulden aflossen. Enige tijd bedacht De Rohan evenwel, dat dit knikje alleen maar verbeelding kon zijn geweest, dat hij het zich slechts had ingebeeld, omdat Jeanne 't hem had voor gespiegeld. Vandaar dat hij bij haar op meer definitieve bewijzen aandrong, tast baarder tekenen, dat een verbeterde ver houding op komst was. Min of meer ontsteld kwam Jeanne op een gegeven dag thuis: „Nu is het afgelo pen. PI ij wil een brief van de koningin heb ben, waaruit blijkt dat ik haar heb omge praat". „Nu, dan schrijven we een brief", merkte Rétaux onbewogen op en hij floot een deuntje. „Je bent gek. Je gaat toch niet zelf aan die sprookjes van ons geloven?" Maar een half uur later verscheen Ré taux weer bij Jeanne en hij liet haar een brief zien, met de koninklijke lelie in de bovenhoek. Een kort briefje, met een pre cieus dameshandje geschreven, onderte kend met een M. In de dagen, die daarop volgden, zat De Rohan uren achtereen over zijn schrijf tafel gebogen, bezig met het samenstellen van een memorandum, waarin hij zijn hou ding en gestes rechtvaardigde en stap voor stap in voorzichtige termen zijn verhou ding tot de koningin schetste, telkens na drukkelijk wijzend op zijn goede bedoe lingen en op de onjuiste interpretatie, die aan die bedoelingen door anderen was ge geven. Immers, de koningin had hem via Jeanne verzocht, zijn zienswijze eens open en eerlijk op papier te zetten. Bijna een week werkte hij aan dit me morandum, alvorens het aan de vertrou welinge van Marie Antoinette, Jeanne de la Motte, ter hand te stellen. Zij weigerde, ondanks zijn herhaalde aandrang, het stuk te lezen. „Dat is niet voor mij bestemd, maar voor de koningin. Ik mag dan wel haar vriendin zijn, maar ik heb niet het recht voor haar bestemde brieven te lezen" De daarop volgende week werd een hel voor De Rohan. Hij hoorde niets en leefde tussen vrees en hoop. Kreeg hij thans geen gunstig bescheid, dan was voorgoed de kans verkeken, dat hij nog eens zijn doel bereiken zou. Was het antwoord gunstig, dan stond hij aan het begin van een triomf. Eindelijk, na zes dagen, kwam Jeanne hem het antwoord brengen. Op zwaar wit papier, met links boven de in goud gedruk te koningslelie. „Plet doet mij oprecht genoegen", zo schreef de koningin, „dat ik u thans niet langer schuldig kan achten. De audiëntie, waarom u hebt verzocht, kan ik u nu nog niet toestaan. Dit zal echter geschieden, zo dra de omstandigheden het toelaten. Weest u zo goed hierover het zwijgen te bewa ren." Met reden had Jeanne die waarschuwing inzake zwijgzaamheid aan de brief toege voegd. Overbodig was die namelijk geens zins. In de naaste omgeving van De Rohan was immers een gevaar opgedoken in de figuur van Cagliostro. „Wat denkt u over de gravin de la Motte?" had De Rohan hem eens gevraagd en zonder enige aarzeling had het antwoord geluid: „Pas voor haar op, dat is een geslepen bedriegster." Het viel niet te verwonderen, dat Cagli ostro haar zo spoedig had doorzien. Avon turiers onder elkaar herkennen het snelste elkanders bedoelingen en spel. Merkwaardig is echter, dat Cagliostro geen samenwerking zocht met de clique van De la Motte, om in eendracht hun ge zamenlijk slachtoffer zo grondig mogelijk uit te persen. Van het begin af aan had Cagliostro zich zelfs van Jeanne gedistan- cieerd, openlijk en nadrukkelijk en hij ne geerde ostentatief haar ondubbelzinnige avances. Na verloop van tijd liet zij daar om niets na om zich voor die afwijzing te wreken, op hem en zijn vrouw. De koninklijke brief nam intussen alle twijfel bij De Rohan weg. De kardinaal leefde in een stemming van gelukzaligheid en verschillende malen nog daarna fun geerde Jeanne als koerierster tussen hem en Marie Antoinette. Goedkoop waren die koeriersdiensten overigens niet, maar Ro han was vrijgevig in het vooruitzicht van zijn hoogste triomf. Helaas is het nimmer mogelijk gebleken de inhoud van deze briefjes te achterhalen. De Rohan heeft er steeds angstvallig over gezwegen, en de getuigenissen van Jeanne de la Motte en Rétaux zijn te onbetrouw baar. (Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6