Parijs bezorgd over terreur- golf in Algerijnse steden Britse regering wacht in spanning Turkse reactie op Cyprus-plan af IJsland stemde over lot van grote Amerikaanse luchtbasis Amsterdamse Beurs Lou veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf Melkverbruik aanzienlijk gedaald Ernstige botsing bij Harmeien Zware ontploffing op terrein Haagse gasfabriek y Nieuwe taktiek der Fellagha's Men vreest vooral voor weerwraakacties der Europeanen Vuurgevecht tussen Turken en Syriërs; twee doden Russische ingenieur kiest vrijheid in Oostenrijk Examens Bonn houdt Kroesjtsjev aan zijn woorden Oostenrijkse coalitie terug in oude samenstelling Stalen eilanden voor olieboringen Eriese „etherpiraten" te Leeuwarden veroordeeld Als de oppositie wintverliest het Westen een belangrijke defensieschakel Russische toeristen in Nederland Tennistoernooi Brederode ZANDYOORT Vergadering P.v.d.A. Oefentocht reddingboot Verbeteringen aan het station Volleybalcompetitie HILLEGOM Personeel Van Herwaarden maakte uitstapje MAANDAG 25 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 De nieuwe taktiek, die de Algerijnse re bellen toepassen tegen het Franse bestuur, «•ekt in regeringskringen te Parijs grote bezorgdheid. Na het wat voorbarig optimis me over het luwen van de acties der „fel lagha's" tegen de Franse troepen in de Al gerijnse bergen, heeft het plotseling op vlammen der terreur in de steden, alsook in Algiers zelf, een ruw ontwaken veroor zaakt. Verbazing had deze taktiek overi gens niet behoeven te baren. Het was te voorzien, dat de in aantal zwakkere fel lagha's het niet op grootscheepse veldsla gen zou laten aankomen tegen de groeien de moderne troepenmacht, die Frankrijk in Algerije op de been gebracht heeft. Zij zijn dus in de steden geïnfiltreerd en daar in de afgelopen dagen begonnen, Europeanen te vermoorden. Weliswaar nog niet op grote schaal, maar voldoende om een klimaat van tergepde onzekerheid te scheppen. Hoe ge laden de spanning nu is, blijkt uit het feit, dat de Franse politie de grootste moeite heeft, de op wraak beluste Europese bevol king tot contra-terreur te weerhouden. Er zijn trouwens reeds bloedige gevallen van weerwraak voorgekomen. Van Franse kant wordt gezegd, dat de rebellen inderdaad opzettelijk contra-ter reur willen uitlokken. Dat is lang niet on mogelijk. Wanneer de Europese bevolking het hoofd zou verliezen, en tot massale botsingen met de Mohammedanen zou ko men, zou het hele pacificatie-programma van minister Lacoste in duigen vallen. Ook in Tunesië en Marokko was het de Franse contra-terreur, die tenslotte de ganse Mo hammedaanse bevolking in het harnas joeg en de situatie schiep, waarin de Fran se regering tenslotte geen andere keuze had aan buigen voor de nationalisten. En een klimaat, getekend door wederzijdse moor den en doodslagen, zal ook de buitenlandse druk op Frankrijk doen vermeerderen. Hoe moeilijk het reeds was om de rebel len in de bergen te bedwingen de Fran se legerleiding heeft al te verstaan gege ven dat men er niet op hoeft te hopen, bin nen afzienbare tijd het Aures-gebergte te zuiveren een terreur in de steden zal helemaal niet onder de knie te krijgen zijn. Men moet de inheemse wijken van de Noordafrikaanse steden met hun doolhof van straatjes en binnenpleintjes kennen om te beseffen, dat de Franse troepen daar in voor een hopeloze taak staan. Moeilijke keus Minister Lacoste staat nu voor een moei lijke keuze. Wanneer hij de Franse troe pen in de steden samentrekt, wordt de be trekkelijke rust, die daar buiten bereikt is, in gevaar gebracht. De rebellen behouden het voordeel, dat zij toe kunnen slaan waar zij willen, terwijl hun tegenstander overal tegelijk zou moeten zijn. De nieuwe ontwikkeling bewijst weder om wat iedere buitenstaander al lang dui delijk was: men krijgt de nationalistische rebellie, gevoerd door een kern van vastbe sloten vrijschutters en gesteund dooi' 'êen meerderheid van de bevolking,niet met militaire maatregelen onder de knie. En de politieke hervormingen van Lacoste zijn tot nu toe volslagen onvoldoende. Het re cente besluit om de door administrateurs Uit officiële bron in Damascus heeft AFP vernomen, dat vrijdagnacht twee Turkse soldaten zijn gedood bij een vuurgevecht op Syrisch gebied nabij het dorp Dei- roena. Volgens de Syrische lezing van het in cident waren twee Turkse patrouilles „zo genaamd bij de achtervolging van een smokkelaar" op Syrisch gebied gekomen. De dorpsbewoners van Deiroena hadden de Turken aangevallen, nadat brand ont staan was door een Turkse lichtkogel. Met behulp van de gealarmeerde Syrische gen darmerie werden de Turkse militairen, die twee doden en een gewone achterlieten, verdreven. De Turkse en Syrische autoriteiten stel len een onderzoek in. Ook wordt een on derzoek gedaan naar de schending van het Syrische luchtruim, zaterdagochtend, door twee Turkse vliegtuigen. Van een dertigtal Russische toeristen, dat een bezoek aan Oostenrijk heeft gebracht, heeft ingenieur Zolaretsj, alias Michelson, asiel gevraagd in Oostenrijk. Op verzoek van de Russische legatie heeft de consul van de Sovjet-Unie te Wenen, Morgatsjev, in tegenwoordigheid van een Oostenrijkse rechercheur, getracht de vluchteling tot in keer te brengen. De ingenieur hield echter voet bij stuk en verklaarde: „De Oosten rijkers mogen weten, dat ik en een groot aantal intellectuelen met mij niet akkoord gaan met de gebeurtenissen en het régime in Rusland en dat wij rust en vrijheid wen sen." Op de bewering van de consul, dat hij in het Westen geen werk zou vinden en zou moeten verhongeren, antwoordde hij: „Liever hier een stuk brood en een glas water dan de voortdurende dwang waar onder ik nu al jarenlang heb geleefd. Ik heb er mee ingestemd u te ontmoeten, omdat ik u wilde vragen toe te staan dat mijn gezin zich bij mij voegt in de vrije wereld." Akkoord tussen Jemen en Sovjet-Unie LONDEN (Reuter). De Sovjet-Unie en het koninkrijk Jemen zullen binnenkort overgaan tot het uitwisselen v^n diplomatie- ke vertegenwoordigers,, zo blijkt uit een gemeenschappelijk communiqué over de besprekingen, welke de kroonprins van Jemen, Seif El Islam Mohammed El Badr, te Moskou heeft gevoerd. Volgens het commu niqué, dat door radio-Moskou is bekend ge maakt, zal de Russische ambassadeur te Cairo tevens optreden als buitengewoon gezant in Jemen, terwijl de buitengewone gezant van Jemen in Egypte dezelfde post in de Sovjet-Unie krijgt. Voorts is men het eens geworden over de hoofdlijnen voor samenwerking op handels gebied, waarbij Rusland Jemen zal helpen bij zijn economische ontwikkeling. Volgens United Press blijven de berichten aanhouden, dat de Sovjet-Unie rechten ver worven heeft om in Jemen uranium te ex ploreren en olie aan te boren. beheerde Algerijnse gemeenten eindelijk zelfbestuur te geven, zou tien jaar geleden tijdig en nuttig zijn geweest; nu lachen de Algerijnse nationalisten er eenvoudig om. In de nieuwe terreurgolf in de steden ligt tenslotte nog een ander en dreigend voor teken besloten. Er werken 350.000 Alge rijnse arbeiders in Frankrijk zelf. Wanneer die het parool tot sabotage en terreur zou den krijgen, zijn de gevolgen niet te over zien. Bloedig weekeinde United Press meldt: „Het bloedige week einde heeft de spanning in Algiers tot een hoogtepunt gevoerd. De stad is vol politie patrouilles en van buiten zijn versterkin gen voor de politie en de militaire bezet ting opgeroepen. Zes doden en vijftien gewonden vielen tijdens het weekeinde door de kogels van opstandelingen. Telkens waren het een of enkele terroristen die het vuur op de blan ken openden. Van de kant der Europeanen is het za terdag weer eens tot een uitbarsting van ressentiment gekomen, die naar men vreest koren op de molen der opstandelingen is. Na de begrafenis van een Europeaan, die door opstandelingen van zijn scooter ge schoten was, stormde zaterdag een menigte Europeanen de Arabische wijk binnen, molesteerde de Arabieren, schopte markt stalletjes omver en schreeuwde luidkeels om wapens. Voor het overige bood Algerije een rus tige aanblik, slechts op een plaats viel een operatie van enige omvang voor: nabij de Marokkaanse grens werd een menigte van 500 verdachte personen opgebracht. Grote hoeveelheden wapenen werden in beslag genomen. De rechtbank te Amsterdam heeft de 58-jarige vroegere viskoopman Lou V. uit Muiden, die op 5 maart geweigerd had als getuige voor de rechter-commissaris in Amsterdam te verschijnen nadat hij per dagvaarding daartoe was opgeroepen, bij verstek veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf. Vier weken was tegen hem geëist. Deze man noemt zich „de weergekeerde Christus met de nieuwe naam en dat is Lou". De rechter-commissaris wenste hem te horen in een zaak tegen twee zijner volgelingen, een echtpaar uit Weesp, waar van het jonge kind gestorven was aan een ernstige longontsteking zonder dat de ouders de hulp van een medicus hadden ingeroepen. Als volgelingen van Lou hiel den zij zich aan diens leer, dat men bij ziekte in hem moet geloven en geen dokter te hulp moet roepen. Tegenover recher cheurs, die hem thuis kwamen opzoeken, had Lou verklaard geen gevolg te willen geven aan de dwang van een dagvaarding. „Als men mij toch uit mijn huis sleurt en voor de justitie brengt, dan zal ik daar staan als Jezus voor Pilatus en dan spreek ik geen woord". Overveen. Aan het Kennemer Lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het examen gymnasium: Rob Aberson, Elly Baars, Jet Duyckinck Sander, Herman van Heek, Mar de Klerk, Bien de Muinck Keizer, Elsje Ober, Frans Pronk van Hoogeveen, Floris Went, afgewezen: geen. Geslaagd zijn voor het eindexamen afde ling hbs a: Mariëtte Ament, Irene Bersma, Paul Blikslager, Hilda van den Brom, Stefke Cassee, Hetty During, Noor van Es, Roel Heins, Alexandre van Ittersum, Arthur de Jong Luneau, Ina Kerkhof, Riekje Molenaar, Emilie Naafs, Frans Phaff, Eddy Ruys, Ti neke Schipper, Ab Schouet, Tobi Veenstra, Len de Vries, Anneke Wigman, Harry Wil- lemse, Hansje Zaagmans; afgewezen 2 leer lingen. De Britse regering zal, naar verwacht wordt, deze week nieuwe voorstellen in zake Cyprus aankondigen. Zij zal trachten dit te doen voordat de nieuwe Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov, in Athene aankomt, donderdag. Want de Russen zijn er ongetwijfeld op uit om de door de Cyprus-affaire in Griekenland aangewakkerde anti-Westerse gevoelens te stimuleren. De Grieken blijken overigens Westelijke diplomaten de verzekering te hebben gegeven dat zij alle Russische ver lokkingen zullen weerstaan en trouw zullen blijven aan het bondgenootschap met het Westen. Wat het Britse plan betreft, zal nage noeg alles afhangen van de reactie van Turkije dat op het ogenblik gepolst wordt. De Turken zijn vooral bevreesd voor een Grieks Cyprus in hun flank (het ligtruim zestig- kilometer van de Turkse kust) in geval van een optreden' van eën linksge- zinde anti-Turkse regering in Athene. Het ziet er, gezien de Turkse houding, naar u:t dat Groot-Brittannië niet veel verder kon gaan dan de aanbieding van beperkt zelf bestuur voor Cyprus; maar om de Grieken tevreden te stellen zal ook een belofte over het recht van zelfbeschikking-in-de-toe- komst moeten worden gedaan. Turkije zal dit alleen kunnen aanvaarden indien een formule gevonden wordt welke dit land garanties voor zijn veiligheid biedt. Het is niet onmogelijk dat Turkije de nieuwe voorstellen zal afwijzen. Wat er dan gebeuren moet, is niet duidelijk. Naar verluidt zou Groot-Brittannië Cyprus thans zelfbeschikking na tien of vijftien jaar aanbieden. Gouverneur Harding, die dit weekeinde naar Cyprus is teruggekeerd, zou voorstander zijn van een periode van vijftien jaar, maar zo lang wil Griekenland waarschijnlijk niet wachten. Het zal al moeilijk genoeg zijn de Grieken te laten akkoord gaan met een overgangsperiode van tien jaar. Geen succes De grote drijfjacht op de leider der Grieks-Cypriotische nationalisten, George Grivas, is zonder succes gebleven, zo meldt U.P. De campagne die zestien dagen duurde en het leven kostte aan 21 Britse militairen, heeft wel 24 opstandelingenleiders in Britse handen doen vallen, maar Grivas is ont komen. Zondag zijn opnieuw enige bomaanvallen gepleegd door opstandige Cyprioten. In 'net politiebureau van Famagusta ontnlofte een tijdbom; er vielen geen slachtoffers. Drie bommen werden in Dhavlos naar een pa trouillerende auto geworpen. Vijf Britse soldaten werden gewond, twee hunner ernstig. Een oom van aartsbisschop Makarios, de zestigjarige George Mouskos. behoort tot de verzetslieden, die door de Britse troepen gevangen genomen zijn bij het zoeken naar BONN (DPA/UP) De Westduitse re gering heeft in een officiële verklaring ge reageerd op de jongste mededeling van het Russische persbureau Tass over de ge wraakte uitlating van partijsecretaris Kroesjtsjev over de Duitse kwestie. De bondsregering is van mening, dat de Rus sische regering zich aan haar verantwoor delijkheid voor de hereniging van Duits land wil onttrekken. Bonn houdt zich aan de weergave van Kroesjtsjevs woorden, zoals die indertijd door bondskanselier Adenauer is gegeven en die de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Pineau on langs in een rede te Washington heeft be vestigd en aangevuld met de woorden: „Zelfs als Duitsland militair neutraal zou blijven, zou ons dat niet voldoende zijn. Wij willen ook, dat hetgeen Oost-Duitsland op sociaal en economisch gebied heeft ver worven, behouden blijft. Het hebben van Oost-Duitsland aan onze kant is daaren boven een prestigekwestie". In Franse diplomatenkringen te Parijs is de versie, die Adenauer gegeven heeft van de opmerking van Kroesjtsjev in gro te trekken bevestigd. Adenauer, steunende op een mededeling van de Franse premier Mollet, had Kroesjtsjev de opmerking in de mond gelegd, dat zeventien miljoen Duitsers aan zijn kant hem liever waren dan zeventig miljoen, desnoods neutrale, doch herenigde Duitsers. opstandelingen. Hij is de vader van de jonge Charalambos Mouskos, die bij een overval op Britse militairen werd neer geschoten door een Britse majoor. In de zelfde campagne werden twee monniken en twee novicen in het Kykko-klooster ge vangen genomen, nadat de Britse troepen daarin bewijzen gevonden hadden, dat het werd gebruikt als centrum van bevoor rading en inlichtingen voor de ondergrond se beweging EOKA. Ministerie van Defensie ingesteld Na moeizame onderhandelingen die zes weken hebben geduurd,zijn de "rooms- katholieke Volkspartij en de socialisten het in Oostenrijk eens geworden over een coa litieprogram. Op een enkele uitzondering na, zullen alle vroegere ministers weer achter de regeringstafel plaats nemen. De enige verandering is dat het aantal staats secretarissen als verdedigers van de be langen der tegenpartij wordt uitgebreid. De vroegere staatssecretaris van Binnen landse Zaken, Graf (Volkspartij), zal aan het hoofd komen te staan van het nieuwe ministerie van Defensie. De socialist dr. Stefani zal hem assisteren. Onder druk van de Volkspartij zal mi nister Waldbrunner (socialist) iets van zijn bevoegdheden moeten prijs geven. De ge nationaliseerde bedrijven komen onder de leiding van een comité, bestaande uit ver tegenwoordigers van de twee grote par tijen. Waldbrunner blijft minister van elek triciteitsenergie en van verkeer, zodat de luchtvaart onder zijn competentie blijft. Men schijnt hem echter gedwongen te heb ben tot concessies. Nadat Waldbrunner de luchtvaartmaatschappij Air Austria met de KLM als haar compagnon aanvankelijk had uitgeschakeld en een voorlopig con tract met de Scandinavische SAS had af gesloten, schijnt nu de eerstgenoemde pai-- tij als enige gegadigde op de voorgrond te komen. De socialisten gaan hiermee onder bepaalde voorwaarden akkoord. Voor de KLM zouden aldus alle wegen open staan om met de Air Austria samen te werken. In de Zuidchinese zee, ongeveer 32 km uit de kust van Brunei (Brits Borneo), is een dochtermaatschappij van de Koninklij ke Shell bezig met de bouw van een kunst matig eiland van staal voor het verrichten van aardolieboringen in de zeebodem. Een soortgelijk eiland zal 13 kilometer uit de kust van Serawak worden gebouwd. De totale kosten van deze twee projecten worden geraamd op 6,5 miljoen gulden. Beide eilanden zijn ontworpen door de Bataafsche Petroleum Maatschappij te Den Haag. De constructie werd uitgevoerd door twee Nederlandse firma's. De eilanden zullen eigen radiostations en krachtcentrales krijgen. Voorts zullen er verblijven voor het boorpersoneel, opslag ruimten en landingsplaatsen voor helikop ters zijn. Met twee en vier maanden gevangenis straf zijn door de Leeuwarder politierech ter de „etherpiraten" gestraft, die bij de razzia, door de rijkspolitie op 6 juni ge houden, werden gesnapt. Slechts ten aan zien van een hunner achtte zowel de offi cier van Justitie, als de politierechter het bewijs niet geleverd. Er waren in deze zaken tien in beslag genomen zendappa raten en elf verdachten, daar in één geval ook de vader van de zoon, aan wie de appa ratuur behoorde, was gedagvaard. Hij was het die werd vrijgesproken. De officier van Justitie had respectieve lijk drie en vier maanden gevangenisstraf gevorderd. Al de in beslag genomen onder delen en ontvangtoestellen werden ver beurd verklaard, voor zover eigendom, en last tot vernietiging werd gegeven in die gevallen, waar het huurkoop betreft. De radiohandel moet dit risico maar nemen en doet er goed aan, aldus de officier, betere inlichtingen in te winnen aan wie wordt verkocht. Op IJsland zijn zondag parlementsver kiezingen gehouden. Verkiezingen voor het presidentschap, die tegelijkertijd zouden moeten worden gehouden, zijn niet nodig, aangezien de huidige president, Asgeir As- geirsson, de enige kandidaat is. Zijn ambts periode zal dus automatisch met vier jaar verlengd worden. De kwestie van het verblijf der Ameri kanen op het eiland was de aanleiding tot de ontbinding van het oude parlement. Hermann Jonasson, leider van de Progres sieve (oppositie) partij, diende op 29 maart een voorstel in, de Amerikanen te doen vertrekken „omdat nu een verbetering is ingetreden van de internationale toestand als gevolg van de gewijzigde Russische po litiekHet voorstel werd met 31 tegen 18 stemmen aanvaard. Premier Olafur Thors ontbond hierop het parlement, waar in de 52 zetels als volgt waren verdeeld: Onafhankelijkheidspartij (Thors) 21; Pro gressieve partij (Jonasson) 16; communis ten 7; sociaal-democraten 6; Nationale De- fensiepartij 2. Twee coalities Vóór de nieuwe verkiezingen hebben de progressieven en de sociaal-democraten zich in een coalitie verbonden. Hetzelfde deden de communisten en de Nationale De fensiepartij. Alle vier deze partijen zijn tegen het verblijf van de Amerikanen ge kant. Zoals gemeld is, worden slechts 41 van de 52 zetels direct gekozen: de overige zetels worden verdeeld in overeenstemming met de uitslag voor de 41 zetels. Verloopt de stemming in het nadeel van de „pro-Amerikanen", dan betekent dit dat de geweldige IJslandse luchtbasis Keflavik „in de motteballen" gaat. De Amerikaanse generaal J. W. White, commandant van Keflavik, zei tegen United Press: „In feite gaat de basis dan voor het Westen verlo ren, omdat een vliegveld dat niet in staat van paraatheid wordt gehouden, onbruik baar is in deze tijd van bliksemsnelle vlieg tuigen IJslandse Bank waarschuwt Intussen heeft de IJslandse Nationale Bank naar aanleiding van het besluit van het oude parlement om ontruiming van de Amerikaanse basis op het eiland te vragen, een pessimistisch geluid laten horen. De bank zegt namelijk in een kwartaalrapport, dat het vertrek van de Amerikanen ern stige economische problemen zal veroor zaken. De Amerikaanse basis Keflavik kon, volgens de bank, beschouwd worden als een nieuwe exportindustrie. De Ameri kaanse uitgaven op deze basis zijn van een half miljoen dollar in 1951 gestegen tot vijftien miljoen dollar in 1953 en 1954, al dus het rapport. Hoofdstad kiest regeringspartij Inmiddels zijn vanmorgen de uitslagen van de hoofdstad Reykjavik bekendge maakt. De Onafhankelijke partij van pre mier Thors de pro-Amerikanen dus verzamelde hier 16928 stemmen op zich -• n - Zuivelstatistiek 1955 Blijkens de door het CBS samengestelde zuivel-statistiek 1955 bedroeg de totale melkproduktie in dat jaar rond 6 miljard kilo, welke werd geleverd door 1,5 mil joen stuks melkvee. Dit is een jaarproduk- tie van 3855 kg per koe. Van deze prodöktie werd 35 pet afgezet in de vorm van con- sumptiemelk. Het overige deel werd ver werkt tot boter, kaas, gecondenseerde melk, melkpoeder en andere zuivelpro- dukten. De melkconsumptie daalde in 1955 tot 195 kg per hoofd der bevolking. In 1954 bedroeg het verbruik nog 206 kg per hoofd. De boterproduktie bedroeg ruim 74 mil joen kg. Hiervan werd 32 miljoen kg in het eigen land geconsumeerd (3 kg per hoofd) en het overige geëxporteerd (ex portwaarde ruim 200 miljoen gulden). Voor kaas bedroegen de produktiecijfers (inclusief de boerenkaas) 172 miljoen kg, waarvan 75 miljoen kg (7 kg per hoofd) in het binnenland werd verbruikt, terwijl de rest, met een exportwaarde van 210 mil joen gulden, in het buitenland werd af gezet. Aan gecondenseerde melk werd gepro duceerd 217 miljoen kg, aan melkpoeder ruim 53 miljoen kg. Van het eerstgenoem de produkt werd voor 247 miljoen gulden geëxporteerd. De uitvoer van melkpoeder had een waarde van 70 miljoen gulden. In totaal werd er aan zuivel- en melk- produkten voor ruim 761 miljoen gulden uitgevoerd. Bromfietser gedood, auto met zeven personen te water Zondagavond omstreeks half acht is in de Meern op de grens van de gemeente Harmeien op de oude Rijksstraatweg een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 57- jarige fruitpachter G. Kampers uit de Meern het leven heeft gekost. De heer Kampers fietste met zijn vrouw op de Rijksweg. Geheel onverwacht werd het echtpaar van achteren door een personen auto. komende uit de richting Harmeien, aangereden. De heer Kampers werd ge schept en vier meter hoog de lucht in ge slingerd. Hij was op slag dood. Zijn vrouw kreeg lichte verwondingen en een shock. Zij werd later naar het Antonius-zieken- huis te Utrecht overgebracht. De auto werd bestuurd door de heer V. uit Utrecht. Behalve hij zaten er nog zes mensen in,.waarbij zijn vrouw en kinde ren. Op het moment van de botsing verloor de heer V. de macht over het stuur. Zijn wagen verdween daarop in de Oude Rijn, Omwonenden slaagden er in alle zeven in zittenden door het schuifdak van de wagen ongedeerd op het droge te halen. De materiële schade aan auto en fietsen was groot. De auto is later op de avond door een takelwagen weer op de weg gezet. De oorzaak van het ongeluk is nog niet ge heel duidelijk. De politie vermoedt onoplet tendheid van de bestuurder van de auto. het grootste aantal dat de partij ooit be haalde en dat haar zeteltal in het „Althing" (parlement) van vier op vijf brengt. De sociaal-democratisch-progressieve coalitie kreeg in de hoofdstad 6306 stem men, wat een verlies van een zetel be tekent. Het „arbeidersbondgenootschap'' behield zijn enige zetel; de „Nationale ver- dedigingsgroep" verloor zijn plaats in het parlement doordat hij slechts 1978 stem men oogstte. In het bergstadje Seydisfoerdur zege vierde de Progressieve kandidaat met 240 van de 426 uitgebrachte stemmen ruim schoots over zijn Onafhankelijke tegen speler, op wie slechts 115 kiezers stemden. De landelijk totaaluitslag zal in de loop van vanavond bekendgemaakt kunnen worden. Het aantal stemgerechtigde IJs- landers bedraagt ongeveer 93.000. Zondagavond laat is uit Le Havre in Rotterdam aangekomen het Russische pas sagiersschip „Pobeda", dat ligplaats heeft gekozen in de Rijnhaven. Aan boord be vinden zich ruim* 430 Russische toeristen, die een tocht van Odessa naar Leningrad maken via West-Europa. Vanochtend zijn zjj met bussen via Delft naar Amsterdam vertrokken. In beide plaatsen zal een aantal beziens waardigheden worden bekeken. Verder brengt men in Amsterdam een bezoek aan het Rijksmuseum en maakt men een tocht je door de grachten. Vanmiddag gaat het gezelschap naar Den Haag en Scheveningen en men heeft het voornemen om het Vre despaleis te gaan bezichtigen. Na het bezoek aan Scheveningen keert men in de avonduren terug naar Rotter dam. De „Pobeda" zal om middernacht de reis vervolgen met bestemming Stockholm. Het schip heeft reeds de havens van Athene, Napels en Le Havre aangedaan. Geen persoonlijke ongevallen; brand in laboratorium In Den Haag heeft zondagmorgen een hevige ontploffing plaats gevonden op het terrein van de gemeentelijke gasfabriek aan de Trekweg. Op deze terreinen is on der andere het laboratoriufh gevestigd, waarin de Nederlandse Gasfabrieken voor gezamenlijke rekening proeven nemen met allerlei soorten gas, die worden gebruikt in het huishouden. Buiten dit laboratorium lag een negental gascylinders opgeslagen. Door onbekende oorzaak was een tweetal van deze gascylinders tot ontploffing ge komen, waardoor de betonnen muren van het laboratorium geheel werden ingedrukt en in het gebouw 7-p'f brand ontstond. De ontploffing was> zo hevig, dat een van de beugels, waarmee een drietal cy linders bijeen werd gehouden, tot op de Goudriaankade werd geslingerd. Een van de zware cylinders zelf werd een vijftigtal meters van de oorspronkelijke plaats aan getroffen. De brandweer van het gasbedrijf zelf was snel ter plaatse en slaagde erin met schuimblussers het vuur in het laborato rium, waarvan het interieur door de ont ploffing geheel was verwoest, snel te blus sen. De Haagse brandweer, die met drie spuitwagens en een materiaalwagen uit rukte, kon zich dan ook beperken tot het nablussen en het afkoelen van de overige cylinders. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Een gelukkige omstandigheid was het, dat de weggeslingerde cylinders geen gasketel troffen. Wat de oorzaak van de explosie betreft werd van de zijde van de brandweer het vermoeden geuit, dat, aangezien dergelijke gascylinders niet tot zelfontploffing kun nen komen, eerst brand in het laboratorium zou zijn ontstaan waardoor de cylinders oververhit zouden zijn geworden. De uitslagen van do finales in het tennis toernooi van Brederode waren: Afdeling A. Herenenkelspel: J. GroenH. Borgerding 6—3. 6—1; J. Tervoort—J. Heuer 60. 64. Finale: J. TervoortJ. Groen 62, 62. Damesenkelspel: mej. J. v. d. Duimmej. Tervoort, w. o. mej. v. d. Duim; mej. E. v. Scherpenzeelmevr. v. d. Berg 108. 64. Finale: mej. J. v. d. Duim—mej. E. v. Scherpenzeel 62. 75. Gemengddubbelspel: me\ v. d. BergC. ,T. Nieland tegen mevr. PierlotN. v. d. Horst 6—1. 7—5; mevr. v. d. Berg—C. J. Nie land tegen mevr. RaapH. Borgerding 46, 63. 6—2. Finale: mevr. v. d. Berg—C. J. Nieland tegen mej. HevelKrabbenbos 62, 46, 6—2. Afdeling B. Herenenkelspel: E. Titiheru— J. B. de Boer 62, 60. Finale: E. TitiheruL. Bloemink 810, 62. 6—4. Damesenkelspel. Finale: mej. Kea Okker mej. J Verwaal 86. 63. Herendubbelspel. Finale: BevenTitulaer tegen BakkerBarend 62, 4—6, 61. Gemengddubbelspel. Finale: mej. Hasselaar A. Schütz tegen mej. Mohn—R. Kammeijer 7—5. 5—7, 7—5. Afdeling C. Herenenkelspel: F. van Dal- sumF. Hassink 64, 06. 61. Finale: S. WijnschenkF. v. Dalsum 62, 6—4. Damesenkelspel. Finale: mej. Th. v. Hoo- genmej. A. Heep 7—5, 26. 64. Herendubbelspel. Finale: J. L. KlipHar- tevelt tegen J. B. Post—A. Hulsman 62, Damesdubbelspel. Finale: mej. H. Valk mej. A. Veraart tegen mevr. Tuindermej. Meltzer 7—5, 4—6, 6—2. Gemengddubbelspel. Finale: mej. Smids F. Hassink tegen mej. ValkS. Wijnschenk 4—6. 10—8, 6—2. Finales verliezersronde: Damesenkelspel: mej. M. Brunink—mej. A. Veraart 12—10. 6—1. Herenenkelspel: G. Hartman—J. Plas- schaert 63, 4—6, 60. Herendubbelspel: F. RoozekransH. Roo- zekrans tegen D. Potharst—H. Snoek 64, 6—3. DENEMARKEN—NOORWEGEN. De voetbalwedstrijd Denemarken—Noorwegen, die in Kopenhagen is gespeeld, is in een 32 overwinning voor Noorwegen geëindigd. Bij rust hadden de gasten een 20 voor sprong. In „Ons gebouw" aan de Brugstraat werd een bijzondere bijeenkomst gehouden voor leden van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid, welke bijeenkomst onder leiding stond van de afdelingsvoor zitter, de heer G. J. Sterrenburg. De resul taten van de in Zandvoort gevoerde ver kiezingsactie, die een bevredigende uit komst te zien gaf, vormden het hoofd deel der besprekingen. Zaterdagmiddag om drie uur is de Zand- voortse reddingboot de „C. A. Dudok de Wit" voor een oefentocht uitgevaren. Onder leiding van schipper Floor Koper koos men even ten noorden van de Rotonde zee. Door de schuin op de kust staande branding en de stevige noordwester, was alle stuur manskunst nodig om de boot in zijn ele ment te brengen. Toen men in volle zee was, ging het vlot. Na ruim drie kwartier was men weer op het punt van uitgang terug, waarna evenals het lanceren terugbrengen op de wagen vlot verliep. De tocht werd meegemaakt door de voor zitter der Noord Zuid Hollandse redding maatschappij, de heer E. Th. de Booy. Ledenvergadering speeltuinvereniging Dè speeltuinvereniging „Kindervreugd" houdt op vrijdag 29 juni een ledenvergade ring in „Zomerlust". Gesproken zal worden over de „korfbal-kwestie".* Binnenkort zal in de hal en op het per ron van het Zandvoortse station een om roepinstallatie in gebruik worden gesteld. De grote nieuwe goederenlift, die de afge lopen winter werd gebouwd ter vervan ging van de kleine oude lift, werd in de loop van de vorige week voor gebruik ge schikt verklaard. Voor het stationsperso- neel betekenen deze voorzieningen een groot gemak en een aanzienlijke verbete ring. Op initiatief van de volleybalcommissie van de Zandvoortse gymnastiekvereniging „O.S.S." zal op zaterdagavonden in de maanden juli en augustus voor de kam peerverenigingen een volleybalcompetitie worden gehouden. Getracht wordt in het centrum van het dorp een volleybal-veld te maken om de O.S.S.-ploegen hier de thuis-wedstrijden te laten spelen. In afwijking van de gevolgde traditie besloot de directie van Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrieken N.V. te Hillegom, dit jaar eens vroeg in de zomer met het personeel op stap te gaan. Zaterdag is het uitstapje gemaakt. Om 8 uur werd voor de dertien autobussen, waarin het gezelschap van ruim 500 dames en heren had plaats genomen, het vertreksein gegeven door de president-directeur, de heer J. A. van Her waarden. De eerste etappe was HillegomRotter dam, waar men zich inscheepte op het luxe motorschip de „Erasmus" voor een rond vaart door de Rotterdamse havens. Het middagprogramma bestond uit een rit door Brabant, waarbij het stadje Oos terhout werd aangedaan. Hier werd een bezoek gebracht aan de Mento-tentoonstel- ling voor het bezichtigen van industrie-, landbouw- en kunstexploitaties. Ook ver maakte men zich met luchtschommelen, oliebollen eten en met het kijken naar een groep watervlugge acrobaten, die voor het gezelschap een speciale voorstelling gaven. Over Breda en Tilburg ging de tocht ver der naar de „IJzeren Man" te Vught en om 7 uur was ieder verenigd in de bovenzaal van restaurant „Avifauna" voor het ge zamenlijk diner. De heren J. A. en D. J. van Herwaarden hielden korte toespraken, waarbij laatstgenoemde het plan introdu ceerde om voor het Uniceffonds ten be hoeve van hongerlijdende kinderen een geldinzameling te houden. Er werd zeer spontaan op gereageerd, waarna de directi9 besloot het ingezamelde bedrag te ver dubbelen. Te middernacht waren de auto bussen weer in Hillegom terug. „De vroegte wint" hield kampioenswedstrijd De derde kampioenswedstrijd in de Leidse- vaart van de visclub „De vroegte wint" te Hillegom, leverde het volgende resultaat op: 1. Theo v. Vliet 19 stuks; 2. J. Wessel 18 st.; 3. B. Blokker 16 st.; 4. Gert v. d. Burg 13 st.; 5. Piet v. Vliet 12 st.; 6. Chr. Verschoor 8 st.; 7. G. Maaskant 6 st.; 8. Cor v. d. Burg 5 st.; 9. L. Huisman 4 st.; 10. Kranenburg 3 st.; 11. G. Winkelaar 3 st.; 12. P. Winkelaar 3 st.; 13. P. Geljon 1 st.; 14. B. Spreeuw 1 st. In totaal werden 112 stuks gevangen. Geslaagd voor eindexamen De heer W. Hollander te Hillegom slaagde te Leiden voor het eindexamen elektrotech niek van het Koninklijk Genootschap Ma thesis Scientiaram Genitrix. Benoemd aan Julianaschool Mej J. Braakhette werd benoemd tot tijde lijk onderwijzeres aan de Julianaschool voor Christelijk Volksonderwijs te Hillegom. Slotkoers Openings vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 915/I6 918/ia 3 Nedl. 1962/'64 95b/I6 95 A. K. U 270 268% Calvé Delft 338 338 Van Gelder Zonen 248 248 K. N. Hoogovens 327 Nederl. Ford 430 425 N. Kabelfabriek 310 310 gew.Philips Gloeil. 306% 305 pref.Philips Gloeil. 181 181 Unilever 423 421% Wilton Fijenoord 306 308 Dordtsche Petrol. 816% 812 Konkl. Petroleum 803 798 A'dam Rubber 98% 98% Holl. Amer. Lijn. 183 184 N. Scheepv. Unie 190% 190% Phs. van Ommeren 288 288 H. V. A 117% 117 Verg. Deli Mijen 136% 134% Amsterd. Bank 237 237 Ned. Handel Mij. 199 199 Rotterd. Bank 215 215 Twentsche Bank. 220 220 Anaconda Copper 74% 73% Bethlehem Steel. 147% 147 U. S. Steel 55% 55% General Motors 45% 45 Shell Union 80% 81 44% 44 Van onze correspondent in Parijs) (Van onze correspondent in Wenen) (Van onze correspondent in Londen) (Van onze correspondent in Wenen) 8—6. 325%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3