Rapid na zege op NAC aan kop in kampioenscompetitie 1 Merikaan American star Betaald voetbal besprak de promotie-degradatie Jong Nederlands korfbaltwaalftal versloeg België na fraaie strijd Abdoel en het Vliegende Tapijt Joop Blaauw triomfator in Ronde om het IJselmeer v atv FATALE «- DIAMANTEN Laagst geplaatste tweetal clubs uit eredivisie degradeert automatisch Sparta en Elinkwijk deelden de winst: 0-0 mr iljt Piet Steenvoorden op tweede plaats Graf won de Ronde van Zwitserland NA CRapid Kampioenschappen van Kring Haarlem KNZB De Grote Prijs van Parijs FEUILLETON R. HASSBERGER MAANDAG 25 JUNI 1956 Onder leiding- van de heer A. H. Martens verd zaterdag- in Utrecht de algemene ver gadering betaald voetbal van de KNVB ge houden. In zijn openingswoord liet de heer Martens uitkomen, dat in het afgelopen seizoen een geforceerde competitie is ge speeld en dat het nu zo langzamerhand tijd wordt, dat er rust in het voetbal moet komen. Dat kan alleen maar worden ver werkelijkt, als elke gedachte aan promo tie-degradatiewedstrijden kan worden uit gebannen. Deze openingswoorden sloegen meer speciaal op de voorgestelde promotie- en degradatieregeling, die voor het aanstaand seizoen (19561957) als volgt is: In de eredivisie spelen 18 clubs, in de eerste divisie twee maal 16 verenigingen en in de tweede divisie betaald voetbal twee keer 15 clubs. Het sectiebestuur is van plan om de nrs. 17 en 18 van de eredivisie te laten degraderen naar de eerste divisie. De beide kampioenen van de eerste divisie promo veren naar de eredivisie. De nrs. 16 van de eerste divisie degraderen naar de twee de divisie en de beide kampioenen van de tweede divisie promoveren naar de eerste divisie. In de voorvergadering, onlangs in een drietal steden gehouden, was over deze regeling langdurig gesproken. De vice- voorzitter van „Hilversum," mr. J. H. Lob- steijn, had zijn voorstel, gesteund door DFC, gehandhaafd, waarbij de promotie en degradatie der kampioenen en der laagst geplaatsten gelijk zou zijn aan die door het sectiebestuur voorgesteld. Maar, zo luidde het voorstel-Lobsteijn, nr. 16 van de eredivisie behoort met de nummers 2 van de eerste divisie om één plaats te spelen in de eredivisie en de nummers 15 van de eerste divisie dienen met de num mers 2 en 3 van de tweede divisie om twee plaatsen in de eerste divisie te spelen. Het voorstel van de heer Lobsteijn werd echter met 24 tegen 18 stemmen ver worpen. Het voorstel van de heer B. van Gelder om de nrs. 15 en 16 van de beide eerste divisies te laten degraderen en de nrs. 1 en 2 van de beide tweede divisies automatisch te laten promoveren, waarbij alleen de degradatiemogelijkheid van de eerste divi sies dus groter zou worden gemaakt, werd eveneens verworpen. Ditmaal met 27 tegen 15 stemmen. Drie buitenlandse profs Uitvoerig werd gediscussieerd over het aantrekken van buitenlandse spelers in de semi-profclubs. Vast staat, dat buitenlan ders, die vóór 1 december 1953 reeds voor een Nederlandse club speelden of in ons land woonachtig waren, niet meer als „bui tenlander" zullen worden beschouwd. Het was duidelijk, dat er een algemene wens bestond om het aantal buitenlandse spelers te limiteren en tenslotte werd men het er over eens, dat maximaal drie buitenlanders in een club mogen meespelen. Dat betekent evenwel ook dat men vast houdt aan de bepaling, dat slechts 6 spelers in de periode van twee'jaar door een club mogen worden aangetrokken, van wie er dus maximaal drie uit het buitenland mogen zijn. Het contracteren van deze spelers uit het buitenland zal uitsluitend in de maand juli mogen gebeuren. De minima respectievelijk der spelers vergoedingen blijven voor de volgende periode gehandhaafd. Bekercompetitie Bij de rondvraag werd medegedeeld dat 500 amateurverenigingen voor de beker competitie hebben ingeschreven. Na een aantal voorronden zullen ongeveer 80 clubs overblijven, welke dan in de „echte" beker competitie tegenover de semi-profclubs worden geplaatst. De heer Martens deed een beroep op laatstbedoelde verenigingen om voor deze competitie in te schrijven teneinde de amateurverenigingen financieel te helpen. Bekerwedstrijden zullen ook worden gespeeld op dagen van landen- wedstrijden. De heer M. Koolhaas (Ajax) had het plan geopperd om het aantal toegestane contractspelers te verhogen tot 25 tot nu oe 20), een plan, waar ook.Elinkwijk ach terstond. Het sectiebestuur was op besliste wijze tegen deze suggestie. Indien dit noodzakelijk mocht worden geacht heeft het sectiebestuur de machti ging gekregen om een achterstallig pro gramma desnoods een volledig competitie programma in het komend seizoen, op woensdagen te laten spelen. ADVERTENTIE §p| MAAGTABLETTEN helpen snell ff Elke semi-profclub kan voor de aanvang van een seizoen aan de KNVB vijf spelers opgeven tusen de 16 en 21 jaar als zoge naamde beschermde jeudspelers. Deze spelers kunnen geen overschrijving krijgen naar een andere semi-profclub, zolang zij op de betreffende lijst staan. Een bepaalde speler kan maximaal drie jaar door dit be sluit worden gebonden. Zonder meer kan zo'n speler echter naar een amateurclub overgaan. Twee argumenten hebben voor deze regeling gepleit: in de eerste plaats kunnen de clubs op deze wijze profiteren van de moeite en de kosten, welke zij aan de op leiding van jeugdige spelers hebben be steed. Op deze wijze wordt ook de uitbrei ding tot 25 contractspelers overbodig. Want dit laatste zou het budget van menige ver eniging te boven gaan. De Zwitserse wielrenner Graf heeft zater dag de Ronde van Zwitserland gewonnen. Zyn landgenoot Strehler won de achtste en laatste etappe van de ronde, van Chur naar Zurich, een afstand van 212 km, die hy aflegde in zes uur, 13 minuten en 8 sec. De uitslag van de achtste etappe luidt: 1. Strehler (Zwits.) 6.13.08, 2. Nascimberne (It.) z.t. 3. Guerini (It.) z.t.. 4. Schaer (Zwits.) z.t. 5. Schellenberg (Zwits.) z.t. 6. Plankaert (B.) z.t. 7. Robinson (G.B.) z.t. 8. Traxel (Zwits.) z.t. Nolten werd 34e in 6.13.45 en Van der Pluym 35e in dezelfde tijd. In totaal wer den 41 renners geklasseerd. Maenen heeft in deze etappe de strijd gestaakt. Het eindklassement luidt: 1 Graf (Zwits.) 47.05.02. 2. Schaer (Zwits 47.10.01. 3. Plankaert (B.) 47.12.48. 4. Hoï- lenstein (Zwits.) 47.15.19. 5. Junkermann (Did.) 47.17.19. 6. Rosello (It.) 47.22.34. 7 Strehler (Zwits.) 47.24.59. 8. Nascimbene (It.) 47.25.48, 9. Robinson (G.B.) 47.28.27. 10. Massocco (It.) 47.29.33. 11. Nolten 47.31.07 12. Negro (It.) 47.33.54. 26. Van der Pluym 48.10.41. In de competitie om het kampioen schap van Nederland speelden Sparta en Elinkwijk zaterdagavond in Rot- terdag gelijk (0-0). Dit gebeurde in een wedstrijd, waarin de Rotterdam mers de beste papieren hadden voor de overwinning en de gasten zullen over dit resultaat zeker niet ontevre den zijn. Lang bleef de strijd gelijk opgaan. In de laatste fase echter stond Elinkwijk met de rug tegen de muur. Overigens kon deze geanimeerde, maar niet bijster goede ontmoeting in twee vol komen verschillende delen worden ge splitst. De eerste speelhelft was dé minst aantrekkelijke. Sparta was iets meer in de aanval en de aanvallen bevatten soms een element van verrassing door de snelheid, waarmede zij werden uitgevoerd. Daardoor kreeg invaller-midvoor Daniels een paar maal een fraaie scoringskans, maar hij faalde volkomen. Schieten was ook een slecht verzorgd onderdeel bij Elinkwijk. Het gebeurde veelal ook van te grote af stand, na aanvallen die te doorzichtig van opzet waren. Veel levendiger werd de tweede helft. Elinkwijk kwam geestdriftig naar voren, maar Huntink en Westers zochten het doel op de verkeerde plaats. Dit initiatief duur de evenwel niet lang. Na een tiental minu ten werden de Utrechters van de Spar taanse speelhelft verdreven. Van Ede glipte nu gemakkelijker door de defensie en ver scheen ook zelf vaker voor Kraak, die meermalen op de proef werd gesteld'. De Utrechtse doelman stak echter in goede vorm en eens voorkwam hij een doelpunt door bij een laag schot van Van Ede in een snelle reactie zijn been uit te steken. Doordat Verhoeven en Koning van Spar ta het middenveld op de duur vrijAvel ge heel beheersten, speelde de laatste fase zich voornamelijk in en om het Utrechtse doelgebied af. De schutter ontbrak echter en haast ging Elinkwijk nog met de zege naar huis, toen Klein in de laatste minuut een schot loste, dat Van Dijk slechts met moeite kon keren. De wedstrijd, waarin vooral aan de kant van Elinkwijk nogal fors werd gespeeld, werd door ongeveer 18.000 toeschouwers bijgewoond. In de wedstrijd NACRapid heeft het niet aan spanning ontbroken. Na 17 minu ten scoorde Janssen voor Rapid, hetgeen naar later bleek het enige doelpunt was in deze ontmoeting. De spelers van NAC hebben met groot enthousiasme alles in het werk gesteld om de voorsprong van de tegenstanders teniet te doen. Zij slaagden daar evenwel niet in, omdat de verdediging van de Limburgse ploeg met doelman Koks als uitblinker de aanvallen op uitstekende wijze weer stond. Stopper Smeets (Rapid) had grote moeite met Canjels, doch hij belette deze toch zich vrij te spelen. Aan de andere kant van het veld speelde Kuys (NAC) een uitstekende partij, al ging hij niet geheel vrij uit bij het door Janssen gemaakte doelpunt. Voorts liet Van Melis in de voorhoede van Rapid goed werk zien. Hij was ook de grondlegger van het doel punt dat door Janssen werd gescoord. In het begin van de wedstrijd domineerde de Limburgse ploeg, doch daarna waren het de spelers van NAC, d'ie het tempo verhoogden en geruime tijd druk op het doel van Koks uitoefenden. Schoten van Canjels en Overbeeke werden evenwel door de Rapid-keeper op uitstekende wijze gekeerd. Tot de rust had de doelman van Rapid handen vol werk om de voorsprong te be houden. Fel vochten de spelers van NAC na de hervatting voor de gelijkmaker. Evenwel zonder succes. De Limburgers hielden stand. De stand is nu: Rapid 2 2 NAC 2 1 Elinkwijk 2 0 Sparta 2 0 0 0 4 4—1 0 1 2 3—3 1 1 1 2—3 1 1 1 1—5 Hoewel de temperatuur van het water even 16 graden Celcius niet erg aanlok kelijk was om een baantje te zwemmen, verscheen zondagmiddag een groot aantal deelneemsters en deelnemers aan de start in de zwemvijver „Groenendaal" in Heemstede, waar wedstrijden gehouden werden om de kampioenschappen Kring Haarlem KNZB. De organiserende vereniging HPC leverde met DWR de beste prestaties. De uitslagen waren: 50 meter vlinderslag jongens: 1. J. Sint, DWR, 37,9 sec.; 2. R. Band, HPC, 38,7 sec.; 3. J. Ekering, HVGB, 40,1 sec. 25 meter vlinderslag meisjes: 1. M. Sint, DWR, 17,1 sec.; 2. M. Fuykschot, HVGB, 17,7 sec.; 3. G. Bernink, DWT, 18,4 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. H. Band, HPC, 1 min. 14.9 sec.; 2. M. Smit, HPC, 1 min. 15 sec.; 3. A. Drogtrop, DWR, 1 min. 19.6 sec. 100 meter vrye slag heren: 1. R. Prins, HPC. 60 sec.; 2. W. Geurtsen. HPC. 60,2 sec.; 3. W. Burgraeve, DWR, 1 min. 7 sec. 4 x 25 meter wisselslag persoonlijk: 1. J. Spoor, DWR, 1 min. 23,8 sec.; 2. H. Band, HPC, 1 min. 24 sec.; 3. T. Steensma, Haar lem, 1 min. 31,2 sec. 100 meter schoolslag heren: 1. W. Geurt sen. HPC, 1 min. 21,5 sec.; 2. G. Luttikhuizen, DWT, 1 min. 24,6 sec.; 3. T. Bleeker, DWT, 1 min. 25 sec. 4 x 50 meter wisselslag estafette jongens: 1. HPC I 2 min. 33,7 sec.; 2. Haarlem 2 min. 35.5 sec.; 3. HPC III 2 min. 48 sec. 4 x 50 meter wisselslag estafette meisjes: 1. HPC I 2 min. 53,3 sec.; 2. HPC II 2 min. 59 sec.; 3. NVA 3 min. 4.8 sec. 10 x 50 meter vrije slag estafette heren: 1. HPC 5 min. 9,5 sec.; 2. Haarlem 5 min. 22,5 sec. 3. DWT 5 min. 23,8 sec. 4 x 100 meter vrije slag estafette dames: 1. HPC 5 min. 30 sec.; 2. VZV 5 min. 55,4 sec.; 3. DWR 6 min. 4,2 sec. De Grote Prijs van Parijs, een ren over 3000 meter, gedoteerd met ruim 200.000 gulden, is gewonnen door „Vattel" van mevrouw Volterra. „Floriados" van Boul- lenger werd tweede en „Azteque van Prins Tousson derde. „Jithuka" van de Aga Khan eindigde op de vierde plaats. De tijd van de winnaar was 3 min. 14,12 sec. Het Nederlands twaalftal heeft In Gro ningen één van zijn fraaiste wedstrijden van de laatste jaren bekroond gezien met een 50 overwinning op België, nadat het bij rust met 10 de leiding had. De ver jonging, die de keuze-commissie in het Nederlands twaalftal had aangebracht, be tekende een verbetering. En de 3500 toe schouwers in het Oosterparkstadion in Groningen hebben dan ook een wel zeer aantrekkelijke wedstrijd gezien. Van ruwheid was ditmaal geen sprake, zodat geen enkele strafworp behoefde te worden gegeven. De Oranjeploeg was zeker een tempo sneller dan de Belgische, die zeker niet onverdienstelijk speelde. Maar tegen déze Oranjeploeg had elk Belgisch twaalftal de vlag moeten strijken. "Vooral de nieuwe begihaanval met Bos en debutant B. v. Herk heeft wel laiten zien, dat snelheid en goede lichamelijke conditie de beste factoren zijn om vrije kansen te scheppen. Dat die aanvallen aanvankelijk niet in doelpunten werden omgezet, moet toege schreven worden aan het niet-vinden van de juiste richting. Daardoor had België bijna in de 10de mi nuut de leiding genomen, doch de maak ster van dit doelpunt had de loopregel overtreden, zodat de arbiter het doelpunt moest annuleren. Fraai spel Nederland bleef door zeer fraai midden- vakspel van Zwaanswijk sterk in de meer derheid, en in de 31ste minuut kon debu tant v. Herk, na goed aangeven van mej. Zwaanswijk, de score voor Nederland ope nen (eennul). Met deze stand brak ook de rust aan. In de tweede helft had België wederom wat pech, toen enkele goede kansen door slordig schieten verloren gingen. Een een een stand was op dat ogenblik niet onver diend geweest. Nederland bleef uitstekend aanvalsspel geven en toen Bos debutant v. Herk een tweede kans gaf, leidde dit tot tweenul. Nederland houdt stand De hierop volgende vakverwisseling Het wederom van beide zijden zeer fraai en snel middenvakspel zien met Nederland in de meerderheid. Het tweede aanvalsvak had reeds spoedig succes door mev. Merk (drienul), snel gevolgd door een vierde doelpunt van Zwaanswijk. De Belgen ble ven taai tegenstand bieden, maar de Ne derlandse verdediging gaf geen krimp. Tenslotte bracht aanvoerder Munniks de eindstand op vijfnul. Na afloop bracht het publiek beide ploe gen een ovatie voor deze bijzonder mooi gespeelde interlandkorfbalwedstrijd. ADVERTENTIE <$9 MAAGTABLETTEN helpen snell 1 •ABLETTEN jKV helpen snell F Ze hadden nu al enkele uurtjes gevlogen; en Abdoel begon 'n raar gevoel in zijn maag te krijgen. „Zeg", zei hij bedenkelijk, heb jij ook zo'n hongerr „Ja", antwoordde Mohab. „Ik krijg verschrikkelijk veel trek!" Tjadat was nou iets, waw ze niet op gerekend haddenze hadden niets eet baars meegenomen op hun tocht. En dat begonnen ze nu te voelen! Mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann op „Rodeo" over de bomen tijdens het springconcours op de Olympische Dag in Amsterdam. De 21-jarige Arnhemmer Joop Blaauw zaterdag reeds étappe-winnaar in Mep pel is winnaar geworden van de twee daagse wegwedstrijd „Rond het IJselmeer". De Heemsteedse amateur Piet Steenvoor den legde in deze 425 kilometer lange koers beslag op de tweede plaats vóór De Jager uit Hoog-BIokland en de winnaar van de tweede étappe, Van den Brand uit Schijn- del. In de eerste étappe van Amsterdam naar Meppel werd reeds in de contreien van Sijbekarspel, na amper 45 kilometer fiet sen, het sein voor de grote aanval gegeven. Negen renners, t.w. De Ruiter, H. Cuvelier, Wallet, Steenvoorden, Pronk, Jansen, Blaauw, Van Diemen en Plasmeyer wel ke laatste weer terugviel ontsnapten toen aan de aandacht van hun concurren ten. Bij het binnenrijden van Friesland (103 km.) bedroeg het verschil tussen de kop en het tot dertig man uitgedunde peloton, ruim anderhalve minuut. De strijd was echter nog geenszins gestreden, want nadat eerst Wallet en Jansen en ook Cuvelier en Van Diejnen door vermoeidheid van het voorste plan verdwenen, moesten tenslotte ook de sterk rijdende Steenvoorden, Blaauw, De Ruiter en Pronk voor de over macht van de achtervolgers het hoofd bui gen. Er waren toen 180 kilometer afgelegd en de kopgroep werd door deze fusie 19 man sterk. Op Jonker, De Ruiter, Van Houwelingen en Pronk na, die in het zicht van Meppel moesten afhaken, snelde deze groep op de finish af en daar toonde Blaauw zich in de eindsprint de sterkste vóór De Jongh, Rol, Teunisse, Steenvoorden, Van Wetten, en De Jager. De Beverwijkers Groot, Niesten en De Ruiter werden resp. 13e, 14e en 18e en de Haarlemmers Koek, Mathot en L. Vaars resp. 38e, 43e en 44e. Blaauw legde de 239 kilometer af in 5 uur 59 min. en 18 sec. Slijtageslag De étappe van Meppel terug naar Am sterdam was minder levendig dan de eer ste étappe. Daaraan was hoofdzakelijk het hoge tempo debet aan, dat de vijftien best geklasseerden onderhielden om elke uit looppoging bij voorbaat in de kiem te smo ren. Elf van deze kanshebbers Damen, Van Wetten, Van Houwelingen en De Vree werden door lekke banden uitgeschakeld snelden met Jan Buis, Ribbelink, Wuur- man en Stoete, die alle vier in de voor gaande rit een te grote achterstand had den opgelopen om nog een kans te maken op de eindzege, door de Veluwe en 't Gooi naar de eindstreep in het sportpark aan de Kruislaan. Stoete en Steenvoorden deden nog enkele pogingen om de strijd met een ontsnapping in hun voordeel te beslissen, maar de andere renners waren op hun hoede en stonden niemand toe om alleen aan de streep te arriveren. Een eindsprint scheen de beslissing te moeten brengen, doch op 300 meter van het sportpark waar nog een ronde van 450 meter afgelegd moest worden kwam Wuurman ten val en hij sleepte Rol, De Jongh en Buis met zich mee. Blaauw, die hen wist te ontwijken, nam de leiding en stond deze niet meer af. Als eerste snelde hij de sintelbaan op en kwam toen even eens ten val. Van den Brand, Stoete, De Jager en Steenvoorden, die in deze volg- orde finishten snelden hem daardoor voorbij. Niesten werd 6e, Groot 8e, Koek 17e, Vaars 18e en De Ruiter 20e. Van den Brand legde de 186 kilometer af in 4 uur 26 min. en 48 sec. Eindstand: 1. J. Blaauw, (Arnhem), de 425 km. in 10 uur 26 min. 6 sec. 2. P. Steen, voorden (Heemstede); 3. De Jager (Hoog Blokland); 4. v. d. Brand (Schijndel); 5. Teunisse (Utrecht); 6. De Jongh (Made); 7. Pos (Vreesland); 8. Niesten; 9. Groot (beiden Beverwijk); 10. Kersten (Sieben- gewald); 14. De Ruiter (Beverwijk; 23. Koek; 27. L. Vaars (beiden Haarlem). GERBERINK. Gerberink, die de laatsta jaren als doelverdediger voor Preussen Munster heeft gespeeld, zal per 1 juli naar Nederland terugkeren. Hij is als doelman door Enschedé gecontracteerd. Gerberink heeft jaren geleden reeds het doel van deze club verdedigd. ADVERTENTIE - mf iii (Copyright Cosmospresse, Genève Gebaseerd op historische gegevens door 10 Vast staat wel, dat Marie Antoinette De Rohan met alleen haar koninklijke, doch ook hoogst persoonlijke gunsten in het voor uitzichtstelde, iets wat De Rohan in zij ook hoogst persoonlijke gunsten in 't voor uitzicht stelde, iets wat De Rohan in zijn zelfverzekerheid en in het bewustzijn van zijn grote succes bij vrouwen in het alge meen als iets vanzelfsprekends accepteer de. Maar het spel kan zo niet eeuwig wor den voortgezet. Te dikwijls troffen De Ro han en Marie Antoinette elkaar bij offici ële gelegenheden, om het de kardinaal niet te doen opvallen, dat zij daarbij niet de minste tekenen van een nieuwe verstand houding gaf, integendeel. „Zij moet hem binnenkort eens ontvan gen", besloot Rétaux op een gegeven dag na een gesprek met Jeanne. Jeanne tikte veelzeggend tegen haar voorhoofd. „Je bent gek. Dat krijg je nooit voor elkaar. Hoe zou je dat dan willen doen?" „Laat dat maar aan mij over, dat is mannenwerk". Rétaux had een ernstig onderhoud met zijn vriend Nicolaas de la Motte, en samen werkten zij een plan uit, dat tot de meest komische gebeurtenissen uit de geschiede nis zou leiden. Nicolaas de la Motte was een bekende verschijning in het park van het konink lijke paleis, waar jongere en oudere dames plachten te wandelen. Zij kenden hem en zij wisten, dat hij dikwijls met deze of gene nader contrast zocht. Zij wisten ook dat hij righeid aan de dag legde. Maar in de Juli-dagen van 1784 zag men hem dagenlang door de lanen slenteren en alle dames, die hij tegenkwam, grondig op nemen, zonder ook maar met iemand een afspraakje te maken. Zijn vlotte keuze scheen hem ineens in de steek te hebben gelaten. Tot hij in een van de stillere lanen op een gegeven dag een bijzonder knap meisje te genkwam. Haar naam is in de geschiedenis bij zijn keuze niet steeds een grote kieskeu- bewaard gebleven: Nicole Lequay. Zij voerde echter naar de mode van die tijd ook een andere naam, een soort schuil naam, die zij gebruikte wanneer zij op het pad van het avontuur en de liefde was: Oliva d'Esigny. Onder die naam heeft zij in de geschiedenis de grootste bekendheid ge kregen en die zullen wij dus verder ge bruiken. Over de gelijkenis tussen Oliva en Marie Antoinette zijn naderhand boeken vol ge schreven. Naar de weinige afbeeldingen, die er thans nog te raadplegen zijn, is die gelijkenis echter niet zo groot geweest, ze ker niet zo sterk als later legendarisch werd. Het is echter zeer goed mogelijk, dat zij inderdaad nog de meeste gelijkenis met Marie Antoinette heeft getoond van de da mes, die in die tijd en op die plaats waren te vinden. Maar de keuze was beperkt. Nicolas de la Motte wandelde enige ma len door de laan en keurde Oliva met monsterende blikken. Daarna nam hij plaats op een stoel naast haar en begon een gesprek. De verhalen, die Oliva hem vertelde over haar verleden, waren niet van roman- tisch-sentimentele verdichtsels ontbloot, maar hadden toch alle een grond van waar heid. Het stond in die tijd nu eenmaal goed, interessante jeugdverhalen te vertellen, en Oliva deed mee aan die mode, zonder noch tans de waarheid te veel geweld aan te doen. Zij hield niet van draaien en bedrie gen, een eerlijkheid, die Jeanne de la Motte later zou verleiden tot haar oordeel: „een verschrikkelijk dom kind". Maar een eer lijkheid, die haar ook minder gemakkelijk de doortrapte intriges van anderen deed doorzien. Ongetwijfeld is Oliva de meest eerlijke en ook de onschuldigste speelster geweest in het trieste collier-drama. De verhouding tussen Oliva en „de graaf" werd al spoedig intiem en zij liet zich door hem naar haar kleine woning in de Rue du Jour begeleiden, waar hij al lengs meer en langer op bezoek kwam. „Ik moet toegeven", zo vertelde zij later, „dat hij zich nimmer te buiten ging aan ongeoorloofde intimiteiten. Onze verhou ding was alleen maar een speelse flirt. Hij interesseerde zich erg voor mijn vermogen en vooral voor mijn vooruitzichten. Hij liet doorschemeren, dat hij wel voor een goede protectie zou kunnen zorgen We zullen ons niet verder verdiepen in de aard van deze „onschuldige flirt". Zeker is, dat De la Motte zijn rol goed speelde en in geen enkel opzicht wantrouwen in zijn bedoelingen wekte, integendeel, er in slaagde haar vertrouwen te winnen. Op 9 augustus kondigde hij haar het be zoek aan van „iemand van de hoogste stand", die nog diezelfde avond verscheen. De voornaam uitziende dame was nie mand anders dan Jeanne de la Motte, die zulk een indruk maakte op Oliva, dat die naderhand het tussen beiden gevoerde ge sprek nog nauwkeurig kon navertellen. „Je moet vertrouwen in me hebben, lie ve kind, en eens goed luisteren wat ik je te vertellen heb. Ik ben iemand van zeer goede stand en behoor tot de hofkringen. Zelfs geniet ik het volste vertrouwen van de Koningin". Als bewijs toonde zij enige brieven met het koninklijke monogram aan het verblufte meisje. „Ik bezit het vertrouwen van de ko ningin, we zijn als het ware twee vingers van dezelfde hand, zo na sta ik haar. Daar om heeft ze mij ook verzocht, haar een dienst te willen bewijzen, namelijk iemand te vinden, die iets voor haar wil doen op een bepaalde nauwkeurig afgesproken wijze. Ik heb mijn oog op jou laten vallen. Als je wilt doen wat er door de koningin van je gevraagd wordt, zal ik je 15.000 livres als beloning schenken, en de ko ningin zal je een nog véél waardevoller geschenk als dank geven. Ik kan je nu mijn naam nog niet noemen, maar binnenkort hoor je er meer over. Als je geen vertrou wen in me hebt, ben ik ook wel bereid om nu met je naar een notaris te gaan waar we een stuk kunnen laten opmaken dat je wettelijk recht geeft op de 15.000 livres". Het is geenszins verwonderlijk, dat het jonge meisje zonder enige aarzeling op het voorstel inging en zich bereid verklaarde de koningin een dienst tebewijzen. Daarop stond de dame op en deelde bij het vertrek nog mede, dat graaf de la Motte haar de volgende avond met een koets zou komen afhalen om haar naar Versailles te brengen. Oliva was in de zevende hemel dat haar dit klaarblijkelijk prachtige avontuur be schoren zou zijn. Hoe zeker Jeanne van haar zaak was, bleek wel uit het feit, dat zij al een paar dagen eerder De Rohan een koerier had gezonden met de boodschap, dat hij onmid dellijk naar Parijs moest komen om zich op iets belangrijks voor te bereiden. De Rohan was van plan geweest de zomermaanden in de Elzas door te brengen, maar vertrok hals over kop naar Parijs. Men liet Oliva geen tijd, zich te beden ken of te gaan piekeren over de vreemde gebeurtenissen. Reeds de volgende middag kwam de graaf haar in een rijtuig halen om haar naar Versailles te brengen. Daar stond bij de toegang tot het park de dame van hoge stand te wachten in gezelschap van een kamenier. Zij liet het tweetal uit stappen en beval de graaf op hooghartige toon Oliva naar haar woning te brengen. Onmiddellijk daarop verdween ze. De la Motte begeleidde Oliva naar een woning aan de Place Dauphine, waar hij op zijn beurt verdween om haar in gezelschap van de kamenier achter te laten. Na twee lange uren van wachten doken de graaf en de dame weer op. Beiden wa ren in een stralende stemming. „Ik kom juist van de koningin vandaan", verklaarde zij opgewekt, „en ik heb haar verteld, dat ik de juiste persoon voor haar opdracht gevonden heb. Ze is erg blij, dat je haar helpen wilt en wacht met ongeduld af, hoe de zaken morgen zullen verlopen". Nu kon Oliva haar nieuwsgierigheid niet langer bedwingen. „Waar gaat het dan om, wat gaat er morgen gebeuren?" „O, niets belangrijks, je zult het wel zien". „Hoe moet ik u eigenlijk aanspreken, mevrouw. „Noem mij maar gravin. Ik ben de echt genote van graaf De la Motte, maar van af komst een Vajois. Aan het hof noemt men mij gravin Valois, dat wilde de koningin. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6