RIDS-concern wordt gereorganiseerd Fabrieken in Haarlem en Zandvoort worden naar Ossendrecht overgebracht Kort en bondig Toegangsweg ten behoeve hulpsehool Christelijk Lyceum Verlegging van toegangswegen naar nieuwe spoorwegonderdoorgang brtmusBI Ook voor nieuwe bijzondere school voor gewoon lager onderwijs Aankoop woningen aan Glipperweg ten behoeve van sanering de Glip 7 „Klimaat" niet gunstig Stijgende omzetten Kantoorgebouw Rids deel Mariastichting Dc „Oostzee" bestelt twee schepen in Duitsland B. en W. Heemstede vragen raad krediet voor: Betaling abonnementsgeld per giro Nieuwe tribunes J. A. Schippers hield afscheidsreceptie Beroepsspelers hazardspel blijven in arrest Wachtverbod gedeelte van Schoterstraat Paris Canaille" in Luxor Voorstellen B. en W. van Heemstede Sanering de Glip Circus Boltini komt naar Heemstede St oomreiniger Uitvoering door leerlingen van Bets Nederkoorn Ds. J. W. Wery aanvaardt beroep naar Haarlem Dronkeman maakte een dolle rit door Den Haag Expositie werkstukken leerlingen Meisjes-HBS Meisje na botsing uit invalidenwagen gevallen MAANDAG 25 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NAAR WIJ VERNEMEN bereidt de directie van de N.V. RIDS te Haarlem een ingrijpende reorganisatie van haar ondernemingen voor ter verbetering van de positie van het bedrijf. Deze reorganisatie houdt onder meer een centralisatie van het bedrjjf in Ossendrecht in, waar thans reeds de dochteronderneming OCIO is gevestigd. Deze dochtermaatschappij wordt, inplaats van RIDS, de toekomstige moedermaatschappij. Ook de N.V. Colora, welke de fabriek van teerkleurstoffen in Zandvoort beheert, zal naar Ossendrecht worden overgebracht. Met deze centrali satie zal ongeveer anderhalf .jaar gemoeid zijn. Reeds is begonnen met de verkoop van het kantoorgebouw aan de Spanjaardslaan, dat per 1 juli ontruimd zal zijn. De kantoren zullen dan tijdelijk bij de fabriek aan het Spaarne worden ondergebracht. Tezelfdertijd wordt gepoogd de kapitaalstructuur van de onderneming, welke tot nu toe een besloten karakter droeg, te saneren. Het aandelenkapitaal van OCIO wordt daartoe aanzienlijk verhoogd, doch de naamloze vennootschap blijft voorlopig, zoals nu, besloten. Bij de plaatsing der nieuwe OCIO-aandelen is gedacht aan 52 Nederlandse en 48 buitenlandse belangstelling. Daar de orderportefeuille goed ge vuld is hoopt de directie reeds de volgende week haar bedrijven weer op gang te hebben. De directie ziet de moeilijkheden van haar ondernemingen als van voorbijgaan de aard. Zij spruiten voort uit de discre pantie welk er de laatste jaren bestaan heeft tussen de investeringen enerzijds en de financiering anderzijds. Men heeft tot nu toe steeds uit egen middelen geïnves teerd en wat dit wil zeggen blijkt wel uit de verhouding van ongeveer elf miljoen aan investeringen enerzijds en een miljoen geplaatst aandelenkapitaal anderzijds. De moeilijkheden spitsten zich toe door de bouw van de OCIO-fabriek te Ossendrécht, waar volgens contract trotyl wordt ge produceerd voor het ministerie van Oorlog en voor andere industriële doeleinden. De OCIO is de enige trotylfabricerendc onderneming in de Benelux en bespaart dus een grote hoeveelheid deviezen, het geen zij overigens met de moedermaat schappij en de N.V. Colora gemeen heeft: sinds 1945 heeft deze trits ons land onge veer 25 miljoen aan deviezen bespaard. Dat juist RIDS de OCIO ging stichten was mede een gevolg van de omstandig heid. dat de bijprodukten van trotyl het meest economisch door haar andere fa brieken konden worden verwerkt. Door de oplopende tendenz van lonen en materiaal- prijzen viel de investering echter zo tegen, dat het aandeel daarvan in de kostprijs, zoals die tevoren was berekend, door het leveringscontact met het ministerie van Oorlog niet meer gedekt werd. Daar de produktiemogelijkheden op zich zelf aan de verwachting meer dan beant woordden er werd dertig percent meer geproduceerd dan volgens de ramingen was berekend slaagde men er toch nog in in een jaar tijd ruim drie-en-een-half mil joen af te lossen. Onderhandelingen over een nieuw leve ringscontract, waardoor de werkelijke in vesteringskosten tot hun recht komen, be vinden zich volgens de directie in een ver gevorderd stadium. Intussen wijt de directie van RIDS deze gang van zaken mede aan een nog niet overal aanwezig zijnd besef-voor het schep pen van een „industrieel klimaat". Werke lijke basis-industrieën zijn er in ons land nog maar weinig en RIDS is er één van. In 1923 begon men in IJmuiden met de produktie van een insekten dodend mid del, dat wel een verkoopsucces werd, maar de directie toch niet geheel bevi'edigde. In 1936 besloot men tot fabricatie van „para- dichloorbenzol" over te gaan, vooral omdat de beide benodigde grondstoffen, chloor en benzol, in ons land in ruime mate voor handen zijn. Na de oorlog kon met die produktie een begin worden gemaakt, waarna, behalve een betere verkoop Sn het binnenland, ook een belangrijke export van chloorbenzolen mogelijk bleek. Met moet de moeilijkheden die zich hij de ontwikkeling voordeden niet onder schatten. De organische-chemie kan men namelijk niet uit een hoekje leren, althans niet de industriële toepassing daarvan. Al les moesten de technici van de RIDS zelf zoeken en ontdekken en zij moesten daar toe personeel opleiden. En bovendien had den zij te kampen tegen een sterke buiten landse, vooral Duitse, concurrentie. Juist in die strijd ivas RIDS in het nadeel om dat hier de grondstoffen benzol en toluol aan het laatste ontstond behoefte door de stichting van de kleurstoffenfabriek Co lora in Zandvoort waar tussenstoffen van RIDS worden verwerkt wel beschermd werden waardoor ze dus tegen een hoge prijs moeten worden ingekocht maar het eindprodukt niet. Vandaar de wonderlijke situatie, dat kleurstoffen in de gehele we reld op ongeveer zestien gulden per kilo gram komen, in Nederland waar de buitenlandse concurrentie dus tegen zo laag mogelijke prijzen wil verkopen om een afzetgebied te behouden zeven gulden. Desondanks heeft het RIDS-concern vol gens een door de directie uitgebracht rap port een voortdurende omzetstijging ge kend. In 1950 werd in de Benelux voor f 559.000,verkocht, in Europa voor f 381.000,in Amerika voor f 71.000,in totaal dus voor f 1.627.000,naar 26 lan den. Voor 1955 luiden deze cijfers: Bene lux f 7.259.000,—, Europa f 1.125.000, Amerika f 233.000,Afrika f 11.000, Australië f 64.000,en Azië f 542.000, In totaal dus f 9.234.000,naar 39 landen. Zoals wij in de aanhef reeds hebben vermeld zal thans een interne sanering worden uitgevoerd, welke begunstigd wordt door de inmiddels verleende voor lopige surséance van betaling. Door de concentratie van de drie fa brieken in Ossendrecht wordt het onder ling contact tussen de leiding en de pro duktie in de bedrijven vergemakkelijkt, terwijl ook het onderlinge transport ver valt. Allerlei onderdelen welke nu verdrie voudigd zijn kunnen dan vereenvoudigd worden, zoals de bediening van het ketel huis, het bedrijfstoezicht, het magazijn jn het laboratorium, waarbij tevens een aan zienlijke besparing op de administratie wordt verkregen. Tenslotte is ook het pro bleem van het afvalwater, zoals dat te Haarlem en Zandvoort bestaat, opgelost, omdat in Ossendrecht gemakkelijk op de Westerschelde geloosd kan worden. De procureur mr. dr. F. A. Bijvoet deelt in het request aan de Haarlemse rechtbank mee, dat het door de N.V. Chemische In dustrie RIDS uitgeoefend bedrijf, bestaan de in het in haar fabrieken in de Waar- derpolder te Haarlem vervaardigen van talrijke chemische produkten, nauw ver bonden is met de N.V. Colora, fabriek van teerkleurstoffen en met de N.V. Organisch Chemische Industrie „Ossendrecht", ge vestigd te Haarlem, door welke N.V. ver der surséance van betaling is aangevraagd. In dit verzoekschrift is o.m. gesteld, dat de staat der Nederlanden het kennelijk in 's lands belang acht dat, zo enigszins mo gelijk, het bedrijf blijft voortbestaan. Bij de vervaardiging van trotyl in de fabrieken der N.V. „Ossendrecht" zich vor mende zogenaamde bijprodukten worden in de fabrieken van Rids verwerkt tot voor de industrie nuttige chemische pro dukten en dat de verwachting derhalve gegrond is, dat, mochten onderhandelingen en besprekingen slagen, waartoe een ge rede mogelijkheid bestaat, ook de RIDS in staat zal komen haar crediteuren te be vredigen. Al zouden onverhoopt de met „Ossen drecht" gedane pogingen niet slagen, dan blijven voor de RIDS redelijke mogelijk heden open, dat zij weer in de toestand zal komen te verkeren, dat zij haar credi teuren kan bevredigen, terwijl besprekin gen met interéssanten, die ook, los van de gang van zaken met de „Ossendrecht", be reid zijn hulp aan de RIDS te verlenen, zich in een zeer vergevorderd stadium be vinden. De balans per 14 juni 1956 vermeldt als eindcijfer een bedrag van f 3.510.238. Wij ontlenen eraan: gebouwen, inventaris etc. f 1.505.051; deelnemingen en vorde ringen op N.V. Colora f 368.201; voorraden f 217.494; vorderingen f 168.108. De passiva vermelden onder meer: maat schappij tot financiering van het Natio naal Herstel f 912.240 (waarvan hoofdsom f 862.194 en achterstallige rente en kosten f 50.045); N.V. „Ossendrecht" f 520.456; crediteuren f 584.523, nog te betalen kosten f 79.019; de Twentsche Bank f 298.900. Inmiddels heeft verkoop van het pand Spanjaardslaan 7 plaats gevonden op 16 juni voor een bedrag van f 150.000. In het request van de N.V. „Colora" die het karakter van een proefbedrijf draagt wordt opgemerkt, dat het voor uitzicht bestaat, dat zij na verloop van tijd haar schuldeisers zal kunnen bevre digen. Later voor verpleging van bejaarden bestemd Naar wij vernemen heeft een beleggings maatschappij het kantoorgebouw van de N.V. Rids aan de Spanjaardslaan te Haar lem de vroegere villa van de familie Van Ifardenbroek aangekocht. Het is de bedoeling dat voorlopig de Mariastichting het gebouw gebruikt totdat de uitbreidingsplannen van dat ziekenhuis zijn verwezenlijkt. Dit kan nog wel enige jaren duren. Daarna zullen de zusters van „Alverna" het gebouw in gebruik kunnen nemen voor de verpleging van zieke bejaarden. Voor dat doel is dit gebouw uiteindelijk bestemd. De stoomvaartmaatschappij „Oostzee" heeft aan een werf in Bremerhaven de bouw .opgedragen van twee vrachtschepen met beperkte passagiersaccomodatie van ongeveer 11.000 ton deadweight. De oplevering zal geschieden in de loop van 1959. A TAT r* MT f Jp Het bestuur van het Christelijk Lyceum te Haarlem heeft het voornemen tot het stichten op korte termijn van een houten hulpsehool op een terrein ten zuiden van de Koediefslaan te Heemstede, welk ter rein eigendom is van de N.V. stoom-, was- en strijkinricliting v/h J. Peeperkorn Zoon te Heemstede. Teneinde dit terrein een aansluiting op de openbare weg te geven is het nodig dat van de Koediefslaan af in zuidelijke rich ting een toegangsweg van ongeveer 75 me ter wordt aangelegd. Deze weg kan worden aangelegd op een terrein dat toebehoort aan de gemeente Heemstede. Tevens zullen hier een rioleringsaanslui ting en een wegverharding tot. stand moeten worden gebracht. Het Christelijk Lyceum zou met een toegang van mindere breedte en lichtere verharding kunnen volstaan, als door de gemeente Heemstede wenselijk geacht wordt en daarom zeggen B. en W. van Heemstede in een voorstel aan de ge meenteraad dat zij het juist achten dat de meerdere kosten die hierdoor ontstaan voor rekening van de gemeente komen. De totale kosten zouden 6000 bedragen, voor welk bedrag B. en W. de raad een krediet vragen. In deze kosten zou het Christelijk Lyceum voor 2000 bijdragen. Aangezien het bezoek van Heemsteedse leerlingen aan het gemeentelijk gymnasium te Haarlem een dalende lijn vertoont, me nen B. en W. dat er in Heemstede aan een ooocooooocooocooooryyyvvioccory yyx)cocooooooooocoooooo U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren'bedrag is f6.50, post ab onnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for- mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE plaatselijk gymnasium geen behoefte be staat. Het college verzoekt de raad daarom zich bij haar voorstel te willen aansluiten een verzoek tot de Kroon te richten om vrijstelling te verkrijgen van de verplich ting tot oprichting van een gemeentelijk gymnasium. Voorts stellen B. en W. de raad voor de aanvrage van het bestuur van de vereni ging Bijzondere Protestantse scholen in te willigen gelden te mogen ontvangen voor het stichten van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs op een terrein in de omgeving van de Wagnerkade. De toestand van de onoverdekte zittri- bunes van de gemeentelijke sportparken is zodanig dat deze tribunes niet meer af doende gerepareerd kunnen worden. Met het oog hierop vragen B. en W. de raad een krediet, ter beschikking te willen stel len van 65.000,voor de vervanging van deze houten tribunes door tribunes van een stalen constructie. Tenslotte geeft het college van B. en W. de raad in overweging aanvragen in te wil ligen, die een drietal schoolbesturen heeft ingediend, om gelden te mogen ontvangen voor de aanschaffing van meubilair. De scholen, die voor dit meubilair in aanmer king komen, zijn de Bosch en Hovenschool, de St. Aloysiusschool en de St. Augustinus- school. .De heer J. A. Schippers te Haarlem, di recteur der N.V. Nederlandsi-he Crediet- bank te Amsterdam, heeft zaterdagmiddag in het Amstelhotel afscheid genomen van zijn vele zakenrelaties en vrienden, daar hij 1 juli wegens het bereiken van de leef tijd van 65 jaar zijn directeursfunctie neer legt. De heer Schippers trad in 1921 als pro curatiehouder in dienst van de bank en werd in 1925 tot mededirecteur benoemd. Mede onder zijn leiding breidde de Neder- landsche Credietbank (vroeger genaamd Nederlandsche Landbouwbank) zich uit van een instelling met een kantoor tot een bedrijf van 35 vestigingen, waaronder EO bijkantoren. Dit afscheid als directeur betekent ech ter nog niet een vaarwel aan het zaken leven. De heer Schippers wordt commis saris van de Credietbank en blijft tevens verbonden als gedelegeerd commissaris aan de Maatschappij voor Trust en Ad ministratiezaken en de Maatschappij voor Investeringscrediet. Ook in het politieke leven blijft de heer Schippers een rol spe len. namelijk als fractievoorzitter van de KVP in de Haarlemse gemeenteraad en lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland. De drie beroepsspelers en een caféhou der, die vrijdagavond na een inval door de Haarlemse recherche in een café in de bin nenstad zijn aangehouden, verdacht van hazardspel, zijn ingesloten en worden bij de officier van Justitie voorgeleid. De vier bezoekers, die meegespeeld hebben, zijn op vrije voeten gesteld, nadat procesver baal was opgemaakt. B. en W. van Haarlem hebben voor het gedeelte Schoterstraat tussen de Schoter- weg en de scheiding tussen de percelen Schoterstraat 27 en 29 een wachtverbod vastgesteld. In hun toelichting tot het be sluit delen zij mee, dat de voor het gedeel te van de Schotei~weg tussen de Johannes de Breukstraat en de Generaal Cronjé- straat van kracht zijnde stop- en wacht- verboden tot gevolg heeft, dat voertuigen in toenemende mate in de zijstraten wor den geparkeerd. Dat leidt bij het inrijden en uitrijden van de garages, die gevestigd zijn in het aan de Schoterweg grenzende gedeelte van de Schoterstraat, waarvan de rijbaan slechts circa vier meter breed is, bij herhaling tot ernstige moeilijkheden. Daarom is het gewenst het gedeelte van de Schoterstraat, tussen de Schoterweg en de scheiding tussen de percelen 27 en 29, welk gedeelte in beheer is bij de gemeente Haarlem en voorts gelegen is binnen de be bouwde kom, een wachtverbod vast te stellen. Er zijn af en toe van die films, die men eigenlijk zonder vérder commentaar kan aanbevelen. Tot die soort behoort onge twijfeld ook „Paris Canaille", die deze week in het Luxor-theater in Haarlem wordt vertoond. Op zichzelf is het film- verhaaltje vrij simpel. De dochter van een rijk geworden actrice ontvlucht bij een uitstapje naar Parijs de strenge discipline van de kostschool en gaat zonder geld en zonder goede kennissen vertier zoeken in Saint Germain des Prés. Van dat moment af valt zij van het ene dwaze avontuur in het andere. Aan het einde van de reeks uiterst amusante verwikkelingen valt zij in de armen van de man, die het meeste last heeft gehad van haar dwaze invallen en grillige wispelturigheid. Het is een Franse film. En als wij dat met nadruk willen vermelden, betekent dat niet anders dan dat deze film met Franse esprit tot stand is gekomen. En wel op een wijze die wel licht de psychologen de schrik om het hart zal doen slaan, maar die de overige theaterbezoekers niet anders dan kostelijk kan amuseren. Men heeft er angstvallig voor gewaakt dat men net niet over de schreef ging met het ondeugende en net binnen de grenzen bleef van het betame lijke. Vandaar ook dat wij deze dwaze film, die geheel wordt gedragen door Dany Robin en Daniel Gelin van harte kunnen aanbevelen voor mensen, die waardering kunnen opbrengen voor een dwaze ge schiedenis met veel gevoel voor humor gefilmd. E. K. Burgemeester en wethouders van Heem stede hebben de gemeenteraad een voorstel doen toekomen, waarbij zij machtiging vragen een aantal werken te doen uit voeren, die nauw verband houden met de door de Nederlandse Spoorwegen uit te voeren verhoging van de spoorbaan en het aanleggen van een onderdoorgang aan de Zandvoortselaan. Van gemeentewege zal een wijziging moeten worden aangebracht van de toegangswegen, die naar die nieuwe onderdoorgang zullen leiden. Dit houdt in een wijziging van de Zandvoortselaan, van de Zandvoortsebrug af tot aan het Roemer Visserplein en van de Leidsevaartweg, van de Boekenroodebrug af tot de Zandvoortse laan. Voorts moeten de rijweg en de voet paden langs Leidsevaartweg van de Roe- kenroodebrug af tot de Zandvoortselaan verlegd moeten worden. In de toelichting, die aan het betreffende raadsvoorstel is toegevoegd wordt gezegd dat de spoorwegwerken een goede gelegen heid bieden om de oostelijk van de spoor baan aanwezige hoofdriolering in westelijke richting door te trekken, via de Zand voortselaan en het Roemer Visserplein met een duiker door de Houtvaart, tot aan de P. C. Hooftkade. De aanleg van dit gedeelte van het hoofd riool is nodig om het rioolwater van de wijk ten westen van de spoorbaan door middel van een in de toekomst te bouwen gemaaltje met een duiker door de Leidse- vaart, via de riolering ten oosten van de Leidsevaart naar de zuiveringsinrichting te kunnen afvoeren. Tegelijkertijd kunnen enige nevenriolen in de Zandvoortselaan, het Roemer Visserplein en de Leidsevaart weg gelegd worden. Er word nog opgemerkt dat de kosten voor deze werkzaamheden aanmerkelijk minder zullen bedragen, wanneer zij wor den uitgevoerd in de tijd waarin de weger in deze omgeving daarvoor niet afzonder lijk behoeven te worden opgebroken en be straat. In aansluiting op al deze voorzie ningen zullen tevens een aantal leidingen voor gas, water en elektriciteit moeten worden omgelegd. Voor al deze werkzaam heden, met uitzondering van de kosten voor het gemaaltje met de duiker door de Leid sevaart, is een kostenberaming opgemaakt door de dienst van Openbare Werken. Vol gens deze kostenraming zal hiermee een totaal bedrag van f 238.000 gemoeid zijn, waarvoor B. en W. bij de raad een krediet aanvragen. Voorts delen B. en W. de raad mee dat zij tot aankoop kunnen overgaan van de percelen Glipperweg 25, 27 en 29. De eige naars hiervan, de heren H. en A. Verdonk- schot, zijn bereid deze huizen tegen een prijs van f 5500 aan de gemeente te ver kopen, waarvoor B. en W. een krediet aan- Het ene circus is nauwelijks vertrokken of het volgende staat alweer gereed om de Haarlemmers en de bewoners van Zuid- Kennemerland te amuseren. Het is het cir cus Boltini, dat een tweezijdig programma aanbiedt, namelijk een traditioneel circus programma voor de pauze en een „sensa tioneel stadionvariété" daarna. Er zijn mooie paardennummers, waaraan Anthony Boltini meewerkt met een vrijheidsdres suur met Arabische volbloeds en A. Alt- hoff met diverse nummers, waaronder een jockeytroep met vijf personen op één paard. Tot de roofdierengroepen behoren de Afri kaanse Berberleeuwen van Bobby Althoff en de oeralberen.die door Kitty Boltini worden gepresenteerd. Ook is er een „pot pourri" van ponnies, geiten en honden. Na de pauze worden de dieren in de nummers vooral door mensen vervangen. Men zal er de Bossle's ontmoeten die om elf uur 's avonds in het licht der schijn werpers hun acrobatiek op twee veertig meter hoge scheepsmasten laten zien. Er word voorts een Amerikaans motorrodeo vertoond, de Bossle's geven nog verschei dene andere „draadnummers" ten beste, verder zijn er rolschaatsnummers, anti— podespelen, twee komische excentrieken, het duo de Cavalinio's dat Vlaamse jool ten beste geeft en een groot aantal andere at tracties. Het circus Boltini zal standplaats in nemen aan de Sportparklaan in Heem stede en voorstellingen geven op woens dagavond. donderdagavond en vrijdag avond 27. 28 en 29 iuni op een middagvoor stelling op woensdag 27 juni. vragen. In hun toelichting zeggen B. en W. dat deze koop als een vervolg moet wor den gezien van de aankoop van de onbe woonbaar verklaarde percelen Glipperweg 21 en 23, die inmiddels reeds gesloopt zijn. Ook de thans aangekochte huizen bevin den zich in een dergelijke staat dat zij in feite ook in aanmerking komen om onbe woonbaar verklaard te worden. Zodra de huizen door de bewoners ontruimd zullen zijn, willen B. en W. dan ook tot sloping overgaan. Dc heer A. Verdonkschot ver klaarde zich bereid deze sloop binnen twee jaar na de datum van overdracht zonder tegenprestaties van de gemeente te ver richten, mits de door de sloping vrij ko mende materialen zijn eigendom worden De verkrijging van deze huizen noemen B. en W. van groot belang met het oog op de sanering van de buurtschap de Glip. Tenslotte vragen B. en W. de raad een krediet ter beschikking te willen stellen van f 3560.voor de aanschaffing van een stoomreiniger ten behoeve van de dienst van Openbare Werken. Behalve voor het ontdooien van bevroren straatkolken in de'winter, kan een dergelijke stoomreiniger ook dienst doen voor het schoonmaken van de auto-veegmachine, vrachtauto's en zand- strooiers en voor het verwijderen van vet en olie bij autobushalten en het verwijderen van aanplakbiljetten van aanplakborden en muren. Muziekschool van Toonkunst Leerlingenuitvoeringen zonder de span ning der verwachting zijn ondenkbaar. Steeds weer kan men voordrachten horen, die van deze spanning in grotere of klei nere mate een weerspiegeling zijn. Voor de opmerkzame toehoorder treedt dan uit dergelijke vertolkingen het essentiële, waarop de opleiding zich gericht heeft, toch óók naar voren. Hij herkent de zorg, waarmee aan de elementaire grondslagen is gewerkt en hoe het specifieke contact van de leerlingen met uiteenlopende mu ziekstijlen is gegroeid. De toehoorders bij de uitvoering van leerlingen van Bets Nederkoorn aan de Haarlemse Muziekschool van Toonkunst konden dezelfde ervaringen krijgen bij het luisteren naar vertolkingen van een reeks pianocomposities van Mozart, Debussy, Schmitt, Turina, Liszt. Rachmaninov, Al- beniz en Ravel. Interessant was het daar bij op te merken hoe naast hetgeen door de lerares aan artistieke vorming was bij gebracht, ook 't individuele aanvoelen van de uitgevoerde klassieke, romantische en moderne muziek zich liet gelden, zoals bij de voordracht van een Prelude van Rach maninov, voor „Clair de lune" en „La fille aux cheveux de lin" van Debussy en een Serenade van Albeniz, waarbij een subjeC' tieve instelling waargenomen kon worden Zin voor doorzichtige tekening bleek weer uit de voordracht van de Arabesque no. 2 van Debussy en van een gedeelte uit een pianoconcert van Mozart. Deze leerlingenuitvoering kreeg een aan trekkelijk besluit met de uitvoering van de sprookjesmuziek „Ma mère l'oye" van Maurice Ravel. P. ZWAANSWIJK Ds. J. W. Wery te Oosterbeek heeft het beroep naar de Remonstrants Gerefor meerde Gemeente te Haarlem (vacature ds. J. J. van Hille) aanvaard. In september hoopt hij zijn intrede te Haarlem te doen. Na enige tijd predikant te Friedrichstadt aan de Eider (de enige Remonstrantse Ge meente in het buitenland) werkzaam te zijn geweest werd ds. Wery predikant bij de Remonstrants Gereformeerde Gemeente te Oosterbeek, waar hij twee jaar geleden zijn ambt aanvaardde. In de korte tijd dat hij daar werkzaam is heeft men hem bij zonder gewaardeerd. Ds. Wery besteedt veel aandacht aan de jeugd en leidde de jeugdkampen naar Duitsland en Luxem- brug. Ook is hij leider van de Remon strantse werkgroep te Wageningen. Bij ds. Wery leeft sterk de oecumenische gedachte. In Öosterbeek is het bericht van het aan staand vertrek van de jonge toegewijde predikant met leedwezen vernomen. HAARLEM EN OMGEVING Ruit vernield. Een vierenvijftigjarige los werkman, die in een café sterke drank had gebruikt, is zaterdagmiddag om zes uur met zijn fiets tegen een woning aan de Gorte straat te Haarlem gereden. Een ruit werd vernield; de schade is geregeld. Botsing Doordat de voorband sprong is zaterdagavond om zeven uur een motor met zijspan, komende van de Grote Markt te Haarlem, tegen de deur van een wijnhandel aan de Koningstraat gereden. De deur werd ontzet en glas-in-lood vernield. De bestuur der, een drieënveertigjarige Haarlemmer, werd gewond aan zijn linkerarm. „Zuiderkruis" in Hoboken. Het Neder landse emigrantenschip, de Zuiderkruis, is te Hoboken aangekomen met 235 Nederlandse immigranten aan boord, de grootste groep die in dc Verenigde Staten krachtens de Refugee Relief Act van 1953, welke eind van dit jaar Een 24-jarige smid, P. J. M., die dron ken was heeft zaterdagavond met een auto van een vriend een dolle rit door Den Haag gemaakt. De rit begon in de Wagen straat, waar M. eerst een geparkeerd staan de auto ramde. Hierna reed hij de Ge dempte Burgwal op, maar aan het einde hiervan zag hij blijkbaar niet, dat deze weg zich splitst. Hij reed rechtuit dwars door een schutting. Achteruit rijdende nam hij een stuk schutting mee. Daarna ging het met een vaartje van 50 kilometer de Pa viljoensgracht op. Het inmiddels toege stroomde publiek wilde M. daar uit de wa gen sleuren, maar hij was de verontwaarl digde menigte vlug af. Op de Paviljoens gracht reed de smid een bromfietser aan, die er zonder kleerscheuren afkwam. Ver volgens raakte M. een auto die links ge parkeerd stond. Desondanks zag M. nog kans over de brug, die de Paviljoensgracht met de Spinozastraat verbindt, te rijden. Op het Oranjeplein moest hij stoppen want er was een bumper van de wagen losge raakt, die over de straat sleepte en boven dien was door de botsingen de radiateur lek geworden. Het publiek wilde M. hard handig ontnuchteren, maar inmiddels was de politie gearriveerd en daardoor ont kwam de dronken smid aan een aframme ling. M. kreeg in een politiebureau gele genheid zijn roes uit te slapen. M. beweert dat hij de auto van een vriend te leen heeft gekregen, maar deze ontkent dit ten stel ligste en beweert dat M. de wagen zonder zijn toestemming heeft meegenomen. Tekeningen en handwerken Nu de tijd van de eindexamens weer is aangebroken wordt in één van de lokalen van de Gemeentelijke HBS voor Meisjes aan de Tempeliersstraat weer de lang zamerhand traditioneel geworden ten toonstelling van werken van de leerlingen gehouden. Het betreft hier voornamelijk het werk van leerlingen van de hoogste klassen op het gebied van tekenen en hand werken, ofschoon er ook werkstukjes te zien zijn van leerlingen van de lagere klassen. Dit is een gelukkige gedachte geweest, omdat hierdoor de tentoonstelling een over zicht kan geven van de ontwikkeling, die de meisjes op deze gebieden doormaken gedurende de tijd dat zij de school be zoeken. Zowel bij de handwerken als bij het tekenen is deze ontwikkeling duideiijk te zien. Bij het handwerken wordt in de eer ste klasse begonnen met de bekende steken- lap. Later wordt het de meisjes mogelijk gemaakt een keus te doen, waarbij zij kun nen doorgaan met naaiwerk, of een verdere ontplooiing op het gebied van het hand werken. De lerares van deze vakken, me vrouw L. W. E. van Hezel, liet ons bijzon der aardige voorbeelden zien van werk stukken, die de meisjes reeds vrij gauw kunnen maken. Omdat de meisjes-HBS géén huishoudschool is zal aan dit onder deel van de vorming noodgedwongen min der tijd moeten worden besteed. Deson danks zijn op de expositie diverse werk stukken te zien, die een huishoudschool beslist geen oneer zouden aandoen. Mooie voorbeelden van hardangerwerk, richelieu- werk en Perzisch ajour getuigen ervan, hoe grondig het onderricht in deze vakken is en hoeveel vrije uitingsmogelijkheden de meisjes hierbij hebben. De ruitjesversie ring komt veelvuldig voor en is bijzonder fleurig. Van de naaicursus liggen -verschei dene blouses en rokjes ter beoordeling, die uitmunten door een gedistingeerde een voud, die nergens eentonig aandoet. Vrije uitingsmogelijkheden hebben de meisjes ook bij het tekenonderwijs. De heer E. de Kat, die dit verzorgt, toonde ons resultaten, die er zijn mochten. Het vrije spelelement staat bij de tekenlessen op de voorgrond en de fantasie, die haar uitdrukkingsmogelijkheden in verschillen de technieken vindt, kan hier goed beoor deeld worden. Natuurlijk is fantasie en oorspronkelijkheid bij het ene werkstukje meer aanwezig dan bij het andere, maar over het algemeen kan toch worden gezegd dat het tekenonderricht, zoals dat hier ge geven wordt, wel zeer gunstig afsteekt bij dat van enige decennia geleden. Houtskool rekeningen, tekeningen in waterverf en plakkaatverf en pentekeningen, zoals ze hier tentoongesteld worden, getuigen alle van een oorspronkelijke opzet en een rea listisch uitbeeldingsvermogen. Met het woord realistisch moeten we echter voor zichtig zijn. want er zijn enige tekeningen en daaronder lang niet de slechtste die van een goed ontwikkeld kleurgevoel met abstracte vormgeving getuigen. Tot slot volgen hier de tijden, waarop de tentoonstelling bezocht kan worden: van middag van 2-4 uur en vervolgens maan dag-, dinsdag- en woensdagavond van 7.30-9 uur. Zaterdagmiddag om een uur is een acht tienjarig meisje, dat op de Jansweg, ter hoogte van perceel 44, te Haarlem in een invalidenwagen reed, na een botsing met een auto gevallen. Het meisje werd aan het hoofd gewond en het wagentje liep schade op. De autobestuurder is doorgereden, evenals een wielrijder, die in de omgeving fietste. Ge tuigen van het ongeval en de onbekend gebleven autobestuurder en fietser wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat no. 16 te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9